Tinus Kokkelkoren kan met smaak vertellen over postale genoegens van het oude Overveen ^niEtmat WEK DE GAL IN UW LEVER OP Gaat U over op „OLIESTOOK" N.V. HOENDERDOS' Brandstoffenhandel PROFITEER OPRUIMING 1©% PEIGNOIRS 25. J. TH. KORT RADIO Taxi? Bel 1.2.3.4.5 Amsterdamse Beurs Kort en Bondig De verdwenen formules Vrijdag 6 Januari 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant 1 Maar hij kwam er gisteren door de drukte niet aan toe Het is "bar druk geweest gisteren in het huis van de negentigjarige Tinus Kokkel koren aan de Bloemendaalseweg in Over veen. De jarige oud-postbesteller heeft be zoek gehad van twee oud-ministers, prof. mr. C. P. M. Romme en mr. dr. P. J. Witteman, van burgemeester jhr. mr. C. J. A. den Tex, van de gemeentesecretaris, de heer G. van Eek, van geestelijken van de parochie, van vele notabelen, zoals dokter C. G. J. Bos en mevrouw J. Bos-Vincent, notaris Roozen en de heer C. D. van der Vliet, van deputaties van post en politie tenslotte, 121 personen hij elkaar. Het is zo druk geweest, dat „Tinus" aan het ophalen van herinneringen aan zijn postale loopbaan niet toekwam. Maar wie daar belang in stelt kan altijd op het Bloe- mendaalse gemeente-archief het boekje raadplegen dat hij over „de Post" in Over veen en Bloemendaal schreef. Toen hij op 1 Oct. 1882 in dienst trad wa ren er nog maar twee bestellers. Overveen was in twee wijken verdeeld, Bloemendaal vormde één afdeling. De eerste wijk die Kokkelkoren moest lopen, voerde hem van het in het station van Overveen gevestigde postkantoor naar Elswoutshoek, de Duin- lustweg naar de villa van mevrouw Van der Vliet-Borski, vervolgens via Kraantje Lek en Koningshof naar Oosterduin en Spiegelenburg, vandaar ging het weer terug naar de Duinvlietslaan en de Hout vaart, waar de vele zijsloten die met een loopplank of met een bootje moesten wor den overgestoken, nogal ophielden. In de andere wijk was het kantoor, van de bloembollenkweker Antoon Roozen ge legen, waarvoor in de seizoentijd soms wel honderd brieven in een bestelling kwamen. Aanvankelijk waren er drie bestellingen per dag, waarvan de avondbestelling alleen voor de kom van het dorp bestemd was. De eerste lichting was reeds om vijf uur in de morgen. De bestellers moesten dan langs de spoorbaan naar het station van Haarlem lopen, om de post te brengen, op dat deze in de stad nog met de eerste ronde mee zou kunnen gaan. De diensten waren zwaar: men had slechts drie verlofdagen per jaar en maar een van de vier Zondagen Baby- en kleuterkleding WAGENWEG 9 bij het Houtplein (Adv.) Burgerlijke stand HAARLEM, 5 Januari 1950 GEHUWD: 5 Jan., J. J. Evers en A. M. B. Portegies; W. C. Capti.jn en A. Visser; H. V. Hogerzeil en B. van Paassen; D. van Vliet en A. M. Gaus. BEVALLEN van een zoon: 3 Jan., J. M. BrouwerKabel; 4 Jan., A. J. van Koppen hagen—Buijs; A. P. Eichhorn—van der Vloot; C. I. FredriksArnold; G. F. Dreijer Grimm; 5 Jan., L. L. van RossenRose; E. Terpstravan Veldhuizen; A. M. Wielders van der Meer. BEVALLEN van een dochter: 1 Jan.. H. C. Schmitzvan Reijsen; 3 Jan., W. E. Mooij Groot: 4 Jan., P. A. Zwaanenburg—Boer- rigter: G. Kramer—Kan; 5 Jan., A. A. Kuijer Schindeler; M. J. de WitSnijders. OVERLEDEN: 3 Jan., J. H. Tijdgaat—Pries- man, 73 j., Zwaluwstraat; W. J. Pot de Vin, 81 j., Gaelstraat; A. PetersWelmers, 80 j., Gouwstraat: J. van Wallinga, 56 j„ Trans- vaalstraat; p. M. Post, 67 j., Saenredamstraat. ADVERTENTIE V znlt 's morgens „kiplekker" nit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal ln uw Ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoel gang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpilletjes. Een