c J Uit de schatten van het Frans Halsmuseum Van Sophocles tot Louis Davids ■I Het nieuwe jaar is goed begonnen Neemt de woningnood in Nederland af? M'YXZljJLzl Zaterdag 7 Januari 1950 Nieuwe boeken over toneel Ons land is niel alleen arm aan drama tische litteratuur, maar evenzeer aan lit teratuur over de dramatische kunst. Daar om is het verheugend hier de aandacht te mogen vestigen op een flink aantal in de laatste maanden van het vorig jaar ver schenen boeken over toneel. Vooral het geschiedkundige standaard werk „Een eeuw Nederlands Toneel" (met 167 illustraties) door de thans in Amerika docerende dr. B. Hunningher (uitgegeven door de N.V. Em. Querido te Amsterdam) betekent een welkome aanwinst voor onze op dit gebied te schaars voorziene biblio theken. De ezeer ter zake kundige auteur heeft zijn overzicht verdeeld in vijf perio den. Achtereenvolgens behandelt hij: de chaos der comedianten (1835 tot 1873), de verheffing dank zij het beleid van H. J. Schimmel en de daarop volgende door braak van het naturalisme, het tijdperk der hausse in de toneelschrijfkunst, de opkomst van Royaards en Verkade en ten slotte in ongeveer veertig bladzijden de jongste ontwikkeling, Op meer dan be wonderenswaardige wijze is hij er in ge slaagd de wirwar van namen en gebeur tenissen volgens bepaalde patronen te rangschikken. De grote moeilijkheid daar bij was, dat er voor de meeste verschui vingen nauwelijks artistieke beweegrede nen zijn aan te wijzen. In dit opzicht ver anderde er in deze eeuw niet veel! Helaas werd aan de evolutie van de speelstijl te weinig aandacht geschonken, al geven vooral de verwijzingen naar buitenlandse stromingen en voorbeelden hier wel enige opheldering. Te zelden ook bespeurt men achter het dikwijls indrukwekkende ma teriaal iets van de bezielende geestdrift, waaruit dit geboren werd. Maar niettemin dient men dankbaar te zijn voor deze verantwoorde en rijk gedocumenteerde publicatie. De Standaard Boekhandel te Antwerpen verzorgde de uitgave van de ruim vijf honderd pagina's tellende studie „Drama en toneel van Oost en West door de tij den heen" van Lode Monteyne, lid van de Koninklijke Vlaamse Academie voor Let terkunde. In dit handboek, dat voorzien is van uitvoerige litteratuur-opgaven, wordt de historie van het toneel van de klassieke oudheid tot kort na de tweede wereldoorlog in vogelvlucht doorgenomen. Aan het litteraire en aan het scènische aspect is in gelijke mate aandacht ge schonken. Men vindt er tal van boeiende persoonsbeschrijvingen en voortreffelijke analyses van belangrijke stukken in. Merk waardig is de weinige plaatsruimte die de schrijver inruimt voor de school van Stanislawski. Vele namen zijn op onbe grijpelijk slordige wijze gespeeld. Wie van soortgelijke buitenlandse boeken geen ken nis kan nemen en zich op de één of an dere wijze voor het toneel interesseert, zij dit ter bestudering (naast het bekende, minder onbevooroordeelde vierdelige werk van Simons) aanbevolen. Onder de titel „Mens en wereld in het drama" zijn door de maatschappij Ser- vire te 's-Gravenhage vijf lezingen ver zameld, gehouden voor de School .voor Letterkunde aldaar, door dr. G. J. ten Veldhuis, dr. G. Kazemier, M. D. E. de Leve, A. Fehr en J. H. Schouten'. In be wonderenswaardige samenhang worden achtereenvolgens behandeld: De mens en het noodlot (Koning Oedipus van Sopho cles). In opstand tegen Gods Almacht. (Lucifer van Vondel), Gerechtigheid over huiveringwekkende zonde (Macbeth van Shakespeare). De mens bewogen door hartstocht (Phèdre van Racine) en De mens als zoeker naar de zin van het leven (Faust van Goethe). Zoals uit de opschrif ten van de hoofdstukken blijkt is telkens gezocht naar de algemeen-menselijke on dergrond van deze grote treurspelen en naar