c Haarlemse muziekliefhebbers wachten nog belangwekkende concerten van de H.O.V. H. Zaalberg vijftig jaar pottenbakker J OPRUIMING BOEKHANDEL H. DE VRIES Woensdag 11 Januari 1950 3 Het eerste concert dat de Haarlemse Or kest-vereniging in de tweede helft van het winterseizoen zal geven, heeft plaats op Vrijdag 13 Januari. Soliste is de harpiste van het Rotterdams Philharmonisch Orkest Margot Broeders. Zij is een leerling van Rosa Spier en behaalde in 1936 het eind diploma met onderscheiding van het Ko ninklijk Conservatorium te Den Haag. Zij was enige tijd werkzaam bij het Concert gebouworkest en trad als soliste op met alle Nederlandse orkesten en gaf ook recitals in Antwerpen en Parijs. Het programma dat Vrijdag voor de be zoekers van het zesde concert van de serie C wordt uitgevoerd is bijzonder belangwek kend. Het vermeldt Ravels Pavane voor een gestorven Infante, de Dansen voor harp en strijkers van Debussy, het Con cert voor harp en orkest van de Haagse componist Henri Zagwijn en de Variaties over het Nederlandse lied „De drie ruiter tjes" van Alex Voormolen. Ook op de overige concerten die de H.O.V. in het resterende seizoen zal geven, staan meer noviteiten en moderne werken dan tot dusver het geval kon zijn. Op het op 17 Januari door het Residentie-orkest te geven concert in de serie A zullen de Symphonische bewegingen van ■'Guillaume Landré voor het eerst worden gespeeid. Op 14 Februari zal Verhey een werk van de omstreden Franse componist Olivier Mes- siaen, „Les offrandes oubliées" dirigeren. Op hetzelfde concert zal een herhaling van Roussels Vierde symphonie worden gege ven. Op 7 Maart het laatste concert van de A-reeks speelt Willem Noske het Vioolconcert van Badings. De H.O.V. zal dan tevens de Mozartvariaties van Reger en het Concert voor orkest van Zoltan Ko- daly introdueren. Op het concert op 27 Januari in de B-serie zal Theo Olof het Vioolconcert van de Nederlandse componist Oscar van Hemel vertolken. Zij, die mochten denken dat de geliefde nummers van het gangbare répertoire in het gedrang zullen komen, vergissen zich: wij noteerden voor de komende concerten De Haffnersymphonie en een pianoconcert van Mozart, het eerste en het tweede pia noconcert van Chopin, vioolconcerten van Haydn, Van Beethoven, Glazoenof en Saint-Saëns, voorts nog de „Eroïca", het Vierde pianoconcert van Van Beethoven, de Oxford-symphonie van Haydn en de Sym phonie in g van Mozart. De artistieke kwaliteiten van het Haar lemse orkest zijn in enkele maanden be langrijk verbeterd. Het is dan ook niet voor niets dat de begeleiding van het Ballets des Champs Elysées, dat in Maart wederom een tournee door ons land maakt, aan de H.O.V. is toevertrouwd. Bovendien is de mogelijkheid, dat het orkest binnen afzienbare tijd in de pro gramma's van de Nederlandse Radio Unie wordt opgenomen, aanzienlijk groter ge worden, temeer daar er in Hilversum grote reorganisaties van het orkestwezen op han den zijn. Alles in één gebouw. Voor het orkest is het eveneens van groot belang, dat de repetitiegelegenheid wordt verbeterd. De oude zaal aan de Hagestraat wordt verlaten, zodra de bovenzaal van het Concertgebouw is ingericht. Er moet een nieuwe stookgelegenheid komen. Bij grote drukte zal deze zaal 's avonds ook als foyer worden gebruikt, waartoe nieuwe stoelen zullen worden aangeschaft. Tenslotte bestaan er plannen om het Hoge onderscheiding voor mgr. Paolo Giobbe De minister van Buitenlandse Zaken mr. D. U. Stikker heeft een bezoek gebracht aan de vertegenwoordiger van de Heilige Stoel aan het Nederlandse Hof, mgr. Paolo Giobbe, ter