foto uit 1895 van het toen pas opende bijpostkantoor in Bloemendaal. Van links naar rechts mejuffrouw Grada Hermans, Tinus Kokkelkoren en mejuffrouw Van der Oordt. was het personeel vrij. Want ook op Zon dag hadden er twee bestellingen plaats. Kaartjesdrukte De jaarwisseling gaf altijd de grootste drukte, want er werden in die tijd enorm veel kaartjes verzonden. Op Oudejaarsdag werden de bussen om het uur gelicht en men bleef tot elf uur 's avonds aan het werk. De volgende morgen, Nieuwjaarsdag, trad men reeds om vier uur aan om de stroom van gelukwensen te gaan verwer ken. In Bloemendaal was het de besteller Böttger die vqor de bezorging zorgde. Maar of hij het werkelijk zelf gedaan heeft, is wel zeer de vraag als men leest wat Kok kelkoren daarover meedeelt. Hij had na melijk een groot bedrijf bestaande uit een stalhouderij, een brandstoffenhandel en een verhuurinrichting van ezeltjes, een branche die vooral 's zomers, wanneer veel Amsterdammers in Bloemendaal logeerden, rendeerde. Böttger had twee zoons en vijf jongens in zijn zaak aan het werk. Drie van zijn knechtjes zorgden voor de bestelling en namen dan tegelijk orders voor de stalhouderij of de brandstoffen- zaak in ontvangst. Het ging trouwens met de bestelling toch erg gemoedelijk, want vaak ook werd de schooljeugd ingescha keld, doordat de bestellers de kinderen na schooltijd opwachtten en hen de brieven voor hun ouders meegaven. Desondanks hoorde men sporadisch van klachten. Verfrissing In 1887 veranderden deze toestanden. Toen deed de nieuwe directeur, de heer F. van Twisk, zijn intrede en gingen de oudste twee bestellers met pensioen. De heer Van Twisk opende bovendien een advertentiebureau en ijverde aanstonds voor de totstandkoming van nieuwe post kantoren, zowel in Overveen als in Bloe mendaal. In het laatstgenoemde dorp werd in 1895 een bij postkantoor geopend op het Kerkplein op de hoek van de Bloemendaal seweg. Aan het hoofd stond wellicht de eerste vrouwelijke postambtenaar die Nederland heeft gekend, mejuffrouw C. K. C. W. van Oordt, die in de drukke tijden werd bijgestaan door haar huishoudster, mejuffrouw Grada Hermans. Door de uitbreiding van Bloemendaal „Harten- lust" was inmiddels villapark geworden werd een groter postkantoor noodzakelijk. Het, werd in 1902 geopend onder directie van de heer C. W. C. van Rietschoten. Vier jaar later kreeg Overveen zijn nieuwe bureau op de hoek van de Tettero- deweg. De grotere ruimte bleek al spoedig noodzakelijk tè zijn, want de bloemisterij van de gebroeders Van Velsen was van Haarlem naar Overveen verplaatst, waar door er in de drukke tijd wel vierhonderd postpakketten naar het buitenland verzon den .moesten worden. Later moest Kokkelkoren de eerste tele fooncentrale in dat kantoor gaan bedienen. De heer Van Twisk, die zich ook op maat schappelijk gebied een voortvarend man toonde en onder meer de arbeiderswoning bouw in Tuindorp Overveen, waar een plein naar hem genoemd is, bevorderde, vertrok in 1919 uit Overveen naar Goes. Onder hem heeft Kokkelkoren zijn zilve ren jubileum gevierd. Daartoe werd een commissie gevormd, bestaande uit de heren A. Koolhoven, H. Lohman en C. D. van der Vliet, die een collectant aanstelde, die zoveel gaven uit de burgerij binnen kreeg, dat de jubilaris een gouden horloge met inscriptie en een geschenk onder couvert konden worden aangeboden. Onder de vol gende directeur, de heer J. S. Kniphorst, her dacht de thans negentigjarige zijn veertig jarige ambtsvervulling, bij welke gelegen heid hij in de Oranje-Nassau-orde werd opgenomen. De heer Kokkelkoren kan met smaak Verzuim dan