Vrijdag en Zaterdag bakt Franken Drie Koningenbrood De Haarlemse begroting nader bekeken f 142.50 en f 162.50 SCHINDELER Portret-studio GERARD BERMAN Beproefd en Betrouwbaar LAXEER-AKKERTJES QKort en Bondig De verdwenen formules Donderdag 5 Januari 1950 Haarlems Dagklad en Oprechte Haarlemsche Courant 4 De gemeentefinanciën zijn ongunstiger geworden door de nieuwe maatregelen Iemand die oppervlakkig heeft kennis genomen van de ontwerp-gemeentebegro- ting van 1950, kan de indruk gekregen hebben, dat de Haarlemse financiën er gunstig voorstaan. Het was immers voor B. en W. mogelijk voor te stellen 640.000 te reserveren. Maar als men van de begroting een studie maakt, blijkt die oppervlakkige indruk beslist onjuist te zijn. Trouwens hel col lege van B. en W. schreef in de toelichting dat „zelfs het tegendeel het geval is". Wat toch is de quaestie? De uitkering aan de gemeente uit de Ondernemingsbelasting is voor 1950 uit getrokken op 1.800.000, hoewel de ge middelde uitkeringen sinds 1942 niet meer bedragen hebben dan 1.052.000. De mee valler voor de gemeente is alleen te danken aan de omstandigheid, dat de achterstand bij de rijksbelashtingen is ingehaald. Het is daarom niet te verwachten, dat in de komende jaren de uitkeringen uit de on dernemersbelasting belangrijk hoger zullen zijn dan het gemiddelde der verstreken jaren. Dit is dan ook de reden waarom B, en W. het extra-tie niet volledig op de gewone dienst van 1950 willen besteden. Zij hebben voorgesteld ƒ320.000 in de al gemene reserve te storten en ook 320.000 in het Vernieuwingsfonds der bedrijven. Dit laatste omdat er door de bedrijven te weinig gereserveerd is voor vernieuwingen, te meer nu cle prijzen zo sterk gestegen 2ijn. Indien men de begrotingen voor 1949 en 1950 naast elkaar legt, dan blijkt dat 1950 een totaal van nadelige factoren brengt van ƒ805.000. Die konden opgevangen worden omdat de bedrijfswinsten 505.000 hoger geraamd werden. De gemeente krijgt verder 58.000 meer uit het Gemeente fonds. Bovendein hebben B. en W. de extra afschrijving op oude tekorten van 122.000 laten vervallen, terwijl voorts de verlaging van het rentepercentage op ver strekte kapitalen een besparing bracht van 120.000. Deze omstandigheid maakt dat de voor uitzichten voor 1951 voor de gemeente verre van gunstig zijn, want indien 1951 aan 1950 gelijk zou zijn wat het niveau der inkomsten en uitgaven betreft, dan be tekent het dat al zou over 1951 dezelfde hoge winst uit de bedrijven gehaald kunnen worden en de uitkering uit het Gemeente fonds onveranderd blijft, toch nog een bedrag van 2'a a 3 ton „gevonden" zal moeten worden. Hetzij door vermeerde ring van inkomsten of door verlaging van uitgaven. Op net eerste is, nu de gemeente geen eigen belastingbronnen kan aanboren, weinig kans. Het is dan ook te verklaren dat, hoe wel de Raad nu nog beginnen moet met de behandeling der begroting voor 1950, B. en W. zich reeds bezig houden met de vraag hoe de moeilijkheden voor 1951 zullen moeten worden opgevangen. Nu nog iets over de begroting voor 1950. De raadsleden hebben die pas 8 dagen in huis, maar reeds nu kan gezegd worden, dat daarin grote veranderingen te ver wachten zijn. In een vorig nummer schre ven wij over de hogere kolenprijzen die de bedrijven moeten betalen. Het is te verwachten dat B. en W. daarvoor een Januari aanbieding Maatcostuums Costuums naar maat vervaardigd van prima stoffen en voorzien van de allerbeste four nituren Gen. Cronjéstraat 1a- 1b, Tel. 16045 (Adv.) compensatie zullen zoeken in een verho ging van tarieven. Maar er is meer. De 5 verhoging van salarissen en lo nen van het rijkspersoneel is door de mi nisterraad aanvaard. Het is dus aan te nemen, dat eenzelfde regeling zal gelden voor al het overheidspersoneel. Haarlem zal rekening moeten houden met een ver hoging van de post salarissen en lonen. Wij hebben opgeteld de bedragen die de gemeente betaalt. De posten zitten over de gehele begroting verspreid, zodat wij niet kunnen verzekeren geen enkele vergeten te hebben. Wij kwamen tot een totaal van 7.050.000. Wij hebben de onderwijzers en het po- litie-personeel buiten deze berekening laten vallen, omdat het rijk de onderwij zers betaalt, terwijl het rijk ook vrijwel de volledige uitgaven voor de politie voor zijn rekening genomen heeft. Daaronder valt dan natuurlijk ook de 5 verhoging. 