c Economische toestand in Indonesië niet somber Jtaliano ïiif s De radio geeft Zaterdag Drie van de acht spelers nog ongeslagen Wereldnieuws PANDA EN DE MEESTER-GIBS J Vrijdag 6 Januari 1950 2 Het oordeel van een zakenman In een onderhoud met een redacteur van het A.N.P. heeft de heer R. Hoegen, directeur van enkele cultuurondememin- gen op Java, als zijn overtuiging uitge sproken. dat indien uitsluitend de beste mensen, die een open oog hebben voor de moeilijkheden en de nieuwe verhoudingen, hun krachten aan het herstel van Indo nesië wijden, er voor de Nederlanders als ondernemers nog jarenlang een taak zal zijn weggelegd. De toestand, zo meende hij, kan zich krachtig ontwikkelen, maar voorwaarde daartoe is een loyale en hechte samenwerking, gebaseerd op wederzijds vertrouwen. Aan deskundige Nederlanders zal de nieuwe staat ongetwijfeld grote behoefte hebben, en hy meende te kunnen vaststellen, dat de republiek de hulp van buitenlandse experts en werkkrachten bij voorkeur zal zoeken bij de Nederlanders, met wie de bevolking zich nog altijd nauw verbonden voelt. De heer Hoegen, die pas van zijn jaar lijkse bezoek aan Java is teruggekeerd, sprak in het bijzonder over het grote be lang voor de nieuwe staat, het enorme productie-apparaat op gang te brengen en de T.N.I., die goed op de hoogte is van hetgeen onder de bevolking leeft, tot een machtsmiddel te vormen, dat in staat is rust en veiligheid te waarborgen. Daarom moet zijns insziens de T.N.I. sterk worden gemaakt en moet aan haar het materiaal van de Koninklijke Landmacht worden overgedragen, zoals hier en daar reeds ge schiedt. Hij zeide te hebben waargenomen, dat er veelal een prettige geest en goede verstandhouding heersen tussen de T.N.I. en de ondernemers, en dat de T.N.I. tegen de plegers van overvallen en aanslagen dras tisch optreedt. Voorts vertelde hij, dat vooral op Java nog veel oorlogsschade niet hersteld is. Vele bedrijven draaien slechts primitief en uit de winsten zal nog veel geld moeten worden gereserveerd om de rehabilitatie te voltooien. „De economische politiek van de nieuwe staat zal zodanig moeten zijn, dat zij aan de positie van de Indonesische gulden ten goede komt, de komende jaren vooral zal een belangrijk deel van de winsten gebruikt moeten worden om de ondernemingen in vooroorlogse toestand te herstellen. Omtrent de positie van de onder zijn leiding staande cultuurondememingen kon de heer Hoegen ons het volgende mede delen: Tot de landen der Kali-Bakar cul tuurmaatschappij, een groot koffie- rubberproducent van Java, heeft nog nie mand kunnen doordringen. Men zal moe ten wachten, tot de nieuwe machthebbers de orde in het gebied van Zuid-Smeroe hersteld hebben. Alle voorbereidingen zijn echter getroffen om terstond met het her stelwerk te beginnen. Kali-Bakar be schikt daartoe over voldoende middelen. De Salatri plantations cultuur maat schappij exploiteert twee rubberondeme- mingen op West-Java. Beide zijn in pro ductie. Voorts heeft zij drie koffieplan tages op Midden-Java, waarvan de eerste in Februari 1950 zal worden bezichtig. De beide andere zijn gelegen in het Blitarse, waar de toestand nog onveilig is. Men heeft vernomen, dat de fabriek nog aan wezig zou zijn, maar dat de aanplant zwaar geleden heeft. De Tjibentjet rubberonderneming is in 1948 in exploitatie gebracht, doch moest weer verlaten worden na het vermoorden van de administrateur en twee assistenten. Het gebied is thans weer vrij en in Fe bruari of Maart zullen de eerste maatre gelen voor de her-exploilatie worden ge nomen. Een deel van de aanplant bleek be schadigd door het „ringen" van de rubber bomen (wegsnijden van de bast), doch heeft zich inmiddels geheel hersteld. Tarieven der overdekte zwembaden worden