gelegenheid van diens 70ste verjaardag. Minister Stikker deelde de Pauselijke Internuntius mede, dat het de Koningin heeft behaagd bij deze gelegenheid aan mgr. Giobbe het Grootkruis van de Orde van Oranje Nassau te verlenen. Minister Rutten deelt prijzen aan Neder landers uit die zich op cultureel terrein verdienstelijk hebben gemaakt. Deze prij zen werden het departement van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen ter beschikking gesteld door een in het buitenland woonachtige Nederlander, die onbekend wenst te blijven. De minister overhandigt mevrouw Henriëtte Roland Holst de Vredesprijs Agenda voor Haarlem WOENSDAG 11 JANUARI Stadsschouwburg: Maatschappij tot bevor dering der toonkunst, piano-recital Rossana Bottai, 8 urn. Rembrandt: „L. 0.-L.K.P.", 14 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Bud Abbott en Lou Costello ontmoeten Frankenstein", 14 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Het mysterie van Tanger", 14 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Een roekeloos avontuur", 18 j., 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De Helse karavaan", 14 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Die Fledermaus", 18 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. DONDERDAG 12 JANUARI Nassaulaan 8: Nederlandse Vereniging voor Natuurgeneeswijze, 8 uur. Bioscopen: Mid dag- en avondvoorstellingen. kantoor van de H.O.V. ook in het Concert gebouw te vestigen. Daarmee zal zij het tweede orkest in Nederland zijn, waarvan alle diensten in een gebouw gecentrali seerd zijn. Tot nu toe bevond alleen het Amsterdamse Concertgebouworkest zich in die positie. Penningmeester ook tevreden. Het bezoek op de concerten is alleszins bevredigend. De serie A is altijd goed bezet, al zou men altijd nog wel een paar honderd plaatsen kunnen verkopen. Serie C, de volksconcerten, is uitverkocht. Alleen de reeks op Vrijdagavond trekt onvoldoende belangstelling, zelfs al is het aantal bezoe kers, vergeleken bij het vorige seizoen, verdubbeld. Het is daarom niet onmogelijk, dat voor het volgend jaar deze reeks zal komen te vervallen. In plaats daarvan zou de serie A meer concerten kunnen omvatten, terwijl men tevens geen beroep meer zou behoe ven te doen op orkesten van elders. Hier over is echter nog geen beslissing genomen. De 9 Muzen 3 Naar België en Zweden. Maurits Dek kers toneelstuk „De wereld heeft geen wachtkamer" (hier te lande vertoond door het Amsterdams Toneelgezelschap onder regie van A. Defresne) is thans ook op het répertoire genomen door de Koninklijke Vlaaamse Schouwburg te Brussel. Het zal daar nog dit seizoen worden opgevoerd. De Zweedse première heeft medio Februari in het Götenborger Stadstheater plaats. Productie van „Willem Barendsz" reeds hoger dan vorig seizoen De directie van de Nederlandse Maat schappij voor de Walvisvaart heeft be richt ontvangen, dat de „Willem Barendsz" in het nieuwe vangstseizoen tot en met 31 December 1949 geproduceerd heeft 9367 vaten walvistraan en 4644 vaten spermolie (1 ton is zes vaten). Hetzelfde tijdvak in het vorige seizoen (met twee vangstdagen meer) leverde een productie op van 9196 vaten walvistraan en 3838 vaten spermolie. De maatschappij heeft haar gehele traan- productie reeds aan de Nederlandse rege ring verkocht tegen 925 per ton. Zwakke Luchtpijpen. Vatbaar voor kou of tocht? Sukkel niet de hele winter door, neem dagelijks 'n lepel: „Die "t ambacht wel verstaat, daar hij van leven moet, maar die 't niet wel alleen, maar wel en geerne doet, bezit het grootst geluk dat iemand kan begeren". Deze dichtregels