niet ook even prijs en inlichtingen aan te vragen bij Stichting voor Voortgezet Economisch Onderwijs Dr. S. Elzinga rector Dr. S. Elzinga, oud-inspecteur van het voorbereidend hoger en middelbaar onder wijs en raadsadviseur van de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, is bereid gevonden als rector van de Acade mie voor Voortgezet Economisch Onderwijs re Haarlem op te treden. De installatie van de nieuwe rector zal plaats hebben op Dinsdagavond 10 Januari in de aula der HBS-A te Haarlem. De heer Elzinga zal een voordracht houden over het sociaal-economisch onderwijs in het algemeen en dat aan de Academie in het bijzonder. De bijeenkomst draagt geen openbaar karakter. Nieuwjaarsbijeenkomst voor drankbestrijders Zondagmiddag 8 Januari zal de traditio nele Nieuwjaarsbijeenkomst gehouden worden van de Federatie Haarlem van de Nederlandse Vereniging tot Afschaffing van Alcoholhoudende Dranken in Brink- mann op de Grote Markt. Als spreker treedt op de heer Klaas Leyenaar. Verder zal een goed programma verzorgd worden door het muziekgezelschap „De Gong" en een goochelaar. Bovendien worden enige Zwitserse films gedraaid. PREDIKBEURTEN Kerkgenootschap der Zevende-Dags Ad ventisten in de Remonstr. Kerk. 10: Onder linge Bijbelstudie. 11: Dhr. D. Vink, Hulp- pred. Predikatie. VAN ONZE KORTING OP ALLE Enkele restanten tricot- damespeignoirs met fraai doorgestikte kraag 95 Enkele restanten flanellen damespeignoïrs, ook in grote maten 20.75 Haarlem - Heemstede - Zandvoort verhalen over de gemoedelijke toestanden en vooral over de prettige verhoudingen die destijds in Bloemendaal heersten. In de jachttijd deelden de bestellers altijd mee in de buit aan duinkonijnen, die op „Ko ningshof" werden geschoten. De omnibus verleende de huiswaarts kerende dienaren van Tante Pos gratis vervoer. Op hun ronde langs de grote buitens, zoals Wild hoef en Aelbertsberg, de blekerijen Bloe- mendaals Begin en Van Hooff en de boer derij van Bulten, werden hun verversin gen aangeboden. Ook de villa van de heer Arnold thans hotel „Duin en Daal" genoot een uitstekende faam onder het personeel. Boterhammen en warme maal tijden en pullen bier werden hartelijk ge offreerd, waarbij de eigenaar vaak zelf kwam informeren of de consumptie naar meer smaakte. Dat alles behoort nu tot het verleden. Met de ontwikkeling van meer regelmatig heid in de dienstuitvoering van de post, verdween in de toen nog landelijke dorpen een stuk eenvoudige gezelligheid en warme menselijkheid, die men nu vaak node mist. Bestuur Strandschap Zandvoort antwoordt kerkgenootschappen Geen herstel van stoelenstrand Het bestuur van het Strandschap Zand voort heeft de vertegenwoordigers van de Rooms-Katholieke en Gereformeerde Ker ken, die onlangs een adres met verscheidene klachten en wensen betreffende ordemaat regelen op het strand hadden ingediend, geantwoord. Het bestuur wijst de beschuldiging, dat de maatregelen van het Strandschap aan de zedelijke volkskracht een noodzakelijke rem hebben ontnomen, af. Uit politierap porten en uit persoonlijke ervaringen van de bestuursleden is gebleken, dat gevallen van onzedelijkheid op het strand (het min of meer verlaten Zuidelijk strandgedeelte buiten beschouwing gelaten) in het afge lopen seizoen niet geconstateerd zijn ge worden. Wat het aan- en uitkleden betreft, in de verordening ordemaatregelen is verboden, het zich op voor de eerbaarheid aanstote lijke wijze ontkleden. Een bepaling van wijdere strekking waar door ook het „onfatsoenlijk" aan- en uit kleden zou worden verboden zou zeer grote kans lopen door de rechter onverbindend te worden verklaard. Bovendien