Haarlems Dagblad In Praag Vijf-en-vijftig man van duikboot Truculent als verloren beschouwd Weerbericht 64e Jaargang No. 19450 Bureaux: Grote Houtstraat 93, Telefoon Adver tenties en Administratie 10724, 14825. Redactie: 10600. Directie 13082, Hoofdred. 15054. Bijkant. Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12. Telefoon 12713, 10132. Hoofdredacteur: Robert Peereboom Zaterdag 14 Januari 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent. per kwartaal ƒ4,25. Franco per post f 4.75. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie cn <öprcti)tc Daaclcmsrtjc «Tourant (3tnno 165-6) Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom DE HOUDING der Tsjecho-Slowaakse regering duidt in de laatste weken op toenemende verslechtering in de toestand. Het besluit dat geen boeken, voor het jaar 1945 uitgegeven, meer verkocht mogen worden oplagen zijn in beslag genomen geeft weer eens duidelijk aan hoe het met de geestesvrijheid gesteld is. Er ont breekt nog aan dat men die boeken in het openbaar gaat verbranden; de herinnering aan zulk braridstapel-feest onder het Duitse Nazi-bewind in Berlijn is levendig geble ven. Misschien komt het in Praag ook nog wel eens zo ver. Maar ook zonder boeken- brandstapel is de communistische Praagse regering al op overeenkomstige wijze aan het werk. In de Duitse tijd zou men niet geloofd hebben dat de regering van een klein volk ooit tot dusdanige besnoeiingen van de vrijheid des geestes zou overgaan. Het scheen slechts mogelijk te zijn voor een machtig en zwaarbewapend land. Evenmin zouden wij in „de moderne tijd" verwacht hebben, dat als in een klein land een man gearresteerd wordt die behoort tot een volk waarmee normale diplomatieke betrekkin gen onderhouden worden, die eenvoudig worden veronachtzaamd. Welnu, ge weet het: in December is een Nederlandse han delsman in de Tsjecho-Slowaakse hoofd stad gearresteerd. Herhaaldelijk heeft ons gezantschap te Praag de in zulk geval ge bruikelijke vragen gesteld: waarom de man gevangen genomen is, waar hij gevangen zit en of een vertegenwoordiger van het gezantschap hem bezoeken mag. Men heeft, ondanks de herhaling, zelfs geen antwoord op de beide vragen gekregen. Onze regering heeft tenslotte op 11 Januari, viér weken na de arrestatie van de heer J. A. Louwers (vertegenwoordiger van de Algemene Kunstzijde Unie) een communiqué uitge geven dat begrijpelijkerwijze in scherpe toon is gesteld. „De Nederlandse regering betreurt ten zeerste dat zij heeft moeten vaststellen, dat ten deze de Tsjechoslo- waakse regering de in het verkeer tussen beschaafde volken gebruikelijke vormen niet in acht neemt. Aangezien derhalve de Nederlandse regering belet wordt, aan in Tsjecho-Slowakije verblijvende Nederlan ders de normale diplomatieke en consulaire bijstand te verlenen wordt aan Nederlan ders, die voornemens zijn zich naar dat land te begeven, de ernstige raad gegeven met het vorenstaande rekening te houden." Deze raadgeving aan het slot is wel ge rechtvaardigd. Wie tijdelijk of blijvend ver toeft in een land, waarin politieke onrust heerst of waarin om andere redenen de veiligheid van vreemdelingen niet gewaar borgd is, vindt als regel nog een zekere steun in de aanwezigheid van officiële vertegenwoordigers van zijn land, die voor hem kunnen opkomen als hij in moeilijk heden raakt. Dat gebeurt, als men pech heeft, heel licht. Men behoeft zich aan geen enkele overtreding van 's lands wetten schuldig gemaakt te hebben om in de knel te raken: tengevolge van een of ander klets praatje, van een straat-incident waarbij men toevallig