Haarlems Dagblad Verschil van mening over de Saar schaduw op Schuman's Duitse reis Chinese communisten nemen buiten landse eigendommen in beslag Hij dacht een hele baas te zijn, doch werd een ziek en angstig jongetje Republiek van Bonn worstelt met probleem der sociale spanningen Weerbericht 64e Jaargang No. 19451 1 Bureaux: Grote Houtstraat 93, Telefoon Adver tenties en Administratie 10724, 14825. Redactie: 10600. Directie 13082, Hoofdred. 15054. Bijkant. Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Z.B. Spaame 12, Telefoon 12713,10132. Maandag 16 Januari 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent, per kwartaal 4,25. Franco per post 4,75. Postgiro 273107. Advert-tarieven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Robert Peereboom en «©prccijte Tf^aarietnfirije «Courant (Hntto t6j6) Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom Uitwisseling van gezichtspunten te Bonn De Franse minister van Buitenlandse Zaken, Robert Schuman, heeft het afgelo pen weekeinde besteed aan langdurige be sprekingen te Bonn met West-Duitse poli tieke leiders en met Konrad Adenauer, de West-Duitse kanselier, waarbij de Saar- kwestie het belangrijkste onderwerp was. Er zijn volgens Schuman geen overeenkom sten gesloten, doch slechts gezichtspunten uitgewisseld. De uitlatingen van heide zij den na de besprekingen maken duidelijk dat de kwestie van de Saar-status nog ver van een Duits-Frans compromis af is. „Dr. Adenauer en ik hebben gezichtspun ten uitgewisseld, wat belangrijk is, omdat dit de eerste maal is dat de Franse en Duilse regering de kwestie van het Saar- gebied hebben kunnen bespreken", zo zeide Schuman op een persconferentie. Schuman zeide nadrukkelijk, dat er geen verandering is gekomen in de Franse plan nen met betrekking tot het Saargebied. „Onze voorstellen zullen naar Saarbriicken worden gezonden ter bestudering door de regering aldaar, alvorens Josef Hoffmann, de premier van het Saargebied, naar Parijs komt." Op de vraag, of de voorgestelde Franse pachting van de Saarmijnen door 't vredes verdrag ongeldig kan worden gemaakt, zeide Schuman: „het vredesverdrag is al machtig." Over hermilitarisering van Duitsland zeide hij: „Nu wij Duitsland ontwapend hebben, zou het naar mijn mening onzin zijn het te remilitariseren. Doch als wij Duitsland ontwapend on bezet houden, is het logisch dat wij ook zorg moeten dragen voor Duitslands veiligheid." Op de vraag van de verslaggevers of er in het Saargebied een volksstemming zou worden gehouden voordat de status van dit gebied door het vredesverdrag definitief Minister Van Maarseveen vliegt naar Indonesië Hij gaat ook naar New Delhi Zaterdagavond is de minister van Uniezaken en Overzeese Rijksdelen, mr. J. H. van Maarse veen, van Scliiphol per vliegtuig naar Indonesië vertrokken. In zijn gezelschap bevonden zich dr. J. Prinsen, destijds secretaris-generaal van de Ronde Tafel-conrerentie en mr. A. van der Valk, raadadviseur van het ministerie. Minister van Maarseveen maakt deze reis op uitnodiging van drs. Hatta, minister-president van de Republiek der Verenigde Staten van Indonesië. Hij hoopt kennis te maken met alle leden van de regering der R.I.S. en zijn kennis van het volk en'het land te verruimen, en ver scheidene vooraanstaande Nederlanders, die zich in Indonesië bevinden, te ontmoeten en met hen van gedachten te wisselen. De minis ter verwachtte dat zijn reis zeer nuttig kan zijn voor de bevordering van de samenwerking. Van Djakarta uit zal minister Van Maarse veen ook een reis naar India maken om op 26 Januari in New Delhi aanwezig te zijn bij de officiële afkondiging van de constitutie van India. De minister (rechts) met drs. Prinsen en mr. v. d. Valk bij hun vertrek op Schiphol. De benoeming van Mohammed Rum tot Hoge Commissaris van Indonesië in Den Haag juichte liij zeer toe. Het eerste begin van de nieuwe souvereine staat, zo zeide de minister, geeft de beste