hoger loonsverhoging voor het personeel In een buitengewone ledenvergadering van de Nederlandse Bond van Overdekte Zweminrichtingen is met algemene stem men besloten de door de regering gead viseerde loonsverhoging van 5 procent van 1 Januari af te doen ingaan. Voorts is be sloten tot een tariefsverhoging wegens de sinds 1939 gestegen exploitatiekosten. De vergadering machtigde het bestuur zich te wenden tot de regering, ten einde tot op heffing te geraken van de Bedrijfsorgani satie Openbare Bad- en Zweminrichtingen, welke naar de mening van de bond te hoge contributies heft. Van de Zuid-Preanger rubbermaat schappij is de rubberaanplant Agrabinta sinds Juli 1948 in productie. De ontwik keling is niet onbevredigend. Men heeft te kampen met gebrek aan werkvolk. De onderneming Tendjo Resmi werd in Augustus 1948 aangekocht en heeft in 1948 en 1949 de vooroorlogse standaard productie opgeleverd. De cultuurmaatschappij Soember Moe- djoer: de rubberaanplantingen van Pasir Badak in Bantam produceren weer nor maal sinds Augustus 1947. Alles werd ge heel intact aangetroffen. Op de onderne ming Tjikareo, eveneens in Bantam, zal de productie waarschijnlijk deze maand her vat worden. Hier werd zowel de aanplant als de fabriek intact aangetroffen. Het koffieland Djollong bij Semarang komt weer in exploitatie. Fabriek en gebouwen zijn intact. De aanplant is voor de helft zwaar beschadigd. De koffie-onderneming Bantaran in het Blitarse is tot dusver on bereikbaar. HIER WEL (iet l&kk&LStt. muldei teqejn. v&Juuui&eid 30 cent per 100 gram Persfotograaf verschrikt de dienaren der Justitie voor VERHUIZINGEN groot en klein Goederen zonder prijsverhoging verzekerd ROZENSTRAAT 13 TEL. 20020 (Adv.) HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gebed. 8.30 Nieuws. 8.40 Platen. 9:00 Weerberichten. 9.03 Platen. 9.30 was Jeugdkoor. 10.00 Voor kinderen. 10.15 Platen. 11.00 Voor zieken. 11.45 Platen. 12,00 Angelus. 12.03 Amusementsorkest. 12.3012.33 Weer bericht. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Promenade-orkest. 14.00 Harmonie orkest. 14.20 Engelse les, 14.40 Kamerorkest en soliste. 15.15 Letteren en kunsten. 15.50 Dameskoor. 16.30 Gregoriaans. 17.00 Voor de leugd. 18.00 Zang en orgel. 18.15 Weekover zicht. 18.30 Voor de strijdkracthen. 19.00 Nieuws. 19.15 Actualiteiten. 19,25 „Katholiek thuisfront". 19,30 Indonesisch commentaar. 19.40 Reportage. 19 45 Regeringsuitzendilvg. 20.00 Nieuws. 20.05 De gewone man. 20.12 Platen. 20.15 „Lichtbaken". 20.40 Platen. 21.00 Gebarieerd programma. 21.45 Puzzle. 21.55 Amusementsmuziek. 22.30 „Wij luiden de Zondag in". 23.00 Nieuws. 23.15 Reportage. 23.22 Platen. HILVERSUM II. 414.5 M. 7.00 Nieuws 7.18 Platen. 8.30 Nieuws. 8.43 Platen. 9.00 Weerberichten. 9.03 Platen. 10--00 Medische causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Feuilleton. 10.35 Voor arbeiders in con tinubedrijven. 11.35 Pianoconcert. 12.00 Ha- .vaiianmuziek. 12.30 Weerbericht. 12.33 Pinnoduo. 12,55 Kalender. 13.00 Nieuws. 13.15 Lichte muziek. 13-50 Pinten. 14.00 „Het Neder landse lied". 14.20 Politiekapel. 14.50 Streek- uitzending. 15.15 Platen. 16.00 „Van de wieg :ot het graf". 16.15 Melropole-orkest. 16.45 Sportpraatje. 17.00 Platen. 17.30 Voor de ieugd. 18.00 Nieuws. 18.15 Populaire muziek. 19.00 Artistieke staalkaart. 19.30 Bijbellezing. 19.45 „Passepartout". 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.12 Varia. 20.15 Weense mu ziek. 20.45 Socialistisch commentaar. 21.00 Gevarieerde muziek. 22.00 „Onder de pan nen". 22.20 Dansmuziek. 23-00 Nieuws. 23.15 „De koning van de lach". 