CENTRA Huisvesting kost het gemeentebestuur nog meer hoofdbrekens dan Financiën Familie of kennissen cp bezoek? Hotel-Rest. „Oud St. Jan" Amsterdamse Beurs Q Kort en Bondig Grijp nu Uw kans! Edy EmailSe Gevraagd te huur of fe koop: HUIS OP GOEDE STAND De verdwenen formules Donderdag 19 .Januari 1950 Nieuwjaarsrede van de burgemeester Raad besloot tot verhoging van het electriciteitstarief Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant De Nieuwjaarsrede die mr. P. O. F. M. Cremers gistermiddag in de vergadering van de Haarlemse gemeenteraad hield, was van de Haarlemse gemeenteraad hield, weerspiegelde de grote moeilijkheden, waarmee de stedelijke overheid heeft te kampen. Het jaar dat voorbijging, zo zei de bur gemeester, was uiterst moeilijk. En 1950 zijn wij binnen gegaan met minder illusies. De middenstand heeft het zwaar, het aantal werklozen neemt toe. Wij zullen sober moe ten leven en hard werken. Dan alleen kun nen wij er stellig in slagen het hoofd boven water te houden. Een winst bij dat alles is. dat de te volgen weg voor ons land duide lijker is afgetekend, dan een jaar geleden, aldus mr. Cremers. In zijn jaaroverzicht van het gemeente lijk leven zei de voorzitter van de raad onder meer: Huisvesting grootste zorg Het probleem van de huisvesting is een nog grotere zorg voor het gemeentebestuur dan dat der financiën. Het gemeentebestuur is vrijwel machteloos en de hulp die het kan bieden is slechts zeer beperkt. Dat ligt niet aan het gemeentebestuur en ook niet aan het huisvestingbureau, welks functio narissen met grote toewijding hun werk doen. Belangrijk meer zou hier geholpen kun nen worden, indien de burgerij uit gemeen schapsgevoel, uit naastenliefde meer bereid was offers te brengen van minder comfort, van last en zich behelpen om anderen het leven enigszins dragelijk te maken. Laten zij, die nog over enige extra-woon ruimte beschikken, ook bedenken, dat het verstandiger is vrijwillig een gezin op te nemen dan het ingrijpen van het gemeente bestuur af te wachten. De burgemeester gaf vervolgens een over zicht van de loop der bevolking en vervolg de: Als men deze cijfers beschouwt, 1191 zielen meer en 1428 huwelijken, wat be tekent dan bij het grote tekort dat reeds bestond, de uitbreiding van het aantal wo ningen met de 318, die in 1949 werden vol tooid. In aanbouw waren op 1 Januari 1950 620 woningen, waarvan 104 duplexwonin- gen. Teleurstellend is daarom de toewijzing van het bouwvolume voor 1950, dat slechts voorziet in de bouw van 278 woningen, waarvan 200 montagewoningen. Het is dan ook duidelijk, dat de cijfers van het huis vestingbureau een triest beeld geven van de toestand. Op 1 Januari 1949 waren aan dat bureau geregistreerd 84 z.g. onhoud bare gevallen en 540 zeer urgente gevallen. In dat jaar werden 49 onhoudbare en 454 zeer urgente gevallen opgelost. Op 1 Januari 1950 waren geregistreerd 140 z.g. onhoud bare en 1372 zeer urgente gevallen, De toestand der gemeente-financiën is meer dan ooit zorgelijk. Moeilijk zal het zijn een oplossing te vin den voor de financiële gevolgen van het besluit van de regering inzake het toestaan van een verhoging van de salarissen en Ionen met 5 Van zeer groot belang is het of de regering de billijkheid zal inzien en dit in maatregelen tot uitdrukking brengen dat bij de bestaande financiële verhoudingen tussen rijk en de gemeenten, de gemeenten recht hebben op hulp bij de oplossing van moeilijkheden, welke ontstaan door beslissingen niet door de gemeenten zelf genomen. Het is te verwachten, dat deze 5 verhoging eveneens invloed zal uit oefenen op vele andere uitgaven. Zo hebben Burgemeester en Wethouders bereids be sloten tot verhoging van de steunnormen, welke verhoging noodzakelijk is. Ook overigens vertonen de uitgaven van de Dienst voor Sociale Zaken een accres. Een vergelijking van het aantal gevallen van min of meer geregelde ondersteuning, benevens de daaraan verbonden uitgaven in de laatste week van 1948 en de laatste week van 1949 geeft een stijging in 1949 van 600 gevallen en een bedrag van ruim 16.000. Werkloosheid steeg De werkloosheid steeg in het jaar 1949. Waren er in Augustus van dat jaar nog 222 werklozen, op de