verwachtingen, dat de Republiek Indonesia Serikat spoedig zal uitgroeien tot een welvarende rechtstaat. Tot de verschillende vraagstukken, waarover de minister in Indonesië besprekingen zal voeren, behoren de instelling van het Ünie-hof, de werkwijze van het Unie secretariaat en de voorbereidingen van de eer ste conferentie der ministers van de Unie. Op 3 Februari hoopt minister Van Maarse veen terug te zijn. Met hetzelfde vliegtuig vertrok uit Amster- dem de. geoloog dr. J. Heybroek, die als enige Nederlander deel zal nemen aan een Ameri kaanse expeditie naar Zuid-Arabië. Nederlandse regering weet niets van Duitse adviseurs in Indonesië (Speciale berichtgeving) Bij zijn vertrek naai- Indonesië Zaterdag avond, hebben wij minister Van Maarse veen gevraagd of hij kennis had genomen van een bericht dat de regering van de republiek drie Duitsers, onder wie de in bezettingstijd hier bekend geworden dr. Wohltat, tot adviseurs zou hebben aange steld. Minister Van Maarseveen verklaarde dat de Nederlandse regering van een der gelijk besluit niet officieel op de hoogte is gesteld. Het is echter mogelijk dat dr. Hirsehfeld dienaangaande is ingelicht. Voorlopig wilde de minister het bericht evenwel -nog als een geruclit beschouwen. Hij zeide het zeer onverstandig te zullen vinden indien de republiek inderdaad een zodanig besluit zou hebben genomen. zou worden bepaald, antwoordde Schu man, dat de constitutie van het Saai-gebied niet in een volksstemming voorziet en dat de bevolking ook geen plebisciet wenst. Onheus Voor de beslissende bespreking van Zon dag met Sohuman deed Adenauer, over Schuman's hoofd heen, een beroep op de publieke opinie in Duitsland, de Saar en de buitenwereld. Zaterdag liet hij, bij een of ficiële receptie, zijn Franse eregast alleen met Duitse afgevaardigden, terwijl hij ver slaggevers meedeelde, dat Frankrijk niet het recht heeft rechtstreeks met de regering van de Saar te onderhandelen en dat de toekomstige betrekkingen tussen Frankrijk en Duitsland daardoor zouden kunnen wor den geschaad. „Het zou voor Duitsland moeilijker kunnen worden zich bij de Euro pese Unie aan te sluiten als Frankrijk ver der gaat met zijn plannen ten aanzien van de Saar", zo verklaarde Adenauer. Ontstemming- In kringen uit de omgeving van Schuman is men 'Cveinig te spreken over deze uitla ting van Adenauer. „Dr. Adenauer's ver klaringen komen er eenvoudig op neer, dat Duitsland er aanspraak op maakt dat de Saai- Duits is en houden geen rekening met het feit dat bij gemeenschappelijk besluit van de drie Westelijke geallieerden de Saar een autonome status werd verleend." De correspondent van de „Observer" te Bonn meldt aan zijn blad dat rekening moet worden gehouden met de mogelijkheid dat het bezoek van de Franse minister van Buitenlandse Zaken aan de West-Duitse regering geen succes zal blijken te zijn. De correspondent voegt hieraan nog toe dat het schijnt dat de standpunten van Frank rijk en Duitsland ten aanzien van het Saar gebied dermate uiteen lopen, dat het „ho peloos" lijkt tot een compromis te komen. Duitse officieren weren zich De „redder van Hitier" voerde het woord Volgens de Duitse politie heeft Heinz Remer, de Duitse generaal-majoor die in 1944 de samenzwering tegen Hitler ver ijdelde, gesproken tot een geheime bijeen komst van ongeveer 150 voormalige Duitse officieren en leraren. De bijeenkomst, die alleen toegankelijk was voor genodigden met een kaartje met opschrift „toegang wordt slechts verleend aan hen die zich in de jaren van Duilse ellende oprechte Duitsers hebben betoond", zou Zaterdagavond te Brimswijk zijn ge houden. Remer zou hebben verklaard, dat de bom, die door de samenzweerders tegen Hitler was gebruikt, van „Britse oor sprong" was. Voormalige Duitse generaals en stafoffi cieren hebben kanselier Konrad Adenauer medegedeeld, dat de minimale behoeften van West-Duitsland in geval van herbe wapening een infanterie-divisie