Haarlems Dagblad Het vrije woord Amerikaanse regering overweegt actie tot herstel van onafhankelijk Oostenrijk Prins Bernhard bezocht instellingen op Curacao De regering van de Saar verzet zich tegen West-Duitse propaganda 64e Jaargang No. 19455 Bureaux: Grote Houtstraat 93, Telefoon Adver tenties en Administratie 10724, 14825. Redactie: 10600. Directie 33082, Hoofdred. 15054. Bijkant. Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Telefoon 12713,10132. Vrijdag 20 Januari 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent. per kv artaal ƒ4,25. Franco per post ƒ4,75. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie Hoofdredacteur: Robert Peereboom en Opretijtc tjaaticmsdje «Tourartt (2Ctmo 165-6) Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom HET VOORLOPIG VERSLAG der Twee de Kamer over het wetsontwerp inzake de winkelbibliotheken, dat veel critiek op dit ontwerp ten beste geeft, bevat een pas sage betreffende de vrijheid van menings uiting die de N.R.C., onder bovenstaande titel, tot een waarschuwende beschouwing heeft genoopt. ,,Vele leden" verklaren: „te veel reeds heeft men de vrijheid van open baring van gedachten als een doel op zich zelf en niet als een middel ter bevordering van het algemeen welzijn beschouwd". Zij zien de uitings-vrijheid dus in de eerste plaats als een middel, zegt de N.R.C. Een middel is een ding dat men gebruikt als het te pas komt, dus uit nuttigheids-overwegin gen. Maar al kan de vrijheid van het woord het algemeen welzijn bevorderen en al zal zij dit ook meestal doen, toch is zij vooral van belang voor het individu. Dat is haar diep ste grondslag. I-Iet vrije woord heeft een scheppende functie. Het hanteren van het vrije woord is voor de individuele mens een ontplooiing in scheppend werk. Dit is een wezenlijk bestanddeel van 's mensen levensgeluk en dus is de vrijheid van me ningsuiting wel degelijk „een doel op zich zelf" namelijk de verwezenlijking van geluk. Dit is de kern van het betoog. Het blad besluit met de waarschuwing, dat wij op onze hoede moeten zijn. Die „vele leden" hebben maar een mager begrip van de vrij heid van meningsuiting. En het is zo mager omdat het geen verband houdt met de waarde, die het grote goed der vrijheid in het algemeen voor de mens heeft. Die passage in dat voorlopig verslag van de Tweede Kamer had schrijver dezes ook al een onplezierige gewaarwording gegeven: dus citeer ik de N.R.C. met instemming. Het is vaak ontstellend te zien dat de waar den van menselijke vrijheid, die in de vorige eeuw met zoveel strijd bevochten zijn en in het democratische staatsbesel gewaarborgd, door zovelen niet meer ten volle worden verstaan. Dit lijkt meestal geen gevolg te zijn van onwil, maar van te oppervlakkig denken: van een te mager begrip, zoals het boven-aangehaalde blad het uitdrukt. In de kringen van ons vak zijn wij sinds de oorlog telkens weer ont steld geweest over het gebrek aan inzicht in de taak van de Pers, in de persvrijheid, dat ook in officiële kringen tot uiting kwam. De nu besproken verklaring van een aan tal Kamerleden betreft het nog ruimer be grip van de vrijheid van meningsuiting in haar geheel. En zij raakt inderdaad het levensgeluk van de vrije persoonlijkheid. De mannen die deze vrijheden in de Grond wetten der negentiende eeuw Verankerden zijn mensen geweest, die uit diepe overtui ging handelden. De parlementen, die hun voorstellen aanvaardden, hebben van die diepe beweegredenen kennisgenomen. Men is niet uitgegaan van de gedachte: hoe springen wij op de handigste manier met het volk om en welke zijn nu de meest practische middelen om het voor zijn eigen bestwil en welzijn in rust en orde te hou den. Men voerde in die hervormingen geen handige politiek van de dag, maar een groot, vooruitziend beleid. Men ondernam een geweldig moeilijke zaak in de overtuiging, dat op deze grondslagen de besté eigen schappen in de menselijke persoonlijkheid een grotere kans op ontplooiing zouden krij gen dan