laatste dag van het jaar was dat aantal gestegen tot 753, voorname lijk uit de bouwvakken. De vooruitzichten in dit opzicht zijn niet gunstig. Daarna gaf mr. Cremers een overzicht van de uitgevoerde Openbare Werken en vervolgde: De reorganisatie van de voormalige elec- triciteits- en gasbedrijven tot het gemeen telijk energiebedrijf had een vlot verloop en zal waarschijnlijk in 1950 kunnen wor den voltooid. De stijging in het gebruik van electrische stroom en gas zette zich in 1949 voort. GEEN BEZWAAR Laat ons die extra drukte van U afnemen door UW DINER aan huis te bezorgen vanaf i 1.90. JANSWEG 20 TELEFOON 17630 De criminaliteit is in 1949 vrij sterk af genomen. Ofschoon het aantal opgemaakte proces sen-verbaal terzake van openbare dronken schap een kleine stijging toont, kan van een werkelijke toeneming van het drankmis bruik naar het oordeel van de politie niet worden gesproken. Veel meer verkeersongevallen Het aantal verkeersongevallen is niet tegenstaande alle maatregelen tot verho ging van de verkeersveiligheid ernstig ge stegen en bedroeg in 1949 1153 tegen 868 in 1948, het aantal doden daarbij 15 tegen 12 in 1948. Deze getallen hangen rechtstreeks samen met de toeneming van de verkeers drukte. Ook de toestand van de volksgezondheid gaf in het jaar 1949 reden tot tevredenheid. Weliswaar is het sterftecijfer gestegen van 8.1 tot 8.7 per 1000 inwoners, maar dit cijfer op zichzelf is in het minst niet ver ontrustend. Het sterftecijfer wegens tuber culose daalde tot 1.8 per 10.000 inwoners. In 1948 was dat 2.3. Het aantal roodvonk- gevallen daalde in 1949 aanmerkelijk. Daar entegen was de stijging van het aantal diphteriegevallen 127, waarbij elf sterf gevallen enigszins verontrustend. Met kracht wordt daarom de immunisatie van schoolkinderen voortgezet en wordt ge- tracht ook de niet-schoolgaande kleuters door medewerking van de artsen te immu niseren. Demobilisatieraad krijgt het moeilijker Het werk van de demobilisatieraad wordt moeilijker omdat het lastiger wordt de de- mobilisanten een plaats in het bedrijfsleven te verschaffen. Niettemin was het resultaat in 1949 bevredigend en konden vrijwel alle gedemobiliseerden, het waren er 573, aan arbeid worden geholpen. De huisvesting der gedemobiliseerden is helaas een schier onoplosbaar probleem. In het afgelopen jaar zijn in Indonesië 19 Haarlemmers overleden. In 1950 worden naar schatting 1500 militairen uit Indonesië terugverwacht. Mr. Cremers vermeldde voorts „met vreugde" de opheffing van de distributie- dienst. Aan de drie ambtenaren belast met de liquidatie is ontslag aangezegd tegen resp. 1 Februari, 1 Maart en 1 April a.s. Het onderwijs Aan de gegevens over het onderwijs ont lenen wij. dat het in de verwachting ligt, dat het Coornhertlyceum binnen enkele maanden het gebouw Oosterhout weer kan betrekken. Waarschijnlijk zal in Mei 1950 de school voor moeilijk opvoedbare kinde ren kunnen beginnen. De toewijzing van het bouwvolume voor 1950 is zodanig, dat waarschijnlijk kunnen worden gebouwd een zes-klassige school voor gewoon lager onderwijs en een bij bouw van twee lokalen aan een bestaande school. Overigens zal in de behoefte moeten worden voorzien door houten schoolgebou wen, die buiten het bouwvolume vallen. In 1949 werden aan het openbaar kleuter onderwijs elf nieuwe klassen toegevoegd. Een nieuwe subsidieregeling voor het bij zonder kleuteronderwijs is in voorbereiding. De sportterreinen aan de Schalkwijker- weg zullen in het voorjaar officieel worden geopend. De ijsbaan aan de Kleverlaan is voor gebruik in orde gemaakt en het wach ten is nu nog op vorst. De voorverkoop van seizoenkaarten was zeer bevredigend. Als bijzondere gebeurtenis riep mr. Cre mers tenslotte in de herinnering der raads leden terug het bezoek, dat de Koningin en de Prins der Nederlanden op 19 en 20 Juli aan Haarlem brachten. De burgemeester besloot: „Besturen in 'deze tijd is een zwaar en verantwoordelijk werk. ook voor de plaatselijke overheid. Het beeld van de toestand, dat ik voor U heb opgehangen vooral van de financiële toestand, moge bij U het besef doen groeien van de noodzakelijkheid van grote verso bering in de gemeentelijke huishouding en U er van