aanwezig is, van de eeuwige jacht op vermeende spionnen en de voort durende achterdocht, die in iedere autocra tische machtssfeer plegen te heersen. Iemand kan op zijn goed gesternte ver trouwen en zich met gelijkmoedigheid aan deze risico's blootstellen. Het wordt iets anders als hij kan voorzien, dat als het lot hem ongunstig is, hij spoorloos zal ver dwijnen, zonder dat zijn in angst verkeren de familieleden zelfs te weten kunnen komen waarvan hij eigenlijk beschuldigd is. Enig conflict tussen de Nederlandse en de Tsjecho-Slowaakse regering heeft zich niet voorgedaan. Er bestaan, tussen particuliere firma's in beide landen, belangrijke handels relaties. Niettemin treedt de Praagse rege ring op dergelijke wijze op. Moeten wij dit beschouwen als een uiting van die vrede lievende gezindheid, die volgens het com munistische standpunt het Oosten zozeer kenmerkt en het Westen zozeer ontbreekt? Het lijkt er een zeer slecht voorbeeld van. Als wij ons met verwondering afvragen, welk doel eigenlijk met dergelijke houding wordt beoogd, kunnen wij ons alleen voor stellen dat tegenover de Tsjecho-Slowaakse bevolking een soort demonstratie van ver- j onachtzaming en minachting jegens een Westelijk volk wordt opgevoerd. Het moet daar dan zeker bij geloven dat wij een imperialistisch en plutocratisch (door de macht van het geld handelend) volk zou den zijn. Dit zijn immers de gebruikelijke termen. Het zal evenwel niet lukken. De meeste Tsjechen zijn ontwikkeld genoeg om te weten dat de Nederlanders een in aantal nog kleiner volk vormen dan zij, levend in een nog. veel kleiner land en sinds de oor log, die hen geteisterd heeft evenals Tsjecho-Slowakije, verarmd. Als de Praagse regering niettemin de „propaganda" van haar houding bij het ejgen volk belangrijk acht kan zij er van verzekerd zijn dat zij absoluut het tegendeel van haar bedoelin gen in Nederland bereikt. Zij hééft in de laatste weken ook weer eens een, viertal journalisten uitgewezen: vertegenwoordigers van Amerikaanse, Franse en Engelse persbureaux in Praag. Omtrent de redenen van hun uitwijzing konden deze journalisten geen verklaring krijgen. Wie dit in het Westen verneemt moet wel tot de logische slotsom komen, dat die redenen moeilijk op te geven waren omdat zij alleen waarheid in hun berichten hadden vermeld. Als zij tot een klein volk hadden behoord zouden zij ongetwijfeld zijn opgesloten en op vragen van hun ge zantschap: wat de reden van hun arrestatie was, waar men hen had opgesloten en of zij bezocht mochten worden, zou geen ant woord zijn gegeven R. P. Deel der Militaire Missie uit Berlijn naar Bonn Binnenkort zal het hoofd der Nederlandse Militaire Missie bij de geallieerde bestuurs raad in Duitsland, vice-admiraal J. M. de Booy, met een belangrijk deel van zijn staf uit Berlijn naar Bonn, de zetel der West- Duitse republiek, verhuizen. Een afdeling van de Nederlandse Mili taire Missie zal in Berlijn blijven. Morgen arriveert de „Waterman" Het troepenschip „Waterman" wordt Zondagochtend met repatriërende militai ren uit Indonesië in de haven van Rotter dam verwacht. De ontscheping begint Zondagmorgen om negen uur. Duikers geven geen hoop meer Ongeveer veertig van de tachtig opvarenden ontsnapten uit de onderzeeër, doch slechts vijftien werden gered LONDEN (Reuter en United Press) Naar de Britse Admiraliteit Vrijdagavond nader mededeelde, bevonden zich tachtig man aan boord van de duikboot „Truculent", toen deze in de Theemsmonding geramd werd en zonk. Laat in de avond maakte de Admiraliteit verder officieel bekend, dat vijf-en-vijftig man definitief als