Haarlems Dagblad Engels-Amerikaanse invloed wekt ongerustheid in Parijs Ook voor het rijkspersoneel 5 procent loonsverhoging De nationalistische Wafdisten kregen overweldigende meerderheid Weerbericht 64e Jaargang No. 19441 Bureaux: Grote Houtstraat 93, Telefoon Adver tenties en Administratie 10724, 14825. Redactie: 10600. Directie 13082, Hoofdred. 15054. Bijkant Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Telefoon 12713, 10132. Hoofdredacteur: Robert Peereboom VS'ocusdag 4 Januari 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent, per kwartaal ƒ4.25. Franco per post 14,75. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. cn «Dprctljtc tlaaricmsttjc «Courant (Inno 165-6) Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom Franse zorgen over Noord-Afrika President Auriol roept conferentie bijeen van ministers en residenten Onze Parijse correspondent meldt: Naar wij vernemen heeft president Auriol voor de eerste helft van deze maand een conferentie bijeengeroepen van minis ters en Franse hoge functionarissen, die zich opnieuw met Noord-Afrika bezig zal houden. Aan deze conferentie, die door de president van de republiek persoonlijk zal worden geleid, zullen deelnemen de minis ters van Buitenlandse en Binnenlandse Zaken en van Nationale Verdediging, als mede de residenten van Marokko, Algiers en Tunis, respectievelijk generaal Juin en de heren Naegelen en Mons. Ofschoon de buitenwereld er tot dus verre nog weinig van gemerkt heeft, be staat sinds enige tijd in Franse regerings kringen weer een zekere onrust ten aan zien van de Noorcl-Afrikaanse landen, die zich van koloniën tot protectoraten hebben ontwikkeld. Abd el Krim weer op het toneel Dit keer is het echter minder de binnen landse bevrijdingsactie, die Frankrijk met zorg vervult dan wel de activiteit van ze kere buitenlandse kringen die. in Franse ogen, de relaties tussen de Noord-Afri kaanse gebiedsdelen en het voormalige moederland bedreigen. Dat die buiten landse kringen steunen op inlandse stro mingen en elementen, die vanouds Parijs al heel wat hoofdbrekens hebben bezorgd, behoeft nauwelijks te worden gezegd. Zo heeft onlangs nog de vermaarde Abd el Krim, pionier der Noord-Afrikaanse be vrijdingsbeweging, van de katheder der Amerikaanse universiteit in Caïro ver klaard dat Amerika en Engeland pressie uit moesten oefenen op Frankrijk en Span je opdat in de kortst mogelijke tijd, ter- wille van de veiligheid in het Middellandse Zee-gebied, Noord-Afrika zijn volledige onafhankelijkheid zou verkrijgen. Met die uitlating hebben wij dan tevens aangege ven uit welke hoek Parijs gevaren ducht. Nu Indo-China zich steeds verder van Frankrijk lijkt te verwijderen, vreest Pa rijs dat het anti-kolonialisme van Washing ton zich richten zal op Noord-Afrika. De loop der gebeurtenissen in Indonesië, waar aan Amerika evenmin helemaal onschuldig is geweest, geeft de Fransen op dit punt heel weinig vertrouwen. Bovendien is men bang dat de UNO in dit verband een rol zal gaan spelen, welke zich goed voegt naar de Amerikaanse wensen. Men wijst bijvoorbeeld op een motie, die onlangs in Lake Success aan werd genomen en waar bij besloten werd dat Tripolis, Cyrenaica en Fezzan in een nieuwe staat verenigd zouden worden, die vóór 1952 zijn volle dige onafhankelijkheid moet verkrijgen. Doch intussen controleert, door middel van de Emir el Senoessi, Engeland reeds nü Cyrenaica, terwijl de invloed van Londen in Tripolis zich sedert de oorlog in een stijgende lijn heeft bewogen. De Fransen menen redenen te hebben in deze aangelegenheid aan de humanisti sche motieven der Anglosaksers te moe ten twijfelen. Om man en paard te noemen: Parijs is er niet helemaal van overtuigd dat in het streven dier landen niet be paalde symptomen van een zeker „dollar- imperialisme" te onderkennen zouden zijn. Het gevaar daarvan wordt