de waarde daarvan voor deze tijd. Dit boek bevat talrijke citaten, ontleend aan de oorspronkelijke teksten. Het is jammer dat er geen aanhangsel met ver talingen aan toegevoegd werd teneinde een groter publiek van dienst te zijn. De journalisten Johan Luger en H. P. van den Aardweg hebben zich zeker niet onverdienstelijk gekweten van de strikt genomen onuitvoerbare taak om de car rière weer te geven van „de kleine man die je nooit vergeet" de onvergelijk bare Louis Davids. Een willekeurige gra- mofoonplaat met zijn wat de schrijvers noemen „gevoileerde" stemgeluid typeert deze cabaretzanger scherper dan de ruim tweehonderd bladzijden, die overigens talrijke aardige (grotendeels uit de mond van zijn zuster Henriëtte opgetekende) notities bevatten. Vele anecdotes, teksten van liedjes, discrete levensbijzonderhe den en foto's verluchten dit door Engel hard, Van Embden en Co. te Amsterdam Voor de bestrijding van griep is Chefarine „4" een zeer doeltreffend middel. Elk tablet bevat 4 genees middelen, die in de gehele wereld beroemd zijn geworden en millioenen mensen al baat brachten. Het be standdeel Chefarox zorgt dat - al is de werking zeer krachtig - uw maag toch niet van streek raakt. TEGEN PIJNEN EN GRIEP.20 TABLETTEN 75 e. fraai uitgegeven boek. De fanfare-stijl hoort er bij, moet men maar denken. Ter gelegenheid van de herdenking van de sterfdag van Herman Heijermans liet de uitgeversmaatschappij Em. Querido te Amsterdam een herdruk het licht zien van diens „genoegelijk" toneelspel „Eva Bonheur". Bij F. G. Kroonder te Bussum verscheen een door R. J. Valkhof ver taalde cn ingeleide uitgave van de inge wikkelde comedie „De Waaier" door Carlo Goldoni, de vernieuwer van het Italiaanse volkstoneel, wiens blijspel „De Herbergier ster" in het vorige seizoen nog door Co- media werd vertoond. DAVID KONING. De 9 Muzen Toneeljubileum. Heden. 7 Januari is het veertig jaar geleden dat Vincent Berghegge zijn loopbaan als acteur begon. Hij maakte geruime tijd deel uit van het gezelschap van Willem Royaards. In 1911 gaf hij de stoot tot de stichting van het eerste openlucht theater te Oisterwijk. Mede door zijn toedoen kwamen op talrijke plaatsen elders in het land dergelijke natuur-schouwburgen tot stand. Een kwart eeuw geleden trok Berg hegge zich terug van het beroepstoneel, waar hij veel desillusies had ondervonden, om zich toe te leggen op de verbetering van het spel peil van dilettanten. De jubilaris is thans 72 jaar. Hij wordt in Schoonhoven gehuldigd na een voorstelling van ..De pastoor van Neuvillette" waarin hij de titelrol vervult. Agenda voor Haarlem ZATERDAG 7 JANUARI Stadsschouwburg: „De held van het Wes ten", 8 uur. Frans Halsmuseum: Optreden Willem Ravelli, 8 uur. Rembrandt: ,,L, O.- L.K.P.", 14 j., 2, 4.15, 7 en 9 15 uur. Palace: „Bud Abbott en Lou Costello ontmoeten Frankenstein", 14 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Het mysterie van Tanger", 14 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Een roekeloos avontuur", 18 j., 2.15,'4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De Helse karavaan", 14 j.. 2.30, 7 cn 9.15 uur (Zondag 2. 4.15, 7 en 9.15 uur). Frans Hals: „Die Fledermaus", 18 j-, 2.30, 7 en 9.15 uur (Zondag 2. 4,30. 