verloren werden beschouwd. Een woordvoerder van de Britse marine opperde de mogelijkheid, dat een gedeelte van de bemanning men maakte een schatting van veertig er na de aanvaring in geslaagd is uit de duikboot te komen, doch dat de meesten van hen door de sterke getijstroming zijn medegesleept. Vijftien van hen zijn gered, tien lijken werden geborgen. Duikers hebben gemeld, dat vier van de zeven compartimenten van de „Truculent" zijn ondergelopen. Op hun klopsignalen ontvingen zijn geen antwoord meer. Een marine-officier, die zich aan boord van één der sleepboten bevindt, welke met een veertigtal andere schepen aan het red dingswerk deelneemt, verklaarde: „Het is mogelijk, dat de laatste drie compartimen ten zijn afgesloten. Indien de schotten dei- compartimenten op het tijdstip van de aanvaring geopend waren, bestaat er wei nig hoop voor de mannen, die zich erin bevonden." Duikers zijn erin geslaagd de kettingen aan te brengen, waai-mede men de „Tru culent" hoopt te lichten. Een woordvoerder van de Britse Admiraliteit verklaarde ech ter dat het wel drie tot vier dagen zou duren, voordat de gezonken onderzeeër eventueel aan de oppervlakte zou zijn ge bracht. De duikers ondei'vonden grote moeilijkheden bij hun werkzaamheden, als gevolg van de getij-stroming rondom het wrak. Bij het invallen van de duisternis richt ten de aanwezige oorlogsschepen hun zoek lichten op de gele boeien van de gezonken „Truculent", die op 'iet tijdstip van de ramp door de onderzeeër automatisch zijn losgelaten. Rouw Aan boord van de omstreeks veertig schepen, die met het reddingswerk bezig zijn, is, na de bekendmaking van de Britse Admiraliteit, de vlag halfstok gehesen. Koning George zond de volgende bood schap aan de Admiraliteit: „Ik heb met groot leedwezen het bericht vernomen van de ramp, welke de „Trucu lent" is overkomen. Wees zo goed aan de naaste bloedverwanten van hen, die zijn omgekomen, namens de Koningin en mij zelf onze diepgevoelde betuigingen van leedwezen over te brengen." OU'KaCOTfvy? .'.V HE THAMES De „Truculent" ligt op ongeveer 15 kilo meter uit de kust ter hoogte van Sheer- ness, op een gedeelte van de zeebodem waar zich modderig zand bevindt. Op een gegeven ogenblil^ waren de moeilijkheden die de duikers als gpvolg van de sterke getij stromingen ondervonden, zo groot, dat gebruik moest worden gemaakt van „kik vorsmannen" van de marine. Geredden vertellen Eén van de geredde leden van het machi- nekamerpersoneel van de „Truculent" verklaarde tegenover Reuter: „Na de aanvaring gingen wij in een rij achter elkander staan, alsof wij op een bus wachtten. Wij wachtten, totdat het zee water ook ons compartiment binnendrong, waarna wij, met behulp van ons reddings apparaat (het Davis-apparaat) erin slaag den naar de oppervlakte te komen. Dit ging helemaal niet moeilijk." Een geredde onder-officier vertelde, de ene cigaret na de andere rokend: „Op het tijdstip van de aanvaring be vonden wij ons allen op de bodem van de onderzeeboot. Sommigen van ons slaag den erin, met behulp van het Davis-appa raat, aan de oppervlakte te komen. Enkelen stelden zich echter in veiligheid zonder dit apparaat te gebruiken. Slechts twee com partimenten zijn niet direct ondergelopen, namelijk de machinekamer en de verblij ven van de stokers. Allen, die zich hierin bevonden, zijn erin geslaagd uit de onder zeeër té komen." Een ander lid van het machinekamer- personeel verklaarde: „In dertig tot veer tig seconden waren wij aan de oppervlakte, dcch het leek mij wel een jaar toe." De opvarenden hadden ongeveer twee en Elf Amerikaanse parachutisten