Haarlems Dagblad „Ik aanvaard de uitdaging van het communistisch imperialisme" De Telefoon West-Duitse communistische partij organisatie „op losse schroeven" Britse goud- en dolïarreserves eind 1949 belangrijk gestegen 64e Jaargang INo. 19442 Bureaux: Grote Houtstraat 93, Telefoon Adver tenties en Administratie 10724, 14825. Redactie: 10600. Directie 13082, Hoofdred. 15054. Bijkant Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Z.B. Spaame 12, Telefoon 12713, 10132. Donderdag 5 Januari 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent, per kwartaal 4,25. Franco per post 14,75. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Robert Peereboom cn «©prcttjtc Daaclcmsdie «Courant (Knno 1656) Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom DAT DE AUTOMATISCHE TELEFOON op 10 Januari haar zilveren feest te Haarlem viert roept herinneringen op. Het is een plezierige gedachte voor Haarlem dat het de eerste automatiseh-telefonerende stad op het gehele Rijksnet was. Eigenlijk is dit toch wel een voorlijke stad. Zij is er onlangs aan herinnerd dat zij de eerste was, waar voetbal gespeeld werd en dat zij ook in andere takken van sport pionierswerk heeft verricht. Heeft deze drang naar het nieuwe, bij de jeugd der tachtiger en negen tiger jaren naar uitweg zoekend, misschien een opvoedende werking doen gelden die later in technische ondernemingsgeest tol uiting kwam? Het was immers ook hier dat de Eerste Nederlandse Electrische Tram Maatschappij de E.N.E.T. tot daden overging. Het was opnieuw Haarlem dat verleden jaar als eerste zijn stads- electrische trams finaal schrapte en door autobussen verving. (De Engelse stad Southampton, die ongeveer van dezelfde be- vollïingsmaat is 140.000 inwoners tegen Haarlem 161.000 heeft dit zojuist ook be leefd; Utrecht heeft enige maanden ge leden zijn laatste electrische tramlijn, dwars door de stad van het station naar de Bilt en Zeist, buiten actie gesteld.) In Haarlem is nu het jubileum der auto matische telefoon aan de orde. Het inter view met de directie van het Telefoon district in ons vorige nummer heeft van rechtmatige voldoening dezer heren over de loop van zaken getuigd. Dat zij, zetelend temidden van hun machtige apparatuur in het gebouw aan de Oude Gracht-Zijlstraat, hun groeiende centrales te Aerdenhout, Heemstede en Bloemendaal als „satellieten" aanduiden en koelbloedig spreken over „een grote satelliet", die zij in de toekomst in Haarlem-Noord willen doen ontstaan, moge u niet aan Stalin doen denken. Het begrip satelliet bestond allang voor er een Russi sche dictator was. Dit zilveren feest van de automatische telefoon zal ouderen veel eer herinneren aan het eertijds-aftreden van een dictatrice. Want zo beschouwden wij in het verleden vaak de telefoon juffrouw, toen zij nog machtig was en v/ij voor al onze gesprekken van haar afhan kelijk waren. Als onze toon haar niet be viel kon zij ons lang laten wachten of bij vergissing verkeerd verbinden. En dan nog eens. Als haar toon ons niet beviel was het maar beter, dat niet te doen blijken. Ik vrees dal zij meermalen gelijk had; onge duldige abonnés bejegenden haar hard. Dc grote moeilijkheid was dat wij zo vaak haast hadden en de telefoonjuffrouw de velerlei oorzaken onmogelijk kon beseffen. Haar is veel verweten, soms zelfs een on- redelijk-veronderstelde neiging tot mee luisteren en een volmaakt-onverklaarbaar streven om „ertussen te komen" middenin een uitermate belangrijk gesprek liefst bij herhaling. Ik vermoed dat zij zich vaak de meest-miskende aller stervelingen ge voeld heeft. De invoering der automatische telefoon, die haar behoudens een steeds kleiner wordend aantal interlocale en de niet-talrijke internationale verbindingen tenslotte uit haar zorgelijke machtspositie verlost heeft, moet menige telefoonjuffrouw tot