overtuigen, dat het onvermijdelijk zal zijn, dat gij IJ grote beperkingen oplegt ook ten aanzien van op zichzelf nuttige en zeer wenselijke voorzieningen." De nestor van de raad, mevrouw Scheltem aC o n r a d i sprak vervol gens een dankwoord. De duurdere stroom De discusies over het laatste en belang rijkste punt van de agenda de verho ging van het electriciteitstarief met ander halve cent per kWu vormden als het ware de bevestiging van het sombere beeld dat mr. Cremers in zijn Nieuwjaarsrede van de materiële toestand van de gemeente had gegeven. „We zijn er allemaal tegen eii toch stem men we allemaal er voor", zo schetste de heer Voogd (Arb.) de stemming in zijn fractie. „Wij zijn er volkomen van over tuigd, dat deze verzwaring van lasten voor al op de laagste inkomens zullen drukken, omdat deze ook vrijwel geen uitwijkmoge lijkheden bezitten". Daarom beval de heer Voogd het stelsel van gedifferentieerde ta rieven naar inkomen of naar verbruik in de aandacht van het College aan. Dan zou ook het vraagstuk van de bedrijfswinsten, (Adv.) die nu het karakter van een belasting krij gen, zijn scherpe kanten verliezen. De heer Voogd zeide, dat de fractie van de Partij van de Arbeid aanvaardde, omdat tegen stemmen demagogie zou zijn, daar zij niet in staat is een andere oplossing aan ie geven. De winsten uit het Energie bedrijf maken immers de uitgaven voor sociale, gezondheids-, culturele en jeugd zorg mogelijk. Bovendien is reserve-vor- ming een onontkoombare noodzaak, nu er nog zovel achterstallige vernieuwingen zijn in te halen. De heer H o o i j (K.V.P.) stelde het Col lege in gebreke, omdat het twee toezeg- gingeh, bij de debatten over de naoorlogse kolenprijsverhoging, nu een jaar geleden, gedaan, niet was nagekomen. Toen hadden B. en W. de raad immers beloofd met een rapport over de differentiatie der tarieven en over een mogelijke compensatie der gas- prijsverhoging door een progressieve op- centenheffing op de personele belasting te komen. „Nu zwijgt het College in alle talen hier over", zei de heer Hooij, die bovendien een wonderlijke consequentie van deze ta riefsverhoging signaleerde: sommige ko kers op electriciteit zijn nu duurder af dan wanneer zij zich bij het gas hadden ge houden. Wellicht dat hieraan door in voering van „bijzondere contracten" iets te doen zou zijn. Nadat ook de heer Spek (AR.) uiting had gegeven aan zijn gering enthousiasme voor dit voorstel, opende de heer V a n Hou welingen Kijkhoek (C.H.U.) nog een nieuw gezichtspunt: in percentages berekend drukte de tariefswijziging vooral op de grote gebruikers. Hij wilde dan ook de vastrechttarieven en dergelijke buiten het voorstel houden tot hier een aparte voorziening was getroffen, bijvoorbeeld door wijziging van het grondtarief en een geringe verhoging per kWu. „De 5% loonsverhoging moet niet in deze tariefsverhoging verdisconteerd worden", zo stelde de heer Proper (C.P.N.) vast, „want die is door het Rijk opgelegd en alle gemeenten verkeren wat dat betreft in dezelfde omstandigheden. Het is dus redelijk dat het Rijk de gemeente hiervoor een extra bijdrage geeft". Voorts meende de heer Proper, dat de -stortingen in het pas ingestelde Vernieuwingsfonds, zij het dan node, achterwege kunnen blijven. De heer Stoffels (V.V.D.) sloot zich in beginsel aan bij de heer Voogd, doch meende voorshands afwachtend te moeten staan tegenover de gedifferentieerde ta rieven. Gezonde politiek Wethouder Happé verzekerde de vroedschap, dat het College ten aanzien van dit voorstel met dezelfde gevoelens was bezield als de raad, maar: het is nu een keer noodzakelijk de bedrijfswinsten op een bepaald niveau te stabiliseren, opdat niet de primaire voorzieningen in gevaar zouden komen. Uit een bedrijfseconomisch en financieel oogpunt wordt zo een gezonde politiek gevoerd. De wethouder gaf enige cijfers, waaruit de concrete invloed van de prijsstijging voor de verbruikers duidelijk v/erd. Voor een normaal gezin van vier per sonen zou bij het gewone tarief een meer dere uitgave van negen cent per week noodzakelijk zijn, wanneer bovendien elec- trisch werd gekookt, vijftien gulden per jaar en bij een combinatie van allerhande electrisch comfort moet