Installatie van dr.S.Elzinga als rector van de StichtingVoortgezetEconomisch onderwijs Om ie rillen! RIJWIEL SOLEX J. J. van Koeten Waarom zoodt II witbrood eten? Franken's Allinson-Volkorenbrood SLEUTEL WEG! QKort en Bondig OPRUIMING B. A. CASSEE ZONEN WONINGINRICHTERS De verdwenen formules Woensdag 11 Januari 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsclie Courant Mr. J. Bierens de liaan heeft wegens ziekte het rectoraat van de Stichting voor Voortgezet Economisch Onderwijs moeten neerleggen. In zijn plaats is be noemd dr. S. Elzinga, die Dinsdagavond in de H.B.S. a geïnstalleerd is en daar na een voordracht gehouden heeft over het sociaal-economisch onderwijs in het algemeen en dat aan de Academie in het bijzonder. De voorzitter van het bestuur der academie de heer J. H. Textor feliciteert de nieuwe rector (links). De heer J. H. Textor, voorzitter van het bestuur herinnerde in een inleidend woord aan de opening van de academie op 6 September 1947. Thans is zij, wat de in deling der klassen betreft, op volle sterkte gekomen en over enkele maanden zullen de eerste eindexamens afgenomen worden. De tentamens zijn inmiddels begonnen. Aan de academie zijn een rector, negen docenten en een administrateur verbonden. De be langstelling voor het instituut groeit nog steeds. Oud-leerlingen van de H.B.S. a verleenden steun, de gemeente Haarlem trok zich het welzijn der academie in ruime mate aan. De gemeente Heemstede ver leende een subsidie en andere Noordhol landse gemeenten zullen dit voorbeeld vol gen. Vele leerlingen komen namelijk uit andere gemeenten dan Haarlem. Voorts deelde spreker mee, dat de provincie Noordholland de belangen van het insti tuut heeft bevorderd. De interesse van het bedrijfsleven voor de academie ne.emt ook steeds toe. Aanvankelijk verleenden alleen de Maatschappij voor Nijverheid en Handel en de Kamer van Koophandel me dewerking, thans zien ook de bedrijven het belang van het onderwijs in: employés van bedrijven wordt aangeraden de academie te bezoeken. De heer Textor vervolgde, dat ondanks de grote medewerking, ook van de zijde van onderwijsautoriteiten, het bestuur voor een zware taak heeft gestaan bij de organi satie van de cursussen. Daarbij pleegde het overleg met het curatorium en ook ontving het veel.steun van mr. J. Bierens de Haan. Spreker betreurde het dat deze wegens ziekte het rectoraat heeft moeten neerleg gen. Hij blijft nog als buitengewoon docent in de sociologie aan de academie verbon den. Tijdelijk was het bestuur met het rectoraat belast, terwijl het zocht naar een toegewijde kracht om deze taak op zich te nemen. De aandacht viel op dr. Elzinga, die sinds de oprichting van de academie cura tor is geweest. Spreker meende, dat de rectorskeuze verantwoord is en installeer de vervolgens de nieuwe rector. Dr. Elzinga wees op de banden die hem als curator reeds aan de academie bonden. De grote sociale betekenis van de academie had hem de plicht opgelegd, ja te zeggen toen men hem het rectoraat aan bood. Ondanks het feit, dat spreker gepen- sionneerd is, moet hij zich nu als rector aan pionierswerk wijden, omdat het instituut pas korte tijd bestaat en nog enig in het land is. Spreker hoopte, dat er meer zullen ADVERTENTIE al dat kostbare geld, dat door slechte, niet- doeltreffende metaalpoetscrème in het water wordt gegooid! Gebruikt Lincol Polish anti- groen, dat geeft het resultaat dat U verlangt. Enige fabrikant H. STAM, Haarlem. Burgerlijke stand HAARLEM, 10 Januari 1950 GEHUWD: 10 Jan., D. J. Hopman en E. H. Halstein; H. Stravers en W. M. Bückmann. BEVALLEN van een zoon: 7 Jan., C. B. M. van Ommerende Graauw; 8 Jan., H. C. van Aken—de Kort; 9 Jan., M. M. Pieters—van Heijningen; C. M. van Wort—van Kampen; C. C. Koek—Orth; 10 Jan., A. Prins—van Vliet. BEVALLEN van een dochter: 5 Jan., H. K. van KeekenTimmers; 7 Jan., J. Lamvan der Weij; 8 Jan., C. M. Lagerweij—Hartman; H. Voogt—Pothoff; 9 Jan., G. van Bakkum— Huijsmans; P. Maerten—Hessels. OVERLEDEN: 7 Jan., A. Buisman, 75 j., Zonnekade; J. Kist, 88 j., Obistraat; 9 Jan., T, van Asp er envan de Wetering 81 j., Jansstraat; M. HorsmeijerStompedissel, 