zonniger schoon minder heersende levenstaak hebben gebracht. Op de toppen is het altijd kil geweest. De statistiek toont een toeneming van het aantal telefoon-aansluitingen in Haar lem en omgeving, in vijf-en-twintig jaar tijds, die indrukwekkend mag heten. Dat er nu ruim driemaal zoveel zijn als in 1925 en dat wij in de gemeenten Haarlem, Bloe mendaal en Heemstede, die in haar aan eengesloten bebouwing ruim tweehonderd duizend zielen tellen, een kleine zestien duizend telefoon-nummers kunnen opbel len getuigt van de intensiteit van het mon deling snelverkeer. -Wij maken, zoals de directie van het Telefoondistrict heeft medegedeeld, geen gering gebruik van onze toestellen. Volgens haar deskundige normen zijn de bewoners van Haarlem en omgeving telefonisch zeer spraakzaam. Ons welbewust van het geduchte aandeel, dat de krant in deze zee van electrische conversatie neemt, zullen wij ons van grapjes omtrent deze woorden rijkdom onthouden. Het lijkt wel wat kras dat alleen in Haarlem, Heemstede en Bloe mendaal gedurende maar zeven uren van de dag (van 9 tot 4) gemiddeld vijf-en- zestigduizend telefoongesprekken gevoerd worden. Het grote percentage interlocale- en-internationale gesprekken duidt daarbij op een opgewekt zakelijk leven. Van de kleine stad Haarlem van een halve eeuw geleden, die zo rustig in zichzelf besloten leefde behoudens een klein aantal lie den, wier drang-naar-buiten men hoofd schuddend aanzag zijn wij ver verwij derd geraakt. Onze gevoelens jegens de telefoon zijn en blijven „gemengd". Dit houdt geen verwijt in aan het adres van haar directie, die haar best doet. Ik vermoed trouwens dat wij ten deze zelfs in haar geestverwanten vinden, al zal zij dit als zijnde beroepsgeheim nimmer erkennen. Ik vermoed dat ook de heer A. Korff meer dan eens „dat ver vloekte ding" en meer van dien aard gezegd zal hebben als het machien hem rauwelings stoorde in werk dat al zijn aandacht vergde, in zijn middagmaal of in het uiltje, dat hij na volbrachte dagtaak meende te kunnen knappen. Maar ja, hgudt zelfs minister Lieftinck steeds van belastingbiljetten? Zeker niet als zij aan hemzelf geadresseerd zijn. Waarbij de telefoon-directeur zich er dan nog altijd op beroepen kan, dat zijn abonnés niet buiten zijn aansluitingen kun nen. Hetgeen minister Lieftinck ten aan zien van de aansluiting van zijn abonnés niet zal durven beweren. Alzo: leve onze zilveren automaat met haar venijnige bellen. Dat zij voortrinkele. Wij kunnen haar niet missen. R. P. Voormalig K.N.I.L.-soldaat vermoord In een kampong aan de Zuidelijke stads grens van Bandoeng is een voormalig soldaat van het KNIL vermoord gevonden in een put bij een verlaten woning. Het slachtoffer was, na drie jaar dienst, sedert twee weken woonachtig in de kampong Tjidjerah. Het lijk droeg de sporen van worging. Omtrent de identiteit van de moordenaars en de beweegredenen tot de moord tast de politie nog in het duister. De rantsoenering in Frankrijk is Woens dag officieel geëindigd, nadat het kabinet besloten had koffie, het laatste bonartikel, vrij te geven, aldus United Press. Jaarlijkse boodschap van Truman aan het Congres Dringend verzoek om de programma's van steun aan het buitenland niet te besnoeien WASHINGTON, 4 Januari. In zijn jaarlijkse boodschap over „de toestand van de natie", die ter gelegenheid van de ope ning der tweede zitting van het 81st.e Con gres der Verenigde Staten is voorgelezen, heeft president Truman in het bijzonder de aandacht van de leden der beide Kamers gevestigd op de „dwaasheid, welke iedere besnoeiing van de begroting zou vormen, daar hierdoor de vooruitzichten op de vrede in gevaar zouden worden gebracht of de programma's, die voor de macht van de natie van het grootste belang zijn, verminkt zouden worden". Zonder de Sovjet-Unie te noemen sprak de president