5 van 7.050.000 betekent een be drag van ruim 350.000. Het ligt voor de hand, dat ook het St. Elisabeths Gasthuis salarissen en lonen zal verhogen, wat zeer vermoedelijk tot een verhoging van het geraamde tekort zal lijden. Een tekort dat de gemeente moet dekken. Van belang zal'ook zijn of de 5 ver hoging voor het gemeentepersoneel ge trokken wordt bij -de pensioengrondslag, omdat de gemeente een deel van de pen sioen-premie betaalt. Ook is waarschijnlijk dat de 5 toe slag van invloed zal zijn op de steunnor- men van Sociale Zaken. Van regerings wege is al medegedeeld dat de Nooduit- kering aan Ouden van Dagen ook verhoogd zal worden. De gemeente keert thans aan armlastigen 1.325.000 aan geld uit. 5 daarvan zou een bedrag van ƒ66.250 zijn. Tenslotte werkt de 5 loonsverhoging ook door bij aanbestedingen van werken en onderhoud. Nemen wij al deze factoren in aanmer king dan komen wij aan een bedrag dat op de begroting voor 1950 „gevonden" zal moeten worden dat uitgaat boven de De Repoeblik Indonesia Serikat heeft het landgoed Backerêhaegente Wassenaar gehuurd, dat als ambtswoning dienen zal van de nieuwe Hoge Commissaris voor Indonesië. f 320.000 die B. en W. voor algemene re serve bestemd hadden. Het is aan te ne men, dat het college al het mogelijke zal doen om het gat op een andere wijze te stoppen, dus zonder deze reserve aan te spreken. Men zou in dat jaar weliswaar die 320.000 daarvoor kunnen bestemmen, maar dan zit men toch voor de noodzake lijkheid de middelen voor 1951 te vinden, want die extra uitkering uit de Onder nemingsbelasting geldt alleen voor 1950. Als men nu de reserve zou opmaken, zou dit betekenen dat men in de toekomst geen enkel stootje zou kunnen opvangen. En gezien de omstandigheden is er eerder kans op stoten, dan op stootjes. De post voor onvoorziene uitgaven voor 1950, waarmee men het gehele jaar alle hogere en nieuwe uitgaven moet dekken, is slechts 226.000. En daarvan is al een deel be steed in de raadsvergaderingen van De cember. De moeilijkheden waarvoor Haarlem staat zijn er ook in andere gemeenten. Sommige grote gemeenten staan er zelfs slechter voor dan Haarlem. Daarom is wel te verwachten dat van de zijde der gemeentebesturen in Den Haag zal worden aangedrongen op maatregelen die de ge meentefinanciën gunstig beïnvloeden. Bij voorbeeld een hogere uitkering uit het Gemeentefonds. Wilhelminapark 17 - Haarlem Telefoon 17240 Burgerlijke stand HAARLEM, 4 Januari 1950 ONDERTROUWD: 4 Jan., D. Baks en G. Hulst: J. J. Lammers en M. G. Aaema; J. M. Sepers en M. M. Schouten: J. Staal en A. M. Merckens; L. Groen en F. J. Bosscher; C. W. Feije en M. J. Spanjaard: A. Cuijon en C. A. F. van Dijk; H. Mooij en C. Elderbroek: P. T. van Bruggen en P. M. E. Frensen; N. W. Maas én B. van Looy. GEHUWD: 4 Jan.. J. A. W. van Schie en C. A. Hetem; P. J. Warmerdam en D. M. Wes- selink: W. Zonruiter en G. ter Schuur; R. W. C. Franzel en J. A. Leurenssen; C. J. M. Zuiderwijk en C. W. M. Willemsen; G. W. Hoogendorp en J. M. Ruifrok. BEVALLEN van een zoon: 3 Jan. C. Zijl straSteiger. BEVALLEN van een dochter: 2 Jan., M. MengerinkHeijgen; 3. Jan., N. W. Boeken- steijnPelgrim: R. M. E. van der Spree Ottho; 4 Jan., J. G. Sonnemans—Loerakker: M. J. SietsesParmentier; A. van Schaagen van der Linden. OVERLEDEN: 2 Jan., J. A. ten Houte de LangeBlote, 79 j., Hazepaterslaan; W. J. Francken, 85 j., M. v. Heemskerkstraat; A. Molenaar, 1 m., Kamperlaan. Hoogheemraadschap Rijnland Gedeputeerde Saten van Noordholland heb ben aan de Provinciale Staten een ontwerp- herziening van het reglement voor het hoog heemraadschap van Rijnland en wijzigingen van bijzondere reglementen van bestuur voor binnen Rijnland gelegen polders aangeboden. Het hoogheemraadschap van Rijnland, dat een