zouden hieruit grote moeilijkheden bij de hand having voortvloeien omdat de politie bij het constateren van het feit en de ambte naar van het openbaar ministerie en de kantonrechter later bij de behandeling van de overtreding van geval tot geval zouden moeten uitmaken of hier in strijd met het zeer subjectieve fatsoensbegrip werd ge handeld. Het bestuur wijst de critiek op het op treden van de politie als ongerechtvaardigd van de hand. De politie staat bij het mas sale bezoek aan het strand voor een uiter mate zware taak welke zy met het betrek kelijk geringe aantal manschappen waar over zij beschikt op zo goed mogelijke wijze verricht. Tegen enkele gevallen van onze delijkheid (welke zich uitsluitend op het stille Zuidelijke strand hebben voorgedaan) is zeer krachtig opgetreden, terwijl om vangrijke preventieve maatregelen werden genomen. De pplitie zal deze gedragslijn blijven volgen en ook streng blijven op treden tegen het dragen van driehoekjes en het in badcostuum of zwembroek ver toeven op de openbare weg. Op het drukst bezochte strandgedeelte bestaat inderdaad grote behoefte aan ver- kleedgelegenheden. Bij de plannen tot her stel van de accomodatie van de badplaats wordt hieraan bijzondere aandacht ge schonken. Zodra er op of bij het strand voldoende verkleedgelegenheid is tot stand gekomen, zal het bestuur overwegen of het in het openbaar aan- en uitkleden beperkt kan worden. De wens om weer een strandgedeelte aan te wijzen, waarop het vertoeven, uitsluitend gekleed in badpak of zwembroek wordt verboden, is ernstig overwogen. Uit een door een justitiële autoriteit verstrekt ad vies is gebleken, dat een dergelijke verbodsbepaling zeer waarschijnlijk onver bindend zal worden verklaard. Politierechter Drie douwtjes Ruim zes-en-een-half ton trottoirband is een zware last voor een vrachtauto en als die wagen dan een fijngebouwde per sonenauto een drietal „douwtjes" geeft zoals de chauffeur het uitdrukte dan werpt zich de Justitie als beschermer van de bezitter van die fijngebouwde auto op. Vandaar dat vanochtend de Haarlemse politierechter de zaak te behandelen had tegen een chauffeur uit Alphen aan de Rijn, die G. van H. heet. Van H. had ergens op een weg door de Haarlemmermeer gereden, toen een ge toeter hem waarschuwde, dat een ander passeren wilde. De vrachtwagen week uit naar de uiterste rechterkant van de weg en liet passeren. Doch helaas koos hij te vroeg weer het midden van de weg en de eerste deuken en krassen zaten in het rechter achterspatbord van de personen auto. Een Heemsteeds garagehouder, die in dé beschadigde wagen zat, remde daarop volgens zijn eigen zeggen op geruime afstand vóór de vrachtauto, volgens Van H. vlak voor zijn zwaai'beladen vervoer middel. Hoe dan ook, H. bracht zijn wagen niet op tijd tot stilstand en er verscheen een tweede verzameling deuken en kras sen en blutsen in de fraaie lak. Ter zitting bleek, hoewel de preciese woorden niet werden herhaald, dat zich daarna een licht gepeperde conversatie tussen de twee partijen had ontwikkeld, die eindigde met een krasse aanmaning van Van H. aan de ander om onmiddellijk te vertrekken, met als alternatief een vol ledige vernietiging van de personenauto. Vervolgens stapte Van H. in zijn gevaarte en gaf de personenauto bij wijze van waarschuwing maar vast een derde „douw- tje", hetgeen ditmaal iets ernstiger gevol gen voor de achterkant van de wagen had. Bumper, koffer en spatborden werden vrijwel geheel van aanzien veranderd. Van H. had weinig berouw van zijn „douwtjes" en werd, ook als gevolg daar van veroordeeld tot een boete van vijftien gulden en het betalen van de