„In verdeeldheid is er voor ons werelddeel geen bestaan meer mogelijk" Portrel-stud GERARD EERMAN ■nfiftJoend LME ER-AKKERTJES Taxi? Bel 1.2.3.4.5 Amsterdamse Beurs (Kort en Bondig Nm'/, GROENTJE De verdwenen formules Dinsdag 3 Januari 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant 3 Nieuwjaarsrede van Vorrink voor Federatie Haarlem van P.v.d.A. „De conferentie van de Raad van Eu ropa te Straatsburg is een van de grootste evenementen van het afgelopen jaar ge weest en er is een merkwaardige parallel aan te wijzen tussen het ontstaan van de nieuwe verhouding tussen Nederland cn Indonesië cn dat van een Verenigd Europa. Want zoals de Verenigde Volken een jaar geleden ons land over het dode punt Jiiel- pen, zo wordt het nieuwe Europa thans geboren onder de zweepslagen van de Verenigde Staten van Amerika". Deze opmerking maakte de voorzitter van de Partij van de Arbeid, de heer J. J. Vorrink, in zijn anderhalf uur durende Nieuwjaarsrede voor de in het Gemeente lijk Concertgebouw bijeengekomen Fede ratie Haarlem van zijn partij en zij maakte deel uit van een hartstochtelijk pleidooi voor de Europese samenwerking. De ver wezenlijking van de eenheid van Europa, aldus de heer Vorrink, behoort van ouds her tot de geestelijke bagage van het so cialisme en deze doelstelling moet ver vuld worden op straffe van de ondergang: in verdeeldheid is er voor ons werelddeel geen bestaansbasis meer mogelijk. De socialistische landen, zoals Engeland en de Scandinavische staten hebben reeds voldoende bewezen dat h.et socialisme vol van constructieve kracht is, doch het zal niet altijd te vermijden zijn, dat men in het heden offers moet brengen voor een betere toekomst. Het gevaar is echter groot, dat men wil behouden wat men heeft, hetgeen leidt tot een nationaal ego isme, dat soms ontaardt in een ..nationaal socialisme", dat de vorming van de Ver enigde Staten van Europa in de weg staat. Amerika gaat zich evenwel afvragen of de Marshall-hulp geen boter aan de galg is geweest en of het zin heeft milliarden uit te geven aan de handhaving van een wankele voorpost. Wij verstaan dikwijls niet in welk een grote tijd we leven, dat we moeten komen tot grotere ecenomische eenheden en een gezamenlijk productie' vermogen en dat alleen langs die weg de spanning tussen de Amerikaanse en de Europese valuta's zal kunnen worden op geheven. Geesten moeten rijp gemaakt worden De belangrijke besluiten en richtlijnen van Straatsburg zullen waardeloos zijn indien ze niet gedragen worden door de openbare mening aldus de heer Vorrink en de Partij van de Arbeid is een belang rijke taak beschoren in het rijp maken van de geesten voor deze gedachte. In de strijd om de juiste oplossing van de ver houding tussen Nederland en Indonesië is de partij politiek rijper geworden. Zij heeft iets begrepen van de ontwikkelings- tendenzen in de wereld die alle gaan in de richting van de grotere verbanden. On getwijfeld, zo zeide de heer Vorrink, is van deze gedachte iets beginnen te sche meren in andere politieke groepen. Uit het Indonesische conflict valt in ieder geval deze les te trekken, dat de ver wezenlijking van belangrijke doelstellingen slechts met vallen en opstaan te bereiken valt en in het bijzonder diegenen in de Partij van de Arbeid die tijdens de drama tische hoogtepunten van het geschil hadden gezegd „schone handen te willen houden" wees de heer Vorrink op het voorbeeld van minister-president dr. W. Drees, die verkozen had desnoods vuile handen te krijgen, door op zijn post te blijven omdat dit de enige wijze was waarop het ideaal: vrijheid en zelfstan digheid voor de Indonesiërs werkelijk heid kon worden. Tegenover de sceptici stelde de heer Vorrink de uitlating van een nuchter partijgenoot, die had gezegd: „Als Marx uit het graf zou kunnen op staan, zou hij verbaasd zijn over de om vang die de internationale broederschap bezig is te krijgen". Ook plichten Na herinnerd te hebben aan het lot van de volken achter het ijzeren gordijn, zei de heer Vorrink: Waar we eens voor ge vochten hebben als voor een recht, is thans, nu we het veroverd hebben, in onze han den geworden tot een plicht: de plicht om ons bewust te zijn van onze