Haarlems Dagblad Een Jaarboek Zes arbeiders te Modena door politie doodgeschoten Meer dollars voor bewapening, minder voor economische hulp 64e Jaargang No. 19446 Bureaux: Grote Houtstraat 93, Telefoon Adver tenties en Administratie 10724, 14825. Redactie: 10600. Directie 13082. Hoofdred. 15054. Bijkant Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Telefoon 12713, 10132. Hoofdredacteur: Robert Peereboom Dinsdag 10 Januari 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent, per kwartaal ƒ4,25. Franco per post M.75 Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bU de Administratie cn <©prctijte lijaaricmsctjc Courant (2tnno 1656) Directie: P. W. Peereboom en Robert. Peereboom DE U.N.O. heeft eergisteren haar eerste Statistische Jaarboek het licht doen zien. Het betreft het jaar 1948 en maakt o.a. vergelijkingen met de wereldproductie in het jaar 1928. Dit zou interessanter zijn als een beknopte samenvatting van enkele belangrijke producten, die ons geseind is, niet besloot met de mededeling: „Alle ge noemde cijfers hebben geen betrekking op de Sovjet-Unie", waarvoor het Jaarboek in de meeste tabellen geen recente opgaven bevat. De Russen zijn dus geheimzinnig ook met hun productie-cijfers. Dit in aanmer king nemend is het nogal merkwaardig te lezen (in het Reuter-bericht)dat de wereld productie van olie is gestegen tot meer dan 2V2 maal het totaal van 1928 en die van rayon en aluminium tot vier maal dat oude totaal. Maar de wereldproductie van andere goederen, „variërend van schepen tot rogge", is kleiner dan twintig jaar geleden. Hoe men deze dingen verklaren kan als men de meeste cijfers over 1948 betreffende een zo groot gebied als dat der Sovjet-Unie mist, is duister. Het Jaarboek zelf heeft ons nog niet bereikt; deze eerste medede ling stemt sceptisch ten aanzien van samen vattingen onder het etiket wereldproductie. Dat het cijfers bevat omtrent 239 landen geeft wel de indruk, dat het ten aanzien van vele landen afzonderlijk belangrijke gegevens moet bevatten. Men heeft de uitvoer van een aantal lan den in het jaar 1948 vergeleken met die in het vooroorlogse jaar 1937. Dit laatste jaar op 100 stellend, komt men tot de grootste stijging in 1948 bij de Verenigde Staten. Die stijging komt tot uiting in het getal 198, dat bijna een verdubbeling betekent. Maar wie dit als een enorme toeneming van de welvaart der Verenigde Staten zou willen zien moet meteen bedenken, dat er natuurlijk de Marshall-hulp on der valt, die grotendeels om niet wordt verstrekt. Andere grote toe nemingen van uitvoer in 1948, ver geleken met 1937, vertonen Canada (194), Groot-Brittannië (121), Nieuw-Zeeland (121) en Australië (117). Er zijn evenwel anderzijds ook dalingen. Ierland (66) had dus in 1948 maar twee derden van zijn uit voer in 1937, India (57) evenals Finland (56) maar ruim de helft. Hongarije (37) kwam zelfs maar op ruim een derde. De staalproductie is in vele belangrijke landen sterk toegenomen, het meest in de Verenigde Staten maar ook in Groot-Brit tannië, Zuid-Afrika, India, Australië, Ca nada en Brazilië. Omtrent de verspreiding van dagbladen blijkt men over de cijfers van de Sovjet- Unie te beschikken. De Verenigde Staten staan op dit gebied aan de top, niet alleen wat het aantal dagbladen (1781) maar ook wat de verspreiding betreft. Want die 1781 Amerikaanse dagbladen hebben een gezamenlijke oplaag van 52.300.000 exem plaren. Op de tweede plaats komt de Sovjet-Unie, die 31 millioen exemplaren per dag verspreidt en op de derde Groot- Brittannië met 29.720.000. Het statistisch Jaarboek laat het daar natuurlijk niet bij; het is gaan uitrekenen in welke landen