van Constantijn Huygens kun nen gelden als het levensmotto van de be kende pottenbakker Hermanus Zaalberg, die op 16 Januari de leeftijd van zeventig jaar bereikt. Hij erfde van zijn vader, die koperslager te Leiden was, de liefde voor het hand werk. Aanvankelijk werd hij ontwerpei- op eën katoendrukkerij, maar in 1900 kreeg hij een betrekking bij een aarde werkfabriek. Zestien jaar later begon hij zelfstandig te werken. Op de zolder van zijn kleine woning stel de hij, naast de bedden van de kinderen, een draaischijf op en in de keuken bouw de hij een proefoven. 's Avonds en des nachts oefende hij zich in de glazuurkunst en bekwaamde hij zich in het draaien. In 1918 opende hij in deze miniatuurwerk plaats zijn eerste pottenbakkerij. Boven dien bestudeerde hij ijverig de ceramische scheikunde. In zijn werk betrachtte hij altijd de schoonheid door middel van eenvoud in vorm en kleur. Hij bond de strijd aan tegen de wansmaak en de neiging tot het buitensporige in de decoratieve kunst. Veel tegenwerking heeft hij dan ook moe ten overwinnen om erkenning te vinden. In 1929 vernielde een catastrofale brand een groot gedeelte van zijn levenswerk. Maar ook deze tegenslag kwam hij te boven. Vooral op het gebied van glazuurkunst en deurenmenging leverde hij door eigen i nderzoek vele nieuwe recepten. Ondanks zijn gevorderde leeftijd werkt ie heer Zaalberg met onverminderde toe wijding aan de vervolmaking van het mooie pottenbakkersvak. Herriot weer voorzitter van de Franse Nationale Vergadering De 77-jarige Edouard Herriot, voorzitter van de Franse radicaal-socialistische par ten, is herkozen tot president van de Franse Nationale Vergadering. Op Herriot werden 297 .stemmen uitgebracht, tegen 166 op de tachtigjarige communistische afgevaardigde Marcel Cachin. Hoe iri Argentinië een bevrijder geëerd ivordt BUENOS AIRES, 11 Januari (Reuter). De commissie uit het Argentijnse con- gres, die een onderzoek instelt naar „anti-Argentijnse activiteit", heeft de verschijning van 46 nieuwsbladen en periodieken door het gehele land ver boden, zo wordt hier vernomen. Tot deze maatregel is overgegaan we gens overtreding van een wet, die voor- schrijft dat gedurende 1950 alle publi- caties voorzien moeten zijn van de i woorden „jaar van de bevrijder generaal ij San Martin". Repatriërende ambtenaren morgen in Nederland Italiaans schip bracht hen naar Marseille Het Italiaanse s.s. „Surriento" is met ongeveer 800 passagiers, ambtenaren uit Indonesië met hun familieleden, in Mar seille aangekomen. Van Marseille zullen de reizigers Donderdag met een speciale boot trein naar Nederland vertrekken. Deze trein wordt om 17.48 u. in Rotterdam D.P., om 18.30 uur in Den Haag en om 19.48 uur in Amsterdam verwacht. Het Italiaanse s.s. „Surriento" van de lijn GenuaAustralië doet in normale om standigheden Indonesië niet aan. Het schip heeft dit bij uitzondering op de terugreis van Australië wel gedaan, wegens de plot seling zeer grote vraag naar scheeps- ruimte, die er tegen het tijdstip van de souvereiniteitsoverdracht in Indonesië be stond. De inscheping te Batavia is zeer onrustig verlopen. De minder prettige ervaringen bij de inscheping, waarover geklaagd is, moeten vermoedelijk geweten worden aan de omstandigheid, dat het schip de avond tevoren te laat de haven van Tandjong Priok bereikte om nog te mogen binnen varen. Het moest daarom die nacht buiten gaats blijven. Personeel van de instantie, die de inscheping regelde, dat tevoren aan boord had willen gaan teneinde voor de repatriërenden de hutindeling vast te stel len, kon niet de beschikking