men op een grotere uitgave van 27 per jaar rekenen. Door de directiewisseling bij het Ener giebedrijf was de publicatie van de resul taten van het onderzoek naar de mogelijk heden van gedifferentieerde tarieven vertraagd. Juist deze week waren de wet houders de voorlopige gegevens ter hand gesteld. Een samenvatting kan nu zeer binnenkort tegemoet worden gezien, doch voordien zullen alle factoren nog eens nauwgezet worden afgewogen. Intussen waarschuwde de heer Happé alvast, dat de invoering van een gezinstarief de ge meente op een inkomstenderving van een ton kan komen te staan, indien de econo- misch-zwakke kleine gezinnen daarbij eveneens worden betrokken, dan kan dit bedrag tot 160.000 gulden stijgen. De heren Hooij en Van Houwelingen Rijkhoek kre gen de verzekering, dat de door hun ge noemde bijzondere gevallen nog eens zullen worden onderzocht, doch de aanneming van het onderhavige voorstel mocht er niet door worden vertraagd. Hoe financieren? Wethouder Bakker ging vervolgens diepgaand in op de financiële achtergron den Van het voorstel. Hij bereidde de raad er alvast op voor, dat het volgend jaar door de kolenprijsverhoging, de 5% loons verhoging en het normale accres dat in iedere begroting zit dekking gezocht moet worden voor niet minder dan een millioen gulden meer aan uitgaven. In 1955 zullen de Energiebedrijven niet minder dan zes ton aan extra voorzieningen vergen: hoe zou men dat kunnen financieren als men nu de raad van de heer Proper opvolgde en het Vernieuwingsfonds liquideerde? En het vragen van een extra rijksbijdrage zou geLijk staan met het opgeven van de ge meentelijke autonomie. Nadat het voorstel zo uitvoerig van alle kanten was belicht bleven, de replieken binnen de perken. De raad aanvaardde de voorgestelde verhoging met 32 tegen vier stemmen. Spraakwaterval Het antwoord van het College op de vragen van de heer Van der Giessen (Arb.) over de wateronttrekking aan de duinen bleek de steller niet geheel be vredigd te hebben en ook de heer Proper voelde zich gedrongen door de sluizèn der welsprekendheid te varen. Wethouder Happé antwoordde dat het terrein, dat voor de toekomstige Haarlemse behoeften aan drinkwater ter beschikking staat 2500 hectaren groot en daarmee ruim schoots voldoende is. Wat de uitdroging aangaat, staan de duinen der Haarlemse waterleiding er beter voor dan die van de Amsterdamse. Nu het terrein tot natuur reservaat, waaraan zeer waarschijnlijk ook de gemeente Haarlem zal deelnemen, is verklaard, zullen ongetwijfeld alle belan gen nauwkeurig worden afgewogen. Voor ongerustheid is geen sprake en B. en W. blijven het vraagstuk in het oog houden. Overigens zou het waterverbruik op het ogenblik nok verdubbeld kunnen worden. Dat wil niet zeggen dat de wethouder ook maar iets zou voelen voor de door de heer Proper aangeprezen afschaffing van het meterstelsel. In Amsterdam is gebleken dat het element van verspilling te grote pro porties krijgt. De heer Spek wilde het orgel in de Concertzaal, waarvoor ruim twee mille voor het schoonmaken werd uitgetrokken, wel eens wat meer horen. De recente uitzending door de Wereldomroep van een recital door Albert de Klerk had hem op de kwaliteiten van dit instrument weer eens opmerkzaam gemaakt. Hij vroeg of het mogelijk zou zijn de zomerconcerten op het orgel van de Bavo door uitvoeringen in de Concertzaal af te wisselen, een suggestie die door wet houder Happé aan zijn afwezigen ambt genoot Geluk zal worden overgebracht. Dat zal hij ook doen met enkele vragen van de heer Van Houwelingen R ij k h o e k naar aanleiding van het jaar verslag van de Commissie tot wering van het schoolverzuim waarover ook de heer Proper enige opmerkingen maakte. De heer Happé was van oordeel, dat de Commissie zowel langs de weg van de dwang als via die van de opvoeding tot inzicht in de schadelijke gevolgen van het schoolverzuim moest werken. Hij was er van overtuigd, dat de Commissie deze op vatting deelde. Naar aanleiding van het renteloze voor schot dat aan de speeltuinvereniging „Te Zaanen" werd verstrekt om de bouw van een clubhuis mogelijk te maken, propa geerde de heer B1 o k d ij k (Arb.) de wen selijkheid dergelijke kleine objecten aan te grijpen om de leerlingen van de scholings cursussen van de Rijkswerkplaats wat meer ervaring te laten opdoen. B. en W. willen daartoe met de vereniging wel eens con tact opnemen. 