nog merk baar verhoogd waar Frankrijk zélf reeds een beroep op de Amerikaanse dollars heeft moeten doen om Noord-Afrika tot verdere ontwikkeling te brengen. Men begrijpt de gevaren van deze poli tiek. Het gaat er te Parijs thans om, om duidelijk te omschrijven hoe de grenzen tussen economische en politieke invloeden van het buitenland moeten worden afge bakend. Voor zover onze inlichtingen strekken, is dit dan ook, officieel althans, de taak der autoriteiten die door president Auriol zijn bijeen geroepen. In het Noorden van het zwarte werelddeel raken thans de Engels-Amerikaanse en Franse invloeds- sferen elkander en zo'n contact voltrekt zich in de geschiedenis zelden geheel zon der incidenten. Tsjechen willen in Engeland blijven Zeven functionarissen van het Tsjecho- slowaakse consulaat te Londen hebben cie Engelse autoriteiten om asylrecht als poli tieke vluchtelingen verzocht. Zij behoren tot de 10 ambtenaren van het consulaat- generaal, die onlangs naar Praag werden teruggeroepen. Naar verluidt heeft de En gelse regering hun verzoek ingewilligd. Volgens een woordvoerder van de Tsje- choslowaakse ambassade te Londen hebben slechts drie leden van het administratieve personeel van het consulaat-genei'aal be sloten in Engeland te blijven. Hij ontkende, dat het zeven mensen betrof. Tsjechoslowaaks oud-minister uitgeweken Bohumil Lausman, vroeger Tsjechoslo waaks minister voor industriële Zaken in het kabinet van Gottwald en socialis tisch leidei-, is naar Beieren uitgeweken. In 1947 werd hij tot voorzitter van de sociaal-democratische partij gekozen op het congres te Brno, ter vervanging van Fierlinger, wien een politiek van actie- eenheid met de communistische partij werd verweten. Bij de Februari-gebeurtenissen in 1948 aanvaardde Lausman de functie van plaatsvervangend premier in de rege- ring-Gottwald. Enkele dagen later nam hij ontslag als partijvoorzitter en stelde de herbenoeming van Fierlinger voor. Twee maanden later trok hij zich uit het poli tieke leven terug, „omdat zijn aanblijven de samensmelting van de sociaal-democra tische en de communistische partij in de weg stond". Hij werd daarop aangesteld als hoofd van de nationale electrische cen trale van Bratislava. Sindsdien werd zijn naam zelden genoemd. Tegenover Amerikaanse fimctionarissen te Frankfort verklaarde Lausman, dat hij uitgeweken was omdat hij arrestaties vreesde wegens zijn verzet tegen de com munistische partij, waarvan hij geweigerd had lid te worden. West-Duitsland: Staal en ijzer De jaarproductie van ruw staal heeft in West-Duitsland voor het eerst sedert het einde van de oorlog de grens van 9 millïoen ton overschreden en hst recordcijfer van 9.026.000 ton bereikt, zo meldt het ijzer en staalbureau te Düsseldorf. Ook de ijzer- productie is in 1949 toegenomen. De totale productie daarvan bedroeg 7.142.000 ton. Perscampagne tegen de Finse president Zoals gemeld, is de gematigd-socialisti sche regering van Finland er in een Sovjet- Russische nota van beschuldigd asyl te verlenen aan 300 ooi'logsmisdadigers. De communistische pers is thans een felle campagne begonnen tegen de Finse presi dent, de 79-jarige dr. Juho Paasikïvi. Paasikivi is door de Finse socialistische, liberale en conservatieve partijen en door de Zweedse volkspartij tezamen candidaat gesteld voor de op 15 Januari te houden presidentsverkiezingen. Amerika en China Communisten melden „geheime overeenkomst" Volgens het communistische Chinese nieuwsbureau „Nieuw China" is er een ge heime ovei-eenkomst tussen Amerika en de Chinese nationalisten gesloten, volgens welke Amerika de nationalisten nog meer hulp zal vei-lenen om het eiland Formosa tot strategische basis te maken voor „een aanval op het vasteland van China". Ame rika zou 16 schepen en uitrusting voor vijf divisies met radarinstallaties en reserve onderdelen voor