r k.. PALM BEACH 3 Plan voor onderwijsvernieuwing in Frankrijk is thans gereed De radio geeft Dinsdag Bond van Haarlemse Muziekverenigingen hield een tweedaags solisten-concours PANDA EN DE MEESTER^MUZÏKANT BOEKHANDEL H. DE VRIES Heeft opnieuw een aantal titels aan de OPRUIING toegevoegd Q Wereldnieuws Het lage bouw-volume voor Haarlem Maandag 16 Januari 1950 2 Aantrekkelijke wijzigingen voor lager- en middelbaar onderwijs in het vooruitzicht gesteld (Van onze corresponded te Parijs) Franse knaapjes van zeven jaar oud leren op school behalve lezen, schrijven.en reke nen, ook reeds aardrijkskunde, geschiedenis, grammatica, wiskunde, moraal dat geldt hier ook als vak en litteratuur. Voor het vak letterkunde moeten ze onder meer gedichten uit het hoofd leren van Richepin. Apollinaire en Rimbaud. Mooie gedichten, waarvan ze geen drie woorden begrijpen. Waarschijnlijk kennen hun leeftijdgenoten in Nederland nog nauwelijks de naam van Kloos of Marsman, laat staan dat ze een gedicht van een hunner zouden kunnen reciteren. Ook op ander gebied is het Franse schoolkind, meen ik, verder ontwikkeld dan een Nederlandse leerling van gelijke leef tijd. Het tempo is hier zeer hoog opgevoerd. Te hoog: Na het eerste jaar valt vaak al 30 procent der leerlingen af van de bevor dering. Dat percentage geeft natuurlijk wel te denken. De stof die verwerkt en het ter rein dat verkend moet worden, zijn in de loop der jaren zo enorm uitgebreid, dat middelmatig begaafde leerlingen al over de eerste barricade het overgangsexamen naar het tweede leerjaar komen te strui kelen. Dat is abnormaal. Alle leerkrachten en autoriteiten zijn het daar "wel over eens en sedert de bevrijding zijn er dan ook verschillende commissies werkzaam ge weest onder leiding van Frankrijks knapste geleerden, die plannen voor een algehele reorganisatie van het Franse onderwijs moesten voorbereiden. Thans, na vijf jaar, heeft de minister van Onderwijs, Yvon Del- bos, eindelijk zelf de laatste hand aan het project gelegd, dat binnenkort in de Kamer ter sprake zal komen. Het nieuwe ontwerp is geïnspireerd door de inzichten van moderne paedagogen als Montessori, Pestalozzi, enzovoort, die er van uitgaan dat het zinloos is kinderen dingen te leren die ze nog niet bevatten kunner. en daarom vooral het eigen onderzoek en be gripsvermogen trachten te stimuleren. Men moet contact zoeken met het eigen milieu van het kind. Zo zal in de toekomst, al vorens een kleuter van zes jaar in te pom pen hoe de hoofdsteden der Zuid-Ameri kaanse staten heten, eerst worden verteld dat zijn stadsdeel (arrondissement) door een burgemeester wordt bestuurd, die op zijn beurt weer zitting heeft in een hoger college, dat weer deel uitmaakt.... enzo voort, enzovoort. Een principiële heroriën tering dus: In plaats van uit te gaan van een abstracte verte, welke hij niet omvatten kan, zal het kind in het vervolg van zijn eigen wereldje uit, geleid door zijn onder wijzers, in de loop der jaren langzaam en geleidelijk de wetenschappen verkennen. Minder ballast Die leerjaren worden in beginsel uitge breid tot 16 a 18 jaar (thans eindigt de ver plichte schoolpei-iode op 14 jaar). Aan het Franse universitaire onderricht, dat terecht in de hele wereld befaamd is, wordt nau welijks geraakt, doch het lagere en mid delbare onderwijs zal radicaal worden ge reorganiseerd. Dq voornaamste vernieuwing is wel dat de huidige leertijd onderbroken zal worden door twee perioden van elk twee jaren, tijdens dewelke door de leer krachten moet worden vastgesteld in welke richting de talenten en aspiraties der leer lingen gaan en dientengevolge georiënteerd moeten worden. Deze nieuwe regeling is van groot belang, omdat aldus de algemene stof over een aantal gespecialiseerde secties kan worden verdeeld. Zodoende krijgt in dividueel elke leerling minder overtollige ballast mee