De „Sanihaes"-korenmolen kan gerepareerd en gered worden RHEÜMIN/^ De radio geeft Vrijdag Gezondheidstoestand der Haarlemmers VAN HOUTEN H 1 Q PANDA EN DE MEESTER* J DANSSCHOOLKWEKKEBOOM Nieuwe Gracht 98, Haarlem Wereldnieuws Donderdag 12 Januari 1950 2 OM EEN KENNEMER BEZIT Mits de gemeenschap voor deze laatste molen tussen Haarlem en Alkmaar in de bres springt Santpoort kan bogen op een pro bleem, dat sinds onheuglijke tijden dichtbeschreven vellen, boze gezichten en treurende dorpelingen heeft te weeg gebracht. Het probleem staat aan de Wüstelaan en het had vier wieken dfe enige, die tussen Haarlem en Alkmaar op een volslagen molen te vinden waren. Het heet „De Santhaes". Klaas Boekei, de molenaar en me neer Drijver, de ornitholoog kunnen er ook nu samen een omvangrijke boom over opzetten, waarbij Klaas zegt, dat hij „er niet aan denkt" en meneer Drijver beweert, dat „het er toch van moet komen". De Santhaes In 1616 moet er al op diezelfde plaats, achter het toen nog lage bos van de duin rand een korenmolen hebben gestaan en uit 1779 dateert de nieuwe „Santhaes", die nu de gemoederen bezig houdt. Voor een molen stond hij daar uitgesproken slecht, want als de collega's van de Zaan streek allang volop maalden kon de Sant- poortse mulder slechts met moeite bewe ging krijgen in liet eiken raderwerk; hij was door het bos „ontrijfd en van zijne costwinninge ontzet", zoals de oude pa pieren vertellen. Thans ligt het probleem even anders: Op windkracht maalt „De Santhaes" toch reeds lang niet meer want de motor in zijn achtkantige romp kan het veel sneller en beter. Maar desondanks hebben de laatste najaarsstormen er „beweging" in gekregen: een der ach t-en-vijf tig meter lange roeden is geknapt en twee wieken hangen dientengevolge troosteloos op de balie. De molenaar, Boekei, wiens eigen dom deze „Santhaes" is, kan er moeilijk wat aan laten doen en dat zou ook niet helemaal eerlijk zijn, want het Santpoortse juweel kan gevoeglijk ais gemeenschappe lijk pronkstuk worden beschouwd. En dat geeft de heer Drijver en met hem het be stuur van „Santpoorts Bloei" dan ook de overtuiging dat heter „toch van moet komen". De historie herhaalt zich Tien jaar geleden stond Santpoort voor dezelfde kwestie: de molen was zozeer vervallen, dat er gerestaureerd moest worden als andere mogelijkheid zou slechts een volledige aftakeling van de „Santhaes" overblijven. Toen is er direct geld bijeengebracht en daarvan kon de molen worden opgeknapt op één roe na en die heeft het nu juist begeven. De vereniging „De Hollandse Molen" heeft de kosten der vervanging daarvan (door een goede tweedehandse) begroot op 1600 2000 en dat geld zal dus op de een of 2(LTABL._35_CTSJ Zondagsvergunning Onder de vele verhalen, die omtrent de oude „Santhaes" de ronde doen, is dat van de molenaar, die ten onrechte van moord werd verdacht, wel het meest frappante. De schout en zijn rakkers hadden namelijk dg goede man, die in een lang vervlogen jaar het beheer over de molen voerde, al aan de beul over geleverd, maar toen de strop reeds om zijn hals gleed, kwam de juiste toe dracht van de moord aan het licht en de molenaar mocht een wens doen bij wijze van gerechtelijke tegenprestatie. Hij vroegvoortaan ook 's Zondags te mogen malen, wat hem prompt werd toegestaan. Voorlopig zal Santpoorts Bloei al blij t zijn als de Santhaes door de week weer i in orde is. HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Woord voor de dag. 8.30 Nieuws. 3.40 Gewijde muziek. 9.00 Weer berichten. 9.03 Platen. 