krijgen over een bootje om daarmee naar het schip te varen. De „Surriento" meerde pas 's mor gens om half negen aan de kade, op welk tijdstip de inscheping officieel was vastge steld. Mogelijk heeft de nervositeit van velen er was ten onrechte bij sommigen een soort paniekstemming, die hen ertoe dreef zo spoedig mogelijk weg te komen en het feit, dat men uren lang in de hete zon had moeten wachten, velen ertoe ge bracht onmiddellijk naar de loopplank te dringen, om zo spoedig mogelijk aan boord te komen. Daar de hutindeling nog niet was geregeld en het schip spoedig weer moest vertrekken, werd alles maar voorlopig in orde gemaakt. Die regeling aan boord heeft aanvankelijk ontevredenheid gewekt. Faillissementen De rechtbank te Haarlem heeft in staat van faillissement verklaard: W. J. Koster, aannemer van metselwer ken, wonende te Haarlem, Kleine Hout straat 123 zw. Rechter-commissaris: mr. H. J. Ferwerda. Curator: mr. L. J. Ven huizen, advocaat en procureur- te Haarlem. J. de Lange, destijds wonende te Zaandam, Rosmolenstraat 74a. Rechter commissaris: mr. H. J. Ferwerda. Curator: mr. H. J. M. Tonio, advocaat en procureur te Haarlem. de vennootschap onder de firma Bouw-, Handel- en Exploitatie Onderne ming H. Mulder en D. van der Monde in liquidatie, gevestigd en kantoorhoudende te Haarlem, Wagenweg 152. 2. mevrouw G. Mulder-Zeeman, wonende te Haarlem, Neptunusstraat 11. 3. de nalatenschap van wijlen D. van der Monde, laatst gewoond hebbende te Haarlem, Ohmstraat 9. Rech- ter-Commissaris: mr. C. W. de Visser. Cu rator: mr-. J. H. van Wijk, advocaat en procureur te Haarlem. Bij beschikking van de rechtbank is de op 28 Juni 1949 aan de handelsvennoot schap onder de firma Gebr. Di-esselhuizen, gevestigd en kantoorhoudende te Westzaan, en aan haar vennoten: a. Klaas Dressel- huizen, wonende te Westzaan, Zuideinde b. Jan Dresselhuizen, wonende te West zaan, Zuideinde 3; c. Gerrit Dresselhuizen. wonende te Westzaan, Zuideïnde 104; d. Dirk Dresselhuizen, wonende te Westzaan. Zuideinde 94, verleende surséance van be taling ingetrokken, terwijl voornoemde handelsvennootschap en haar vennoten gelijktijdig in staat van faillissement zijn verklaard, met benoeming van mr. H. J. Ferwerda, tot Rechter-Commissaris en van mr. W. Boers, advocaat en procureur te Overveen, tot curator. „Beneden de Moerdijk" wordt ieder jaar op uitbundige wijze carnaval gevierd. Op een atelier voor maskers schildert een meisje de mombakkessenvoor de onderdanen van prins Carnaval. Bankemployé verduisterde in 20 jaar ruim f 140.000.- De Officier van Justitie bij de rechtbank te 's-Gravenhage heeft drie jaar gevange nisstraf geëist tegen de thans 58-jarige Hagenaar K. B. aan wie valsheid in ge schrifte, meei-malen gepleegd, ten laste was gelegd. De president had tevoren een resumé gegeven van de malversaties, waaraan ver- dachte zich in een tijdsverloop van twintig jaren als fiatteur bij de Nederlandse Han del Maatschappij had schuldig gemaakt. „Uit dit complex van feiten heeft de Officier maar twee punten gelicht, omdat het niet nodig is U deze hele serie ten laste te leggen", aldus de president. „U waart als bankbediende bij de Nederlandse Handel Maatschappij werkzaam. In de loop dei- jaren verwiei-f U zich een zodanige ver trouwenspositie dat U werd aangesteld als fiatteur en toen is de zaak mis gelopen. Er zijn niet minder dan 371 cheques door U van een valse handtekening voorzien en ten nadele van een der cliënten heeft U 116.000 gulden verduisterd". Een accountant had vastgesteld dat B. in ongeveer twintig jaren een bedrag van 140.300 gulden