te torsen en wint hij tijd om zich te verdiepen in onderwerpen, die hem van nature interesseren. De toekomstige middelbare scholen zullen in drie afdelin gen worden verdeeld. Een als voorbereiding voor de praktijk van het maatschappelijke Automobilist reed fietser omver en botste tegen een paal In Amsterdam wilde een automobilist, rijdende in de Linnaeusstraat, linksaf de eerste Van Swindenstraat ingaan. Hij reed eerst een wielrijder, die rechtuit wilde gaan omver, raakte daarna de macht over het stuur kwijt en botste tegen een trammast in de Van Swindenstraat. De auto werd zwaar beschadigd; cLe bestuurder en zijn medepassagier werden zodanig gewond, dat zij naar een ziekenhuis moesten worden gebracht. De wielrijder bleek levensgevaar lijk gekwetst te zijn. Ook hij is naar een ziekenhuis vervoerd. Heringa Wuthrich HAARLEM Electrische Installaties Luidsprekende telefoon-installaties (Adv.) HILVERSUM 301.5 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Gebed. 3.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.35 „Lichtbaken" 10.00 Voor kinderen. 10.15 Ka merorkest. 10.40 Schoolradio. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Platen. 11.50 Godsdienstige cau serie. 12.00 Angelus. 12.03 Amusementsorkest. 12.30—12.33 Weerbericht. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Mannenkoor. 13.50 Viool en plano. 14.30 Platen. 15.00 Schoolradio. 15.30 Platen. 16.00 Voor zieken. 16.30 Zieleen- lof. 17.00 Declamatiewedstrijd. 17.30 Voor de jeugd, 17.45 Regeringsuitzending. 18.00 Pro menade-orkest. 18.20 Sportpraatje. 18.30 Voor de strijdkrachten. 19.00 Nieuws. 19.15 Actua liteiten. 19.25 „Dit is leven". 19.40 Platen. 19.45 „De man die trouw bleef". 20.01 Nieuws. 20.05 De gewone man. 20.12 „Cyrano de Bergerac". 22.45 Gebed. 23.00 Nieuws. 23.15 Kamermuziek. 23.45 Platen. HILVERSUM U. 415.5 M. 7,06 Nieuws. 7.15 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 3.15 Ochtendblad. 8.40 Platen. 8.5p Voor de vrouw. 9.00 Platen. 10.00 Mor genwijding. 10.15 Metropole-orkest. 10.50 Voor kinderen. 11.00 Zang- en piano. 11.30 Voo! rieken. 12.00 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.3" Voor het platteland. 12.40 Weense mu ziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Musette-orkest. 13 45 Voor de vrouw. 14.30 „Werther", opera. 16.30 Voor de ieusd. 17.35 Dansmuziek. 18.00 Nieuws. 18.15 Piano. 18.30 Toneelbeschou- wing. 18-45 Platen. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Fanfare-orkest. 19.25 ..Paris vous parle" 19.30 Viool en piano. 20.00 Nieuws. 20.05 Ac tualiteiten- 20.15 Gevarieerd programma. 21.30 Orgel. 21.45 Buitenlands overzicht. 22.00 Hawaiian-muziek22.30 Fluitduetten. 23.00 Nieuws. 23.15 Platen. leven, een als voorportaal voor handels-, industrie-, landbouw- en kunstscholen en tenslotte een theoretische afdeling, die de leerlingen klaar maakt voor de universiteit. De Franse lycea zijn thans vier maal dich ter bevolkt dan de beroepsscholen. Deze wanverhouding hoopt men thans ingrijpend te kunnen corrigeren. Financiële hindernissen Op papier lijkt dit project een voortreffe lijke basis voor een radicale reorganisatie van het (ietwat overbelaste) Franse school programma. Men moet echter vooralsnog afwachten, wat er in de praktijk van te recht zal komen. Ten eerste krijgt het par lement er een woordje over mee te spreken en ten tweede mag men zich afvragen, of de regering er het nodige geld voor uit kan trekken. Er zijn milliarden mee gemoeid en voor het moment is het onderwijs arm lastig. Er heerst een nijpend gebrek aan scholen, leerkrachten en materiaal. Roofoverval in Utrecht Daders verdwenen met zevenhonderd gulden Zaterdagmorgen vroeg werd bij een huis in de Celebesstraat in Utrecht aangebeld. De bewoner was reeds naar zijn werk. Zijn 30-jarige vrouw was alleen thuis. Zij deed de gordijnen open en zag een man