T00K0LIEI IMG fSTwSS^ jïEEUWEN'Sj Kolenhandel N.V. GROENTJE Predikbeurten NOTARISHUIS ÉKLIPP'S I KOUTVERKGPING HAARLEMSE HUISHOUD- EN INDUSTRIESCHOOL TE HUUR GEVRAAGD WINKELPAND Zaterdag 7 januari 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant Luikse valse munters complot opgerold Onderzoek duurde vijf maanden Het onderzoek in de Luikse valse mun tersaffaire loopt ten einde. Bij de criminele voorlichtingsdienst in Den Haag en op het bureau van de Police Judiciaire te Luik liggen omvangrijke dossiers, die dagelijks nog aangroeien. Er is een grote buit aan valse bankbiljetten, andere waardepapie ren en drukpersen en vijf en vijftig perso nen van alle rang en leeftijd, die eens droomden van het wijdse perspectief van rijkdom en weelde, hebben nu kale cel muren tot enige horizon. Zo is de grootste valse munterszaak na de bevrijding ge ëindigd. De brave burger, die met enige ontsteltenis over valse bankbiljetten heeft horen spreken, kan weer gerust zijn: 7.0 goed als alle uitgegeven valse bankbil jetten zijn achterhaald. Het onderzoek in de zaak van de valse bankbiljetten van honderd gulden begon in Augustus 1949. Er werden toen in ver schillende steden van ons land valse hon derd gulden biljetten ontdekt en aangezien de bestrijding van valse munters het werk is van het bureau criminele voorlichting werd deze dienst onmiddellijk gewaar schuwd. Het onderzoek naar de bron was begonnen. Aanvankelijk kwamen de ge gevens slechts zo druppelsgewijze binnen, dat men zich met bezorgdheid afvroeg, wat er van deze zaak zou worden. Er was des te meer reden tot bezorgdheid, omdat het valse bankbiljet een zeer knappe fal sificatie was, een „verfijnd product", zo als de deskundigen verklaarden. Op 10 September kwam de eerste be langrijke aanwijzing binnen. Op die dag berichtte de Nederlandse consul-generaal te Dusseldorf dat er in Krefeld een Duit ser was aangehouden, die bij zijn arre statie zeventig valse honderd gulden bil jetten bij zich had. Vandaar kwam de zaak eerst goed aan het rollen. Met grote regelmaat reisden de Nederlandse rechercheurs heen en weer tussen Zuid-Nederland, België en West- Duitsland. Het bleek tenslotte dat men zich geenszins alleen met de verspreiding van vals Hollands geld had bezig gehouden; ook valse marken, francs, reischèques, pas poorten. stempels, triptieken, licenties en reisbons werden in grote hoeveelheden nagemaakt. De winsten liepen in de mil- Hoenen Belgische francs. Maar langzaam en heel zeker volde de politie schakel na schakel van hel grote complot op. Telkens kwamen nieuwe mel dingen over vals bankpapier binnen en steeds meer arrestaties konden worden verricht. In samenwerking met de Nederlandse politie heeft het bureau criminele voorlich ting in de afgelopen vier jaar nu 36 valse munters-werkplaatsen ontdekt, waarvan een tiental in Nederland. De onrust op Java DJAK TA, 6 Januari (Aneta). Zo als genie',, heeft de Daroel Islam Maandag een aanval ngezet op Brebes. dat in de om geving van Tegal, aan Java's Noordkust, is gelegen. Aneta verneemt omtrent de toe dracht van deze aanval nog het volgende. De aanval werd 's middags om vier uur ingezet en duurde zes uur. De aanvallers richtten zich hoofdzakelijk op het moskee gebouw. doch ook de Kabcepaten (de ambts woning van de vroegere regenten) en het telefoonkantoor werden aangevallen. Twee burgers, waaronder een telefoniste en een soldaat van de T.N.I. sneuvelden. Aan de zijde van de Daroel Islam vielen vijf doden. Er worden thans, in de omgeving van. Bre bes zuiveringsacties gehouden. Als oorzaak van de in het gebied van Bre bes heersende onrust worden genoemd de sociale misstanden aldaar (de verdiensten van de bevolking zijn zeer laag), en boven dien het feit dat de bevolking nog niet overal haar volledige vertrouwen schenkt aan de T.N.I. Men begrijpt nog niet overal lat de tijd, dat de T.N.I. genoodzaakt was ie bevolking om steun te verzoeken, voor bij is en dat degenen, die thans nog derge lijke hulp vragen oplichters zijn. Om aan de noodtoestand in het gebied van Brebes en omgeving het hoofd te bie den zijn tien ton rijst, tien ton zout en een hoeveelheid petroleum, voldoende om in de eerste behoeften van de bevolking te voor zien, derwaarts gezonden. Deze goederen zullen gratis onder de bevolking worden verdeeld. De Indonesische staatsspoorwegen