79 j., Schotersingel; 10 Jan., W. M. Prins, 38 u., Kamperlaan. volgen. Misschien gaat het zoals met de lycea. In 1908 is het eerste lyceum opge richt en ondanks het moeilijke begin zijn er thans één-en-negentig. Spreker bezag voorts verschillende stro mingen in de wetenschappen in de loop der misch onderwijs in het algemeen te belich ten.. In de negentiende eeuw stonden de eeuwen om daarmee het sociaal-econo- natuurwetenschappen in het brandpunt der belangstelling; in onze eeuw zijn het de maatschappelijke wetenschappen. Welke taak de Haarlemse academie daai'bij te. vervullen heeft zette dr. Elzinga nader uit een. Men geeft er economisch onderwijs met als hoofdvakken economie en bedrijfseco nomie. Het laatste vak maakt vooral een snelle ontwikkeling door. Een ander belangrijk vak, dat thans een tijd van bloei kent, is sociologie. Overal komen leerstoelen in de sociologie. Spreker achtte voorts de rechtsstudie en de inlei ding tot de sociale wijsbegeerte, welke mede in het programma zijn opgenomen, van grote waarde. Tenslotte richtte spreker zich tot de leer lingen. Zij moeten samen met de docenten het instituut opbouwen en spreker ver wachtte ten deze van hen alle medewer king. Met de docenten, het curatorium en het bestuur hoopte dr. Elzinga prettig sa men te werken. Allen moeten hun krach ten geven om van dit instituut iets moois te maken ten bate van hen, die de acade mie bezoeken en ten bate van de maat schappij. Internationale organisatie der socialistische jeugd Over het onderwerp „Doel en de werk zaamheden van de Internationale Unie van Socialistische Jeugd en Studenten" werd Dinsdagochtend 10 Januari op de intex-- nationale studentenconferentie te Bent veld een lezing gehouden door Bob Mole naar, voormalig voorzitter van I.U.S.Y., thans lid van het bestuur van deze orga nisatie. Door deze lezing werd meer ach tergrond aan de conferentie gegeven, daar nu een toelichting kwam over de organi satie op wier verzoek „Politeia" deze con ferentie organiseerde. In de aanvang werd er 'de aandacht op gevestigd, dat de eerste socialistische be weging reeds werd opgericht in 1907. Het enthousiaste gevoel van internationale solidariteit, dat voor de eerste wereldoorlog in de gehele socialistische beweging heerste, kreeg door het uitbreken van die oorlog een stevige klap. In de organisaties van verschillende neu trale landen scheidden zich minderheids groepen af, bijvoorbeeld in Zwitserland, deze groepen sloten zich aaneen en hun organisatie kwam later in het vaarwater van de Comintern. In de loop van 1921 en 1922 was de socialistische jeugd internatio naal organisatorisch opnieuw op poten ge zet. Evenals in de organisatie van 1907 en in tegenstelling tot de communistische organisatie mag de nadruk hier niet vallen op de vorming van een soort politieke partij, maar op het totstandbrengen van een centrum van scholing en uitwisseling van gedachten. Een element van dit scho lende en opvoedende werk was deelname aan de activiteiten van de corresponderen de socialistische politieke partijen. De organisatie uit de periode tussen de beide wereldoorlogen was zeer actief en had een beslissende invloed op de ontwik keling van nieuwe trekken en gedachten in de socialistische beweging als zodanig. Secretaris-generaal was de Duitser Erich Ollenhauer, nu vice-president van de „sozialistische Partei Deutschland". Na het aan de macht komen van Hitler week hij met zijn gegevens, archieven e.d. uit naar Fraag, vandaar moest hij later naar Parijs vluchten, terwijl hij na het uitbreken van de tweede wereldoorlog naar Londen ging. Na 1945 werden de socialistische partijen in de verschillende landen van Europa op nieuw opgericht. Na deze herbouw op nationale basis kwam er spoedig interna tionaal contact. Na enige, uit de na-oorlog- se toestand verklaarbare verwarring werd in de herfst van 1946 de International Union of Socialism Youth opgericht, die de vooroorlogse traditie van scholings- en uit wisselingsorgaan voortzet. Wielrijdster botste tegen auto Op de hoek van de Korte en de Grote Houtstraat heeft gistermiddag tegen half zes weer een aanrijding plaats gehad. Een wiel