medeverant woordelijkheid voor ons land en de we reld. Zo gezien zijn er geen stelsels die feller tegenover elkaar staan dan het com munisme, de negatie van de menselijke persoonlijkheid en het socialisme, dat juist de ontplooiing daarvan nastreeft. De heer Vorrink merkte op. dat de Ne derlandse productiecijfers van de laatste jaren duidelijk aantonen, dat de arbei dersbeweging niet alleen rechten opeist, doch ook plichten erkent. Een herstel van hel liberalisme zou weer tot economische bandeloosheid kunnen leiden en noodlot tig worden voor de sociale vrede die zo stimulerend op de Nedexdandse wederop bouw heeft gewerkt. Blijvende waakzaam heid is in dit opzicht geboden, aldus spreker. De voorzitter van de Partij van de Ar beid wekte zijn partijgenoten, die hem meer dan eens hartelijk toejuichten, op zich in 1950 hecht aaneen te sluiten en hard te werken opdat de socialisten in de voorste loopgraven kunnen staan in de strijd voor de verwerkelijking van hun ideaal van eenheid en broederschap in de •wereld, voor het behoud van het welvaarts peil en de geestelijke opbouw van Europa. De leiding van de bijeenkomst, die werd opgeluisterd door de Haarlemse „Stem des Volks" onder leiding van Maurice van IJzer en het muziekgezelschap „De Gong" van het Instituut voor Arbeidersontwikke ling, berustte bij de voorzitter van de fe deratie Haarlem de heer W. F. Happé. IO Wilhelminapark 17 - Haarlem Telefoon 17240 \dntjmamenL werken tegen verstopping Agenda voor Haarlem DINSDAG 3 JANUARI Stadsschouwburg: „De Meeuw" (Haagse Comedie» 8 uur. Frans Hals: „Luchtbrug naar Pimlico", alle leeft., 2.30, 7 en 9.15 uur. Rem brandt: „John Doe", alle leeft., 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. Palace: ,.De avonturen van O'Flynn", 14 j„ 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „M_y dear secretary", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „De menseneter van Kamaon", 14 j.. 2.15, 4.30. 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Home' in Oklahoma". 14 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. WOENSDAG 4 JANUARI Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. FEUILLETON Haarlemse politie neemt „wonderwagen" in gebruik Binnenkort zal de Haarlemse politie een nieuwe auto in gebruik nemen, die haar in staat zal stellen haar taak nog effici ënter te verrichten dan thans reeds het geval is. Het is een Ford F3, die door de Haar lemse firma Vermeulen naar een ontwerp van de deskundigen van de Haarlemse politie van een vernuftig ingedeelde car rosserie is voorzien. De wagen zal in het bijzonder worden gebruikt voor speciale gevallen, zoals ernstige verkeersongeluk ken of misdaden, waarbij het optreden van fotograaf of dactyloscoop nodig of gewenst is. Op een zeer beperkte oppervlakte nog geen zes vierkante meter zullen tal van instrumenten: zagen, bijlen, hekken, maar ook grote schijnwerpers met statieven kunnen worden opgeborgen. De fotograaf heeft een compleet uitge ruste donkere kamer tot zijn beschikking waarin hij tijdens de rit zijn platen en films kan ontwikkelen en tevens is er een installatie voor het maken van vinger- en gipsafdrukken. Natuurlijk Vordt de wagen uitgerust met een mobilofoon, waardoor men in contact met de centrale post in de Smede- straat, waar ook de gemotoriseerde ver- keersbrigade zetelt, kan blijven. Verder is de auto voorzien van een tank voor zestig liter water en een fonteintje en met werktuigen, waardoor remmen en wielbelasting' en andere belangrijke on derdelen van auto's mee kunnen worden gecontroleerd. Voorts is er een dynamo aan boord om in geval van storing zelf electriciteit te kunnen opwekken. Het dak is extra stevig gemaakt om de fotograaf in de gelegenheid te stellen ook van een verhoging zijn opnamen te maken. Met de bestuurder mee kunnen zes per sonen in de wagen een zitplaats vinden. J. P. van Eysden bedankt voor benoeming in de raad De heer J. P. van Eysden heeft wegens drukke werkzaamheden bedankt voor zijn benoeming tot lid van de Haarlemse raad in de vacature die ontstond door het be danken van mevrouw mr. Van Eck-Thiel. De heer Van Eysden heeft deel uitge maakt van de tijdelijke raad en van April 1948 af weer