heb ben bekend' gemaakt, dat naar aanleiding van de toenemende onveiligheid in het ge bied ten Oosten van Tjibatoe, waardoor het herstel der gestoorde spoorwegverbinding onmogelijk wordt gemaakt, het treinver keer tussen Tjibatoe en Tasikmalaja tot nader order is stopgezet. Het goederenver voer is omgelegd over Tjikampek en Poer- vokerto. Vier journalisten moeten Tsjechoslowakije verlaten PRAAG, 6 Januari (Reuter). De fsjechoslowaakse regering heeft vier Wes telijke journalisten bevolen op korte ter mijn het land te verlaten. Het zijn de Amerikaan Richard Kasischke, hoofd van Ie Praagse afdeling van Associated Press, ie Amerikaan Roy Buckingham van United Press, de Engelsman Eric Bourne, ver egenwoord iger van het Kemsley-concern :n van „Exchange Telegraph News Agen- iy", en de Griekse mevrouw Amber Boe- spgloe, vertegenwoordigster van het Franse lersbureau AFP. Hun verblijfsvergunning al niet verlengd worden. De minister van j '.uitenlandse Zaken, Clomentis, heeft de j "-•ritse ambassadeur te Praag gezegd, dat lezwaar werd gemaakt tegen Bourne's mgang met burgers van Praag. De Engelse iers zal na de uitwijzing van Bourne al- een door Robert Bigio van Reuter ver- egenwoordigd zijn, de Amerikanen door .wee correspondenten, Frankrijk door een. (Iet ministerie van Buitenlandse Zaken leeft UP meegedeelÖ, dat tegen het bureau leen bezwaar bestaat maar wel tegen de oerichten van Buckingham. Op de vraag, hoe het ministerie wist, welke beriohten Buckingham zond, antwoordde een woord voerder van dit ministerie: „Wij hebben middelen om hier achter te komen". 1-Iet bezWaar tegen Kasischke van AP is, dat zijn berichten „niet objectief" zijn. UP en AP vroegen beiden om voorbeelden, doch dit werd geweigerd. Franse socialistische ministers dreigen met ontslag Guy Mollet. de secret ar: -generaal van de Franse socialistische partij, heeft heden premier Bidault bedreigd met ontslag van de socialistische ministers uit zijn coalitie regering, wanneer geen „positief ant woord" ontvangen wordt op de socia'isti- sche eisen om uitbreiding van het ver lenen van duurte-bonussen. Wittebrood in Haarlem slechts één cent duurder De Regionale Bakkerijcommissie Haar lem, die de volgende gemeenten omvat: Beverwijk, Bennebroek, Bloemendaal, Haarlem, Haarlemmerliede en Spaarn- woude, Haarlemmermeer, Heemstede, Heemskerk, Hillegom, Velsen en Zand- voort, deelt ons mede, dat zij in haar ver gadering van 6 Januari op voorstel van de Nederlandse Bakkerijstichting te 's-Gra- venhage de bakkers wegens de gewijzigde prijzen van het bloem en de 5 loonsver hoging adviseert om met ingang van Maan dag 9 Januari de prijs van het wittebrood per 800 gram met twee cent te verhogen. Voor de stad Haarlem, zo deelt de com missie mee, zal deze verhoging één cent bedragen. Het feit, dat in Haarlem de broodprijs niet met hetzelfde bedrag wordt verhoogd als elders, vindt zijn oorzaak in de scherpe concurrentie die er te Haarlem in het bak kersbedrijf heerst. Men zal zich herinneren, dat in Febru ari van het vorige jaar een grote Haar lemse bakkerij de prijzen van het witte brood „omlaag gooide" van 34 tot 30 cent en daarmee een broodoorlog ontketende, die eindigde met een compromis, waarbij de prijs van het wittebrood werd vastgesteld op 31 cent per 800 gram. Deze firma is thans ook niet meegegaan met de voorgestelde verhoging van twee cent per brood, hoewel de meerderheid der bakkers op het standpunt stond, dat de ge stegen kostende prijs van het brood deze verhoging alleszins rechtvaardigde, vooral ook met het oog op de naar hun mening in Haarlem te lage verkoopsprijs van het brood. Vooral voor de kleinere bedrijven zal het, naar men ons verzekerde, moeilijk zijn met een verhoging van een cent uit te komen en het is mogelijk, dat sommigen toch de landelijke regeling zullen volgen Door dit alles ligt de broodprijs in Haar lem thans vier (in vergelijking met enkele grote steden zelfs vijf) cent lager dan elders ïn het land. W. Mensink in de raad Naar wij vernemen heeft de heer W. Mensink zijn benoeming tot lid van de Haarlemse gemeenteraad in de vacature die door het bedanken van mevrouw mr. Van Eek-Thiel is ontstaan, aangenomen. Prins Bernhard verheugt zich op zijn bezoek aan de West AAN BOORD VAN DE KAREL DOOR MAN, 7 Januari. Prins Bernhard heeft de eerste dagen wegens