ooit tevoren. Een geweldig moei lijke zaak dat is de parlementaire demo cratie inderdaad gebleken te zijn. Een be- winds-stelsel, waarbij men het individu grote vrijheden verleent, zoals vrijheid van meningsuiting (binnen zeer ruim ge stelde grenzen) veroorzaakt een zekere mate van misbruik. Degenen die het aan vaard hebben dienen de grootheid van zijn waarden tenvolle te beseffen om te kunnen zeggen: cle voordelen zijA oneindig groter dan de nadelen. Zij dienen ook inzicht ge noeg in de werking van andere bewinds stelsels te bezitten om te weten, dat de daarbij geldende regelen het beste in de menselijke persoonlijkheid fnuiken, terwijl zij bovendien misbruiken van veel ernsti ger aard meebrengen. Wie een vrijheid van meningsuiting toe staat, die haar gang kan gaan als zij de openbare orde en de openbare zeden eer biedigt en zich van belediging en smaad onthoudt, laat het vrije woord ook aan zijn tegenstander. Hij moet dus met hem tot vergelijk zien te komen. In den brede ge zien: hij moet met hem regeren. Hij maakt het zichzelf dus moeilijk, zo moeilijk als maar mogelijk is. maar hij doet dat in de overtuiging dat hij op deze wijze het beste in de mens tot ontwikkeling kan brengen. Een halve eeuw geleden meende men dat onze staatkundige vrijheden voorgoed ver overd en bevestigd waren. Dat was veel te optimistisch gezien, na zo korte ontwik keling en zo weinig ervaring. Het is dan ook gebleken anders te zijn. Er moet weer gestreden worden voor hun behoud. Wil die strijd met succes volbracht worden dan dient men zich op de werkelijke waarden te bezinnen en er zich tenvolle rekenschap van te geven. Dan dient men niet opper vlakkig te zijn en de hoofdzaken uit het oog te verliezen. Anders gaat het mis. R. P. Breuk tussen Bulgarije en de V.S. verwacht WASHINGTON, 20 Januari (United Press) Bulgarije eiste gisteravond de terugroeping van de gezant der Verenigde Staten in Sofia, Donald R. Heath, en in officiële kringen te Washington werd daar op onmiddellijk gereageerd met de ver klaring, dat men eerder alle diplomatieke betrekkingen met dit land zal afbreken dan zich een dergelijke „grove behande ling" te laten welgevallen. De kwestie wordt te Washington be schouwd als de ernstigste crisis sedert het einde van de oorlog tussen de Verenigde Staten en een Oost-Europees land. Men heeft nog geen onmiddellijke aan wijzing, of het antwoord der Verenigde Staten een onmiddellijke verbreking der diplomatieke betrekkingen inhoudt, dan wel of aan Bulgarije nog een kans zal worden gegeven om zijn standpunt te her zien. In de hoogste officiële kringen alhier gelooft men niet dat Bulgarije zijn stand punt zal wijzigen en daarom beschouwt men in deze kringen de breuk als nagenoeg zeker Tijdeus de jongste processen in Bulgarije werd Heath beschuldigd van spioimage voor de Verenigde Staten, welke beschul digingen prompt door Washington werden tegengesproken. Onderhandelingen over Oostenrijks verdrag op dood spoor Golf van misdaden doet de Oostenrijkers naar aftocht der bezetting snakken WASHINGTON, 19 Januari (Reuter). Het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken heeft heden ver klaard, dat het een passende actie zal overwegen om de vrijheid en onafhan kelijkheid van Oostenrijk te herstellen, omdat het valt te betwijfelen of met het Oostenrijkse vredesverdrag nog vorderingen gemaakt kunnen worden. De Amerikaanse, Britse en Franse am bassadeurs te Moskou hebben Gromyko de plaatsvervangende Russische minis ter van Buitenlandse Zaken, gister avond gevraagd welke garanties kon den worden gegeven, dat de onderhan delingen over het verdrag zouden wor den voltooid. Gromyko kon echter voor de naaste toekomst geen verzekerin gen verschaffen, aldus de woordvoer der van het Amerikaanse departement. Op een vraag van de verslaggevers, of de Verenigde Staten zouden overgaan tot uitsluiting van Rusland van de onderhan delingen en het sluiten van een afzonder lijk verdrag van de drie Westelijke geal lieerden