oppervlakte beslaat van 105.000 ha., is gelegen in de provinciën Zuidholland en Noordholland; het Zuidhollandse gebied om vat ruim 67,000 ha. en het Noordhollandse 39.000 ha. Het bestaande reglement voor Rijnland, dat bij gebreke van overeenstem ming tussen de besturen der beide provincies is vastgesteld bij Koninklijk Besluit, dag tekent van 1857 ên is in sterke mate ver ouderd. Reeds lang wordt de behoefte ge voeld aan algehele herziening van dit regle ment. Het terzake tussen Gedeputeerde Sta ten van beide provincies gepleegde overleg is tijdrovend geweest. Het resultaat is vervat in een ontwerp-besluit. Aangezien het groot ste deel van Rijnland in Zuidholland ligt is het reglement op Zuidhollandse leest ge schoeid. Bij hel overleg hebben Gedepu teerde Staten van Zuidholland zch bereid verklaard met een groot aantal van Noord hollandse zijde geuite wensen rekening te houden. Beverwijk subsidieert de H.O.V. met f 1250.— Uit de begroting voor 1950 van de ge meente Beverwijk valt af te leiden, dat de subsidie aan de Haarlemse Orkest Vereni ging over het pasbegonnen jaar 1250. zal bedragen. Vorig jaar ontving de H.O.V., die geregeld concerteert in Beverwijk, 500 subsidie. De H.O.V. zal minstens vier con certen moeten geven, waarvan twee met een solist. Stadsbibliotheek en Leeszaal In 1949 werden aan de Stadsbibliotheek en Leeszaal aan het Prinsenhof uitgeleend 142.469 werken, aan het filiaal in Haarlem- Noord 49,357 werken, tezamen 191.826 werken (vorig jaar 188.224), waarvan 9107 van de Muziekbibliotheek (vorig jaar 7572). 9 De instelingen werden bezocht door 52.961 en 6497 bezoekers en bezoeksters, teazmen 59.458 (vorig jaar 60.94). Inspectie van archieven Gedeputeerde Staten van Noordholland hebben het toezicht op de behoorlijke uit oefening van de zorg voor de archieven der gemeenten en waterschappen opgedra gen aan de rijksarchivaris in Noordholland. Hierbij zijn betrokken de archieven van 120 bestaande en 116 voormalige gemeen ten en van 285 tegenwoordige en 179 opge heven waterschappen. De rijksarchivaris heeft voor de inspectie van de bedoelde archieven een nieuwe opzet ontworpen, welke inhoudt, dat met ingang van 1951 alle archieven eens in de vijf jaar zullen wor den bezocht. Daarnevens heeft hij een urgentieplan opgesteld, volgens hetwelk hij zich voorstelt 392 archieven voor 31 De cember 1950 te inspecteren. In aanmerking genomen de omvang van de werkzaamheden stellen Gedeputeerde Staten aan de Provinciale Staten voor met ingang van 1949 een toelage te verlenen van 750 per jaar, welke voor 1949 en 1950 wordt verhoogd met 1.000 wegens buitengewone werkzaamheden. Tegen Haarlemse administrateur een jaar geëist wegens diefstal De Haarlemse administrateur, die van morgen voor de rechtbank stond, gaf de hem ten laste gelegde feiten volmondig toe: hij had uit de kast van een van zijn rela ties waarvoor hij de boekhouding bijhield duizend gulden meegenomen, bij een ander, een kruidenier, uit een koektrommel twee duizend, uit de kas van een school zeven honderdvijftig, uit de portefeuille van weer een andere klant honderd gulden. Al die bedragen, tezamen een niet onaan zienlijke som, waren volgens hem in het huishouden opgegaan. Zijn verdiensten werden vooral ongunstig beïnvloed door de slechte reputatie die hij door een misstap die hij in vroeger dagen, toen hij nog on derwijzer was, had begaan, had gekregen, zoals hij zelf zei. Overigens vroeg hij uit stel van behandeling om alsnog een advo caat te verzoeken zich met zijn verdediging te belasten. De Officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, zei de verdachte niet om de oren te willen slaan met feiten van vroeger, doch hij vond het maar treurig, dat een man van ontwikkeling zijn leven zo vergooide. Hij eiste een jaar met aftrek en verzocht de onmiddellijke gevangen neming van de verdachte. Na enig beraad willigde de rechtbank dit laatste verzoek in. Uitspraak op 19 Januari. De Youth for Christ houdt een kleine rallye op Vrijdagavond 13 Januari in het gebouw van de C. J. M. V.. Lange Marga- rethastraat 