9.15 Voor zieken. 9.3C Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Zang en piano. 11.30 Platen. 12.00 Koor. 1-2.30 Weer bericht. 12.33 Metropole-orlcest. 13.00 Nieuws. 13.15 Mandolinemuziek. 13.45 Platen. 14.40 Voordracht. 15.00 Platen. 15.10 Concertge bouw-kwintet, 15.40 Voordracht. 16.00 Kamer kwartet. 17.30 Friese voordracht. 17.45 Esperanto. 18.00 Geestelijke liederen, 18.15 „Het Begin". 18.30 Voor de strijdkrachten. 19.00 Nieuws. 19.15 Regeringsuitzending. 19.35 Platen. 19,40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.05 Platen. 20.15 Strijkorkest. 20.45 „Een protestantse landbouwkolonie in Brazilië", causerie. 21.15 Platen. 21.30 Gemengd koor, Arnhemse Orkestvereniging en solisten. 22.45 Overdenlring.. 23.00 Nieuws. 23.15 Platen. HILVERSUM II, 414.5 M. 7.00 Nieuws. 7.18 Platen. 8,30 Nieuws. 8.43 Platen. 28.50 Voor de vrouw. 9.00 Weer berichten. 9.03 Platen. 10.00 „Thuis". 10.05 Morgenwijding. 10.20 Platen. 10.30 Voor zie ken. 11.00 Voor de vrouw. 11.15 Orgel. 11.40 Voordracht. 12.00 Lichte muziek.. 12.30 Weer bericht. 12.33 Sportpraatje. 12,45 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Populair conceit. 13.4-5 Platen. 14.00 Voor de vrouw. 14.20' Zang en piano. 15.00 Voordracht. 15.20 Kamerorkest. 16.00 Filmprogramma. 17.30 Muziek. Causerie. 18.00 Nieuws. 18.15 Felicitaties. 18.45 Kwartet. 19.00 „Denk om de bocht". 19.15 Platen. 19.30 „Gelovige mensen". 19.50 „Tien voor acht". 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespreking. 20.10 Platen, 20.30 „Mensen aan het werk", 21.00 Verzoekprogramma. 21.25 „Aether-forum". 21.55 Buitenlands weekoverzicht. 22.10 Lichte muziek. 22.40 „Vandaag". 22.45 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.15 Platen, andere manier gefourneerd moeten worden, anders dreigt weer de ontmanteling. Er is een klein be'drag van de vorige keer over gebleven, de gemeente is wellicht bereid een handje te helpen, maar daarmee is „Santpoorts Bloei" nog niet uit de moei lijkheden. Daarom zal er de 28e Januari in het „Jeugdhuis" een exclusieve film avond worden gegeven (zaal gratis, geen vermakelijkheidsbelasting), waar de heer Jan P. Strijbos belangeloos zijn laatste kleurenfilms zal vertonen over het vogel leven in het gebied van de Provinciale waterleiding onder Castricum. Maar dan zal men er nóg niet zijn. Vandaar dan ook, dat „Santpoorts Bloei" met enige klem het gironummer 350534 onder de aan dacht brengtDat de „kwestie Santhaes" overigens niet over gebrek aan belangstelling heeft te klagen, moge blijken uit de vorming van een co mité van aanbeveling voor de inzamelings actie, waarvan burgemeester m'r. M. M. Kwint van Velsen het voorzitterschap be kleedt. Moge de trouwe wachter van Sant poort ook nu niet vergeten worden, de grondslagen voor een redding zijn gelegd en wat tien jaar geleden kon, zal ook nu mogelijk moeten zijn. Den Haag bouwt bedrijfspanden „Gelukkig zonder rijkssteun" zegt burgemeester Schokking In de gemeente Den Haag zal over 10 jaar geen grond voor bouwdoeleinden meer beschikbaar zijn, omdat de daarvoor be schikbare oppervlakte dan volgebouwd zal zijn. Een deel van de bouwgrond ligt in -het Oostelijk poldergebied van de stad, waar burgemeester Schokking Woensdag de eerste spade in de grond stak voor de bouw van een aantal bedi-ijfspanden. Reeds lang kampte de gemeente met een nijpend gebrek aan bedrijfsruimten, voor al voor kleine en middelgrote ondernemin gen, die thans veelal zijn gevestigd in kan toor- of woonruimten. De industriepanden worden gebouwd in blokken, elk