staan, die naar zij meende gekleed was in een uniform van de P.T.T. Zij opende de voor deur en zag toen nog een tweede man staan. Een der mannen gaf haar een hevige stomp in de maagstreek, waarna de vrouw is flauwgevallen. Toen zij kort daarna bij kwam, zót zij in een fauteuil in de huis kamer. Tot haar ontsteltenis zag zij beide mannen de gehele huiskamer overhoop halen. Zij waren blijkbaar op zoek naar geld. De vrouw trachtte op te staan, maar een der mannen richtte een pistool op haar en zei: „Als je durft te schreeuwen schiet ik je dood". Enkele ogenblikken later zag de vrouw echter kans, naar de voordeur te snellen. Op haar hulpgeroep kwamen buren en voorbijgangers toelopen. De beide mannen vluchtten via de keukendeur aan de ach terzijde van het huis en verdwenen in de duisternis. Het bleek dat zij een bedrag vqn 700. hadden meegenomen.. D? politie, zoekt "lien' thans. Behartiging van diplomatieke belangen der unie-partners De minister van Buitenlandse Zaken heeft van de minister-president der Ver enigde Staten van Indonesië Hatta, het ver zoek ontvangen om op plaatsen in het bui tenland, waai" geen eigen vertegenwoordi gers van de V.S.I. zijn gevestigd, de Indo nesische belangen te doen behartigen door de diplomatieke en consulaire vertegen woordigers van het Koninkrijk der Neder landen. Hierop is geantwoord, dat aan dit verzoek gaarne gevolg zal worden gegeven. In de overeenkomst tussen Nederland en de V.S.I. is voorzien in een dergelijke samenwerking tussen de unie-partners. De mogelijkheid bestaat dus ook dat de ver tegenwoordiger van de V.S.I. in landen, waar geen Nederlandse vertegenwoordiging mocht zijn gevestigd, de Nederlandse be langen daar behartigt. Nominale waarde en koerswaarde van aandelen Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek bedroeg de koerswaarde van alle ter beurze van Amsterdam genoteerde fondsen per 30 December 1949 6148 mil- lioen, tegen 6290 millioen per 30 Decem ber 1948. De nominale waarde was respec tievelijk 3114 millioen en 3058 millioen. De koerswaarde van de Nederlandse aan delen bedroeg per 30 December 1949 2929 millioen (nominale waarde 1620 millioen), Indonesische aandelen 670 millioen 630 millioen) en petroleum-aandelen 2549 millioen 864 millioen). De gemiddelde koers was per 30 December 1949 voor Ne derlandse aandelen 181 (180 per 30 Decem ber 1948). Indonesische aandelen 106 (117), petroleumaandelen 295 (320) en algemeen totaal 197 (206). De „Waterman" bracht 1500 militairen terug „Er is hier veel te doen voor mensen zoals u", verklaarde namens de regering de staatssecretaris van Oorlog, mr. "VV. Focke- ma Andreae, tot de 1500 militairen, die Zondagmorgen na een verblijf in de tropen weer voet op vaderlandse bodem zetten. De militairen, die met het troepentransport- schip „Waterman" repatrieerden behoor den tot de 7 Decemberdivisie- Namens de Koningin werden woorden van welkom gesproken door kapitein-vlie ger R. J. E. M. van Zinnicq Bergmann, waarna kolonel Pahud de Mortagnes na mens de inspecteur-generaal van de Ko ninklijke Landmacht, Prins Bernhard, sprak. Luitenant-kolonel F. L. Werdmölder, die aan boord het bevel voerde over de troepen, vertelde dat Vrijdagavond een militair we gens een blindedarmontsteking was ge opereerd. Ter gelegenheid van de jaarwis seling waren er 6000 oliebollen gebakken. De „Waterman" heeft de snelste reis naar Indonesië en terug gemaakt, namelijk 45 dagen. Ongeluk Tijdens de ontscheping van de „Waterman" heeft zicli een ernstig ongeluk voorgedaan. Een 21-jarige korporaal van de Aan- en Afvoer Troepen (A.A.T.) die mede belast was met de regeling aan de wal, reed op zijn motorfiets in snelle vaart langs de loodsen toen uit een dei- loodsen een mechanische lorrie kwam rijden. De bestuurder van de lorrie, die een botsing zag aankomen, sprong van het voertuig. De korporaal remde