13, onder leiding van de heer Leo Pasman. MEER BOUWEN Bussumse plannen in Haarlem moeilijk uitvoerbaar Elders in dit nummer vindt men enige mededelingen over het plan van een Bus sumse wethouder om op vrij grote schaal goedkope woningen te bouwen buiten het bouwvolume om. Wij hebben ons naar aanleiding daarvan tot de Haarlemse wethouder van Openbare Werken gewend met de vraag of dit Bus sumse initiatief ook in de Spaarnestad na gevolgd kan worden. De heer Angenent deelde ons mede, dat hij, zodra bekend werd dat buiten het bouwvolume zonder rijkssteun vrij ge bouwd kan worden, onderzocht had of hierin mogelijkheden schuilen om de wo ningnood belangrijk te verlichten. Hij was toen tot de conclusie gekomen, dat op iedere woning driehonderd gulden per jaar toegelegd moest worden, hetgeen voor de gemeente een ondragelijke financiële last zou betekenen. Ook de plannen van zijn Bussumse ambtgenoot zijn door de heer Angenent bestudeerd, doch bij een eventuële uitvoe ring in Haarlem doen zich twee ongunstige factoren voor. In de eerste plaats bouwt men in Bussum op grond van twee kwart jes per vierkante meter tegen twaalf gul den voor een zelfde oppervlakte in Haar lem en vervolgens behoeft men in Bussum niet te heien, omdat men daar de vaste heigrond in de buurt heeft. De funderings- kósten zijn dus ook aanzienlijk lager dan hier. Desondanks zal men ook in Haarlem zien wat men door toepassing van rationele principes bij de woningbouw kan bereiken, vooral daar de minister van Wederopbouw in het algemeen een jaarlijkse bijdrage in de exploitatie van honderd gulden per jaar heeft toegezegd aan iedere gemeente die hetzelfde presteert als Bussum. Architect A. Moen overleden In Amsterdam, waar hij de laatste jaren weer woonachtig was, is in de ouderdom van zeventig jaar overleden de heer Adriaan Moen, architect en tijdens zijn verblijf in Heemstede bestuurslid van enkele instellingen aldaar. De heer Moen werd op 10 Juli 1879 in Amsterdam geboren. Hij bezocht de HBS, de Rijksnormaalschool en de Rijksschool voor Kunstnijverheid om de lessen voor bouwkunde en aanverwante vakken te volgen. Ook maakte hij studiereizen naar Engeland, Frankrijk en Duitsland. Na op zichter en tekenaar op verscheidene wer ken te zijn geweest, associeerde hij zich in 1905 met zijn vader, die architect in Amsterdam was. Deze is in 1908 overle den. In de hoofdstad had hij zitting in enige besturen. De heer Moen vestigde zich in 1926 in Heemstede en was daar van 1931 af enkele jaren lid van de gemeenteraad, als ver tegenwoordiger van de Christelijk Histo rische Unie. Ook was hij lid van de kerke- raad der Nederlands Hervormde Gemeente, administrateur-diaken der diaconie, lid van het bestuur der Bijzonder Protestantse School te Heemstede, voorzitter van de commissie voor Maatschappelijk werk en lid-voorzitter van de Schoonheidscommis sie van Zandvoort. Van zijn vele werken noemen wij een landhuis en kinderherstellingsoord te Soest, villa's in Amsterdam, Halfweg en Heem stede, winkelgebouwen in Amsterdam en Dordrecht, fabrieksgebouwen in Amster dam, de Bethlehemkerk in Amsterdam, welke in tegenwoordigheid van Koningin Wilhelmina in 1924 in gebruik is genomen en het Ziekenhuis van de Lutherse Diako- nessen inrichting. Vroeger is de heer Moen redacteur van het weekblad „Architectura" geweest en bestuurslid van architectenorganisaties. Vrijdagochtend om tien uur zal zijn stoffelijk overschot op „Zorgvlied" te Am sterdam ter aarde besteld worden. Zes weken hechtenis gevraagd tegen autobestuurder „Moet ik hem nou links of rechts nemen?" had de exploitant van een Haar lemse consumptietent, die op een lente nacht in 1949 met zijn auto de Zeeweg kwam afzakken, gedacht over een taxi die aan het begin van de Militairenweg in Overveen aan de linkerkant van de weg stond geparkeerd. Uiteindelijk nam hij deze wagen noch links, noch rechts, doch vlak van voren, hetgeen de eigenaar van de taxi een schade van bijna vierhonderd gulden berokkende en voor de exploitant een veroordeling tot een maand hechte nis en een