de hoogste aantallen kranten per duizend in woners in 1948 werden verspreid. Het kam pioenschap is toegekend aan Groot-Brittan nië (600 exemplaren per duizend inwoners), gevolgd dooronze kleine partner in Benelux, Luxemburg, dat het tot 455 per duizend heeft gebracht. Een reeks andere ongelijksoortige grootheden volgt: Austra lië 425 per duizend, Zweden 405, de Ver enigde Staten 357. Helemaal onderaan lie lijst komen China en India met respectie velijk 10 en 5 per duizend. Nu vormen deze dagblad-opgaven een aardig voorbeeld voor de voorzichtigheid, waarmee men statistieken hanteren moet. In 1948 hadden onze Nederlandse dagbla den (ongeveer 90) gezamenlijk een gemid delde van zowat 2.840.000 abonnés. Rekent men er de verspreiding van colportage- exemplaren en de (in ons land naar ver houding zeer geringe) verkoop van losse nummers bij, dan kwamen wij boven de 3 millioen dat wil zeggen: een versprei ding van misschien 320 a 330 per duizend inwoners. Als men de vergelijking met Groot-Brittannië maakt (600 per 1000) be tekent die dan dat de Britten bijna twee maal zoveel kranten lezen als wij? Vol strekt niet, want een geweldig aantal exem plaren van kranten in Engeland wordt nau welijks ingezien. In tegenstelling met ons land overheerst in de Britse steden de ver koop van losse nummers. De volksbladen in Londen brengen vele „extra-edities" in de straatverkoop, die veelal van haar voor gangster alleen verschillen door een enkel bericht of een paar berichten. Een Londe- naar koopt een krant om het resultaat van de paardenren van 2 uur 30 te lezen, waar op hij gewed heeft, of de uitspraak in de geruchtmakende moordzaak waarover iedereen praat. Hij kijkt daar even naar en laat de krant in de bus, de underground of ergens anders liggen. Het kan hem best overkomen dat hij vier of vijf kranten per dag koopt; misschien lèest hij één exem plaar met aandacht. Hoe kostbaar deze methode werkt als er papiernood heerst, is na de oorlog gebleken; men redekavelde druk over de papier-verspilling en kon er geen blijvende oplossing voor vinden. Ook in de Amerikaanse grote steden en in een stad als Parijs b.v. doet de verkoop van losse nummers overwegende invloed gelden op de verspreiding. Hoe een klein landje als Luxemburg, met veel minder inwoners dan Den Haag en hoe landen als Australië en Zweden aan zulke hoge verspreidings- cijfers van dagbladen komen zou men eerst moeten onderzoeken, eer men enige opinie over de statistische uitkomsten zou kun nen hebben. Wie ook nog weten wil, welke betekenis ten aanzien van de voorlichting van de betrokken volken dit alles heeft, zou zich eerst in een uitvoerige vergelijkende studie omtrent de inhoud en het gehalte van de bladen der verschillende landen moeten begeven, en zijn resultaten tenslotte niet in cijfers kunnen uitdrukken. Met dat al zien wij het Jaarboek van de U.N.O. met belangstelling tegemoet. Met belangstelling en met reserve deze laatste waarlijk niet alleen ten aanzien van de dagblad-statistieken. Er zit altijd zoveel meer aan vast dan die cijfers. R. P. Italiaans schip met Nederlanders uit Indonesië te Napels Het Italiaanse s.s. „Surrïento", dat met ongeveer duizend Nederlandse ambtenaren en hun familieleden aan boord uit Tand jong Priok naar Rotterdam is vertrokken, is Maandag in de haven van Napels aan gekomen. Cespannen toestand in Noord-ltalië Algemene staking verwacht ROME, 10 Januari (Reuter). De door de communisten geleide vakver enigingen in Italië hebben vanochtend door het gehele land stakingen afge kondigd als protest tegen het feit, dat zes staalarbeïders Maandag zijn gedood bij een treffen te Modena tussen tien