Danslessen Haarlemse schoolpsycholoog is met zijn verantwoordelijk werk begonnen Glanspunten in 1950... Fa E- BELLAART PROFITEER OPRUIMING HANDSCHOENEN J. TH. KORT SLEUTEL WEG: I^lieuwe Uitgaven Zaterdag 7 Januari 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant Kosten van de nieuwe dienst komen er op den duur dubbel en dwars uit .Al het speelgoed in de speelkamer moet eenvoudig van maaksel zijn, opdat de kinderen niet in hun reacties belemmerd worden door constructies die zij niet kunnen hanteren. De foto is genomen in een Amerikaanse kliniek en ontleend aan het boek van Virginia Mae Axline: Play Therapy". In hei; gebouw aan de Zijlstraat, waar sens de Haarlemmers in lange rijen ston den om een textielvergunning of een bon voor een fietsband te bemachtigen en waar au nog de mensen van het Huisvestings bureau hun monnikenwerk verrichten, beeft een nieuwe gemeentelijke functiona ris zijn intrede gedaan. Het is de schoolpsycholoog H. G. Bos, die 3p de eerste verdieping enige vertrekken poor de jongste loot van de gemeentelijke 5tam, het schoolpsychologisch bureau, ter beschikking heeft. Met de instelling van deze dienst lieeft Haarlem zich vooraan geplaatst ten op- sichte van datgene wat er gedaan wordt poor het kind, dat hoe dan ook in moeilijk heden verkeert. Het is bedoeling van dit bureau adviezen te geven voor de opvoe Hing van kinderen, zowel aan de scholen ils aan de ouders. Bovendien zal het bureau svcntueel moeilijke gevallen behandelen op een wijze, zoals dit in kinderpsychologische bureaux gebeurt. De heer Bos doet dit echter niet alleen. Het is een kwestie van teamwork en het Bureéfu aan de Zijlstraat krijgt dan ook een staf van medewerkers, welke allen oetrokken worden bij het onderzoek van aet kind en zijn gezin. De jeugdpsychiater, 3e sociale werkster, de visiting teacher, juffrouw Dekker, in Haarlem zeker geen onbekende meer, werken mede, terwijl ook .iet betrokken schoolhoofd natuurlijk zijn ,tem zal kunnen laten horen in het overleg Dver een bepaald geval. De taak van het schoolpsychologisch bu- •eau is dus te trachten het kind te helpen :ich zo volledig mogelijk te ontplooien, een aak waarbij de ouders zich, dat is wel ge ileken, graag willen laten voorlichten. Het kind wordt in het bureau onderzocht. Ie ouders krijgen adviezen, het schoolhoofd lesgewenst ook, het kind wordt eventueel oerwezen naar een school van een ander ;ype, of wordt, wanneer dit noodzakelijk .s, op het bureau zelf onder behandeling ?enomen. Dit laatste geschiedt hetzij in de Kinderspeelkamer, hetzij door middel van gesprekken, dat hangt af van liet geval zelf. Observeren en praten Want het werk van de schoolpsycholoog :al vooral bestaan uit observeren en pra- en. Het eerste zal voor de jonge kinderen litmuntend kunnen geschieden in een spe- :iaal daartoe ingerichte speelkamer, com- >leet met zandbak, poppenhuis, boetseer- nateriaal en water. De kinderen mogen gedurende het uur lat zij worden gadegeslagen doen en laten vat zij willen. Welk spel zij ook kiezen, veilt vermaak 'zij ook versmaden, het zal .Itijd de onderbewuste uitdrukking zijn van tun eigen persoonlijkheid, van het milieu vaarin zij verkeren, van de gevoelens van ympathie en afkeer die zij koesteren. Al deze kinderen, hoe jong ook, hebben eeds hun problemen. Er zijn er die thuis vat achtergesteld worden bij broertjes of usjes: tien tegen een, dat die situatie in de peelkamer wordt nagebootst, doordat het jnd een der poppen waarmee het zich ermaakt, voor spek en bonen laat mee- oen. Een kind, dat niet van jongs af is eleerd op eigen benen te staan, zal ook in e speelkamer zich niet zelfstandig kunnen ermaken; een ander dat aggressief van ard is, zal zich tot de gooi- en smijtspel- jtjes bepalen. En bij de zes-, zeven- en chtjarigen