7 en 9.15 uur). ZONDAG 8 JANUARI Stadsschouwburg: „De held van het Wes ten" (Comedia), 8 uur. Frans Hals: Haarlems Kunst Gemeenschap ..It always rains on Sun day", 10.30 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. MAANDAG 9 JANUARI Stadsschouwburg: „Goud en antiek" (Co- media), 8 uur. Brinkmann: IJsclub voor Haarlem en omstreken, ledenvergadering, 8 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoorstel lingen. OVER MUZIEK Bach-herdenking Wat Nederland betreft, is weliswaar de export naar de Verenigde Staten nog altijd gering, maar die naar West-Duitsland is. als gevolg van de opheffing der exportbelem meringen. aanzienlijk gestegen (van ƒ35.4 millioen in October tot 78.2 millioen in November), waarmee West-Duitsland thans als no. één op de ranglijst voorkomt en streep door de rekening halen. Dit neemt I Engeland, zowel als de Belgisch-Luxem- echter niet weg dat thans bij de ver- burgse Unie naar een lagere plaats zyn ver wachtingen voor 1950 cijfers en feiten schoven. Aangezien West-Duitsland tot etc aanwezig zijn, welker betekenis niet valt i dollar-area behoort en wij reeds een gr?o te ontkennen. En dat de Amsterdamse 1 pondensaldo hebben, is deze verschuiving beurs daarvoor deze week een open oog fïnancieel-economisch bezien, zekei nie had en het bij hogere koersen tot veel gunstig. Als een symptoom voor de fmaiv :rotere omzetten bracht, bewijst dat zij ciële positie v Wanneer men het aspect en de ontwik keling van de Amsterdamse fondsenhan del .als een niet al te onbetrouwbare in dicatie voor de toekomst mag beschouwen, is er inderdaad reden om voor 1950 hoop volle verwachtingen te koesteren Er kunnen zich in het nieuwe jaar natuur lijk verschijnselen voordoen, die een Het sierlijke vracht- en passagiersschip Bronxvillegebouwd door de Nederlandse Dok- en Scheepsbouwmaatschappij te Amsterdam, voor Noorse rekening, heeft dezer dagen zijn proefvaart gemaakt. Een kiekje van het nieuwe schip tussen de IJmuidense pieren. In Haarlem is evenwel van vermindering geen sprake Voor de vierde maal sinds de bevrijding vroeg het Nederlands Instiuut voor de Publieke Opinie aan mannen en vrouwen uit alle delen van het land: „Ondervindt u persoonlijk moeilijkheden door het gebrek aan woningen?" Woningmoeilijkheden hadden in Augus tus 1946: 33 pet.: in April 1947: 36 pet.; in Augustus 1948: 31 pet.; thans: 26 procent. Tegen 1/3 van de ondervraagden die bij vorige keren woningmoeilijkheden had, staat nu ruim een kwart. Maar dat zijn uiteraard nog steeds heel wat mensen. Uit de antwoorden op NIPO's vraag: „Welke zijn die moeilijkheden?" blijkt dat thans 12 pet. te klein of slecht behuisd is, of op kamers woont. 7 pet. zit met vrijwillige of gedwongen in woning. 2 pet. moet huwelijk uitstellen. 1 pet. betaalt te veel. 4 pet. diverse andere klachten. Het grootst is het aantal dat antwoord de „te klein of te slecht behuisd, of woont op kamers". Daarop volgt „zit met vrij willige of gedwongen samenwoning". Deze resultaten wijken aanzienlijk af van de vorige keren. Toen stond „zit met gedwon gen of vrijwillige samenwoning" bovenaan. In Augustus 1948 gaf 14 pet. dat antwoord, tegen nu 7 pet.! „Te klein of slecht be huisd, of woont op kamers" werd in Augustus 1948 door 9 pet. genoemd, nu door 12 pet.! Bovendien komt nu voor het eerst de prijs spontaan naar voren. „Be taalt te veel" zegt nu 1 pet. Al met al zijn dit weer aanwijzingen dat de woningnood op het ogenblik minder is dan in de eerste jaren na de oorlog. Tot zover de gegevens van het NIPO. Te Haarlem Op het Huisvestingsbureau te Haarlem deelde men ons mede. dat hier ter stede nog geen sprake is van een vermindering van de woning-moeilijkheden. De cijfers wijzen dit trouwens uit. Op 1 Augustus 1948 stonden bij het Huisvestingsbureau ingeschreven 47 onhoudbare en 218 zeer urgente geval len. Op 1 Januari 1950 zijn de cijfers: onhoudbaar 140 en zeer urgent 1372. Een zeer belangrijke toeneming dus. Bo vendien wordt ook voor de naaste toe komst nog een vermeerdering van de wo ningmoeilijkheden verwacht. De 140 onhoudbare gevallen zijn alsvolgt gesplitst: 28 wegens gezinshereniging, 58 omdat de gezinnen te groot zijn, 22 wegens medische indicatie en 32 diverse. Onder de 1372 zeer urgente gevallen zijn Een documentaire film over