Haarlems Dagblad Formosa Sovjet-Unie eiste verwijdering van Chinese (nationalistische) voorzitter de Praag weigert inlichtingen te geven over arrestatie van een Nederlander Algemene verkiezingen in Engeland worden op 23 Februari gehouden Weerbericht Bureaux: Grote Houtstraat 93, Telefoon Adver tenties en Administratie 10724, 14825. Redactie: 10600. Directie 13082, Hoofdred. 15054. Bijkant Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Telefoon 12713, 1Ö132. Hoofdredacteur: Robert Peereboom Woensdag 11 Januari 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent, per kwartaal ƒ4,25. Franco per post ƒ4.75. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. en «Dprccbtc tjaaclcmBrije «Courant (Inno s6*6) Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom DE CHINESE MAARSCHALK Tsjang Kai Sjek heeft zich met het restant van zijn leger en luchtvloot op het eiland Formosa teruggetrokken en daarop ver sterkingen gebouwd. Verwacht wordt dat de aanvoerder der Chinese communisten, Mao Tse Toeng, niet voor Maart tot de aanval op het eiland zal overgaan. Een geringe onderneming is dat zeker niet. In dit deel der wereld herinneren wij ons het Duitse falen om een invasie van het eiland Groot-Brittannië door luchtbombardemen ten in te leiden en anderzijds de lang durige voorbereidingen en de geweldige strijdmacht die vereist werden voor de invasie der geallieerden op het vasteland van Europa. De omvang en sterkte der Chinese bewapening ook al krijgt Mao Tse Toeng daarbij Russische hulp en al zetten de Amerikanen him leveranties, onder een aflopende overeenkomst, aan Tsiang Kai Sjek nog voort zijn natuur lijk niet in de verte vergelijkbaar met die van de geallieerden en van de Duitsers in de tweede wereldoorlog. Ter zee vooral kunnen de Chinese communisten niet over belangrijke aanvalsmiddelen, zij het dan wel over veel landingsvaartuigen, be schikken. En de afstand die zij over zee moeten afleggen is aanzienlijk groter dan de 40 K.M. Kanaal-breedte, die Hitler's macht in 1940 van Engeland bleef schei den. Op het smalste punt is de Straat van Foe-kien, tussen Formosa en het Chinese vasteland, 144 K.M. breed. Met de betrouw baarheid van Tsjang Kai Sjek's legermacht is het evenwel slecht gesteld en men schijnt zich tot dusver in Washington weinig illu sies te maken van zijn kans, om aanvallen op het eiland af te slaan. Er is een schat ting gemaakt van 150.000 man en 240 vliegtuigen, waarover hij nog zou beschik ken, maar werkelijke waarde 'hebben der gelijke ramingen blijkbaar niet! Met bitter heid heeft zijn vrouw, in het Verre Oosten zo lang vermaard onder de eenvoudige en eerbiedige aanduiding Madame, over de diplomatieke erkenning van het commu nistische Chinese bewind door Groot- Brittannië gesproken. Met trots heeft zij verklaard dat zij generlei poging meer zou doen om nieuwe steun van de Amerikanen te krijgen. Het Amerikaanse beleid in China schijnt in een volslagen mislukking te zullen eindigen. Maar misschien is dat meer schijn dan werkelijkheid. Zich het honderden millioenen tellende Chinese volk in zijn reusachtige land voor te stellen als een gedweeë satelliet van Moskou is al even onwaarschijnlijk als de gedachte, dat een uit het Westen stammende leer als die van Marx inderdaad grote en overtuigde aanhang onder de Chinezen zou hebben gevonden. Dat Moskou in alle landen steun verleent, waar ontevredenheid tot opstand leidt bewijst nog geenszins dat het com munisme werkelijk in die landen wortel heeft geschoten ook al hangen sommige leiders het aan Zijn gezag in China blijvend te doen gelden zal voor Mao Tse Toeng op den duur wel een niet minder zware taak zijn dan