Adriaan Pelt Hoffman bepleit verlaging der Amerikaanse invoerrechten Willemstad vlagde en juichte bij aankomstvan Prins Bernhard 64e Jaargang No. 19454 TP T Tl 1 Donderdag 19 Januari 1950 Bureaux: Grote Houtstraat 93, Telefoon Adver- ■BObS ^*^5® *f|^ 1 ^Tl I B B Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate tenties en Administratie 10724, 14825. Redactie: I II 1 I fr^i I T 1 I Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. 10600. Directie 13082, Hoofdred. 15054. Bijkant. ,2c Al A JL A M A %wHTii Abonnementsprijs per week 33 cent, per kwartaal Haarlem-Noord,'Soendaplein 37, Telefoon 12230. J ƒ4,25. Franco per post f 4,75. Postgiro 273107. Drukkerij Z.B, Spaarne 12, Telefoon 12713, 10132. Advert.tarieven op aanvraag bü de Administratie. Hoofdredacteur: Robert Peereboora m <DptC{l)lt ï)iXatlttll8ïl)C €OtttdtU{3lllkO léjé) Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom WOENSDAG heeft Adriaan Pelt een kort bezoek aan Nederland gebracht. Het was wel erg kort: het duurde maar drie kwartier. Zijn K.L.M.-vliegtuig, gecharterd door de U.N.O. voor zijn reis naar Tripolis, stond even op Schiphol en de nieuwe Hoge Commissaris van Lybië beantwoordde op gewekt vragen van verslaggevers. „Neen, koning word ik daar niet. En ook niet gou verneur. Ik moet alleen de onafhankelijk heid van het land voorbereiden: met mede werking vooral van de Engelsen en Fran sen, die nu Tripolitanië, Cyrenaïca en Fes san nog bezet houden. Of het volk geschikt is voor zelfbestuur? Ik heb de indruk dat er intelligentie genoeg in leeft." Nu moet ge niet denken dat die verslag gevers niet wisten, dat Pelt geen koning Adriaan I en evenmin gouverneur van Lybië zou worden. Maar met zulke veron derstellingen moest dat gesprek noodzake lijkerwijs beginnen. Niet alleen omdat het een ongewoon feit is dat een Hollander twee jaar als opperste gezagsdrager in een Noord-Afrikaans land gaat optreden, maar ook omdat Pelt ex-journalist is en de toon van het gesprek dus de eigenaardige broe derschap, die het vak eigen is zelfs over alle grenzen dezer grenzenrijlce wereld heen weergaf. Dat moest beginnen met: „En wat wordt u daar nou? een soort koning?" Een merkwaardig man is Adriaan Pelt. Wie met hem in cle dagen der jeugd op de Zaan gezeild heeft (hij is geboren Zaan- kanter en het accent is hem in tientallen jaren van omgang met ministers en diplo maten uit alle landen der wereld niet ont vallen) weet dat hij dezelfde Hollandse jongen is gebleven: gezond, blozend, wat gezet van gestalte en de eenvoud in per soon. Noch hoge functies, noch het verkeer met de grote mannen der staatkunde en het voeren van de regie bij hun talloze con ferenties hebben hem ooit plechtig of zelf ingenomen kunnen maken. In '45, na de oorlog, toen ik de nieuwbenoemde adjunct- secrelaris-generaal van de U.N.O. in vijf jaar niet gezien had, kwam deze hoge auto riteit door cle Grote Houtstraat aanzetten, een zware koffer zeulend. En hij zei na de woorden van weerzien: „Ik heb geboft. Lift gehad van Den Haag naar hier. Wat een auto van de regering voor mij? Ze hebben ze zelf nodig en ik kom er zo ook wel." Dit is Adriaan Pelt. In zeker opzicht is hij altijd de verslaggever gebleven, die hij vele jaren her bij het vroegere Nieuws van den Dag in Amsterdam was. Hij is later naar Parijs gegaan en heeft er politieke wetenschap gestudeerd. Ze hebben daar eerder aan zevende faculteiten gedaan dan wij hier. Na zijn studie kwam hij in de pas opgerichte Volkenbond terecht en klom daar snel op bij de Inlichtingendienst, waarvan hij directeur werd. In die jaren heelt hij meer geïnterviewd dan ooit te voren. Ook organiseerde hij zijn merkwaar dige internationale staf. Gelijk anderen heb ik toen ervaren, dat zijn