kan men soms op merkwaardige rij ze uit hun spel opmaken, in hoeverre zij og in de kleuter-, ja zelfs in de baby- eriode leven en hoever zij reeds gevorderd Ljn in hun ontwikkeling naar de puberteit, ulke knaapjes bedenken soms spelletjes, faarbij zowel de zuigfles als het speelgoed eweertje te pas komen. Dan zijn er de kinderen die geestelijk chter schijnen te blijven bij hun jaren. Er ijn de nerveuzen die alsmaar nagels bijten, an nachtmerries lijden, bedwateren, een enuwtrekking hebben of op andere wijze un onrustig of vreesachtig gemoed uiten. Srimudig en daardoor zo doeltreffend werken LAXEER-AKKERTJES _te_9 e n verstopping Burgerlijke stand HAARLEM, 6 Januari 1950 GEHUWD: 6 Jan., S. H. Kamminga en F. T. van der Goot. BEVALLEN van een zoon: 4 Jan., H. Kü- el—Lohof; 5 Jan., G. M. KrachtJansen; J. FictoorWijker; S. J. Hoogesteger—-de leij; E. I. den OudeBossert; 6 Jan., M. A. m DaelenConen: C. BastWeber. BEVALLEN van een dochter: 4 Jan., C. G. utteKops; 5 Jan., G. M. VeekenVerstap- -n: 6 Jan., C. M. van Slootende Jong; H Teunisse—Iieeres. ;0 VERLEDEN: 3 Jan., A. J. M. Janssen, 3 Indischestraat; 4 Jan., C. Schnidt—Bloed- Duwer, 82 j., Prinsessestraat; 5 Jan., R. J, hrghoornBazuijnen, 85 j., Westerhout- irk. De speltherapie geeft de kinderen gelegen heid over hun problemen heen te komen, zichzelf te leren kennen en te aanvaarden zoals zij zijn. Ook het lichamelijk gebrek kige kind kan bij een behandeling in de speelkamer veel baat hebben. In andere landen, in het bijzonder in de Verenigde Staten, waar Virginia Mae Ax line een belangrijke vertegenwoordigster van deze richting is, heeft deze methode reeds lang burgerrecht verkregen. Met de ouderen zal de heer Bos het voor al in het gesprek zoeken. Een gesprek, dat in de eerste plaats een ontmoeting van mens tot mens zal zijn, zonder enige andere bedoeling dan de meisjes en jongens te helpen een gat in hun moeilijkheden te zien. Niet de schoolpsycholoog zal het gesprek leiden, maar juist degene welke hij de ge legenheid wil geven zijn of haar moeilijk heden zelf op te lossen. Geleidelijke groei Het zal intussen duidelijk zijn, dat zo'n dienst die zich bezig houdt met het kost baarste materiaal dat bestaat: de mens, niet uit de grond gestampt kan worden. Hij zal langzamerhand moeten groeien. Het zal dan ook niet zo zijn, dat iedere ouder die worden Uw meubelen, door Lincol Meubel- was. Vraagt Uw leverancier. Enige fabrikant H. STAM, Haarlem (Adv.) De maand Januari geeft ieder een kans om in een gezellig clubje te leren dansen. Zoals van ouds, u weet, de gezellige 6feer voor ge huwde paren. Keuze uit oude en nieuwe dansen. Speciale rumba- en tango-lessen. Uw gezochte studio voor privélessen. Kinderen vanaf 4 jaar aparte clubjes. Mevrouw N. BRASSINE- v. d. HART KLEVERPARKWEG 51 - TELEFOON 11644 (Adv.) denkt een kind te hebben dat voor een onderzoek door de schoolpsycholoog in aan merking komt, naar de heer Bos kan stap pen. Particulieren, welke een onderhoud wensen, kunnen zich via de school, waarop de kinderen zijn, tot het bureau wenden. De ouders zijn voor het consult en de be handeling een vergoeding verschuldigd, die in overeenstemming met hun inkomen is. In de praktijk zal dit in sommige gevallen tot een kosteloze behandeling leiden. M.O.K.