5% loonsverhoging' Wethouder Bakker verzocht aan het eind der vergadering machtiging tot het geven van een voorschot op de definitieve toekemrning van de 5% loonsverhoging voor hel gemeentepersoneel, hetgeen na tuurlijk de instemming van een ieder had. Eenstemmigheid bestond ook tussen de heren Hennevelt (C.P.N.). Spek, (A.R.), Blokdijk (Arb.) en Van der V e 1 d t (K.V.P.) ten aanzien van de wen selijkheid van een inkomensverbetering voor de niet-valide arbeiders van „Hout en Plantsoenen". Wethouder Bakker stelde een prae-advies over deze kwestie in uitzicht. Personalia De geloofsbrieven van de opvolger van mevrouw Van EekThiel, de heer W. Mensink, werden in orde bevonden. Aan de onderwijzeressen van de school „Buitenrust" de dames A. Dekker en J. J. C. Vellinga werd op hun verzoek eervol ontslag verleend, evenals aan de onder wijzer aan de A. H. Gerhardschool de heer E. R. Koerselman. Benoemd werden: mej. A. W. H. M. Bolsius en jhr. mr. B. W. F. van Riemsdijk tot lid van de Commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs, de heer J. J. Voogd tot onbezoldigd ambtenaar van de Burgerlijke Stand ,de heer P. de Jong tot leraar Frans aan de H.B.S. A, mevrouw S. W. van WalravenWackie Eijsten tot lerares in dezelfde taal aan het Lorentz- lyceum, verschillende tijdelijke en vaste leerkrachten bij de Ambachtavondschool, mejuffrouw- S. Hellinga tot spraakonder- wijzeres,,mejuffrouw M. W. Meenken en mejuffrouw C. Souwei- tot onderwijzeres aan de Christiaan Huijgensschool en me juffrouw J. G. Rijnhart tot onderwijzeres aan de Van Zeggelenschool. Lisse BIJEENKOMST VAN HET NUT Woensdagavond hield de afdeling Lisse van het Nut van het Algemeen in hotel „De Zwaan" een bijeenkomst, waarin de heer F. Jansen uit Amsterdam sprak over „Een kijkje achter de schermen van een groot dagblad bedrijf. De heer Jansen gaf een overzicht van de leidinggevende figuren, vervolgens zette hij uiteen op welke wijze het nieuws gepubli ceerd wordt, deelde mee. welke taak de jour nalisten en correspondenten hebben en be sprak tevens het belang van de telex en de nieuwsbureaux. Hierna vertelde de heer Jansen op prettige wijze zijn ervaringen uit zijn drie en dertig jarige loopbaan. Heemstede R.K. Middenstandsvereniging Onder voorzitterschap van de heer A. Ver- donschot hield de afdeling Heemstede van de R.K. Middenstandsbond Woensdagavond een jaarvergadering in het R.K. Verenigings gebouw. De geestelijk adviseur, kapelaan P. Riep vergeleek de organisatie met een in opbouw zijnd dorp. waarvoor diverse plannen zijn gemaakt. Slechts het plan dat de kerk mid den in het dorp zet, dus op de voornaamste plaats kan goed zijn en zo moet ook het centrale punt van de standsorganisatie de kerk zijn. Niet alleen voor het persoonlijk en gezinsleven maar ook voor het zaken leven. De aftredende bestuursleden, de heren A. Verdonschot en L. Hopstaken, werden bij acclamatie herkozen. Uit het jaarverslag van de penningmeester bleek dat er een klein batig saldo was en het jaarverslag van de secretaris bevatte naast een klacht over het weinige mede leven van verschillende leden de mededeling dat 13 nieuwe leden zich hadden aangemeld. Met een rede van de herkozen voorzitter, waarin deze het plan ontvouwde, de grotere zoons van enige oudere leden tot een groep te vormen teneinde belangstelling op te wek ken voor de standsorganisatie, werd de vergadering gesloten. Bloemendaal BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN: A. G. v. d. Kroft—Schoof, z,; B. Ch. v. Toulon v. d. KoogHenny, z.; M VisscherDekker, d.; J. W. Wijnands v. Bezu. d.; M. HuismanGeerlink, d. ONDERTROUWD: A. H. van Schooten en C. C. Zuijderland. GEHUWD: C. D. Landzaat en B. Kleijn; Th. J. G. Mudde en H. J. J. Willemsen. RODE KRUIS HOOFDDORP In Theater Royal te Hoofddorp zal de af deling Hoofddorp van het Nederlandse Rode Kruis op Woensdag 25 Januari een pro- pagandabijeenkomst houden. Vertoond wor den de films „Goede Diensten" en „Van mens tot mens". Slotkoers Openings gisteren koersen KoninMijke Olie 293% 294% 240 2391/a 230% 230% 184% 183 128 Nederlandse Ford 270 Nederlandse Kabel 291 v. Berkei's Patent 117 Va Scheepvaart-Unie. 1551/2 157i/2 Holl.Amerika Lijn 163 Deli Maatschappij 151% 152% H. V. A 167 167% A'dam Rubber 157% 1581/2 Ned. Handel Mij 165 N.