23.40 Franse muz Indertijd verhuurde hel: beheersinstituut te Deventer een winkelpand van een poli tieke delinquent aan de Boxbergerweg ur. 80 aan H. B. die daar, omdat zijn winkel huis in de oorlog was weggebombardeerd, zijn zaak in hoeden en petten vestigde. Maar B. blijft daar slechts tijdelijk, omdat enkele huizen verderop in de straat zijn nieuwe winkel reeds onder de kap is ge bracht en over enkele wekc-n klaar zal zijn. Intussen was B. gerechtelijk gesom meerd het gehuurde pand nr. 80 op 1 Januari jl. te ontruimen en ter beschik king te stellen van de e::-politiek delin quent. B. zag daartoe geen kans, omdat zijn nieuwe winkelhuis hoewel bijna gereed, nog niet kan worden betrokken. Niette min verscheen Donderdag deurwaarder Speur met personeel om het pand van B. te ontruimen krachtens het gerechtelijk bevel. B. wees er op, dat hij reeds ver zoeken had gericht tot de minister van Justitie en zelfs aan de Koningin om hulp had gevraagd, teneinde enig respijt te krij gen. Doch de deurwaarder verklaarde dat hij in elk geval had te voldoen aan de hem gegeven ontruimingsopdracht. Een der hulpkrachten van de gerechts dienaar weigerde echter aan dit geval me dewerking te verlenen. Een andere ar beider was daartoe wel bereid en wilde alvast beginnen met de inboedel op straat te zetten. Toen kwam de persfotograaf Nijland uit een hoekje in de winkel te voorschijn om deze uitzetting op de ge voelige plaat vast te leggen voor de kran ten. De hulpkrachten van de deurwaarder hadden er evenwel volstrekt geen lust in bij hun werk op de foto te komen namen de benen. De deurwaarder liet tot driemaal toe andere hulpkrachten aanruk ken. doch als deze vernamen hoe de vork in de steel zat, gaven zij er eveneens de brui aan, zodat gisteren de uitzetting nog niet doorgegaan. De deurwaarder gaf evenwel te kennen, Vrijdagochtend terug te zullen komen voor de uitzetting. De ont wikkeling dezer kwestie wordt nu afge wacht. Men neemt aan dat er ook van daag weinig animo zou zijn om de uitzet ting te verrichten. Aannemersfirma verdiende 4 millioen aan de Duitsers De officier van justitie bij de Bijzondere Kamer van de Haagse rechtbank heelt tegen ieder der drie firmanten van een aannemersbedrijf te 's-Gravenhage, de 47-jarige M. H. te Voorburg, de 52-jarige C. J. R. te Rijswijk en de 43-jarige S. M. uit Rijswijk 75.000 gulden' boete, ontzet ting uit de kiesrechten en gevangenisstraf gelijk aan de tijd in voorarrest doorge- bi-acht geëist. Aan hen was ten laste gelegd, dat zij gedurende de bezettingsjaren ten behoeve van de Duitse oorlogsvoering militaire werken hebben uitgevoerd in de kust streek. Zij verdienden er vier millioen gul den aan. Van dit geld, zo verklaarden de verdachten, was geen cent m?er over. De totale omzet van de firma in bezet tingstijd had 16 millioen gulden bedragen. De verdediger betoogde dat de firma niet minder dan 500 arbeiders aan het werk wist te houden en dat winstbejag zijns inziens niet het oogmerk van zijn cliënten is geweest. Oudewaterse Bank failliet verklaard Gedupeerden zenden adres aan de regering Gisteravond hebben bijna 250 gedupeerde inwoners van Oudewater en omgeving zich beraden over wat hun te doen staat, nu de N.V. Oudewaterse Bank failliet is verklaard en vandaag de Amsterdamse Bank een bij kantoor opent in het gebouw van de failliete bank. Hun woordvoerder, de heer L. Vos uit Rijswijk, die de vergadering per stads omroeper had laten bijeenroepen, legde aan de aanwezigen een drietal vragen ter dis- cussiëring voor, waaruit de volgende be sluiten zijn genomen: er zal aan de recht bank een commissie van drie personen worden voorgedragen; als deze commissie door de rechtbank is goedgekeurd, zal zij in het belang der beleggers alle onderhan delingen met de curator, mr. A. Blom, oud directeur van het Rotterdamse bijkantoor van de Amsterdamse Bank, voeren. De aanwezigen zagen voorts voorlopig