bestaande uit vierbedrijfsruimten met een opper vlakte van 384 vierkante meter met een onoverdekte binnenplaats van 144 vier kante meter, Voor de bouw, die naar ver wacht wordt binnen 5 a 6 maanden zal zijn voltooid, voteerde de gemeenteraad 615.000,—. De burgemeester zette in een korte toe spraak het belang van deze eerste stap tot het vestigen van industrieruimten in een overigens niet-industriële stad als Den Haag uiteen. „Ik heb aan het hoofd van een industrie-gemeente gestaan en weet uit ei'varing hoe moeilijk het op het ogen blik is, om vestigingsruimte voor de in dustrie te vinden. Daarom is het een goed ding. dat deze panden zonder rijkssteun tot stand zullen komen, omdat er met rijkssteun moet worden voldaan aan zo veel voorwaarden, dat het bijna ondoenlijk is om tot een goed einde te geraken", al dus mr. Schokking. De te bouwen bedrijfspanden hebben reeds alle een huurder. Bussums raad keurt bouwplan-Bouma goed De Bussumse gemeenteraad heeft na een discussie van zes uur, waarvan het laatste uur in besloten vergadering, met alge mene stemmen zijn goedkeuring gehecht aan het plan van de wethouder voor de Volkshuisvesting, de heer L. Bouma, voor de bouw van 306 woningen. Reeds meer dan 100 gemeentebesturen hebben inzage van het plan-Bouma ge vraagd. Vele stadsbestuurders kwamen naar Bussum, onder anderen een groep van twaalf burgemeesters uit Oost-Groningen. Roman over ontspoorde jeugd kreeg Rotterdamse Nutsprijs Woensdagmiddag werd. aan de Amster damse journalist-letterkundige B. Stroman de zogenaamde Rotterdamse Nutsprijs uit gereikt voor zijn in 1949 verschenen roman „Kleine diefjes worden groot". Deze prijs werd ingesteld door het departement Rot terdam van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen ten gunste van een publicatie, die niet zozeer om haar litteraire waarde dan wel om haar sociaal-ethische strek king de instemming van het bestuur zou hebben. De voorzitter van het departement, mr. J. W. W. van der Hoeven, verklaarde on der meer: „Wij voelen sterk onze mede verantwoordelijkheid voor de jeugd en dat is de reden waarom wij ons interes seren voor schrijvers, die in dezelfde rich ting gaan". Vervolgens las de secretaris de moti vering der bekroning voor. „Met dit boek is het de tweede keer, dat een begaafd journalist een voortreffelijk werk ver richt heeft ten aanzien van de ontspoorde stadsjeugd, bijna vijftig jaar nadat Brusse zijn „Boefje" deed verschijnen. De gevaren die thans het kind bedreigen zijn eerder toegenomen dan verminderd, de neiging tot het kwade is veeleer aangewakkerd. Hier is de journalist aan het woord, die talrijke dossiers van de kinderpolitie door kijkt, niet alleen gedreven door de nieuws gierigheid van de persman, maar door een bewogen gemoed. Stroman heeft in zijn boek in de eerste plaats belangstelling willen wekken voor de gevaren, waaraan de stadsjeugd zo licht ten offer valt, als de morele basis in het gezin ontbreekt. Hij heeft ook belangstelling weten te wekken voor het werk van hen, wier levenstaak het is deze kinderen weer naar het nor male bestaan in de maatschappij terug te leiden. Gelukkig is het boek gespeend van een onsmakelijk realisme, dat maar al te veel opgeld doet. Door dit boek zullen niet alleen vele beurzen open .gaan, doch misschien gaat er ook een enkele keer een hart open, dat-zich geroepen voelt in dit werk een levenstaak te vinden". Volledigheidshalve delen wij mede dat „Kleine diefjes worden groot" is versche nen bij A. W. Sijthoff's Uitgeversmaat schappij te