vliegtuigen leveren, aldus het nieuwsbureau. Het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken maakt bekend, dat de Chi nese nationalistische regering de VS om hulp voor Formosa heeft verzocht, zowel militaii-e hulp als het zenden van militaire, politieke en economische adviseurs. De woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken McDermott verklaarde op een persconfe rentie, dat de Chinese ambassadeur, dr. Wellington Koo, een bezoek had gebracht aan het plaatsvervangend hoofd van de af deling voor aangelegenheden van het Verre Oosten, Walton Butterworth, en wel op 23 December. Hij had een memorandum in zake steun voor Formosa, met inbegrip van het zenden van militaire, politieke en economische adviseurs ovei-handigd. McDermott weigerde commentaar te geven op de berichten uit Tokio, volgens welke het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken de attachés aldaar had medegedeeld, dat „het verlies van Formosa te verwachten" was. De woordvoerder zei- de „niets te weten" omtrent de berichten uit China over een geheime overeenkomst tussen de VS en China. Hij weigerde in te gaan op vragen of de VS van plan waren him politiek ten op zichte van China te veranderen of zulks reeds gedaan hadden. Joegoslavische schepen op de Donau doorgelaten Voor het eerst hebben Sovjet-Russische autoriteiten Joegoslavische schepen op de Donau naar -Duitsland doorgelaten, zo wordt uit Amerikaanss bron vernomen. De eerste lading bestond uit 2.700 ton pyriet, die gisteren Linz via Hongarije en do Rus sische zóne van Oostenrijk bereikte. Mor gen zullen twee andere slepen onder Joe goslavische vlag, ieder bestaande uit zeven vaartuigen, Passau, aan de Oostenrijks- Duitse grens, passeren. Naar men verwacht zullen de vaartuigen op de terugweg Ruhrkolen naar Joegoslavië medenemen. Verzamelrayons voor Neder landse militairen in Indonesië DJAKARTA 4 Januari. (Aneta). De besprekingen tussen de Nederlandse en de Indonesische autoriteiten inzake het vast stellen van verzamel-rayons voor Neder landse militairen hebben, 11a een gunstig verloop, geresulteerd in een volledige over eenstemming, waarbij in West Java 4, in Midden- en Oost Java 5, in Noord Sumatra 1, in Midden- en Züid Sumatra 2 en tijde lijk, op Riouw, Bangka en Billiton 1 plus 2 tijdelijke rayons werden vastgesteld. Voor West Java zijn aangewezen de rayons Buitenzorg, Garoet, Djakarta en Bandoeng, alle met een zeer ruime omgeving. De ministerraad heeft besloten aan de Kroon voor te stellen, op het voetspoor van hetgeen ten aanzien van het personesl in het vrije bedrijf is geschied, aan het gehele rijkspersoneel, dal op 1 Januari 1950 23 jaar of ouder was, te rekenen van die datum af, een salarisverhoging toe te kennen van 5 procent. Van het 21ste jaar af zal voor de ambtelijke functionarissen en een be perkt aantal groepen der werklieden in rijksdienst, een geleidelijke aanpassing plaats vinden. Ten einde te hereiken, dat op zo kort mogelijke termijn liet op grond hiervan aan het rijkspersoneel toekomende za! kunnen worden uitbetaald, is in beginsel besloten, dat over het eerste kwartaal van 1950 de betaling zal geschieden in de vorm van een uitkering ineens. Verhoging loongrens voor hen die nu boven f 3750.komen De loongrens voor sociale verzekeringen is op het ogenblik vastgesteld op 3750. Wegens dè in vele bedrijfstakken in te voe ren salai'isverhoging van vijf procent heeft de regering een wetsontwerp ingediend om de grens tot 4500 te verleggen. Zolang echter dit ontwerp nog niet door het parlement is goedgekeurd, kunnen de Raden van Arbeid en de bedrijfsvereni gingen personen, die door de vijf procent loonsverhoging boven de loongrens van 3750 uitkomen, niet als verzekerden hand haven. Zeer vele van deze personen zullen, als de nieuwe grens van 4500 van kracht Ds. Niemöllerde Duitse predikantdie onlangs