met Oostenrijk, zeide de woord voerder zich niet aan speculaties te willen overgeven. Sinds de bijeenkomst van de plaatsver vangers der ministers van Buitenlandse Zaken in* November te New York „heeft de Russische regering nieuwe obstakels voor de voltooiing van het Oostenrijkse verdrag opgesteld in verband met haar aanspraken op betaling voor hulpverlening aan de Oostenrijkse bevolking in de eerste dagen van de bezetting", aldus de woordvoerder. Het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken deelde hedenavond mee, dat de vol gende vergadering van de plaatsvervangers is uitgesteld tot Dinsdag. Men neemt aan, dat de drie Westelijke plaatsvervangers om uitstel hebben ge vraagd om de toestand, die is ontstaan uit Gromyko's weigering om de onderhandelin gen over het Oostenrijkse vredesverdrag te bespoedigen, te overwegen. De correspondent van het A.N.P. te Wenen meidt: Het Oostenrijkse verlangen naar het terugtrekken der bezetting heeft in de laatste maanden een nieuwe aandrift gekregen door de golf van criminaliteit, die over het land spoelt. Het aantal aanrandin gen, ontvoeringen en smokkelaffaires heeft een zodanige omvang aangenomen, dat het blad der socialistische partij dezer' dagen sprak van een „exterritoriale onderwereld". In de laatste maanden werd weer onrust gewekt door een herhaling van misdaden door „geüniformeerden", zoals die uit 1945 nog in het geheugen liggen. Deze nieuwe reeks van misdaden, voornamelijk tegen vrouwen, is begonnen nadat de Russische" zone in dit opzicht een jaar van vrijwel absolute rust had gekend. Behalve een aan tal politieke arrestaties zijn in deze periode geen daden van terreur door leden der be zetting voorgekomen. De situatie is even wel verslechterd toen in de maanden Octo ber en November zeventig procent der troepen door nieuwe eenheden werd ver vangen. Van bevoegde zijde wordt ver klaard, dat de nieuwe misdaden eensdeels Geen steun aan Korea, beslist het Amerikaanse Huis. Het Amerikaanse Huis van Afgevaardig den heeft gisteren een wetsontwerp ver worpen tot verlening van economische steun aan de Zuid-Koreaanse republiek. De steun ter waarde van 60 mïllioen dollar was bedoeld om de jonge staat in staat te stellen communistische aggressie te weerstaan. In een minderheidsrapport ver klaren de republikeinen zich tegen de wet, „daar de Zuid-Koreaanse republiek te allen tijde bloot staat aan een aanval door com munistische strijdkrachten. De Ameri kaanse hulp zou de buit van een aanvaller slechts vergroten". Tijdens de vorige zitting van het Huis werd een tussentijdse toewijzing van 60 millioen goedgekeurd. De stemverhouding was 193 tegen 191. Het voorstel werd tegen alle verwachtingen in verworpen. Op liet laatste ogenblik deed de voorzit ter van het Huis, McCormack (Massachu setts), een beroep op de afgevaardigden om het ontwerp goed te keuren. Hij zeide, dat Zuid-Korea het laatste bolwerk van de democratie in Zuid-Oost-Azië is. Korea zou verloren gaan, indien de steun niet werd verleend, aldus Mc.Cormack. Hij sprak echter tevergeefs. zijn gepleegd door uit de oude bezettings troepen gedeserteerden, anderdeels door ongedisciplineerde elementen onder de nieuwe troepen. Erkend wordt evenwel, dat de Russische officieren krachtig tegen deze ergerlijke uitspattingen zijn opgetreden en dat als gevolg daarvan de rust in de laat ste weken weer is teruggekeerd. Dit laatste is evenwel niet het geval op het terrein van de gecombineerde smokke larij van mensen en goederen, die voorna melijk plaats heeft over de grens tussen de Amerikaanse en de Russische bezettings zone ten Oosten van Linz. De Amerikaanse politie heeft nog pas zeventien leden in arrest gesteld van een bende, die verant woordelijk wordt geacht voor de ontvoe ring van een aantal personen uit de Ame rikaanse naar de Russische zóne. Chinese communistische UNO- afgevaardigde aangewezen Russen blijven uit alle UNO-vergaderingen weg De boycot door de Sovjet-Unie van de organen der U. N. O., waarin