van de gewone raad. Ivu komt de heer W. Mensink in aan merking. Burgerlijke stand HAARLEM, 2 Januari 1950 BEVALLEN van een zoon: 29 Dec., M. de NijsVonk; 31 Dec., J. F. T. L. de Jonge Kling: J. H. BrinkWarners: E. M. Maurits Stolvoort: 1 Jan. H. VeldhuijsDuin: C. B. RiemensMuller. BEVALLEN van een dochter: 30 Dec., M. A. LuikingaTreffers;. L. TjaardaPosthu mus Meyjes: 31 Dec., E. C. VisserWillems; C. A. WillemseBraakman: 1 Jan. A. C. Kok Kloos; 2 Jan., E. J. de KeizerJoores. D. M. RoozenBarnhoorn. OVERLEDEN: 30 Dec., M. J. H. Hulsen, 64 j., Zaanenlaan; M. H. J. Kooistra, 10 j., Gasthuisvest: H. Ederveen, 19 m., Oosterstr. 31 Dec., A. C. van der StormGallée, 72 j., M. v. Heemskerkstraat; A. van der Pol—Roo seboom de Vries, 72 j.. Kamperstraat; 1 Jan., P. J. Lefferts, 16 j„ Kamperlaan; J. J. Michielsen, 62 j., Hoofmanstraat. GED. OUDF. GRACHT 52 - TEL. 12762 tegenover de kerk Wij geven U ccn betrouwbaar advies bij de aankooD van Uw STOFZUIGER BETALING IN OVERLEG (Adv.) Amateurtoneel Gaslicht" „Gaslicht" van Patrick Hamilton is in zijn soort een meesterwerk. Een thriller in de gewone zin kan men het niet noemen, want reeds na weinige ogenblikken weet iedereen wie men als de schurk in dit lu gubere spel van misdaad en sadisme moet beschouwen. Niettemin heerst er een be klemmende spanning, bereikt zonder enige trucage met verschuifbare panelen of an dere gebruikelijke toverij, door de manier waarop het belastend materiaal hem lang zaam maar zeker verplettert, tot op het laatste ogenblik nog ruimte voor ont snapping openlatend. Doch het is meer dan een gewoon de tective-stuk of een oppervlakkige studie in perversiteit. Mede door het oproepen van de angstaanjagende sfeer van het laat- Victoriaanse binnenhuis geeft de schrij ver een tamelijk interessante schildering van de zeden en echtelijke omgang in die tijd. bij wijze van maatschappelijke diag nose. Hieruit volgt wel hoe moeilijk het moet zijn voor technisch onvoldoende ge schoolde amateurs om al deze elementen scherp en naar evenredigheid te ontwik kelen. De voorstellingen, die de toneelvereni ging „Nieuw Leven" op 28 en 29 December en het laatst op 2 Januari onder regie van Jaap Kuyper in de Haarlemse Schouwburg van deze thriller gaf bewezen dit maar al te duidelijk. Voornamelijk door een to taal verkeerde opvatting van de rol van de inspecteur van politie verliep het toch zo boeiende stuk zelfs in een zekere mate van langdradigheid. Chris Sluiters, reeds qua type volkomen ongeschikt hiervoor, maakte er een soort plechtige predikant van en liet daardoor alle kansen voorbij gaan om de spanning, waar men nu zon der veel moeite tegen bestand raakte, met de in zijn tekst verborgen droge ironie en komisch-geruststellende bedrijvigheid te onderbreken. Ook Jaap Kuyper voldeed niet geheel als de kwelduivelachtige Man- ningham met een roofmoord op zijn ge weten. Zijn intonatie bewees wel dat hij het in de goede richting zocht, maar hij werd toch geen sinistere figuur met een sluipende tred en weerzinwekkend voor name manieren ter camouflage van zijn vulgaire inborst. Bijzondere waardering echter verdienen zijn veelzeggende kleine gebaren. De nadruk viel daardoor enigszins ten onrechte op Bella Manningham, welke moeilijke rol door Ali Oostewaal gelukkig boven iedere verwachting werd vertolkt. Vooral in het eerste bedrijf, met haar ner veuze huilbuien, gaf zij sterk spel te zien. De slotscène echter ging haar talent te boven. Haar expressiviteit is zeer beperkt, evenals haar plastiek hetgeen men in dit geval echter nauwelijks een bezwaar mocht noemen. De huishoudster en de dienstbode werden voorgesteld door Rie Hazevoet en Tonny Hagebout. „Nieuw Leven" heeft met dit stuk, dat nog kort geleden bijna volmaakt door het beroepstoneel onder regie van Cruys Voor- bergh is gespeeld, een verkeerde keuze gedaan. Laat men toch niet zijn krachten gaan overschatten. Iedere verbetering van het répertoire verdient natuurlijk waar dering, doch men zal er verstandig aan doen om deze op eigen gebied tot stand te brengen. Het is wel aardig om er aan te herinne ren dat een ander stuk van Patrick Hamil ton, die al in geen tien jaar met iets nieuws voor de dag kwam. als