opzien baarde door een preek waarin hij de bezettende machten aan spoorde zich aan de overeenkomst van Potsdam te houden; hij hield deze preek in de kerk van het Heilig Hart te Berlijn, dezelfde kerk waarin hij in 1937 door de Gestapo gearresteerd toerd. De eerste algemene verkiezingen, welke na de oorlog in Egypte zijn gehouden, zijn tamelijk rustig verlopen. Er hebben zich slechts enkele incidenten voorgedaan, waarbij vier doden vielen. Volgens de tot nu toe binnengekomen officiële resultaten van de Egyptische ver kiezingen hebben de Wafdisten een over weldigende meerderheid behaald. In de ontbonden Kamer van Afgevaardigden be zetten de tegenstanders der Wafdisten, de Saadisten, de meeste zetels. Ook Bedoeinen-stammen hebben aan de verkiezingen deelgenomen. De Bedoeinen stonden erop dat voor het gedeelte van de woestijn, waarin zij wonen, slechts een Bedoein candidaat mag worden gesteld. Dit was aanvankelijk geschied, doch na derhand werd een niet-Bedoein candidaat gesteld. Hierop deden Bedoeinen te paard een aanval op grenswachten in de om geving van Alexandrië. Offensief van Daroel Islam op Java DJAKARTA, 3 Januai-i (Aneta) Vol gens Maandagavond te Semarang ontvan gen berichten heeft de Daroel Islam een grote aanval ingezet op Brebes (gelegen tussen Cheribon en Tega op Java). Vol gens i-eizigers werden het regentschaps kantoor en het telegraafkantoor door de Daroel Islam bezet. Later zou het regent schapskantoor door de TNI zijn heroverd. In en om Brebes, waarmede alle trein, telegraaf en telefoonverbindingen zijn verbroken, blijken hevige gevechten te woeden, over het verloop waarvan echter, tengevolge van de verwarde berichten, niets met zekerheid valt te melden. Uit Semarang zijn versterkingen van de TNI en politie naar Brebes gezonden. Brifs voorstel inzake atoomwapens Volgens de „New York Times" heeft de Britse regering de Amerikaanse regering een nota doen geworden, welke nieuwe voorstellen inhoudt voor een drielanden- acoord (Verenigde Staten, Groot-Brittan- nië en Canada) inzake de productie van atoomwapens. De Britse voorstellen zouden volgens het blad de volgende zijn: 1. Groot-Brittannië zou er zich toe ver binden geen atoombommen te fabriceren; 2. Londen zou er in toestemmen, dat de Eritse geleerden, naar het voorbeeld van hun Canadese collegas in de Verenigde Staten, met de Amerikaanse geleerden samenwerken aan de ontwikkeling van het atoomwapen; 3. De Verenigde Staten zouden in ruil een voorraad atoombommen in Groot- Brittannië opslaan; 4. De Britse geleerden zouden worden uitgenodigd in de Verenigde Staten alle hun bekende gegevens over de atoom wetenschap mede te delen, onder voorbe houd van wederkerigheid; 5. Een acoord zou worden gesloten voor een periode van 5 jaar. Stop van Ternaaien verdwijnt In antwoord op een desbetreffende vi'aag heeft de Belgische minister van Openbare Werken, Buisseret, medegedeeld, dat op de buitengewone begroting voor 1950 een eer ste crediet van 40 millioen franken is uit getrokken voor het ophefffen van de stop van Ternaaien. De totale uitgaven hiervoor worden op 250 millioen franken geraamd. Het plan bestaat het bestaande kanaal TernaaienMaastricht uit te diepen en te monteur uit Dallas (Verenigde Staten) heeft zijn auto voorzien van een straal- verbreden voor schepen van 2000 ton. Ei iair' rijvings-mechanisme dat, zoals wit de foto blijkt, „uitstekend'' werkt. Het vehikel is reeds overleg gepleegd met de ambte- i wordt nu met toestemming van de politie op de buitenwegen van de Texaanse naren van de Belgische en de Nederlandse I hoofdstad getest. Een groot bord op de achterzijde van de auto waarschuwt de overige regeringen. J weggebruikers op een afstand van minstens 15 meter te bly'ven. Verrassing der Egyptische verkiezingen Tot nogtoe zijn de resultaten bekend van de verkiezing van candidaten voor 83 van