c i jl mum Doesji Corsou": eiland van zon, levensvreugde en overvloed E1NDENHOUT en BREDERODE De radio geeft Zaterdag „5auo>riet'J 4.12 7.40 WEK DE GAL IN UW LEVER OP bfERMOGÈ«/\ PANDA EN DE MEESTER^MUZIKANT J A- v. iv HET JACK LORRIS Barteljorisstr., Haarlem, Tel. 13439 BEFQRlmm Wereldnieuws Vrijdag 20 Januari 1950 2 Vijftig nationaliteiten leven in volmaakte harmonie op het kleine Curacao Olie bracht er voorspoed en bedrijvigheid Wie ooit op Curacao geleefd heeft, ver geet dat kleine eiland niet. Doesji Corsou noemen ze het zelf daarginds in de zange rige landstaal. Doesji Corsoulief Cu racao en dat is het. Een klein eiland in de grote Caraïbische Zee, een speldeknop op de wereldkaart. Maar wie er wonen en woonden zijn er aan gehecht, zoals het kleurig en warm ligt in de eeuwige zon en de eeuwige passaat. Wanneer ge er voor de eerste maal komt en door de nauwe havenopening tussen oude, grijze fortmuren binnenvaart, midden door Willemstad, en de schipbrug open wijkt voor de boeg van uw schip; denkt ge iets zeer Hollands te zien, niet alleen in het rood, wit en blauw, dat u verwelkomt van het gouvernementspaleis, maar ook in die fameuze kleine huizenrij van de Handels kade. „Een oud Hollands stadje" denkt ge dan in uw vertedering, zó ver van huis een deel van Nederland te vinden. Later leert ge anders. Er zijn Nederlandse elementen genoeg, maar toch bemerkt ge dat Curagao „Curagao" is en niet anders. Dat Curagaose is in de mensen en hun taal, in het platte land, dat ze ginds „koenoekoe" noemen, een wijd land onder een stralende hemel in een stralende zon, die op de kleine, her en der verspreide huisjes schijnt, kleurige blokkendooshuisjes in tere pasteltinten. En dat „Curagaose" is ook in ae grote deftige landhuizen met "nun geheel eigen weidse stijl, in de brede baaien van het eiland, waar ge de koelte zoeken kunt in de deining van de Caraïbische golven, en in de kleine, smalle straten van het kleine, driftige, levendige en rijke Willemstad, met haar drukke winkelstraten, waar alle goeds van, de hele wereld is opgetast. Het is in het brede, wijdse Schaarloo, de boulevard der rijke families en in Otrabanda, het oude deel van de stad waar ge 's avonds in de koelte kunt lopen door stille, kleine straten. Tweemaal zo groot als Walcheren Curagao is, geografisch gemeten, maar heel klein; nauwelijks dubbel zo groot als Walcheren. Maar economisch is het van het grootste belang. Eens is het een arm en stil eiland geweest. Die tijd ligt niet eens ver achter ons: enkele decenniën nog slechts. Toen is de grote olie-raffinaderij van de Koninklijke er gebouwd, waar de olie uit Venezuela wordt geraffineerd en uitgezon den naar alle einden van de wereld. Zij is een van de machtigste olie-raffinaderijen ter wereld, de derde of vierde in grootte en productie. Met de olie kwam de welstand, en al heeft die rijkdom de oude knusheid wat verdrongen, natuurlijk zijn daaruit proble men en wrijvingen ontstaan, die vroeger onbestaanbaar waren, maar al was voor sommigen de welstand geestelijk moeilijk te dragen, zodat er een zeker parvenu schap ontstond (niet bij de landsbevolking zelve in de eerste plaats), in het algemeen mag worden gezegd dat Curagao de aanval van de blinkende welvaart met geest en gratie heeft opgevangen. Derde haven ter wereld Zo werd dit kleine eiland ook een der grootste havenplaatsen ter wereld. Zijn prachtige, natuurlijke haven, modern ge outilleerd bovendien, staat in scheepsbe- weging boven die van Amsterdam en Rot terdam. Alleen in de havens van New York en Buenos Aires is de scheepsbeweging groter. Wat drukte