vermoeidheid zijn kajuit gehouden. Donderdagavond heeft hij een filmvoorstelling voor de beman ning bijgewoond. Ondanks het sterk slingeren van de „Karei Doorman", zodat alles zeevast moest worden gesjord, is er niemand van het gezelschap van de Prins, noch van de Marvaploeg zeeziek. Vrijdagmorgen werden de vertegen woordigers van de pers, die de reis mee maken, door de Prins ontvangen. De Prins legde de nadruk op het belang van de reis naar Zuid-Amerika. Hij had meer landen willen bezoeken, doch een lang durig verblijf in al die landen was onmo gelijk wegens het overladen programma. Daarom zal hij het volgend jaar een nieuwe reis naar Zuid-Amerika onderne men. De Prins zeide verheugd te zijn, dat hij Curacao en Suriname terug zou zien. De eilanden Saba en St. Eustatius krijgen voor het eerst in de geschiedenis bezoek vari een lid van het Koninklijk Gezin. Prins Bernhard staat dagelijks radio- telegrafisch in verbinding met Soestdijk. De Prins heeft Vrijdagavond ter gelegen heid van de verjaardag van zijn huwelijk de officieren een dronk aangeboden. Ongekend strenge vorst heerst op het ogenblik in Noord-Europa. In Zweden no teerde men 48 graden, in Noorwegen 42 graden. In Berlijn is vijftien centimeter sneeuw gevallen. SCHEEPVAART Asturias, JavaR'dam. pass. 6 Jan. Malta. Groote Beer. JavaA'dam pass. 6 Jan. Kaap Finisterre. Indrapoera. R'damJava 6 Jan. van Aden. Kota Gede, JavaR'dam 6 Jan. van Suez. Waterman, JavaR'dam 6 Jan. van Suez, Zuiderkruis, R'dam—Java pass. 6 Jan. Kaap Finisterre. Mataram, JavaR'dam pass. 6 Jan. Point de GaWe. Nieuw Amsterdam, 6 Jan. van New York n. Jamaica. Zeeland rKR.L,), 7 Jan. van R'dam te Djakarta. Veendam. 6 Jan. van New York via Bermuda naar Rotterdam. Westerdam, 6 Jan. van New York n. R'dam. Wenst U EEN VLUGGE LOOPJONGEN V Plaats een Inkomstenbelasting op de Bovenwindse Eilanden Sinds 1932 waren de bewoners van de Bovenwindse eilanden (Sint Maarten, Sint Eustatius en Saba) vrijgesteld van het be talen van inkomstenbelasting. De staten van de Nederlandse Antillen hebben thans besloten de verordening, waarbij de vrij stelling was vastgelegd, buiten werking te stellen. Het voorstel vond algemene in stemming, niet omdat men grote inkomsten van deze belasting verwachtte, doch omdat men van oordeel was, dat elk lid van de gemeenschap naar de mate van zijn finan ciële kracht behoort bij te dragen in de kosten van de staatshuishouding. Twee vertegenwoordigers van de Bovenwinden, de heeren Voges en Cruger, toonden zich zeer voldaan, daar nu niet meer op die eilanden behoeft te worden neergezien als op armlastige familieleden. De heer Voges bepleitte de invoering van andere daarvoor in aanmerking komende belastingen op dé Bovenwinden, doch vrijstelling voor het hotelbedrijf wegens de mogelijkheid tot het aantrekken van toeristen. Santpoort-dorp Duiven en kippen in „Zomerlust" Jubileumtentoonstelling van „De Luchtpost" vanmiddag open Met een handige greep neemt keur meester C. J. Saarloos uit Den Haag duif nummer dertien uit haar ijzeren kooi en als het beestje in de vlerk wordt gepakt om zijn verentooi te laten bewonderen, galmt het door de grote zaal van „Zomerlust" in Sant poort-dorp: „vliegt op zijn spieren nog niet helemaal uitgeruïd - kwaliteit van het oog prima". Zo'n keurmeester ziet veel meer aan een duif dan een gewoon mens zou vermoeden en twee secretarissen schrijven het rap port over het gekeurde dier nauwkeurig op een groene kaart, want er hangen vijf tig prijzen van af. Tweehonderd duiven, plus een serie sierkippen en sierduiven trippen door hok ken en ren gedurende dit weekeinde :'n „Zomerlust" omdat de Santpoortse ver eniging van postduivenhouders „De Lucht post" haar zilveren jubileum viert. In de afgelopen 25 jaar heeft deze organisatie zich een flinke plaats in Santpoort weten te veroveren en wat kan een bestuur be ter doen dan de buitenwacht laten zien, welke schoonheden een met zorg gefokte duif bezit? Dat de liefde voor de dieren bij de Luchtpost-leden diep ziet, kon de keurmeester Donderdagmiddag al vertel len al maakte hij een goedbedoelde aan merking op hokken, die hier en daar wellicht iets te vochtig zijn waardoor enige vogels niet voldoende uitruien kon den. Vanmiddag om 3 uur wordt de tentoon stelling opengesteld en het ligt in de be doeling om haar twee uur later door burgemeester mr. M. M. Kwint officieel te laten openen en wel door een aantal dui ven uit een mand te „lossen". Zondag is de expositie van 105 uur geopend on volgende week Zaterdagavond worden de prijzen waaronder vier bekers en een wisselbeker zijn in een besloten bijeen komst uitgereikt. ZONDAG 8 JANUARI 1950. HAARLEM. Ned, Herv. Kerk. Grote Kerk Zaterdag 7.30: Ds. D E. Boeke. Avondgebed in de Consist, kamer. Zondag 10: Ds. J. Kroon, Spaarndam. 