duizend arbeiders en de politie. Op een spoedvergadering van het alge meen vakverbond werd een algemene sta king van 24 uur bevolen voor het Noorde lijk industriegebied, ook wel de „rode gor del" genoemd,waarin belangrijke industrie centra als Turijn en Bologna liggen. De stakingsbeweging heeft niet de steun van de twee voornaamste niet-communis- tische vakbonden. Politiemannen met stalen helmen open den gisteren te Modena het vuur op arbei ders, die zich hadden uitgesproken voor een staking van acht uur en die poogden vier staalfabrieken te bezetten, waar een uitsluiting was afgekondigd. De politie heeft verklaard, dat zij uit zelfverdediging gedwongen was van de vuurwapens ge bruik te maken. De stakers vielen het eerst aan, aldus de politie. De arbeiders zeggen, dat de politie zon der waarschuwing heeft geschoten. Bij de eerste charge werden drie personen gedood. Twee anderen stierven kort daarna en de zesde stierf gisteravond laat in een zieken huis. Ongeveer zestig demonstranten wer den gewond. Drie politiemannen liepen wonden op. De minister van Binnenlandse Zaken, Mario Scelba, heeft tot vanochtend vroeg geconfereerd met hoge politiefunctionaris sen. Hij heeft bevolen, dat alle beschikbare politiemannen worden gebruikt om tegen demonstraties op te treden. Pantserwagens en jeeps met politie hebben vanochtend vroeg strategische punten bezet. Vooral in het Noorden van het land was de toestand vanochtend gespannen. Volgens Reuter dreigt een algemene landelijke staking. Omtrent de botsing tussen politie en stakers wordt nog van de zijde der politie medegedeeld dat de stakers het eerste salvo afvuurden, waardoor twee onder-officieren, van de politietroepen en een politie-agent werden gewond. Hierop loste de politie een salvo in de aanstormende menigte stakers. Deze aarzelden en trokken vervolgens te rug, de doden en dodelijk gewonden achter latend. Giuseppe di Vittorio, secretaris-generaal McCloy signaleert Beiers nationalisme MüNCHEN, 9 Januari (Reuter). De Amerikaanse Hoge Commissaris voor Duitsland, John McCloy, verklaarde op een persconferentie na een onderhoud van 2 uur met de Beierse premier, Hans Ehard, dat de geallieerde Hoge Commissie „van betreurenswaardige incidenten afweet", die duiden op een herleving van het Duitse nationalisme. McCloy zeide, dat Duitsland „welsprekende bewijzen van vooruitgang in de vorming van een vredelievende, li berale en democratische staat moet leve ren, als het vermoedens van opkomend nationalisme wil verdrijven". McCloy drukte Ehard op het hart „positieve stap pen" te ondernemen om een mogelijke op leving van het nationalisme te bestrijden. Ehard deelde mede, dat hij „enkele sug gesties" geopperd had, doch weigerde hier verder op in te gaan. Er wordt, zo zeide hij, op het ogenblik een onderzoek in gesteld naar het nationalisme in Beieren naar aanleiding in enkele artikelen in de New York Times. McCloy had ook een onderhoud met het hoofd van de universiteit van München, Hans Gerlach. Naar verluidt, zou hij Ger- lacn te verstaan gegeven hebben, dat de opvoeding in Beieren zodanig moest wor den verbeterd, dat het niet langer als re- actionnair zou worden bestempeld. McCloy voerde verder besprekingen met kardinaal Faulhaber en leiders van de protestantse kerk. Hij zou daarna een onderhoud hebben met vertegenwoordigers van de Joodse ge meenschap in Beieren. y Amerikaanse mijnwerkers in staking In de Amerikaanse staten Ohio, Pennsyl vania, West-Virginia en Alabama zijn 50.000 in de bruinkoolmijnen werkzame mijnwerkers in staking gegaan, waardoor de mijnen moesten worden gesloten. Bij de staking zijn de „United States Steel Corporation", een