schade, zijnde f 133. Het zei nog, dat hij het niet weer zou doen. Waarop de gehele zaal op gelucht adem haalde. Prijsvraag ter gelegenheid van de Boekenweek 1950 De Haarlemse Boekverkopersvereniging heeft ter gelegenheid van de Boekenweek 1950 twee prijsvragen uitgeschreven. Deel nemers moeten voor 5 Februari schriftelijk onder motto kenbaar maken welk Neder lands of in het Nederlands vertaald boek, na de bevrijding nieuw of in herdruk ver schenen, zij als het beste beschouwen en deze keuze in een beperkt aantal woorden toelichten. De inzendingen worden beoor deeld door een jury bestaande uit de heren J. A. Godfried Bomans, letterkundige, C. J. E. Dinaux, leraar en letterkundig criti cus, David Koning, journalist De namen van de winnaars der vijf prijzen worden bekend gemaakt bij de feestelijke opening van de Boekenweek op Maandag 27 Febr. in de Stadschouwburg, waar het toneelstuk „Koning van Holland" van A. j. Zoetmul der wordt opgevoerd. Leerlingen van alle inrichtingen van middelbaar onderwijs kunnen op een der gelijke wijze hun voorkeur kenbaar ma ken. Hun antwoorden op deze prijsvraag worden onderzocht door een jury, die be staat uit mevrouw M. K. Ph. Boeren Versteegh, directrice R.K. Openbare Bi bliotheek en Leeszaal, mejuffrouw A. M. Eisen, hoofd Openbare Jeugdbibliotheek van. de Stadsbibliotheek, mevrouw M. SqJjrödervan Gogh, letterkundige en dr. L. M. van Dis, rector van het Coornhert Lyceum, allen te Haarlem. GED. OUDE GRACHT 52 - TEL. 12762 tegenover de kerk PHILIPS - ERRES WALDORP Betaling in overleg Het bijzonder kleuter-onderwijs te Haarlem Een verhoging der gemeentelijke- subsidie De post op de begroting voor 1950 voor subsidie aan inrichtingen van voorberei dend onderwijs is uitgetrokken op 285.000. Voor 1949 was het 230.000. Een verhoging dus van 45.000. Het ligt in het voornemen van B. en W. aan de Raad voor te stellen de subsidie verordening voor dit onderwijs te wijzigen. De korting van 300 op de jaarwedden zou dan komen te vervallen. Vroegere verdediger van Van der Waals stond terecht Voor de Rotterdamse rechtbank diende Donderdag de zaak tegen mr J. E. van der S., die aanvankelijk in de zaak tegen Van der Waals als verdediger is opgetreden. Hem was ten laste gelegd, dat hij de eer en de goede naam heeft aangerand van J. van den E., hoofdagent van politie te Rot terdam, en van wijlen J. M. van der H., de vroegere bediende van Van der Waals, door dezen in zijn brochure „Het England Spiel" van bepaalde feiten te beschuldigen. De rechtbank ging in raadkamer om te beslissen over de vraag of met deze bro chure het algemeen belang is gediend, om dat mr. Van der S., indien deze vraag be vestigend wordt beantwoord, het bewijs moet leveren van de beweringen, vermeld in de brochure. Zo niet, dan kan hij wegens smaad worden 'veroordeeld. Na raadkamer verklaarde de president, dat de rechtbank van oordeel was, dat zij, alvorens over de vraag te beslissen of het algemeen belang gediend is met de bro chure, de zaak terugwees naar de rechter commissaris voor een psychiatrisch onder zoek van verdachte. De zaak is daarop voor onbepaalde tijd aangehouden. Voor de A. R. Kiesvereniging „Groen van Prinsterer" spreekt Maandag 9 Januari in het Evangelisatielokaal Oranjestraat mr. J. C. C. G. Hijszeler wethouder der gemeente Bloemendaal, over „Benelux". ARNHEMSE MEISJES Bij aankoop van 0,50, morgen in onze winkels pond Arnhemse n oo meisjes voor U,Oo v. d. GRAAF'S BAKKERIJEN Ged. Oude Gracht 39 - Gr. Houtstr. 