4: Liturgische Gods dienstoefening voor Doofstommen en Slecht horenden in de Consistoriekamer. Nieuwe Kerk 10: Ds. S, H. J. Voors, H. Doop, 7: Ds. J. Bronsgeest. Bev. Ambtsdragers. Noorder- kerk. 10.30: Dr. A J Rasker. 7: Ds. E Dijk huis. Oosterkcrk 10: Ds. E. Dijkhuis. H. Doop Bakenesserkcrk. 9.30: Ds. J. Bronsgeest. Kin- derkerk. 10.45: Ds. S. Kranenburg. Amstel veen. Jeugddienst. Kapel Sarepta S.30: Dhr. F. H. Geursen. Kinderkerk. 10.45: Ds. S. L Knottnerus. Hillegom. Diaconessenhuis 4.30: Ds. S H. J. Voors. Rusthuis, Jansstraai. 10.30: Ds. J. Bronsgeest. Jeugdkapel. Oost 10: Dhr. J. P. van Eysden Sr. Ver. van Vrijz. Herv., Jacobstraat 6. 10.30: Dr .T. de Graaf. Eglise Wallonne, Begijnhof 30. Dimanchë Janvier 8 a 10 h. 15: Service présidé par le pasteur M. Jospin. Stads Evangelisatie, Lange Heren straat G. 10 en 7.30: W F. Staalman. Huizen. Woensdag 8: J, F. Snoek. Zuiderkapel, Zui derstraat 15. 10: Dhr. I-I, C. v. d. Flier, Evan gelist te Doorn. 5: Dezelfde, Evangelisatie- samenkomst. 7.45: Jeugdbijeenkomst 0. 1. v. H. v. d. Brink en Theo Dikkes. Opwekkings- samenkomsten, Zuiderstraat 15. Donderdag 8: Ds. I. Vasseur. Kampen. Zang door Jettie Visser, sopraan, Ned. Herv. Evang.. Park- laan 34. Woensdag 7.30: Ds. P. Zandt, van Delft, Vrije Evangelische Gemeente. 9.30 en 5: Evangelist L J. Neerings, van Enkhuizen O. R. G. Centrum, Westerhoutpavk 1 A. 10 30: Ds. A. R. de Jong Evang. Luth. Gemeente. Witte Herenstraat. 10,30: Ds W. Spliethoff. Ver. Doopsgez. Gemeente. 10.30: Ds. Daal der. Remonslr. Geref. Gemeente 10.30: Ds. N. van Gelder. Gere'f. Kerk. Kloppersingel kerk. 10: Ds. A. M Boeyinga. 5: Ds. J. A. van Ar kei. Willi clmiiiakerk 10: Ds L. Hoor weg Jr. 5: Ds. L. J. Boeyinga. van Fijnaart. Zuïd-Oosterkcrk, 10: Ds. P de Ruig 5: Ds. A. M. Boeyinga. Geref. Kerk. Begijnhofkapel. 10 en 5: Ds. II C. Overeern. van Sliedreeht. Geref. Gemeente onder 't Kruis, Ged. Oude Gracht 47. Dinsdag 7.30: Ds. J. A. Sminlt, van Rotterdam Oud-Geref. Gemeente, Ged. Oude Gracht 47. Maandag 7.30: Ds. E. van Dijk. van den 1-Iaag. Chr. Geref. Kerk, Raaks 10 en 5: Ds. M. Holtrop. Baptiste Gem., Park laan 34. 9.30 en 5: Ds. J W. Weenink. 8: Jeugdsamenkomst (geb. Salem). Leger des Heils, Schagehelslraat 26 10: Heiligings- dienst. 7: Opcnluchtmeeting Ged. Oude Gracht. 8: Verlosshigssamenkomst. Pinkster Gemeente, Nw. Kruisstraat 14. 10 en 7.30: Samenkomst. Donderdag 7.45: Samenkomst. Ned. Chr. Gemccnscliapsbond. Linnaeuslaan 14. Maandag 3.30: Samenkomst. Vergadering van Gelovigen, Jansstraat S. 10: Samenkomst iBroodbreken). Bijbellezing, Jansstraat 85. Vrijdag 8: A. Ramaker Gemeente des Hee ren. Lange Molenstraat 22.. 10 en 5: Samen komst. Gemeente Gods, Jansstraat 85. zaal 5 10: Samenkomst. N.m. Avondmaal. J. Jee- ninga., Gemeente van Christus, Ged. Oude Gracht 47 (achterzaal). 10.15: Avondmaal en preek. 7: Samenkomst De Christenge meenschap, Jansstraat 83. 10: Zondagsdienst voor kinderen. 10.30: Mensenwijdingsdienst Pinkster Evangelisatie, Ged. Oude Gracht 47 10 en 5: Volle Evangelieprediking. Kruisleger, Wolstraat 7. 10: Wijdingsdienst. 8: Openbare samenkomst. Donderdag 8: Ver lossingssamenkomst 0. 1. v. Stafkapitein C. Haanstra. Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen, Cornelissteeg 9. 10.30: Zondagsschool. 5: Kerkdienst. Christian Science Jansstraat 74. 10: Ned. Taal 11.15: Engelse Taal. Hersteld Apost. Zen dingskerk, Wilhelmïnastraat 21 10 en 5: Godsdienstoefening. Hersteld Apost. Zen dingsgemeente. Jacobijnestraat 15. 10 en 5: Godsdienstoefening. Soefi-Beweging. Nas- sauplein 8. 11: Dienst. Psycho-Synthese. ..In naam des Heeren". Ned. Ver. v. Spiritisten Harmonie.", Jansstraat S3. 10.30: Wijdings morgen. Dhr. Th H. Kockx. Delft. 