over het „nieuwe communisti sche imperialisme, dat een uitdaging aan het adres van de Verenigde Staten is". „Deze uitdaging, aldus voegde hij er aan toe, is voor ons meer dan een militaire uit daging: het is een uitdaging van onze wil om met de andere volken voor de vrede en de welvaart in de wereld samen te wer ken. Deze uitdaging aanvaard ik". Steun aan de UNO Vervolgens sprekend over de UNO zeide de president deze organisatie de onvoor waardelijke steun van de Verenigde Staten toe. De president sprak de hoop uit, dat de UNO er in zal slagen de beheersing der nieuwe wapens te verzekeren en eventueel over de nodige strijdkrachten zal komen te beschikken om internationale wetten te doen eerbiedigen. Hij verklaarde, dat de Verenigde Staten, zolang de toestand zulks vergt, een sterke defensieve macht zullen behouden. Na de toetreding van de Verenigde Staten tot de internationale handelsorganisatie van de UNO te hebben bepleit sprak de presi dent over de „noodzakelijkheid om de wel stand van de gehele Amerikaanse bevolking te verhogen". Hij voorspelde, dat het ge middelde inkomen van een Amerikaans ge zin in het jaar 2000 driemaal zo hoog zou zijn als thans en dat de leden van dit gezin ongeveer viermaal zoveel zullen voort brengen. „De vooruitgang van de Verenigde Staten aldus Truman, eist dat de Amerikaanse zakenlieden hun zin voor initiatief behou den en in concurrentie samenwerken, maar vraagt tevens, dat de arbeiders en hun vak bonden zich zullen inspannen om de natio nale productie te vergroten. Opdat de stijging van hèt productiever mogen niet onder de macht van een over heersende economische minderheid zal val len. hetgeen een gevaar voor de democra tische instellingen zou opleveren, zal de re gering de monopolies moeten bestrijden en zal het Congres zich moeten inspannen om de anti-trustwetten te verbeteren", aldus betoogde de president. Hogere belastingen Zonder nadere verklaringen te geven zeide Truman, dat hij aan het Congres een geringe verhoging van de belasting opbrengst zou vragen. Hij vestigde ander maal de aandacht op zijn sociaal program ma (fair deal) waarin onder meer verzach ting van de immigratiewetten, verbetering van de burgerrechten der negerbevolking in de Zuidelijke Staten, uitbreiding van de sociale verzekering, verhoging van de werklozensteun en toeslag op de landbouw prijzen worden aanbevolen. De president verklaarde verder nog, dat „het communistische gevaar in Europa ver minderd is" en dat de Verenigde Staten er Indonesische pers houdt Australië in het oog Betreffende eventuele aspi raties ten aanzien van Nieuw Guinea DJAKARTA, 5 Januari. (Reuter). De Indonesische pers bevat scherpe commen taren op de de laatste tijd in de Australische bladen geopperde suggestie, dat Neder lands Nieuw Guinea een beheerschap zou worden van de UNO onder een gemengd beheer van Australië, Nederland en de UNO. Ook wordt scherp geprotesteerd tegen de suggestie, dat Nederland aan de Verenigde Staten en Australië het gebruik van de vliegvelden op Nieuw Guinea zou toestaan. Een der bladen te Djakarta plaatste boven een dergelijk protest als kop: Toekomstige Australische landroof is dit de nieuwste vorm van de „blank- Australië-politiek?". Drs. Hatta deelde aan Reuter mede, dat de kwestie Nieuw Guinea geen onderwerp van bespreking is geweest in de eerste bij eenkomst van het kabinet, die heden werd gehouden en waarin het overleg in hoofd zaak ging over de benoeming van drie ministers van staat, wier taak zal zijn de voorbereiding en organisatie van de Senaat en het Huis van Afgevaardigden. Naar Reuter verder uit betrouwbare bron vernam, is de kwestie betreffende Nieuw Guinea informeel Ier sprake geko men in een gesprek van de Australische minister'van Buitenlandse Zaken, de heer P. Spender, die op het ogenblik te Djakarta vertoeft op