voortdurend stre ven was te interviewen en zelf niet geïnter viewd te worden. Hij werd intussen meer en meer in de regeling der Volkenbonds vergaderingen betrokken en als ge in die tijd foto's uit Genève zaagt was daar soms, bij nauwkeurig speuren in de groep afge beelde belangrijkheden, ergens op de ach tergrond iemand op te ontdekken die een gezicht trok of hij er niet bij hoorde en wiens naam nooit onder de foto stond. Dat was hij. .Daar in het Palais des Nations te Genève viel alleen bij scherp waarnemen te ontdek ken dat die onopvallende, altijd bedaarde man eigenlijk onmisbaar was in de machi nerie van het internationale bedrijf. Hij reisde veel. Hij kwam soms in Holland. Als hij kwam had hij altijd vragen te stellen. Toen de tweede wereldoorlog uitbrak zat hij in Londen en benoemde onze regering hem tot hoofd van haar voorlichtingsdien sten. De Oranje Radio, de Hollandse bladen, voorlichting aan de Engelse en andere buitenlandse persdat ressorteerde alle maal onder hem. Hij was weer jarenlang persman. Wellicht is het u opgevallen, als ge weggedoken in uw schuilplaats naar Londen luisterde, dat meermalen een zware, goedmoedige stem de ether beroerde, die u aan de Zaandammer Westzij herinnerde. Mij deed dat vrienden-geluid bijzonder goed. Westzij en Oostzij, zulke overbekende oorden in Adriaan Pelt's jeugd, .moeten na de oorlog, bij de U.N.O., tot grote zorgen in zijn leven zijn gegroeid. Westzïj en Oostzij van de wereld heeft hij de laatste jaren in hun volle tegenstelling ervaren niet, zo als in zijn jeugd, verbonden door bruggen. In de vervulling van zijn taak, nevens zijn Russische collega Sokolevsky (de andere adjunct-secretaris-generaal van de U.N.O.) moet hij wel eens gedacht hebben aan die historische veerman, nevens wiens aanleg plaats op een bordje stond te lezen: „Hier zet men koffie en over de Zaan." Hij bleef Assemblies en andere vergaderingen voor bereiden en regelen; hij bleef ook in andere zaken betrokken en zoals ik hem ken zal het bij hem niet ontbroken hebben aan belangstelling voor overzet-veren en brug gen tussen Oostzij en Westzij. Zijn huidige bezoek aan Lybië geldt nog maar een verkenningstocht. Hij zal, na te rugkeer naar Amerika, er opnieuw heen gaan en er dan een ongetwijfeld moeilijke en ingewikkelde taaie te vervullen krijgen. Tot 1 Januari 1952. „Dan zullen we wel weer zien wat ik ga doen," heeft hij vrolijk op Schiphol gezegd. Succes zij hem toege wenst. Het is goed te weten dat een Hol lander van dit stoere kaliber op internatio naal gebied werkt nooit ontmoedigd, Steeds bereid moeilijke taken te onderne men en erkend bovendien in zijn grote scherpzinnigheid en practisch inzicht. Myron Taylor afgetreden Myron Taylor, Trumans bijzondere af gevaardigde bij het Vaticaan, heeft als zo danig om ontslag verzocht, hetgeen hem door de president „met diep leedwezen" verleend is, zo is officieel medegedeeld. Taylor heeft de functie van persoonlijk afgezant bij de Paus gedurende tien jaar bekleed. Hij is thans 70 jaar. Er is niet be kend gemaakt, of de president een nieuwe afgezant zal benoemen. Verschillende pro testantse organisaties hebben er bij de pre sident op aangedrongen Taylors bijzondere functie op te heffen. Toen geruchten over diens aftreden de ronde deden werden deze verzoeken herhaald. Bevrijd Europa van de vrees voor de grillen van de liefdadigheid AMHERST (Massachusetts), 18 Januari (Reuter). In een rede, gehouden in Am herst College (V.S.), heeft Paul Hoffman, de leider van het Marshall-plan verklaard, dat de Verenigde Staten de „verouderde denkbeelden" omtrent de douanetarieven voor de invoer uit West-Europa moeten herzien om een blijvende overwinning in de koude oorlog te kunnen behalen. De douanetarieven