krachtig, slipte over de spoor rails en viel. Hij kreeg een schedelbreuk en moest in een ziekenhuis worden opgenomen. Ex-gevolmachtigde van Mussert voor Bijz. Raad van Cassatie De ex-gevolmachtigde van Mussert, J. A. D. uit Goes, die gedurende de bezettting in de provincie Zeeland een soort „klach tenbureau" had opgericht en die zich be ijverde om het Zeeuwse bestuursapparaat op nationaal socialistische leest te schoeien, werd voor deze feiten door het Bijzonder Gerechtshof te 's-Gravenhage tot 12 jaar gevangenisstraf veroordeeld. D. was tegen deze uitspraak in beroep gekomen. Zaterdag verscheen hij voor de Bijzondere Raad van Cassatie, waar hem het indienen van klachten over personen in Zeeland aan Van Genechten en Mussert scherp werd verweten. „Dacht u heus op die manier Zeeland nationaal-socialistisch te maken", vroeg de president. „Ik dacht werkelijk dat Duitsland de oor log gewonnen had en hoopte op die manier mijn mensen te redden voor onaangename maatregelen van hogerhand. Ik had hun verboden tot de SS toe te treden. Zeeland is gedurende de bezetting de rustigste pro vincie geweest". De verdediger, mr. H. M, van den Brugh uit Amsterdam, betoogde, dat zijn cliënt zich nimmer had schuldig gemaakt aan het doen opsporen of gevan gennemen van Nederlanders. Een arresta tie zou nimmer door D.'s toedoen zijn ge schied. De procureur-fiscaal wilde in aanmer king nemen dat requirant na de bevrij ding voorlichtings- en documentatiewerk heeft verricht. Hij werd daardoor door zijn lotgenoten als verrader beschouwd. De pro cureur-fiscaal achtte een straf van 12 jaar te zwaar en rpquireej'de 7 jaar gevangenis straf. Dit betekent dat'als de raad de pro cureur-fiscaal in deze zou volgen, dit zou leiden lot de invrijheidsstelling van D, op de dag der uitspraak. JU. SPECIAALHUiS VOOR KOUSEN EN LINGERIES BARTELJ0R1SSTRAAT 7 BINNENKORT HEROPENING De Bond van Haarlemse Muziekverenigingen meende terecht dat het, ten einde de muziek studie bij de leden der aangesloten korpsen te wakkeren, goed zou zijn een onderlinge wed strijd voor solisten en kleine ensembles uit te schrijven. Doch de organisatoren moesten de ervaring opdoen, dat de animo van de Haar lemse harmonie- en fanfare-mensen voor een dergelijk concours vrij gering was. Maar het ging toch door; het had Zaterdag en Zondag plaats in dc bovenzaal van gebouw Culhira aan de Jansstraat. Dat er toch vrij veel deelnemers v/aren kwam door de aanvragen van buiten de stad om er aan mee te mogen doen. Het werd dus, in plaats van een plaatselijk, een landelijk concours. De heer C. Kat, uit Wormerveer, en ondergetekende vormden de jury. Eerste dag Solisten-concoursen zijn van oudsher geken merkt door de minderwaardige muziek, die er ten gehore wordt gebracht. Onbeduidende variatie-stukken op banale thema's vormen in de regel het répertoire. Maar daar komt gelukkig verbetering in, dank zij de smaakvormende in vloed van goede dirigenten. Zo deden wij op deze wedstrijd tal van verblijdende ervaringen op, want vele Mede stukken, zelfs van mees ters als Handel, Mozart, Beethoven, Weber, Schumann, welden op meestal verantwoorde wijze ten gehore gebracht. We gaan dus vooruit met onze volksmuziek; maar er is nog heel wat rommel op te ruimen. Haarlem was op de eerste concoursdag ver tegenwoordigd door een paar leden van „Apollo", die het er naar verhouding niet slecht afbrachten: een eerste en een tweede prijs in de derde afdeling; verder ook door een duet voor piston en bugel en een'koper-kwartet van „Arti ct Religioni", die zo ongeveer de beste presta ties van de dag leverden en respectievelijk met 161 een eerste prijs en met 170 punten een eerste prijs met lof in de eerste afdeling ver wierven. De deelnemers van Crescendo Hillegom waren minder fortuinlijk, vooral liet Concertino voor klarinet van Weber bleek een te hoge greep. „St. Aloysius" uit