167 Grote Markt 6 - Gen. Cronjéstraat 35 AMSTERDAMSCHE RIJTUIG MIJ. (Adv.) Slotkoers Openings gisteren koersen Koninklijke Olie 295.J4 294)4 Unilever 242% 241)4 232% 188 y2 18512 130 Nederlandse Ford Nederlandse Kabel 290 v. BérkeTs Patent 119% Scheepvaart-Unie. 1531/2 153% Holl.Amerika Lijn 162 - Deli Maatschappij 152)4 150)4 H. V. A 165 y2 163 J4 A'dam Rubber 151% 150)4 Ned. Handel Mij 163 N.-I. Handelsbank 104 - Billiton Mij. II 285 (Adv.) De Amsterdamse rechtbank heeft de 31- jarige koopman G. van D. uit Amsterdam veroordeeld tot een gevangenisstraf van 2 jaar en 6 maanden. Van D., een vroegere beursbediende, heeft ongeregistreerde effec ten met valse stukkenverklarmgen verhan deld tot een totaal bedrag van 6 a 7 ton. Hij voorzag de stukken van een valse handteke ning en een nagemaakt stempel van een effectenregistratiebureau in Zeeland. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft de totale uitvoer van land en tuinbouwproducten in November 1949 f 159.695.000 bedragen, waarmede de totale uitvoer van deze producten gedurende de eerste 11 maanden van 1949 tot f 1.170.976.000 is gestegen, tegen f 84.787.000 in November 1948 en f 757.815.000 in de eerste 11 maanden van 1948. De Raad van Bestuur der N.V. Philips Gloeilampenfabrieken te Eindhoven heeft besloten de lonen der werknemers van 23 jaar en ouder met 5 procent te verhogen. Op 13 Januari zal de luclitdienst Am sterdam—New York van de American Over seas Airlines voor de eerste maal per stra- tocruiser worden uitgevoerd. De niet-aan- getekende correspondentie, bestemd voor de Verenigde Staten van Amerika zal worden voorzien van een afdruk van een bijzonder stempel. In Utrecht wordt op 10 Januari een dubbele gouden bruiloft gevierd. De bruids paren J. de Rijk en J. M. de Rijk—Jongerius. alsmede Jongerius en J. JongeriusDe Rijk zijn broers en zusters, die vijftig jaar geleden te Utrecht op dezelfde dag in de zelfde kerlc in het huwelijk traden. De fami lies Jongerius en De Rijk zijn gedurende deze 50 jaren ook buren geweest. Het eerste na de oorlog' in Amsterdam gebouwde motortankschip zal Zaterdag bij de Nederlandse Dok- en Scheepsbouwmaat schappij te water worden gelaten. Dit schip, met een laadvermogen van 16.000 ton, is ge bouwd in opdracht van de Noorse rederij J. Ludwig Mowinckels te Bergen. Het is het eerste vaartuig van een serie van zeven van hetzelfde type. Tot nu toe is nooit een tanker van dergelijke afmetingen in Nederland ge bouwd. In een woning aan de Korteweg te Apel doorn is een anderhalf jarig meisje in een met water gevulde wasketel gevallen en ver dronken. In 's Hertogenbosch is in de laatste dagen een groot aantal inbraken en diefstallen ge pleegd. Op de meeste plaatsen was de buit niet zo groot, althans wat geld betreft, maar in een huis aan de Zuid-Willemsvaart werd uit een dressoir f 12.000 meegenomen. Drie jaar gevangenisstraf is geëist tegen de 40-jarige betonwerker C. Z. uit Leeuwar den, die op 1 October zijn 37-jarige echt genote drie steken met een mes had toege bracht. De kwetsuren waren echter van geen betekenis. HAARLEM EN OMGEVING De afdeling Haarlem cn omstreken van de Nederlandse Vrouwen Electriciteitsvereni- ging houdt Dinsdagmiddag 17 Januari in het gebouw van het P.E.N. te Bloemendaal een bijeenkomst, waarop mevrouw A. C. Visser Ven uit Bergen zal spreken over het Volkshogeschoolwezen. Een film over volks hogescholen in Denemarken zal worden ver toond. Op 14 Februari wordt in restaurant Brinkmann de jaarvergadering gehouden, ge volgd door een lunch en een gezellig samen zijn. Mart. Lürsen zal op Donderdag 12 Ja nuari voor Weten en Werken een voordracht houden in het gebouw der Vrijzinnig Her vormden over „De bouw der symphonieën", toegelicht door gramofoonplaten. In gebouw „Flora" aan het