de Zuiderzeewerken Dezer dagen is de film „Land uit zee", in opdracht van de regering door Rudi Hornecker vervaardigd, gereed gekomen. Deze documentaire brengt in beeld hoe uit de Zuiderzee vruchtbaar land wordt gewonnen. Nadat in filmbeeld is geschetst hoe Nederland woont, werkt en leeft met en in het water, wordt geïllustreerd hoe „waterhuishouding" en groei der bevol king het met vreedzame middelen winnen van nieuw land noodzakelijk maken. Dijken groeien dwars door de zee, gemalen ver rijzen, gronden vaUen droog en na het in cultuur brengen van het nieuwe land groeit het graan, dat met behulp van moderne methoden gezaaid en geoogst wordt. In de film „Land uit zee" worden paral lellen getrokken met het werk van Leegh- water en dr. Lely. Dit teruggrijpen op historische initiatieven gaf de cineast Hor necker gelegenheid de schoonheid van het oude land met zijn molens, kleine gemalen, hoeven en vissersdorpen in de verfilming van het moderne bedrijf van de land winning, de groei van de afsluitdijk, Wie- ringermeer en Noord-Oostpolder met hun kunstwerken en ten dele reeds bloeiende dorpen te betrekken. Rudolf Karssemeyer schreef de muziek bij deze documentaire. Er worden copieën met Franse, Duitse en Engelse onderschriften uitgebracht. er 184 wegens medische indicatie, 59 ge vallen van gedemobiliseerden en 24 leer krachten die hier wel benoemd zijn, maar nog geen woning hebben. Per jaar trouwen in Haarlem 1500 paren. Een onderzoek heeft uitgewezen, dat daar van in het laatste jaar slechts 336 kamers (die zij zelf hadden opgezocht., want het Huisvestingsbureau doet dit niet voor jonge echtparen) toegewezen kregen. 1164 (bijna 78 pct.) was dus aangewezen op in trek bij ouders of familie. Toch wijzen ook de cijfers van het NIPO nog op een groot tekort aan woningen. Als voor Haarlem dezelfde cijfers zouden gel den zou het betekenen, dat 19.400 personen (12 pct. van 162.000) te klein of slecht be huisd zijn. of op kamers wonen. Dat zijn ongetwijfeld 4850 gezinnen. 7 pct, die vrij willige of gedwongen inwoning hebben, zou neerkomen op 11.340 of 2825 gezinnen. 2 pct. die het huwelijk moeten uitstellen zou voor Haarlem betekenen 3240 personen of 1620 echtparen. Tezamen dus de bevol king voor 7282 woningen. Dit cijfer komt het tekort dat aan woningen in Haarlem bestaat dicht nabij, want dat wordt hier geschat op 7500. haar voelhorens nog niet heeft verloren Hoe groot ook haar herstellingsvermo gen is, moge hieruit blijken dat volgens 1 de „Trouw"-index de beurswaarde van 100 leidende fondsen tot eind November met rond 500 millioen was gedaald, i maar dat dit cijfer in December tot 300 millioen is teruggebracht. En als de voor tekenen niet bedriegen zal Januari een verdere vermindering van het nadelig I verschil doen zien. Om met het voornaamste te beginnen, in de Verenigde Staten heeft de econo mische bedrijvigheid zich bij de jaars- i wisseling nagenoeg op recordhoogte kun nen handhaven. Het bruto nationaal in- komen was „slechts" enkele milliarden dollar beneden het hoogste cijfer van 1948 226 milliard en het particulier in- I komen bleef onveranderd ongeveer 212 milliard, d.i. plusminus 5000 per in woner, voor een Europeaan om van te watertandenMen maakt zich dan ook niet bezorgd over de teruggang van het Amerikaanse exportsaldo, dat in 1949 6 milliard dollar heeft bedragen, maar dat de laatste maanden, mede als gevolg van de devaluatie in Europa een niet onbe langrijke vermindering aantoont. Zo is reeds gedurende het laatste kwartaal van 1949 de export van auto's aanzienlijk te ruggelopen cn daarentegen de Europese import naar de Verenigde Staten geste gen Wij zijn dus in ons werelddeel, wat de financieel-economische verhouding met de USA betreft op de goede weg. Dit blijkt ook