het voor Tsjang Kai Sjek, om geven door bedrog en corruptie, is geweest. Het eiland Formosa deze naam is Por tugees en betekent „het schone eiland" draagt bij de Chinezen een andere naam: Taiwan, die „terrassenkust" betekent en al aanduidt dat het bergachtig is. Het heeft een tropisch klimaat, kenmerkt zich dus door een buitengewoon weelderige plantengroei en wordt door verscheidene bergketens doorsneden. Het heeft maar enkele toegankelijke havens, hetgeen Tsjang Kai Sjeks kansen op verdediging dus bevordert. Het is in oppervlakte iets groter dan ons land en in zijn binnenland leven nog wilde stammen, die ook d( Japanners nooit hebben kunnen bedwin gen. De Japanners hebben het eiland juist een halve eeuw lang, van 1895 tot 1945, in hun bezit gehad. Het was een kostbaar bezit omdat zijn cultures, vooral die van suiker, rijst en tnee, een belangrijke export opleverden. De kolenmijnen zijn van be lang en er wordt veel goud gevonden. De Japanners hebben er hard gewerkt en ook de industrie tot zekere ontwikkeling bracht, maar er als emigratie-oord voor hun grote bevolkings-overschot weinig baat bij gehad. Het aantal Japanners onder de eilandbewoners in totaal waren het er 5j4 millioen in liet jaar 1935 is altijd maar tot een heel klein percentage beperkt gebleven. Het klimaat was blijkbaar niet voor hen geschikt. In het grijze verleden heeft Nederland nog eens een deel van het eiland, namelijk in het Zuiden, bezet. Dat gebeurde in 1624; twee jaar later bezetten de Spanjaarden het Noorden. Het Nederlandse gezag vond ziin middenpunt in het fort Zelandia bij Taiwan; het dwong in 1642 de Spanjaarden tot de aftocht maar werd in 1661 zelf ver dreven door de Chinezen onder leiding van een man met de on-Chinese naam Coxinga. De zoon van deze avonturier erkende later het gezag van de keizer van China. Een nieuwe stormachtige episode in de historie van Formosa kondigt zich aan. R. P. Belgisch Kamerdebat over koningskwestie begonnen Dit eerste debat over de volksraadpleging in de Belgische Kamer bracht natuurlijk niet veel nieuws. De Luikse katholiek Harmei zeide, dat de volksraadpleging een chirurgisch ingrijpen was, hetwelk het land moest gezond maken en het commu- nistisch-socialistisch kabaal tegen de Koning moest beëindigen. Hij zag het refe rendum als een eerste stap op de weg der triomfantelijke terugkeer van de Koning. Een minder politiek getinte rede hield, de Vlaamse socialist Tielemans uit Leuven, die nogmaals om verzending van het ont werp naar de Raad van State verzocht. Daarna werd het debat onderbroken en door de partijleiders en minister-president Eyskens hulde gebracht aan dr. Frans van Cauwelaert, die gisteren 70 jaar werd en tevens het heuglijk feit van zijn tienjarig voorzitterschap van de Tweede Kamer kon vieren. Tussen de salariscommissie van de Ne derlandse Vereniging ter Bevordering van het Levensverzekeringswezen en de Be- drijfsunie van Handels- en Kantoorbedien denbonden is overeenstemming bereikt over een verhoging van de salarissen van het administratieve personeel in dienst van levensverzekeringmaatschappijen. Russische delegatie verliet Veiligheidsraad Joegoslavië debuteerde met de Russische eis te steunen LAKE SUCCESS, 10 Jan. (Reuier) De Sovjet-Russische gedelegeerde Jacob Malik heeft Dinsdagavond in Ie Veiligheidsraad een resolutie inge diend, waarin verklaard wordt, -lal wanneer geen maatregelen genomen worden om „de vertegenwoordiger van de Kwomintang" te verwijderen, de gedelegeerde van de Sovjei-Unie niet aan tie zittingen van de raad zal deelnemen voordat hiertoe is overge gaan. Malik verliet later de vergade ring uit protest tegen de aanwezig heid