-I. Handelsbank 104 V2 Billiton Mij. II 276 y2 Op het terrein van een metaalwaren- fabriek in Tiel is bij graafwerkzaamheden 1 op een diepte van een meter het skelet van i een man gevonden. De officier van Justitie te Arnhem heeft een uitgebreid onderzoek ge last daar een misdrijf niet uitgesloten geacht wordt. Naar aanleiding van de voorgenomen staking van het personenvervoer op de spoor- lijn Zwolle—Apeldoorn—Arnhem hebben de verenigingen voor vreemdelingenverkeer van langs die lijn gelegen plaatsen een telegram gezonden aan de minister van Verkeer en Waterstaat, waarin wordt verzocht, geen be slissing te nemen, alvorens een rapport van de Kamer van Koophandel te Zutphen over deze aangelegenheid gereed is. Mr. dr. A. A. van Rhijn. secretaris-gene raal van het ministerie van Sociale Zaken en voorzitter van de interdepartementale lonen- i en Drijzencommissie, zal Vrijdagavond om kwart over zeven over Hilversum I in de regeringsuitzending „Verklaring en_ toelich ting" vragen beantwoorden over de 5 procent loonsverhoging. HAARLEM EN OMGEVING De uitbetaling van fl als compensatie voor kolenprijsverhoging zal Vrijdag 20 Januari geschieden op de postkantoren te Haarlem "aan hen wier namen beginnen met Hu tot en met Ka. I De psychologie van dc vrouw in het openbare leven is het onderwerp van de voordracht, welke de psychologe dr. Maria C. Bos houdt op Dinsdag 24 Januari in ge bouw Cultura. Deze bijeenkomst is belegd door de Plaatselijke Raad Haarlem, waarbij thans 38 verenigingen en groepen zijn aan gesloten. niet alleen de z.g. vrouwenvereni gingen. maar ook tal van organisaties, werk zaam op sociaal, cultureel of opvoedkundig gebied. De heer L. van Essen Lzn. te Bloemen- daal is gekozen tot voorzïter van het Neder lands Instituut van Accountants. Op de Bronsteeschool te Heemstede zullen in de toekomst contactavonden worden i gehouden. De eerste is bepaald op Dinsdag 24 Januari. Na een inleidend woord van het 1 hoofd der school, de heer D. de Boer zal de heer W. Zwikker. voorzitter van de ouder- commissie, spreken over „Moderne kantoov- arbeidHet tweede deel van de avond is gewijd aan muziek en muziekstudie. Me- vrouw W. BarnardDe Graaf (piano) en mevrouw N. ZwikkerKommer (mezzo-so praan) verlenen medewerking. SCHEEPVAART Cameronia, JavaA'dam pass. 19 Jan. Malta. I Nieuw Amsterdam, 19 Jan. te New York van Havanna. Slamat, 19 Jan. te Boston van Halifax. Stuyvgsant, 19 Jan. van Curagao naar Aruba, Volendam. 19 Jan. te Fremantle. Indrapoera, R'damJava 18 Jan. te Port Swettenham. Kota Baroe, Java—R'dam 18 Jan. van P. Said. Modjokerto, LondenJava 13 Jan. v P. Said Silindoene, R'damJava IS Jan. van Aden. 1 Slamat. 18 Jan. van Halifax naar Boston. Sloterdijk, JavaNew York pass. 18 Jan. Madeira. Veendam, 19 Jan. van New York te R'dam. Bij exploit van mij, deur waarder der Directe Belas tingen te Haarlem, van 19 Januari 1950, is ten verzoeke van de Ontvanger der Di recte Belastingen te Haar lem aan A. Schijveschuurder h. o, „Engelse Eenheidskleer makerij", zonder bekende woonplaats of werkelijk verblijf in het Koninkrijk of daarbuiten, betekend een dwangbevel, met bevel om binnen twee dagen te betalen aan voornoemde requirant de blijkens dit dwangbevel verschuldigde belasting be nevens de kosten, met aanzeg ging dat bij gebreke van be taling zal worden overgegaan tot inbeslagneming en ver koop zijner goederen, vol gens de wet De Deurwaarder, A. de Haan. Bij exploiten van mij, amb tenaar der Accijnzen te Haarlem, van 19 Januari 1950 zijn ten verzoeke van de Ontvanger der Accijnzen te Haarlem aan A. Schijve schuurder h.o. „Engelse Een heidskleermakerij" zonder bekende woonplaats of wer kelijk verblijf in het Ko ninkrijk of daarbuiten, bete kend drie dwangbevelen, met bevel om binnen twee dagen te betalen aan voornoemde requirant de blijkens deze dwangbevelen verschuldigde belasting benevens de kosten met aanzegging dat bij ge breke van betaling zal