Amsterdams stadhuis bij het Leidseplein De Geneeskundige Dienst te Haarlem DANSSCHOOL KWEKKEBOOM NIEUWE GRACHT 98 Europese kolensituatie wordt steeds beter Vrijdag 6 Januari 1950 3 Een nieuw plan Een meer centrale plaats dan in de Jodenbuurt Het lid van de Amsterdamse gemeente raad, de heer J. Rustige, heeft bij" de raad een voorstel ingediend „te doen onder zoeken of de bouw van het toekomstige raadhuis in de directe omgeving van het Leidseplein (begin Vondelpark) de voor keur verdient boven het plan tot de bouw in de Jodenbuurt." Enige schetsen met toelichting, waaraan de heer H. van Saane, directeur van de Nederlandse maatschappij voor volkshuis vesting, zijn medewerking heeft verleend, voegde de heer Rustige bij dit voorstel. Aan deze toelichting ontlenen wij: De laatste decennia is het hart van Am sterdam meer en meer komen te liggen aan de rand van het oude centrum in de om geving van het Leidseplein. Het laat zich aanzien, dat in de toekomst het Leidse plein het nieuwe hart van Amsterdam zal worden, temeer omdat de belangrijke ver bindingswegen met Noord, West, Zuid, Oost en Centrum hier een knooppunt vinden. Uit die overwegingen is de gedachte gerijpt in deze omgeving, namelijk op het gedeelte van het Vondelpark tussen Stadhouders kade en Vondelviaduct het nieuwe raadhuis te stichten. Met het oog op het representatieve karakter moet de omgeving worden aan gepast aan het aanzien en de waardigheid van een stadhuis. Aan het Leidseplein, Stadhouderskade en Vossiusstraat zullen in de komende decennia vrij ingrijpende ver anderingen moeten geschieden. (Voorsteller bedoelde hier het doen verdwijnen van het gebouw van het G.E.B., het slopen van het Zuidelijk deel van de Roemer Visschèr- straat, de sloping van het huis van bewa ring en het gebouw van Hirsch, dus verbre ding van het Leidseplein. Het voorgestelde terrein heeft via de Lairessestraat en Van Baerlestraat een directe verbinding met Zuid, via Overtoom en eerste Constantijn Huygensstraat met het gehele Westen der stad, via Nassaukade, Marnïxstraat en Leidseplein met Noord en het oude centrum, en via Weteringschans en Stadhouderskade met het Oostelijk deel van Amsterdam. Ook zal naar alle waarschijnlijkheid de omgeving van het Leidseplein in de toe komst het begin- en eindpunt worden van een eventuele ondergrondse spoorweg- snelverbinding met Den Haag en Rotter dam. In een meer verwijderde toekomst kan de bocht in de Stadhouderskade om het huis van bewaring worden weggenomen en ver vangen door een grote vijver of plein, waarom al het verkeer wordt geleid. De verbinding Marnixstraat-Weteringschans kan worden rechtdoor getrokken zonder de hinderlijke bochten om het gebouw van Hirsch. Het verkeer uit Zuid en Zuid-West naar en van het centrum kan. in plaats van door de P. C. Hooftstraat, door de (ver brede) Van Baerlestraat en de Vossius- Nederlandse medewerking aan Franse Balletfilm straat langs het Raadhuisplein worden ge voerd. In de omgeving van het raadhuis, de musea en het Leidseplein, kan zeer belang rijk aan parkeerruimte worden gewonnen onder de bomenrijen langs Vondelstraat, Weteringschans, Stadhouderskade en Leid- sekade, welke voor dit doel belangrijk worden verbreed. Door het maken van een doorbraak van de P. C. Hooftstraat naar de Vossiusstraat in het verlengde van de Honthorststraat kan een goede verbinding lussen Raadhuisplein en Museumplein wor den gemaakt, waardoor men ook van die zijde een fraaie kijk op de „toren" van het raadhuis zal hebben. Het voorspel suggereert zo besluit de toelichting geenszins een stedebouwkun dig plan te brengen, doch slechts op de voordelen te wijzen van een raadhuis in de omgeving van het Leidseplein. Wellicht zal om redenen van financiële aard een plan in groot verband eerst later kunnen worden uitgevoerd. In het kader van dit plan kan echter een belangrijk deel van het nieuwe raadhuis tot stand worden gebracht, zonder dat men voor de bestaande verbouwing ter plaatse veel moet afbreken. Dinsdag is het 25 jaar geleden dat de telefooncentrale in de Smedcstraat te Haarlem door een vol-automalische centrale in het P.T.T.