van de Chinese nationalistische gedelegeerde dr. Tsiang, die voorzitter was. Tevoren had dr. Tsiang bepaald, dat de Sovjet-Russische resolutie moest circu leren en op de volgende vergadering zou worden behandeld. Malik eiste een onmid dellijke stemming. Met 8 tegen twee stem men en een onthouding besloot de raad het voorstel van Tsiang te steunen. Toen Tsiang de vergadering opende, stond Malik onmiddellijk op om zijn reso lutie in te dienen. Dr. Tsiang stapte snel van het incident af en bracht dank namens de raad aan generaal McNaughton van Canada voor zijn werk als voorzitter in de maand December. De V.S., Engeland, Noorwegen, Egypte, Ecuador, Cuba, Frankrijk en China stem den voor het besluit van Tsiang om een stemming over de Russische eis uit te stellen. Tegen het voorstel van Tsiang en voor een onmiddellijke stemming waren de Sovjet-Unie en Joegoslavië. India onthield zich. Toen Malik was vertrokken nam dr. Ales Bebler van Joegoslavië het woord. Hij stelde voor de zitting te verdagen tot de Russische resolutie onder de leden had ge circuleerd. Hij betoogde, dat hetgeen Malik had verklaard niet van gezond verstand gespeend was. „Wij moeten nu kwesties bespreken van het grootste belang onder voorzitterschap van een vertegenwoordiger van een regering, die door bijna de helft van de landen in deze raad niet erkend wordt", aldus Bebler. Dr. Bebler verklaarde dat Joegoslavië „ertoe zal bijdragen de hoop van de volken te vervullen, die uitzien naar een keerpunt in de internationale betrekkingen in de naaste toekomst, waardoor een beter in ternationaal begrip zou ontstaan", waar aan hij toevoegde alles in het werk te zullen Spaak in Amerika Adviseur in zaken, de Euro pese eenheid betreffende NEW YORK, 11 Januari. (ANP-Aneta). De Belgische premier Spaak is Dinsdag ochtend in de V.S. aangekomen. Donderdag ontvangt hij een eredoctoraat van de universiteit van Pennsylvanië te Philadel phia. Naar Aneta's diplomatieke correspondent verneemt, zal Spaak op 17 Januari te Washington aankomen voor een bezoek van drie dagen. Hij zal besprekingen voe ren met hoge functionarissen van het de partement van Buitenlandse Zaken, onder wie minister Achcson. Deze functionaris sen zijn verlangend Spaaks mening te vernemen over de rol, die de bestaande Europese internationale organisaties bij eenwording van Europa in economisch en politiek opzicht kunnen spelen. Een van de denkbeelden die men in officiële kringen te Washington koestert, is uitbreiding van de economische rol van de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking (OEEC) tot politiek gebied, ten dienste van de samensmelting van de Atlantische gemeenschap, waarbij de ban den tussen West-Europa enerzijds en Canada en de Verenigde Staten anderzijds zo nauw mogelijk moeten worden aange haald. Als Spaak voorzitter van de O.E.E.C. zou worden, zou dit een belangrijke stap zijn op de weg naar grotere eenheid in de coördinatie-plannen voor Europa. Paul Henri Spaak heeft desgevraagd tegenover de pers verklaard, dat hij even tueel bereid is het voorzitterschap van de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking te aanvaarden, mits de voorwaarden bevredigend zijn. Hij zeide voorts, dat elke verlaging van de Marshall-hulp een ernstig probleem voor de landen yan Europa zal betekenen. stellen om de vreedzame buitenlandse politiek van zijn regering ten uitvoer te leggen. Ernest Gross, afgevaardigde van de Ver enigde Staten, verklaarde, dat hij het Joe goslavische standpunt niet deelde, volgens hetwelk de raad de behandeling van alle andere kwesties zou moeten uitstellen tot dat het debat over het Russische voorstel kan worden