wor den overgegaan tot inbeslag neming en verkoop zijner goederen, volgens de wet. De Ambtenaar, A. de Haan. Het Hoofd van het Gemeen tebestuur van Bloemendaal maakt bekend, dat Gedepu teerde Staten van Noord holland bij hun Besluit van 11 Januari 1950 No. 51 goed keuring hebben verleend aan het Besluit van de Raad var Bloemendaal dd. 15 Septem ber 1949, tot vaststelling van een partiële herziening van het Uitbreidingsplan der Ge meente, betrekking hebbende op het wandelpark nabij het Kopje, het Openluchttheater en de Alg. Begraafplaats te Bloemendaal. De daarop betrekking heb bende stukken liggen voor een ieder ter gemeente-se cretarie ter inzage. Aanvang der CLUBLESSEN volgende week DANS SCHOOL, GEBR. VAN AKE ,K1. Houtw.ll Tel. 14652 Inschrijving dagelijks. Fa. W. F. CLAUS betaalt voor huishoudlompen 20 cent per kg. Bakcnessergracht 4551 Tel. 11436 heeft kippen? Wij hebben gaas! Diverse breedten en maas wijdten, vanaf f 0.42 p. M. 1 J. KORT, KI. Houtstraat 17 en filialen VOGEL KWEKERS Zaterdag 21 Jan. 11 tot 2 uur koopt fa. Corstens- Verschuren Helmond Kanaries en betaalt I voor gele en bonte mannen f 10, Kleurmannen f 11, gele en bonte popjes f 3, Kleur- I popjes f 4. Rood-Oranje ex- I tra prijzen. Vogels brengen Hotel „Hof van Holland", Grote Markt 29, Haarlem. De laatste goedkope aan bieding, van een partij tegen spotprijzen. Verkoop a contant Kleine Houtstraat 54 Tel. 14774 - Haarlem Pannen 1.70 2.10 2,35 2.65 3.25 Melkkoker 2.45 in Bloemendaal of Aerdenhout met c. verw., garage, 6 8 kamers, binnen enkele mnd. te aanv. Offerten met prijs en nad. gegev. onder no. 4742. FEUILLETON door Mevr. I. M. C. Bijleveld-Gelinck 16) De lampen zijn afgeschermd en de stem men zijn gedempter dan overdag, maar het leven staat niet stil en ook de dood wacht niet. En de patiënten, die niet sla pen kunnen, liggen stil en luisteren naar dat leven op %3üg en trappen: vertrouwde geluiden die de enige inhoud zijn van een eindeloze nacht Een nacht die geen eigen lijke nacht is, maar een brokje eeuwigheid waarin het leven komt en gaat. Het was al bijna twee uur toen inspec teur Renkevoor: onvermoeid en met zijn veerkrachtige stap, de trappén opkwam en op aanwijzing van een surveillerende nachtzuster aanklopte aan kamer 21. Dok ter Van Hasselt bleek alweer verdwenen te zijn, weggeroepen voor een volgend spoedgeval, maar zuster Nichols zat op haar post met een bloc-note op haar schoot en een potlood in haar hand. Zij knikte even toen hij binnenkwam en schoof een stoel voor hem aan naast het voeteneinde van het bed. In het stille vertrek brandde slechts een enkel afgeschermd lampje op het nacht kastje. Maar professor Wyarda was wak ker en een paar ongemakkelijke grijze ogen zagen de nieuwe bezoeker scherp aan onder borstelige wenkbrauwen. Een gewonde leeuw zoals hij daar lag: zijn geweldige ruige kop gesteund in de kus sens. Er zat geen verband om zijn hoofd, waar enkel een grote pleister de gewonde plek bedekte, maar aan de voorgeschreven geestelijke rust scheen deze patiënt zich toch niet te willen onderwerpen. Hij wierp een woedende blik op het aardige zuster tje aan zijn zijde. Ik ben niet van plan om iets te zeg gen! kondigde hij aan, voordat de politie man nog het doel van zijn komst uiteen had kunnen zetten. Ik ben niet van plan om een „zaak" te worden, zo voor de gemengde berichten. Wat zij allemaal heeft opgeschreven is nonsens. Ik ben ge vallen en wens met rust gelaten te wor den. Na deze verklaring viel er een stilte waarin inspecteur Renkevoort rustig de woedende blik pareerde. Hij voldeed in zoverre aan het verzoek dat hij geen vra gen richtte tot de patiënt, maar aan zuster Nichols inzage vroeg van de „nonsens", die zij allemaal had opgeschreven. Zij had dat gedaan volgens de methode die zij reeds enige malen voor hem had toege past: ongeveer stenografisch. En de poli tieman kon werkelijk een glimlach niet onderdrukken bij het lezen van de vol gende tekst: „Hèwat doen jullie? Blijf toch van mijn hoofd afmijn hoofd. of mijn hoofd pijn doet vraagt u?.Je hebt niks met mijn hoofd te makenau!ja, jawat?Laat me toch met rust! Heb ik het niet altijd gezegd dat ik geen vrouwen op het laboratorium wil hebben altijd