-gebouw aan de Gedempte Oude Gracht werd vervangen, waardoor Haarlem de eerste automatisch telefonerende stad op het Rijksnet werd. Een deel van de centrale aan de Gedempte Oude Gracht. Begroot is dat de kosten der verschillende takken van Gezondheidszorg in 1950 f 271.412 meer zullen be dragen dan in 1949 Als wij de begroting van de Gemeente lijke Geneeskundige en Gezondheidsdienst bekijken, blijkt daaruit, dat de offers, die voor dit doel uit de gemeentekas gevraagd worden, van jaar tot jaar naar boven gaan. Wij geven hierbij voor de onderscheidene takken de cijfers in guldens voor 1949 en 1950. Het zijn verschillen tussen inkomsten en uitgaven, die dus uit de gemeentekas moeten worden bijgepast. "Ziekenhuisverpleging Geneesk. Armenzorg Ziekenvervoer Krankzinnigenverpl. School Psych. bureau Laboratorium v. patho logische 'bacteriologie Bestr. besm. ziekten Geneesk.Schooltoezicht Overige bemoeiingen. Tehuis voor Ouden van Dagen Kindertehuis 1949 .lftfi 1QQ 1950 RAQ son lou. iyy 102.660 oua.ouu 100.780 2.446 3.105 296.333 401.350 33.795 42.946 34.440 8.424 11.880 65.088 67.700 4.292 7.550 71.508 83.425 46.117 43.800 Totaal 1.126.013 1.397.425 Een stijging dus van 271.412. Sterk zijn de gemeentelijke uitgaven voor krankzinnigenverpleging gestegen, namelijk van 296.333 tot 401.350. Voor 1949 werd uitgetrokken voor verpleging van armlas tige patiënten 360.000, voor 1950 475.000. Dit is een gevolg van de verhoging van de verpleegprijzen in de inrichtingen. De kosten voor de ziekenhuisverpleging van niet bij de ziekenfondsen aangesloten inwoners zijn opgelopen van 486.199 tot 609.600. Dit is voor een deel te verklaren uit de gestegen verpleegprijzen van de ziekenhuizen. De ziekenhuisverzekering der gemeente dekt ook voor de vrijwillig verzekerden de verpleging indien die lan ger duurt dan zes weken. Er is begroot dat de gemeente moet be talen voor verpleging van patiënten die voor haar rekening worden opgenomen: 1949 97.000 63.000 126.000 47.500 40.000 Yvonni Georgi, die vroeger een dansgroep leidde in Amsterdam, werkt thans in Frankrijk met dr. hudwig Berger aan een balletfilm. De bekende regisseur dr. Ludwig Berger, die lange tijd in Nederland heeft gewoond en hier onder meer de rolprenten „Veertig Jaren" en „Pygmalion" vervaardigde, is thans in Frankrijk bezig aan een nieuwe proeve in het genre „balletfilm", waarvan men naar zijn mening in Engeland met „De rode schoentjes" duidelijk het be staansrecht heeft bewezen. In deze film worden drie dromen van een jong danse resje beschreven. De schrijver Jan de Har- tog verleende zijn medewerking aan het tekstboek. Men gaat er twee versies van maken: een Franse en een Engelse. Voor de choreografische ontwerpen deed Ludwig Berger een beroep op Yvonne Georgi, die tevens een speciale balletgroep heeft samengesteld, waarin ook onze land- genoot Albert Mol is opgenomen. In een kort gesprek met onze Parijse correspon- j dent verklaarde Yvonne Georgi welke bij zondere moeilijkheden zij daarbij moet overwinnen: „Men kan bij het werken voor de film een choreografische volzin eigen lijk nooit of althans zeer zelden helemaal i uitspreken. In de eerste plaats al omdat men zich moet richten naar de eisen van j het verhaal. Daar komt nog bij dat de camera veel scherper registreert dan het 1 menselijk oog en tevens eerder verzadigd j is". Een verschil met andere films, vertelde Ludwig Berger, is tevens dat de te gebrui- ken muziek reeds van tevoren werd opge nomen en dus niet later bij - wijze van illustratie wordt toegevoegd. De muziek vormt als het ware de basis waarop hei gehele werk rust. Zij wordt gespeeld door het Franse „Orchestre National" onder lei ding van Roger Désormières en is