weg naar de conferentie van ministers van het Britse Gemenebest te Colombo, met president Soekarno en enige ier ministers. Sovjet-Unie stelt hoge Duitse officieren in vrijheid BERLIJN, 4 Januari (Reuter) De Sovjet-Unie is begonnen met het in vrij heid stellen van gewezen hoge officieren van de „Wehrmacht" en wel bij kleine groepen tegelijk, zo deelt het West-Duitse persbureau mede. Hoge SS-officieren worden echter nog gevangen gehouden. in geslaagd zijn „de teruggang op handels gebied tot staan te brengen". Truman verstrekte bijzonderheden over de ontwikkeling van de export van de Ver enigde Staten ter voorkoming van uitbrei ding van het communisme in de wereld. Hij drong er bij het Congres op aan zijn steun te blijven geven aan het plan-Marshall, dat, aldus zeide de president, in de eerste twee jaren van zijn uitvoering groot succes ge boekt heeft doch nog niet voltooid is. „Wan neer wij thans met dit programma zouden ophouden of het beknotten, juist omdat het succes heeft, zouden wij precies datgene doen, wat de vijanden van de democratie gaarne zouden zien. Wij zouden even dwaas doen als iemand die, uit een oogpunt van misplaatste bezuiniging, geen dak op zijn huis zou zetten na de funderingen gelegd en de muren opgetrokken te hebben." Bidault wint opnieuw De regering van de Franse premier Bidault heeft heden haar tweede over winning in een week behaald, nu de Na tionale Vergadering hedenmorgen met 331 tegen 185 stemmen het wetsontwerp tot wederinstelling van vrije collectieve on derhandelingen over lonen goedkeurde. Om het wetsontwerp er door te krijgen zag de regering zich gisteravond genood zaakt haar voorstel om arbitrage bij in dustriële geschillen verplicht te stellen, te laten varen. Arbitrage zal thans facul tatief zijn, bemiddeling echter verplicht. Het wetsontwerp, zoals het door de As- semblée is goedgekeurd, komt de regering grotendeels in haar wensen tegemoet. Het gaat thans naar de Raad van de Republiek (Senaat) die dit ontwerp en de begroting voor 1950 in de tweede helft van Januari en begin Februari zal bespreken. Beide wetsontwerpen gaan daarna voor een tweede lezing naar de Nationale Verga dering. Postambtenaar verdacht van fraude Te Roosendaal is de 29-jarige postamb tenaar J. van der L. aangehouden. Hij wordt verdacht van verduistering van on geveer tweeduizend gulden. Ook zou hij van het geld, dat zijn collega's onder zich hadden, af en toe kleine bedragen hebben weggenomen. Woensdag heejt mejuffrouw M. W. Barger op de Ernst Sillemhoeve te Lage Vuurse haar afscheidsfeest gevierd als secretaresse, van de Christelijke Jonge Vrouweti Federatie. Hoogtepunt van het feest was de aanwezigheid van Koningin Juliana die hier met mejuffrouw Barger de polonaise danst. Algehele zuivering aangekondigd wegens tekenen van ideologische scheuring BONN, 4 Januari (Reuter). De lei ders der West-Duitse communistische partij hebben alle partij-afdelingen opdracht gegeven in de komende weken het „Ti- toïsme" in hun rijen volledig uit te roeien. De uitvoerende partij-commissie heeft besloten de partij-machine in geheel West- Duitsland aan een onderzoek te onder werpen, dat zal worden uitgevoerd aan de hand van algemeen geldende richt lijnen. Als eerste maatregel zullen de bestu ren der communistische partijen in alle West-Duitse staten in het komende week einde speciale „oefeningscursussen" moe ten meemaken. Uit de gelederen der ge wone partijleden zullen nieuwe partij- commissies worden gekozen. Het is de bedoeling dat vooral fabrieksarbeiders candidaat zullen worden gesteld. Uit de nieuw gekozen partij-commissies zullen de de hoge districts-functionarissen en de leden van de centrale partij-commissie worden gekozen. Verklaard wordt, dat er „jongere mensen" naar voren moeten komen. In een door de uitvoerende partij-com missie aangenomen