half dozijn andere maat schappijen voor de staalverwerking en de „Pittsburgh Consolidated Coal Company" betrokken. De leiders der Amerikaanse mijnwer kers, John L. Lewis, heeft verleden week verklaard dat er ernstige onrust onder de Amerikaanse mijnwerkers heerst, omdat de mijneigenaren weigeren de mijnwerkers te laten profiteren van de grotere winst, die wordt gemaakt door de verhoogde steenkoolprijzen, terwijl volgens hen de productieprijzen niet zijn gestegen. Belgische textieluitvoer naar Nederland verruimd Volgens de Brusselse „Nieuwe Gids" zal België met ingang van 16 Januari onder meer de volgende textielgoederen en grond stoffen vrij naar Nederland kunnen uit voeren: diverse garens, wol, haar en haar- afval, ruwe katoen en katoenafval, ge zuiverde katoen, vlas, hennep, lompen en vodden. Tot de afgewerkte producten, die vrij naar Nederland zullen kunnen worden uitgevoerd, behoren: lint, fluweel en pluche, tulle- en filetweefsels, katoenen weefstels, vilt, wollen boven- en onderkleding (voor zover niet vallend onder de op 1 April vrij te geven artikelen),shawls en handdoeken. Tapijten en breigoederen behoren tot de goederen, die nog niet vrij naar Neder land zullen mogen worden uitgevoerd. van de Italiaanse federatie van vakvereni gingen, verklaarde dat niemand moest aan nemen dat de Italiaanse arbeiders „zich door geweld en moord zullen laten neer slaan". Hij voegde hieraan toe te hopen dat de Italiaanse arbeiders van ganser harte, doch tevens met kalmte en discipline, zou den protesteren. De Italiaanse minister van Binnenlandse Zaken, Mario Scelba, had Maandagavond nog een dringende conferentie met minis ter-president De Gasperi. Na zijn onder houd met Scelba begaf De Gasperi zich onmiddellijk naar president Luigi Einaudi. Röntgen-apparaten voor de Minahassa Geschenk van „Nederland helpt Indië" De stichting „Nederland helpt Indië" heeft twee moderne Röntgeninstallaties naar Indonesië verscheept ten behoeve van de tuberculose-bestrijding in de Mina hassa. De beide apparaten zijn een geschenk voor het Koningin Emma-sanatorium te Noongan, bij Menado, dat omstreeks 1930 door Koningin Wilhelmina uit naam van het Nederlandse volk werd aangeboden aan de bevolking van de Minahassa. Dit sanatorium werd echter in de oorlog door bombardementen verwoest. De herbouw is thans vrijwel voltooid. Aanneming volksraadpleging in Belgische Kamer verzekerd (Van onze correspondent in Brussel) Naar wij vernemen is het succes van de stemming over de volksraadpleging inzake de Koningskwestie in de Belgische Tweede Kamer verzekerd. Naast de 105 vertegenwoordigers van de katholieke partij zullen 2 of 3 Vlaamse liberalen het voorstel steunen. De acht liberale ministers zullen eveneens voor de volksraadpleging stemmen, terwijl het merendeel der "Waalse en Brusselse liberale parlementsleden tegen zal stemmen. De debatten zullen tengevolge van de socialistische interventies waarschijnlijk twee a drie weken duren. De gewone in terpellaties zullen in de ochtendzittingen worden gehouden. Naar wij voorts vernemen heeft het mini sterie van Binnenlandse Zaken reeds in structies medegedeeld aan de 211 kantons en de 30 arrondissementsbesturen van het land. Na goedkeuring van de wet zal men onmiddellijk overgaan tot het drukken van de ruim vijf en een half millioen stem biljetten. Verkiezingen voor Opperste Sovjet op 12 Maart Radio Moskou heeft Maandag bekend gemaakt, dat op 12 Maart verkiezingen voor de opperste Sovjet zullen worden gehouden, krachtens een decreet van het presidium van de opperste Sovjet. De laatste verkiezingen voor de opperste Sovjet, het hoogste orgaan van het staats gezag in de Sovjet-Unie. werden in Febru ari 1946 gehouden. 