doodgevallen Elf Amerikaanse militairen, die voor luchtlandingstroepen werden opgeleid, zijn te Fort Benning in Georgië om het leven gekomen, doordat het zweefvliegtuig, waar in zij gezeten waren, neerstortte. Zes an dere parachutisten zijn ernstig gewond in het ziekenhuis opgenomen. Zij zouden morgen na een laatste para chutesprong als volleerd „paratrooper" de opleidingsschool hebben verlaten. Indiër volgt Pelt op als adjunct- secretaris der U.N.O. De secretaris-generaal van de UNO Trygve Lie heeft aan de pers medegedeeld dat de Indiër Sjamald-Haree Lall benoemd is tot adjunct-secretaris-generaal als op volger van de Nederlander A. Pelt. die tot hoge commissaris van de UNO voor Libië is aangesteld. De Engelse onderzeeër „Truculent" voor zijn rampzalige laatste reis. een halve minuut de tijd om zich. naar de niet ondergelopen compartimenten te be. geven, voordat het door de reusachtige scheur aan stuurboord binnenstromende zeewater alle hoop op redding ijdel zou maken. De 25-jarige geredde telegrafist vertelde dat sommigen der geredden bij hun over haaste vlucht naar de nog niet onderge lopen compartimenten geen tijd hadden hun Davis-reddingsapparaten mee te nemen. Daar twee derde gedeelte van de aanwezige Davisapparaten zich in de ondergelopen compartimenten bevond, waren er niet genoeg voor allen aanwezig, zodat sommigen hun ontsnappingspoging zonder apparaat ondernamen. „Diyina" geblokkeerd De Britse admiraliteit heeft heden be paald dat de Zweedse tankboot „Divina' Londen voorlopig niet mag verlaten. Het desbetreffende bevel is door een marine officier aan de mast van het schip beves tigd. waardoor dit' thans onder toezicht van de Britse marineleiding is geplaatst. De „Divina" is hedenochtend in dok gegaan. Indien de rederij van de „Divina" een be paald bedrag als borgstelling stort, mag het schip weer vertrekken, alleen* het schip is onder controle gesteld. De kapitein en de andere opvarenden hebben volledige be wegingsvrijheid. Het beletten van een ver trek van de „Divina" betekent niet, dat de Zweedse tanker schuldig wordt geacht aan de aanvaring met de „Truculent". Het is een voorzorgsmaatregel om de Britse admi raliteit een onderpand te verschaffen voor het geval de „Divina" wel schuldig aan de aanvaring wordt bevonden en haar rederij tot betaling van schadevergoeding zou wor den veroordeeld. In zo'n geval is er name lijk niets dat de „Divina" kan dwingen naar Londen terug te keren en er zou geen middel bestaan om haar rederij tot betaling te dwingen. De Zweedse regering heeft haar mede leven en leedwezen betuigd aan .de Britse regering. Vandaag werd voortgegaan met het zoe- Een der uitgeputte overlevenden van ramp zet voet aan wal. Een boei met een vlag markeert de plaats, waar in de Theems-monding na ee; varing met het Deense schip „Divina" de duikboot onder water verdween. Ac 'meter dieper ligt het reddeloze wrbk. ken naar mogelijke overlevenden die er in slaagden uit de gezonken onderzeeboot te komen, doch die door de sterke getijstro ming zijn meegevoerd. Een halve minuut Kapitein Hommerberg van de „Divina" deelde het volgende mede: „Van mijn be manning heeft slechts de roerganger letsel opgelopen, deze brak zijn duim. Ilc was in mijn hut toen de botsing plaats had.. Ik rende naar het dek en kon nog net even het groene licht van de „Truculent" zien. De „Divina" en de „Truculent" lagen gedu rende ongeveer een halve minuut naast el kaar, doch daarop zonk de onderzeeboot. Wij slaagden erin acht overlevenden op te pikken, die later werden overgenomen door één der aan het reddingswerk deel nemende