had verduisterd. Verdachte bekende dit. De verdediger mr. P. van 't Hoff Stolk, betoogde dat hij vergeefs had getracht een steekhoudend motief voor de jarenlange fraude van B. te ontdekken. Het enige wat hij wilde doen was de ï-echtbank verzoeken zich in te denken in de afschuwelijke situa tie, waarin B. jaar in jaar uit had geleefd. Deze omstandigheden in aanmerking ge nomen en voorts wijzende op de leeftijd van zijn cliënt en het feit dat hij na drie jaren gevangenisstraf en met dit verleden nooit meer ergens een voet aan de grond zal krijgen, verzocht pleiter dringend cle mentie. Hij besloot zijn pleidooi met te zeggen dat de motieven die B. tot het plegen van deze feiten hadden verleid, niet uit de doe ken zijn gedaan. Het kwam hem raadzaam voor dat de rechtbank zich hieromtrent nog nader doet oriënteren. HANDELSTAAL - WERELDTAAL JOHN C. MOORE. F F.T Com.. Cam bridge Certificate. Chamber of Com merce Dipl.. Northern Universities Cert FRANS HALSSTRAAT 1 TEL 14624 Het Hek van de Damn. Bij de neus Wij zaten daar rustigjes in het res taurant op Schiphol, toen wij door de luidspreker een lome meisjes-stem hoorden, die het komende en gaande vliegtuig pleegt te registreren en dit keer niet zonder voldoening zei: „Het vliegtuig van de Sabena uit Brussel is galant". Er stapten inderdaad enige hupse Belzebubs uit. Gij zult u wel af vragen hoe dat lome meisje dat allemaal weet en daarom zullen wij even uw licht opsteken door te vertellen, dat zij deze intieme wetenswaardigheden door geseind krijgt uit de verkeerstoren. Daar zetelt namelijk de „naderingsver keersleiding" (in gevleugelde woorden „approach control"). Dit instituut, ter zijde gestaan door de „plaatselijke ver keersleiding" vervulde het oude ver keerstorentje echter zodanig, dat men tegen de kachel moest zeggen: „Voor u is hier geen plaats meer" teneinde te voorkomen dat de veertig mensen, die er zetelden, op de blaren zouden moeten zitten. Hier moest worden ingegrepen' Er werd terstond een nieuw gebouw opgetrokken dat naast de veertig men sen ook een fikse salamander kon her bergen. Medio Februari wordt deze modernste verkeerstoren van Europa in gebruik genomen. Om u eens even flink te overdonderen, delen wij mede, dat er maar liefst 5000 kabels cn een glazen koepel in worden gemonteerd. Is dat niet heerlijk, is dat niet fijn? Een voor de voornaamste voordelen is wel, dat men voor het bepalen der vliegtuig- posities. niet langer gebruik hoeft te maken van de zogenaamde „Lijd-weg- diagrammen" waarmee menig uurtje werd zoek gebracht. Men gaat nu wer ken met „plotters" een soort machi nale rekenmeesters, die de gehele dag de huidige en toekomstige circulatie dei- vliegtuigen in kaart brengen. Wij stappen nu van de twintig meter hoge verkeerstoren af en betreden na verbonden te zijn het platform, ten einde een wandeling te ondernemen tussen de ter plaatse opgestelde vliegen de hollanders. Wat is de techniek voor uitgegaan sinds onze kinderjaren. Af en toe komt er een tractorretje aan om er één bij de neus te nemen. Mot welk een gemak rolt hij de machtige vogel weg! Onze aandacht wordt - vooral .ge trokken door een vleugelloos toestel. Vol vei-wachting begeven wij ons er heen, maar dan blijkt het de PH-Rond- leiding te zijn. Een opgezette vogel, die weemoedig door zijn ruitjes naar de zwevende kornuiten staart. Wij willen bij dit alles niet onver meld laten, dat Schiphol op ons altoos een neerdrukkende invloed uitoefent. Zoveel zakelijkheid, zoveel effisjunsie. Allemaal heren in klex-en, die wij nooit zouden kunnen betalen. Allemaal dames in kleren, die wij