geopend. Sir Alexander Cadogan (Engeland) zei dat het Russische voorstel voorbarig was. De zitting van de Veiligheidsraad werd daarop tot Donderdag verdaagd. Het telegram van de Chinese commu nistische regering te Peking, waarin uit stoting van de nationalistische afgevaar digden uit de Veiligheidsraad wordt geëist, is te Lake Success ontvangen. Roem Hoge Commissaris DJAKARTA, 11 Januari (Aneta) Op een tot middernacht durende kabinets vergadering is thans definitief besloten, dat Mohammed Roem zal optreden als Hoge Commissaris in Nederland, zo ver neemt Aneta. De ministers van Buitenlandse Zaken van het Britse Gemenebest vergaderen momen teel in Colombo op Ceylon om een geza menlijk beleid voor te bereiden tegen de toenemende dreiging van het communisme in Azië. De voornaamste onderwerpen van deze bespreking worden gevormd door plannen om de levensstandaard der volken in het Gemenebest te verhogen, de econo mische stabiliteit te bevorderen en maat schappelijke ellende te weren. Bovendien zullen verschillende problemen die het buitenlands beleid raken worden bespro ken. De erkenning van communistisch China is daar het belangrijkste van. Gevecht tussen T.NJ. en politie bij Balikpapan Tenminste 13 doden DJAKARTA, 11 Januari (Aneta). Berichten uit Balikpapan melden, dat 5 Januari een schietpartij heeft plaats ge had in het gebied 80 km ten Zuid-Westen van Balikpapan. De aanleiding hiertoe was het binnentrekken van TNI-afdelingen in het gebied, dat daarvoor door de politie werd gepatrouilleerd. Er ontstond een gespannen verhouding tussen de TNI en de politie, die leidde tot een vechtpartij tussen een agent en een TNI-er. Dit ontaardde in een algemene schietpartij waarbij ten minste 13 personen werden gedood en 2 gewond. Mensen-smokkelarij in Oostenrijk Volgens een officiële Amerikaanse ver klaring uit Wenen gebruiken de Russen in Oostenrijk smokkelaars om Russische verplaatste personen te ontvoeren. Volgens de verklaring hebben de Ame rikanen een grote smokkelorganisatie ont dekt, die onder Russische bescherming cigaretten uit Hongarije naar Oostenrijk bracht. In ruil voor deze bescherming moesten de smokkelaars verplaatste per sonen uit andere zönes van Oostenrijk naar detRussische zone brengen. Twaalf'smokkelaars zijn door de Ame rikanen gearresteerd. Zij hebben toege geven de laatste maanden vier Russische verplaatste personen te hebben ontvoerd. Doden bij herstemmingen in Egypte In het Egyptische kiesdistrict van Man- kabat, in Opper-Egypte, heeft een botsing plaats gehad tussen aanhangers der Waf- disten en van de liberale partij, waardoor twee personen zijn gedood. Een ander werd gewond bij een botsing tussen Wafdisten en aanhangers van de nationale partij in een verkiezingsdistrict van Cairo. Er vinden thans herstemmingen plaats in 77 kiesdistricten, waar nog geen defi nitieve utslagen werden verkregen. Men verwacht, dat Nirry Pasja, de minister-president van de thans zitting hebbende voorlopige regering, Donderdag het ontslag van zijn kabinet zal aanbieden en dat Koning Faroek dan Nahas Pasja, de leider der Wafdisten, zal belasten met de taak een nieuwe regering te vormen. Nahas Pasja kreeg in 1944 van Koning Faroek zijn congé. Dit leidde ertoe dat de Wafdisten weigerden aan de vorige alge mene verkiezingen in begin 1945 deel te nemen, waardoor zij vijf jaar lang niet in het Egyptische parlement waren ver tegenwoordigd. Granaten in het huisvuil De werkzaamheden aan het D.U.W.