99.7 van de kiezers ging toen naar de stembus. De candidaten werden gekozen voor een termijn van vier jaar. De opperste Sovjet bestaat uit twee kamers: de raad van de unie en de raad van de nationaliteiten. In Pasadena, Californiëis het nieuioe jaar ingehaald met een kilometers lang bloemencorso. De fraaie praalwagen showboatwelke hierboven is afgebeeld won de eerste prijs. (De showboatswaren de befaamde raderboten waarin variété gezelschappen in vroeger dagen op de Mississippi-rivier kleinkunst- voorstellingen gaven). AMERIKAANSE BEGROTING 1951 Nationale defensie zal 400 millioen méér eisen dan in 1950 WASHINGTON, 9 Januari (Reuter). President Truman heeft zijn begroting voor 1951 bij het Congres ingediend. Ilij deelde mede, dat de uitgaven voor mili taire hulp aan het buitenland bijna ver dubbeld zouden worden. De uitgaven voor andere internationale doeleinden, het plan- Marshall inbegrepen, zouden daarentegen met 20 procent worden verminderd. In verband met „de nog steeds bestaande agressiedreiging", vroeg Truman 1.100 millioen dollar voor militaire hulp aan de landen van het Atlantisch pact. De kans bestaat, volgens de president, dat de uit gaven voor militaire hulpverlening na 1951 nog iets zouden stijgen. De aanzienlijke verlagingen der uit gaven voor andere internationale activi teit 1300 millioen dollar of 20 procent minder dan de geschatte kosten voor 1950 was het gevolg van „de dalende kosten van onze programma's voor herstel en steun, daar zij het economisch herstel hebben gestimuleerd, de stijgende levens standaarden en de toenemende politieke stabiliteit". De V.S. zullen meer aandacht schenken aan de „vergroting van de productie voor de wereldmarkt" in minder-ontwikkelde gebieden. Voor dit doel vroeg de presi dent 25 millioen dollar. Op de begroting ten bedrage van 42 milliard dollar zijn de totale bedragen van inkomsten, uitgaven en het tekort vermin derd in vergelijking met 1950. Het voor de nationale defensie uitgetrokken bedrag 13.5 milliard is 400 millioen hoger dan het voorafgaande jaar. Voor de ontwikke ling van de atoom-energie is 817 millioen dollar uitgetrokken. President Truman verklaarde, dat 71 procent van de uitgaven diende ter betaling van de kosten van voorbije oorlogen, van de nationale defensie en van de interna tionale programma's. Over het Marshall-plan zei Truman, dat „zichtbare vorderingen" warén gemaakt. De begrote uitgaven voor dit plan bedroegen meer dan een milliard dollar minder dan voor 1950. „Er zijn nog ernstige moeilijk heden te overwinnen. Een aanzienlijke uitbreiding op het gebied van internatio nale handel en belegging is nodig om de aanpassingen zonder ernstige economische en politieke ontwrichting te kunnen vol tooien". De president sprak als zijn vaste over tuiging uit, dat de regering voor sociale zekerheid moet zorgen. Hij zei dat er, ter voorziening in een grote leemte in deze sociale zekerheid, een uitgebreid systeem moest komen, dat voor het overgrote deel moest worden gefinancierd uit bijdragen door werkgevers en werknemers. De inkomsten bedragen totaal 37,3 mil liard en de uitgaven 42,4 milliard. De be groting sluit met een nadelig saldo van 5,1 milliard. Truman besloot zijn berotingsrede met de woorden: „Wij hebben vorderingen ge maakt op de weg naar een veiliger wereld en gaan daarmee voort. Onze eigen vei ligheid wordt niet in gevaar gebracht door de grote verplichtingen die wij op ons hebben genomen en de tijdelijke tekorten, die moeten worden aangevuld. Als wij een verstandige politiek voeren, kunnen wij de toekomst met vertrouwen tegemoet