een afgevaardigde der Chinese natio nalistische regering zitting heeft, be gon verleden week Vrijdag, toen de voor naamste Sovjet-Russische afgevaardigde, Jacob Malik, de zitting van de Veiligheids raad verliet uit protest tegen de aanwezig heid van de Chinese afgevaardigde. Maandag verlieten de Sovjet-Russische afgevaardigden drie commissies: De sub commissie voor de procedure van de econo mische en sociale raad, de tijdelijke com missie voor statenloosheid en aanverwante vraagstukken en een subcommissie voor het verhinderen van discriminatie en de be scherming van minderheden. Woensdag verlieten de Sovjet-Russische afgevaardigden de commissie voor economie en werkgelegenheid. Donderdagavond verlieten Russen de vergadering van drie andere organen der UNO: de groep van zes permanente leden der commissie voor de atoomenergie, de militaire-stafcommissie en de commissie voor het Verre Oosten. Op de vergadering van de beheersraad te Genève vex'scheen de Sovjet-Russische afgevaardigde Donderdag niet. De Chinese communistische regering heeft het hoofdkwartier der UNO er van in ken nis gesteld, dat zij zelf een afgevaardigde heeft aangesteld voor de UNO en de Vei ligheidsraad. Zijn naam is Tsjang Wan Tien, die zich nog te Peking zou bevinden. Sneeuw in Engeland en België In Zuid-Engeland is Donderdag met de eerste sneeuw een eind gekomen aan het zachte weer dat deze maand vele records heeft gebroken. Ook in enkele delen van Londen viel sneeuw. Hier en daar daalde Truman denkt niet aan bespre king van waterstofbom met Rusland President Truman heeft Donderdag op zijn wekelijkse persconferentie verklaard, dat hij niet denkt over opening van onder handelingen met de Sovjet-Unie over een waterstofbom, waarover onlangs berichten zijn verschenen. Hij weigerde commentaar te leveren toen hem gevraagd werd, of hij de productie van een waterstofbom over woog. Er zijn berichten gepubliceerd dat David Lilienthal die spoedig aftreedt als voor zitter van de Amerikaanse commissie voor atoomenergie er bij de president op aan heeft gedrongen internationale onderhan delingen te openen over de controle op wapens die massa-vernietiging ten gevolge hebben alvorens de verantwoordelijkheid op zich te nemen een nieuw wapen te pro duceren, dat volgens schattingen vele ma len zo verderfelijk is als de atoombom. De president sprak de berichten tegen, dat Lilienthal had aangeboden zelf naar de Sovjet-Unie te gaan om te trachten overeenstemming over dit onderwerp te bereiken met Stalin.' Geheim Amerikaans wapen zou i& 1945 naar Rusland gezonden zijn Volgens de „Los Angeles Times" heeft een zekere Frank Lynch, die tijdens de oorlog kolonel bij het Amerikaanse leger was, verklaard, dat een „uiterst geheim Amerikaans wapen", een zelfrichtend luchtdoelkanon, sinds 1944 in Russische handen is. Lynch zou het blad hebben medegedeeld, dat hij in de zomer van 1944 opdracht-kreeg het naar de Russen te ver zenden. Lynch zeide dit nadat senator Henry Lodge (republikein) had onthuld, dat deskundigen van 't leger nieuwe mid delen tegen luchtaanvallen hadden ont wikkeld waartegen geen vijandelijk vlieg tuig bestand zou zijn. Lynch zou over deze verklaring zijn ergernis hebben uitgespro ken en gezegd hebben: „Het stuit mij tegen de borst, dat men het Amerikaanse volk de indruk geeft, dat wij alleen zulke doel treffende wapens hebben, terwijl de Sov jet-Unie ongetwijfeld over dezelfde ver dediging tegen onze vliegtuigen beschikt". Het Amerikaanse ministerie van Defensie heeft echter tegengesproken, dat genoemd geheim in handen der Sovjet-Unie zou zijn. Het beschreven wapen had in de tijd waar over sprake was niet bestaan, wordt be weerd. De Gasperi stelt ultimatum Alcide de Gasperi, de Italiaanse kabi netsformateur, heeft heden aan de vier partijen van het afgetreden coalitiekabinet een „ultimatumprogram" voorgelegd en hen gevraagd „zo spoedig mogelijk" te ant woorden, of zij het kunnen aanvaarden. De formatie van het nieuwe kabinet