tegen Juni zou zijn en een pantserwagen-corps tegen 1951, aldus meldt de New York Times heden uit Frankfort. Hij voegt er aan toe, dat het advies aan de kanselier afkomstig was van de organi satie van voormalige stafofficieren, welke bekend staat als „die Bruderschaft". Vier duistere punten bij ramp van de Truculent Het is gebleken dat een der leden van de bemanning van de gezonken Britse duikboot „Truculent" met verlof was voor het afleggen van een rouwbezoek. Hier door is het aantal slachtoffers dus 64 ge worden. Duikers, die naar de Truculent afdaal den, hebben geconstateerd, dat het met de machinekamer in verbinding staande sein- toestel in de observatietoren op „halt" stond. Dit zou er op wijzen, dat de duikboot gepoogd zou hebben te stoppen, nadat het Zweedse schip Divina werd gesignaleerd, teneinde de aanvaring te voorkomen. De Divina, die Vrijdag door de admirali teit werd vastgehouden maar Zaterdag werd vrijgelaten, is Zondag naar Ipswich gevaren. Verwacht wordt, dat Maandag met de berging van het gezonken vaartuig begonnen zal worden. Het bergingswerk wordt door een firma in opdracht van de admiraliteit ondernomen. Functionarissen van de Britse admirali teit verklaarden echter dat het maanden kan duren, voordat de Truculent geborgen is. Vier vragen Volgens de „Sunday Expi-ess" hebben deskundigen verzocht om opheldering van officiële zijde over de volgende punten: Waarom heeft de „Divina" geen S.O.S.- seinen uitgezonden, nadat zij in botsing was gekomen met de Truculent? Hoe is het mogelijk dat vele mannen, die erin slaagden uit de gezonken onder zeeboot te komen, bij gladde zee en op een afstand van slechts vijf mijl uit de kust, niet zijn opgepikt? Hoe komt het dat de Britse admiraliteit het bericht van de ramp eerst tachtig minuten na de aanvaring ontving? Waarom droegen de overlevenden van de ramp, die erin slaagden uit de onderzee boot te komen, geen rode herkenningslich- ten op hun Davis-ontsnappingsapparaten, die er juist voor dienen om hen in het duis ter te doen opvallen? Amerikaanse, Franse en Nederlandse consulaten bezet Uit Washington is gemeld, dat de Chi nese communistische autoriteiten in Peking de Amerikaanse consulaire eigendommen aldaar in beslag hebben genomen. Later werd medegedeeld dat zulks ook het geval is met de Franse en Nederlandse bezittingen. De Ame rikaanse regering heeft thans al haar «vertegenwoordigend personeel in China teruggeroepen en sluiting van alle Amerikaanse bureaux bevolen. Er waren nog vijf Amerikaanse bureaux geopend met in totaal 135 man perso neel. De Engelse regering heeft aan geboden de belangen van Amerika, Frankrijk en Nederland in communis tisch China te behartigen. De Engelse bezittingen zijn ongemoeid gelaten. In diplomatieke kringen te Londen con cludeert men uit cle stappen der Chinese communistische autoriteiten, dat de Chi nese communistische regering niet bereid is neutraal te blijver; tegenover landen, die haar tot dusver niet hebben willen erken nen. De actie van de Chinese communisten wordt te Londen beschouwd als een directe en krachtige représaille voor het niet erkennen van haar regering door de drie landen, die het meeste belang in het Verre Oosten hebben. Democratische zowel als republikeinse Amerikaanse senatoren zijn verontwaar digd over het optreden van de communis ten te Peking. John Kee, voorzitter van de Huiscommissie voor buitenlandse aange legenheden, verklaarde: „Het enige wat ons te doen staat is, aUe betrekkingen met de communisten te verbreken en onze men sen uit China weg te krijgen." De republikeinse senator William Know- land daarentegen, die steeds critiek heeft Acht der overlevenden van de ramp met de Britse onderzeeër Truculentvertellen elkaar over hun belevenissen na de aanvaring met het Zweedse schip „Divina", tengevolge waarvan de onderzeeër zonk. Deze mannen ontsnapten aan de dood, die echter talrijke van hun kameraden trof. Deze foto werd