Castricum kwam in de tweede afdeling voortreffelijk voor de dag met een koperkwartet (1ste prijs, 162 p.) en had ook suc ces met een solo-bugel (1ste prijs, 131 p.). Een sopraan sax, uit Heerhugowaard gaf vlot en muzikaal^ spel te boren in de eerste afd. (1ste prijs, 135 p.) De harmonie der Melkcentrale uit Utrecht leverde een belangrijke bijdrage; niet minder dan tien solisten dezer vereniging traden op, allen in keurig uniform gedost. Zeven daarvan verwierven een eerste prijs, waaronder zelfs twee met lof: een zeer sonore en rhythmisch spelende Bes-bassist en een vaardige trombo nist. Opmerkelijke prestaties leverde Utrecht ook op trompet, piston, tuba, klarinet en fluit. Een Bes-bassist uit Tricht leverde eveneens een verdienstelijke prestatie. „WilhelminaSantpoort was mede goed ver tegenwoordigd: zes deelnemers waarvan er vier met een eerste prijs en een met een tweede prijs bekroond werden. De laatste kwam voor herkansing in aanmerking. Een saxophoon- kwartet liet beschaafd samenspel horen in het Andante uit de eerste Symplionie van Beet hoven. Een zeer muzikale indruk kreeg men ook van een Sonate van Handel, gespeeld op sopraan-sax. Een drukke Zondag- Op de tweede concoursdag werden tussen 2 en 11 uur niet minder dan 37 prestaties onder de loupe genomen. In hoofdzaak waren het leden van bij de Bond aangesloten verenigingen. Maar er waren ook deelnemers van buiten de stad: 20 van Excelsior Noordwijk, waarvan de mededingers twee eerste en twee tweede prij zen in de wacht sleepten. „Trouw moet Blijc- ken" uit Lisse leverde er drie, waarvan een klarinettist in de derde afdeling uitmuntte. Toen was het de beurt aan de Bondsleden. Van „Apollo" een klarinettist, die het in de derde afdeling won van zijn alt-sax-collega uit de tweede, hoofdzakelijk door een betere fra sering; bovendien nog een klarinetten-trio, dat een goede belofte inhield, doch wegens een niet al te frisse stemming en een lichte ontsporing, niet boven een tweede prijs kon worden ge taxeerd. „Johez-Harmonie" was goed vertegenwoordigd met zeven inschrijvingen, die alle met een eerste prijs gehonoreerd werden, een alt-saxo- phonist, die voorheen reeds een mooie prijs ver wierf als klarinettist, zelfs een eerste prijs met lof. Maar de belangrijkste prestatie der leden van „Johez" was de uitvoering van een kwin tet-deel van Mozart, bewerkt door de dirigent J. A. Meng. Ook een piston-solist bracht het tot een hoog beoordelingscijfer, evenals een tuba-bariton-paar. Harmonie-Crescendo leverde het grootste aantal deelnemers, namelijk tien. De voor zitter gaf het voorbeeld met een prestatie op de althoorn, waarmee hij een tweede prijs verwierf. Vijf Crescendo-leden zagen zich, een eerste prijs toegekend, waaron der de bariton, de fluit en de klarinet uit muntten; verder nog twee pistons. „St. Caecilia" uit Haarlem-Noord liet zich ook niet onbetuigd: zes nummers, waarvan vijf eerste prijzen. Het gaf een verademing daarbij het Adagio uit het klarinetconcert van Mozart te horen; al was het rhythmisch niet geheel gaaf, het klonk toch in een nobele rustige toon. Wanneer onze leken-muzikanten er maar eens ach ter komen dat de waarde van de muziek niet schuilt in een groot aantal noten, die allicht tot een onbeheerst en ruw spelen verleiden, maar deze zoeken in de klare 7. „Ziezo, ziezo!" zei Maestro Flodder Fiedéldum voldaan, nu hij zijn nieuwe schoenen aan had. „Ach, ach.ja, leer ling, zo zie je het nu; wijkunstenaars, leiden een wisselvallig bestaan. Onbegrip, wansmaak, domheid, belagen ons voort durend. maar hier en daar zijn er nog gevoelige zielen, die ons op handen dragen! Ja, ja, die verajgoden ons. Je hebt wel een mooi beroep gekozen, en ik begin onmid dellijk aan je opleiding. Hier jij mag mijn viool dragen. Het is een kostelijk in strument, dus draag het voorzichtig. Dat is een mooie les voor