staat reeds vier dagen op een dood punt, doch als de antwoorden op het „ultimatum" gunstig zijn kan Zaterdag de aankondiging van een nieuwe regering worden verwacht. Het belangrijkste punt in het nieuwe program is een grootse campagne voor ka pitaalinvestering om Italië's twee millioen werklozen arbeid te verschaffen. Verder zal de nieuwe regering volgens het program 120 milliard Lire moeten spen deren aan een reusachtig program voor de ontwikkeling van de landbouw in het Zuiden. Deze uitgaven komen nog bij de 70 milliard Lire, die reeds door de vorige regering zijn begroot. Het woord is aan E. Wertheimcr: Door de gewoonte worden meer omwentelingen bedwongen dan door alle gewapende machlgn tezamen. Brand in de hoofdstad Een omgevallen petroleumkachel heeft gisteravond brand veroorzaakt in een huis aan de Johannes Verhulststraat te Amster dam. liet snelle ingrijpen van de brand weer heeft de brand beperkt tot een zij kamer op de eerste etage, die geheel uit brandde, alsmede tot geringe brandschade op de gang en de daarachter gelegen bad kamer. Prins Bernhard heeft als onderdeel uan zijn reis naar de West ook een bezoek aan Porto Rico gebrachtwaar hij dineerde bij de gouverneur Luis Manor Marin in diens residentie La Fortaleza te San Juan. De Prins met gouverneur Marin en diens echtgenote. Margrietboom geplant in Willemstad Donderdagochtend is aan Prins Bern hard ter gelegenheid van de verjaardag van prinses Margriet door een deputatie van de koopvaardij een mand seringen en rozen aangeboden ten gouvernementshuize te Willemstad. Daarna maakte de Prins een tocht langs verschillende instellingen. Het eerste bezoek gold het museum van Curagao, waar de prins werd ontvangen door de regexxten en de directeur, dr. C. J. H. Engels. De Prins werd rondgeleid door de voorzitter der regenten, de heer N. van Meeteren. Dr. Engels bood de Prins enige boekwerken over folkore, flora en muziek aan. Vervolgens maakte de Prins de temperatuur flink. Alleen in Schotland een rondwandeling door het Leprozenge- u-a. sticht, waarna hij Welgelegen bezocht, een tehuis voor ouden van dagen en lichamelijk gebrekkige kinderen. De Prins gebruikte de lunch ten huize van de heer H. J. M. van Drimmelen, directeur van de Cura- gaose Petroleum Importmaatschappij, waarbij onder andere ook aanzaten de gouverneur van de Nederlandse Antillen en mevrouw Peters, jhr. mr. J. H. Loudon, blijft het ongewoon zachte weer nog aan houden. In midden-Engeland ging de koude ge paard met zware mist ten gevolge waarvan de nachttreinen uit Schotland te laat in Londen arriveerden. In Brussel is Donderdag de eerste sneeuw van deze winter gevallen. (United Press.) Adsnauer pleif bij de Amerikaanse Hoge Commissaris SAARBRüCKEN, 19 Januari (Reuter) Het parlement van de Saar heeft Donder dag zijn goedkeuring gehecht aan twee wetsontwerpen, die de „democratische orde van de Saai-, de grondwet, de regering en haar leden beschermen en valse en mis leidende publicaties over de Saar als mis drijven aanmerken". Minister-president Johannes Hoffmann zeide bij de indiening van de wetsontwer pen, dat zij nodig waren om het land tegen een „propagandagolf" in West-Duitsland, die na het bezoek van Schuman aaxx Bonn begon, te beschermen, de wetten moesten de bevolking weerhoudexx van „onbe schaamdheid en onbezonnenheid". Hoff- De nieuwe premier van Egypte, Mastafa Ndhas Pasha, leider van de Wafd-partij welke de absolute meerderheid verkreeg bij de onlangs gehouden verkiezingen, heeft met het traditionele ceremonieel het nieuwe Egyptische parlement geopend. Foto toont de minister-president tijdens zijn rede. mann prees de pers van de Saai-, die op de juiste wijze had gereageerd op de „West- Duitse propagandacampagne". De regei'ing van de Saar is zich bewust van de nood zaak van een goede verstandhouding tus sen Frankrijk en Duitsland. Het land zou echter nimmer meer gedogen, dat men zich met zijn zaken bemoeide, aldus Hoffmann. De beide wetten vooi-zien in gevange