gemaakt in de marine barakken te Chatham. Jonge avonturier keerde terug John Guthrie veroorzaakte 10.000 pond sterling onkosten Aan boord van de „Girl Jean" is de 14- jarige John Guthrie, die drie dagen met de vissersboot op de Noordzee heeft rondge zwalkt, Zaterdagavond te Aberdeen aan gekomen. De schepen toeterden en de sirenes loeiden ter verwelkoming, terwijl schijnwerpers en het magnesiumlicht van camera's het toneel verlichtten. De samen gestroomde mensenmassa werd door ver sperringen op een afstand gehouden. Meer dan 100 verslaggevers, fotografen, filmers van het journaal en technici van de BBC wachtten de jongen op, naar wie vliegtui gen en boten twee dagen hebben gezocht, hetgeen volgens een schatting van de „Daily Herald" ruim 10.000 pond sterling onkosten heeft veroorzaakt. Johnny verklaarde in een exclusief pers- gesprek met de „Sunday Express", dat hij op weg was om een Noorse vriend op te zoeken, die als kok vaart op een Neder lands schip, dat de haven van zijn wcon- plaatse Arbroath, had bezocht. Hij maakte hiertoe gedurende drie dagen een eenzame reis van 200 mijl over de Noordzee, die een einde nam in het hoofd bureau van politie te Aberdeen. Johnny Guthrie werd later naar een tehuis van de kinder-politie te Aberdeen overgebracht. Naar verluidt zal hij vandaag op een spe ciale zitting van de kinderrechter moeten verschijnen. Uit het verhaal van zijn wedervaren, dat de veertienjarige op het Aberdeense hoofdbureau van politie deed, blijkt dat het zeeziekte is geweest, die hem bijna deed verongelukken. „Ik had helemaal geen moeite om de „Gïrl Jean" uit de haven te krijgen. Eenmaal buitengaats ge komen, heb ik haar roer vastgezet, na het kompas op een bepaalde koers te hebben gesteld. Ik ben toen naar beneden gegaan, om iets te gaan eten. Daardoor ben ik zee ziek geworden en dat ben ik tot het eind toe gebleven. Ik bleef zolang mogelijk aan dek, doch toen de duisternis inviel werd de zee steeds ruwer. Uiteindelijk moest ik wel naar beneden gaan. De nacht was ver schrikkelijk. Ik werd wanhopig en ik poogde met de radio van de „Girl Jean" noodseinen uit te zenden. Ik dacht dat ik wist, hoe de radio werkte, doch ik kon er niets mee uitrichten. Ik trachtte de boot in haar koers te houden, maar ik was zo zeeziek dat ik telkens moest gaan liggen. Tenslotte ben ik naar beneden gegaan en op de plaats gaan liggen, waar de gevangen vis wordt be waard. Ilc gevoelde mij ellendig en ik dacht dat het afgelopen was. Toen hoorde Ik voet stappen aan dek De jongen werd door de bemanning van de „Reptonian" uitgeput en zeeziek in de bewaarplaats van de vis der „Girl Jean" aangetroffen. Sabotage aan spoorlijn Sneltrein Parijs-Straatsburg ontspoord De sneltrein Parijs-Straatsburg is Zon dag in alle vroegte met een snelheid van 100 kilometer nabij het station Coolus ont spoord en gekanteld. Talrijke wagons wer den ernstig beschadigd en de ravage was enorm. Wonderlijk genoeg werd geen der inzittenden gedood. Twee reizigers liepen ernstige wonden op, vele anderen werden licht gewond. Later bleek bij een onderzoek dat de rails over een afstand van 24 meter waren losgeschroefd. Byrnes terug in de politiek James Byrnes, de voormalige Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken en vice-president, heeft heden bekend ge maakt, dat hij zich dit jaar voor de demo cratische partij candidaat zal stellen voor het gouverneurschap van Zuid-Carolina. Bende van de Daroel Islam gearresteerd SEMARANG, (Aneta). Een compagnie van de te Semarang gestationeerde mobiele brigade heeft in de omgeving van Brebes 150 leden gearresteerd van troepen, van de Daroel Islam, die hoofdzakelijk ten Zuiden van Brebes geconcentreerd zijn en daar actief bestreden worden door troepen van de RIS. De „lle de France" slaaf een reis over Conflict tussen bemanning en reders Passagiers van het grootste Franse pas sagiersschip „lle de France" poogden Zon dag passage te boeken voor