uitgangspunt voor de nieuwe Hitchcock-film „Rope" heeft gediend. DAVID KONING. SCHEEPVAART Delftdijk, Vancouver-Antwerpen pass. 2 Jan. Scillies. Indrapoera, R'damDjakarta 2 Jan. v. Suez. Johan van Oldenbarnevelt A'dam—Java 3 Jan. van Suez. Kertosono, AntwerpenSydney 2 Jan. te Port Said. Kota Gede, JavaR'dam pas. 2 Jan. Perim. Langkoeas. RotterdamJava pass. 2 Jan. Ouessant. Mataram. JavaR'dam 2 Jan. van Belawan. Oranje. JavaA'dam 3 Jan. v. Southampton naar Amsterdam. Rotti, JavaA'dam 2 Jan. van Aden. Slamat. JavaNew York 2 Jan. v. Marseille. Stuyvesant, A'damParamaribo 2 Jan. Fini- sterre gepass. Tegelberg, 2 Jan. van Manilla n. Bangkok. Groote Beer, DjakartaAmsterdam 2 Jan. 40 mijl Oost van Malta. Alhena, Buenos AiresR'dam 2 Jan. v. Bahia. Molenkerk, JapanRotterdam pass. 5 Jan. Gibraltar. Nieuw Amsterdam, 3 Jan. te New York. Volendam, R'dam—Melbourne pass. 2 Jan. Kaap Guardafui. Waterman, Djakarta—R'dam 3 Jan. van Aden naar Suez. Asturias, DjakartaR'dam 3 Jan. te Suez. Voor de Stille Armen Hierbij betuigen wij onze hartelijke dank aan allen, die ons met hun bijdragen hebben gesteund. In het bijzonder gaat onze dank uit r.aar de Pers. die de inzameling weder zo krachtig heeft gesteund. In totaal is tot heden 16.734,58 ontvangen. De Kerstgiften waren dit jaar wel bijzon der welkom, omdat de nood in vele gezinnen hoog is gestegen. Namens het Comité voor de Stille Armen: Mr. R. C. Bakhuizen van den Brink. voorzitter Mr. P. E. Barbas, secretaris. Bij het Comité zijn nog de volgende giften binnengekomen: Diverse bussen 149,42; Filialen Franken ƒ79,13; E. v. N. ƒ10,—; N. N. 257.77. Bïï de Twentse Bank zijn ingekomen: H. W. N. V. ƒ25,—; C. en A. B. ƒ20,—: H. A. fabr. ƒ100,—; A. J. v. S. ƒ5.—; L. v. U. K. ƒ2,50; E. N. V. ƒ5,—; K. L. L. ƒ25,—: Th. M. J. D. ƒ10—De B. K. ƒ5,—H. O. Zn. ƒ5.—; H. N. V. ƒ50,—; K. V. ƒ25.—: B. B. ƒ5,—: J. C. D. ƒ50.—: G. O. N. V. ƒ100.—; W. F. H. B. ƒ50.—: C. V. 10,—: H. C. 10,—: C. N. N. V. 10,—; St. N. V. 10,—; A. H. en A. H. 10,—. Deze giften waren al voor een groot deel begrepen in het totaal der inzameling dat wij Maandag vermeldden. De vrije tandartsen-keuze te Haarlem Voor aangeslotenen bij de Ziekenfondsen Het is al twee jaar geleden dat wij een uitvoerig betoog opnamen van de Haar lemse tandartsen, waarin aangedrongen werd op het invoeren van een vrije tand artsenkeuze voor de aangeslotenen bij de Ziekenfondsen te Haarlem. Deze hebben een eigen kliniek, waar de verzekerden be handeld worden door vaste tandartsen. Spoedig daarop begonnen onderhande lingen tussen de organisatie van tand artsen en de besturen der Ziekenfondsen om tot een nieuwe regeling te komen, waarbij de vrije tandartsenkeuze zou wor den ingevoerd. Deze besprekingen hebben lange tijd gevorderd. Wij vernemer, thans dat in een dezer dagen gehouden vergadering van de Zie kenfondsraad overeenstemming is bei'eikt over de hoofdzaak. Er moet evenwel nog een vergadering van de besturen der Haarlemse ziekenfondsen gehouden wor den om enkele punten nader onder ogen te zien. Van de Ziekenfondsraad vernamen wij dat beslist is, dat de aangeslotenen in de toekomst hun eigen tandarts mogen kiezen, UITVOERINGEN TER HERDENKING VAN DE STERFDAG VAN BACH. Dit jaar is het twee eeuwen geleden dat de componist Joh. Seb. Bach overleed. Ook de Christelijke Oratoriumvereniging Haar lem (dirigent George Robert) zal te zijner herdenking enige bijzondere uitvoeringen geven. Op 6 en 7 April brengt men in de Gemeentelijke Concertzaal de „Matthaus Passion" in onverkorte vorm en in de oor spronkelijke zetting ten gehore. Op de sterfdag van Bach (28 Juli) wordt in de Grote kerk de „Hohe Messe" uitgevoerd. Men verwacht hierbij vele vreemdelingen. AMSTERDAMSCHE RIJTUIG MIJ. Directeur-generaal der P.T.T. over positie van Het bedrijf Voor vertegenwoordigers van alle ran gen van het PTT-personeel heeft de direc teur-generaal de heer L. Neher Maandag een nieuwjaarsrede uitgesproken. Hij begon het gehele personeel dank te brengen voor hetgeen het in het afgelopen jaar voor het bedrijf presteerde. Sprekende over de souvereiniteitsover- dracht aan Indonesië hex-innerde de heer Neher aan de rede van de Koningin. Hij verklaarde, dat het