-school De school voor moeilijk opvoedbare kin deren, waarvan in het voorjaar twee klas sen geopend zullen worden, zal die leerlin gen van de lagere school opnemen, wier gedrag een paedagogische behandeling noodzakelijk maakt. Natuurlijk zal men zich ook in de Hoofmanstraat hebben te houden aan het voorgeschreven leerplan, doch de te volgen methode laat daarbij een grote mate van vrijheid. De waarde van de schoolpsychologische clienst is dus tweevoudig. In de eerste plaats kan meer aandacht worden besteed aan de moeilijkheden van ieder kind afzonderlijk dan tot nu toe het geval was. Hierdoor zal een schifting van de kinderen naar de aard van het onderwijs waarvoor zij in aan merking komen, vlotter kunnen verlopen. De schoolpsycholoog kan de taak van het Bureau voor Beroepskeuze aanvullen en verlichten. Ten tweede zal de schoolpsychologische dienst op den duur de kosten voor het on derwijs aanmerkelijk kunnen verminderen. Wanneer men maar eens nagaat op hoeveel iedere leerling de staat komt te staan, die een klasse doubleert, omdat hij een oplei ding volgde die niet voor hem geschikt was, en hoeveel tijd er verloren gaat in de klasse, omdat de onderwijzer of de leraar een onevenredig groot deel van de beschik bare tijd moet schenken aan leerlingen die niet meekunnen, waardoor de goede scho lieren ook worden geremd, dan komt men tot ontstellende cijfers. Cijfers, die zo groot zijn, dat de uitgaven voor de schoolpsycho logische dienst meer dan gerechtvaardigd zijn. ROSSANA BOTTAI SPEELT VOOR „TOONKUNST" De reeds vermaarde Italiaanse pianiste Rossana Bottai treedt op Woensdag 11 Ja nuari ten. tweede male voor de leden van de Maatschappij tot bevordering der Toonkunst te Haarlem op. Zij werd geboren te Pisa in 1920, studeerde eerst aan het conservatorium „Cherubini" te Florence en later bij de Italiaanse componist en pianist Alfredo Casella. In 1948 bezocht zij ons land voor het eerst. Lijn 1 met ingang zomerdienst door naar de Vondelweg Langs andere route dan lijn 5 Naar wij vernemen heeft de directie van de N.Z.H. het plan, behoudens de goed keuring van B. en W., met ingang van de zomerdienstregeling lijn 1 in Haarlem- Noord door te trekken naar de Vondelweg. Deze verlenging geschiedt in het bijzon der ten gerieve van de bewoners der wijken ten Westen van Vergierdeweg en Rijks straatweg. De bussen zullen van het tegen woordige eindpunt bij de Eemstraat via de Rijksstraatweg, het Tesselschadeplein, de Jan Luijkenstraat en de Muiderslotweg naar de Vondelweg rijden. Zoals men weet bedient lijn 5, die de Vergierdeweg, het Jephtaplein en de Von delweg volgt, de wijken ten Oosten van de Vergierdeweg. Binnenkort ook lijnnummers aan zijkant der stadsbussen De technici der N.Z.H. zijn gereed geko men met de vervaardiging van een aantal bordjes naar Zweeds model, waardoor het mogelijk wordt ook aan de zijkant en aan de achterzijde der stadsbussen een lijn- nurnmer te bevestigen. (Fa. Marlens en Zoon Anno 1784) Garenkokerskade 1, Haarlem - Tel. 13467 AANNEMERS VAN ALLE BOUW- EN ONDERHOUDSWERKEN (Adv.) De buffet-knecht Cesare Napoleonedie op het ogenblik nog in een café te Rome kopjes koffie en borrels serveert, ontving van Argentijnse advocaten het bericht dat hij één der 20 Italianen is, die aanspraak kunnen maken op de erfenis van 71 mil- lioen dollar, die een Italiaanse emigrant heeft nagelaten. Er zullen echter nog wel enige jaren verlopen voordat alles ivette- lïjk geregeld is. Tot zo lang blijft Cesare zijn beroep trouw. Problemen rond het humanisme I Voordracht van dr. M. van Straaten voor „Geloof en Wetenschap" Voor de Vereniging „Geloof en Weten schap" sprak gisteravond in de Stads schouwburg dr. M. van Straaten O.E.S.A., moderator dier vereniging, over „Proble men rond het Humanisme onzer dagen". Hij begon zijn voordracht, die onder meer werd bijgewoond door de Bisschop van Haarlem mgr. J. P. Huibers en vele andere geestelijke en wereldlijke autoriteiten, met een beschouwing over het eerste, laat- Middeleeuwse Humanisme, waarin, naast de verheerlijking van de antieke schoon heidsidealen toch ook reeds iets leefde van wat Cicero noemde de „humanitas": de levenshouding die zich tot ideaal stelt het harmonisch leven en het tot ontplooiing brengen van alle de mens gegeven krachten en