andere schepen die op Amerika varen of een plaatsje in een transatlantisch vliegtuig le krijgen, nu hun schip voorlopig niet zal vertrekken. De „lle de France" zou Zaterdag uit Le Havre vertrokken zijn, maar tengevolge van een conflict met de bemanning besloot de maatschappij de reis niet te laten door gaan, zeer ten ongerieve van de 956 passa giers die in Le Havre aan boord zouden gaan. Degenen die zich in de boottrein uit Parijs bevonden, kregen te Rouaan de raad terug te keren. De Franse maatschappij weigerde ook Zondag verandering te brengen in de dienstregeling, welke het eerstvolgend vertrek van het schip op 2 Februari be paalt. Een gedeelte van de bemanning verlangt een toeslag van drieduizend francs, welk verzoek echter door de maatschappij is af gewezen. Uil protest verklaarde de beman ning het vertrek van het schip zes uur te zullen ophouden. Daarop maakte de maat schappij bekend dat de eerstvolgende over tocht van de „lle de France" op 2 Februari zou plaats vinden. Bij hun afwijzing van de eisen van het personeel merkten de leiders der reederij op dat zij niet bevoegd waren om tot uit kering van het verlangde bedrag over te gaan Zij die voor de toeristenklassen had den geboekt, zijn het zwaarst gedupeerd, want deze klasse is op andere schepen voor de eerstkomende reizen volgeboekt. Deze mensen zullen nu of verscheidene weken moeten wachten of de overtocht op een andere kostbaarder wijze dienen te maken. Vonnissen van Skoplje gewijzigd Het oppergerechtshof van Macedonië heeft de tegen Sali Lisi, de voornaamste Joegoslavische aangeklaagde in het- spïon- nageproces te Skoplje, uitgesproken dood straf gewijzigd in 20 jaar dwangarbeid. De tegen Ahmed Pere en Mitro Pilich uit gesproken straf werd gewijzigd van respec tievelijk 20 in 18 jaar en van 16 in 11 jaar dwangarbeid. Het hoger beroep van de andere zeven werd afgewezen. Alle tien (vijf Albanezen en vijf Joegoslaven) hadden schuld bekend na de aanklacht van spionnage voor Al banië. geoefend op de Amerikaanse politiek in China, eiste aftreden'van de Amerikaanse regeringsfunctionarissen, die verantwoor delijk zijn voor deze politiek. De bekend making van het ministerie, dat het officiële Amerikaanse personeel uit het door de communisten bezette China zal worden teruggetrokken, noemde hij „een onder streping van het gevolg van onze failiete politiek in China". Hij zei tegen verslag gevers speciaal op Walton Butterworlh le doelen, toegevoegd staatssecretaris voor aangelegenheden betreffende het Verre Oosten, die mededeling gedaan had van de ontwikkelingen te Peking. „Indien de poli tiek in het Verre Oosten wordt goedge keurd door de minister van Buitenlandse Zaken, Dean Acheson, kan hij de schoen ook aantrekken", aldus Knowland. Op 6 Januari, aldus maakt het Ameri kaanse departement van Buitenlandse Za ken bekend, kondigden de Chinese com munistische militaire autoriteiten een pro clamatie af betreffende inbeslagneming van voormalige buitenlandse kazernes in Peking. De voormalige Amerikaanse kazer nes waren reeds lang geleden in gebruik genomen als consulaire bureaux. In de betrokken gebouwen huisden ook leden van de consulaire staf. Op 7 Januari kon digden de communistische autoriteiten de Amerikaanse consul-generaal, Eömond Clubb, op grond van genoemde proclamatie vordering aan van de betrokken gebouwen. Deze werden door de communisten bezet. De Nederlandse regering is nog niet offi cieel op de hoogte van de gebeurtenissen te Peking. Controle op uniformdragers te Soerabaja DJAKARTA (Aneta) De militaire politie van de T.N.I. heeft te Soerabaja een aantal geüniformeerden gecontroleerd om te zien of men gerechtigd was het T.N.I.