zien". Britse verkiezingen zeer waarschijnlijk op 23 Februari In kringen van alle politieke partijen in Engeland heerst thans de overtuiging dat de verkiezingen op 23 Februari zullen wor den gehouden. Geen uitvoer naar Nieuw Guinea In afwachting van een nadere regeling is, naar de correspondent van Aneta te Soerabaja meldt, alle uitvoer naar Nieuw Guinea verboden. Strijd op Hainan Volgens een te Londen opgevangen be richt van het nieuwsagentschap „Nieuw China" hebben Chinese vrijscharen enkele bataljons van een nationalistische divisie in het Westen van het eiland Hainan in de pan gehakt. Het bericht voegt er aan toe, dat 360 nationalistische officieren en manschappen werden gedood, gewond of gevangen genomen. De bevelhebber der divisie zou ernstig gewond zijn. Er waren hoeveelheden oorlogsmateriaal buitge maakt en de rest van de divisie was op de vlucht Bus met Franse arbeiders verongelukt Drie-en-twintig doden Te Mulhouse bij Colmar (Frankrijk) is een bus met 48 arbeiders het Rhöne-Rijn kanaal ingereden. Naar verluidt zijn 23 personen verdronken. Reddingsploegen hebben kort na het ongeval dat voor zonsopgang op een brug over het kanaal plaats vond 10 lijken op gehaald. Verschillende gewonde passagiers zijn naar de ziekenhuizen te Colmar en Mulhouse gebracht. Volgens de eerste berichten slipte de bus. kantelde en viel in het kanaal. Een kant van de bus scheurde open, waardoor 25 passagiers een uitweg vonden en de oever konden bereiken. Stakingen in Indonesië DJAKARTA, 10 Januari (Aneta). Sedert Maandag liggen alle werkzaamheden in de raffinaderijen en andere onderdelen van het bedrijf van de Standard Petroleum- maatschappij nabij Palembang stil. Zater dag ging een aantal arbeiders van de machinewerkplaatsen in sitdownstaking, daar zij een hoger loon en bijzondere facili teiten eisen. In de loop van Maandag bleek, dat een zodanig groot aantal arbeiders in staking was gegaan, dat alle werkzaam heden stilgelegd moesten worden. De heer H. M. van Bemmelen, algemeen vertegen woordiger van de Standard in Djakarta, deelde aan Aneta mede: „De betalingen bij onze maatschappij zijn reeds 20 hoger dan bij elke andere maatschappij. De ar beiders eisen onder meer 50 tot 100 op slag voor alle arbeiders, verbetering van positie, betaalde jaarlijkse vacanties met vrij reizen en overwerkvergoeding ten be drage van driemaal het basissalaris." De staking is tot dusverre „wild". De voorzitter van de bond van arbeiders in de olieindustrie, Baay Salim (een broer van Hadji Agoes Salim) heeft Maandag ge tracht groepen arbeiders te overreden hun werkzaamheden te hervatten in afwachting van het overleg met de directie, doch hij werd herhaalde malen door jeugdige sta kers geïnterrumpeerd. De heer Van Bemmelen zeide nog, dat hij Dinsdagmiddag op ministerieel niveau de aangelegenheid in Djakarta zou op nemen. Een vorige week te Belawan, havenstad aan de Oostkust van Sumatra, uitgebroken staking is nog gaande en breidt zich uit. De R.I.S vraagt Amerikaanse lening WASHINGTQN, 9 Januari (Reuter). Dr. Soemitro, de zaakgelastigde van de R.I.S. in Amerika, heeft vandaag, nadat hij zijn geloofsbrieven aan de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Acheson, had overhandigd, bekend gemaakt dat de Verenigde Staten van Indonesië aan de Export-Import Bank te Washington een lening hebben gevraagd. Hij deeia^mede, dat de onderhandelingen met de bank reeds zijn begonnen, doch dat geen bedrag is genoemd. Het is de bedoeling, dat de lening zal worden besteed om de voedselproductie van Indonesië te herstellen tot het voor oorlogse niveau, de elektriciteitsproductie voor industriële doeleinden te verhogen