Pretoria- plëin houdt de biljartclub A.D.O. Zaterdag avond een feestelijke bijeenkomst ter gele genheid van het twintigjarig bestaan. Me dewerking verlenen Willy en Tommy Bouw man, Piet Couton en de telepaath Jonglisto. De kerkvoogdij der Ned. Herv. Gemeen te te Bloemendaal zal binnenkort een inza meling houden voor de restauratie van het gebouw Maranatha aan de Donkerelaan. dat men tot jeugdgebouw wil inrichten. Taxis Bel n 00O DAG EN NACHT (Adv.) Jouck Cuperus terug uit Amerika Jouck Cuperus is teruggekeerd van een concertreis door de Verenigde Staten van Amerika. Zij zong onder meer te Grand Rapids, Chicago, Minneapolis, New York, Washington. Haar programma bevatte ook werken van hedendaagse Nederlandse componisten: Pijpers, Diepenbrock, Zag- wijn, Van der Horst, Beekhuis, Folkertsma en Smilde. Zij gaf ruim dertig openbare concerten en zong tevens enkele keren voor de radio. Ook de passagiers aan boord van de „Westerdam" en de „Noor- dam" konden van haar zangkunst genieten. Heemstede BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWD: G. M. Assendelft en M. T. Corbeek; H. H. Pennekamp en B. T. Hoogenstein. GETROUWD: J. C. Sjöcrona en W. H. Mastenbroek. GEBOREN: Johannes Leonardus Maria Sulvester, z. van A. A. van de Voort en J. de Vries; Cornelia Elisabeth Maria, d. van J, W. Bos en H. M. Smit; Magalina Adriana, d. van H. van Keeken en M. A. K. de Vries; Hilda Johanna, d. van G. J. Kruiderink en H. Schouwstra. OVERLEDEN: H. L. Rikkers, 52 j., A. H. C. Konijnenburg, 54 j.; G. G. Touwslager, 10 J.,* V. J. P. Peereboom, 76 j. FEUILLETON door Mevr. I. M. C. Bijleveld-Celinck 5) En het raadsel is niet opgelost? Het raadsel is niet opgelost. Een on zinnige geschiedenis, Camden! En het meest onzinnige is, dat het mij niet loslaat. Maar dat komt ook door jou. Door mij? Ja. Jij doet me soms aan haar den ken. Je stem, en de wending van je schou ders als je je plotseling omdraait. Het is natuurlijk krankzinnig en ik vraag je dui zendmaal excuus. Een geval van mania fantastica. maar tot nu toe gelukkig on gevaarlijk! John Camden stond op. Hij glimlachte. Ik zal mijn maatregelen nemen, zei hij. Maar zullen we nu gaan telefoneren? Het is vijf minuten vóór twaalf Tien minuter, verloren met die non sens! Peter Landt kwam ook overeind, de gewone, zakelijke assistent van pro fessor Wyarda. Hij beende met grote pas sen naar de deur. Ga even mee, zeg. Misschien moeten we er wel naar toe. Het is een beroerde geschiedenis! Ze sloten de deur en daalden haastig de stenen trappen af. Op tweede tussen- portaal stond John Camden plotseling stil en legde zijn hand op de witte mouw van zijn collega. Zeg Landt, ik bedenk me daar het moot mijn zuster geweest zijn. De vrouwwaar je van vertelde.op de Harwichboot Je zuster? Peter Landt wendde zich met een ruk naar de ander en greep hera bij de revers van zijn witte jas. Je zuster! Wat zeg je? Ja. Als je zegt dat ze op mij lijkt. Ze is ook langen donkeren ze woont ook in Nederland.... Ze steekt zo af en toe nog wel eens over.naar En gelse vrienden Hoe is het mogelijk. Ja. Zoals je d t vertelt.denk ik wel zeker dat ze het geweest isJoan ze lijkt erg veel op mijze woont in Den Haag. JoanCamden! Had ik dat ge wetenJe zuster.... Zie je haar wel eens? Heel ongeregeld. Maar.... morgen zou ze juist komen. Morgen, met de Zondag. We hebben elkaar een hele tyd niet gezien. Morgen Als je wilt, Landt.... alleen maar als je wilt natuurlijk.zou je haar kun nen spreken. Misschien wil je er nog eens over denken. Ik ga morgen ergens met haar eten in de stad. Je zou ons gezelschap kunnen houden mijn vriend en collega. Als je dat wilt natuur