- uniform te dragen. Tweehonderd personen hadden geen legitimatiepapieren. Zij wer den voor een onderzoek aangehouden. Hef woord is aan Inayat Khan: De ivaarde van het offer ligt in de gewilligheid waarmee het ge bracht wordt. Nederland erkent Israël de jure Van officiële zijde wordt medegedeeld, dat Nederland Israël de jure erkent. De Nederlandse vertegenwoordiger te Jeruzalem heeft heden terzake een nota overhandigd aan de minister van Buitenlandse Zaken van Israël. Jessup bij Tsjang Kai Tsjek TAIPEH (Formosa), 15 Januari «Reu ter) De reizende ambassadeur der Ver enigde Staten Phillip Jessup, is Zondag te Taipeh op Formosa aangekomen voor een bezoek van drie dagen. Hij zal een onder houd hebben met Tsjang Kai Tsjek: Jessup, die een studiereis door het Verre Oosten maakt, zal na Formosa Hongkong be zoeken Presidentsverkiezingen in Finland HELSINKI, 15 Januari (Reuter) Van dag en morgen gaan de Finse kiezers en kiezeressen ter "stembus om een president te kiezen. Zij zullen volgens een stelsel van evenredige vertegenwoordiging 300 „kies mannen" aanwijzen, die op hun beurt weer en wel op 14 Februari de president zullen aanwijzen. De huidige president, de 79-jarige Paasikivi, is candidaat gesteld door de so ciaal-democratische, conservatieve en li berale partijen. De boerenpartij steunt Kekkonen, terwijl de vroegere socialist Pekkala, die later communist is geworden, de candidaat is van de volksdemocratische partij, ontstaan uit een samensmelting van de Finse communistische en links-socialis tische partijen. Niettegenstaande de politieke spanning, teweeggebracht door het Sovjet-Russische memorandum, waarin de uitlevering van 300 „oorlogsmisdadigers" werd geëist hetgeen algemeen als een manoeuvre wordt beschouwd om de candidatuur van Pekkala te steunen overheerst de mening dat president Paasikivi zal worden herkozen. Arbeiders eisen medezeggenschap in alle economische aangelegenheden DUSSELDORF, Januari (Van de cor respondent van het A.N.P.). Verwacht wordt, dat in de loop van deze maand een der meest omstreden problemen van de West-Duitse republiek die der vestiging van een nieuwe sociale ordening in het-l parlement van Bonn ter sprake gebracht zal worden. Een der belangrijkste kanten van dit vraagstuk betreft de medezeggen schap der arbeiders in het economische leven. Van de zijde van de vakbondfedera tie wordt het invoeren van het beginsel der medezeggenschap beschouwd als één dei- voornaamste hulpmiddelen tot het oplossen van de zeer sterke sociale spanningen, die hier heersen. Het begrip der medezeggenschap heeft in de zware industrie in West-Duitsland gaan deweg het oude motto der socialisatie ver drongen. De socialisatie-eisen, die in de voornaamste industrielanden Noordrijn- land-Westfalen en Hessen reeds in parle mentaire besluiten zijn neergelegd, leven weliswaar onveranderd sterk onder de arbeidende bevolking, doch over de vorm schijnen zich in de laatste tijd nieuwe ge dachten te hebben gevormd. De kern van al deze eisen is gebleven: dat voorkomen moet worden, dat de oude industriemagna ten de belangrijke steunpilaren van het Duitse kapitalisme in hun vroegere machtspositie zouden worden hersteld. De eis der medezeggenschap is in de laatste tijd herhaaldelijk geformuleerd, eerst op de katholieke dag te Bochum, daarna op sociale bijeenkomsten van de Evangelische en Katholieke kerk. De vak- bondfederaüe heeft uit deze kerkelijke eisen terstond aanmoediging geput en on langs heeft haar tweede voorzitter dei- federatie, Matthias Föcher, tegenover ons verklaard, dat de vakbond de tijd rijp acht voor het verwezenlijken van zijn ideeën. „Met alle beslistheid en met alle beschik bare energie". De vakbonden willen garan tie, dat de medezeggenschap der arbeiders zich zal uitstrekken tot: a. in de leiding der bedrijven, en wel in alle vraagstukken, die het bedrijfsleven betreffen, dus ook de technische en commerciële; en b. in de raden van beheer der naamloze vennoot schappen. Daarnaast wil men dan nog een vertegen woordiging van werknemers in de Kamers van Koophandel en de hoge economische beheersorganen. Ondernemersstandpunt Deze eisen zijn in ondernemingskringen in het algemeen op felle reacties