schepen. Wij hebben acht uur lang boven de plaats van de ramp en voor de monding van de Theems heen en weer ge varen om naar andere overlevenden te zoe ken, doch wij hebben slechts de lijken van twee opvarenden geborgen, die op het tijd stip van de aanvaring of door de botsing om het leven zijn gekomen, of naderhand zijn verdronken". Gezagvoerder Jan Dekker van het Ne derlandse vrachtschip „Almdijk", dat het eerst het nieuws van de ondergang van de „Truculent" radiografisch verbreidde en vijf opvarenden van de onderzeeër oppikte, verklaarde onder meer: „De eerste stuur man hoorde uit zee komende kreten. Hierop werd een zoeklicht in werking gesteld. Wij voeren in de richting van waaruit het ge roep werd gehoord. Wij vierden een boot en slaagden er in vijf overlevenden aan boord te nemen". De „Girl Jean" gevonden Schooljongen gered van hongerdood Do 14-jarige Schotse schooljongen, die Woensdagochtend in het donker met de 50 tons vissersboot „Girl Jean" de haven van Arbroath had verlaten, is Vrijdag in staat van uitputting halfweg tussen Engeland en Noorwegen opgepikt. De Britse trawler Reptonian, die op weg. was naar de Witte Zee en niets van de vermissing van de Girl Jean afwist, had het schip in zicht gekregen en, vermoedend dat er iets niet in orde was, een boot uit gezet om een onderzoek in te stellen. De mannen kregen, bij de „Girl Jean" gekomen, op hun herhaald geroep geen antwoord. Toen zij aan boord gegaan wa ren vonden zij de 14-jarige John Guthrie uitgeput in een visruim liggen. De jongen had in twee dagen geen eten gehad. Wegens het riechte weer kon hij niet naar de Rep- toniah worden overgebracht. Toen de „Girl Jean" gevonden werd, wa ren de schroeven vastgelopen door touw- kabels. De Reptonian nam het schip op sleeptouw naar Aberdeen. Waterstof-atoombom stelt Truman voor moeilijk dilemma De correspondent van de „Daily Tele graph" te Washington meldt, dat er in de afgelopen wéken een controverse is ont staan over de waterstof-atoombom. De vraag zou namelijk zijn, of het Congres aanbevolen moet worden tot aanmaak van dergelijke bommen te besluiten of niet. De „Washington Post" schreef reeds enkele dagen geleden, dat „het dilemma over deze aanbeveling voor president Truman wei- Licht het zwaarste en moeilijkste is, waar voor ooit een Amerikaans president zich gesteld heeft gezien, daar het de beslissing kan betekenen over het al dan niet voort bestaan van de Westelijke beschaving". Duitse scheepsbouw in 1952 vrij? Naar de heer Max Brauer, de burge meester van Hamburg, die van een bezoek aan de Verenigde Staten is teruggekeerd, mededeelde, hebben de Amerikaanse auto riteiten tegenover hem verklaard, dat de beperkingen op de Duitse scheepsbouw, zoals deze zijn neergelegd in de overeen komst van Washington, in 1952 zullen zijn opgeheven. Hij noemde zijn bezoek aan Amerika n „groot succes voor Hamburg", dat zal innen rekenen op Amerikaanse credieten 1 grote schaal, zodra een vredesverdrag et Duitsland zal zijn gesloten en een re ling zal zijn getroffen voor de vereffe- ng van Duitsland's schulden aan het bui- nland. Volgens Amerikaanse deskundi gen zou een dergelijke regeling binnen zes maanden tot stand kunnen worden ge bracht. Russisch gedelegeerde liep op nieuw uit Veiligheidsraad weg LAKE SUCCESS. 