resolutie, waarvan de tekst heden is bekend gemaakt, worden bijzonderheden over de voorgenomen zui vering medegedeeld. Uit deze resolutie blijkt ten duidelijkste dat de leiding van elke districtsafdeling der West-Duitse communistische partij op losse schroeven is komen te staan. Com munistische leiders worden afgezet en uit de partij gezet in districten van de Deense tot de Zwitserse grens en van het Ruhr- gebied tot in Beieren. In de Rijnpalts en in Beieren zijn leden van de staatscommissies der West-Duitse communistische partij als „Titoïstische agenten" afgezet en uit de partij gestoten. In het Ruhrgebied onderhield een lid van het partij-secretariaat, tevens redacteur van het in dit gebied verschijnende com munistische partij-orgaan, in het geheim contact met leiders der Joegoslavische communistische partij, die hij in Hitiers concentratiekampen had leren kennen. Volgens de resolutie van de uitvoerende partij-commissie bevonden zich te Hessen en te Frankfort georganiseerde groepen in het partij-secretariaat, die weigerden de beslissingen van de commissie uit te voeren en die „de campagne voor ideolo gische zuiverheid hebben gesaboteerd". Verklaard wordt, dat deze „saboterende voerende commissie kantoor houdt, sterk was. Oude critici De mededelingen in de resolutie van de uitvoerende partij-commissie wekken de indurk dat slechts in enkele gevallen ge- zuiverden in verbinding hebben gestaan met de Joegoslavische communistische partij en dat het hier veteranen betrof, die deze contacten reeds sinds lange tijd onderhielden. Het schijnt, dat het de zuiveraars er vooral om te doen is een met Tito's hou ding overeenkomende neiging van de Duitse communistische partij, om de belangen van deze partij en niet die van de Sov jet-Russische zuster-organisatie op de voorgrond te plaatsen, de kop in te druk ken. Er wordt door de Duitse communis ten algemeen over geklaagd dat de in West-Duitsland geleden verkiezingsneder lagen zijn veroorzaakt door uitvloeisels van de Russische politiek, zoals het plei ten voor een handhaving van de uiterst onpopulaire Oder-Neisse-grens met Polen en het steeds opnieuw vertragen door de Sovjet-Russische autoriteiten van de re patriëring der Duitse krijgsgevangenen. Velen der thans gezuiverden zijn reeds eerder wegens het uiten van critiek uit de Duitse communistische partij gezet. Zij werden in 1945, toen er een nijpend te kort aan geoefende communistische poli tieke waarnemers bestond, wederom in de partij toegelaten. Deze veteranen-critici hebben thans opnieuw de kernen gevormd van de plaatselijke oppositie-groepen. Westelijke waarnemers zijn van mening dat hun bedrijvigheid, tezamen met de ver kiezingsnederlagen der West-Duitse com munistische partij, een aanhoudend ver lies van aanhangers voor de party zal be tekenen. Ook in Italië De Romeinse correspondent van de „Daily Telegraph" meldt, dat in de Itali aanse communistische partij en onder haar socialistische aanhangers een zuivering van Tito-gezinden wordt uitgevoerd. in 1950 25 procent minder Marshall-dollars WASHINGTON, 4 Januari (AFP). De onder-administrateur van het Marshall plan. Bissell, heeft Woensdag verklaard dat de staten, die Marshall-hulp ontvangen, ervan in kennis zijn gesteld dat deze hulp in het op 1 Juni 1950 aanvangende admi nistratieve jaar met 25 procent zal worden verminderd. Engeland zal communistisch China dezer dagen erkennen De regeringen van het gemenebest zijn door de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Bevin, op de hoogte gebracht van het Britse voornemen om het communis tische China in de nabije toekomst te er kennen. Op het Britse ministerie worden de laat ste voorbereidingen getroffen voor deze erkenning, die, naar men verwacht, nog voor het einde van de week zal geschieden. Daroel Islam valt Garoet aan Met