nooit zouden kunnen betalen. Glas, beton en ijzer. Goud op de petten der portiers. Het vliegtuig naar Buenos Aires staat gereed. Het vliegtuig uit New York is gearriveerd. Wij staan verbijsterd tussen de mensen met reciprociteits-clausules in hun transactie-tassen. Wij hebben boterhammen in onze tassen. Soms. Wij voelen hier altijd, dat er veel aan onze neus voorbijvliegt. Wij staan ver ward tegenover deze wereld. Tegen de portier zeggen wij: „Dag meneer Viru- ly". Tegen meneer Viruly zeggen wij: „Dag portier". Dat vindt meneer Viruly leuk. Als hij goed nadenkt, zou hij er een boek over kunnen schrijven. Wij vergissen ons vaak, want er zijn meer portiers dan deuren in dit lucht kasteel. Zij zien u aan alsof gij lucht waart. Zij leven van de lucht. Druk heBben zij het niet. Zij zijn als de lood gieter, die declareerde: „Voor UEd. de waterleiding gerepareerd 0,73. Voor (JEd. uit het raam gekeken 2,50 Zij wijzen u met fijne tact de matglazen deur waarop ge(calli)graveerd staat: „Gentlemen Heren" Dit is hun manier van vleien. Verboden Van Schiphol moesten wij naar de stad terug. Wij plegen daartoe de weg door het Bosplan te kiezen. Dit is nog steeds een fraai plan. Men kan name lijk door de weinige bomen het bos niet zien. Temidden van de toendra's strekt zich de tweeduizend meter lange Bos baan uit. Dit is een roeibaan, die uit hoofde van zijn functie gevuld is mei water. Bij de ingang staat een bord „Bos baan verboden voor vrachtauto's". Ons dunkt, zij hoeven hier niet verdrietig om te wezen, want erg ver zouden zij toch niet komen. Kaddekeboem Tot slot van onze verkeers-enquête bezochten wij het Haarlemmermeer- station in Zuid. waar enige malen per dag een trein wordt uitgezonden naar Aalsmeer en naar Nieuwersluis. Deze treinen kenmerken zich door het naar ons teste weten unieke snufje- van vooi-zien te zijn van vierkante wie len. Wanneer men in de wagons zit, voelt men namelijk steeds een soort „kaddekeBOEM". Toen wij aan het loket verschenen, teneinde ons van de gang van zaken op de hoogte te stellen, verwekten wij een paniek ccor om een perronkaartje te vragen. Het gehele "personeel werd ge mobiliseerd om ons verbaasd aan te kijken. Nadat men de petten geruime tijd bij elkaar had gestoken, vermande de stoutmoedigste zich en vroeg veilig, vlug en voordelig: „Wat komt u hier doen?" Nadat wij onderstreept hadden, dat wij niet met de trein meehoefden, ont stond er een zichtbare opluchting. Een maal op het emplacement ontwaarden wij een vei-rukkelijk gebrek aan rollend materieel. Er heerste zogezegd een dol- seefarnjente. Enige wagons met pen- pensioen verkeerden dromerig op de rails. 1793 stond er op één, maar dat bleek toch niet het jaax-tal van fabri cage te wezen. Klaaglijk werd langzamerhand de rust verstoord toen er lokaalspoorslags een trein fluitend en proestend het hoekje omkwam. Eeu locomotief met een schoorsteen als een hoge hoed sjorde welgemoed enige Victoriaanse coupé's op een sukkeldrafje achter zich aan. Het hele geval liep gelukkig met een sisser af. De ene reiziger nam een overstapje naar het Cc-ntraal Station en de andere verdween in de wachtkamer, die zonder enige twijfel de gezelligste van Neder land kan worden genoemd. Tegen de allerheiligste principes der Nederlandse Spoorwegen in, heeft men hier name lijk een aantal gemakkelijke stoelen neergezet Gelukkig hoeft de restaura teur het niet van de spoorklantjes te hebben, want naar zijn zeggen bedient hij er door de bank slechts drie per dag. „Voor r.iijn part doeken ze het hele lijntje op", zo deelde hij ons vertrou welijk mede, „want dan