4 Broedergemeente. Parklaan 34. Zaterdag 7.30: Liturgische Zangdienst. Zondag. Door ongesteldheid van Ds. Scliutz. kan de kerk dienst. aangekondigd voor Zondagavond 7 uur. niet plaats hebben. HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk. Julianakerk. Zaterdag 7.30: Avondgebed. Zondag 10: Dr. M. v. d. Voet, Bevestiging ambtsdragers en voorber. H. Avondmaal, ïmmanuëlkerk. 10: Dr. H. v. d. Loos. H. Doop. 7: Ds. A, C. den Hertog, van Rotter dam, Jeugddienst, Ned, Prof. Bond, Ber kenstraat 10. 10.30: Ds. C. H. Brandt. Luth. Pred.. Haarlem. Geref. Kerk. Noord-Scho- terkerk. 9 en 10.30: Ds. .J. A. van Arkel. 5: Ds. L. Hoorweg Jr. Christ. Geref. Kerk, Floresstraat. 10 en 4: Ds. J C. Maris. HEEMSTEDE. Ncd, Herv. Kerk. Kerk op het Wilhelminaplein. 10: Ds. Henkels. 7: Ds. Oskamp, ivapel N. Vredenliof. 10.30: Ds. v. Nieuwenhuijzen. 7: Ds. W. M. Mass, Benne broek. Aula Chr. Lyceum. 10.45: Ds. Oskamp Geref. Kerk. Chr. Lyceum 9: Ds. -J. Siert- sema. 5: Ds. de Ruig. Koedïefslaan 10: Ds. A. Dondorp. 5: Ds. G. v. Duinen, Wassenaar. Iedere Zaterdag- en Zondagavond Orkest HAWS FEITH (uit „Extase", Amsterdam) „Bud Abbott en Lou Costello ontmoeten Frankenstein" (Cinema Palace). Wie zich uit het vooroorlogse filmrépertoire „Het Monster van Frankenstein" herinnert, benevens v„Dracula" en „De Onzichtbare Man", weet dat deze griezelige histories in dertijd in volle ernst als serieuze tragedies werden opgediend. Het is verheugend de constateren dat Hollywood thans de draak weet te steken met deze filmische abnor maliteiten en dezelfde monsterlijke figuren in een geestige parodie durft op te Voeren, zonder nochtans te vervallen in een zin loze klucht. Het humoristen-duo Abbott en Costello, van wie eigenlijk alleen de eerste helft hu morist is, beleeft in deze film huivering wekkende avonturen, die echter zo smake lijk met geestigheden gekruid zijn, dat zij in het geheel niet zwaar op de maag liggen. Integendeel, in een vlot en spannend ver haaltje dat bestaat uit een reeks deskundig aan elkander geknoopte dolle situaties en waarin de knappe techniek van de Ameri kaanse truc-filmers tot uiting komt, wordt de toeschouwer de ene koude rilling na de andere bezorgd, waarna hij zich warm kan lachen met de reacties van de ras-komiek Abbott, die verdwaasd door het bos van monsteraohtige mirakelen dwaalt, geheel onopzettelijk, tientallen malen aan een ver schrikkelijke dood ontsnapt en bij dit alles zijn kinderlijk vertrouwen in de goede af loop niet verliest. Het is een grappige, grie zelige en onderhoudende geschiedenis. In het voorprogramma een geestige re clame voor zekere oude klare en een niet minder geestig tekenfilmpje over een bru tale specht. J. L. „Die Fledermaus" (Frans Hals). De verfilming der operette is in de geschie denis der cinematografie meermalen op een aébacle uitgelopen, omdat de beide kunst vormen op diverse punten van een verschil lend principe uitgaan. Johan Heesters en Willy Frïtseh echter, die de opdracht kregen Strauss' „Fleder maus" in een vlotte rolprent te transforme ren, hebben de noodzaak der voortdurende actie begrepen en zonder de eisen dei- operette uit het oog te verliezen, maakten zij een goed Stuk werk. Frosch, de gevangenbewaarder, die zijn voorkeur voor een stevig glas met een durende wankelheid moet bekopen, weet desondanks zijn „klanten" onder de duim te houden en de fijne nuances, die aan deze Frosch-rol worden gegeven, maken zijn spel tot een bijzonder genoeglijk stukje film kunst. Daar er in gevangenissen niet doorlopend wordt gewalst, moest de handeling enige malen naar de Weense balzalen worden verplaatst, waar „Herr" theaterdirecteur Wifiy Dohm zijn grillen botviert en de rui sende walsen van Strauss de filmers stof te over gaf. De Agfaeolor van deze film, die al jaren geleden van stapel liep, kan niet geheel mèer bevredigen. A. O. „Een roekeloos avontuur" (City). Men verveelt zich niet. bij dit nieuwe avon tuur van Errol Flynn, dié ditmaal als com mandant van een bommenwerper van do R.A.F. een doel in Duitsland aanvalt, dit raakt, maar dan als gevolg van een treffer van het afweergeschut een noodlanding moet maken in Oost-Duitsland. Van dat punt af beginnen de vijf overlevenden hun spannende tocht dwars door Duitsland terug naar Engeland, daarbij voortdurend be dreigd door Gestapo, SS en Luftwaffe. Het zou geen goede film van Errol Flynn zijn. als niet het kleine troepje R.A.F.