nisstraf, onmiddellijk ontslag uit de open bare dienst en in enkele gevallen verlies van burgerschap van ovex-treders tegen de „democratische 01-de" van de Saai\ Er zijn nog twee lezingen nodig aleer de wetten bindend worden. Volgens United Press heeft de West- Duitse kanselier Konrad Adenauer de Ame rikaanse Hoge Commissaris John McCloy verzocht de Amerikaanse politiek ten op zichte van het Saargebied te wijzigen. De twee autoriteiten gebruikten samen de lunch en spraken over tal van kwesties waarvan de voornaamste de Saarkwestie was. Adenauer kon echter alleen bereiken dab McCloy beloofde de Duitse zienswijze aan de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken en andere autoriteiten mee te delen tijdens zijn bezoek aan Washington dat volgende week zal plaats hebben. Adenauer toonde zich zeer geschokt door de bekendmaking van Acheson tijdens diens persconferentie dat Amerika het Franse standpunt steunt, maar McCloy wees erop dat de opvatting van de minister van Buitenlandse Zaken niet veranderd kon worden door een Hoge Commissaris. Hoewel de kanselier niet direct dreigde met een weigering van West-Duitsland om toe te treden tot de Raad van Europa wan neer de Saar een eigen vertegenwoordi ging zou krijgen wees Adenauer er toch wel op dat zijn hele programma door de Amerikaanse Saarpolitiek dreigde te mis lukken en dat ook de Raad van Europa daar niet mee gebaat zou zijn. McCloy wees erop dat de Amerikanen wilden wachten met een beslissing over het Saargebied tot het vredesverdrag met Duitsland getekend zal worden. directeur van de Koninklijke Shellgroep, de voorzitter van het College van Algemeen Bestuur, de voorzitter der Staten, de waar nemend gouverneur en het gevolg van dé Pi-ins. Jhx\ Loudon heette de Prins, de gouverneur en de andere leden van het gezelschap welkom en gaf een historisch overzicht van het oliebedrijf op Curagao. Na de lunch werd een rondrit gemaakt over de tex-reinen van het bedrijf, die 388 ha. omvatten. Daarna ging de tocht door de woonwijken van het bedrijf, het Suffi- santwox-p, waar Portugese, Surinaamse en West-Indische arbeiders wonen. De stoet stopte even bij het monument, dat ter gelegenheid van het regerings jubileum van Koningin Wilhelmina werd opgex-icht. Na de terugkeer te Willemstad plantte de px-ins een „Margrietboom" in Steenrijk, een buitenwijk van Willemstad. Gouvernement bood diner aan Donderdagavond bood het gouvernement vaxx de Nedex-landse Axxtillen Prins Bern hard een diner aan in de Piscaderabaaielub, waaraan vele gasten aanzaten. De gouver neur sprak namens het bestuur en het volk der Nedex-landse Antillen de Prins toe. „De bevolking van dit rijksdeel voelt zich nauw verbonden met Oranje en leeft innig mede in vreugde en rouw met het Koninklijk Huis. .Het verheugt ons zeer, dat de Prins ditmaal een bezoek zal brengen aan alle eilanden van de Nederlandse Antillen, zo dat de bewoners van alle eilanden thans de gelegenheid zullen hebben de Prins in hun midden te zien. De Prins zal de eigen aard van de verschillende eilanden en hun bevolking lei-en kenxxen en dan ook ont waren bij alle verscheidenheid van volks aard, dat de band der saamhorigheid onder het Huis van Oranje een zeer hechte is." De gouverneur hex-innex-de aan de oor- logsjax-en, toei\ het Prinselijk Gezin in Canada verbleef en de Prins in actieve oorlogsvoering vele' blijken gaf van per soonlijke moed en durf, liefde voor ons volk en opoffering ten dienste van de Ne derlandse gemeenschap. „Dit zal het vaderland nimmer vex-geten. Door uw vast- bex-adenheid en uw beginselvast volhouden in de moeilijkste oorlogsjaren hebt gij uw plaats verovex-d in de historische rij der Nederlandse vrijheidsstrijders," aldus de gouverneur. Tenslotte werd een dronk uitgebracht op Koningin Juliana. De Dakota van Prins Bernhard is in San Juan voox-lopig hex-steld en Donderdag naar het vliegveld Hato bij Willemstad overge vlogen. Hier zal het toestel volledig her steld worden, waarmee ongeveer