jaar niet-rijden tengevolge had, omdat de toegesnelde politie-agent uit zijn mond de bij het gebruik van alcohol pas sende reuk en wartaal had opgesnoven, resp. vernomen. De door de Kantonrechter veroordeelde liet het er niet bij zitten, want hoewel hij de ten laste gelegde feiten niet betwistte hij had vijf of zes likeurtjes op en zijn remmen deugden ook niet was hij van mening, dat de taxi-chauffeur evenzeer schuldig was aan het ongeval omdat die niet op dat gevaarlijke punt aan de lin ker wegkant had mogen parkeren. Aan dat laatste argument werd door de verdediger, mr. dr. A. F. H. Schreurs, voor de Haarlemse rechtbank kracht bij gezet door de overlegging van een foto serie van de gewraakte situatie en door de mededeling, dat de Kantonrechter de eis tot schadevergoeding van de gedupeerde taxi-chauffeur om deze reden slechts voor de helft had toegewezen. Ook de Officier van Justitie gaf toe, dat de taxibestuurder zich niet al te gunstig had opgesteld en kon zich voorstellen dat deze verdachte, die nog nooit eerder met de strafrechter in aanraking was gekomen, „Zwaar zou zitten". Anderzijds vond hij de feiten zeer ernstig. Aan het onder de invloed van sterke drank chaufferen moest nu maar eens paal en perk gesteld wor den. Al te vaak gaat er een golf van af grijzen door het land, wanneer een roeke loze bestuurder weer eens een of meer doden op zijn geweten heeft en algemeen roept men dan om strengere straffen. Dat het hier zonder persoonlijke ongelukken is afgelopen is zuiver toeval en geluk ge weest Het had ook anders kunnen zijn. Daarom eiste mr. Van der Valk Bouman zes weken hechtenis, een jaar ontzetting' en vijftig gulden boete, deze laatste we gens het niet in orde zijn der remmen. Mr. Schreurs vroeg een lichtere straf om de reeds genoemde motieven. Uitspraak op 19 Januari. I ujerken I te Q en verstopping (Adv.) De sterkte der Haarlemse Politie Een geringe vermindering door afvloeiing Indertijd deelden wij reeds mede dat de minister van Binnenlandse Zaken bepaald heeft dat de sterkte van de politiecorpsen beperkt zou worden. Wij konden daaraan toevoegen dat dit voor het Haarlemse po litiecorps van geringe invloed zal zijn. Nu' wordt door B. en W. aan de ge meenteraad medegedeeld, dat de sterkte van het corps bepaald is op 370 man. De begroting voor 1950 is evenwel uitgegaan van een reëele sterkte van 373 man, het aantal dat in dienst was. Er zijn 12 vaca tures voor adspirant-agent, waarin zal moeten worden voorzien. Het ligt in de bedoeling om, waar de sterkte wordt overschreden, door afvloeiing van perso neel, geleidelijk het juiste aantal te be reiken. Wegens de verhoogde kolenprijzen zal per hoofd van de bevolking een gulden worden terugbetaald. De ministerraad heeft goedgevonden, dat zij die dit bedrag kunnen en willen missen voor sociale werken, deze bon kunnen af staan aan de N.I.W.I.N. De aan te wijzen bonnen kunnen in een onge- frankeerde enveloppe worden gezonden aan: NIWIN Den Haag, Machtiging 1917. SCHEEPVAART Asturias, 12 Jan. van Djakarta te R'dam verwacht. I Kota Agoeng, verm. 6 Jan. van Djakarta n. Rotterdam. Lemsterkerk, CalcuttaR'dam 4 Jan. van Bombay naar Aden. Madoera, A]dam-Java pass. 5 Jan. Guardafuï. Sarangan, 5 Jan. te Antwerpen. Silindoeng, R'damDjakarta 5 Jan. te Port Said. Slamat, JavaNew York pass. 4 Jan. Gibraltar. Sloterdijk, Java—New York 5 Jan. te Aden. Stuyvesant, A'damParamaribo 5 Jan. te Madeira. Zeeland (Lloyd), R'damDjakarta 4 Jan. van Belawan. Johan van Oldenbarnevelt, A'damDjakarta pass. 4 Jan. Kaap Elba (Rode Zee). Kota Baroe, Djakarta—R'dam pass. 4 Jan. de Evenaar. Kota Gede, DjakartaR'dam pass. 4 Jan, Kaap Elba. Waterman, DjakartaR'dam 4 Jan. ïn Rode Zee bij Port Soedan, BINNENLAND De Kon:gin heeft met ingang van 1 Januari benoemd tot haar opperkamerheer Ir. F. C. C. baron van Tuyll van Seroosker- ken van Zuvlen te Zuilen. De werkzaamheden aan het sluizen- complex van het AmsterdamRijnkanaal te Tiel vorderen goed. Zaterdag 14 Januari zal de groie verkeersbrug over deze binnensluis voor het verkeer worden opengesteld. De