-object te Westervoort, waar het Arnhemse huis vuil verwerkt wordt, zijn stopgezet. Hier was een 25-tal arbeiders uit Arnhem en Westervoort aan het werk. Het stopzetten was noodzakelijk omdat er voortdurend granaten in het huisvuil werden gevonden. Blijkbaar zijn er mog vele Arnhemmers, die geen andere weg weten met dit oorlogstuig dan het maar in de vuilnisemmer te depo neren. Den Haag: „Tsjechoslowaakse regering neemt tussen beschaafde volken gebruikelijke vormen niet in acht" DEN HAAG, 11 Januari. Naar aan leiding van het feit, dat op 13 December 1949 te Praag de heer J. A. Louwers, ver tegenwoordiger van de N.V. Algemene Kunstzijde Unie aldaar, is gearresteerd, maakt de Nederlandse regering het vol gende bekend: „Door het Nederlandse gezantschap te Praag zijn onmiddellijk na deze arrestatie herhaalde en dringende stappen bij de Tsjechoslowaakse regering gedaan om me dedeling te ontvangen op welke gronden de heer Louwers van zijn vrijheid is be roofd en waar hij gevangen gehouden wordt, alsmede om toestemming te verkrij gen met de heer Louwers in verbinding te treden. Deze inlichtingen zijn tot nu toe niet verstrekt, en het verzoek werd evenmin ingewilligd. De Nederlandse regering betreurt ten zeerste, dat zij heeft moeten vaststellen, dat ten deze de Tsjechoslowaakse regering de in het verkeer tussen beschaafde volke ren gebruikelijke vormen niet in acht neemt. Aangezien derhalve de Nederlandse regering belet wordt aan in Tsjechoslowa- kije verblijvende Nederlanders de normale diplomatieke en consulaire bijstand te ver lenen, wordt aan Nederlanders, die voor nemens zijn zich naar Tsjechoslowaküe te begeven, de ernstige raad gegeven met het vorenstaande rekening te houden. De Nederlandse regering heeft de Tsje choslowaakse gezant te 's-Gravenhage van haar standpunt ten deze in kennis gesteld". Hef woord is aan Het overbodige: een ïïeeZ nood zakelijk iets. Beroeps-illegalen staan in Joegoslavië terecht BELGRADO, 10 Januari (Reuter). Te Skoplje in Joegoslavië is een proces be gonnen tegen vijf Albanezen en vijf Joego slavische burgers, die ervan worden be schuldigd door de Albanese regering naar Joego-Slavië te zijn gezonden, om aldaar ondergronds werk tegen de regering-Tito te verrichten. De eerste bek3aagde Sali Lisi deelde het gerechtshof mede in 1948 door de legatie secretaris van het Albanese gezantschap te Belgrado, Riza Hodza, te zijn aangeworven, om voor de Cominform ondergronds werk in Joego-Slavië te doen. Lisi bekende ook gedurende de oorlog voor de Gestapo te hebben gewerkt. De tweede beklaagde, Ahmed Pero. zeide begin 1949 tot Lisi's groep te zijn toege treden. Ook hij bekende voor de Gestapo te hebben gewerkt. Beide beklaagden ver klaarden naar een omverwerping van het bewind van maarschalk Tito te hebben ge streefd. Zij ontvingen hun instructies uit Albanië. Een «-'er beklaagden, Melia Silmani, ver klaarde in antwoord op een vraag hoe hij ertoe was gekomen zich bij een „terroristi sche groep" aan te sluiten, dat Pcro, na het bekend worden van de door de Cominform aangenomen en tegen Joego-Slavië ge richte resolutie, bij hem was gekomen en hem had medegedeeld, dat de Sovjet-Unie Joego-Slavië zou aanvallen. Hij moest zich nu gereed maken om Albanië te helpen het gezag ever het Joegoslavische district van Glstivar over te nemen. Silmani had erin toegestemd toe te treden tot een terroristi sche groep. De vierde beklaagde, Fariz Shorakati, verklaarde in de oorlog eveneens met de Gestapo te hebben samengewerkt, „zij het slechts op geheel technische wijze". De zitting van het Hof werd daarop ver- Geheel gezin omgekomen bij aardbeving op Chili In de streek van Temuco, 800 kilometer ten Zuiden van Santiago (Chili) is tenge volge van een aardbevig, die gepaard ging met een aardverschuiving, een geheel ge zin van 9 personen om het leven gekomen. Attlee had geen andere