de 315 zetels in de Kamer van Afgevaardig den. Deze zetels zijn als volgt verdeeld: Wafdisten 63; liberale constitutionele partij 5; saadisten 4: nationalisten 3; socia listen 1: onafhankelijken 7. Pleidooi van Karl Arnold voor Europese samenwerking Duitsland bereid zijn aandeel te leveren Karl Arnold, de voorzitter van de West- Duitse senaat heeft in het orgaan van de Beweging voor Morele Hei-bewapening opgeroepen tot samenwerking tussen Fransen, Italianen, Duitsers en Bi-itten voor een „gemeenschappelijke Europese toekomst". „Velen, die het Duitse verlan gen naar Europese eenheid niet begrijpen, aldus Arnold, beweren, dat Duitsland, daar het niets te verliezen heeft, natuurlijk zal pogen concessies te verkrijgen ten koste van de Eui-opese medeburgers". Daarbij vergaten zij echter de wijziging in denk richting, welke zich in Europa had voor gedaan, cn welke „speciaal in Duitsland haar weerslag vindt in de thans aangeno men houding ten opzichte van de kwestie van de staatssouvereiniteit". „Wij beschou wen een eng nationalisme als liet laatste beginsel, dat aan alle politiek optreden ten grondslag zou moeten liggen", aldus Arnold. Als bewijs haalt Arnold artikel 24 van de grondwet van Bonn aan, volgens het welk de overdracht van souvereine rech ten aan internationale instellingen bij een voudige meerderheid van stemmen moge lijk is. Duitsland is besloten zijn aandeel aan een Europese ordening bij te dragen door zich aan te sluiten bij een systeem van collectieve veiligheid of in het kader van economische reorganisatie. Arnold pleit verder voor vervanging van de „eenzijdige controle op het Ruhrgebied" door een „internationale associatie, die op coöperatieve basis werkt voor gemeen schappelijke doeleinden". In een dei-gelijke associatie zou Duitsland het Ruhrgebied inbrengen, Frankrijk de ertslagen van Lotharingen, beide het Saargebied, en België en Luxemburg hun „zware indus trie". wordt, weer onder de sociale verzekerings wetten vallen. Naar wij vernemen zal de regering ten behoeve van deze categorie zeer waar schijnlijk aan de uitvoeringsorganen voor de sociale wetten verzoeken in deze geval len een loongrens van 4500 aan te houden. Beroering in Oost-Java SOERABAJA, 4 Januari (Aneta). Officieel wordt medegedeeld: „In verband met geruchten over het omverwerpen van de plaatselijke besturen in Sidoardjo en Pasoeroean, wordt bekend gemaakt, dat nergens sprake is van omverwerping van het bestuur. De drang tot aansluiting bij de republiek is in enkele plaatsen zo sterk, dat het bestuur er niet meer gehoorzaamd en erkend wordt. Teneinde mogelijke on gewenste gevolgen te voorkomen, die de rust en orde in gevaar kunnen brengen, heeft het militaire bestuur besloten over te gaan tot pi-eventieve maatregelen. Hier door heeft het militaire gezag het civiele bestuur van Sidoax-djo en Pasoeroean over genomen. Deze situatie blijft totdat de negara en het parlement van Oost-Java uitspraak hebben gedaan inzake de aan sluiting van het negaragebied bij de repu bliek". Nader verneemt Aneta, dat vorige week te Modjokei-to een massa-bijeenkomst is gehouden, waar een resolutie werd aan vaard, waarin wordt gezegd, dat het ge hele volk van het regentschap van 29 De cember af de negara-regering en het ï-egentschapsbestuur niet meer ei-kent. Monetaire maatregelen in Indonesië De minister van Financiën der RIS, Sjafroeddin Prawiranegara, heeft een be sluit uitgevaardigd, volgens hetwelk de thans in omloop zijnde republikeinse geld soorten in de negara repoeblik Indonesia voorshands wettig betaalmiddel zullen blijven en dat het federale geld wettig be taalmiddel zal zijn in het gehele gebied der RIS. Verder maakte hij bekend, dat de koers zo spoedig mogelijk zal worden vastgesteld en dat de gelegenheid zal worden openge steld tot het inwisselen van republikeins tegen federaal geld. In de