rijdster die met grote snelheid in de rich ting Heemstede reed, trachtte achter een auto om te rijden, die uit de Korte Houtstraat de Grote Houtstraat in wilde draaien. Zij slaag de daar niet in en botste tegen de wagen op. Zij werd met een diepe snijwond in de linker arm in de Maria-stichting opgenomen. Ge- tuigen van dit ongeluk worden verzocht zich bij het politie-bureau in de Smedestraat te vervoegen. Politie van Bloemendaal voetbalkampioen Door Dinsdagmiddag met 3—0 van Haar lem 2 te winnen is het politie-eltfal van Bloemendaal kampioen geworden van de tweede klas C der competitie van de Neder landse Politie Sportbond. Bloemendaal had in 1935 het laatste kampioenschap veroverd. In dezelfde klas is gespeeld: Velsen 2Zand- voort. De bezoekers wonnen met 31 en bezetten de tweede plaats. Bureau van consultatie bij de Haarlemse rechtbank In het verslag over 1949 van het bureau van consultatie bij de Haarlemse rechtbank wordt meegedeeld, dat zich in de twee en vijftig zittingen 1194 (vorig jaar 1221) bezoe kers (sters) vervoegden, terwijl buiten de zittingen nog 125 (vorig jaar 134) rechtzoe- kenden zich tot het bureau wendden. In 818 gevallen (vorig jaar 774), waarvan 728 (vorig jaar 680) in de zittingen en 90 (vorig jaar 94) buiten zittingen, werd voldaan aan het verzoek tot toevoeging van een advocaat voor geheel kosteloze bijstand. Deze 818 gevallen betroffen 402 echtscheidingszaken (388), 82 verweer tegen scheidingen en 334 alimen- tatiezaken. Voor rechtsbijstand in strafzaken vervoeg den zich 75 (73) bezoekers (sters) en buiten de zittingen wendden zich 17 (21) verdachten tot de raad. In 18 gevallen (vorig jaar 20) werd voldaan aan het verzoek tot toevoe ging van een raadsman. „DE ZWERVER" GELIQUIDEERD „De Zwerver", het landelijk orgaan voor hulp aan onderduikers en knokploegen, dat vijf jaar bestaan heeft, is opgehouden te ver schijnen. De liquidatie van het weekblad vindt uitsluitend zijn oorzaak in de beëindi ging van de voorlichtingstaak van de LO- LKP-stichting en de GOIWN. Bij de keuze van _hetogenblik van liquidatie heeft de re dactie zich onder meer laten leiden door het tijdstip, waarop het gedenkboek der LO en LKP „Het grote gebod" de rol van „De Zwer ver" op het punt van de beschrijving der geschiedenis en de herdenking zou kunnen overnemen. Er verschijnen twee delen, waar in belangrijke verzetsfeiten door schrijvers van naam te boek worden gesteld. Tot de medewerkers behoren Rogier van Aerde, Anioon Coolen, Ad Goede, K. Norel en Anne de Vries. Feestmiddag voor ouden van dagen Dinsdagmiddag 17 Januari zal door de Algem. Bond van Ouden van Dagen in Gem. Concertzaal een feestmiddag worden aangeboden. Er zal optreden het Revue cabaretgezelschap „Jan Brouwer". THANS levering op KORTE termijn. Vraagt inlichtingen en prospectus Plein 20 - Tel. 12000 - Gr. Houtstr. 140 De moeilijkheden van de Oudewaterse Bank N.V. Op het raadhuis te Oudewater zijn onder voorzitterschap van de burgemeester lang durige besprekingen gehouden tussen de curatoren in het faillissement van de Oude waterse Bank N.V., de directie van de Am sterdamse Bank en vertegenwoordigers der belanghebbenden. Gedupeerden zijn van oordeel, dat hun onderhandelingspositie door de tussen cura toren en de Amsterdamse Bank getroffen voorlopige overeenkomst volgens welke de Amsterdamse Bank de helft van de over de eerstvolgende drie jaren te maken winst aan curatoren zal afdragenf uitermate ver zwakt is. Zij zullen een afzonderlijke ver gadering houden om hun standpunt te be palen. SCHEEPVAART Asturias, JavaR'dam 12 Jan. te R'dam verwacht. Cameronia, Java-i—A'dam 10 Jan. te Aden. Kote Gede, JavaR'dam 10 Jan. Malta ge- Bali, A'damDjakarta pass. 10 Jan. Bro thers (Rode Zee). Borneo, BangkokR'dam pass. 10 Jan. Guardafui. Celebes, A'dam-Makassar 11 Jan. te Cheribon. Cottica, A'damParamaribo pass. 10 Jan. Finisterre. Kamerlingh Onnes, 10 Jan. van Soerabaja n. Makassar. Kertosono. 