uit de verbeterde dollar positie van Engeland. Vervolgens Stafford Cripps begint de pondendevaluatie vruch ten te dragen. In het vierde kwartaal zijn de goud- en dollarreserves met 94 millioen pond tot 603 millioen gestegen, dat is dus ruim 100 millioen meer dan wat als het toelaatbaar minimum wordt beschouwd. Weliswaar moet men hierbij de ontvangen Marshallhulp en enkele andere factoren in rekening brengen, het feit ligt er toch dat het Engelse pond op de vrije markt haar positie versterkt ziet, wat wegens de nauwe relatie tussen pond cn gulden ook voor ons land van belang is. Het brengt ons verder op de weg naar de vrije inwisselbaarheid der valuta, het intussen nog lang niet bereikte ideaal voor een normale ontwikkeling van de internatio nale handel. Dat de Labour party, onge twijfeld met het oog op de verkiezingen, het tempo harer nationalisatieplannen heeft vertraagd, is aan het crediet van het Verenigd Koninkrijk ongetwijfeld ook ten goede gekomen. Kindje verkouden? Dan rug, keel cn borstje i n w r ij v e n met Nederland kan ook den aangemerkt de hogere opbrengst der Rijksmiddelen over November, die het totaal voor 1949 geraamde bedrag reeds met 200 millioen heeft overtroffen en die een overschot van rond 400 millioen in het vooruitzicht stelt. Bemoedigend is voorts dat gedurende de laatste maanden des jaars de inlagen bij de spaarbanken de uitbetalingen in toenemen de mate beginnen te overtreffen, waardoor allengs weer een basis wordt gevormd voor de noodzakelijke nieuwe investering ten be hoeve van het bedrijfsleven. Wat nu de beurs-aspecten in engere zin aangaat, de eerste dagen van het nieuwe jaar zijn voor de Amsterdamse beursmen sen verheugend geweest door de terugkeer van de vrije handel in Amerikanen. Bere keningen hebben aangetoond dat het bezit aan Amerikaanse fondsen in ons land nog veel groter is dan gemeend werd (in gul dens omgerekend meer dan Hi milliard). Zoals te verwachten was, bleef aanvankelijk het aanbod nagenoeg geheel uit, maar toen ae ver boven New York uitgaande bied- koersen bekend werden, bleken er toch velen te zijn, die tot verkopen bereid waren, zodat de omzet bijvoorbeeld op Woensdag 1465 certificaten bedroeg tegen 350 de vorige dag. Technisch loopt de arbitrage met New York nog stroef, maar ook hier wordt aan verbetering gewerkt. Opvallend en bevredigend is. dat de gro tere levendigheid op de Amerikaanse af deling geen afbreuk deed aan de belang stelling voor locale fondsen, met name Indonesische, waaraan de betere berichten uit en over Indonesië niet vreemd waren, Het is een gelukkig verschijnsel, dat de ex port van genoemd land bij hogere prijzen voor rubber, koffie, thee, tabak, stijgt en dat met name de productiecijfers van rub bermaatschappijen op een krachtig herstel der productiviteit wijzen. Ook hier blijkt al weer hoe weinig waarde men aan prospec tieve beschouwingen kan hechten, want een jaar geleden werd de Indonesische rubber cultuur door velen Ten dode opgeschreven. Het Nederlandse autopark in 1949 Het Nederlandse autopark bestond, vol gens een opgave van liet Centraal Bureau voor de Statistiek per 1 Augustus 1949 uit totaal 113.477 personenauto's, (86.369 per l-8-'48). 