moeten verlaagd worden om Europa in staat te stellen meer dollars te verdienen, zo zeide hij. Als het land, dat de leider is van de vrije wereld, kunnen wij niet langer toestaan, dat onze inter nationale politiek wordt bepaald door de druk van belangengroepen. Amerika kan niet riskeren, dat Europa economisch ineen stort, hetgeen wellicht zou geschieden, wan neer de Amerikaanse hulpverlening zou worden stopgezet of plotseling zou worden verminderd, daar „een communistische staatsgreep een werkelijke bedreiging zou kunnen worden, wanneer honger werkloos heid en wanhoop weer in West-Europa zouden rondwaren". Zolang het gevaar van een dergelijke staatsgreep bestaat, kan Amerika niet be weren de koude oorlog te hebben gewonnen. Amerika zal deze oorlog niet hebben ge wonnen, zolang Europa nog niet zelf de beschikking heeft over dat, wat onont beerlijk is om economisch onafhankelijk te zijn, en zolang Europa niet meer bevreesd behoeft te zijn voor de grilligheid der lief dadigheid^ aldus Hoffman. Europa één markt Hij verklaarde voorts, dat Europa naar het oordeel der V.S. moet worden samen gesmolten tot één grote markt, wil dit werelddeel blijvend in staat zijn zichzelf te voorzien bij een redelijk hoge levensstan daard van zijn bevolking. Indien econo mische integratie kan worden bereikt, kunnen omstandigheden geschapen worden, waaronder de mensen fatsoenlijk kunnen leven in waardigheid en vrijheid. West- Europa kan zo sterk en welvarend wor den, dat geen enkele dictator het zou wagen dit gebied aan te vallen. Hoffman gispte vervolgens het econo mische nationalisme in Europa en de mid delen, die sedert de eerste wereldoorlog toegepast zijn om de Europese economie in afzonderlijke sectoren te verdelen, hierbij doelend op de kwantitatieve invoerbeper kingen, de valuta-controle en de voortdu rende verhoging der douanetarieven. Het resultaat hiervan is geweest, dat de wel- I vaartsbronnen van het Europese conti- nent niet doelmatig worden gebruikt, en dat er een scherpe concurrentie heerst in de in hoge mate gekartelliseerde basis industrieën. Vrijheid voor Rusland Hoffman gaf als zijn mening te kennen, dat er een intieme betrekking bestaat tus sen economische vooruitgang en de voor uitgang van de mensheid. „Wil men bereiken, dat onze Westelijke ideologie, die de nadruk legt op de rechten van de mens, de overhand houdt en dat dé idealen der Westelijke beschaving de over winning behalen in de strijd tegen de mee- Aanbod van Lilienthal tot bespreking met Stalin De New York World Telegram and Sun meldt, dat David Lilienthal, de aftredende voorzitter van de Amerikaanse commissie voor atoomenergie, zou hebben aangeboden te Moskou met Stalin besprekingen te voe ren om de verschillen van mening tussen Rusland en Amerika over controle op de atoomenergie te regelen. Lilienthal zou volgens het blad aan het hoofd van de atoomcommissie blijven om te pogen de productie van waterstof atoombommen tegen te gaan. Lilienthal zou er bij Truman op aange drongen hebben in een onderhoud met Stalin een overeenkomst uit te werken. Hij zou hierbij hebben aangevoerd, dat de wa terstof-atoombom de beschaving zou kun nen vernietigen. Indien Truman geen on derhoud wenste dan zou hij zelf zeker tot overeenstemming met Stalin kunnen ko men, zo zou Lilienthal hebben gezegd. Hij zou zich op het standpunt stellen, dat Amerika alle werk aan de atoombom be hoorde te staken en de voorraden atoom bommen diende te vernietigen. Volksraadpleging? Het Amerikaanse publiek moet in de gelegenheid worden gesteld zich uit te spreken over het al of niet ontwikkelen van de waterstofatoombom, zo heeft dr. Arthur H. Compton, atoomgeleerde en No belprijswinnaar, op een persconferentie verklaard. Hij is zelf voorstander van zulk een ontwikkeling, maar was van mening, dat zij geen doorgang moest hebben wan neer niet ten minste twee derden van het volle er voor zijn. Amerika steunt Frans standpunt in Saarkwestie WASHINGTON. 