af van de behartiging van hun bankzaken door de Amsterdamse Bank. Vandaag zul len de Oudewaterse beleggers van deze bank een circulaix-e ontvangen waarin hun zal worden medegedeeld, dat de Amster damse Bank de zaak zal voortzetten en in de komende drie jaren aan de curator vijf tig procent zal uitkeren van de winst die deze bank in Oudewater zal maken. Daar men volstrekt niet weet hoe de stand van zaken is, (mi-. R. Grasso, de Rotterdamse officier van justitie verklaarde gisteravond nog, dat de administx-atie zo'n chaotische warboel is, dat onmogelijk gezegd kan worden hoe groot het deficit is), achtten de aanwezigen dit aanbod veel te laag. Men besloot zich dan ook voorlopig niet met deze bank te occuperen, totdat de ingestelde commissie advies heeft uitgebracht. Tenslotte besloten de aanwezigen zich met een adres tot de regering te wenden; „in de achter ons liggende jaren heeft de regering tallozen, die vroeger nooit aan een bank hebben gedacht, gedwongen naar een bank te gaan. De geldsanering geschiedde via de banken, de effectenregistratie, uit betaling rente Grootboek, vei-handelen in schrijvingen Gx-ootboek. kortom een groot gedeelte van het financiële leven geschied de gedwongen via de banken", aldus de heer Vos, die voorts zeide: „hierdoor hebben deze instellingen een aureool van veiligheid gekregen. Het blijkt nu, dat het toezicht op de bankinstellingen veel te slap is geweest. De regering moet dan ook van de morele vex-antwoordelijkheid worden overtuigd dat zij hier dient te helpen". De heer Vos sprak de wens uit, dat vooral de kleine beleggers niet te zeer gedupeerd zouden worden. De zich in Rotterdam in arrest bevin dende directeur van de Oudewaterse Bank, mr. C. M. V. heeft tegenover de officier van justitie verklaard, dat hij met een Amstex*- damse bankrelatie handel heeft gedreven in zwarte effecten. Deze laatste is op verzoek van de officier van justitie in Rotterdam, mr. R. Grasso. gearresteerd. Tevens heeft de directeur verklaard voor 1948 een valse balans te hebben opgemaakt. Loonsverhoging voor personeel van zelfstandige kruideniers Minimumprijs voor suiker en margarine gevraagd De Kruideniers-vakcentrale, het over koepelend orgaan van de drie Kruideniers bonden, en de Bedrijfsunie van de Han dels-, Kantoor- en Winkelbedienden-orga nisaties hebben overleg gepleegd over de 5 procent loonsverhoging ten aanzien van het zelfstandige kruideniersbedrijf. Ondanks de toch reeds zeer moeilijke economische omstandigheden in de krui- deniex-s-bx-anche, zo deelt de Kruideniers vakcentrale mede, is terzake overeenstem ming bereikt. De Kruideniers-vakcentrale adviseex-t de zelfstandige kruideniers te rekenen van 1 Januari af aan alle werk nemers van 23 jaar en ouder 5 procent loonsverhoging te verlenen boven de lo nen, tot nog toe betaald volgens de thans geldende loonregeling voor het winkel personeel in het kruideniersbedrijf, nadat eerst bij de lonen volgens die regeling de destijds voorgeschreven tijdelijke toeslag van 1.de zogenaamde Joekes-gulden, is geteld. Met de Bedrijfsunie is verder overeen gekomen, dat op korte termijn de thans geldende door het College van Rijksbe-- middelaars vastgestelde regeling van ar beidsvoorwaarden gewijzigd wordt, zo mogelijk in een collectieve arbeidsovereen komst. De Kruideniers-vakcentrale sprak tevens als haar mening uit, dat het zeer urgent is, dat ten spoedigste met steun van de overheid redelijke minimumprijzen wor den vastgesteld voor de artikelen suiker en margarine, opdat het kruideniersbedrijf daardoor beschermd wordt tegen prijsge- knoei. Besloten werd bij de regering erop aan te dringen ten spoedigste minimumprijzen vast te stellen voor deze artikelen. Europees kampioenschap 71/2 Donderdagmiddag