hoeven we ons niet meer aan de voorschriften van het spoor te houden en kunnen we het een beetje gezellig maken." Hij kon die hoop wel eens in vervul ling zien gaan, want de opheffing van de passagiex-sdienst staat inderdaad op het programma. De zaak rendeert niet meer, want de reizigers zijn allemaal bus-patiënten geworden. Dit alles heeft ons weemoedig ge stemd. Wij zijn over een smeedijzeren hekje gaan hangen, dat daartoe speciaal cp h?t achtei-balcon der wa gons is aangebracht. In de coupé achter ons suisde het gas in de gloeikousjes. Het Rotterdams Toneel geeft heden-\ avond in de Stadsschouwburg nog een voorstelling van het spel van de middenstand ,J)e Opgaande Zon" van Herman Heijermans onder regie van Richard Flink en het Amster dams Toneelgezelschap herhaalt morgenavond het drama „De wereld heeft geen wachtkamer' van Maurits Dekker met Rob de Vries en Jo Sternheim in de voornaamste rollen. Jeanette van Dyck en Rose-Mary Legras-Pierson verzorgen heden avond in de Bachzaal, begeleid door Henny Hulshof, een liederen-pro gramma. In Ons Htns speelt de pia nist Luctor Ponse op 13 Januari werken van Riet Ketting en Bertus van Lier, van Haydn en Bartok. Het abonnementsconcert van het Concertgebouworkest onder leiding van Rafael Kubelik op Woensdag en In de hoofdstad uit Dotiderdag omvat de Tweede Sym phonie van Dvorak, de Symphonie Concertante van Haydn de ouverture Euryanthe van C. M. von Weber en de hymne „Die Nacht" van Diepen- brock. Soliste is de alt Roos Boelsma. In de kleine zaal speelt Zaterdag avond de Amerikaanse uiolist Denis Borzynski met begeleiding van Felix de Nobel werken van Handel, Bach en Paganini. Maandag houdt de Engelse schrijver en kunstcriticus Geoffrey Grigson in het Stedelijk Museum een lezing over de beeldhouwkunst van George Moore ter gelegenheid van de expo sitie van diens werken. In de kunst zalen van de maatschappij Arti et Amicitiae zijn tot Zaterdag de in zendingen te zien, die hebben mee- gedongen in de portretwedstrijd van de Therèse van Duyl Schwartze- stichting. In het Internationaal Cul tureel Centrum is een tentoonstel ling van tekeningen en aquarellen onder de titel „Herrijzend Rotter dam". Kunsthandel Santéc Landweer exposeert werk van R. Frankot. Het trage licht viel over de oude, harde, maar bijzonder dierbare banken. Ter wille van het contrast klom hoog door de schemering een zware Constel lation op weg naar Fifth Avenue. Wij staarden, met het smeedijzer in onze maagstreek, naar de Amstelvecn- seweg, die in 1915 nog moest worden aangelegd. O Tempora, o mores, o eindstation. BOEDA Een interessante vindt U bij Jacobijnestraat 3, Haarlem Verdieping-school volgens systeem-Knoop in Zuilen In Zuilen is een verdieping-school, vol gens het systeem-Knoop gebouwd, door minister mr. dr. J. in 't Veld geopend. De bouw van scholen volgens het sys teem-Knoop heeft voordelen omdat de bouwtijd enkele maanden korter duurt en voorts de kosten circa 10.000,per les lokaal minder zijn. De Commissaris der Koningin in de pro vincie Utrecht, de heer M. A. Reinalda, zei in een toespraak: „In de provincie Utrecht branden we allemaal van verlangen om een aanslag te plegen op de reserves die minister In 't Veld nog achter de hand heeft voor de woningbouw." De heer Kei- na!da zei voorts dal men over het algemeen in de gemeenten van zijn provincie weinig tevreden is met het toegewezen bouw volume. Gemeenten moeten zich aan rentepolitiek der regering houden De raad der gemeente Lochem hoeft de rente van bij een coöperatieve boerenleen bank gesloten leningen verlaagd van 4% tot 3 procent onder