10 Jan. te Djibouti. Klipfontein, AmsterdamBeira 10 Jan. te Teneriffe. Mataram, JavaR'dam pass. 11 Jan. Guar dafui. Modjokerto, LondenJava pass. 10 Jan. Finisterre. Roepat, R'damSydney 11 Jan. te Melbourne. Ruys, 10 Jan. van Yokohama te Hongkong. Sommelsdijk, Halifax—Java 10 Jan. te Port Said. Nieuw Amsterdam, 11 Jan. te Cartagena. Rotti, Java—A'dam pass. 11 Jan. Gibraltar. Sloterdijk. Djakarta—New York 11 Jan. te Port Said. Tabinta. A'dam—Djakarta 10 Jan. 850 mijl West Minicoy. Tarakan, A'dam—Java 10 Jan. van Antwer pen naar Bone. is beslist voedzamer dan witbrood, bovendien vinden vele mensen het smakelijker. Ondanks de broodoorlog is het nog voordeliger ook! (Adv.) De K.A.B. vierde haar zilveren jubileum De heer A, C. de Bruyn onderscheiden De herdenking van het 25-jarig bestaan van de Katholieke Arbeidersbeweging' be gon Dinsdag te Utrecht met de kerkelijke viering. De geestelijk adviseur van de K.A.B. mgr. J. G. van Schaik, droeg in de Sint Augustinuskerk een mis op, die werd bijgewoond door de Pauselijke Internun tius, mgr. P. Giobbe, en door de ministers mr. F. Teulings, mr. Th. R. J. Wijers en mr. J. H. van Maarseveen. De herdenkingszitting werd gehouden in de grote gehoorzaal van het Jaarbeursge bouw. Onder meer waren hier tegenwoor dig Johannes Kardinaal De Jong, de inter nuntius, mgr. P. Giobbe, de minister-presi dent, dr. W. Drees, de ministers mr. A. M. Joekes, prof. dr. J. A. M. van den Brink, mr. D. U. Stikker, mr J. H. van Maarse veen, mr. Th. R. J. Wijers en mr. F. Teu lings, de staatssecretaris van Economische Zaken, mi", W. van der Grinten, de secre taris-generaal van Sociale Zaken, mr. dr. A. A. van Rhijn, vele leden van de Eerste en Tweede Kamer en talrijke buitenlandse gasten. Na een welkomstwoord van de voorzit ter, de heer A. C. de Bruyn, hield dr. A. A. Olierook een herdenkingsrede, waarin hij een overzicht gaf van de ontwikkeling der K.A.B. Kardinaal De Jong herdacht in een korte toespraak de pioniers van de Katho lieke Arbeidersbeweging, dr. Ariëns en dr. Schaepman. Minister Joekes schetste het grote be lang van de K.A.B. voor de ontwikkeling van de arbeidersbeweging in Nederland en deelde mede dat de Koningin de heer A. C. de Bruyn had benoemd tot commandeur in de Orde van Oranje Nassau. In zijn dankwoord deelde de heer De Bruyn mede dat van de Paus een telegram met gelukwensen en de apostolische zegen voor alle aanwezigen was ontvangen. Na de herdenkingsbijeenkomst werd een zeer druk bezochte receptie gehouden. On der andere kwamen hier minister Rutten en het hoofd der E.C.A.-missie in Neder land, de heer Clarence Hunter, het K.A.B.- bestuur gelukwensen. Levenslang voor ex-leider van de N.S.N.A.P. De voormalige leider van de N.S.N.A.P. E. H. ridder van Rappard, is door de Bij- zondei"e Raad van Cassatie tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld. In het arrest wordt onder andere ge zegd: „Van R. heeft zich aan landverraad in de zwaarste vorm schuldig gemaakt. Reeds vóór de bezetting van ons land heeft hij dit verraad voorbereid. Op schaamte loze wijze heeft hij daarna gebruik ge maakt van de hulp van de Duitse bezetting om zijn annexatie-plannen door te drij ven". De zwaarste straf wilde de raad echter niet opleggen met het oog op de persoon van Van R. die gekenschetst werd als een van „iedere practische zin ge speende idealist, een politicus zonder enig politiek inzicht en leider van een beweging, die niet kon verhinderen, dat zijn partij in groepjes uiteenviel. Hij heeft zijn doel einden op een dergelijke onomwonden wijze trachten te verwezenlijken, dat hij al heel spoedig de ergernis van het Neder landse volle opwekte en onbruikbaar werd voor de Duitsers. Daardoor heeft hij ten slotte niet al te veel kwaad kunnen uit richten". Het Haagse Bijzonder Hof had Van R. destijds tot de doodstraf veroordeeld. Taxi Bel i 3 000 DAG EN NACHT Hans Kaart en de zijnen gaan heel Amerika door Het ondernemende gezelschap van Hans Kaart, thans versterkt met Jan de kraai, zet de tournee langs de troepen in Indone sië gewoon voort. Op 8 Maart na een optreden voor de Hollandse Club in Sin gapore vertrekt men aan boord van de „Ruys" naar Zuid-Afrika. In Durban gaan onze landgenoten aan wal, vanwaar zij per jeep naar Kaapstad trekken om zich daar, na gedane zeiken, in te schepen naar Buenos Aires. Hans Kaart en de zijnen