lijk. Je moet er maar eens over denken Maar ik ben helemaal niet van plan er over te denken! Ik neem het met beide handen aan? Waar en hoe laat? We moeten naar béneden, Landt. Telefoneren. Ja, maar eerst. John Camden snelde vooruit de vol gende trap af. Peter Landt rende hem achterna. Op de volgende verdieping haal de hij hem in, greep hem weer bij de arm. Hoe laat en waar, Camden? Het is waarschijnlijk een verschrik kelijke deceptie! Een deceptie? Waarom? Een ontmoeting in de duisternis? Je hebt haar eigenlijk niet eens gezien! Ik verlang niets liever dan haar wèl te zien' Laten we nu eerst professor Wyarda. John Camden had zich andermaal vrij gemaakt en draafde zijn collega weer vooruit; deze volgde hem op de hielen. Nog net op de onderste tree greep hij hem weer bij zijn jas. Hoe laat -n waar, Camden? Allemensen, Landt, ik geloof heus dat je gevaarlijk begint te worden! Mania fantastica. Om half zeven in de „Hoef smid". Als Joan het daarmee eens is natuurlijk. Natuurlijk. Ojn half zeven in de „Hoefsmid". Als Joan het daarmee eens is. Dan gaan we nu telefoneren. Peter Landt verdween in de garderobe en greep de hoorn van de haak, draaide het nummer en wachtte. De oproep gonsde rhythmisch, regelmatig. Er volgde geen gehoor. Er komt niemand. Hij wachtte weer. Telde de oproep: één-en-twintigtwee-en-twintig .géén gehoor. Hij smeet de hoorn op de haak. Nog één keer proberen, zei de tweede assistent. Zij wachtten weer, telden opnieuw de regelmatige bromtoon, telden tot veertig, vijftig. Geen gehoor. De twee mannen za gen elkaar aan. Die huishoudster slaapt als een os, zei Peter. Maar hij is er niet, dat is dui delijk. Er is iets gebeurd. Ik ga er met een naar toe. Op de fiets. Hij schoot haastig in zijn overjas. En ik zal nog eens bij de portier informeren. Ja, doe dat. We moeten hem toch wakker maken voor de sleutel van het fietsenhok. Ze klopten aan de binnendeur van de portierswoning, bonsden dringend toen ook hier geen antwoord werd ge geven. Maar nu hoorden ze toch eindelijk een flauw gestommel, een doffe stem die „ja ja" riep. En dan werd de deur geopend en verscheen Gozewina Kurkmans, mach tig en majesteitelijk, in de deuropening. Peter Landt kreeg het gevoel van een schooljongen die zo juist betrapt is op bel letje-trekken. Er is iets niet in orde, zei John Cam den voor hem. Professor Wyarda zou om elf uur terugkomen op het laboratorium. En hij is niet verschenen. Gunst! Is hij er niet? En ik dacht dat hij er de hele avond geweest was! Ik heb de koffie. Ja, viel Landt haar in de rede. Ik ga nu naar zijn huis. Informeren. Mag ik de sleutel van het fietsenhok? Natuurlijk, meneer. Gunst, als het maar nietGaat u maar effe mee binnedoor meneer, door de keuke. U mot maar niet naar de rommel kijke.Ik heb nog niet.... Hier is de sleutel.... Dank u wel. Peter Landt, inderdaad zonder naar de rommel te kijken, stapte haastig door de keuken en door de keukendeur die zij knarsend voor hem opende naar de don kere binnenplaats. Het regende bij stro men. Een brede lichtplek viel door het raam op de kletsnatte tegels waartussen grote plassen glommen in de regenspetters. Iets meer naar opzij lag een roerloze, donkere gedaante Grote goedheid! riep Peter Landt. Geef eens licht, juffrouw Kurkmails. Doe dat gordijn eens wat opzij.... Wèt zegt u, meneer? De assistent boog zich over de donkere gestalte, die voorover lag. Hij schoof zijn hand voorzichtig onder het gezicht en wendde het één ogenblik naar de kant van het verlichte keukenvenster. Dan richtte hij zich weer op, doodsbleek. Het is professor Wyarda, zei hy. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 6