gepul uit het oeuvre van Maurice Ravel. Voor de inleidende gedeelten zijn drie menuet ten van Mozart gekozen. De film wordt opgenomen in de studio's te Boulogne cn de vervaardiging zal zeker enige maanden vergen. Men is reeds een dag of tien bezig. louls Jouvet komt naar ons land De beroemde Franse acteur en regisseur Louis Jouvet, die ook als filmster bekend heid heeft, komt begin Maart met zijn ge zelschap voor een korte tournée naar ons land. Er worden voorstellingen gegeven in Arasterdam, Rotterdam, 's Gravenhage en Utrecht. Het répertoire voor deze reis be staat uit „School voor vrouwen" van Molière en ..Knock of de triomf van de medische wetenschap" van Jules Romains. St. Elisabeths Gasih. Diaconessenhuis Mariastichting St. Joannes de Deo Overige ziekenhuizen Brederodeduin en sanatoria Herstellingsoorden. Inr. voor ouden van dagen en ongeneesl. 1950 126.250 94.000 139.750 70.600 47.500 57.000 55.000 krijgt het volle bedrag van de ziekenfond sen terug. Tegenover de verhoging van de uitgaven voor de gemeente voor de ziekenhuisver pleging staat dat door de verhoging van de verpleegprijzen het tekort van het St. Elisa beths Gasthuis voor 1950 op 211.520 wordt geraamd tegen 395.489 voor 1949. Dit is dus een gunstig verschil van 183.969. Maar dit betekent geen bezuiniging, want het tekort over 1949 was zo hoog geraamd omdat de Prijsbeheersing nog geen toestemming gegeven had de tarieven voor de verpleging te verhogen hoewel die ver boven de kostende prijs uitgingen. Onder het hoofdstuk Ziekenhuisverple ging vallen ook de kosten die gemaakt worden ten behoeve van zenuw- en ziels zieken, die niet verpleegd worden in krank zinnigengestichten. Die uitgaven zijn voor 1950 geraamd op 165.986. Daaronder is begrepen het deel der kosten van de Psy chiatrische voor- en nazorgdienst voor dat deel der provincie, dat voor Haarlemse rekening komt. Het Schoolpsychologisch bureau begint dit jaar voor het eerst te werken, zodat geen vergelijkende cijfers met 1949 zijn te geven. De kosten voor het Geneeskundig School toezicht zijn aldus te splitsen: Schoolartsendienst 59.300 Spraakonderwijs 7.100 Heilgymnastiek 300 Schoolland verzorging1.000 Er worden ook nog door de gemeente verschillende uitgaven gedaan voor de volksgezondheid die niet over de Genees kundige Dienst lopen. O.a. de nazorg voor de geestelijk en lichamelijk gebrekkige». Het nadelig verschil tussen inkomsten en uitgaven is sinds 1949 gestegen van 70.787 tot 86.980, dus met 16.193. Dit jaar komt op de werkinrichting, aan de Schalkwijkerweg een tweede paviljoen, waarom ook een tweede werkmeester zal moeten worden aangesteld. 70.000 70.000 165.000 140.000 Met nog enige kleine kosten maakt dit voor 1950 een totaal aan uitgaven van 772.606. De gemeente krijgt daarvoor terug aan premiën voor de ziekenhuisver- zekering 285.000 en aan andere bijdragen 103.000, dus totaal 388.000. Zoals men weet heeft de ziekenhuisver zekering altijd het karakter gehad om de betrokkenen te verzekeren tegen verhaal van bijdragen, dus nooit om de volle kosten te dekken. De Geneeskundige Dienst heeft ook be moeiing met de verpleging in de ziekenhui zen van de ingezetenen dié bij de zieken fondsen zijn aangesloten (verplicht- en vrijwillig verzekerden). De gemeente moet voor die verpleging 996.423 betalen, maar Surinaamse muziek-avond in het Frans Halsmuseum Op 14 Januari wordt onder auspiciën van het Volksuniversiteitscomité voor jonge Toonkunstenaars aan belangstellen den een bijzonder programma aangeboden. Dan zal namelijk in de Renaissancezaal van het Frans Museum een Surinaams ensem ble onder leiding van Frans Vrij een avond vullen met folkloristische muziek en dans. Dit optreden geschiedt met steun van de Stichting voor culturele samenwerking tussen Nederland, Indonesië, Suriname en de Nederlandse Antillen. Het gezelschap bestaat uit vijf leden, grotendeels kleurlingen, allen in ons land