betreft is Curagao's haven dus de derde ter wereld. Voor een deel komt die becijfering op rekening van de in- en uitvarende tankers. Ge hebt op het terras van hötel Americano gezeten, of op het gezellige kleine balcon van de socië teit en geboeid gestaard naar al die sche pen, die vlak langs u af en aan voeren, door de telkens openzwaaiende schipbrug, die Willemstad's twee delen verbindt. Vlag gen van alle zeevarende volken ter wereld wapperden kleurig van- de masten. U zag er ook vele grote schepen, want een tweede bron van Curagao's welvaart is het intens toeristenverkeer vooral van Noord-Amerikanen naar de Caraï bische eilanden en kusten. Dikwijls komt er zo'n grote plezierboot in Curagao met .AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA IJSBANEN van heden af GEOPEND. HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7,30 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.30 Radio-philharmonisch Orkest. 10.00 Voor kin deren. 10.15 Platen. 11.00 Voor zieken. 11.45 Orgel. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30—12.33 Weerbericht. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Platen. 14.00 Orkest. 14.20 Engelse les. 14.40 Kamerorkest. 15.15 Letteren en kunsten. 15.50 Koor, solisten en orgel. 16.20 Platen. 16.30 Gregoriaans. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Volksliederen. 18.15 Weekoverzicht. 18.30 Voor de strijdkrachten. 19.00 Nieuws. 19.15 Actualiteiten. 19.25 Katholiek thuisfront. 19.30 Commentaar Benelux. 19.40 Platen. 19.45 Rcgeringsuiizending. 20.00 Nieuws. 20.05 De gewone man. 20.12 Platen. 20.15 „Lichtbaken". 20.40 Amusementsmuziek. 21.00 Gevarieerd programma. 21.45 Puzzle. 21.55 Populair con cert, 22.30 „Wij luiden de Zondag in". 23.00 Nieuws. 23.15 Orkest en solisten. 23.45 Platen. HILVERSUM II, 414.5 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 8.00 Nieuws. 8.15 Orgel 8.45 Platen. 10.00 Medische causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Radiofeuilleton. 10.35 Voor arbeiders in continubedrijven. 11.30 Viool en piano. 12 00 Dansorkest. 12.30 Weerbericht. 12.33 Hawaiianmuziek. 12.55 Kalender. 13.00 Nieuws. 13.15 Promenade orkest. 13.45 Platen. 14.00 „Het Nederlandse lied" 14.20 Amusementsmuziek. 14.50 Streek- uitzending. 15.15 Radio-philharmonisch Or kest. 16.00 „Van de wieg tot het graf". 16.15 Dansmuziek. 16.45 Sportpraatje. lf.OO Platen. 17.30 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 Popu laire muziek. 19.00 Artistieke staalkaart. 19.30 Bijbellezing. 19.45 „Passepartout". 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.12 Varia. 20.15 Ween se muziek. 20,45 Gevarieerd program ma. 21.45 Socialistisch commentaar. 22,00 Metropole-orkest. 22.25 „Onder de pannen". 22.45 Kwartet. 23.00 Nieuws. 23.15 Parijse muziek. 23.35 Platen. Prins Bernhards bezoek aan Curagao heeft onze medewerker mr. E. Elias aan leiding gegeven, de vele goede herin neringen die hij aan zijn eigen verblijf aldaar bewaart, in nevenstaand arti- kelt neer te leggen, dat wij, gezien de vrij algemene onbekendheid hier te lande ten aanzien van de toestanden op Curagao, gaarne in de aandacht van de lezer aanbevelen. soms duizend vacantiegangers aan boord. Zij mogen voor een paar honderd dollar waarde belastingvrij meenemen naar huis en zij doen hun inkopen bijna altijd en bijna helemaal in Willemstad. Zo worden per jaar honderdduizenden glasharde dol lars in de rinkelende Curagaose kasregisters geworpen. En de Willemstadse winkelstraat weet wat de kopende vreemdeling wil heb ben: Alle mooie en plezierige dingen van de wereld liggen opgestapeld in de