hulp van Nederlandse troepen teruggeslagen DJAKARTA, 5 Januari (AFP) Naar het Franse persbureau AFP meldt, valt uit fragmentarische berichten, in de loop der laatste 48 uur te Djakarta ontvangen, op te maken, dat in de Oostelijke gebieden van West-Java de Daroel Islam een heftige actie heeft ingezet, met name in het gebied van Garoet. Cheribon, Tasikmalaja en Brebes. Volgens mededelingen uit welin gelichte kringen ontketende deze organi satie in de nacht van 30 December een hevige aanval op Garoet en wist zij zich gedurende verscheidene uren in de stad te handhaven. Daar de sterkte van de TNI niet voldoende was, werd de hulp inge roepen van de in dit gebied, voor hun ver trek naar Nederland samengetrokken Nederlandse troepen. Deze hulp werd ver leend en dank zij deze tussenkomst werd de stad gezuiverd, doch in de omgeving is de situatie nog steeds gespannen. Tijdens de aanval der Daroel Islam werden in de buitenwijken van Garoet ongeveer 300 woningen in brand gestoken en sedert de aanval liggen de posten der TNI voort durend onder het vuur der extremisten. Pakistan erkent Chinese communistische regering De regering van Pakistan heeft de com munistische regering van China erkend. Hef woord is aan Paus Gregorius de Grote: Voorwaarde voor Kunst is: de onwetenden moeten haar kun nen begrijpen., doch de kenners mag zij niet teleurstellen. Op bon 544: één gulden Uitbetaling op de post kantoren Als compensatie voor de verhoogde kos ten voor kolen en gas zal een bedrag van 1 per persoon worden uitgekeerd op bon 544 van de thans geldige levensmiddelen kaart 909. De uitreiking zal van 9 Januari tot en met 16 Februari geschieden aan de post kantoren, in volgorde van de beginletters van de familienamen der rechthebbenden. Een officiële publicatie zal zeer binnen kort in de bladen verschijnen. Ministerssalarissen (Van onze parlementaire redacteur) De salarisverhoging van vijf procent voor het rijkspersoneel zal niet gelden voor de ministers. De Tweede Kamer heeft onlangs bij de behandeling der begroting besloten de salarissen der ministers van 18.000,tot 24.000,per jaar te ver hogen. Sir Stafford Cripps lanceert goed bericht Eersfe voordelen der devaluatie LONDEN, 4 Januari (Reuter). Naar sir Stafford Cripps, de Britse minister van Financiën heden heeft medegedeeld, zijn de Britse goud- en dollarreserves in het laatste kwartaal van 1949 gestegen met 94 millioen pond sterling. Op 31 Decem ber bedroegen deze reserves 603 millioen pond tegen 509 millioen pond op 30 Sep tember 1949. Beide bedragen zijn berekend in gedevalueerde ponden. Naar sir Stafford Cripps verklaardde waren de oorzaken van deze stijging: het toevloeien van dollars na de devaluatie, voortspruitende uit uitgestelde betalingen voor goederen en diensten uit het stèrling- gebied, waarvoor de contracten eerder wa ren gesloten; een hervatting van aankopen door Amerikaanse importeurs op vrij om vangrijke schaal en de verbetering in de basis betalingsbalans van het sterling- gebied. In het vierde kwartaal van 1949 is het netto goud- en dollartekort gedaald tot het lage bedrag van 31 millioen dollars. Sir Stafford Cripps wees er verder op, dat er nog zeer veel moet worden gedaan, wanneer men het werkelijke tekort zo spoedig mogelijk wil doen verdwijnen, het geen in elk geval dient te geschieden voor de Marshall-hulp een einde neemt. Ook door de jongste toenemingen van de goud en dollarreserves zijn de verminderingen, die ontstonden in de periode van de Mars hall-hulp, nog niet goedgemaakt. De re serves zijn nog altijd 500 millioen dollar kleiner dan zij waren toen in April 1948 het Europese herstelprogramma in werking trad. „Wij hebben van de devaluatie enig voordeel gehad, ten dele tijdelijk ten dele Egyptische Wafdisten verwier ven volstrekte meerderheid Egyptische Wafdisten hebben bij de