begon in de Academie de de Pol zoi'g droeg dat zijn tegenstander vele illard te Luik het tnurnnni nm hel F.iirnneec mne»iliilfVioHr>r, ».a Billard te Luik het tournooi om het Europees kampioenschap 71/2 met deelneming van de Belgen van Hassel. Vingerhoedt en Wafflart, de Fransen Dufetelle en Galmiche. de Oosten rijker Reicher en de Nederlanders Van de Pol en Metz. De uitslagen van de middagpartijen luiden: Van Hassel.. Wafflart Galmiche Dufetelle Van de Pol Metz Vingerhoedt Reicher 300 19 46 15.78 253 19 85 13.31 300 28 40 10.71 289 28 52 10.32 279 24 52 11.62 300 24 54 12.50 300 15 113 20.— 230 15 78 15.33 espee: 300 d: 11 130 27.27 156 11 31 14.18 300 9 88 33.33 188 9 44 20.88 179 10 62 17.90 300 10 82 30.— 300 16 113 18.75 181 16 42 11.31 Van Hassel had des middags grote moeite met de benjamin van het gezelschap de twee en twintigjarige Brusselaar Wafflart. Tot de 13e beux-t ging de strijd gelijk op, De stand was toen 144143. Wafflart kwam ver volgens met een sex-ie van 85 voor de dag. Van Hassel kwam toen opzetten en won de partij, Van de Pol scoorde tegen Metz 45 in zijn eerste beurt. In de vierde beurt passeerde hij onder groot applaus de 50 na een moeilijke masse, maar kort daarop brak ook deze reeks af. Metz volgde in de vijfde beurt met 30 en zette zijn achtei-stand, die 13667 had bedra gen in de zevende en de achtste beurt met respectievelijk 53 en 33 om in een kleine vooi-sprong. De Rotterdammer vocht om de goede positie te krijgen, maar kon niet ver hinderen dat de secure Metz regelmatig uit liep. In de zeventiende beurt kwam de Hagenaar, na een nuttige serie van 25 op een totaal van 273 Van de Pol kreeg andermaal een kans om op te halen. Hij bracht het niet vex-der dan 16 en de stand was toen 227—273 in zijn nadeel. Metz kwam in twee beurten op 293 en vervolgens kreeg de Rotterdammer nog vier maal gelegenheid om het evenwicht te herstellen. Het lukte niet en hoewel Van Zaterdag en Zondag wordt in de Amster damse Koopmansbeurs een grote pluim veetentoonstelling gehouden. Een der candidaten naar een bekroning krijgt met zeep en blauwsel nog een laatste schoon heidsbehandeling alvorens hij voor de jury verschijnt. Merkwaardig document Het Belgische blad de „Nieuwe Gids" maakt een diplomatiek Duits document bekend, dat in 1945 door de Russen te Berlijn werd gevonden. Dit document be staat uit het protocol der op 3 Maart 1938 op de Obersalzberg tussen Hitier en de toenmalige Britse ambassadeur Hendex*- son gevoex-de besprekingen. Tijdens deze onderhandelingen zou in het kader van de toenmaals gevolgde vredespolitiek de ko loniale kwestie aangeroerd zijn. Uit het betreffende document, waarvan de Nieuwe Gids een fotocopie publiceert, zou blijken, dat Henderson Hitler namens de Engelse regering zou hebben voorgesteld te be werkstelligen, dat Duitsland een gedeelte van het Congobekken zou krijgen, name lijk het gebied dat bepaald wordt door de 5de breedtegraad in het Noorden en de Zambezi in het Zuiden. Op een vraag van Hitler of België en Portugal wel met deze oplossing accoord zouden gaan en het niet eenvoudiger zou zijn de vroegere Duitse kolonies terug te geven zou Henderson, volgens het protocol, geantwoord hebben, dat deze landen, evenals Frankrijk en Italië, accoord zouden gaan met een her verdeling van het kolorxiale gebied in Afrika. moeilijkheden te overwinnen kreeg bereikte Metz toch in zijn 24e beurt de 300. Daarmee was de grote favoriet voor de titel al in de eerste partij geslagen. De avondpartijen leverden twee Neder landse overwinningen op. Van de Pol had na twee beurten een aanzienlijke achterstand want Galmiche liep met 51 en 49 hard van stapel. De Rottex-dammer bood goede weer stond en na 10 beurten was de stand ongeveer gelijk 133137. In de elfde beurt maakte onze landgenoot een prachtige serie van 113 waar mee hij de Fransman ver achter zich liet. In de 14e beurt bood Galmiche met 37 nog even tegenstand, doch twee beurten latex- maakte Van de Pol met een slotserie van 48 de partij uit. Na zes beurten was de stand 6757 in het voordeel van Metz in zijn partij tegen Rei cher. Achtereenvolgens scoorde Metz 82, 65. 