stellen zich voor om zonder een cent op zak een reis te maken door Zuid-Amerika, Centraal- Amerika, Panama, Mexico, de Verenigde Staten, Canada en Alaska. Zij willen even als tot dusver door het zingen van liedjes onderweg de kost verdienen. Zes maanden heeft Kaart aan de voorbereiding van deze expeditie gewerkt. Er zullen extra medicijnen uit Nederland worden gestuurd. In Amerika moet men allerlei gereedschap pen aanschaffen, zelfs een rubbervlot om de jeep over de diverse rivieren te zetten. Het belooft een moeilijke tocht te wor den, want het gezelschap trekt dwars door de Andes en het Amazone-gebied. In Cen- traal-Amerika komen zij door gebieden, die nooit eerder een automobiel hebben gezien. In de maand December steekt Hans Kaart per vliegtuig over naar Zuid-Afrika, waar hij twee toneelstukken moet regis seren. Daarna voegt hij zich weer bij de andere reizigers. Het ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft voor de nödige papieren gezorgd. Proteststakingen in Italië Reorganisatie der regering verwacht, Op initiatief van communisten en socia listen werden heden te Modena in Italië grote proteststakingen gehouden naar aan leiding van de botsing tussen politie en stakende metaalarbeiders, die fabrieksge bouwen wilden bestormen, waardoor zes stakers werden gedood. Politieversterkin- gen kwamen heden in Modena aan, om op alle eventualiteiten voorbereid te zijn. In geheel Italië worden protest-stakingen gehouden, waardoor de voornaamste Noord- Zuid lopende spoorwegverbinding werd verbroken en de industriële werkzaamheid in Turijn, Bologna, Genua en Venetië werd verlamd. De Milanese arbeiders legden gedurende twee uur het werk neer. De treinen die uit Rome naar het Noor den vertrokken, werden in de stations van Modena en Bologna door stakende spoor wegarbeiders aangehouden. Te Modena spraken communistische en links-socialistische parlementsleden op pro testvergaderingen. Er heerst een kalme, doch gespannen atmosfeer in de stad. In Rome wordt verwacht, dat de Ita liaanse regering Donderdag zal aftreden als gevolg van een reeds lang verwachte „cri sis" en tegen het begin van de volgende week zal worden gereorganiseerd. Een woordvoerder van het bureau van de eerste minister gaf te kennen, dat het definitieve besluit op een heden te houden kabinets vergadering zou worden genomen. TEL. 11493 - LANGE VEERSTRAAT 10 DE „SLEUTEISPECIAUST" (Adv.) Ex-kapitein Westerling in Djakarta geïnterviewd De vroegere kapitein van het K.N.I.L. Westerling, die thans in Pasoendan West- Java een eigen leger organiseert en erken ning daarvan aan de regering van Pa soendan heeft gevraagd, verbleef Maandag en Dinsdag in Djakarta,, waar hij een vraaggesprek toestond aan de correspon dent te Djakarta van de Nederlandse katholieke gewestelijke pers. Hierin wees Westerling er op, dat hij niet optreedt als Nederlander of namens een groep Neder landers. „Ik handel uitsluitend voor en namens een groot deel van het Indonesi sche volk, welks belangen ik wil beharti gen". Westerling sprak het bericht tegen, dat er sprake is van een ultimatum,, „aan gezien uit de voorlaatste alinea van mijn brief de gevolgtrekking kan worden ge maakt, dat ik het uiterste zal blijven doen om botsingen te voorkomen". Westerling weigerde een indruk te geven van het aan tal gewapende mannen, waarover hij be schikt en verklaarde, dat 24 Indonesische strijdorganisaties onder zijn invloed staan, terwijl hij contact onderhoudt met volks bewegingen in Midden- en Oost-Java, oxj Sumatra en Celebes. Vele onderdelen van de Daroel Islam hebben contact met hem en houden zich aan de orders van Westerling. De gewapen de macht is grotendeels uit Indonesiërs samengesteld, doch ook enige Nederlanders staan actief aan de zijde van Westerling, aldus deelde hij aan de correspondent mede. Zijn directe medewerkers voor zover afkomstig van het K.N.I.L. zijn op normale wijze gedemobiliseerd. Ofschoon eerst in November de eerste geruchten over de actie van Westerling gehoord werden, ver klaarde hij, dat zijn R.A.P.I. reeds in Februari 1949 werd opgericht. Westerling' werd in 1919 te Istanboel geboren. Zijn vader was Nederlander en zijn moeder was van Franse afkomst. Hij was enige tijd ingedeeld bij de staf van Prins Bernhard. Hij is gehuwd en heeft drie kinderen. Hij verklaarde tenslotte geen enkel doel voor zichzelf na te streven, maar integendeel zo spoedig mogelijk naar zijn ouders in Turkije te willen terug keren. K.L.M.