en het Indonesische transportsysteem te her stellen en te moderniseren. De regering van de R.I.S. verwacht niet, dat zij een lening zal ontvangen die groot genoeg zal zijn om in al haar behoeften te voorzien. „Wij zouden gaarne voldoende ontvangen om een begin te kunnen maken," zo zeide dr. Soemitro. „Wij willen de pro ductie weer op gang brengen en het is niet onze bedoeling om de maan te vragen." Op de vraag of de Indonesische regering moeilijkheden vreesde van communistische elementen in Indonesië, antwoordde dr. Soemitro, dat de republiek op het ogenblik niet voornemens is om militaire steun van de V. S. te vragen. Wat de binnenlandse toestand betreft beheerst het leger de situa tie, aldus dr. Soemitro. Uitvoering doodvonnissen in Indonesië geschorst DJAKARTA, 10 Januari (Reuter). Het Indonesische kabinet heeft heden be sloten de uitvoering van alle uitgesproken doodvonnissen te schorsen. Moeilijkheden over zending van T.N.I. naar Borneo DJAKARTA, 10 Januari. (Aneta). Moh. Hatta zal Donderdag naar Pontianak gaan om de kwestie van de TNI in West- Borneo op te nemen, dit naar aanleiding van berichten dat er moeilijkheden zou den zijn gerezen over de kwestie van de uitzending van de TNI naar West-Bomeo, aldus verklaarde een woordvoerder van de RIS tegenover Aneta. Het dagblad „Pedoman", zegt dat door deze zaak spanningen zijn ontstaan in de RIS-regering. Het blad schrijft, dat de uitzending van de TNI naar West-Borneo tijdens het verblijf van Sultan Hamid in Nederland is besproken. Later bleek, dat Sultan Hamid bezwaren had. Politieke kringen in Djakarta menen aldus het blad dat indien de deelstaat de plaat sing van de troepen van de RIS in haar gebied kan weigeren, men de indruk krijgt, dat niet de federatie souverein is, doch de deelstaat. Berichten uit Pontiank mel den, dat de regering van de Daerah tegen de uitzending is, aangezien volgens haai de TNI niet het leger van de RIS is, Naar Aneta vernam bevindt ook de heer Chritchley zich te Pontianak. Reeds eer der is gemeld, dat Sultan Hamid naar Pontianak zou gaan in verband met zijn aftreden als hoofd van de Daerah. Ongeregeldheden op Formosa Te Tamsoei bij Taipeh, de hoofdstad van Formosa, hebben inwoners geholpen door drie nationalistische soldaten, getracht de Britse vlag van het consulaat naar bene den .te halen, als teken van afkeur der Britse erkenning van het Chinese commu nistische regiem. Des avonds verhinderden nationalistische soldaten en bewoners Chi nese arbeiders het consulaat in- of uit te gaan. Naar verluidt neemt gouverneur K. C. Woe maatregelen om verdere onge regeldheden te voorkomen. Hef woord is aan..... d'A 1 e m b e r t Men verzwakt altijd wat men overdrijft. Kapitein aangereden door vrachtauto met defecte rem Ongeluk bij ontscheping van de „Groote Beer" Bij de ontscheping van de „Groote Beer" is Maandagmiddag op het terrein van de stoomvaartmaatschappij „Nederland" een ernstig ongeluk gebeurd. Een 19-jarige jongen, die niet in het bezit was van een rijbewijs wilde een vrachtauto verrijden, waarbij hij een grote groep militairen moest passeren. Doordat de voetrem wei gerde, reed de auto op de militairen in. Een kapitein, die juist van boord was gegaan, werd tegen de straat gesmakt. De kapitein kreeg ernstig letsel aan het hoofd en ver keert in levensgevaar. Uit een onderzoek van de politie is gebleken, dat de jongeman voor zijn vader, de chauffeur van de vrachtauto, de wagen een eindje verder moest rijden. De auto is in beslag genomen en de jongeman gearresteerd. Minister van Maarseveen Zaterdag naar Djakarta Van officiële zijde wordt medegedeeld: Naar aanleiding van een uitnodiging van