K.L.M. zal Maandag vijftig Rkesus- aapjes. afkomstig uit de Rotterdamse dier gaarde Blijdorp. naar Kopenhagen vliegen. De apen zijn bestemd voor de dierentuin van Moskou die ze met Blijdorp geruild heeft voor een aantal zeldzame Aziatische dieren als bergschapen e.a. Het bestuur van de stichting Amster dams Toneelgezelschap heeft besloten de artistieke en zakelijke leiding voor de eerstvolgende drie jaren in handen te laten van de heren A. van Dalsum. A. Defresne en J. Sternheim. Tevens is besloten te sollici teren naar de positie van vaste bespeler van de Amsterdamse Stadsschouwburg. Te Zaandam is het tweejarig zoontje van de familie Franken onder een auto ge komen en op slag gedood. Het kind liep uit het steegje naast de woning en struikelde, waardoor het pardoes voor de wielen viel van een auto van de gemeentelijke reini gingsdienst. De minister van Economische Zaken heeft de heer A. C. Kaufmann, directeur van een warenhuisconcern in Philadelphia en voorzitter van de raad van bestuur van de Kamer van Koophandel te Philadelphia, uit genodigd een bezoek aan Nederland te brengen. De heer Kaufmann wordt op 8 Januari op Schiphol verwacht met twee leden van zijn staf. Hun zal worden verzocht de Nederlandse autoriteiten van advies te dienen over de exportbevordering en de daartoe te houden tentoonstellingen van Nederlandse producten in de Verenigde Staten. Prof. dr. ir. J. Goudriaan, oud-president directeur van de Nederlandse Spoorwegen, thans hooglaar aan de hogescholen van Rot terdam en Delft, zal 19 Januari naar Preto ria vertrekken voor het aanvaarden van een hoogleraarsambt in de bedrijfseconomie aan de universiteii aldaar. Op 10 Januari geeft prof. Goudriaan zijn afscheidscollege in Rotterdam. Het hoofdbestuur van de Friese Maat schappij van Landbouw acht hei noodzake lijk. dat de lonen van de landarbeiders in dezelfde mate worden verhoogd als die van de arbeiders, werkzaam in de industrie. De maatschappij stelt deze loonsverhoging even wel afhankelijk van een doorberekening in de prijzen. Onder deze voorwaarde wil de Friese maatschappij, die een organisatie van werkgevers in de landbouw is, aanvullende collectieve arbeidsovereenkomsten sluiten. De burgemeester van Den Haag, mr. F. M. A. Schokking, is door de arrondissements rechtbank beëdigd als ambtenaar van de burgerlijke stand. Het blijkt nog niet algemeen bekend te zjjn dat met ingang van 1 Januari de wet van 11 December 1947, houdende tijdelijke regeling voor personenvervoer met motor rijtuigen, niet is verlengd, zodat rijvergun ningen voor personenauto's, niet in gebruik voor beroepspersonenvervoer, thans niet meer worden verstrekt. De in omloop zijnde rijvergunningen voor deze personenauto's zijn komen te vervallen. Ook het Zondags rijverbod is vervallen. De rijvergunningen voor alle bestel- en vrachtauto's blijven van kracht, ongeacht of deze bestel- en vracht auto's in gebruik zijn voor eigen vervoer of voor beroepsvervoer. In een zolderkamertje van een huis in de Gaffeldwarsstraat te Rotterdam heeft een brandje gewoed waarbij de 82-jarige H. Krukkert, dit het kamertje bewoonde, brand wonden aan handen en benen opliep. De brand is vermoedelijk ontstaan door het vlam vatten van een slang van het g'as- comfoor. Het vuur vernielde een gedeelte van de inboedel. De oude man is in een zie kenhuis opgenomen. De Amsterdammer B. J. die door het Bijzondere Gerechtshof in de hoofdstad tot de doodstraf werd veroordeeld daar hij was schuldig bevonden aan het verraden van Engelandvaarders, is door de Bijzondere Raad van Cassatie tot levenslange gevange nisstraf veroordeeld. Drie vertegenwoordigers van de Neder landse vakverenigingen zullen binnenkort op uitnodiging van de Britse regering een bezoek aan Engeland brengen. Deze verte genwoordigers zijn de heer J. Landman, penningmeester van het N.V.V., de heer W. Essers, penningmeester van dè Katholieke Arbeidersbeweging en de heer I. Rijpstra, secretaris van de textielarbeidersbond .Unitas", aangesloten bij het C.N.V. Aan prof. dr. A. E. van Giffen, hoog