PTT-bedrijf in de geest van deze rede op zijn gebied gaarne de volledige stexxn aan Indonesië zou geven. Reeds werd een bex-oep op de PTT gedaan voor het tot stand brengen van het tele- communicatievex'keer met Nieuw-Guinea. Dit zal met alle kracht ter hand worden genomen. De financiële positie van het bedrijf noemde de directeur-generaal niet erg rooskleurig. Hij verwachte voor 1950 veel moeilijkheden, die in de eex'ste plaats zul len voortvloeien uit de gevolgen van de devaluatie. Het opvaxxgen hiervan zal grote bedragen eisen. Zo zal een zekex-e regeling van de lonen en salarissen tot stand moe ten komen. Of ook voor het PTT-personeel tot een loonsverhoging van 5 procent zal worden overgegaan, is nog niet bekend. Ook zullen bij het aanschaffen van mate riaal en apparatuur voor zo ver deze uit het buitenland moeten worden betrokken, de gevolgen van de devaluatie worden ondervonden. De middelen, waaruit deze hogere uitgaven zullen moeten worden bestreden, zullen, zo exxigszins mogelijk, niet in verdere tariefsverhogingen worden gevonden en ook niet in een bezuiniging in oude stijl. Het doel van PTT is, het publiek zo uitgebreid mogelijke diensten tegen het laagst mogelijke tarief te bieden onder de voor het personeel gunstige om standigheden. Daarom zal de oplossing veeleer gezocht moeten worden, niet in gejaagder werken, maar in „doelmatiger" werken, waarbij alle in het personeel aan wezige krachten op de juiste en meest efficiënte wijze zullen worden gebruikt. Nederlandse coaster tweemaal aangevaren door Russisch schip Geen persoonlijke ongevallen KOPENHAGEN De 250 metende, uit Delfzijl afkomstige Nederlandse kustvaar der „Limfjord" is tussen Kaap Arcona en Bornholm twee keer het slachtoffer ge weest van een aanvaring met een Russisch schip. De eerste keer werd er geen noe menswaardige schade aangericht, doch toen het Nederlandse schip, teneinde de aandacht te trekken, seinen gaf en zijn zoeklichten in werking stelde, reageerde het Russische vaartuig door onverwacht de verkeerde kant uit te varen. Zodoende werd de „Limfjord" ten tweeden male geramd, waarbij haar wand werd inge drukt en het roer beschadigd. Hierna stoomde het Russische schip volle kracht vooruit en verdween. De Nederlanders konden de naam van het schip niet vast stellen. De „Limfjord" heeft zes uur stuurloos rondgedreven en wat water binnengekregen, maar werd tenslotte door een Duits schip een Deense haven binnen gesleept. Volgens de Nederlandse gezag voerder was de brug van het Russische schip verlaten. Van de bemanning van vijf koppen op de „Limfjord" kreeg niemand enig letsel. De „Wilja" vlotgekomen De pogingen van de „Ibis" om bij Fre- deriksvaerlc de daar aan de grond gelopen motorcoaster „Wilja" vlot te brengen, zijn met succes bekroond. Nadat het schip los gekomen was, zijn de 70 ton oesterschel pen, die de „Ibis" had ovex'genomen om de „Wilja" lichter te maken, weer terugge stort. De „Wilja" heeft daarop de reis naar Preston vervolgd. Voormalig Kamerlid fe Praag ter dood veroordeeld De staatsrechtbank te Praag heeft de voormalige Slowaakse democratische volks vertegenwoordiger Karol Folta wegens spionnage ten gxinste van de Amerikaanse inlichtingendienst ter dood veroordeeld. Vijf medebeklaagden onder wie de vrouw van Folta, zijn tot dwangarbeid van 1 tot 25 jaar veroordeeld. Algemene verkiezingen in Joegoslavië Einde Maart aanstaande zullen in Joego slavië algemene verkiezingen gehouden wox-den. De nieuwe volksvergadering zal in April bijeenkomen. De huidige zal op 20 Januari over haar ontbinding stemmen. Haar mandaat eindigt 30 Januari, de vierde verjaardag van de afkondiging van de grondwet van 1946. Automobilisme Rallye-rijders oefenen op het circuit Tal van Nederlandse deelnemers aan dc Rallye de Monte Carlo waren vanochtend naar het Zandvoortse circuit gekomen om zich te bekwamen in de rem-acceleratie- proef, die een van de twee klassementsproe ven van de Rallye uitmaakt. De KNAC heeft deze twee oefenóagen morgen wordt de regelmatigheidsproef gereden uitgeschre ven en iedere serieuze Rallye-rijder heeft met deze gelegenheid zijn nut kunnen doen. Er heerste op het circuit al die echte ge zellige spanning van