Indonesische pers wordt gemeld, dat volgens een verklaring van Sjafroed din. de Javasche bank de staatsbank van de RIS zal worden en dat zou worden overwogen van de bank een „development and reconstruction bank" te maken. Donderdag eerste kabinets- zitting van de R.I.S. DJAKARTA, 4 Januari (Aneta). De eerste kabinetszitting van de RIS zal Don derdag in het voormalige gebouw van de Volksraad worden gehouden, dat achter eenvolgens heeft dienst gedaan als ver gaderzaal voor de BFO en het nationale voorbereidingscomité. Het nationale voor bereidingscomité zal na de eerste vei'gade- ring van het kabinet van de RIS ophouden te bestaan. Men verwacht, dat het kabinet de benoeming van de eerste Hoge Commis saris in Nederland zal bespreken. Dr. Soemitro tijdelijk zaakgelastigde der R.I.S. te Washington Naar vernomen wordt is dr. Soemitro, die verleden week in de Verenigde Staten is teruggekeerd met de opdracht om de vestiging van een Indonesische ambassade voor te bereiden, met ingang van 3 dezer door de regering der R.I.S. benoemd tot tijdelijk zaakgelastigde te Washington. Plan tot verbinding van het Albertkanaal met de Rijn De federale West-Duitse regering heeft van de regering van Noord-Rijnland-West- falen ontwerpen overgenomen voor een kanaalverbinding van het Albertkanaal bij Luik naar de Rijn bij Düsseldorf. Een woordvoerder van de federale rege ring zeide, dat Duitsland zeer geïnteres seerd is in het project, doch geen gelden beschikbaar kan stellen voor de uitvoering. Indien België, dat ook in het project ge ïnteresseerd is, een gedeelte van de finan ciering op zich zou nemen en fondsen uit het plan-Marshall kunnen worden ver kregen, zal het plan uitgevoerd worden. Het kanaal zou in de nabijheid van Luik beginnen en via Yisé en Aken bij Neuss in de Rijn monden. Russische delegatie opnieuw weg gelopen uit geallieerde raad voor Japan De Russische delegatie heeft heden op nieuw de bijeenkomst van de geallieerde raad voor Japan verlaten. Generaal Dere- vyanko, de leider der delegatie, noemde de Amerikaanse pogingen om de repatrië ring van Japanse krijgsgevangenen uit de Sovjet-Unie te bespi'eken „onwettig". Op 21 December verliet de Russische- delegatie een bijeenkomst van de raad uit protest tegen het Amerikaanse vooi'stel inzake repatriëring. De Amerikaanse voorzitter van de raad, Sebald, verklaarde, dat de Verenigde Sta ten een officiële nota aan de Sovjet-Unie hebben gezonden, waarin wordt gevraagd om inlichtingen over de niet gerepatrieerde Japanners. In de nota wordt gezegd, dat verschillen in de cijfers omtrent de Japanse krijgs gevangenen „alleen kunnen worden ver klaard door de omstandigheid dat grote aantallen Japanners nog in gebieden, welke onder Sovjet-Russisch beheer zijn, worden vastgehouden, of door een abnormaal hoog sterftecijfer". Griekse guerillastrijders weer actief Volgens een officieel communiqué der Griekse regering zijn in de week eindigend op 2 Januari acht guerillastrijders gedood en twee-en-dertig gevangen genomen bij botsingen in verschillende streken van Griekenland. Drie dorpen in Noordoost- Griekeland zijn zonder succes door gueril lastrijders aangevallen. Het woord is aan Nietzsche: Bij verstandige mensen gelooft men niet aan hun dwaasheden. Welk een inbreuk op htm men senrechten! H. J. Woudenberg krijgt twintig jaar De Bijzondere Raad van Cassatie heeft de gewezen leider van het Nederlands Ar beidsfront, H. J. Woudenberg, tot 20 jaar gevangenisstraf met aftrek veroordeeld. De Raad was evenals het Bijzondere Gerechtshof te Amsterdam dat W. tol levenslange gevangenisstraf heeft veroor deeld, van mening, dat W. zich ei'nstig tegen land en volk heeft misdragen, getracht heeft de vakbonden en andere ox-ganisaties op nationaal socialistische leest te schoeien en zich niet heeft ontzien om te trachten de geestelijke weerstand van het Neder