de minister-president van de Republiek van de Verenigde Staten van Indonesië, drs. Hatta, om op korte termijn een bezoek aan Indonesië te brengen, zullen minister Van Maarseveen en dr. Prinsen, destijds secre taris-generaal van de Ronde Tafel-confe rentie en mr. Van der Valk, raadadviseur van het ministerie voor Uniezaken en Overzeese Rijksdelen, op 14 Januari naar Djakarta vertrekken. Deze reis, waardoor de goede betrek kingen tussen beide uniepartners opnieuw zullen worden versterkt, zal gelegenheid bieden de nieuwe regering van Indonesië in eigen land te bezoeken. Besprekingen zullen worden gevoerd over verschillende vraagstukken, verband houdende met de plaats gevonden souvereiniteitsoverdracht. Onder meer zullen de instelling van het Unie-hof, de werkwijze van het Uniesecre tariaat en de voorbereiding van de eerste ministerconferentie ter sprake komen. Botsing tussen goederentreinen bij Klarenbeek Hedenmorgen omstreeks kwart over zes zijn bij Klarenbeek lussen Apeldoorn en Zutphen twee goederentreinen met elkaar in botsing gekomen. Vier wagens ontspoor den, waardoor het baanvak werd verspevd. De reizigers op dit traject worden via Deventer naar en van Zutphen en Win terswijk vervoerd. Partij der Duitse vluchtelingen opgericht Een uitgeweken Oost-Duitser, Waldemar Kraft, heeft te Kiel een Duitse vluchtelin- genpartij opgericht, waarvan de bedoeling is, dat zij „de enige politieke partij voor alle vluchtelingen in West-Duitsland zal worden". De partij streeft naar het spoedig sluiten van een vredesverdrag met Duitsland, het recht van zelfbeschikking voor Duitsland, toepassing van de bepalingen van het Atlantisch verdrag op Duitsland, het stich ten van een vrij en verenigd Duitsland, teruggeving van de vroegere Oost-Duitse provincies die thans door Polen worden bestuurd en terugzenden naar Duitsland van alle Duitse krijgsgevangenen en bur gers, die nog in het buitenland worden vastgehouden. De nieuwe partij is nog niet door de Britse autoriteiten erkend. Volgens een rapport van het Amerikaan se Hoge Commissariaat in Duitsland be vinden zich thans in West-Duitsland on geveer 7.500.000 vluchtelingen. Het heeft reeds honderden millioenen marken ge kost om hen te helpen. Elke maand vluch ten ongeveer 25.000 Duitsers over de Sov jet-Russische zönc-grens. Ongeveer de helft van hen tracht in West-Duitsland te blijven doch er mogen per maand niet meer dan 6.000 Oost-Duitsers in West- Duitsland worden toegelaten, zodat onge veer aan de helft van hen, die willen blijven, verblijfsvergunning moet worden geweigerd. De voeding, kleding en huis vesting van de vluchtelingen brengt zeer grote moeilijkheden met zich mede. Denemarken en Israel erkennen communistisch bewind in China Te Kopenhagen is Maandag bekend ge maakt, dat Denemarken besloten heeft de communistische autoriteit in China te er kennen. De Israëlische regering heeft eveneens besloten de Chinese communistische re gering de jure te erkennen. PLAATSELIJK MIST Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt te 10 uur: Plaatselijk nevel of mist, overigens droog weer met overdrijvende wolken velden. Zwakke tot matige wind lus sen Zuidoost en Zuidwest. Vannacht iets minder koud. vooral in het Wes ten van het land. Morgen overdag on geveer dezelfde temperatuur als van daag. 11 Januari: Zon op 8.45 uur. onder 16.51 uur Maan op 0.45 uur. onder 11 .7 uur (Laatste kwartier) Hoog en laag water in IJmuïden Dinsdag 10 Januari: Hoog water: 7.51 en 20.15 uur. Laag water: 3.22 en 15.46 uur. Woensdag II Januari: Hoog water: 8.42 en 21.06 uur. Laag water: 4.06 en 16.36 uur.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 1