beding, dat bij stijging van de rentestandaard tot een aanmerke lijk hoger peil de geldgeefster gex-echtigd is tot verhoging der rente over te gaan, mits deze nimmer hoger wordt dan dc oor spronkelijke percentages. Gedeputeerde Staten van Gelderland hadden bezwaar tegen deze bepaling en keurden het raadsbesluit niet goed. De raad ging in beroep bij de Kroon. Hoewel de- Raad van State adviseerde tot goedkeuring van het ï-aadsbesluit heeft thans de Kroon het beroep van de raad ongegrond ver klaard. De Kroon overwoog, dat het nood zakelijk is, dat de gemeenten zich strikt houden aan de normen, welke door de regering bij haar rentepolitiek zijn gesteld voor het sluiten van leningen door lagere publiekrechtelijke lichamen. Het x-aadsbe- sluit van Lochem legt op de gemeente een renteverplichting, welke onzeker is en kan leiden tot verschillende niet vooraf be paalde rentepercentages gedurende de looptijd der lening. Dit. is niet in overeen stemming met de door de regering gestelde normen, aangezien deze normen zijn afge stemd op vooraf voor de gehele looptijd ener lening overeen te komen rentepercen tages. Tenslotte schept de bepaling de mogelijkheid, dat de rente te eniger tijd zelfs bepaald wordt op een hoger percen tage dan met de dan door de regering aan gehouden marge voor gemeentelijke leningen in overeenstemming zou zijn. Nederlands elftalclub hervatte haar training Voor het eerst in het nieuwe jaar was Dins dagavond de Nederlands elftalclub op het VUC-terrein te Den Haag bijeen als inzet van de oefencampagne, welke wegens de wed strijd tegen Engeland b op 22 Februari te Newcastle, reeds zo vroeg wordt gehouden. Van de achttien uitgenodigde spelers wa ren veertien aanwezig om onder leiding van bondsoefenmeester Van der Leek in de mist hun technische vaax-digheid cn uithoudings vermogen op te voeren. Wij zagen de beide BVV-ers Van der Sluis cn Huybregts, het volledige Ajax-knitet: Potharst, Stoffelen, Van der Hoeven, Van der Hart en Michels en verder De Vroet (Feijenoord). Terlouw (Sparta). Clavan (ADO). Roosenburg (Sneek), Meijer (Spartaan). Lakenberg (Blauw Wit) en Schrumpf (SVV). Saris en Lenstra ontbraken cn de Feijen- oorder Steenbergen, die niet geheel fit was, sloeg de training op de zijlijn gade. Van de beide doelverdedigei's had Kraak in de mid daguren geoefend. In de VUC-tent hield de heer Herberts, voorzitter van de keuze-commissie van de KNVB. een toespraak. Hij richtte een wel komstwoord tot de nieuwelingen en deed vervolgens een beroep op allen om met ver trouwen in de technische leiding en met inzet van alle krachten mede te werken aan de opbouw van een Nederlands elftal, dat respect afdwingt. De lieer Herberts eindigde met do woorden: „laat je het vertrouwen in je zelf door niets en niemand ontnemen. Weet. dat je wat kunt en dat we samen veel kunnen. Speel met je hart. dan kunnen we zelfs de komende ontmoeting tegen Engeland met vertrouwen tegemoet zien". Schaken Wereldkampioenschap dames De uitslagen van de twaalfde ronde in het tournooi om hel wereldkampioenschap schaken dames luiden: BelovaGermanova 10: RubtsovaMora 10; RudenkoGrushkova 1—0; Tranmer Genini 1—0; De SilanKarff 10: Gresser Langosh 10. De partijen Bykova—Larsen en Keiler- Heemskerk werden afgebroken. De stand in de kopgroep luidt: 1. Chaude de Silan 8'j pnt. plus 1 afgebr. partij; 2. Liudmila Rudenko 8 pnt. plus 1 afgebr. party; 3. Olga Bubtsova 7'pnt. plus 2 afgebr. partijen; 4. Valentina Belova 7L pnt. plus 1 afgebr. pax-tij; 5. Fenny Heemskerk 6 pnt. plus 2 afgebr. partijen.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 5