-record op de Transatlantische route „Captain" John Michie van de KLM heeft op een vlucht van 2930 December met zijn KLM-machine op de transatlan tische route van Prestwick naar Montreal een nieuw record gevestigd. Hij landde te Montreal elf uur en negentien minuten na zijn start te Prestwick. Volgens'statistische gegevens was de beste tijd voor deze vlucht: Elf uur 26 minuten, gemaakt door een Lancaster in 1946. Ofschoon „captain" Michie de lange route over het Noordelijk deel van de Atlantische oceaan vloog, maakte hij niet zoals de gewoonte is een tussenlanding op New Foudnland. Plaatsvervangers der twaalf ministers vergaderen in Parijs Het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft thans bevestigd dat de plaats vervangers van de twaalf ministers van Buitenl. Zaken van de Raad van Europa deze week in Parijs bijeen zullen komen om de mogelijkheid van de bouw van het eerste tehuis voor het Europese .parle ment" te Straatsburg te bestuderen. Een definitieve begroting zal voor de raad wor den opgesteld. De twaalf landen zouden delen in de kosten naar gelang van hun bevolkingsaantal. BINNENLAND In Den Haag kwamen in December 415 woningen gereed, waaronder 170 gemeente woningen, 151 verenigingswoningen en 94 particuliere woningen. Het aantal van De cember steekt ver boven de cijfers van de voorgaande maanden uit. Het vormt dan ook meer dan 'A van het totaal aantal nieuwe woningen, dat in 1949 voltooid werd, name lijk 1418. In de gemeenteraad van Leeuwarden is bij de algemene beschouwingen over de be groting het gebruik van de Friese taal voor het afleggen van de eed bij toelating als raadslid bepleit. De voorzitter zei, dat de Gemeentewet dit niet toelaat. Wil het gebruik van het Fries worden toegelaten, dan moet deze wet eerst worden gewijzigd. Op 78-jarige leeftijd is in Den Haag overleden mr. dr. H. J. Romeyn, die van 1913 tot 19.19 lid van de gemeenteraad en van 1917 tot 1919 wethouder voor de bedrijven was. Ook is hij commies-griffier bij de Eerste Kamer geweest. Van 1922 tot 1924 was de heer Romeyn lid van de Gezondheidsraad. Vele werken op het gebied van arbeids- en administratief recht zagen van zijn hand het licht. Bevorderd zijn tot schout htf nacht: de kapitein ter zee (met de tijdelijke rang van commandeur) I. W. Reijnierse en de kapitein ter zee (met de tijdelijke rang van schout bij nacht) jhr. H. A. van Foreest. Benoemd zijn in de raad voor het Kwe kersrecht, afdeling tuinbouwgewassen, de heren D. Eveleens Maarse te Aalsmeer, D. Alderden Jzn. te Aalsmeer, H. J. Grooten- dorst te Boskoop, J. B. P. I. Lombarts te Zundert en W. D. Maarse te Aalsmeer. Twee zwanen die door een particulier geschonken waren aan Park Sonsbeek in Arnhem zijn Zondag weggelopen. Ofschoon zij gekortwiekt waren en dus niet konden vliegen, waren zij erin geslaagd een afstand van ruim acht kilometer af te leggen. Men zal nu maar een ren voor hen bouwen. De stremming van het treinverkeer, veroorzaakt door de botsing tussen twee goederentreinen bij Klarenbeek tussen Apel doorn en Zutphen was Dinsdagmiddag om twee uur opgeheven. De heer Jac. Broerse, directeur van het marktwezen te Amsterdam, gaat begin Maart voor de tijd van een jaar naar Paramaribo. Op uitnodiging van de Surinaamse regering zal de heer Broerse daar het marktwezen en een exportcentrum voor citrusfruit organi seren. Op de rijksweg nabij het kamp van Laren stak een militair plotseling de weg over. Hij werd aangereden door een per sonenauto en zo ernstig gewond, dat hij later in het. Diaconesserihuis te Naarden is over leden. Op de Velperweg in Arnhem kwam een dame op een fiets met hulpmotor in botsing met een trolleybus. Zij was vrijwel op slag dood. Het m.s, „Oranje" zal op 12 Januari uit Amsterdam naar Djakarta vertrekken. Van Den Haag naar Amsterdam zal een speciale boottrein rijden