18 Januari (Reuter). Dean Acheson, cle Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, heeft heden op een persconferentie verklaard, dat de Ver enigde Staten bij de onderhandelingen over een vredesverdrag met Duitsland 'het Franse gezichtspunt, dat het Saai-gebied een zekere mate van autonomie moet hebben, zullen steunen. De positie van Frankrijk definieerde hij dusdanig, dat het Saargebied van Duits land dient te worden losgemaakt en finan cieel en economisch met Frankrijk gecoör dineerd. Over de Franse plannen om de steenkool mijnen in het Saargebied voor 50 jaar te pachten, zeide Acheson. dat niet op het vredesverdrag kan worden vooruitgelopen, doch dat Frankrijk geen stappen diende te ondernemen, die de inschakeling van Duits land in West-Europa zou bemoeilijken. dogenloze goddeloosheid van Rusland, clan zal het materiële lot van de gemiddelde mens in West-Europa aanzienlijk moeten worden verbeterd. Uiteindelijk kunnen wij hopen, dat het Russische volk eerst begrip zal krijgen van wat vrijheid betekent en ten slotte de vrijheid zelf zal veroveren. Wellicht schijnt deze mogelijkheid te ver verwijderd om in overweging te worden genomen, doch laat ons niet vergeten, dat het nog niet lang geleden is, dat Musso lini in Italië heerste, terwijl de Italianen thans van hun nieuwe vrijheid genieten", zo zeide^Hoffman. Zestien doden bij vliegtuig ongeluk in Spanje Het Spaanse nieuwsagentschap Mencheta meldde Woensdag dat een Spaanse bom menwerper in. het bergachtig gebied in de omgeving van Tobarra is neergestort. De bemanning bestaande uit zestien koppen is om het leven gekomen. Onder de slachtoffers bevonden zich twee kolonels. De bommenwerper, een Junker, die het eigendom was van de militaire academie, stortte brandend neer in de morgenuren en werd pas tegen het einde van de middag gevonden. (United Press.) B. en W. van Amsterdam hebben de ge meenteraad voorgesteld in de wijken Noord en Oost over te gaan tot de bouw en inrich ting van totaal vier Finse houten school gebouwen en daarvoor f 864.000 beschikbaar te stellen. Dr. Eelco N. van Klef fens, de Nederlandse ambassadeur in de Verenigde Staten flinks in gesprek met Alan Valentine (midden) leider van de ECA-missie voor Nederland in 1948'49 en Paid Hoffmandirecteur van de ECA. na een openbare gedachten- wisseling te Rochester over de mogelijkheden van Europa's economische eenwording. Voorzitter der Staten betuigt namens de bevolking trouw aan het Huis van Oranje Prins Bernhard is Woensdag in Willem stad op Curagao aangekomen. Omstreeks twaalf uur plaatselijke tijd zette de Prins voet aan wal, nadat de gouverneur der Nèderlandse Antillen aan boord van de „Johan Maurits van Nassau" zijn op wachting bij de Prins had gemaakt. Omstreeks elf uur in de ochtend was het smaldeel, de imposante „Karei Door man" en de beide andere oorlogsbodems „Jacob van Heemskerck" en „Johan Mau rits van Nassau", aan boord van welk laatste schip zich Prins Bernhard bevond, voor Willemstad aangekomen. Toen het eskader zich voor de haven ingang bevond, weerklonk een saluut van 21 schoten, afgegeven door de „Jacob van Heemskerck" voor het gouvernement der Nederlandse Antillen, waarna de op de muren van het waterfort opgestelde sa- luutbatterij met een gelijk aantal schoten antwoordde. Nauwelijks was de galm van het laatste schot verklonken of weer dreunden sa luutschoten, hu van de „Karei Doorman" en de „Jacob van Heemskerck", die elk 33 schoten afgaven voor de Prins, toen de „Johan Maurits van