je. Zo kom je in innige aanraking met het mooiste der muziek „Een moeilijk beroep lijkt het me wel," dacht Panda, terwijl hij, met de viool in de handen, achter Fiedeldum aanliep. „Maar al het bijzondere is moei lijk, en ik ga nu iets bijzonders worden!" „Kijk hier," sprak Fiedeldum intussen, toen zij langs een groot gebouw kwamen. „Let op, wil je? Dit is de Grote Concert zaal! Daar zal ik spelen voor duizenden! Ja, ja, dat wordt mooi. Nog nooit zal ik zo goed gespeeld hebben als dan.' Ontroer de toehoorders zullen zich in hun tranen badenach, achwat mooi. Ja, leerling de stoepen van de Concertzaal zal ik ééns bestijgen, al zou ik het kruipend moeten doen." „Maar maestro," zei Panda verbaasd, „waarom doet u het dan niet nü? En waarom zou u kruipen, nu u zulke mooie schoenen aan hebt?" „Ach..wat. domheidhè? Ja, je hebt gelijk!" riep Maestro Flodder Fiedeldum. „Je bent een groot leerling van een groot meester je hebt gelijk!" en bezielde eenvoud van een melodie of wel in pittig gerythmeerde zinnen, die tot fijne en correcte articulatie dwingen, dan zullen zij de enig goede weg gevonden hebben om met smaak te leren musiceren. Alle opper vlakkige branie-muziek lokt van het goede doel weg en werkt verruwing van het spe len in de hand. Wij hebben het op dit concours herhaaldelijk ondervonden, dat de betere muziek de manier van spelen gun stig beïnvloedde. Kunstkring Spaarndam leverde ook twee nummers: een wat ruw maar met stevig embouchure gespeelde Bravour-polka en een duet voor piston en bugel; het werden twee eerste prijzen. Tenslotte kreeg de althoornist van Wil helmina Santpoort gelegenheid zijn Zater dag gestrande poging over te doen en hij maakte nu een zeer goede beurt met het Rondo uit het 5de hoorn-concert van Mo zart, een prestatie die met een eerste prijs bekroond werd. De voorzitter, de heer H. Cnosse, betuig de aan allen die meewerkten tot het slagen van deze wedstrijd zijn dank Onder deze noemde hij terecht de heer Jac. Zwaan, die een omvangrijke taak als pianist-begeleider uitnemend vervuld had. De heer Cnosse wees vervolgens op het nut van dergelijke concoursen, wegens hun stimulerende in vloed op de studie en hij sprak er zijn leed wezen over uit dat er niet meer Haarlem mers aan hadden deel genomen. Maar de Bond wil het er niet bij laten en maakt plannen voor een grote wedstrijd in het volgende jaar. De heer H. Tuin, voorzitter van Harmo nie-Crescendo maakte zich tot tolk van de deelnemers, om het bestuur van de Bond dank te zeggen voor de goede organisatie. Hij voegde er nog een hartig woord aan toe, betogend dat het mogelijk moet zijn, dat van de circa 500 dilettanten die Haar lem telt, er minstens honderd zouden moe ten deelnemen aan een wedstrijd, die de ontwikkeling van onze volksmuziek ten doel heeft. JOS. DE KLERK. Drie brandweerauto's gingen in vlammen op In Rotterdam brak Zaterdagavond door onbekende oorzaak brand uit in een loods van een brandspuitenfabriek in de Nijver heidstraat. In deze loods stonden drie brandweerauto's. De brandweer, die zes stralen op het vuur richtte, kon niet ver hinderen dat de loods geheel uitbrandde. Ook de drie auto's gingen verloren. Jacobijnestraat 3 - Ged. Oude Gracht 27 Bereidwillig. De Chinese communistische minister van Buitenlandse Zaken Tsjou En Lai heeft, volgens een bericht van het communistische Chinese persbureau „Nieuw China", de Deense minister van Buitenlandse Zaken Rasmussen doen mededelen dat zijn regering bereid is in diplomatieke betrekkingen met Dene marken te treden, indien laatstgenoemd land zijn relaties met de Chinese natio nalisten heeft verbroken. Staking. Schoolkinderen in Gosselies (Frankrijk) zijn in staking gegaan om dat de gemeenteraad het schoolhoofd heeft ontslagen, dat wegens zijn moedig gedrag in de oorlog door de kinderen op de handen werd gedragen en in zijn plaats een onderwijzeres