-mannen voortdurend slim, beweeglijk en sterk was en de Duitsers allemaal even dom, log en argeloos. Maar de film blijft voortdurend spannend en vaak vervuld van een prettige humor. En zover heeft zij zich afzijdig ge houden van de waarachtige problemen van de laatste oorlog, dat men haar kan zien als een verdienstelijke avonturenfilm en niet verontwaardigd hoeft te zijn, dat wij nu in 1950 nog een oorlogsfilm van zes of zeven jaar geleden voor ogen krijgen. Het is boeiend en humoristisch en als dan de geallieerden tenslotte nog winnen ook. dan gaan we allemaal tevreden gestemd weer huiswaarts. E. P. „De helse karavaan" (Spaarne). Als we dit filmverhaal mogen geloven dan was vroeger het afsluiten van een handels verdrag tussen Amerikanen en Mexicanen geen eenvoudige zaak. Tegenwoordig knapt een ambtenaar van hel ministerie van Eco nomische Zaken, voorzien van een vulpen en een handjevol contingenten, dergelijke karweitjes op. maar destijds had men' er een met pistolen omhangen scherpschutter voor nodig, die, geëscorteerd door een leger tje grimmig uitziende en eveneens van veel schietgerei voorziene lieden, te paard van de ene hoofdstad naar de andere trok. na eerst zijn testament gemaakt te hebben. De .reden voor deze voorzorgsmaatregel zal u duidelijk worden als u ziet, hoe onheus de handelsdelegatie in Mexico wordt ontvan gen en hoe zij wordt belaagd door roodhui den en withuiden. die met pijlen en kogels proberen haar commerciële aspiraties in bloed te smoren. Maar een steeds te rech ter tijd opdagende mysterieuze ruiter zorgt er voor dat dit niet gebeurt, opdat tenmin ste van volgende week Vrijdag af ook het tweede deel van deze film vertoond kan worden. S. K. „Het mysterie van Tanger" (Lux or). Een thriller die zich afspeelt in de ge heimzinnige sfeer van Tangex-, waar aller lei figuren duistere zaken bedrijven. Het onvermijdelijke middelpunt wordt gevormd door de even onvermijdelijke schone dan seres. die achter haar mondaine uiterlijk een imoosant levensdoel verbergt. Het is Maria Montez die dit middelpunt aantrek kelijk belichaamt. - maar verder gaan de attracties dan ook niet, want deze schone heeft de grondbeginselen van het acteren nog te leren. Terwille van de couleur locale doet ook Sabu aan het spel mee, maar wij prefereren deze jongeman wanneer hij in de rimboe achter tijgers aanholt. Het ont- br-eekt nochtans niét aan spanning' en ge lukkig schieten de pistolen aan het einde de goede kant uit. zodat de besnorde schurk in het zand bijt. W. L. B. Rembrandt vertoont deze week de in ons blad van Dinsdag uitvoerig bespro ken Nederlandse film over het verzet van „L.O. en L.K.P." S3 voor huisbrand- en industrie— doeleinden BI Vraagt prijsopgaaf en inlichtingen bij B Raadhuisstraat 23, Heemstede g Telefoon 28037 (Adv.) C'amplaan 10: Prof. Dr. G C. Berkouwer 5: Ds. A. Dondorp, Geref. Kerk, Herenweg 111. S.30 en 4.30: Ds. M Vrieze. AERDENHOUT. Ned. Herv. Kapel. 10.30: Ds. P. A. Elderenbosch. van Voorburg. Re ligieuze Kring, Eikenlaan 5 10.30: Dr. H. Jansen, Voorg. N. P. B.. Heemstede. BENNEBROEK. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. W. M. Maas. 7: Ds. P. \V, Spruïjt. uit Leiden Jeugddienst. Geref. Kerk 10 en 5: Candidaat W. Kruisberg, uit den Haag. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Kerk. 9.30 en 11: Dr. J H. Slelma. Ned. Prot. Bond, Potgieterweg 4. 10.30: Ds. Leendertz. Dg.. Haarlem. Geref. Kerk. 9. 10.30 en 3.30: Dr. J. L. Koole Soei'i-Beweging. Bloemend.weg 141. 11: Dienst. Vrije Kath. Kerk, Popellaan 1. 10.30: Gez. H. Mis. Woensdag 8: Vespers en Lof, OVERVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Dr. Ch. de Beus. Bevestiging v. ouderling. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. W. Fijn van Draat. HOOFDDORP. Ned. Herv. Kerk. 10: Dhr. Brörens. 7: Ds. Salverda. NIEUW-VENNEP. Ned. Herv. Kerk. Dorp. 9.30: Ds. M. G. Blauw. em. pred. le Over- veen. 3: Ds. C Jongeboer. Lisse. Abbenes. 9.30: Dhr. M. Heymans, A'dam. 3: Ds. J. Breeuwsma. Bethel. 10: Ds. J. Breeuwsma. RIJK. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. G. M. J. Winter Voorber. H. Avondmaal. Bevestiging ambtsdragers BADHOEVEDORP. Ned. Herv. Kerk. ïm manuëlkerk. 10 en 7: Ds. C. J. Meilink. Ge loof- en Liefdekerk, Lijnden. Geen opgave ontvangen. Rehoboth. Nieuwe Meerdijk 10: Dhr. J. Hofman, Amsterdam. VIJFHUIZEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. J. C. Salverda. H Doop. 3: Dhr. A. C. Brörens. SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. P. A. Tichelaar. H. Doop. „De Toorts". 