62 en 24, waar Reicher 30, 62, 0 en 30 tegen over plaatste. Een zeer fraaie zege van Metz, die een daverend applaus kreeg. Na de eerste dag hebben Van Hassel, Vin gerhoedt en Metz ieder vier matchpunten en Van de Pol en Galmiche ieder 2. Wafflart, Reicher en Dufetelle behaalden geen enkel punt. Schaken Tournooi te Hastings De uitslagen van de zevende ronde van het internationaal schaaktoumooi te Hastings luiden: SzaboEvans 10; BardaKonig Vj; HomeEuwe ViM>; RossolimoWin- ser 10; WoodFuller 01. De partij tussen Szabo en Larry Evans, welke eindigde in een overwinning van de Hongaar, duur 5 uur. Dit betekende de eerste nederlaag van Evans in dit tournooi. De Engelsman Wood verloor wegens tijdover- schrijding van zijn landgenoot Fuller. De afgebroken partij uit de zesde ronde Konig—Fuller heeft laatstgenoemde ge wonnen. Na de zevende ronde luidt de stand: 1. en 2. Szabo en Sossolimo beiden 6 pnt.; 3. Evans 4Vi pnt.; 4. Euwe 4 pnt.; 5. en 6. Horne en Fuller 3V-j pnt.; 7. Wood 2% pnt.; 8. Barda 2 pnt.; 9. en 10. Winser en Konig beiden IVj punt. Fenny Heemskerk verloor Slechts één partij van de negende ronde leverde een resultaat op en wel die tussen Fenny Heemskerk en de Frangaise Chaude de Silans. Onze landgenote, die met wit speelde, zette een sterke aanval op, maar de tegenstandster hield stand, ging toen op haar beurt tot het offensief over en dwong Fenny Heemskerk, door fraai eindspel, bij de 37e zet tot opgeven. Schaaksociëteit weer geopend Op 20 Januari zal in de jaarvergadering van de Schaakkring Haarlem over het al of niet voortbestaan van de schaaksociëteit wor den beslist. Bij de oprichting van de sociëteit was besloten, na een proeftijd van twee maanden te beoordelen, of de instandhouding gerechtvaardigt is. Het bestuur van de kring heeft gemeend het bestaan van de sociëteit tot aan de jaax-- vergadering in ieder geval nog te moeten verlengen. Na de sluiting van twee weken in de Kerstvacantie zal de sociëteit op 7, 14 en 21 Januari weex- te bezoeken zijn. Handbalprogramma - Het wedstrijdprogramma van het Neder lands Handbalvex-bond vermeldt voor Zondag: Hoofdklasse, heren: HellasNiloc; Vlug heid en Kracht—PSV; DES—Olympia (Gr.); Olympia (H.)Blauw. Wit.. Hoofdklasse, dames: HygieaConcordia; Vlugheid en KrachtPSV; DES—Turnlust; UDI—Zeeburg. District West-A Eerste klas, heren: AHCAalsmeer'; At- tilaAPGS; ConcordiaSpoi-t Vereent; AmersfoortAchilles. Tweede klas A, heren: HAVAnimo; Lijn den—'Unitas; Turno—HOC; GVA—AHC II. Tweede klas B, heren: RapiditasCat- chers; WVGVTonido; ZeeburgVriend schap; Aalsmeer 2RHC. Tweede klas A, dames: RapiditasGita; OSS—Nieuwe Niedox-p; HAV—Rood Zwart; HOC—Tonegido. Afdeling Noordholland (Rayon HaarlemZaanstreek) Eerste klas, heren: Concordia 2AVA: TonegidoIJmond; Vlug en VaardigBGV. Tweede klas, heren: HOC 2Tonegido 2; Rapiditas 2Bato; AVA 2HOC 3. Er-sie klas, dames: BatoIJmond; BGV Animo; ForestersConcordia 2. Tweede klas, dames: IJmond 2Gita 2; Foresters 2HOC 2; HeemstedeHOC 3; Rood Zwart 2—BGV 2. Schuldvraag. Een Amei-ikaanse arts, Her man Sander, die er van beschuldigd worclt een kanker-patiënte, die slechts enige uren te leven had en ondraag lijke pijn leed, een injectie te hebben gegeven waardoor zij terstond overleed, is onder borgstelling van 25.000 dollar vrijgelaten. Dr. Sander verklaart dat hij onschuldig is. Commentaar. Een hoge