woonachtige amateurs. De sterk rhyth- mische muziek wordt voortgebracht door twee guitaren, twee maracas, een tam-tam en een klarinet. Verder werken mede een voorzanger en een danseres. De schilderes Nola Hatterman houdt een inleiding over hel ontslaan van de Surinaamse volks kunst en Frans Vrij zal de betekenis van de ten gehore gebrachte liedjes (kawina en singie) mondeling toelichten. Er bestaan plannen, waarvan de moge lijkheid tot verwezenlijking nog nader onderzocht moet worden, om te komen tot een uitgebreide tournée. uitgaande van de Bond van Nederlandse Volksuniversiteiten in nauwe samenwerking met andere lan delijk werkzame culturele verenigingen. Het Haarlemse Comité voor jonge Toon kunstenaars stelt zich voor om in de toe komst, indien daarvoor voldoende animo bestaat, iedere maand een avond tc wijden aan uitheemse kunst, met name ook uit Afrika cn uit de Zuid-Amerikaanse landen, zulks ter verdieping van de belangstelling voor en de kennis van het leven in verre gebieden met eigen beschavingsvormen. Liberaal-democratische afgevaar. digden uit Oost.Duitsland gevlucht BERLIJN, 5 Januari (Reuter). Een woordvoerder van dc West-Berlijnse libe raal-democratische partij heeft medege deeld, dat vijf afgevaardigden naar het Brandenburgse parlement van de liberaal- democratische partij uit Oost-Duitsland zijn geweken. Het zijn de burgemeester van Königswusterhausen, Hein, Baum, een vooraanstaande functionaris in de orga nisatie voor de verkoop van vrije goederen, mevrouw Ortmann en Pröfert. Over de verblijfplaats van de vijfde, zekere Geppke. was niets bekend. De vijf afgevaardigden waren in de bladen van de S.E.D. aange vallen omdat zij „naziïstische aanvallen op de onderwijs-maatregelen in Oost- Duitsland hebben gedaan en de Russische cultuur belasterd hebben". Zij werden als „wilde reactionnairen" beschreven. Later werden zij door de liberaal-democratische partij van Brandenburg geschorst. De uit geweken burgemeester Hein verklaarde tegenover Reuter, dat op iedere vergade ring van de fractie, waarvan hij voorzitter was, een Russisch vertegenwoordiger aan wezig was, die een stenografische verslag opstelde. Men waagde hei niet critiek op de S.E.D. te oefenen. De partijleiders wa ren trouwe volgelingen van Moskou en de lagere functionarissen, de echte liberalen, konden niets inbrengen. Volgens hem had het geen zin, dat de „burgerlijke partijen" in Oost-Duitsland bleven bestaan. Men volgt daar gehoorzaam de partijleiders. De critiek, die Hein en de anderen hadden geuit, was ter sprake gekomen op een be sloten vergadering waar ook de S.E.D.- minister voor culturele zaken van Bran denburg, Rücker, aanwezig was. Hein zeide, dat men het vraagstuk van de Russische cultuur in de Oost-Duitse scholen wilde bespreken. Rücker had na afloop bedankt voor de vriendschappelijke bespreking, doch had later de eerder ver melde beschuldigingen in het orgaan van de S.E.p. „Neues Deutschland" uitgebracht. Frankrijk wil een grote luchtmacht bouwen De Franse minister voor Luchtvaart, André Maroselli, heeft heden bekend ge maakt dat aan het einde van deze maand een wetsontwerp bij de Franse Nationale Vergadering zal worden ingediend, dat voorziet in het stichten van een uit 3650 vliegtuigen bestaande Franse luchtmacht, waaronder 1800 straaljagers.'Voor de uit voering is een in twee gedeelten gesplitst vijf-jarenplan opgesteld. Het eerste ge deelte kan Frankrijk op eigen kracht ten uitvoer leggen, voor de voltooiing van het tweede zal het een beroep moeten doen op „secondaire hulpbronnen" en op tech nische geallieerde hulp. die het, overeen komstig de gesloten verdragen tot het ver lenen van wederzijdse bijstand, mag ver wachten. Het 25-jarig bestaan der Nederlandse Katholieke Arbeidersbeweging in haar te genwoordige vorm zal op Dinsdag 10 Januari in Utrecht worden gevierd. Hieraan wordt tevens verbonden de viering van het zilveren jubileum