heeft benoemd. Geluk. Op de weg van Kur naar Besangon reed een automobilist, die gelukkig door de mist slechts een geringe snelheid had, over een man heen die midden op de weg lag te slapen. De man ontwaakte ongedeerd, maar stevig vastgeklemd onder de vooras van de wagen. Toen hij bevrijd was, kreeg hij nog een proces verbaal wegen dronkenschap en slapen op de openbare weg ook. Prins Hubertus van Pruisen, de kleinzoon van de laatste Duitse keizer, is naar Zuidwest-Afrika vertrokken. Hij gaat zich daar met de schapenfokkerij bezig houden. Naastenliefde. De blanke predikant Michael Picardi uit Georgia (V.S.) is door een bende gewapende en gemaskerde man nen aangevallen en zwaar mishandeld, omdat hij in een kerk voor negers had gepreekt. Tango. Een boer in Glageon (Frankrijk) draait op gezette tijden gramofoonplaten voor zijn koeien. Hij doet dat niet om de dieren wat amusement te bezorgen, maar omdat zij dan meer melk geven. De dieren prefereren een tango boven een wals, maar houden niet van jazz. Koude. Turkije bevindt zich in de greep van een ongekend hevige koude. In Oost-Anatolië zijn de lijken gevonden van 15 door de vorst omgekomen boeren. Hongerige wolven, beren en jakhalzen vallen mensen op afgelegen boerderijen aan. Nog meer kou. Ook in de V.S. hebben grote gebieden van de kou te lijden. Hevige sneeuwstormen razen met snelheden tot 150 kilometer per uur over het land en tal van steden zijn geïsoleerd. Het ver keer is volkomen gedesorganiseerd en ten minste 20 personen zijn om het leven gekomen. Ook het telefoonver keer is gestoord. Een ski-school in Seattle moest de lessen stopzetten, om dat er teveel sneeuw lag. Groei. De luchtvaartmaatschappij Air France heeft de Kühlmann-medaille gekregen, die beschikbaar was gesteld voor de Franse maatschappij die sinds 1938 de meeste vooruitgang heeft ge maakt. De Air France vervoerde in 1949 vijftien maal zoveel mensen als in 1938. Critiek. Bij Johannesburg is gisteren een gevecht ontstaan tussen Zoeloes en Kaf fers. De Zoeloes oefenden critiek uit op een krijgsdans van de Kaffers. Twaalf personen werden gewond. Indien het nieuwe ver deelsysteem van de Weder ophouw (gegrond op het acute tekort) ook vóór Haarlem was toegepastzou de toewijzing voor 1950 geen 2789 maar 640 woningen zijn geweest Een maand geleden hebben wij medege deeld hoe het bouwvolume voor 1950 door het ministerie van Wederopbouw en Volks huisvesting verdeeld is. Dit geschiedde voor het eerst volgens een nieuw systeem, ge grond op het acute woningtekort. Om dit vast te stellen werd de mede werking gevraagd van een Dr. in de Eco nomie en Statistiek van het Centraal Bu reau voor de Statistiek. Eerst is het acute tekort uitgerekend met gebruikmaking van de resultaten van de Volks-, Woning- en Gezinstelling yan 31 Mei 1947. Als basis werd daarbij genomen het aantal samen woningen die moeilijkheden opleveren. Het daarbij verkregen resultaat, dat intussen 2y, jaar oud was, moest gecorrigeerd wor den met verhuizingen, geboorte, sterfte en ook met het aantal woningen dat sindsdien gebouwd werd. Zo werd het acute woningtekort bere kend voor alle provincies, als ook voor de steden Amsterdam, Den Haag en Rotter dam, die immers een afzonderlijk bouw volume kregen. Het acute woningtekort voor Nederland werd bepaald op 250.000. Er waren in eer ste instantie 32.000 woningen voor 1950 te verdelen. Elke provincie en elk der drie genoemde steden kregen daarvan een deel, dat ook gebaseerd was op het berekende acute tekort. Noordholland kreeg voor een acuut te kort van 20759 een toewijzing van 2646, waarvan 1250 montagewoningen. Amsterdam (waar het acute tekort op 21.128 geraamd werd) kreeg 3600 wo ningen (waaronder 1200 montage) toege wezen. De colleges van Gedeputeerde Staten kregen vrijheid van de minister om het bouwvolume naar eigen inzicht te verdelen. Aan