13 Januari (Reuter) Malik, de Sovjet-Russische gedelegeerde in de Veiligheidsraad, heeft hedenavond opnieuw de Veiligheidsraad verlaten om dat zijn resolutie tot uitsluiting van de Chinese gedelegeerde, dr. Tsiang, verwor pen was. Malik verklaarde, dat de Sovjet-Unie zich niet gebonden zou achten door be sluiten, die in zijn afwezigheid zouden worden genomen. Hij zeide, dat de Sovjet-Unie niet aan het werk van de Veiligheidsraad zal deel nemen zolang de Chinese gedelegeerde niet zal zijn uitgesloten. De Russische resolutie werd verworpen met zes tegen drie stemmen en twee ont houdingen. De Sovjet-Unie, Joegoslavië en India stemden voor de resolutie. De Verenigde Staten, Engeland, Cuba, China, Egypte. Ecuador en Frankrijk ertegen. Engeland en Noorwegen, die de i-egering van Mao Tse Toeng erkennen, onthielden zich van stemming. Malik sprak zijn verklaring in het Rus sisch uit en wachtte de vertaling in het Engels af, die hij verschillende malen on-r derbrak om correcties te geven. Daarop nam hij zijn papieren bijeen en verliet het gebouw. Toen de buiten staande journalisten hem vroegen, wanneer zij hem weer zouden zien, antwoordde hij: „Dat kan ik niet zeggen". Nadat dr. Tsiang, de Chinese gedele geerde, die wegens de behandeling van de Russische resolutie tijdelijk afstand had gedaan van het voorzitterschap, zijn plaats in de voorzitterszetel weer had ingenomen, begon de raad met het debat over ver mindering der bewapening. Voorlopig is de volgende vergadering op Dinsdag gesteld. Het woord is aan Napoleon: Alleen hij wordt in het ongeluk geëerddie zich in het geluk heeft doen eerbiedigen. Verrassing voor bejaarde kaasbereidster Koningin kwam beloofde kaas halen Vrijdagmiddag heeft Koningin Juliana een langdurig bezoek gebracht aan een boerderij in Hazerswoude, waar de wedu we A. Qualm gedurende zestig jaar het kaasmakersbedrijf heeft uitgeoefend. Vorig jaar April werd zij onderscheiden met de gouden medaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Als dank daarvoor wilde de weduwe Qualm aan de Koningin een eigen bereide kaas aanbieden. Het secretariaat van de Koningin deelde indertijd mede, dat daartoe de gelegenheid zou kunnen bestaan. Woensdag werd de burgemeester van Hazerswoude op de hoogte gesteld van het voornemen van de Koningin om de kaas Vrijdag zelf te komen halen. Daaraan was echter de voorwaarde verbonden, dat de bevolking niet op de hoogte van het be zoek mocht worden gebracht. De kaasbe reidster hoorde pas een paar uur tevoren wie bij haar op bezoek zou komen. Het bezoek had een zeer ongedwongen karakter. Gedurende een uur heeft de Koningin in de familiekring op de boerde rij koffie gedronken en verhalen gehoord over het bedrijf en over het leven van de bejaarde kaasbereidster. Inmiddels was bekend geworden dat de Koningin in Ha zerswoude vertoefde, zodat bij haar ver trek de gehele bevolking was uitgelopen om de Koningin toe te juichen. „M.onty", die op het ogenblik voor een kort bezoek aan Nederland in de hoofdstad 'vertoeft, was Vrijdagmiddag de gast van het internationaal cultureel centrum in het Amsterdamse Vondelpark. Burgemeester mr. A. d'Ailly toonde hem voor tafel een maquette van het nieuwe Concordia-werkkamp bij Ommen.' Journalist voor het gerechtshof Hij weigerde de bron van een zijner berichten te noemen Het gerechtshof te 's-Gravenhage be handelde de zaak tegen de Haagse journa list J. L. de R. die enige tijd geleden cloor de Haagse rechtbank veroordeeld werd tot 50 gulden boete, omdat hij had geweigerd om de bron van een zijner berichten te noemen. Zowel de Officier van Justitie als De R. waren van dit vonnis in b_roep gekomen. De R. verklaarde dat hij, door als jour nalist de bron van zijn berichten te noemen brodeloos zou worden daar hij dan ont slagen zou worden en hij nergens meer een journalistieke functie rou kunnen krijgen. De procureur-generaal herinnerde eraan dat het „ambtsgeheim" van de journalist in een arrest van de Hoge Raad niet is erkend. De dwangpositie waarin een jour nalist zou komen te verkeren doordat, hij zijn nieuwsbron niet zou mogen noemen, achtte de procureur-generaal in een ge- cxdende rechtsstaat niet getolereerd. De R. heeft zich door zijn publicatie vrijwillig in deze dwangpositie gebracht. De procureur- generaal verzocht het Hof het vonnis van de rechtbank te bevestigen. De verdediger, mr. S. Gerbrandy, be toogde dat in de zaak-Lunshof de Hoge Raad het beroep op overmacht had ver worpen, omdat de heer Lunshof zichzelf in een dwangpositie had gebracht en hij had kunnen voorzien dat na publicatie een strafvervolging voor de deur stond. In andere gevallen heeft de Hoge Raad echter het beroep op overmacht niet ter zijde ge schoven. De R. verkeerde in een geheel andere positie dan Lunshof daar hij nim mer een strafvervolging bad kunnen voor zien. Volgens pleiter diende zijn cliënt dan ook te worden ontslagen van rechtsvervol ging. Het Hof zal uitspraak doen-op 27 Januari. Vier personen van vrachtauto geslingerd Een dode, drie gewonden Vrijdagmiddag kreeg een op de Zeeuw- seweg onder de gemeente Woensdrecht rijdende vrachtauto een lekke achterband. Hierdoor ging de wagen slingeren, tenge volge. waarvan de lading riet begon te schuiven. Vier personen, die boven op het riet meereden, werden daardoor van de wagen geslingerd. Drie van hen kregen lichte kwetsuren doch de vierde, J. V. uit Ooltgensplaat, viel met het hoofd op het betonnen wegdek. Hij overleed enkele ogenblikken later. Vierjarig meisje door truck met oplegger overreden Vanmiddag even over twaalf uur is op de hoek van de Kampersti'aat en Van Lin- schotenstraat een droevig ongeluk gebeurd, waarbij een vierjarig meisje ernstig werd gewond. Het kind speelde bij de hoek aan de Zuidzijde (op de rijweg of op het trottoir is niet bekend) toen uit de Van Linschotenstraat een truck met oplegger de Kamperstx-aat in Zuidelijke,richting inreed. Door het linker-achterwiel is het meisje overreden, het is in levensgevaarlijke toe stand naar de Maria-stichting overgebracht. Voor nader onderzoek is de truck met op legger in beslag genomen. T.N.I. in gevecht met een bende DJAKARTA, 14 Januari (Aneta). „De Nieuwsgier" van heden meldt, dat nabij Poelau Poeter, 30 km ten Oosten van Dja karta, een afdeling der TNI slaags is ge raakt met een ongeveer 300 man sterke bende, waarvan de leden waren gekleed in het uniform van het KNIL en bewapend met 6 brenngeweren en een lewisgeweer en werden begeleid door cavalerie. Van de bende werden 4 man gedood, 6 gewond en 46 gearresteerd. Aan de zijde der TNI viel een dode en was er een gewonde. AANHOUDEND ZACHT WEER Verwachting, medegedeeld door het K-N.M.I. in De Bilt, geldig van Zater dagavond tot Zondagavond, opgemaakt te 10 uur: Aanvankelijk weinig wind met hier en daar nevel of mist. Overigens meest zwaar bewolkt, plaatselijk enige lichte regen of motregen. Later geleidelijk wat toenemende en langs de Wadden- kust tijdelijk krachtige wind tussen Zuidwest en Zuid. Aanhoudend zacht weer. 15 Januari: Zon op 8.42 uur, onder 16.57 uur Maan op 639 uur. onder 13.21 uur 16 Januari: Zon op 8.41 uur. onder 16.59 uur Maan op 7.53 uur. onder 14-16 uur Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 14 Januari: Hoog water: 11.53 en 00.00 uur. Laag water: 7.17 en 19.49 uur. Zondag 15 Januari: Hoog water: 0.37 én 13.08 uur. Laag water: 8.30 en 21.04 uur. Maandag 16 Januari: Hoog water: 1.45 en 14-06 uur. Laag water: 9.47 en 22.13 uur.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 1