die de passagiers tot op het inschepingsterrein aan de Javakade zal brengen. Deze trein vertrekt te 8.05 uur van Den Haag, en stopt te Leiden, Heemstede en Haarlem. Aankomst Amsterdam C.S. 9.03 uur en aan de Javakade te 9.35 uur. De Bijzondere Raad van Cassatie ver oordeelde de 25-jarige Jacoba R. uit Utrecht tot een gevangenisstraf van 10 jaar. Zij is op 17-jarige leeftijd in Duitse dienst getre den als „Aufseherin" en heeft in de concen tratiekampen Vught en Birlcenau gevangenen bewaakt. De Bijzondere Raad van Cassatie heeft de koopmen E. S. uit Meppel veroordeeld tot een gevangenisstraf van 13 jaar. Tijdens de bezetting was S. groepscommandant van de landwacht. Hij heeft meegewerkt aan huis zoekingen, arrestaties en razzia's. HAARLEM EN OMGEVING Ds. D. Henstra. Chr. Geref. predikant te Broek op Langendijk en voordien te Haar lem-N., staat op het tweetal te Arnhem. De Franse regering heeft de heer Walter Roozen, chef van de afdeling reclame van het Centraal Bloembollencomité te Haarlem de onderscheiding „Chevalier du Mérite Agri- cole" uitgereikt. Aan dr. J. R. H. de Smidt, leraar aan de HBS-B, onder meer bekend door zijn grote verdiensten voor het muziekleven in Haar lem en zijn werkzaamheden ter bevordering van de kennis der Franse cultuur, is door de Franse regering het Officierskruis van de Academie verleend. Tot lid van het bestuur van de Bijzon dere Organisatie voor Toegepast-Natuur- wetenschappelijk Onderzoek ten behoeve van de Volksgezondheid is benoemd de heer J. Stork te Aerdenhoi.it. Voor de uitbetaling van een bedrag, als compensatie voor kolenprijsverhoging is Donderdag 12 Januari aan de beurt: Bri tot en met Co. De heer Henk van Laar spreekt Zondag morgen 15 Januari in Cultura Jansstraat voor de Vrij denkers-Vereniging „De Dage raad" over afstamming en ontwikkeling in het rijk der levende natuur. De toneelgroep „De Spaamespatters" van de Haarlemse Hawaiïanmuziek-vereni- ging geeft op Woensdag 18 Januari in de Stadsschouwburg een voorstelling van het blijspel „De hele stad is er vol van" door John Emerson en Anita Loos. Heden begin der ZIJLSTRAAT 85 (Adv.) FEUILLETON door Mevr. I. M. C. Bijleveld-Celinck 9) Man, je kletst! viel Peter Landt in. Er komt hier 's Zaterdags na een uur nooit een vrouw in het gebouw. Professor Wyar- da wil het niet hebben. U kletst! kaatste de rechercheur. U weet er niets van. U hebt mijn neus niet! Inderdaad, glimlachte de inspecteur. Daar kunt u niets tegen inbrengen, meneer Landt! En die neus van rechercheur Prins is niet zo maar een gewone neus, maar een bijzondere neus. Een politiehonden- neus, die alle zaken uitsnuffelt. Een speur neus. Een neus, die ons reeds onschatbare diensten bewezen heeft. Nu, dan wens ik hem geluk met die bijzondere neus! bromde de assistent. Maar Wat hij zegt is toch onzin. Op de gewone laboratoria hier beneden werken natuur lijk ook meisjesstudenten, maar Zaterdag om één uur wordt alles gesloten. Dan gaat de amanuensis ook weg en werken wij alleen in het gebouw met professor Wyar- da. En die zou nooit dulden dat er een vrouw één voet binnen de deur zette, laat staan twee trappen naar boven kwam. Is professor Wyarda een vrouwen hater? vroeg de inspecteur. Ik geloof niet een algemene vrou wenhater, maar wel een hater van stude rende vrouwen. Geen enkele meisjes studente zou het wagen hem hier onder de ogen te komen; iedereen is eigenlijk doods bang van hem. En wat zou een vrouw hier vanavond laat hebben moeten doen? Ze is er tóch geweest! zei rechercheur Prins. We zullen de discussie voorlopig la ten rusten, besliste de inspecteur. Gaat u hier zitten, meneer Landt. Hebt u er be zwaar tegen om de inhoud van uw zakken hier op tafel te leggen? Nee, als u mijn huissleutel maar niet confiskeert. U houdt er een wonderlijke manier van werken op na. Hiermijn portefeuille.een niet al te schone zak doekeen tabakszak met een onmoge lijk bruin pijpje erineen beurs, lucifersgeen boekje gelukkig! ....si garetten en hier eeji zakkammetje dat ik eens in een ijdele aui gekocht heb. Peter's grote handen graaiden bereid willig in zijn zakken, deponeerden een bescheiden inventaris op het