van de heer A. C. de Bruijn als voorzitter van vak- en standsorganisaties der katholiek": arbeiders. Langs het Spaarne Aan het Zuidelijk eind van het Spaarne ligt stil en wat verwaarloosd de Cruquius van een groot verleden te dromen. Aan het Noordelijk eind bij Spaarndam ligt ook een gemaal, maar tijd om te dromen is daar niet. Daar draaien snel en met grote regelmaat tien schoepraderen in het rond om het Spaarnewater in een zijvaart van het Noordzeckanaal te stuwen. Als we het oude gebouw (A.D. 1845) binnenkomen, staat daar een man met een volkomen tevreden gezicht zijn twee brul lende Dieselmachines te bekijken. Dat is Verwoerd, de eerste machinist. Buiten draaien die geweldige vurenhouten schoe pen snel in het rond en de druppels mee gevoerd water spatten door de openstaande deuren op het kleine platform waai- hij ons brengt. Dat gemaal bij Spaarndam is een aan zienlijk belangrijke buitenpost van het „hoogheemraadschap Rijnland". Want niet alleen, dat hier het Spaarne wordt gespuid, maar het wordt er ook ververst. Dat ver versen gebeurt voornamelijk in de zomer, als het Spaarne door weinig regen en veel zon zo laag is gekomen, dat het niet meer goed als afvoerkanaal func- tionneert voor al die kleine poldertjes die er langs liggen. En het verversen heeft ook niets te maken met viezigheid of afval in het water, want dat is er altijd, maar uit sluitend met het zoutgehalte. Want ook dat hebben we in ons breedste locale wa ter. Wij hadden dat nooit zo beseft, maar het Spaarne is hiermee wel in onze ach ting gestegen; als het nu nog stroomde ook. zou de plaatselijke trots geen grenzen meer kennen. Vijftig jaar geleden was het zoutgehalte in het Spaarne nog niet zo hoog, vertelt Verwoerd. Maai- sindsdien is er veel water uit de duinen weggepompt met het gevolg dat het zeewater nu ge makkelijker een weg vindt onder onze na tuurlijke zeedijken door. En daarvan was het resultaat, dal in het water hier, zo vlak achter de duinen, een opmerkelijk zoutgehalte is gekomen. HAARLEM AANVANG NIEUWE CURSUSSEN VOLGENDE WEEK INSCHRIJVING DAGELIJKS. PRIVéLES OP ELK VERLANGD UUR i. Nederland zal de eerste drie maanden nog 1,2 millioen ton moeten invoeren De economische commissie voor Europa van de UNO raamt volgens de gepubli ceerde cijfers dat het Europese tekort aan harde kolen in het eerste kwartaal van 1950 nog slechts 1,6 millioen. ton zal be dragen of 68 minder dan het tekort van 5,3 millioen ton een jaar geleden. In het laatste kwartaal van 1949 bedroeg het tekort 3,4 millioen ton. Deze belangrijke vordering in de rich ting van het punt, waarop Europa in eigen behoeften zal kunnen voorzien, betekent een grote besparing van dollars, daar het grootste gedeelte van het Europese kolen- tekort wordt aangevuld door de Verenigde Staten. De verkleining van het tekort komt voor een groot gedeelte voor rekening van de West-Duitse productie. De Duitse export naar de andere Europese landen zal in het eerste kwartaal van 1950 ongeveer 4.2 millioen ton bedragen, tegen 3.8 millioen ton het vorig jaar. Men verwacht, dat de Poolse leveranties aan de 17 importerende landen, waartoe niet de Sovjet-Unie behoort, zullen dalen tot 3,7 millioen ton tegen een totaal van ongeveer 4,4 millioen ton voor het eerste kwartaal van 1949. Voorts zal Engeland naar verwacht wordt ongeveer 3,2 millioen ton leveren van de 13,5 millioen ton Europese kolen, welke de continentale importeurs in de eerste drie maanden van 1950 zullen in-r voeren. Dit betekent, dat Engeland onge veer gedeelte zal bijdragen, tegen 1/6 gedeelte in de overeenkomstige periode van het vorig jaar en dat Engeland 1 millioen ton kolen méér aan het continent zal leve ren. Als grootste continentale importeurs van Europese kolen in het eerste kwartaal van 1950 noemt de commissie Frankrijk met Hulp aan kunstenaars Financiële offers der gemeente Haarlem Een maand geleden deelden wij mede dat er door de