vermogens. Ook 't moderne Humanisme streeft naar de verwezenlijking van dit laatste ideaal, dat als leidend beginsel het geloof in de wezenlijke goedheid van de menselijke natuur huldigt. Veel hiervan kan de katholiek onderschrij ven en waarderen, maar voor hem zijn er toch bezwaren, vooral tegen de wijze waarop het nieuwe Humanisme zichzelf aandient als exponent van alles wat a- religieus is. Zijn aanhangers geloven, dat de mens in zichzelf alle normen voor een ethische en aesthetische levenswijze kan vinden en dit is voor mensen met een christelijke levenshouding principieel on aanvaardbaar omdat het de afhankelijk heid der menselijke natuur aan de boven natuurlijke Goddelijke macht negeert. De Humanistische levensbeschouwing gaat uit van de illusie, dat de mens autonoom is en zelf zijn weg kan vinden naar wat „goed" en„schoon" is. Het keert zich daar mee dus tegen de wezens-kenmerken van iedere christelijke levenshouding. Dat geldt zelfs voor het „open" Humanisme dat in het gunstigste geval de boven-menselijke normen als facultatieve bijkomstigheden erkent. Voor de katholiek, aldus spreker, is dit boven-menselijke echter hei essen tiële, zodat hij dit humanisme in deze vorm nimmer zal kunnen aanvaarden. Het tweede gedeelte van zijn beschou wing wijdde pater van Straaten aan het Christelijk Humanisme. Hij wees er daar bij op dat ook de christen zich gesteld ziet voor dé taak, zijn menselijke gaven en ver mogens tot ontwikkeling te brengen, maar dan in het licht van zijn afhankelijkheid van een hogere macht. Deze synthese lus sen natuur en „boven-natuur" zag spreker echter als slechts een bepaalde belevings- wijze van het Christendom en niet als de enige mogelijke. De Beatrix-kliniek In ons nummer van Donderdag werd vermeld: „Het is ook niet zeker of de actie tot schadevergoeding, die de eigenaars van de kliniek aanvankelijk tegen de beheer ders wensten in te stellen, zal doorgaan. Wij vernamen dat beide partijen onder handelingen hebben geopend om langs minnelijke weg een schikking te bereiken". Ons wordt medegedeeld dat dit laatste niet juist is; er zijn geen onderhandelingen gaande. Zweden heeft bloembollen op de lijst van vrije goederen geplaatst, hetgeen be tekent opheffing van de contingentering door dat land. Opgeruimd staat netjes Een Chinese wijsgeer heeft eens be weerd: „De kleding van iedere vrouw is een compromis tussen de uitgespro ken wens om iets aan te trekken en de onuitgesproken wens om iets uit te laten". Wij vinden dat een blijk van diep inzicht. Speciaal voor een wijsgeer. Vanwege dat eerste verlangen krioelt het in een warenhuis bij de Januari- uitverlcoop altijd als in een'bijenkorf. Iedereen tracht daar zogezegd als henne tje-de-voorste bij te wezen, al was het alleen maar om iets te kopen waarmee de vriendinnen de ogen kunnen worden uitgestoken. De grootste drukte heerste daarom tijdens ons bezoek bij de afdeling struisveren, met welke hoedentooi deze aardige sport voortreffelijk bedreven kan worden. Vele vriendinnen hebben dan ook brillen op, teneinde de ogen te beschermen, die zij later heelhuids op beeldige olckasjonnetjes willen laten vallen. Wij werden v/el een beetje jaloers op de organisatoren van deze „opruiming". Wanneer een voddenkoopman tegen óns zegt: „Heeft u nog wat op te ruimen?" dan geven wij hem de boel gratis mee. In een warenhuis gaat dat anders. Men verdubbelt eerst de originele prijs van het onverkoopbare artikel en noteert die in een klein hoekje van het prijs kaartje. Vervolgens streept men die prijs weer door, trekt er 25 van af en schrijft het overgehouden bedrag met grote letters in het midden. In vak kringen heet dit „prijsverlaging" voorwaar een fascinerend begrip. Wij zouden echter willen vragen: „Staat op geruimd wel netjes?" Wij verwijlden