Leiden, Deze knappe journa listieke reportage in romanvorm geeft een scherp beeld van het leven van de crimi nele jeugd en beperkt zich daarbij geens zins tot de volksbuurten. „Want het zal voor een ieder duidelijk zijn", zegt de schrijver in zijn voorwoord, „dat de crimi naliteit onder de jeugd in geen enkel op zicht het monopolie is van de sociaal min der bedeelde kinderen." Alle behandelde gegevens zijn aan de werkelijkheid ge toetst en de anoniem vermelde gevallen berusten op authentieke dossiers en cor respondentie van de daarbij betrokkenen. Op het Spui in Den Haag: is een 15-jarige jongen met zijn -fiets geslipt en onder de wielen van een hem achterop rijdende truck met oplegger gevallen. De jongen was op slag dood.. Wachtlijst voor de ziekenhuizen is verminderd Wij vroegen dr. W. B. Smit, directeur van de Geneeskundige Dienst te Haarlem, naar de gezondheidstoestand van de Haar lemmers in het afgelopen jaar. Zijn indruk is dat er geen reden tot onte vredenheid is. Het sterftecijfer was in 1949 wel iets hoger dan in 1948, maar dat over 1948 was ook bijzonder laag, zowel voor Nederland als Haarlem. Dat het Haarlemse cijfer hoger is dan het gemiddelde voor ons land is te verklaren uit het feit dat er in Haarlem in verhouding veel ouden van dagen wonen. Er kwam in 1949 nog niet de helft van het aantal roodvonk-gevallen voor dat in 1948 werd geconstateerd. Toen waren het er 309. Het aantal diphterie-gevallen is in 1949 hoger geweest dan in 1948. Dit was trouwens al zo vervolgde dr. Smit af te leiden uit de maatregelen die door de Geneeskundige Dienst genomen zijn om de kinderen tegen die ziekte' te immuniseren. In 1948 waren wij gezakt tot 39 gevallen. In 1947 was 'het aantal 123, in 1946 337, in 1945 925 en 1944 2219. Gelukkig bleven wij in-het afgelopen jaar nog beneden het aan tal voor 1947, maar uit alles blijkt, dat het nodig is, dat de bestrijding krachtig wordt voortgezet. Vandaar onze actie om alle kinderen tegen diphterie te immuniseren. Er kan niet genoeg op worden aangedron gen dat de ouders in deze kwestie hun volle medewerking verlenen. De diphterie die nu de kop heeft opge stoken, blijkt van een kwaadaardig karak ter te zijn. Dit is ook wel af te leiden uit het feit dat er sinds October vier kinderen aan overleden zijn. In 1948 was er één sterf geval. Andere besmettelijke ziekten kwamen in 1949 gelukkig zelden voor. De bestrijding van de malaria is krachtig ter hand ge nomen. Dit heeft tengevolge gehad dat er veel minder gevallen voorkwamen dan in 1948, toen het er 55 waren. Uit onderzoe kingen naar de malaria bleek, dat er veel lijders in Haarlem-Noord, ten Noorden van de Jan Gijzenvaart gevonden werden. Daar om werden daar de slaapkamers van de huizen waarin de ziekte geconstateerd was Passagierslijst van de „Waterman" Op onze kantoren ligt ter inzage de passagierslijst van het troepentrans portschip „Waterman", dat met onge-/ i veer 1500 militairen aan boord op 24\\ December uit Tandjong Priok is ver trokken. Het schip wordt omstreeks 16 Januari in Rotterdam verwacht. met D.D.T. ontsmet, om daarbij de mug gen (de veroorzakers der malaria) te doden. Wij moesten ons bepalen tot de woningen waar een patiënt is geweest, omdat het anders te veel zou zijn gaan kosten, 'want deze bestrijding is vrij kostbaar. Reeds nu zijn er 3500 liter D.D.T. gespoten. De wachtlijst voor de ziekenhuizen Het is bekend dat de ziekenhuisruimte in Haarlem te klein is om aan alle aanvragen te voldoen. Gelukkig' daalt de lijst van de wachtenden, die opneming hebben