landse volk door redevoeringen en publi caties te breken. Tegenover dit alles wilde de Raad» het door de requirant uitgespro ken berouw wel degelijk in aanmerking nemen. De Raad was van mening dat met een straf van 20 jaar volstaan kan worden. Prijs van varkensvlees van morgen af vrij Met ingang van 5 Januari zullen var kensvlees en vleeswaren bereid uit var kensvlees. niet langer aan maximum prijs- voorschriften gebonden zijn. Bij beschik king van de minister van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening, is de prijzen- beschikking varkensvlees en -vleeswaren 1949 ingetrokken. Nederlands schip bij de Zweedse kust gestrand Het 2130 b.r t. metende Nederlandse s.s. „Berkel" van de N.V. Vinke's Houtvaart te Rotterdam, is hedenmorgen tijdens een zware sneeuwstorm bij de Zweedse Oost kust op de rotsen gelopen. Twee loodsboten uit Sönskaert zijn uit gevaren om hulp te verlenen. Er bestaat geen onmiddellijk gevaar voor de „Berkel". De zaak tegen Poos en Slagter terugverwezen De bijzondere Raad van Cassatie heeft de zaak tegen Poos en Slagter (twee ge wezen Haagse rechercheurs die door het Bijzonder Hof in Den Haag tot de doodstraf waren veroordeeld) voor een nader ondex-- zoek terug verwezen naar de Bijzondere Strafkamer er Amsterdamse Rechtbank. Oud-burgemeester van Den Haag veroordeeld Zes maanden gevangenis straf en f 20.000 boete De economische politierechter te Den Haag heeft de oud-bux-gemeester van Den Haag, mr. W. A. J. Visser, wegens over treding van het Deviezenbesluit Veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf en 20.000 boete. Zijn ex-secretai-is, drs. W. Bos, werd veroordeeld tot 8 maanden gevangenisstraf, met aftrek van 5 maanden voorarrest, en 2.500 boete. Voorts werden een in Zwit serland gekocht horloge en een bankbiljet van 5 francs verbeurd verklaard. Inbrekers namen brandkast met f 10.000.— mee Politie vond kast met inhoud in hooiberg terug Inbrekers die 's nachts de woning van de landbouwer L. H. in Bergsche Hoek binnendrongen, zagen kans een brand kast, die tienduizend gulden bevatte, mee te nemen. De rijkspolitie, die de volgende dag met een speurhond een onderzoek in stelde. vond de brandkast met inhoud in een hooibei'g terug. Zij arresteei'de ook drie mannen, die zij van deze inbraak verdenkt. Het drietal is in het Huis van Bewaring te Rotterdam opgesloten. Russische manoeuvres In de Baltische landen In het begin van Maart zullen in de Bal tische landen de grootste Sovjet-Russische manoeuvres worden gehouden, die sedert het einde van de oorlog hebben plaatsge had. Hieraan zal worden deelgenomen door legercontingehten van de Slavische lan den, zo meldt „der Abend" (Amerikaanse vergunning). Volgens het blad zal de voormalige gene raal Hans Wulz, hoofdinspecteur van de volkspolitie, deze manoeuvres bijwonen, vergezeld van de inspecteur-generaal von Witzleben en von Weech. Deze zullen zich binnenkort naar Wai*schau begeven om aldaar deel te nemen aan een stafconferen tie over deze manoeuvres met de Russische maarschalken Timosjenko en Konjef. ■X0300COOOOO<XX)COOCCOOOOOOOOOCCOCOOCCOOOOOCOOCOOOOOOCOOC WEINIG VERANDERING Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bik, geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond, opge- f maakt te 10 uur: 'Meest zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen en in de nacht en ochtend hier en daar mist. Zwakke tot matige wind uit Westelijke richtingen. Tijde lijk echter veranderlijke wind. Weinig verandering in temperatuur. 5 Januari: Zon op 8.48 uur, onder 16.43 uur Maan op 17.41 uur. onder 10.13 uur Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 4 Januari: Hoog water: 3.44 en 15.58 uur. Laag water: 11.40 en 0.00 uur. Donderdag 5 Januari: Hoog water: 4.25 en 16.36 uur. Laag water: 0.01 en 12.22 uur.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 1