een moment bij de afdeling lingerie, waar het altoos heet gebakerd toegaat. Aangezien wij slechts een tipje van deze dessous mochten op lichten, gingen wij weer verder. Wel moeten wij nog in het voorbijgaan ver klaren dat wij ons niet zuinig verbaas den over het opschrift boven een roos kleurige toonbank: „Dameshemd of pantalon" welk raadsel wij zonder blikken of blozen konden oplossen. Ge sterkt in onze eigenwaarde kwamen wij bij de japonnen-afdeling. Hier troffen wij een verkoopster, met een keurig tussen de beide oren opge hangen glimlach, die een japon voor een dikke dame hield en sprak: „Hij kleedt u heel mooi af", „Vooral als u er nog een zoom aanknipt", zeiden wij behulpzaam, maar toen informeerde haar man strijdlustig: „Wabbedoeltu?" Hij leest zeker nooit rader-patroontjes. In de jongens-afdeling zagen wij schattige opknoop-pakjes. Iets aardigs voor wanneer Jantje nu eens héél stout is geweest. Wij passeerden voorts de handschoenen-afdeling, waar wij een krasse vérkoopster ontwaarden, die er uitzag alsof zij van wanten wist. Nu stond zij nog bij de glacé's. In het nacht goed-departement zagen wij mooie, sterke pyama's. Er hingen althans caartjes aan, waarop stond „voor tien aar" en „voor twaalf jaar". Toen wij de trap oprolden werd onze aandacht opnieuw getrokken door een groot plakkaat: „In onze bibliotheek keuze uit 50.000 boeken". Deze slagzin is speciaal bedacht om een ezel, die met twee schelven hooi al moeite heeft, vol slagen krankzinnig te maken. Het bleek er dan ook vol met lieden, die bezig waren zich voortdurend aan dezelfde steen der wijzen te stoten. Bij de meubels was het minder druk en wij maakten daarvan gebruik om onze das eens recht te schikken, daarbij geheel gerustgesteld door de aanprij zing boven een kostelijk kijkglas: „Een spiegel waarin gekeken mag worden". Via de verlichtings-afdeling, waar men gratis tegen de lelijkste lampen kan lopen, arriveerden wij bij de doppers in blik. Temidden van de opgestapelde levensmiddelen hing daar een vers af fiche: „Bedenk uw vrienden in Engeland en in alle andere landen (behalve Duits land en Japan) met een voedselpakket". De grootste drukte heerste overigens bij de kassa. Lange rijen huisvrouwen stonden daar gelaten te wachten. Bij nader onderzoek bleek ons dat het op onthoud werd veroorzaakt door de vol trekking van het ritueel, waarmede alle guldens en kwartjes eerst twee maal moesten worden omgedraaid. Voor een prikkie In de Gravestraat achter de Nieuwe Kerk, waar het heel stil kan wezen wan neer het er niet druk is, staat een klein viswinkeltje, waar men zomaar door mag lopen naai' het alkoof. Wij kunnen u overigens niet allemaal meenemen want er staan maar een paar tafeltjes. Bovendien houdt u misschien niet alle maal van mosselen en dat zijn juist de dieren, die men daar voor een prikkie kan consumeren. Wij houden wèl van mosselen. Wij houden haast net zoveel van mosselen als de heer Werumeus Buning die één van zijn honderd avon turen met de pollepel aanving met: „Om goed mosselen te eten, neme men aller eerst een Jordaanse keukenmeid.,.." Gij kunt in ieder geval gerust zijn, want de schotel mosselen die gij in de Gravestraat voorgezet krijgt, heeft niets bijgedragen tot de oplossing van het probleem der overbevolking van dit ons land in het algemeen en deze onze hoofdstad in het bijzonder. Wel draagt het kombuisje waarin u de schelpbe woners geserveerd krijgt, bij tot uw goede stemming. Toen wij er. waren, zetelde er bijvoorbeeld een -bejaarde grijsaard, die ons via een mondvol Noordzee-vee in het Engels meedeelde, dat hij een vreemdelingen-gids was. Ter verduidelijking herhaalde hjj zijn verklaring vervolgens in het Frans. Wij zouden dit allemaal nooit geweten heb ben, wanneer hij ons niet in het Duits hetgeen