het grote gebeuren dat op handen is en het gegil van de banden en het geknars van de remmen droegen het hunne tot de nervositeit van de nieuwelin gen bij. Er was inderdaad wel een heel groot verschil in de prestaties van oude Rallye routiniers als Gatsonides en de groentjes die hun eerste schreden op het slappe koord zet ten. De proef bestond uit wegrijden met staande start, stilstaan met de voorwielen over een lijn, achteruitrijden tot de voorwie len weer voor de lijn stonden eix tenslotte weer optrekken tot de finish. Ijzingwekkend gekraak van onzacht behandelde versnel lingsbakken begeleidde de zenuwachtige manipulaties van lieden die met verbeten gezichten record-tijden trachtten te maken en de lege olie-blikjes, die de baan afbaken den, vlogen af en toe her- en derwaarts ten bewijze van het feit dat niet alle remmen goed afgesteld waren. Nochtaxxs werden de prestaties zienderogen beter toen de eerste opwinding afnam en daalden de gemaakte tijden met sprongen. Er waren overigens ook mensen dit het wat al te bedaard deden en de heer die met gleufhoed en onberispelijke glacés een gepolijst partijtje remmen weg gaf alsof hij zijn wagen vol met eieren had, zal wanneer de slag wordt uitgestreden, be slist een beetje meer haast moeten maken. Morgen zullen de rijders de regelmatig heidsproef kunnen oefenen. Deze bestaat uit het rijden van vier parcoursen, die met een zo hoog maar ook zo gelijk mogelijke snel heid moeten worden afgelegd. Koninklijke Olie Unilever Philips A. K. U Fokker Nedex-landse Ford Nederlandse Kabel v. Berkei's Patent Scheepvaart-Unie. IIoll.Amerika Lijn Deli Maatschappij H. V. A A'dam Rubber Ned. Handel Mij. N.-I. Handelsbank Billiton Mij. II Slotkoers gisteren 295% 242?6 234% 1871$ 135 119% 152% 161 1545$ 168% 152% 163 104->$ Openings koersen 2955$ 244% 23414 187% 152% 155% 167% 153% BINNENLAND De bedryfsraad voor het bouwbedrijf heeft besloten om in 1950 voor te schrijven, dat in de bouwvakken voor de provincie Noordholland 't Gooi inbegrepen de vacantiewekën zullen vallen in de week van 1522 Juli en voor Zuidholland in de week van 22 tot 29 Juli (Noordelijk deel) of in de week van 1522 Augustus (Zuidelijk deel). I)ric arbeiders van de Hollandia-Kat- tenburg-fabrieken te Amsterdam zijn ge arresteerd. Zij worden ervan verdacht in het tijdvak van een Half jaar ongeveer honderd regenjassen ter waai'de van f 4500 te hebben weggenomen. Dc voormalige kassier van de Rotter damse Bankvereniging te Arnhem, aan wie verduisternig van f 16.000 ten laste was ge legd. is door de Arnhemse rechtbank tot 12 maanden gevangenisstraf veroordeeld, waar van 3 maanden voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar. De officier van justitie had 2 jaar gevangenisstraf geëist. HAARLEM EN OMGEVING Wegens ziekte van mevrouw De Vos van Steenwijk gaan de nieuwjaarsreceptie (op 7 Januari) en de audiëntie (op 12 Ja nuari) van de Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland niet door. „Het Instituut voor Arbeidersontwikke ling" organiseert a.s. Woensdagavond bij Brinkmann, Gr. Markt, een lezing met film door W. J, van Essen over Zwitserland. De héér J. Vierhout, wonende Beuken straat 5, hoopt Zaterdag 7 Januari zijn 25- jarig jubileum bij de PTT te vieren. Hij is thans als voorsorteerder werkzaam op de afdeling bestelling aan de Baljuwslaan. Dc Vereniging voor Kraamvrouw ver zorging te Bloemendaal houdt Vrijdag 6 Januari haar jaarvergadering. Behalve ver slagen en bestuurverkiezing staat op de agenda een voorstel to t verlaging der tarieven. Heemstede Slotverantwoording Stille Armen te Heemstede Sedert de verantwoording heeft het Comité voor Stille Armen te Heemstede nog de vol gende bijdragen ontvangen: K. O. ƒ20,—; J. d. B. D. 50,—J. H. H. v. B. 1,—; Dr. F. A. de G. ƒ5,—: W. H. E. N. 10,—; N. N. 5,—; Mr. M. R. f 7.50; J. M. S. 10,—; Cl. T. 5,—; C. A. T. 2,50; N. N. 10,—: A. N. A. ƒ2,50; E. St. Sm. ƒ2,50; M. S. ƒ2.—; J. W. V. 10.—; v. L. 10.—; P. A. H. ƒ100,—; F. M. P. ƒ2.50; N. N. ƒ12.50: Mevr. Wed. A. M. B.—L. ƒ10.—; Mevr, S. C. B K. ƒ2,—; N. S. G. ƒ5.—: P. M. v. d. G. 10.— Mevr. G. C. A. v. c. H.—S. 2,50; Mevr. Wed. E. M. v. d. H,—B. ƒ5,—; E. H. 1,—; J. R. d. J. ƒ10,—; W. H. K. ƒ5.