gemeente Haarlem regelingen waren getroffen voor hulp aan kunstenaars, die door de voor hen minder gunstige tijds omstandigheden in moeilijkheden gekomen zijn. Thans doen B. en W. daarover nadere mededelingen aan de Raad. 1000 is op de begroting voor 1950 uit getrokken als bijdrage aan 't Voorzienings- fonds voor kunstenaars. Kunstenaars die lid zijn van een bij het Voorzieningsfonds aangesloten vereniging, ontvangen in geval van maatschappe lijke nood, gedurende ten hoogste 13 weken uit dit fonds een uitkering. Op de door de leden te betalen premie geeft het Rijk een bijdrage van 100 terwijl ook de ge meenten die aan de regeling meewerken eenzelfde subsidie geven. Verder is 15.000 uitgetrokken voor uit keringen ingevolge de regeling van Sociale Bijstand aan beeldende kunstenaars. Indien beeldende kunstenaars in maat schappelijke moeilijkheden verkeren en de mogelijkheid van hulp uit het Voorzienings fonds uitgeput of niet van toepassing is, kan de (bij circulaire van de minister van Sociale Zaken van 31 Maart 1949) in hel leven geroepen regeling voor sociale bij stand in beginsel, gedurende een tijdvak 52 weken, maximaal 32 weken bijstand raming 2,9 millioen ton, Italië met I worden verleend door aankoop van door Tijdens een rit door Londen hoorde een vrachtautochauffeur ergens in zijn wagen af en toe een zwak miauwen. Aanvankelijk kon hij niet ontdekken waar het geluid vandaan kwam, maar bij het wachten voor een stoplicht bemerkte hij dat een jonge poes in een uitsparing van een der autowielen als blinde passagier meegereisd was. Het dier was toen tien minuten lang in het snel draaiende wiel rondgesmeten maar het had geen ander letsel gekregen dan wat schaafwonden aan zijn kop cn ecu bloedende tong. Dezelfde avond speelde het in het huis van de chauffeur al vrolijk met een lucifersdoosje (inzet). 2,1 millioen ton, Zweden met 1.6 millioen ton. Denemarken met 1.3 millioen ton en Nederland met 1,2 millioen ton. In het eerste kwartaal van het vorige jaar voerde ïtalië slechts ongeveer 1 millioen ton in. Het totale Europese tekort van 1,6 mil- lioen ton is grotendeels het gevolg van het ontbreken van stoomkolen en anthraciet. De commissie deelt mede, dat in het nieu we jaar alle Europese landen voldoende huisbrand zullen hebben en voldoende cokes voor de ijzer- en staalindustrie. Londens Philharmonisch Orkest naar Arnhem en Amsterdam Waarschijnlijk zal het Londens Philhar monisch Orkest in Mei naar ons land komen om onder leiding van Eduard van Beinum twee concerten te geven, namelijk in Arn hem en Amsterdam. Het plan tot dit bezoek was al geruime tijd in de pen, doch de Ver wezenlijking stuitte op financiële bezwaren. Om de kosten zo laag mogelijk te houden zullen de Engelse musici logeren bij leden van het Concertgebouw-orkest te Amster dam en bij enkele particulieren. Eduard van Beinum zal in de komende jaren steeds de eerste vijf maanden als diri gent van het Londens Philharmonisch Or kest optreden. Gedurende de rest van ieder jaar fungeert Sir Adrian Boult als zodanig. hen vervaardigde werkstukken. De aan koopsom, inbegrepen de materiaalkosten, wordt door de aangewezen plaatselijke commissie voor sociale kunstopdrachten vastgesteld. Vervolgens worden de mate riaalkosten onmiddellijk aan de belangheb benden ter hand gesteld. De uitbetaling van het overige deel van de aankoopsom ge schiedt in wekelijkse termijnen. De uit gaven der commissie wórden voor 75 door het rijk terugbetaald. De aangekochte stukken moeten voor 75 ter beschikking gesteld worden van het ministerie van Sociale Zaken, de ove rige'25 komt aan de gemeente ten goede. Van de 15.000 krijgt de gemeente dus 11.250 terug. Agenda voor Haarlem VRIJDAG 6 JANUARI Rembrandt: „L.O.-L.K.P.", 14 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Bud Abbott cn Lou Costello ontmoeten Frankenstein", 14 j„ 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Het mysterie van Tanger", 14 j., 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. City „Een roekeloos avontuur". 