ge vraagd. Einde 1948 stonden er 887 op deze lijst, nu een jaar later, is dit aantal gelukkig gedaald tot 703. Dit komt omdat het aantal bedden in het St. Elisabeths Gasthuis met 42 is vermeerderd. Er bestaan plannen om ook een vermeerdering van het aantal bed den in het Diaconessenhuis mogelijk te maken. Deze uitbreiding zou 28 a 32 zijn. Bovendien is aan de mogelijkheid gedacht om ook een uitbreiding van het aantal bed den in de Mariastichting te krijgen. Indien deze plannen tot uitvoering komen, zou dit de ziekenhuisruimte in Haarlem vrij be langrijk vergroten. Vermoedelijk wel zoveel dat wij van de wachtlijst van patiënten af komen. Daarmee zou het dan voor de naaste toekomst niet noodzakelijk zijn om aan de bouw van een nieuw ziekenhuis te denken, want het is wel gebleken, dat daartegen in deze tijd grote financiële bezwaren bestaan. Het is thans voor de gemeente mogelijk om bepaalde patiënten in het Marinehospi taal te Overveen te doen opnemen. Nu evenwel de bepaling gemaakt is, dat die patiënten dan behandeld moeten worden door de doctoren die aan dit hospitaal ver bonden zijn, kan er slechts gebruik van gemaakt worden als er patiënten zijn die onder behandeling, zijn van specialisten die aan die inrichting' verbonden zijn. De patiënten die voor rekening der gemeente Haarlem in de ziekenhuizen worden opge nomen, hébben immers vrije keuze van specialisten. Streven naar samenwerking van Openluchttheaters Van Haagse zijde is een initiatief ge nomen gericht op een betere samenwer king tussen de besturen van de in Neder land bestaande openluchttheaters. Op Woensdag 18 Januari zal daartoe te 's-Gravenhage een eerste contactvergade ring van directeuren en bestuurders van de grote openluchttheaters worden gehou den. Voorzitter van de vergadering is de heer J. H. Carpentier Alting, diredteur van de Koninklijke Schouwburg. Getracht zal worden tot een grotere eenheid te komen. Tevens wil men de mogelijkheden bezien van een uitwisseling van daarvoor ge schikte programma's. Hel Nederlandse merk met Wereldreputatie V.A.R.A. is tegen particuliere exploitatie van radiocentrales Het hoofdbestuur van de V.A.R.A. heeft in een brief aan de minister van Verkeer en Waterstaat zijn standpunt uiteengezet inzake de exploitatie der radiocentrales. Het hoofdbestuur deelt mede, dat naar haar mening terugkeer tot particulier en gemeentelijk beheer op zeer ernstige be zwaren stuit. Deze vloeien vooral voort uit de omstandigheid, dat de particuliere bedrijfsvorm tot een duurdere exploitatie zal leiden dan het huidige beheer door de P.T.T. De daardoor noodzakelijke ver hoging van het abonnementsgeld acht de V.A.R.A. een overwegend bezwaar, te meer omdat het in vele gevallen de minder- draagkrachtige luisteraars zijn, die van een aansluiting op de radiocentrales ge bruik maken. Volgens het hoofdbestuur zullen bij terugkeer van gemeentelijke en particu liere exploitatie de onrendabele delen van het land nimmer radiodistributie krijgen. Van de 1400 man, die de P.T.T. zou moeten ontslaan, zou zeer waarschijnlijk een aantal zonder werk komen. De V.A.R.A. acht het een algemeen cul tureel en sociaal belang, dat de radio uitzendingen door een zo groot mogelijk aantal luisteraars worden ontvangen. Hier bij is een goed distributienet over het gehele land, zoals de P.T.T. in uitzicht stelt, en een zo economisch mogelijke exploitatie een factor van grote betekenis. Voorschot op uitkering ineens aan rijkspersoneel Ter uitvoering van de beslissing' van de ministerraad is een KoninklijkBesluit