5.942 autobussen, 64.612 vracht auto's (58.059 per l-3-'48), 11.764 trac toren en ruim 6.700 trekauto's en speciale voertuigen. Het aantal inwoners bedroeg op deze datum 9.966.653 personen. De pro vincie Zuidholland ging in genoemde ca tegorieën aan de kop met o.a. 29.581 per sonen- en 17.823 vrachtauto's. Hierna volgde Noordholland met resp. 27.183 en 12.576 stuks. Gelderland en Noord-Bra bant kwamen op de derde en vierde plaats met 10.500 personen- en 6.700 vrachtwa gens. In de provincie Groningen was het grootste aantal tractoren in gebruik, na melijk 2.041, gevolgd door Zeeland (1304). Een ieder die het Frans Halsmuseum bezocht en welke Haarlemmer deed dit niet! heeft ervaren hoezeer Hals' domi nerende persoonlijkheid een stempel drukt op de sfeer van zijn „huis" en dat deze onze aandacht volledig opeist. Het is alsof Hals' penseel onverminderd vaardig blijft over de grote doeken, waarin hij Haarlems burgers ving, doch nimmer „vast" legde: nog steeds schijnen zij op het moment der confrontatie met de be schouwer „zo juist" onder meesterhand herschapenHet behoeft de bezoeker daarom niet direct te worden verweten dat hij onder de ban van ons „levend" voorgeslacht en geboeid door dat onmid dellijke contact met de kunstenaar me nig superieur kunstwerk van stiller voor dracht en bescheidener formaat geen of slechts oppervlakkige belangstelling schonk. Wél kan. van hem worden verwacht, dat hij na een eerste kennismaking met het gemeentelijk kunstbezit tot de wetenschap :s gekomen, dat herhaald bezoek noodza kelijk is om de verzamelingen in de breedte en de diepte in zich op te nemen. De wer ken van Frans 'Hals vergen reeds enige bezoeken, terwijl het vele, dat in zijn schaduw wordt geëxposeerd, aparte en vóór alles frisse belangstelling eist. Waarom wordt museumbezoek veelal vereenzel vigd met dodelijke vermoeidheid en waar om werkt het vaak als een remedie tegen de herhaling er van? Wel, omdat men honderden schilderijen en voorwerpen tegelijk in zijn aandacht wil betrekken, met als gevolg een geestelijke indigestie. Ook bij het genieten van kunst is matig heid geboden! Een van de stille meesterwerken van bescheidener afmeting is het familiegroepje van Gerard Terborch, hierbij gereprodu- De beide woorden ..Bach" en „herden king" klinken dermate plechtig en deugd zaam, dat het uitgesloten schijnt aan de waarachtigheid van hun betekenis te twij felen. Men moet wel een versteend hart hebben als men niet verwarmd wordt door de geweldige Bach-menu's. die worden aangeprezen voor de muzikale behoeften in het nieuwe jaar. Maar dat is hel nu juist: die enorme exclusieve Bach-hoevecl- heden. Is dat nu wel verstandig? Ik be grijp heel goed dat een normaal serieus muziekliefhebber met enigszins gefronst voorhoofd geprikkeld doorloopt wanneer hij de zwarte reclame-biljetten (zoals ik ze in sommige steden zag) met Bachs por tret herhaaldelijk ziet en hij dan overweegt of het naar de zin van Bach, naar de zin der muziek in het algemeen, naar de zin der schoonheid is om deze lawine te ont ketenen nu het tweehonderd jaar geleden is, dat Joh an 11 Sebastian Bach is gestorven. Alle overdrijving schaadt, men kan ook met het enthousiasme sollen en verkeerd doen en daar waar men meent reusachtig en geweldig te doen kan men over de schreef gaan. De adel van een beginsel wordt dan verduisterd en heeft de ware levenswerking niet. E11 wie naïevelijk meent, dat een enorme herdenkingstijd met overvloed van muziek tot bekering van afzijdigheden meewerkt, vergist zich terdege. Aan de opvoedkundige waarde van een Bach-hittegolf geloof ik helemaal niet. Bovendien is propagandistische acti viteit inzake schoonheid een zeer précaire aangelegenheid en al lijkt het koud en cynisch een dergelijke opmerking te maken, het blijft toch maar het beste om de waar heid onder het oog te zien en te weten dat de muzikaliteit van Bach's werken zich in de loop der tijden wel te verdedigen weet en dat er aan deze levenskracht temidden van het wel en wee der wereld niet te twijfelen valt. Vader Bach is dood, maar zijn muziek leeft. Dit betekent ook, dat de krachtige man zijn meningen en wensen inzake de uitvoering van zijn werken niet meer kan laten gelden. Alles is overgeleverd aan alle hebbelijkheden der levenden, die overigens niet langer leven dan hij. Er zijn