Nassau" zich van het eskader losmaakte en koers zette naar de haveningang, de St. Annabaai, waar de pontonbrug „Koningin Emma der Neder landen" deze keer niet had behoeven open te zwaaien, daar zij de vorige week is aan gevaren en beschadigd langs de wal lag. Drie-en-dertig schoten van het water fort weerklonken na dit saluut, eveneens voor de Prins, die nu op de „Johan Mau rits van Nassau" het vooiiopige einddoel van zijn reis naderde. Onder het geronk van 15 Fireflies van de Marine-luchtvaartdienst, die van het dek van de „Karei Doorman" waren op gestegen en boven het eiland cirkelden, gleed de „Johan Maurits van Nassau" tus sen de oude forten aan de haveningang door, om te meren aan de Handelskade. De aan beide zijden van de betrekkelijk smalle St. Annabaai samengestroomde be volking juichte, toen het schip voorbijvoer. De Prins, die zich aan dek bevond, moet een onvergetelijke indruk hebben gekregen van de feestelijk met vlaggen versierde Prins Bernhard aan boord van de „Karei Doorman" bij aankomst van het Neder landse smaldeel tn San Juan, de hoofdstad van Porto Rïco. Naast de Prins jhr. W. van Tets. stad bij dit tweede bezoek dat hij in heel wat prettiger omstandigheden dan in 1942 aan dit rijksdeel brengt. Langs de gehele zijde van de Ostrabanda en op de feestelijk versierde burg die laiigs de wal ligt, waren duizenden schoolkinderen opgesteld. Omstreeks half twaalf toen het schip aan de kade gemeerd lag, begaf zich de gou verneur der Nederlandse Antillen, ir. L. A. H. Peters, met zijn adjudant, kapitein R. van der Beek, aan boord om zijn op wachting bij Z.K.H. te maken. Ongeveer een kwartier later betrad de Prins de Curagaose bodem, toen hij de „Johan Maurits van Nassau" verliet en een op de handelskade opgestelde ere wacht van de Koninklijke Marine inspec teerde, waarbij de Marine-commandant der Nederlandse Antillen, kapitein ter zee M. M. Merens zijn opwachting maakte bij Z.K.H. Onder geestdriftige toejuichingen van de bevolking begaf de Prins zich vervol gens met de gouverneur te voet naar het Gouvernementsplein. Een afzetting van de Koninklijke Landmacht zorgde hier voor ruimbaan. Bij het begin van de afzetting werd de commandant landmacht Ned. Antillen, de luitenant-kolonel I. Lezer, aan de Prins voorgesteld. Op het Gouvernementsplein liet Prins Bernhard de leden van de com missie van ontvangst aan zich voorstellen, waarna het gezelschap door de poort onder het gouvernementshuis, de residentie van de gouverneur, het fort Amsterdam betrad. De commissie van ontvangst, die 86 perso nen omvatte, was samengesteld uit ver tegenwoordigers van alle groepen van het Curagaose leven. Op het Fortplein werd de Prins begroet door de oudste twee inwoners, in 1853 ge boren, en door een zevental heren, die zich in hun lange leven voor Curagao ver dienstelijk hebben gemaakt, doch wegens hun hoge leeftijd niet bij de commissie van ontvangst plaats konden nemen. Vervol gens inspecteerde de Prins ongeveer dui zend padvinders en welpen, de geünifor meerde leden van de afdeling Curacao van het Nederlandse Rode Kruis, alsmede de palieswacht, die op het Fortplein stonden opgesteld. Enige welpen boden de Prins een geschenk aan. Na deze inspectie begaf de Prins zich in het gouvernementshuis. Even later ver scheen hij voor een der ramen waar hij door de bevolking enthousiast werd toege juicht. Des middags heeft Prins Bernhard een autotocht gemaakt rond het Schottegat van Ostrabanda naar Punda. Ontvangst op het gouverne mentshuis Des avonds heeft de Prins op het gou vernementshuis het College van Algemeen Bestuur, de Raad van Advies en de leden der Staten ontvangen. De heer J. E. Yraus- quixi, voorzitter van de Staten, hield een begroetïngsrede, waarin hij