voorbereid, strekkende tot het verlenen van een uitkering ineens over het eerste kwartaal van 1950 aan een deel van het rijkspersoneel, overeenkomende met een salarisverhoging van 5 procent. In het desbetreffende ontwerp wordt de mogelijkheid geopend dat op deze uit kering reeds vóór het verstrijken van dit kwartaal voorschotten worden uitbetaald aan de hand van door de ministers van Binnenlandse Zaken en van Financiën te geven voorschriften. Aangezien algemeen de wenselijkheid wordt gevoeld de uitbe taling op de korst mogelijke termijn na het tot stand komen van het Koninklijk Besluit te doen. De ministers van Binnen landse Zaken en van Financiën hebben aan de departementen een aantal bereke- nings-tabellen doen toekomen, met het verzoek te bevorderen, dat reeds thans met behulp daarvan en met inachtneming van mede verstrekte richtlijnen het netto bedrag van het voorschot wordt uitgere kend en de betalingslijsten worden gereed gemaakt, opdat terstond nadat de ontwor pen regeling, waarop de tabellen zijn ge baseerd, definitief zal zijn vastgelegd, tot uitbetaling kan worden overgegaan. De luitenant-kolonel b. d. J. de Waal te 's Gravenhage is ter gelegenheid van zijn zeventigste verjaardag bevorderd tot de titulaire rang van. kolonel. 4. „Kras-lcras!" zei de viool, toen mijn heer Flodder Fiedeldum begon te spelen. Het was nogal een heftig lawaai en het schreeuiode erg, maar Panda dacht, dat het wel mooi zou zijn, want hij had ge leerd dat muziek mooi is, én hij luisterde dus oplettend. „Andante.... andante fhiisterde Fiedeldum intussen tot zichzelf. „Maesiuoso! Crescendo! Ahmeester lijk.... groot.... luelk een beheersing... diep gevoel.... ah.... largo!" En zo mompelend speelde hij voort en de gillen van zijn gekwelde viool stegen hoger en hoger tot Panda er kippenvel van kreeg.. en toen hoorden zij inééns ergens van boven-af nét zo'n geluid! „Ha! Mijn mu ziek inspireert een ander musicus tot sa menspel!" riep Fiedeldum verbaasd. „Alle gro, vriend! Ene-tweeë-drie-én-vier!" Snerp-snerp, deed de viool, en vanuit de dakgoot boven klonk nu een heel orkest van snerp-piep-miauw. Ze keken ver schrikt omhoogen daar zat toen een klein orkest van katten, die allemaal wa ren komen luisteren, waarschijnlijk omdat zij dachten dat er een soortgenoot van hen gemarteld werd. „Ik geloof niet, dat het allemaal muzikanten zijn, mijnheer Fiedel dum", zei Panda. „Achonbegrip!" Smakeloosheid! Domheid..altijd weer. zuchtte de violist. „Mij bespottelijk ma ken, dat kunnen zezelfs de katten. Kom meeleerling, wég van hier!" Op vele lessen was het aantal dames groter dan dat der heren. Thans is echter het omge keerde het geval. Dit mede in verband met de terugkeer van onze jongens uit Indonesië. Voor onze lessen op Woensdag en Zaterdag kun nen dus nog uitsluitend dames worden inge schreven. Inschrijving van heren voor deze lessen is gesloten. Op ons slotbal speelt Victor Silvester met zijn beroemde Engelse dansband. Toneelspelers pir@flest©fer& Hegen de benoeming van 3@ris Diels Op een Zondag te Amsterdam gehouden vergadering van de Nederlandse Vereni ging van Toneelkunstenaars die door meer dan honderd leden werd bijgewoond, is bij acclamatie een motie aangenomen waarin wordt geprotesteerd tegen de be noeming van Joris Diels tot mede-direc teur van de I-Iaagse Comedie. Joris Diels, in bezettingstijd directeur van een vooraanstaand toneelgezelschap in België werd aldaar na de bevrijding bij verstek veroordeeld tot vijftien jaar. Later sprak een krijgsraad hem vrij. Hij