leraar in de archaeologie aan de rijks universiteit te Groningen en de universiteit van Amsterdam is met dank voor de bewezen, diensten, wegens het bereiken van de 65- jarige leeftijd, op zijn verzoek eervol ontslag verleend als hoofd van de Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodemonderzoek. HAARLEM EN OMGEVING Ds. J. A. L. Hovy, em. predikant te Bussum viert vandaag zijn 75e verjaardag. Hij diende van 1915 tot aan zijn emeritaat in 1940 de Ned. Herv. Gem. van Wijk aan Zee en Duin. De reeds aangekondigde Nieuwjaars receptie van de Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland welke zou plaats hebben op Zaterdag 7 Januari zal we gens ziekte van baronesse de Vos van Steen- wijk—van Royen niet doorgaan. De toneelgroep „Comedia" geeft Zater dag en Zondag in de Haarlemse Schouwburg herhalingen van het folkloristische blijspel „De Held van het Westen" door John M. Synge onder regie van Johan de Meester. Magda Janssens, Lous Hensen, John Gobau en Henk Rigters vei-vullen de hoofdrollen. Vandaag is het veertig jaar geleden, dat de heer L. de Boer zijn kwekerij „Buiten- lust" aan de Bloemendaalseweg in Overveen begon. Gedurende al die veartig jaar is het bedrijf op dezelfde plaats gevestigd geweest. De heer Louis Pierlot te Haarlem be haalde op een te Parijs gehouden internatio naal kappers-examen het „diploma de mem- bre actif du Club Artistique de Paris". FEUILLETON door Mevr. I. M. C. Bijleveld-Gelinck 4) Het lijkt wel of we op een trein zitten te wachten. Over vijf minuten ga ik naar de telefoon: ik maak me ernstig ongerust! We hadden eigenlijk wel meteen kunnen opbellen: Wyarda is altijd een man van de klok. Ik heb hem in die tien jaar nog nooit een seconde te laat zien komen. Een rare vent! Soms kun je niet begrijpen dat hij ook een gewoon mens is. Hij is weduwnaar. Wist je dat? Ja. Hij sprak een poos geleden over zijn overleden vrouw. Wonderlijk idee. dat hij een vrouw ten huwelijk gevraagd heeft! Zou hij wer kelijk verliefd geweest zijn? Je kunt het je niet voorstellen! Maar het zal toch wel zo geweest zijn. Stakkerd eigenlijk, zo'n vrouw. Kerels als wij moesten niet trou wen. Maar hij kan toch wel gelukkig met haar geweest zijn? Hij misschien well Maar zij? Met zo'n man? Het lijkt mij absoluut onmo gelijk. Vrouwen verwachten altijd meer van je dan je tenslotte geven kunt. Ke rels als wij bedoel ik dan, wetenschap pelijke koelies. Daar heb je nu Lucie Lucie? Och ja.... Een aardig blondje. Ik maakte kennis met haar in een cafetaria. Alles in eer en deugd, hoor. Een lief kind. Ik h'ad op een dag mijn beurs thuis laten liggen en bemerkte d .t toen ik mijn diner wou betalen. Een ellendige situatie, maar zij schoot mij het geld voor. Zó maar in goed vertrouwen op mijn eerlijk gezicht. Toen heb ik haar meegenomen naar een goede film die ik zelf graag wou zien, en we gingen nog eens een paar maal naar een bioscoop. Ze was lief en vrolijk en gezellig. Maar nu wil ze méér; ze wil weten waar ik woon n hoe mijn familie is; ze wil vaste verkering natuurlijk en een verloving en met me trouwen. Ze houdt van me. zegt ze, en ze is jaloers op mijn werk en ik kan haar gevoelens heus niet beantwoorden. Een aardig kind. maar verder niets. Het spijt me verschrik kelijk, maar ik kan me toch aan zo'n meisje niet binden. Een vrouw, die niet deelt in je leven, in je werk.... Een vrouw, die geen kameraad is John Camden had zijn sigaret neerge legd en zat roerloos. Heb jij ooit zo iets aan de hand gehad, Camden? Nee, nooit. Je ziet er anders lang niet lelijk uit. Maar van vrouwen begrijp je nooit iets. Wat Lucie in mij zietEens is er een Vrouw geweest, eens.nu twee jaar ge leden op de Harwichboot. Een rare geschiedenis! Is het nog geen tijd, Cam den? Nee, zei zijn collega zonder op zijn hox-loge te zien. Dan zal ik je die geschiedenis nog even vertellen. Ik ben nu toch aan het biechten. Een rare historie! Als ik nu een romanschrijver was, of een toneel speler, dan zou ik zeggen dat ik op de Harwichboot „De Vrouw" ontmoet heb. De Vrouw met een hoofdletter. Maar de