functionaris van hel Vaticaan heeft dit geval van het volgende commentaar voorzien: „Het doden van een zieke, ook wanneer het op zijn verzoek geschiedt, is altijd een vorm van doodslag. Een geneesheer moet tot het einde strijden om zijn patiënt te redden, zelfs indien het ge vecht hopeloos schijnt". Overleden. Aart Marus van den Hoek, een Nederlandse bloemkweker, die zich in 1906 in Amerika liet naturaliseren, is gisteren in New York op 66-jarige leef tijd overleden. Hij was de man, die in het Rockefeller-centrum de bloemen in de daktuinen verzox-gde, die ieder jaar duizenden bezoekers trokken. Daarom. De politie in Leipzig heeft de aanplakbiljetten van een revue moe ten verwijderen. Die revue heette na melijk „Waarom huil je, Bambino?" en de Leipzigers schreven daar met grote letters onder: „Omdat ik in de Sovjet-zóne woon". Hoog water. In Amerika is het bar en boos slecht weer. De kou gaat gepaard met regen en sneeuw en in Illinois, Kentucky en Indiana treden de rivie ren buiten hun oevers. Talloze gezin nen zyn door het hoge water dakloos geworden. Motorfiets. De ontwerper van, de Duitse DKW-auto, S. Rasmussen, heeft in Denemarken een motorfiets geconstru eerd, die zo goedkoop is, dat naar zijn mening het rijwiel er door ver drongen zal worden. Deze motoi-fiets weegt 70 kilo en loopt één op veertig. Baby. Ook in Amerika zint men op goed koper vervoer. Nash heeft namelijk een baby-auto op haar programma staan, die plaats biedt aan twee personen. Het pi'oef-model is voorzien van een Italiaanse motor, die één op twintig loopt. De topsnelheid is 100 km. Finish. De wielerronde van Italië zal dit jaar niet in Milaan maar in Rome ein digen, „bij wijze van speciale hulde aan de hoofdstad der Christenheid in het Heilige jaar". Zwaar geval. Mathilde Ludendorff, de 72- jarige weduwe van de veldmaarschalk, is door een Duits zuiveringshof tot twee jaar speciale arbeid veroordeeld. Zij werd beschouwd als zwaar geval. Afgetreden. Ex-keizer Bao Dai, hoofd van de staat Vietnam, heeft de minister raad van Vietnam meegedeeld, dat hij aftreedt als minister-president en dat de regering dientengevolge ontbonden is. Men verwachtte reeds dat Bao Dai, nu Vietnam autonoom is geworden, niet langer de dubbele functie van staatshoofd en minister-president zou blijven bekleden. HJmweg. Enige Nederlandse en Australische tankboten die olie laden in havens in Australië en India, bestemd voor Haifa (Isi-aël), is door de Egyptische rege ring medegedeeld, dat zij het laden moeien staken of dat zij om de Kaap en Gibraltar moeten varen, omdat Egypte niet van zins is om hen door het Suez-kanaal te laten passeren. Voetbal Biesbrouck speelt zijn tweehonderdste wedstrijd De aanvoerder van RCH Loek Biesbrouck zal Zondag in de ontmoeting tegen De Vole- wijekers in het Heemsteedse Sportpark zijn tweehonderdste wedstrijd voor het eerste elftal van de Racing spelen. Biesbrouck komt reeds een groot aantal jaren in het eerste eltfal uit. Ook is hij verscheidene malen ge kozen in vertegenwoordigende ploegen, onder andere in de Zwaluwen en in het Haarlems elftal. Het ligt in de bedoeling van het bestuur van RCH Biesbrouck aan het begin van de wedstrijd van Zondag een huldeblijk aan te bieden. 