zou onder meer in Duitsland zijn opgetre den en vijandelijke propaganda hebben gevoerd. Thans schijnt het hem in zijn vaderland onmogelijk om een engagement te krijgen. Hij is sinds enkele jaren direc teur van het gesubsidieerde Limburgs Toneel. In de bovenbedoelde motie wordt het bestuur van de Nederlandse Vereniging van Toneelkunstenaars opgedragen een onderzoek in te stellen naar de gedragin gen van Joris Diels gedurende de jaren 1940 tot 1945 en de resultaten daarvan in een rapport vast te leggen. Onder de leden van de Haagse Comedie is voor de publicatie van zijn benoeming een enquête gehouden naar de gevoelens van de leden van dit gezelschap ten aan zien van Joris Diels. Geen van allen op perde bezwaren van politieke aard. Noodtoestand op de Goudkust afgekondigd De gouverneur van de Goudkust heeft te middernacht de noodtoestand afgekon digd. Maandag is op de Goudkust een cam pagne van burgerlijke ongehoorzaamheid begonnen ter ondersteuning van de aan spraken op de status van dominion. De gouverneur, Sir Charles Arden Clarke, heeft verklaard, dat de afgelopen vier dagen onverantwoordelijke elemen ten stakingen hebben uitgelokt. Gauw. Volgens het Oost-Duitse persbureau ADN is Erich Koch, de vroegere nati- onaal-socialistische Gauleiter van Oost- Pruisen en ex-commissaris voor de Oekraine, door de Britse autoriteiten aan Polen uitgeleverd. Volgens Kochs advocate is de voormalige Gauleiter door een hongerstaking van 12 dagen zo verzwakt, dat zijn uitlevering' moest worden versneld om hem nog' levend naar Polen te krijgen. Nachtmerrie. Een Zwitser uit Basel die gehoord had dat de herencostuums in Frankrijk goedkoper waren dan in Zwitserland, stak zich in een oud pakje en spoorde de grens over. In Mulhouse kocht hij een pracht van een costuum. In het toilet van de trein naar huis ont deed hij zich van het oude pak en smeet •■dit uit het raam, om zich eens even netjes aan te gaan kleden.. Hij opende de doos maar tot zijn onsteltenis be vatte deze een pakje voor een jongetje van zes jaar In Basel was hij de eerste die een taxi had. Luchtfiets. Een beeldhouwer uit Charle roi wil in het voorjaar met zijn zelf gemaakt vliegtuig de lucht ingaan. Het ding heeft geen motor maar wordt uit- sluitend door 's beeldhouwers spier kracht aangedreven. Het toestel heeft een spanwijdte van 12 meter en weegt dertig kilo. De piloot zit op een zadel en trapt op pedalen die de propeller j aandrijven. Heel dom. De onderwjjs-autoriteiten in Baltimore (V.S.) hebben verordonneerd dat de publicaties die de Russische am bassade in Washington regelmatig aan de middelbare scholen doet toekomen, als ongewenste propaganda moet wor den verbrand. Recept. Moses Blinks, een 120-jarige neger uit Stockton (V.S.) is gisteren om het leven gekomen, toen hij door een trein werd aangereden. Hij beweerde vader te zijn van 83 kinderen, die hem door elf vrouwen zouden zijn geschon ken. Het geheim van zijn hoge leeftijd was „hard werken onder veelvuldig gebruik van wonderolie en terpentijn." Geen zorgen. Een andere oude man, Bevin Holmes uit Hampshire in Enge land, die gisteren zijn honderdste ver jaardag vierde, schrijft zijn hoge leef tijd toe aan zijn doofheid. „In de oorlog kon hij het ontploffen van bommen en granaten niet horen en daarom maakte hij er zich ook niet bezorgd over", ver telde zijn dochter. Wie kaatst. Leo Duck, de' leider van de nieuwsdienst van radio-Berlijn in de Sovjet-sector, die alle niet-communis- i tische personeelsleden ontsloeg, heeft nu zelf zijn congé gekregen „omdat