—: R. P. ƒ1,50; J. R. ƒ2,50; R. C. S. ƒ5.—; Mevr. Wed. C. F. J. S. —v. d. H. 2.30; F. K. S. 2,50; Mevr. Mr. J. H. G. S S. ƒ5.—; A. J. Z. ƒ25,—; N. N. 10,—; Mevr. G. S.—B. 10,—; C. v. d K. ƒ2,50; F. K. ƒ2.50; Mevr. B. ƒ2,50; Ir. E. A. B. ƒ2,50; J. P. ƒ5,—; N. N. ƒ2.50; N. N. 2.— N. K. 25,—; fa. G. J. S. Zn. 10,—; A. V. ƒ2,50; D. G. K. ƒ2,50; A. B. ƒ2,50; fam. H. ƒ5,—; fam. H. B. ƒ2,—; G. ƒ4.—: A. K. ƒ2.—; J. C. v. d. B. ƒ3.50; Mevr. H. G. G.—B. ƒ5,—; W. L. H. H. M. T. ƒ2,50; R. ƒ25—; Mevr. S. ƒ5.—; Mej. N. bussen in div. winkels ƒ59.05; P. J. A. K. 2,50; Mevr. J. H. v. P.—R. ƒ20.—; Mevr. F. J. St. G. ƒ5.—; Mevr. L. A. F. M. 10.—: J. V. 1.—: Mr. R. C. B. v. d. B 25,—; Mevr. J. D. B.—Z. 5.—: F. 10,—; Ji S. ƒ25,—; Mej. H. E. v. T. ƒ2,50; W. C. W. ƒ100.en B. ƒ10.tezamen f 773,65. In totaal ontvangen ƒ3235,05. In 1948 werd ont vangen ƒ2801,41, zodat dit jaar een zeer gunstig resultaat is verkx-egen. Het Comité is dan ook zear erkentelijk voor de ontvangen bijdragen en betuigt gaar ne zijn hartelijke dank aan allen, die door him gaven aan vele Stille Armen enige ver lichting in hun nood hebben gebracht. Onderlinge Tuinliedenvereniging De Ondex'linge Tuinliedenvereniging „Aerdenhout en Omgeving" houdt op Woensdag a.s. in het Volkskoffiehuis aan de Dreef haar jaarvergadering. De agenda vermeldt de jaarverslagen van secretaris en bestuursverkiezing. Van de aftredende bestuursleden, de heren G. Boting en P. Klaassen, stelt de laatste (die peningmees- ter was) zich niet meer herkiesbaar. Aan de orde is verder de bespreking van het bezoek aan de Gentse Floralién in April en het houden van een oefening in hersens- gymnastiek, speciaal op tuinbouwgebied. Zoefil U een Ideaal van een JONGSTE BEDIENDE? plaoh een door Mevr. I. M, C. Bijleveld-Gelinck 2) Peter Landt zag op zijn horloge. De Leeuw was te laat en dat was nog nooit gebeurd. En des te opmerkelijker was dat verzuim vanavond, nu hun onderzoekingen in een zeer belangrijk en critiek stadium gekomen waren. Professor Wyarda zou spoedig met pensioen gaan, professor Wy arda had haast. Hij kon zich geen uitstel meer permitteren, wilde hij op dit labo ratorium zijn levenswex-k nog voleindigen. Een middel tegen kanker: de chemisch- synthetische reconstructie van een zeldzaam plantaardig geneesmiddel dat enige jaren geleden ontdekt was. Zij zouden deze ge hele nacht doorwei'ken: met een bepaalde neerslag als basis zouden zij hun proeven zo straks voortzetten. Met het oog daarop haddexx zij deze afgelopen dag ieder een rusttijd genomen: Peter Landt was des morgens pas tegen twaalf uur gekomen, de tweede assistent was naar huis gegaan tot vijf uur en had op dat tijdstip de pro fessor afgelost, die om elf uur 's avonds weer op het appèl zou verschijnen. Om elf uur moest het bezinksel zich hebben af gescheiden en konden zij beginnen. De eerste assistent had de deur van het laboratorium opengelaten en luisterde. Hij hoorde, in de stilte, de regen buiten en het tikken van het horloge aan zijn pols. Dan waren er weer voetstappen, maar niet van de professor, wist hij. Deze lichte tred was van John Camden, zijn jongere collega. De andei'e man die, nu rxxim twee jaar geleden, doorgedrongen was in het Heilige der Heiligen. Er was toen een brief ge komen uit Cambridge van een persoonlijk vriend en collega van professor Wyarda. een bijzonder warme aanbevelingsbrief waarin om een assistentschap gevraagd werd voor één van zijn meest begaafde leerlingen, kind van een Engelse vader en een Nederlandse moeder. Een pas afgestu deerde jongeman, die zich speciaal interes seerde voor het kankeronderzoek en, hoe wel jong in jaren, reeds vele belangrijke ondex'zoekingen had verricht. Professor Wyarda had hem op zijn laboratorium ont vangen en hem op proef laten werken: een uiterst moeilijk, gespecialiseerd en delicaat onderzoek, waarvoor hij hem de helft van de benodigde tijd had gegund. Een proef, die een vuurproef was geworden. Maar pre cies op de aangegeven tijd had de jonge Camden bij de professor aangeklopt, was zonder een woord binnengekomen en had de gevraagde gegevens op zijn schrijftafel gedeponeerd. En professor Wyarda was op gestaan, had de papieren één voor één in