onder andere zeide, dat ondanks alle veranderingen, die zich sinds het vorige bezoek van de Prins op de Nederlandse Antillen hebben voltrok ken, de aanhankelijkheid en trouw der be volking jegens het Huis van Oranje onge wijzigd zijn gebleven. In zijn antwoord dankte de Prins de be volking der Antillen vooral voor de grote steun, welke zij in en na de oorlogsjaren aan Koningin Wilhelmina heeft verleend. De regering overweegt door een blijvend aandenken haar erkentelijkheid voor deze hulp te tonen. Als de Antillen hulp nodig mochten hebben zal blijken dat het Ne derlandse volk zich verbonden voelt met de bevolking van dit gebiedsdeel. De Prins hoopte dat beide volken een harmonische eenheid zouden vormen, welke de wereld tot voorbeeld kon strekken. Buitenlandse terreinen in Peking onteigend Dean Acheson: „Regering wil blijkbaar niet erkend worden" De communistische militaire controle commissie te Peking heeft Woensdagavond officiëel de opheffing bekend gemaakt van het Amerikaans, Frans en Nederlands eigendom van het terrein, waar de voor malige militaire barakken liggen, aldus een persbericht van „Nieuw China". Over de gebouwen van Engeland en de Sovjet-Unie wordt in dit bericht niet gesproken. Later zullen nieuwe regelingen bekend gemaakt worden inzake het recht van deze landen op de gebouwen zelf. De Chinese communistische radio heeft gisteren voor de eerste maal gewag ge maakt van de inbeslagneming van gronden en kazernes die krachtens „onrechtvaar dige verdragen" aan de Amerikaanse, Franse en Nederlandse regeringen waren toegewezen. „De vroeger toestand maakte inbreuk op de Chinese souvereiniteit en slechts de volksrepubliek heeft die toe stand kunnen rechtzetten", aldus de radio. De Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Dean Acheson, heeft op zijn wekelijkse persconferentie verklaard, dat de Amerikaanse regering de regering in Peking niet kan erkennen, zolang de Ame- rikaanse consulaire vertegenwoordigers in China slecht worden behandeld. Het ge drag van de regering te Peking, zoals bij voorbeeld het in beslag nemen van het con sulaire bezit, doet het er op lijken dat de regering niet de wens koestert spoedig door de V.S. erkend te worden, zei hij. Debat in Belgische Kamer over volksraadpleging BRUSSEL, 18 Januari (ANP). Bij de voortzetting in de Kamer van het debat over de volksraadpleging verklaarde de liberaal Blum te betreuren, dat de speciale commissie geweigerd heeft het voorstel ter goedkeuring aan de Raad van State voor te leggen. Hij zei dat in de parlementaire geschiedenis van België het referendum of de volksraadpleging steeds verworpen is. „De volksraadpleging zal het kiezers corps dwingen zich uit te spreken over de houding van de koning tijdens de bezet tingsperiode buiten de autoriteit van het parlement om en zal zich bijgevolg uit spreken of de vorst zijn prerogatieven wel of niet moet hervatten". De heer Blum ver klaarde te vrezen, dat de volksraadpleging een precedent-zal scheppen en bovendien grote agitatie zal veroorzaken in het land. Hij zal daarom tegen het voorstel stemmen. De heer De Schrijver (CVP) zeide van oordeel te zijn, dat een referendum en een raadpleging om de mening van het volk te weten te komen twee geheel verschil lende zaken zijn. Spreker is het niet eens met degenen, die verklaren dat wat niet door de grondwet is bepaald, onvermijde lijk met deze grondwet in strijd is. Het vragen van advies der bevolking zoals hij de volksraadpleging noemde tast geenszins het prestige van de wetgevende Kamers aan. De beslissing blijft bij het parlement. De socialist Fayat verklaarde eveneens te betreuren dat de rechterzijde geweigerd heeft het advies in te winnen van Belgische rechtsgeleerden over de