een week gemoeid is. Indonesische straatnamen in Djakarta Volgens een bekendmaking van de mili taire gouverneur zal in Djakarta (Batavia) de aanduiding der straatnamen in het Ne derlands worden vervangen door Maleise woorden. Voor „straat" komt: djalan; voor „boule vard": djalan raya en voor „plein": lapan- gan. Meester Cox-nelis zal voortaan officieel „Djatinegara" heten. Giuliano's macht brokkelt af Het lijk van Giuseppe Labruzzo, een van de gevaax-lijkste medewerkers van de Sici- liaanse bandiet Giuliano, is door de politie gevonden in een honderd meter diepe put in de nabijheid van Palermo. Labruzzo werd gezocht voor 53 moorden. De politie schatte dat het lijk drie maanden op de bodem van de put heeft gelegen. Er stond een prijs van een half millioen lire op het hoofd yan. de bandiet. (United Press.) Bulgarije eist terugroeping van Joegoslavische diplomaten SOFIA, 19 Januari (Reuter). De Bul gaarse regering heeft aan de Joegoslavische t-egering verzocht onmiddellijk de eerste ambassade-seci-etaris, Woeatsjitsj, en de consul te Sofia, Sawitsj, terug te roepen. Het vex-zoek was vervat in een aan de Joe goslavische ambassade te Sofia overhan digde nota, waarin „verantwoordelijke per sonen in de Joegoslavische regering en leden van de staf van de Joegoslavische 'ambassade te Sofia" ervan beschuldigd worden een samenzwering tegen Bulgarije te organiseren. Deze zou ten doel gehad hebben het gebied van Pirin van Bulgarije los te maken, de Bulgaarse souvereiniteit en onafhankelijkheid te liquideren door middel van een federatie en de pi-emier Dimilrof uit de weg te ruimen. Leden van de Joegoslavische regering en van de ambassadestaf in Sofia zouden even eens misdadige betrekkingen met Kostof (inmiddels ter door veroordeeld en terecht gesteld) ondex-houden hebben. De Joego slavische vice-premier en minister van Buitenlandse Zaken Kardelj zou in 1944 een bespx-eking met Kostof gehad hebben en hem instx-ucties gegeven over de inlij ving van Bulgarije bij Joegoslavië en Bul- gax-ije's onderwerping aan „imperialistische mogendheden". In de nota worden een aantal namen van Joegoslavische regerings functionarissen genoemd, die bij het com plot betrokken zouden zijn. In 1947 zou maatschalk Tito opnieuw aan Kostof mili taire steun hebben beloofd. Hij had toen ook de arrestatie en het eventuele uit de weg ruimen van Dimitrof voorgesteld, daar deze het belangrijkste obstakel vormde. Ook zou Joegoslavië voox-gesteld hebben andere Bulgaarse personen uit de weg te ruimen, die tegenstanders van het complot wax-en. „In verband met het grote aantal ambas sadefunctionarissen te Sofia, die deel heb ben genomen aan het complot en aangezien dit optreden niet in overeenstemming is met hun diplomatieke werkzaamheden" wordt de terugroeping verzocht van de twee boven genoemde functionarissen. Echtgenote van Lausmann gearresteerd De echtgenote van Lausmann, de onlangs uit Tsjechoslowakije gevluchte socialisti sche ex-minister van Nijverheid, is door de Tsjechische staatspolitie gearresteex-d, zo berichtten volgens United Press, vluchtelin gen uit Tsjechoslowakije die in Regensburg aankwamen. Die mededeling klopte met eerdere berichten volgens welke mevrouw Lausmann op 5 Januari zou zijn gegrepen. Lausmann is, zoals bekend, op Nieuw jaarsdag in West-Duitsland aangekomeix in gezelschap van zijn zoon en vertelde toen dat de overige leden van zijn gezin langs andere wegen onderweg waren. AANHOUDENDE VORST Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond, opge maakt te 10 uur: Droog weer met enkele overdrijvende wolkenvelden. Meest matige wir.d tus sen Noord en Oost. In de nacht en ochtend op de meeste plaatsen matige vorst, overdag overwegend lichte vorst. 21 Januari: Zon op 8.36 uur, onder 17.07 uur Maan op 10.21 uur, onder 20.55 uur Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 21 Januari: Hoog water: 5.52 en 18.06 uur. Laag water: 1.34 en 13.51 uur.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 1