Haarlem werden toen toegewezen 278 woningen waarvan 200 montage. Gedeputeerde Staten hebben aan de ge meentebesturen geschreven dat zij teleur gesteld waren over het bouwvolume dat aan Noordholland is toegewezen. Over 1949 kreeg de provincie een veel hogere toewij zing, waarom verwacht was, dat het aantal voor 1950 wel 4500 zou hebben bedragen, dus bijna het dubbele van hetgeen nu is toegekend. Ook het Haarlemse gemeentebestuur was zeer onvoldaan, omdat de 278 woningen voor 1950 ongunstig afsteken tegenover het bouwvolume van 1949, dat voor Haar lem op 466 was bepaald, waaronder 150 montage-woningen. Dus 18'8 minder. Bij navraag op het departement van We deropbouw en Volkshuisvesting werd ons medegedeeld, dat het acute woningtekort niet voor de gemeenten afzonderlijk is be rekend. De provincies zijn als een eenheid genomen. Het zou te veel werk geweest zijn om al de berekeningen ook voor de gemeenten te maken. Op ons verzoek heeft de deskundige van het Centraal Bureau voor de Statistiek (dus dezelfde die de berekeningen voor de We deropbouw maakte) voor Haarlem een be cijfering gemaakt. Zijn conclusie is dat het acute tekort voor Haarlem op 31 Mei 1947 3800 was en op 1 Januari 1950: 5000. Indien Haarlem een toewijzing gekregen zou hebben berekend op dit acute tekort zou deze voor 1950 geweest zijn 1/50 deel van de 32.000 woningen of 640. Haarlem kreeg er slechts 278 of 363 minder. Wij wijzen er op dat Gedeputeerde Sta ten van Noordholland bij de verdeling van het aantal woningen niet het acute woning tekort- als basis genomen hebben maar de bevolkingsprognose. Daarbij is het college geadviseerd door een commissie. Zowel deze commissie als het college stonden op het standpunt dat dit meer aanbeveling verdient. De moeilijkheden in Noordholland zijn zo werd ons reeds indertijd bij de ver deling van het bouwvolume medegedeeld ontstaan door het feit dat in Noor.dhol- land bijzondere omstandigheden aanwezig waren. Er moest allereerst een belangrijke toewijzing gegeven worden aan Den Hel der. omdat daar weer de marinebasis ge vestigd wordt, wat tengevolge heeft dat er woonruimte moet komen voor personeel. Verder moest, wegens uitbreiding der in dustrie, een extra toewijzing gegeven wor den aan de gemeenten Velsen en Beverwijk Tenslotte maakte ook de uitbreiding van Schiphol een hogere toewijzing aan Haar lemmermeer noodzakelijk. Toen aan die verschillende bijzondere eisen voldaan was, bleef er slechts een klein aantal woningen over om onder de gemeenten te verdelen. Voor deze bijzondere toewijzingen kreeg Noordholland geen extra toewijzing. Er komt nog een toewij'zing voor 1950 Tenslotte vernamen wij op het departe ment dat het zeker is dat er voor 1950 nog een aanvullend bouwvolume beschikbaar gesteld zal worden. Het tijdstip waarop dit te verwachten is kan evenwel nog niet me degedeeld worden. Vierjarig Haarlems meisje onder zware truck geraakt Aan kwetsuren bezweken Zaterdagmiddag is, zoals wij reeds kort meldden, op de hoek van de Linschoten- straat en de Kamperstraat in Haarlem een dodelijk ongeluk gebeurd. De vierjarige Alberdina de Graaf, die op het trottoir speelde, liep plotseling ach teruit de rijweg op en tegen een juist pas serende truck met oplegger aan. Het meisje viel en kreeg het linkerach terwiel van de wagen over de rechter schouder en de rechterkant van het hoofd. Met een schedelbasis- en een rechterschou derfractuur is het kind naar de Maria- stichting gebracht. Het slachtoffer is 's avonds aan zijn kwetsuren bezweken. Het algemeen rijksambtenarenreglement en het arbeidsovereenkomstenbesluit zijn thans aangepast aan de Ziektewet, die de laatste tijd is gewijzigd. De aanspraak van arbeidscontractanten op doorbetaling bij ziekte van het volle loon gedurende maxi maal 52 weken is nu formeel geregeld.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 2