wettigheid van het voorstel. Namens de socialistische Kamer- groep diende hij een motie in waarin wordt verklaard dat de volksraadpleging onver enigbaar is met de constitutionele monar chie en bovendien afbreuk doet aan de ministeriële verantwoordelijkheid. Fayat voegde hieraan toe: „Indien de koning de beslissing nam, die voor de hand ligt, zou men niet meer over de koningskwestie spreken". De liberaal Sabbe verklaarde dat hij voor het voorstel zal stemmen. „Ik doe dit niet om de CVP welgevallig te zijn, doch om mijn geweten gerust te stellen", zo zeide hij. Het debat wordt heden voortgezet. Drie Europese Festivals gaan nauwer samenwerken Op de eerste drie dagen van deze week is te 's-Gravenhage een conferentie gehou den door vertegenwoordigers van de drie grote Europese festival-organisaties in Schotland, Oostenrijk en Nederland. Het hoofddoel van de conferentie was een basis te leggen voor wederzijds con tact en samenwerking, zonder het indivi dueel karakter van ieder Festival aan te tasten, teneinde een verhoogde waardering voor de Europese cultuur in de gehele wereld te bevorderen. Ter zake van gemeenschappelijke admi nistratieve en artistieke aangelegenheden vond een vruchtbare gedachtenwisseling plaats. De resultaten van dit overleg be loven van onschatbare waarde te zijn, niet alleen voor de direct hierbij betrokken organisaties, doch eveneens voor alle kunstminnaars in de wereld. In het bijzonder werden vorderingen ge maakt op het gebied van wederzijdse pu bliciteit, tourislische aangelegenheden, radio-uitzendingen en programma-samen- stelling. Het resultaat van de conferentie werd algemeen zo stimulerend en nuttig ge acht, dat men besloot met regelmatige tus senpozen wederom bijeen te komen; op voorstel van Sir Andrew Mux-ray werd be sloten de volgende conferentie in Edin burgh te houden in de herfst van dit jaar. Pools lid der UNO-delegatie neemt ontslag en vraagt asyl WASHINGTON, 18 Januari (Reuter) Alexander Rudzinski, juridisch raadsheer van de Poolse delegatie bij de UNO, heeft heden uit deze functie ontslag genomen. Volgens diplomatieke kringen heeft hij de Amerikaanse regering om asyl verzocht. Amerikaanse functionarissen verklaar den dat Rudzinski in een brief aan minis ter Acheson geschreven had, dat het leven in Polen een snelle en grondige verande ring ondergaat. Na de benoeming van de Sovjet-Russische maarschalk Rokossowski was de vrijheid in Polen verdwenen, aldus Rudzinski. Hij verklaarde tevens in zijn brief zich niet te kunnen verenigen met de houding, die de communistische landen thans in de UNO aannemen om deze organisatie „te verlammen en te splijten". Hef woord is aan Tha ckeray De aantrekkelijkste twee eigen schappen van een schrijver zijn nieuwe dingen gewoon te maken en gewone dingen nieuw. Spaak bij Truman „1950 uiterst belangrijk voor Europese eenheid" WASHINGTON, 18 Januari (AFP). Paul Spaak is Woensdag door president Truman ontvangen. Na afloop van het onderhoud verklaarde de Belgische staats man te menen, dat de omstandigheden voor de Europese aaneensluiting op het ogen blik gunstiger zijn en dat het jaar 1950 van uiterst groot belang zal zijn. Hij zeide voorts, dat president Truman hem ver zocht had het voorzitterschap van de Or ganisatie voor Europese Economische Sa menwerking te aanvaarden, wanneer hem dit door de Europese landen werd aange boden. Vooraf hadden Spaak en een groep Franse persoonlijkheden (Jacques Lacour Gaillet, van do academie voor morele en. politieke wetenschappen. Louis Rollin, Ka merlid voor Parijs en Georges Maus. voor zitter van de nationale handelsraari) met president Truman gesproken. Henri Bon net, ambassadeur van Frankrijk, stelde zijn landgenoten aan president Truman, voor. Na