10: Ds. A. van Biemen. De Kapel. 5: Ds. D. G. van Wijngaarden. IJmuiden. SPAARNDAM. Ned. Herv. Kerk. Oost. Oude. Kerk. 10: R. Boon, Cand. t. d. H. D. te. A'dam. 7: Ds. G. H .v d. Woord. West. Kon. Emmasehool, Raafstraat. 9: Ds. G. II. v. d. Woord. 10.30: Dezelfde. H. Doop Evangelisatie „Bethel", Oost Kolk. 10: Dhr. H. de Wachter uit Beverwijk ZANDVOORT. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. C. de Ru. 7: Ds. E, Saraber, Jeugddienst. Geref. Kerk, Julianaweg 10 en 5: Ds. A. de Ruiter. Ned. Prot. Bond, Brugstraat 15. 10.30: Prof. Dr. J. N. Se venster, van Am sterdam. Ned. Chr. Gemeenschapsbond, ge bouw Ons Huis. Dinsdag 8: Joh. H. v. Oost- veen. evangelist te Voorburg. Parochie H. Agatha, Gr. Krocht. H.H. Missen of 7. 8.30 en 10 uur de Hoogmis. 7 n.m. Lof. In de week H.H. Missen om 7 en 7.45 uur. LISSE. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. C. Jonge boer. H. Avondmaal. 5: Ds. Mr. G. A. Alma. Dankzegging. Ned. Prot. Bond 10.15: Ds. A. E K. Pols. Geref. Kerk. 10: Ds. G. v Duinen van Wassenaar 4: Ds. Joh. Meijnen. van Den Haag. Geref. Kerk (Art. 31) 10.30 en 4.30: Ds. J. J. Verleur. Geref. Gemeente. 10 en 4: Ds. K. de Gier. Oud-Geref. Gemeente 9.30 en 3: Leesdienst. Christ. Geref. Kerk 10 en 4: Ds. H. W. E eiland. Haarlemmermeer BURGERLIJKE STAND GEBOREN. Neeltje. d. van B. v. Beusekom en G. de Herder; Hendrica Maria Antonia. cl. van A. L. Loogman en W. M. Sol; Wilhel- mina, d. van R. Bart en E. G. Blommestein; Elsje Germina, d. van D. Nauta en C. Bakels. Marianne,d. van II. Brugman en H. M. Lucke; Bouwine Betty, d. van F. B. W. van Nes en B. Steensma: Gerardus Petrus Joseph, z. van C. W. v. d. Veldt en A. C. M. Vreeburg; Maria Petronella, d. van II. Walraven en J. Castien; Antonius Wilhelmus, z. van F. Bee- rendonk en M. J. Dam: Leendert Jacob, z. van J. A. v. Breen en J. N. Feeleus: Arina Pieternella, d. van I. C. Imanse en M. Bliek; Wilhelmus Henricus Maria, z. van W. H. Kauffman en H. M. Bosman: Olga Maria. d. van H. J. Gerritsen en J. A. Betist; Theodora Maria. d. van C. de Vlieger en J. M. v. Schie. ONDERTROUWD: Daniel de Ruiter cn Maria Roodenburg: Hermannes Johannes Ha- bers cn Lucia Mali: Eduard van Leemput, en Ilendrika van Poecke; Petrus Wilhelmus Maria Elderhorst en Jacoba Johanna Geer- truida van Haaster, GETROUWD: Teunis Koningen cn Jacoba Wijn; Dork Baartman en Dirkje Colijn; Ber- nardus Holling en Catharina Johanna Klee- rebezem; Cornelis Wilhelmus Jozef, van der Klugt en Wilhelmina Maria Zwetsloot; Cor nelis van Zanten, en Ferdinanda Zeulevoet; Boudewijn Rip en Frederika Bohlander; Wil lem Spaargaren en Barendina Louisa van der Burg; Pieter Marinus Spaargaren en Maaike Maria Saarloos; Louis Johan Otter en Maria Elisabeth Jansen. OVERLEDEN: Cornelis Wijn. 51 j. e. van; H. P. Smit; Johanna Hoogeveen. 88 j.. wed. van J. de Groot: Jan Willem Aalberts. 62 j„ wedn. van G. Landstra; Dieuwertje Grin. 82 j.. wed. van K. Kossen; Leendert Johannes' de Paauw, 63 j.. e. van A. G. Höhle: Carl Johan Jozef Reitema, 73 j., e. van A. L. v. Tijlingen. Lisse BURGERLIJKE STAND kv GEBOREN: Anna Maria Wilhelmina, d. van Ge P. Weyers en C. Zonneveld: Clasina, d. van ge' P. Slootwegen E. A. Kuipers; Gustaaf Anton,kil z. van P. de Wolf en N. H. Hulsbos; Gijskeda Clasina, d. van M. Slootweg en A. C. Tromp; tie Bernardus Cornelis, z. van J. H. Langeveld0y en C. B. Heemskerk; Leendert, z. van C. Brasva en A Dijkstra. Ja ONDERTROUWD: H. Ransdorp en J. M."* Schakenbos. GEHUWD: F. J. Diele en G. A. Kortekaas;- S. C. Kreft en C. W. Langeveld: F. Hoogcr-bf_ vorst en M. C. v. Stijn: S. Hollander en C. Möhlman. da OVERLEDEN: Engelmundus Maria Nico-zal laas Ignatius Hoogkamer, oud 1 j.; Adrianusl. Leonard us Maria Meyer, oud 5 dagen; Lu- dovica Hubertha Maria Warmerdam, oud 7 mnd.; Cornelis van Ruiten, oud 63 j., wedn. 2. van Hendrika van Zeist. ZONDAGSDIENST DOKTOREN 3' De dienst voor a s. Zondag wordt waar genomen door dr. Herder. 