75. Daar zien we nu toch maar weer, dat iemand als Joris zijn streken nooit ver leert! Ieder ander zou zijn lering getrok ken hebben uit een pak slaag, zoals Bob- berbroek net aan Joris had toegediend, maar hij niet! Nu verstopte hij zich alweer in de reddingboot van dat mooie schip, om zo stilletjes voor niets naar huis te varen! Maar nu had hij toch buiten de waard gerekend, dat wil zeggen buiten die twee matrozen, die korte metten met hem maakten. „Gooi hem in tee!" riepen die. „Niet doenach, stoere zeerobben, niet doen!" pleitte hij nog. Kom tot u zelve! Denk aan uw geweten!" Maar zij luister den niet naar hemen hij zou zó in het water gevallen zijn, wanneer Panda hem niet te hulp was gekomen. Want Payida wist nu wel, dat Joris Goedbloed een lelijkerd was, maar hij kon toch niet onbewogen aanzien, hoe hij daar de zee in zou spar telen! „Niet doen! Niet doen!" riep Panda dus, op het laatste nippertje. Hij is een schurk en een boef, maar.... eh... eh... toch niet doen!" „Niet doen?" vroeg de eerste zeebonk. „Wie moet er dan voor zijn overtocht betalen, hè?" „Nou... eh... het is een vergissing!" zei Panda vlug. „Ik betaal wel voor die meneer. Ik betaal al les". Dat kostte hem heel veel geld, maar toen lieten ze Joris dan toch ook lopen. „Hm," sprak deze, terwijl hij zijn jas recht trok. „Een recht onaangename ervaring! Beleefdheid en keurigheid zijn u blijkbaar niet door uwe moesjes geleerd, zeeman nen! Ik keur uw optreden jegens een be taald passagier ten scherpste af. Ja! Gij hebt u onaangenaam, gedragen, en ik zal niet nalaten om de kapitein over uw ruw heid in te lichten. Laat u dat gezegd zijn!" En daarna schreed hij met afgemeten passen achter Panda aan, in de richting van de eetzaal. RCH—Ajax op 29 Januari Zondag 29 Januari zullen voor de eerste en tweede klassers inhaalwedstrijden worden gespeeld. Voor die dag is vastgesteld RCH Ajax in Heemstede. Voor de derde en vierde klassers staan bekerwedstrijden op het pro gramma. REPARATIE MATRASSEN 's morgens gehaald, 's avonds gebracht H. DE GRAAFF 103 TEL. 11485 (Adv.) De loongrens voor de sociale verzekering Reeds verhoogd voor hen die nu boven f 3750 komen De Vereniging van Raden van Arbeid, de Federatie van Bedrijfsverenigingen, de Ziekenfondsraad en het Centraal Overleg van Ziekenfondsorganisaties hebben thans aan de desbetreffende uitvoeringsorganen geadviseerd, om in afwachting van de ver hoging der loongrens voor de sociale ver zekering tot f 4500 voor arbeiders, die op 31 December 1949 verplicht verzekerd waren krachtens Ziektewet en Ziekenfond- senbesluit en wier loon op of na 1 Januari 1950 boven f 3750 stijgt, doch f 4500 per jaar niet overschrijdt, de verzekering te handhaven. Gratis vacantie voor jeugdige oorlogsslachtoffers De stichting „Het Vierde Prinsenkind" heeft besloten ook in 1950 aan oorlogs wezen, halfwezen en lichamelijk getroffen kinderen een gratis vacantie te bieden. Honderden jeugdleidei'S, geestelijken, art sen en verpleegsters hebben belangeloos hun medewerking aangeboden. Dit jaar ko men voor uitzending in aanmerking: Voor een periode van één week, kin deren geboren tussen 1 September 1936 en 1 September 1941, wier vader tengevolge van oorlogsgeweld of oorlogsomstandighe den het leven verloor, of zodanig invalide werd, dat hij niet in staat is in het onder houd van zijn gezin te voorzien. Voor een periode van 14 dagen komen in aanmer king kinderen die zelf lichamelijk door de oorlog werden getroffen en lichamelijk gebrekkige kinderen, wier vader tenge volge van oorlogsgeweld of oorlogsomstan digheden om het leven kwam, of zodanig invalide werd, dat hij niet in het onder houd van zijn gezin kan voorzien. De kinderen van deze groep moeten geboren zijn tussen 1 September 1935 en 1 Sep tember 1941. Aan jongens en meisjes, die lichamelijk door de oorlog werden getrof fen en die geboren zijn tussen 1 Septem ber 1929—1 September 1935 wordt een vacantie van 10 dagen aangeboden. De Bijzondere Strafkamer te Assen heeft de voortvluchtige ex-opperstormleider van de. Nederlandse Landwacht in Drente, J. P. P. uit Assen, overeenkomstig de Is tot de doodstraf veroordeeld. P. organiseerde raz zia's en trad op tegen de Binnenlandse Strijd-» krachten.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 2