door deze ontslagen het gehalte van de uit- zendingen is gedaald." I Kind. De vier-jarige Kijonito Janome uit Tokio is een wonderkind dat al 150 schilderijen heeft gemaakt. Binnenkort I worden dertig van zijn werken geëxpo seerd. Het tqlent van het kind werd ontdekt, toen hij een schets van zijn vader maakte, die 's avonds aangescho- i ten thuis kwam. Druk. De Tsjechische regering heeft de verkoop verboden van boeken die vóór Mei 1945 zijn verschenen. Slechts en kele categorieën zijn uitgezonderd. Zuur. Een Fransman, die zestien jaar ge leden,uit de strafkolonie Cayenne ont snapte, is in Parijs gearresteerd. Hij had per ongeluk de naam. aangenomen van een Franse oplichter, die door de politie gezocht werd. Vrij land. De 56-jarige Amerikaanse mijnwerker Charles Waichekauskas is ontslagen omdat hij het reglement van zijn vakbond heeft overtreden, dat_ de leden verbiedt hun huizen met iets anders dan kolen of hout te verwarmen, Charles had een gasverwarmingsinstal- latie in zijn nieuwe huis geplaatst, om- I dat Icolenverwarming technisch onmo gelijk was. Zijnbaas in de kolenmijn zei hem: „Het spijt me wel, maar je kameraden willen niet meer met je werken." Slokje. Toen in 1946 de strijd tegen de malaria-mug op Cyprus en Sardinië in volle gang' was, wedde de gouverneur van Cyprus met de Hoge Commissaris van Sardinië om 100 flessen wijn, dat zijn eiland de strijd het eerst zou win nen. Zaterdag kwam op Sardinië een telegram binnen uit Cyprus: „Geen mug meer te bekennen. Wordt het niet tijd voor een slokje?" De 100 flessen gijn thans onderweg. Bezuiniging. Volgens Reuter zal Groot- Brittannië waarschijnlijk om redenen van economische aard zijn vlootbasis op de Bermuda-eilanden opheffen. Sedert de bases op de Bermuda-eilan- 1 den (in 1940) aan de Verenigde Staten in bruikleen zijn gegeven, hebben j Amerikaanse oorlogsschepen er dik wijls gebruik van.gemaakt. Reliëf uit museum te Utrecht is terecht Een militair had het meegenomen Het uit het aartsbisschoppelijk museum I te Utrecht gestolen eikenhouten zestiende eeuwse reliëf is terecht. De dief is gearres- teerd. Omstreeks de jaarwisseling heeft de 31-jarige militair A. N., werkzaam in een i militair hospitaalte Utrecht, het kunst voorwerp in het museum weggenomen. Hij had het op zijn kamer in het hospi- opgehangen, maar het verborgen toén hij de berichten over de diefstal in de kran ten las. De recherche had inmiddels enkele aanwijzingen gekregen waar het kunst voorwerp te vinden was. De militair heeft i een bekentenis afgelegd. Verduisterde gelden in nachtclubs verbrast In Amsterdam heeft de recherche het echtpaar R., wonende ih Amsterdam-Zuid, 1 aangehouden, verdacht van valsheid in geschrifte en verduistering van een be drag van ongeveer tienduizend gulden ten nadele van een advertentiebureau in het J centrum der stad, waar het echtpaar werk zaam was. Volgens de politie heeft het echtpaar valse nota's uitgeschreven en valse boekingen verricht. De gelden, door het echtpaar geïncasseerd, werden onjuist in de boekhouding verantwoord of in het geheel niet geboekt. Het geld, op deze wijze verkregen, werd ten dele gebruikt om een vroegere werkgever maandelijks af te be talen wegens een destijds gepleegde j fraude, waarover de politie pas nu is in gelicht. Het echtpaar heeft volgens de politie een groot gedeelte van het geld in nacht clubs verbrast. De man was zelfs donateur van een nachtclub. De juiste omvang van het verduisterde bedrag staat nog niet vast.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 2