rood-en-wit- geblokte tafelkleedje van de amanuensis. De politieman, onder het helle licht, nam hem scherp op. Maar even eenvoudig en ongekunsteld als de jonge geleerde zelf waren zijn meest persoonlijke bezittingen. De portefeuille bevatte een paar lid- maatschapsbewijzen, een abonnement voor een fietsenstalling, een bankbiljet van vijf-en-twintig gulden, een knipkaart voor een kapper. De beurs bevatte voor minder dan tien gulden zilvergeld. Na een kort onderzoek schoof de politieman alles weer over de tafel naar hem toe. Rookt u tabak èn sigaretten? vroeg hij. Tabak als ik me ontspan, sigaretten als ik me inspan, was het antwoord. Mijn sigaretten zijn altijd eerder op dan mijn tabak! Mag ik u er één van mij aanbieden? Waar was u om elf uur vanavond? Op het laboratorium, boven. Bent u daar onafgebroken geweest? Ja, sinds vanmiddag twaalf uur. Ik had mijn boterhammen in een ti"ommeltje meegenomen. En koffie.... Dat is waar! Ik was er niet. U was er niet? Nee. Om elf uur, precies om elf uur, was ik er niet. De assistent graaide ten tweede male zijn, lucifers uit zijn zak, het doosje dui kelde uit zijn handen op de vloer. Hij bukte zich om het op te rapen. Maar de rechercheur Prins, klaarblijkelijk niet haatdragend van aard, trachtte gedienstig deze taak van hem over te nemen en deed eveneens een duik naar beneden. Zij stoot- tij gevoelig hun hoofden en kwamen bei den weer boven, purperrood en zonder lucifers. Au!! zei Peter Landt. Pardon! Ik dank u wel. Ik ruik Violettes de Parme, zei recher cheur Prins, zijn achterhoofd wrijvend. Wat zeg je? zei zijn chef. Ik ruik Violettes de Parme, herhaalde de ander. Zijn intonatie was wederom gelijk aan die van de reus. Waar? Hier. Bij meneer. Bij meneer zijn schoudei'. Wel alle mensen! stoof de eerste assistent op. Duizendmaal excuus, meneer Landt, zei de inspecteur, maar u parfumeert zich toch niet? De jonge geleerde schoof met een ruk zijn stoel achteruit en vloog overeind. Hoort u eens, inspecteur, riep hij, purper van drift, dat neem ik niet! Ik vind het tenslotte niet erg dat u mij er van ver denkt die formules weggenomen te heb ben of de professor dat gat in zijn hoofd geslagen te hebben, nee, dat vind ik niet erg. Dat is tenslotte niet onredelijk. Maar dat u denkt dat ik mij parfuméér.met Violettes de Parme, dat vind ik infaam! En ik verdraai het daar een antwoord op te geven! Een blik in de grijze ogen tegenover hem, waarin een heel klein humoristisch lichtje tintelde, deed hem abrupt afbre ken. U hebt gelijk, zei de kalme stem van de politieman, u behoeft die infame vraag niet te beantwoorden. Laat mij u even vuur geven. En laat rechercheur Prins dan, maar vooral alléén, uw lucifers doosje oprapen. En laten wij dan even rustig roken. De woede van de jonge man was alweer snel gezakt en ze rookten. Prins, op de achtergrond, rookte ook en de assistent hoopte dat dit zijn gevoeligheid voor Vio lettes de Parme wat zou verminderen. En dan» tikte de inspecteur de as van zijn sigaret, haalde zijn notitieboek voor de dag en vervolgde op dezelfde prettige toon: Eigenlijk moeten we nog bij het begin beginnen. Wilt u mij uw naam precies op geven? Leeftijd enz.? Peter Frederik Landt. Geboren en getogen te Amsterdam. En ik ben twee- en-dertig jaar. Chemicus natuurlijk. Niet getrouwd of verloofd? Geen van beide. En u woont? Roemer Visscherstraat 212. Een uit stekend pension. Moet u ook mijn telefoon nummer weten? Dank u. En u werkt dus al tien jaar met professor Wyarda samen. Dit wordt het elfde jaar. Over uw werk hebt u al uitvoerig gespx-oken. Wij kunnen dus overgaan tot deze avond. Hebt u vandaag iets bijzonders aan professor Wyarda gemerkt? Was hij onrustig of zenuwachtig? Nee. Knorrig en zakelijk als altijd. Ik heb geen enkel bijzonder symptoom bespeurd. En hij zou om elf uur terugkomen? Een afspraak zoals we al zo dikwijls gemaakt hebben. Hij is nóg nooit ergens een seconde te laat gekomen. Nam hij wel eens meer aantekenin gen mee naar huis? Soms wel. Soms niet. Helaas deed hij het vanavond wel. En wie kon weten dat hij die aan tekeningen bij zich had? (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 6