gezien en de jonge man daarop een hand gegeven It is allright, had hij enkel ge zegd. En John Camden had de tweede assis tentenplaats op het laboratorium inge nomen. Professor Wyarda had hiermee een assis tenten-paar gekregen dat vele collega's hem benijdden. Zoals de wielen van twee kam raderen in elkaar grijpen en passen, zo waren deze twee assistenten tot in de klein ste finesses op elkaar ingesteld. De basis van hun wezen was gelijk: een volkomen toewijding, een algehele overgave aan de wetenschap en aan de onderzoekingen waarvoor zij hier in het laboratorium ge steld wei-den. Taaie strijders, die geen duimbreed grond verloren lieten gaan; twee soldaten die moedig hun leven offerden aan de wetenschap, die zich zonder énig voox-- behoud gaven aan hun werk. In uitexlijke eigenschappen misschien contrasten, maar daardoor juist een waardevolle aanvulling van elkaar. Als Peter Landt, moedig en onverschrokken op een nieuw doel af stormde, dan was het het stille geduld van John Camden dat de zaak tot een goed einde bracht. Als de grote handen van Peter Landt ongeduldig gebaarden met een rag fijn instrument, dan waren het de soepele vingers "van John Camden die haar taak ongevraagd overnamen. Als Peter Landt soms heftig was, ongedurig of teleurgesteld, dan was het John Camden's gelijkmatig temperament dat olie op de golven goot, zijn collega met een enkel woord wist te kalmeren en het werk weer deed hervat ten. Zoals Peter Landt zijn leermeester, zo begreep John Camden zijn mede-assistent bij intuïtie en op deze wijze was hun samenwerking niet alleen ideaal, maar wetenschappelijk ook uiterst productief ge weest. Hun resultaten hadden de professor de laatste tijd in staat gesteld zijn publica ties te verdubbelen en met hun hulp hoopte hij nu zijn levenswerk te kunnen voleindi gen: het vinden van een goed te fabriceren, goedkoop en doeltreffend geneesmiddel tegen kanker. Hij was reeds een heel eind I op weg. i John Camden kwam nu het labora- torium binnen en keek verbaasd, zoals j ook Peter Landt verbaasd gekeken had bij het zien van de portier. En hij vroeg: Is professor Wyarda er nog niet? Nee. Maar het is al kwart over elf! Ja. Dat is juist het beroerde. Ik snap er niks van. Hij moet een ongeluk gekre gen hebben. John Camden fronste de donkere wenk brauwen. Denk je ook niet, Camden? Het is wel vreemd, zei de ander. Misschien dat hij nog iets wil nakijken. Hij heeft de aantekeningen mee naar huis genomen. Maar wij kunnen niet meer wach ten! Peter Landt liep nu met grote passen heen en weer. De buis moet er nu hoog nodig uit. Het is al een kwartier over tijd. Ja, ik zal hem eruit halen. De jongste assistent ging naar één van de twee werktafels, greep een aanvat-tang en viste voorzichtig een reageerbuis met vloeistof uit een afgesloten bak met lauw water. Hij hield het buisje tegen het licht. En? vroeg Peter Landt van de andere zijde van het laboratorium. Géén neerslag, zei de ander. Wat? Ja. Werkelijk. Geen neerslag. De buis is absoluut helder. Maar dat is onmogelijk! Er moét een neerslag zijn. Er moétPeter Landt was met een paar grote stappen naast de ander. Look here. Ze stonden naast elkaar, zwijgend: Peter Landt, groot, fors, met een hoekige den- kerskop boven een paar brede schouders; John Camden, rijzig, tenger, met een in telligent gezicht onder glad zwart haar. Ze tuurden beiden naar het fatale buisje dat de tweede assistent nog altijd omhoog hield. Het buisje waarin met de beste wil van de wereld geen neerslag te bekennen viel. Op Peter's gezicht, open en trouwhartig, weerspiegelde zich de felle teleurstelling. Het trok om zijn grote mond. De jonge Engelsman beheerste zich beter, zette behoedzaam het buisje in een rek en legde de tang neer. Hij zweeg. Het is een ramp: kwam Peter Landt. Ik begrijp het niet, zei de ander. We moeten ons vergist hebben. We kunnen ons niet vergist hebben. We hebben alle drie een afzonderlijke berekening gemaakt. We hadden alle drie hetzelfde resultaat. En professor Wyarda heeft zelf het preparaat erin gedaan? Ja. Dat heb ik gezien en zelfs gecon troleerd. Uit deze fles? Uit deze fles. Dat weet ik zeker. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 3