keus LONDEN, 10 Januari (Reuter). Het bureau van de Britse minister-president, Clement Attlee, heeft Dinsdagavond een officiële verklaring uitgegeven, waarin werd bekendgemaakt, dat het „de Koning heeft behaagd zijn goedkeuring te hech ten aan de aanbeveling van de premier om het parlement op "Vrijdag, drie Febru ari te ontbinden. In overeenstemming met de desbetreffende wetsbepalingen zal de der algemene verkiezingen in Groot- Brittannië vallen op Donderdag 23 Fe bruari". Het nieuwe parlement zal op Woensdag 1 Maart bijeenkomen. De openingszitting van de nieuwe volksvertegenwoordiging zal op zes Maart plaats vinden, wanneer Koning George officieel het nieuwe zit tingsjaar zal openen. Op het besluit van de Britse regering om nu reeds bekend te maken dat er op 23 Februari algemene verkiezingen zullen worden gehouden, wordt de volgende com mentaar gegeven. „Het is ongebruikelijk, dat algemene verkiezingen reeds zes weken tevoren wor den aangekondigd. Een precedent wordt gevormd door de verkiezingen in 1929. Op het Beverwijkse stadhuis ontving het gemeentebestuur gisteren de deelnemers aan het Hoogovehschaaktournooi. Burgemeester mr. H. J. J. Sclioltens verwelkomt de deelnemers. Van links naar rechts: dc B elg Soultanbeieff, de Fransman Rossolimo en de Nederlander Van Scheltinga die burgemeester Sclioltens de hand drukt. Men meent dat de regering, door de ver kiezingsdatum drie weken voor de wette lijke termijn bekend te maken, alle poli tieke partijen voldoende tijd heeft willen schenken voor het opstellen van haar ver- kiezingslectuur, het huren van zalen voor het beleggen van verkiezingsbijeenkomsten en voor andere verkiezingswerkzaamheden. De Britse socialistische partij heeft nooit gevoeld voor algemene verkiezingen in de winter, doch zij is blijkbaar tot de slot som gekomen dat de in het gehele land gewekte onzekerheid door de vele specu laties over de verkiezingsdatum haar geen andere keus liet". Men verwacht, dat door het houden van de algemene verkiezingen op 23 Februari geen verandering zal komen in het voor nemen van de president van Frankrijk, Vincent Auriol, die Groot-Brittannië in Maart zal bezoeken. De vorige algemene verkiezingen werden op vijf Juli 1945 gehouden. De huidige regering is 27 Juli 1945 geïnstalleerd. De zetelverdeling in het Lagerhuis is nu als volgt: socialisten 390, conservatieven 194, nationale liberalen 13, andere libera- Het nieuwe Lagerhuis zal 625 leden tellen, het oude had er 640. len 10, communisten 2 en andere partijen 31. Het aantal Londense kieskringen is van 62 tot 43 verminderd. Ook de speciale uni versiteitsvertegenwoordiging is afgeschaft. De conservatieven zullen met ongeveer 600 candidaten verschijnen, de liberalen met 4 a 500, de communisten met 100. In 1945 kreeg Labour 11.985.733 stem men. de conservatieven behaalden er 8.693.858, -de liberalen 2.253.197 en de na tionaal liberalen 759.884. In 1945 waren er 32.836.419 stemge rechtigden, waarvan 25.018.393 hun stem uitbrachten. Voor de nieuwe algemene verkiezingen zijn ruim 1.500.000 kiezers meer ingeschreven. Mevrouw Tsjang Kai Tsjek naar Formosa vertrokken Mevrouw Tsjang Kai Tsjek is uit Amerika vertrokken om zich bij haar echt genoot op Formosa te voegen. Zij ging perj vliegtuig via San Francisco en Manilla. Zij weigerde de journalisten een inter view toe te staan, zeggende, dat zij niets had toe te voegen aan haar verklaring van Zondag, waarin zij een guerilla tegen de Chinese communisten aankondigde en Engeland zijn erkenning van het commu nistisch regiem in China verweet. Een dertigtal leden van de Chinese kolo nie, onder leiding van de Chinese ambas sadeur in de V.S., dr. Wellington Koo, deed mevrouw Tsjang Kai Tsjek op het vliegveld van New York uitgeleide. Ten gevolge van de mist zijn op de lijn ApeldoornZutphen bij het station Klarenbeek twee goederentreinen op elkaar gelopen. Beide machinisten raakten gewond, en een wagon werd totaal vernield. Het personenvervoer op dit traject moest worden omgelegd. Een overzicht van dc ravage. Verkeer eiste zware tol Vrachtauto reed in een kuil met P.T.T.