over de gehele wereld altijd talrijke mu sici en liefhebbers, die met gezonde mu zikaliteit zijn werk doen klinken of er naar luisteren, maar er zijn ook lieden, die al of niet met goede bedoelingen zijn werk gebruiken en presenteren met opvattingen, die wel voor zichzelf maar niet voor Bach spreken. Het zou een winst zijn wanneer men nu bij deze herdenking deze muziek kon verlossen van alle tendenzen; maar het tegendeel zal wel gebeuren: de geniale musicus zal weer meer dan ooit als onbe grepen apostel met een mysterieus aange- laat worden verklaard, besproken en be- philosofeerd. Zijn muziek zal hoe dikwijls zagen wij het 'reeds— onuitputtelijk materiaal zijn r wijsgerige speculanten, die mooie toespraken zullen houden of interessante artikelen zullen schrijven; de mens, dc ge meenschap, de godsdienst, de mathematiek en de maatschappij zullen voor Bach's geestelijke rechtbank moeten verschijnen en Bach zal verklaard worden. Het zal hoe langer hoe moeilijker worden onbe vangen muziekliefhebbers voor zijn su blieme eenvoud te winnen, omdat men de muziek hoe langer hoe meer in betekenis sen, kwesties en moeilijkheden hult. Het is jammer dat de geschiedenis dc mensen in de lengte en niet in de rondte ligt; men zou anders op één straal van dc levenscirkel een wandeling maken naar het Leipzig van Joh. Seb. Bach en dc levende meester eens opzoeken. Nu kan men dit doen in zijn verbeelding (ik heb talloze gelukkige ogenblikken met deze vrijzinnige historie-beoefening) en in vol komen vrijheid verzinnen, dat de grote muzikant met u terugwandelt naar deze dagen. Het is u bekend dat hij er graag eens tussenuit ging, dat hij tegen voet reizen niet opzag, maar brengt u hem niet waar niemand lacht. Neen, het is beter hem maar niet over te halen, met u mee terug te gaan. Wanneer het maatschappe lijk bestel eist, dat u zelf weer terug moet gaan, droom dan maar af en toe over uw heenreis en uw verblijf, want op andere tijden zult ge vanzelf willen musiceren, of eens naar dit of dat verrukkelijke stuk willen luisteren. Herdenken zult u dc ma ker dier onsterfelijke muziek iedere keer. zonder er aan te denken en onafhankelijk van de optelsom der jaren, der eeuwen. Juist als liefhebber van verjaardagen en van feestelijkheden, die van de samen stelling van het jaar een spiegel der blij vende waarden maken, kan men huiverig zijn voor een plotseling herdenkings bombardement, omdat een vererenswaar- dige figuur twee honderd jaar geleden ge storven is. Overigens: zal de herdenking ergens werkelijk feestelijk zijn? Laten wij er het beste van hopen. HENDRIK ANDRIESSEN De familie ColenberghVan Braeckel (omstreeks 1655) door Gerard Terborch (Zwolle 1617Deventer 1681). Leerling van zijn vader te Zwolle en van Pietcr Molyn te Haarlem. Na lange buitenlandse reizen hoofdzakelijk werkzaam te Deventer. Paneel 45 bij 39 cm. Legaat Jhr. Fabricius van Leyenburg. 1S83. (oude copie in het Rijksmuseum). Relatie fen we hier niét die zelfingenomen burger- ceerd. Toevallig bezit het museum de met de Spaanse graaf Peneranda bracht lijklieid aan. die bijvoorbeeld een Van der enkel-portretten van Colenbergh en zijn hem tenslotte in Spanje. vrouw als jong echtpaar in 1637 geschil derd door Verspronck en thans geëxpo seerd nabij de Regentessen van het St. Elisabeths Gasthuis, door dezelfde kunste Helst tot zulk een ongenietbaar materia- genre-stuk heeft onderscheiden, hier in en beschouwelijkheid zij het in soms de subtiele kant van zijn werkzaamheid heviger vorm met het land van Rem- Als Terborch in zijn kunst zijn Hollands list stempelt. Ook in het echtpaar Colen karakter trouw bleef en blijkbaar ontoe- bergh herkennen we het welvarende ras garikelijk was voor de meer modieuze met alle kenmerken van dien, maar