geschiedenis heeft géén happy ending. Ik ben haar kwijt geraakt, zie je. Ja? zei de ander toen er een pauze volgde. Het was op een avond in October. Ik kwam terug uit Engeland, de laatste va- cantie, die ik sindsdien genoten heb. Ik was met een vriend in Londen. Het was een donkere avond, wel een sterrenhemel, maar koud. Een pittige herfstavond en ik stond aan de railing en zag de lichten van Harwich langzamerhand verdwijnen. i En toen verscheen de Vrouw. Precies. Of liever gezegd: ze verscheen niet, maar ze stond al geruime tijd naast me zonder dat ik haar gezien had. Ik ben altijd een verstrooide kerel geweest. Ik luisterde naar het bruisen van het water tegen dé kiel en naar een bel-boei; er ligt daar ergens een bel-boei in de baai en die deinde op de golven. Een intermitte rend, eigenaardig geluid. De zee was niet helemaal zwart, en je kon de witte schuim- ruggen schuins zien wijken van de scheeps wand. De sterrenhemel was heel hoog en heel wijd. We voeren voort tussen twee werelden. Peter Landt wachtte even, greep een nieuwe sigaret. Dat zei zij tenminste. De vrouw, die naast me stond aan de railing. Ze zei het geloof ik niet tegen mij, maar tegen zich zelf. Zo stil voor zich heen. Ze had een diepe, lage stem. Ik keek niet naar haar, maar antwoordde. En zo volgde er een gesprek, of liever gezegd geen gesprek, maar ik zou haast zeggen een reeks van pevsoonlijke impressies. Zij bracht precies onder woorden wat ik dacht; zij vulde alles aan wat ik slechts vaag aanduidde. Ze was, om het in onze vaktaal uit te druk ken, de component van mijn eigen ik. Seelenverwandtschaft is een afschuwelijk sentimenteel woord, maar het was Seelen verwandtschaft. 'Volkomen onbegrijpelijk en dwaas. Het was een wonderlijke nacht; soms denk ik dat ik alles maar gedroomd heb. Het was volkomen onwezenlijk zoals we daar naast elkaar aan de railing ston den, zoals we daar buiten onszelf traden in die wijde duisternis en hoe wij geheel opgingen in elkaar. Een vreemde vrouw, die ik niet kon zien. Volkomen onwezen lijk. En toch zó wezenlijk dat het mij nu, na twee jaar, nog altijd is of ik slechts die éne nacht wezenlijk geleefd heb en of dit alles, dit laboratorium en al ons werk, iets irreëels is, iets dat buiten mij om gaat. En reëel de vage opmerkingen, die ik wisselde met dat onbekende meisje. Het bruisen van het water en de wijkende witte golven, de bel-boei en de sterren hemel. Wonderlijk! Maar ik kan er niet van loskomen; het staat tussen Lucie en mij in als iets onoverkomelijks. Natuurlijk kan ik bij haar niet met zo'n verhaal aan komen, het is iets onzinnigs en ze zou me finaal uitlachen. En terecht. Ik snap eigen lijk niet dat ik dit allemaal aan jou zit te vertellen. En géén happy ending? Nee. Een afschuwelijk, een onbegrij pelijk einde. Ik vroeg haar niet naar haar naam en ik zag haar eigenlijk amper. Al leen donkere ogen en donker haar: niet bepaald een duidelijk signalement! Ze was lang, nog langer, dan jij en ze droeg een lichte, wijde mantel en een sjaal om haar haren en opeens zei ze dat het haar te koud was en was ze weg. Ik was te be duusd om haar na te gaan. Peter Landt doofde zijn sigaret in de asbak en zag even zwijgend voor zich uit, verdiept in zijn eigen herinneringen. Hij zag niet het gezicht van zijn assistent, opnieuw gehuld in dichte rookwolken. En hij vervolgde: Maar na een slapeloze nacht zou ze mij de volgende morgen toch niet ont snappen. Ik zag haar echter nergens; ik kon niet naar haar hut informeren. Toen we in de Hoek aan wal gingen stelde ik mij als eerste passagier naast cle loopplank op en zag iedereen van boord gaan. Ieder eenmaar geen lange, donkere vrouw in een lichte mantel. Ik zag haar niet weer. Ik informeerde tenslotte nog of iedereen van boord gegaan was, maar iedereen was van boord gegaan werd mij verzekerd. Ik wist geen naam en geen nadere bijzonder heden. Ik voelde mezelf een dwaas bij het najagen van een droombeeld. Ten slotte ging ik alleen van boord: de laatste van. de passagiers. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 6