-arbeiders Dinsdagmiddag gebeurde in de Baron Van Nagellstraat te Voorthuizen een ern stig ongeval. Een personenauto haalde een vrachtauto in, juist op het gedeelte waar PTT-arbeiders bezig waren met grond werkzaamheden voor het leggen van een kabel. De vrachtauto week te ver uit en reed daardoor in een kuil, waarin zich drie arbeiders bevonden. Eén van hen wist nog uit de kuil te springen, maar beide anderen geraakten onder de auto. Na een half uur konden zij bevrijd wor den. Zij bleken ernstig gewond te zijn en werden, nadat hun de eerste hulp verleend was, naar een ziekenhuis te Amersfoort vervoerd. Beiden zijn uit Amersfoort af komstig. Vijf gewonden bij botsing Op de rijksstraatweg Hoevelaken Apeldoorn onder de gemeente Stoutenburg botsten Dinsdagmiddag twee personenautos tegen elkaar. De heer W. A. R. uit Enschede wilde een voor hem rijdende auto passeren doch heeft waarschijnlijk tengevolge van de mist een hem tegemoetkomende auto niet opgemerkt. In deze wagen zaten de heer J. G., zijn echtgenote en een zoontje, allen uit Amsterdam, en mevrouw B. I. uit Den Helder. Alle vier en ook de heer R. werden ernstig gewond. Zij werden over gebracht naar het ziekenhuis te Amers foort. Beide autos werden totaal vernield. De familie G. zou binnenkort naar Canada vertrekken. Fietser gedood In Amsterdam is een 54-jarige expedi- tiebediende van de ATO, die op de fiets reed in de Sarphatistraat, bij het Alexan- derplein door een vrachtauto aangereden en vrijwel op slag gedood. De mogelijkheid bestaat dat een aantal buitenlandse vliegers als gevolg van deva luatie-moeilijkheden de dienst van de K. L. M. zal verlaten. De K. L. M. deelt mede dat dit de gang van zaken in het bedrijf niet in grijpend zal beïnvloeden. Motorrijder reed na aanrijding door Fietser liep zware hersen schudding op Vanmorgen om 7.30 uur is op de Zand- voortselaan te Heemstede, Oostzijde Zand- voortse brug een wielrijder, gaande in de richting Aerdenhout, aangereden door een motorrijder, die uit tegengestelde richting kwam. De wielrijder werd tegén de straat gesmakt en liep een zware hersenschudding op. Hij is met een ziekenauto naar de Ma- riastichting overgebracht. -De motorrijder stopte na de aanrij ding niet, maar reed in snelle vaart door in de richting van de Herenweg. Hij bereed een zware motor en droeg een leren jas en een valhelm. De hoofdinspecteur van politie te Heem stede geeft deze motorrijder in overweging, zich in zijn eigen belang zo spoedig moge lijk te melden aan het politiebureau in de Raadhuisstraat 27. Eventuele ooggetuigen wordt eveneens verzocht, op het politie bureau te komen om inlichtingen te ver strekken. AANHOUDEND ZACHT Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond, opge maakt te 10 uur: Veel bewolking met plaatselijk nevel of mist. overwegend droog weer. Zwakke tot matige wind tussen Zuid west en West. Aanhoudend zacht weer. 12 Januari: Zon op 8.44 uur. onder 16.52 uur Maan op 2.12 uur. onder 12.10 uur Hoog en laag water in IJmuidcn Woensdag 11 Januari: Hoog water: 8.42 en 21.06 uur. Laag water: 4.06 en 16.36 uur. Donderdag 12 Januari: Hoog water: 9.34 en 22.06 uur. Laag water: 5.01 en. 17.31 uur.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 1