Ter- Europese stromingen, zal het veeleer borch legde zijn modellen een zekere re- naar. Wij roemden Terborch reeds als de Spanje zijn geweest, dat toch wel indruk serve op, die hun een distinctie verleent, fijn-schilderende aristocraat onder zijn op de van nature sobere kunstenaar heeft waarin veeleer het aristocratische wezen confraters. Wanneer we de grote Zwolle- gemaakt. Het land van Velasquez heeft van de kunstenaar dan dat van de man en naar, die zich ook als beoefenaar van het die oer-eigenschappen van realiteits-zin de vrouw zich weerspiegelt. Zolang de kunstenaar het penseel han teert, blijft de droom, die dit echtpaar als portrettist bewonderen, zullen we niet brandt gemeen. Zo ligt het voor de hand als realiteit wenst (of meent te zién) on- aanstonds vermoeden dat achter dit spe- dat Terborch in dit geestelijk klimaat aangetast. In de zoon echter wórdt de cifiek Hollands familie-tafereeltje een méér artistiek gewin kon vergaren dan in droom een realiteit. I11 deze subliem ge- cosmopolitisch kunstenaar schuil gaat. Toch de andere Europese cultuur-centra. Spanje schilderde figuur treft ons een natuurlijke treffen we Terborch reeds op 18-jarige evenwel bezat de traditie van een hof gratie, die welhaast van Spaanse origine leeftijd te Londen aan en zes jaar later met eruditie en een oude adel. die daarbij schijnt. Geschilderd met de toewijding van in Rome. Vóór 1645 bezocht hij Frankrijk gelijkwaardig aansloot. De jonge Repu- een miniaturist, maar groot gebleven in en Duitsland. Tijdens de onderhandelingen bliek daarentegen vocht nog voor haar het subtiele, prent zich deze jongeling in voor de Vrede van Munster, portretteerde opbouw en een jonge adel trachtte zich onze herinnerin; en door uiterlijk vertoon de allure te ver schaffen, die hij naar de geest niet kon hij de onderhandelaars ter plaatse schiep tenslotte onder meer het befaam de groepsportret met de eedsaflegging, opbrengen. Iets van deze achtergrond thans in het National Gallery te Londen verweven in ons familie-stuk. Alleen tref- als een der meest deli caat geportretteerden in de productie der Hollandse portrettisten. H. P. BAARD Belgische kustwacht brengt Nederlandse vissersschepen op De Belgische kustwacht heeft de laatste weken reeds een tiental Nederlandse vissersvaartuigen wegens het vissen in de Belgische territoriale wateren naar Ostende opgebracht, waar de vangsten en netten werden verbeurd verklaard. Naar het Bel gische dagblad „Het Volk" meldt, vindt dit voor de Nederlandse vissers onaangename optreden voornamelijk zijn oorzaak in het feit, dat België zich voortaan aan een stipte naleving van de bestaande reglementering zal houden en er met name scherper dan voorheen op zal toezien dat niet meer in de territoriale wateren van België wordt ge vist. Het blad verklaart dat België enkele tijd geleden aan de Nederlandse autoritei ten zou hebben voorgesteld de Belgische vissers op garnalen te laten vissen in de Nederlandse wateren, in ruil waarvoor de Nederlandse vissers dan zouden mogen vissen op haring en sprot binnen de Belgi sche driemijlszöne. Op dit voorstel zou evenwel niet zijn ingegaan. „Het Volk" ad viseert ook voor de Belgisch-Nederlandse visserij problemen een oplossing te zoeken in het kader van de Benelux. Vergissing Tijdens de sQuvereiniteitsoverdracht op 27 December in het voormalig paleis van de gouverneur-generaal te Djakarta is een vergissing gemaakt bij de voorlezing van het Koninklijk Besluit. Voordat de Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon, de heer Lovink, het woord nam, las een adjudant het Koninklijk Besluit van 24 December voor. Hij begon: „Wij, Wilhel- mina bij de gratie Gods Koningin der Nederlanden".

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 5