later Hollands bleek te wezen had verteld dat hij een aardig mondje buiten de grens kauwde. Hij zat zoge zegd heel vergenoegd in vier talen in zijn baard te brommen. De Franse cultuurhistoricus pro-\ fessor Renc Lalou houdt op Maan dag 9 Januari in het Parkhotel een lezing over de schrijver Albert Ca mus onder auspiciën van het Weten schappelijk Impresarium. In de kleine zaal van het Concert- gebouiv spelen het Hongaars Strijk kwartet en de pianist Willem An- driessen hedenavond werken van Brahms en Beethoven. Zondagmid dag geeft Eilaan Ralf een piano recital, des avonds treedt het London Czech Trio (bestaande uit Karei Horitz, Lisa Marketta en Maria'' Lidkaj met composities van onder andere Dvorak, Block en Sjostako- witsj op. Maandagavond concerteert de violiste Louise van Wijngaarden met begeleiding door Gerard Henge- veld en Dinsdag het Belgische piano- In de hoofdstad uit duo Janine Reding en Henri Piette. Het Concertgebouworkest speelt Woensdagavond (abonnementscon cert) onder directie van Rafael Ku- belik. Soliste is Roos Boelsma, alt. Zij zingt de hymne „An die Nacht" van Diepenbrock, tekst van Hölder- lin. Het programma vermeldt verder de ouverture „Euryanthe" van C. M. von Weber, de Symphonie Concer tante van Haydn en de Tioeede Sym phonie van Dvorak. Op 9 Januari treedt in de grote zaal de pianiste Rossana Bottai op voor de „Kunst kring voor allen" met werken van Beethoven en Chopin. De Nederland se Opera voert Zondagmiddag „Ma dame Butterfly" van G. Puccini op en Dinsdagavond „Die Fledermaus". In Tuschinski draait een nieuwe film van Jean Délannoy met Michèle Morgan en Jean Marais, waarvan de oorspronkelijke titel „Aux yeux du souvenir" treffend in het Nederlands is vertaald tot „Nightstop in Dakar". In het Rijksmuseum wordt Dinsdag de expositie geopend van in bezet tingstijd geroofde en tha7is uit Duits land teruggehaalde kunstschatten. Het betreft hier een collectie meu bels en ceramiek. J Wat de mosselen zelf betreft moet ons van de maag dat deze diertjes een wel besteed leven hebben gehad. Wij hebben er twee porties van verslonden, al sneu velde het tweede bataljon slechts voor de helft. Gij moet daar niet uit afleiden dat de patser die gij op bijgaande foto grafie aan het graven ziet uw bloedeigen Boeda is, want het meesterwerk dat on getwijfeld na onze dood voor veel geld als „De mosselen-eter" zal worden ver kocht, stelt één van de habitué's voor, die onder het motto „Lelijk maar ijzer- sterlc" alle vergiftigingspogingen heeft doorstaan. Omdat wij ook niet kinderachtig wil len zijn, stellen wij u ons eigen mosse len-recept ter beschikking, waarvoor gij de volgende ingrediënten nodig hebt: peterselie, een teentje knoflook, een tikje saffraan, een snuifje thym, een piezeltje laurier, een poezeltje witte wijn en een pazzeltje roggebrood. Voorts een mik cayenne-peper, een liter azijn, een pond mosterd, wat zout en een ui Desgewenst ook nog enkele mosselen. Men neme nu de ui, sehille deze be hoedzaam en snijde haar zorgvuldig in kleine, zo gelijk mogelijke blokjes. Daarna werpe men deze op de grond. Van de andere ingrediënten schudde men er naar verkiezing enige in de kook pot. De andere beware men voor mor gen. Tenslotte hussele men alles door elkaar en suddere het gaar. Overlijden is niet verplicht. VAN ONZE RESTANTEN WANTEN EN Wollen A A Kindcrwnnten nH 0.98 WU Wollen j nn Dameswantcn 8 30 2.48 I 1 98 198 e Haarlem - Heemstede - Zandvoort Wollen Damcshandschoe- nen 2.48 Haarlemse Kunstgemeenschap brengt goede Engelse film Degenen die van „Luchtbrug naar Pim- lico" hebben genoten, zullen in de twee jaar eerder uitgebrachte film „It always rains on Sunday", die morgenochtend in liet Frans Halstheater voor de Haarlemse Kunstgemeenschap wordt vertoond, dezelf de vertolkers