de conferentie verklaarde de heer Lacour Gaillet uit naam van zijn collega's dat dit bezoek ten doel had president Tru man te danken voor de bijdrage van de Verenigde Staten tot het herstel van Frankrijk. Hij heeft ook de hoop uitge sproken, dat de Amerikaanse hulpverle ning zou worden voortgezet, teneinde de bereikte resultaten te consolideren. Ten slotte gaf hij de president de verzekering, dat Frankrijk geheel gewonnen is voor het concept van een Europese unie. Man, vrouw en kind door gas verstikt Woensdagmiddag werd de politieke Den Helder gewaarschuwd, dat bij de woning van de familie J. L. in de Olivier van Noortstraat 6, een sterke gaslucht werd waargenomen. Toen men na langdurig bellen en kloppen geen gehoor kreeg, heeft men zich toegang tot de woning verschaft. Tn de keuken vond men het stoffelijk over schot van de 30-jarige bewoner, gehuld in een slaapzak. De gaskraan van het comfoor, waarvan de slang verwijderd was, stond open. Voorts trof men op het bed in de slaapkamer op de eerste verdieping de stoffelijke overschotten aan van de 28- jarige echtgenote van L. en haar anderhalf jarig dochtertje. Op het lichaam van de vrouw en ook op dat van het kind werden sporen van geweld aangetroffen. De familie J. L. waarvan de man gedu rende de gehele oorlog in dienst van de stoomvaartmaatschappij „Nederland" bui tengaats was, is afkomstig uit Amsterdam en woonde sinds December 1949 in Den Helder. Uit de gevonden couranten en poststuk ken heeft men kunnen nagaan, dat het echtpaar en het kind reeds op 1 of 2 Janu ari zijn overleden. Buren hadden reeds eerder gaslucht waargenomen en de gas fabriek gewaarschuwd. Personeel stelde een onderzoek in maar kon niets ontdek ken. In perceel nr. 6 is geen controle ge weest, omdat men vermoedde, dat de fa milie op reis was. Kind op Gedempte Oudegracht door motorfietser overreden Toestand zorgwekkend Gistermiddag is op de Gedempte Oude Gracht een driejarig meisje, dat plotseling achter een geparkeerde militaire vracht auto om de rijweg opliep, door een pas serende motorfietser overreden. Het kind is met een zware hersenschud ding in het St. Elisabethsgasthuis opgeno men. Zijn toestand was vanmorgen nog zeer ernstig. Koude zal voorlopig aanhouden Het K.N.M.I. in De Bilt deelt mede: Boven onze omgeving en West-Duitsland komen veel wolkenvelden voor, waaruit vannacht hier en daar enige sneeuw is ge vallen. De uitstraling werd hierdoor tegen gegaan en zodoende kwam vannacht nog nergens in het land meer dan lichte vorst voor. Zodra evenwel de bewolking afneemt de kans hierop is vrij groot zal de voi'st toenemen. Het is niet onmogelijk dat plaatselijk het kwik tot 7 t\ 10 graden on der het vriespunt daalt. Overdag zal dan de temperatuur ook niet meer boven nul uitkomen. Aangezien liet gebied van hoge luchtdruk over de Noordzee zich maar heel weinig verplaatst, zal de vorst naar alle waar schijnlijkheid nog wel enkele dagen aan houden, ofschoon de aanwezigheid van enkele actieve oceaandepressies een on zekere factor blijft vormen. Sit^!*>3cooooco3ooo(XX)ooooooooooooooooooooooooooocooooooo TOENEMENDE VORST Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond, opge maakt te 10 uur: Enkele opklaringen afgewisseld door overdrijvende wolkenvelden, waaruit plaatselijk wat lichte sneeuw valt. Meest matige wind tussen Noord-Oost en Oost. Lichte tot matige vorst. 20 Januari: Zon op 8.39 uur. onder 17.05 uur Maan op 10.08 uur. onder 19.37 uur Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 19 Januari: Hoog -water: 4.25 en 16.42 uur. Laag water: 0.04 en 12.27 uur. Vrijdag 20 Januari: Hoog water: 5.11 en 17.25 uur. Laag water: 0.52 en 13,11 uur. COCDOOOOOOCCOOOO!

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 1