gestoten. Men wil daar niet verder gaan dan tot een medezeggenschap in sociale vraagstukken. Aan het adres van de vakbondfederatie is de critiek gericht, dat zij de eisen te zeer heeft opgeschroefd en de indruk maakt, eerder een greep naar de macht, dan sociale rechtvaardigheid na te streven. Ondanks deze afwijzing, die de steun heeft van de liberale vleugel van het kabi net, heeft kanselier Adenauer onlangs zeer optimistisch gesproken over de mogelijk heden van het vinden van een middenweg. In welke richting zulk een middenweg zou lopen, is duidelijk geworden uit een be schouwing, die vice-kanselier Blücher voor zijn liberale partij heeft opgesteld. Hij po neerde daarom een plan tot stichting van neutrale organen, die over bedrijfssluitin gen het laatste woord zouden kunnen spre ken en hij wil voorts in plaats van mede zeggenschap een vorm van medewerking stellen, die vooral de technische verdien sten der arbeiders beter tot hun recht zal doen komen. Zulk- een medewerking zou hij in een bedrijfsbesluitenwet willen zien vastgelegd. Stem uit het vakverbond In een onderhoud dat wij hadden met dr. H. Böckler, de voorzitter van de vakbond federatie, liet deze zich over de kansen op een compromis veel minder optimistisch uit dan Adenauer. „Wellicht kpnnen wij met vooruitstrevende elementen onder de ondernemers tot overeenstemming komen. Overeenstemming met de ondernemers in de zware industrie zal evenwel zeer moei lijk bereikbaar zijn. Wij achten de invoe ring van onze beginselen van "net grootste belang en zeer dringend, anders blijven ernstige conflicten mogelijk. Wellicht zul len stakingsdreigingen niet kunnen uitblij ven, al zijn wij ons ervan bewust, dat deze in een zo gevoelige economie als die van West-Duitsland, waar mogelijk, vermeden dienen te worden. Doch wat ons betreft, zal dit alles voornamelijk afhangen van de houding der ondernemers. Sterke tegen stand tegen onze eisen zal krachtig ingrij pen noodzakelijk maken", aldus dr. Böck ler. Hij deelde nog mede, dat op 9 en 10 Januari een eerste bespreking over het probleem tussen vakbond en ondernemers organisaties zou plaats hebben. Tot nog toe waren nog slechts in de Britse zóne dis cussies geveerd. De natuur speelde in de kaart der Tsjechische communisten De Britse correspondent van dagbladen, Eric Bourne, die enige dagen geleden""\iit Tsjechoslowakije moest vertrekken, schrijft in een artikel in de „Sunday Times" onder meer dat de communisten er, na een be wind van twintig maanden, in geslaagd zijn bijna alle sporen van democratie in het land uit te wissen. „Zonder twijfel is het proces van bolsjewisatie. waaraan Tsjechoslowakije thans wordt onderworpen, volkomen in strijd met de gevoelens van verreweg de meeste Tsjechen en Slowaken, zulks niet tegenstaande het voor de communistische regering gelukkige feit dat de economische situatie in het land aanzienlijk is verbeterd, hetgeen voor een groot gedeelte wordt ver oorzaakt door twee goede oogsten, die volg den op de verschrikkelijke droogte van 1947", aldus Eric Bourne. WISSELEND BEWOLKT Verwachting, medegedeeld door hei K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond, opgemaakt te 10 uur: Voor de kustprovincies: Wisselende bewolking met plaatselijk enkele buien. Matige, later tijdelijk krachtige Noord westelijke wind. Iets kouder. Voor het binnenland: Vannacht zwakke wind. Temperatuur plaatselijk iets be neden het vriespunt en hier en daar mist. Morgen overdag meest matige wind tussen West en Noordwest. Wis selende bewoiking met enkele ver spreide buien. Iets kouder dan van daag. 17 Januari: Zon op 8.40 uur, onder 17.00 uur Maan op 8.49 uur, onder 15.29 uur Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 16 Januari: Hoog water: 1.45 en 14.06 uur. Laag water: 9.47 en 22.13 uur. Dinsdag 18 Januari: Hoog water: 2.43 en 15.04 uur. Laag water: 10.50 en 23.10 uur.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 1