heb ik het gezegdZe heb ben er niks te maken. Au! Blijf toch met je vingers van mijn hoofd afben ik hier in een ziekenhuis?Morgen ga ik wegik blijf hier geen dag langer nee dat kussen is te laag zie je dat nu niet, zuster. Ik kan toch niet zo in de lucht blijven hangen.... O juist.... vrouwen moeten niet studerendan lopen ze ineens weg met de één of andere kale artiest en laten de boel stikken. Bent u de dokter?Vindt dat een vrouw thuis hoort op een laboratorium? Martha was mijn beste leerlingze leek op mijmijn hoofd doet pijn. Slui pen ze op een donkere avond ineens met je mee naar oinnen en slaan je hersens in.... Een geparfumeerde vrouwik rook het duidelijk al was ze weg toen ik het licht had opgedraaidAls die fiets me niet voor mijn benen geslagen was. hebben jullie mijn fiets nog in het hok gezetstommelingen.. Hij wordt drijf natNu heb ik het niet koud mper niet koudIk geloof toch niet* dat ik verdronken ben. Wat is er nu weer?? Laat me toch met rust.... Nee, je hoeft geen temperatuur op te nemen.ben je dol! Ik ben geen klein kind.Je blijft van me af. Mor gen ga ik hier weg. Morgenvroeg. Ze zitten op me te wachten, Camden en Landt. Het kan niet wachten. niet wachteh. Zus ter! Zuster! Is er geen man hier? O, bent u daar dokter? Je hoeft niet zo naar me te kijken.... Nee, ik ben riet van plan om kalm te blijven. Er moet een bood schap naar het laboratorium, hoor je. Het chemisch-specialisten lab. Haal die sufferd van een portier maar uit zijn bed. De proef moet doorgaan. Ze moeten niet wach ten. Niet wachten. De papieren zitten in mijn tas. Zit je te schrijven, zuster? Ga liever naar de telefoon! Je kunt opbellen.... Wat schrijf je toch op.... je schrijft op wat ik zeg! Wat denk je wel dat je me zó.Ik ga meteen weg.jullie zullen mij niet tegenhouden.au! mijn hoofd. blijf loch van me afje kunt je papier tjes wel in je zak steken, zuster. Ik zeg tóch niks meer Dit was het abrupt einde van deze karakteristieke monoloog, een bewijs dat de knorrige professor zich aan zijn woord gehouden had en werkelijk niets meer had losgelaten. Nu lag hij met heldere, wan trouwende ogen naar de politieman te kijken die de bewuste blocnote-velletjes tweemaal zorgvuldig overlas, ze dan los scheurde en in zijn binnenzak stak. Ik dank u vriendelijk, zuster, zei hij. Professor Wyarda trok minachtend met zijn mond. U hebt gelijk, wendde zich dan de politieman plotseling tot de patiënt, het is klinkklare nonsens wat ze heeft opge schreven. Maar och, dat was ook niet an ders te verwachten, niet waar. In uw ge val. Er viel nu opnieuw een stilte, een stilte waarin de ogen van de patiënt zich steeds sterker vasthechten aan net onbewogen gezicht tegenover zich. Maar de politie man, met een licht schouderophalen, scheen niet verder op het onderwerp in te gaan. Mijn geval, herhaalde professor Wyarda. Och jauw geval. Het kan wel weer helemaal terechtkomen, maar het moet natuurlijk zijn tijd hebben. Een week of zes of zo. Vóór die tijd kan zeker nie- mand van u eisen dat u zo heel precies weet wat u zegt.... Wat bedoeld u.... U moet zich maar niet te veel agi- I teren. De verpleging hier is uitstekend en zuster Nichols zal zeker alles doen.... U moet uw gedachten niet te veel forceren. Over een poosje zal het stellig beter gaan. Waar bazelt u toch over? Over u natuurlijk. Over die beroerte van u, bedoel ik. Het is natuurlijk een vervelend geval, maar over een paar weken Een beroerte? Wat beroerte? Je denkt toch niet dat ik :en beroerte gehad heb? Uilskuiken! Ik heb een klap op mijn hoofd Een Map op uw hoofd? Ja zeker. En ik weet heel goed wat ik zeg! Heel goed! Dacht je soms dat je zo'n suffe ouwe sukkel voor je had met een beroerte? Jullie weten geen bliksem af van medische indicaties. Ik ben met j een hard ding op mijn hoofd geslagen en daarna in de modder gevallen. Begrijp je dat goed? Ooooo, zei de politieman op een lang gerekte, verbaasde toon. Ja, dan is het I natuurlijk wat anders. Hij zag er op dit ogenblik heel onnozel en weinig snugger uit, deze hoofdinspecteur van de Centrale Recherche. Ja, dat is natuurlijk wat I anders, herhaalde hij nog eens, nadenkend. I (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 6