en een verwante stijl ont dekken. „It always rains on Sunday" be hoort tot de door de school van Grierson en Basil Wright gevestigde traditie van de speelfilm met een sterk documentaire inslag. De handeling speelt in het Londense East-end: we zien de markt van Petti coat Lane, de kroegjes, het povere milieu, waarin een gezin, bestaande uit een erg- gewone vader, zijn twee voor de aantrek kelijkheden van de jongens van de vlakte gevoelige dochters en zijn tweede vrouw, die nog steeds heimwee heeft naar de bar waar zij eens werkte, leeft. Ook In deze omgeving wordt naar on wankelbaar Brits gebruik de Zondag ge houden: een krampachtig wachten tot de bioscopen opengaan. En dan treedt in deze woestijn van verveling plotseling het avontuur op in de vorm van een uit het bagno ontsnapte. Tal van smakelijke détails, over het ge hele verhaal verspreid, en een scherpe waarneming in alle scènes, maken „It always rains on Sunday" tot een genot om naar te kijken. J. H. B. Bond van bloembollenhandelaren viert vijftigjarig bestaan Dit jaar wordt het vijftigjarigbestaan van de Bond van Bloembollenhandelaren gevierd. In het Weekblad voor Bloembol lencultuur wordt meegedeeld, dat het in de bedoeling ligt de herdenking in tweeën te splitsen, namelijk in een feest voor de buitenlandse gasten en een voor de srtreek. Wat het eerste betreft, hebben 2600 Kerst kaarten met wens en invitatie naar bui tenlandse afnemers verzonden, reeds voor bereidend werk verricht. Reeds is geble ken hoe men op deze Kerstgroet reageer de. De vele buitenlandse gasten zullen door de streek geleid worden, een bezoek brengen aan de demonstratietuin en de tentoonstelling „Keukenhof" en kennis kunnen maken op welke wijze men in Ne derland de tuinen met bolbloemen in het voorjaar een kleurig aspect weet te geven. Zoals men weet, werd een wedstrijd uit geschreven en de aangelegde tuinen zullen door een buitenlandse jury gekeurd wor- déh. Als voorlopige data voor de feestviering in de streek heeft men 20, 21 en 22 April vastgesteld. Het jubileumboek, dat ter gelegenheid van dit gouden feest wordt uitgegeven, zal vermoedelijk einde Februari of begin Maart gereed komen. TEL. 11493 - LANGE VEERSTRAAT 10 DE „SLEUTELSPECIALIST" (Adv.) De Volontair, door H. G. Cannegieter, Boe- kenreeks De Egelantier No. 2; N.V. v.h. Fa. M. J. v. d. Loeff. Enschede. 1949. De Vrienden van mijn Vrienden, door J. W. Hofstra: H. P. Leopolds Uitg. Mij N.V., Den Haag: 2ae druk. Het Kruis langs de weg, door Rob Ster- kenburgh, Triomf-Reeks deel I, Uitg. Jan van Tuyl, Amersfoort, 1949. De Goudschat der Inca's, door Francis Bee- ding; oorspr. titel: The big fish, uit het Eng. door M. S. van Rhijn; N.V, v.h. M. J. v. d. Loeff, Enschede. 1949. Chrétienne, door D. J. Bouson. Roman uit het tijdperk der Hugenoten, Uitg. N.V. v.h. M. J. v. d. Loeff. Enschede, 1949. Mijn. roemrijke broeders, het verhaal-der Maccabeeën, door Howard Fast; oorspr. titel: My glorious brothers, vert, door J. A, Sand- fort; Uitg. Republiek der Letteren. Tijd van Delirium, door Hermann Rausch- ning; oorspr. titel: Time of Delirium, vert. door J. R. Evenhuis; H. P. Leopolds Uitg. Mij N.V., Den Haag, 1949. Wordingen, Een cyclus van liefde en ver trouwen, door Henriëtte Roland Holst van der Schalk; Uitg. W. L. J. Brusse N.V,. Rotterdam. Peper en Zout. Belevenissen van een Do- miné, door Ds. M. E. Voila; Uitg. J. H. Kok N.V., Kampen, 1949. In de voetstappen van Paulus, door H. V. Morton, oorspr. titel: In the steps of St, Paul, vert, van A, G. Earkey Wolf: II. P. Leopolds Uitg. Mij N.V,, Den Haag, 1949; 2de druk, Picasso, door Jacques Lassaigne, in de reeks Ars Mundi onder redactie van Jacques Las saigne; Uitg. Van Holkema Warendorf N.V., Amsterdam.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 7