eer ste na de oorlog in Egypte gehouden alge mene verkiezingen volgens de thans be kende uitslagen, reeds definitief 160 van de 319 zetels in de Nieuwe Kamer van Af gevaardigden verworven. De Wafdisten staan onder leiding van de veteraan-staatsman Moestafa el Nahas Pasja. Volgens de laatste gegevens is de zetel verhouding thans: Wafdisten 160 zetels, Saadisten 21, Liberalen 20, Onafhankelijken 24, Nationalisten vier, Socialisten één, Ko- tala nul. In Engeland is deze home trainer" voipr honden geconstrueerddie goede diensten kan bewijzen als de baas geen gelegenheid heeft om zijn Pluto of Wodan mee uit te nemen. Als de hond in den beginne niet erg enthousiast is voor zo'n synthetische wandeling, wordt geadviseerd om voor aan het mechaniek een stukje worst op te hangen. van blijvende aard", zo vervolgde de mi nister. „Het succes ervan als geneesmiddel voor onze economische kwalen moet nog altijd verzekerd worden door de pogingen die wij doen om voldoende goederen te exporteren naar het dollargebied en de gebieden met harde valuta's". Tenslotte werd nog aan de minister ge vraagd, of de vermindering van het dol lartekort groot genoeg was om een tegen wicht te vormen tegen een vermindering van de Marshall-hulp in de komende ja ren. „Wij verwachten, dat wij, als de ver lagingen van de Marshall-hulp, die thans worden overwogen, worden verwezenlijkt, in staat zullen zijn op bevredigende wijze aan de situatie het hoofd te bieden", al dus de minister. Wittebrood wordt beter maar ook 2 cent duurder Loonsverhoging in het bakkersbedrijf De oi'ganisaties van werkgevers en werk nemers in he bakkersbedrijf hebben zich naar aanleiding van de moeilijkheden, die gerezen zijn in hun bedrijf ten aanzien van de vergunning tot 5 procent loonsverhoging gewend tot het College van Rijksbemidde laars en tot de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening. Bij de besprekingen heeft de minister, om aan de bezwaren der werkgevers tegen een loonsverhoging tegemoet te komen, voorgesteld de prijs van de bloem voor het regeringsbrood te verlagen met 1,04 per honderd kilogram en daarentegen de prijs van de bloem voor het wittebrood met 1,15 te verhogen. Daarbij heeft de minis ter toegezegd, dat op korte termijn op nieuw een onderzoek zal worden ingesteld naar de rendabiliteit van het bakkerij - bedrijf. De werkgevers hebben zich, mede geleid door de overweging dat deze loonsver hoging sociaal gezien door hen gerecht vaardigd wordt geacht, met dit voorstel accoord verklaard. Zij beschouwen deze regeling echter als een tijdelijke oplossing, in afwachting van het resultaat van een hernieuwd onderzoek. Met genoegen hebben de organisaties kennis genomen van de mededeling van de minister, dat onmiddellijk de kwaliteit van het wittebrood aanmerkelijk zal worden verbeterd. Op grond van deze overwegingen is er tussen de organisaties van werkgevers en werknemers overeenstemming be reikt omtrent de loonsverhoging van 5 pet., welke thans door het College van Rijksbemiddelaars voor het bedryf bindend zal worden opgelegd met terugwerkende kracht van 1 Januari af. De prijs van het regeringsbrood blijft onge wijzigd. De prijs van het wittebrood wordt met twee cent verhoogd. IETS MINDER ZACHT Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond, opge maakt te 10 uur: Meest zwaar bewolkt met enige regen, maar morgen ook enkele verspreide opklaringen. Matige, langs de kust tij delijk krachtige wind tussen West en Zuid. Iets minder zacht dan vandaag. 6 Januari: Zon op 8.47 uur. onder 16 44 uür Maan op 19.06 uur. onder 10.39 uur Hoog cn la3g water in IJmuidcn Donderdag 5 Januari: Hoog water: 4.25 en 16.36 uur. Laag water: 0.01 en 12.22 uur. Vrijdag 6 Januari: Hoog water: 5.02 en 17.16 uur. Laag water: 1.21 en 13.40 uur.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 1