18 j., 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De Helse karavaan" 14 j.. 2.30. 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Die Fledermaus", 18 j., 2.30, 7 en 9.15 uur ZATERDAG 7 JANUARI Stadsschouwburg: ..De held van het Wes ten". 8 uur. Frans Halsmuseum: Optreden Willem Ravelli, 8 uur. Bioscopen: Middag en avondvoorstellingen. In het gebouw van het gemaal draaien de machines vrolijk hun vaste toerental en drinken elk hun zeventig liter olie per uur. En de tien enorme raderen verwerken de 2.700.000 kubieke meter water per etmaal (hetgeen maar een half millioen minder is, dan wat alle Haarlemmers tezamen in één jaar tijd uit hun kranen laten stromen). Het gebouw is strikt zakelijk zoals de hele ontwatering en bemaling en inpoldering van ons land een strikt (nood-) zakelijke aangelegenheid is. Alle waterstaatsbelangen van die grote stukken Nederland, die beneden de zee spiegel liggen, worden reëel als Verwoerd verteld over de 28 jaar, die hij „in het wa ter" heeft doorgebracht. Van die 28 jaar heeft hij er de eerste zeventien in Gouda gewerkt, waar een ander gemaal van het Rijnland staat. Want tot daar strekt het Rijnland, dat 222 polders omvat, zich uit. En het vertellen van deze oude rot in het „watervak" is doorspekt met opbou wende suggesties, waarvan de belang rijkste wel was: „Het zal een goed ding zijn, als al die waterschappen en heem raadschappen in heel Holland in één hand komen". Want diezelfde water- en heem raadschappen hebben met hun betrekke lijke zelfstandigheid een wat ongewone plaats in ons binnenlands bestuur. Vooral in de twee Hollandse provincies sluiten zij bovendien vrijwel overal aan elkaar; aïs in een legkaart is in dat gebied water schap aan waterschap gepast. Hun be langen, hoewel ze vaak in verschillende provincies liggen, hebben vaak grote overeenkomst. Vandaar die suggestie: alles in één hand. Het was geen belangrijke figuur in de waterstaat, die dit zei, maar niettemin iemand, die door zijn grote belangstelling voor zijn werk een inzicht heeft gekregen in een onderwerp, waar de meeste Neder landers eigenlijk maar bitter weinig van weten. Ondanks het feit, dat zij zelf vaak beneden de zeespiegel wonen. E. P. Scvilla zonder Carmen. Dc in het begin van dc zeventiende eeuw, tijdens het bewind van koning Philips III, door de Duitse archi tect Johan Wandenburg rechthoekig gebouw de staatstabaksfabriek te Sevilla krijgt een andere bestemming. Er wordt namelijk bin nenkort een afdeling van de stedelijke universiteit ln ondergebracht. De door dc zich hier afspelende opera „Carmen" van Bizet (naar het verhaal van Prosper Meri- mée) populair geworden „cigarettenmeisjes" zullen dus uit het stadsbeeld verdwijnen, waarschijnlijk tot schade van het vreemde lingenverkeer. Shakespeare-scizoen. Engeland zal dit jaar een langer „Shakespeare-scizoen" heb ben dan ooit te voren, namelijk van begin Maart tot einde September. Het gezelschap van het Shakespeare Memorial Theatre le Stotford aan dc Avon, dat thans met enorm succes een tournée door Australië en Nieuw Zeeland maakt, zal in de geboorteplaats van de dichter vijf van diens stukken ten tonele brengen. Muzikale export. Uit de Nederlandse composities, die werden ingezonden om op het muziekfeest te Boedapest in Juni 1950 te worden uitgevoerd, heeft ae jury, bestaande uit de heren Marius Flothuis. Geza Frid en Wim Gaffel, werken van de volgende com ponisten gekozen: Henriëtte Bosmans. Lex van Delden. Rudolf Escher. Koos van de Griend. Bertus van Lier. Karei Mengelberg. Henri C. van Praag en Wolfgang Wijdoveld. De gekozen composities zullen naar Boeda pest gestuurd werden waar een internatio nale jury de uiteindelijke beslissing omtrent de uit te voeren werken zal nemen.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 5