5. Heemstede ZONDAGSDIENSTEN r De Zondagsdiensten voor arisen worden waargenomen door: dr. K. L. Kout, Heren-ge1 weg 197. tel. 26224: dr. G. S. Nout, C.amplaanziji 20. tel. 28763; dr. J. J. v. Luin, Bronsteeweglev 76. tel. 15538. we Geopende Apotheek: Heemsteedse Apo-sta theek, Binnenweg 98, tel. 28197; Aerdenhout eei Apotheek, Zandvoortselaan 164, tel. 26772. ms Wijkverpleging: Zuster G. E. v. d. Hoek, Heemsteedse Dreef 31, tel. 29464. BENNEBROEK te ZONDAGSDIENST De Zondagsdeinst voor artsen wordt w0o«-, genomen door dr. G. Manschot, Rïjksstraal-kei weg 18, Tel. K 2502 430. Halfweg Zandvoort BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Roelfien. d. van K. Sant en R. Almelo; Sophia Carolina, d. van W. van Doesburg en G. Boontjes; Johanes. z. van J. Pellerin en E. Kraaïjenoord; Brenda Chris tina. d. van P. Drommel en F. E. Onslow; Marianne, Christina, d. van J. Moll en D. Keur. ONDERTROUWD: T. J. L. van Wiel en M. J. van Dam. Zomervaart 132; A. Koning en E. van Roon. GETROUWD: C. Visser en A. A. Nieuw- hart; A. Bottelier en G. Jutte. DAMCLUB „HALFWEG" Ilet tweede tiental van de damclub I „Halfweg" behaalde in de derde klasse van het district Kennemeiiand een over- winning van 11-9 op VKD 3. De borden- j wedstrijden hadden het volgende resultaat: Eerste tiental: J. BijmaM. C. v. Smeer- dtfk 2-0; J. v. HaeleJ. Verkuyl 0-2; D. g v. DuynN. J. Zoeteman 1-1; J. Schaap A. Kempe 1-1: H. ZoetemanE. Stammis 1-1; N. J. Zoeteman—G. Agterhof 2-0; J. SchaapM. C. v. Smeerdijk 2-0; H. Zoete manJ. Bijma 2-0; D. v. DuynE. Stam mis 0-2. 1 Tweede tiental: F. v. Nieuwenhuyzen A. v. Duyn 2-0; W. DubbelaarN. van Hoegee 2-0; K. BakkerJ. v. Andel 2-0: I J. GorterB. v. Strien 0-2; A. Breedijk Fr. Bijma 0-2: J. v. d. BergH. Kempe 0-2; H. Kempe—J. v. d. Berg 1-1. Velleman koopt! Alle soorten goede meu belen, tapijten, kristal, Saksische Porseleinen Groep.en (ook défect). etc., voor hoge prijzen. TEL, 14637. - ZIJLSTR. 62. OVERAL TE ONTBIEDEN OPENBARE VERKOPING Notaris J. Wildschut te Haar lem zal Donderdag 9 Febr. 1950. 14 uur, in het Notaris huis. Bilderdijkstraat 1 te Haarlem, in opdr. Ned. Be heersinstituut publiek ver kopen: de villa „Scalare" m. ga rage, sier- en moestuin Westerlaan 7 te Aerden hout. 26 are, Verhuurd v. f 1400 p. jaar. Grondbel. f 197.88, Straatbel, f 70.85. Te bezicht. Dinsd. 24 Jan. en Dinsd. en Donderd. daarna, 10-12 uur, op toegangsbewijs, verkrijgb. bij notaris. Aan vaard in huurgenot na beta ling, uiterl, 23 Maart 1950. Inl. ten kant. Koninginneweg no. 103. Dir. W. N. WOLTERINK Bilderdijkstr, b. d. Zijlweg Haarlem. Tel. 11928. o.m Ameublementen, piano, Perz kleden t. 0. v. Notaris P. A. de Ruig te Haarlem op Dinsdag 10 Januari e. v. d. des voorm. 9.30 uur Kijkdag: Maandag 9 Ja nuari van 10 tot 4 uur. TALENSCHOOL Opl. Prakt Ex. Juli en Dec. 1950, KLEVERPARKWEG 142 Haarlem. Tel. 1326S. Wij verhuren weer Serviesgoed. Glaswerk, enz. Smedestraat 1, Tel. 13216. Gen. Cronjéstr. 136, tel. 16627 FINANCIERING en Verzekering van Automobielen. Vraagt onze tarieven. Snelle afwikkeling. SCHREURS, Heemstede, Javalaan 61, tel. 28497. Op het landgoed ELSWOUT te Overveen zal op Donder- dag 12 Januari 1950 ver kocht worden een grote par- Zal tij zwaar 'de eiken en ander Zl hakhout 20 staande op de buitenplaatsen scj} Elswout. Koningshof, aan ile Duinlustweg en aan de Zan- derijvaart. Verder een partij dennenhout G geschikt voor heiningpalen, M enz. liggende bij Koningsbos en Koningshof. Te bezichtigen van 9 Januari a.s. af. Aanwijzing geeft de bosbaas A van Deelen. De verkoping begint 's morgens j 9 uur precies bij de poort vaftjp Elswout. Voorhelmstraat 25. ,c Begin Februari aanvang nieuwe cursussen Cursus Borduren, (modern vrouwenhandwerk, van practische gebruiksvoorwerpen) duur: één half jaar, één les per week; cursusgeld f 7.50. 2. Cursus Fijne Keuken, duur 4 maanden: één les per week; cursusgeld f 15. 3. Cursus Eenvoudige Keuken, duur 4 maanden, één les per week; cursusgeld f 10. Maandag 1112 uur Dinsdag 2.303.30 uur Woensdag 78 uur Prospectus op aanvraag, tel. 12129. J. C. v. d. KUY, Directrice, GEN. CRONJESTRAAT eventueel in ruil voor winkelpand P. Krugerstraat. Brieven no. 4679. RUIME FLATWONINGEN voor ZELFBEWONING. Gelegen te Haarlem. Spoedig te betrekken. Benodigd eigen kapitaal f 6.000.Volledige inlichtingen bij: DE RIDDER STRIJBIS. makelaars, Zandvoorter Allee 1 te Heemstede, tel. 26179. 's avonds te). 27004. Fel aar exa mii sch doe doe de als zak mei wei hij als als stm deli var lerr Ar na Arr schi schi Naé mat sooi Arr

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 8