uitstal kasten van de Herestraat en de Breede- straat. De Curaeao-naar is over het algemeen werkzaam en vooral intelligent. Hij denkt cosmopolitisch en hij denkt ook vooruit. Zo kon het geschieden, dat Curagao ook een van de fraaiste, best ingerichte en drukste vlieghavens van het Westelijk half rond bezit. Ook het luchtverkeer is een van zijn welvaartsbronnen. Van Europa, Zuid- Midden- en Noord-Amerika kruisen de grote luchtlijnen zich op Curagao's vlieg veld Hato. Charmante eigen aard Maar er is ook een ander Curagao: een klein land, dat zijn charmante eigen aard en eigenaardigheid, die vooral in zijn gees telijke structuur is, niet wil verliezen aan de vervlakkende invloed van de materiële dingen. Het is dit Curagao. dat ons het liefst is, zoals het zich uit in zijn vroomheid, die een van haar vormen gevonden heeft in zijn kerken en synagogen. Zoals het zich uit in zijn eerbare familieleven, in zijn typische gewoonten en gebruiken bij huwe lijk en geboorte en dood en op alle hoogte punten van het huiselijk leven. Zoals het tot uiting komt ook in een oplevende kleine letterkundige werkzaamheid, in zijn mooie museum, in zijn kleine, rhythmische mu ziekjes en in zijn, uit kundige amateurs bestaande, philharmonische orkest, cat on der leiding staat van de man. die ge gerust het muzikale geweten van Curagao moogt noemen, de onvermurwbare Rudolf Bos- kaljon. Curagao is ongetwijfeld een van de meest cosmopolitïsehe plaatsen ter wereld. Het heeft een kleine 90.000 inwoners en men zegt dat er mensen van meer dan 50 natio naliteiten wonen. Het heeft vele invloeden ondergaan: die van Noord-Amer-ika, die van Latijns-Amerika, die van Europa en ook die van de vreemde, eigen en bekoorlijke levenswijs, die men de Caraïbische zou kunnen noemen. De olie-gemeenschap die voornamelijk uit Nederlanders bestaat, leeft„nogal ge ïsoleerd van de rest der bevolking. Emma- stad, de woonplaats der bij de-raffinaderij werkzamen, een prettige, ï'uimgebouwde villastad, ligt veel verder van Willemstad dan ge het hemelsbreed zoudt willen meten. En zo is de invloed van het Nederlandse element op het Curagaose leven veel ge ringer dan ge, gezien de bevolkingscijfers, zoudt denken. Zon en blijheid Het is aangenaam leven op Curagao. Er heerst een drukke, werkzame en vrolijke stemming in een zonnig klimaat. Er wordt veel sport beoefend en ook veel gedanst in de prettige clubs, op de muziek van de vele orkesten, die uit landskinderen wor den gevormd. Er zijn aantrekkelijke zwem- gelegenheden. En een aantal moderne bioscopen, die menige Nederlandse stad van haar grootte, Willemstad kan benijden. Soms wordt een dier bioscopen, het kléine wat ouderwetse Roxy plotseling „stads schouwburg" genoemd: die avond is er dan geen bioscoop, doch treedt er een musicus uit Noord- of Zuid-Amerika of uit Neder land op, of er wordt een toneelvoorstelling gegeven door een van de amateur-gezel schappen, die op dit eiland in hoge mate werkzaam zijn. De politiek vormt er een van de boeiend ste en drukst beoefende bezigheden. Vooral nu de Antillen een autonoom deel van het rijk zijn geworden en men er de landszaken in eigen hand is gaan nemen, is de onder linge politieke strijd er van kleurige inten siteit geworden, die haar eerste weerslag vindt in de druk bezochte en nog drukker besproken vergaderingen van het staten college. Doch overal en altijd beheerst de lust tot leven in de zon het Curagaose tafe reel. Overal en altijd is het de goedmoedige vrolijkheid, het Curagaose volkskarakter eigen, die de tegenstellingen weglacht en wegzingt op de melodieën van het land. ELIAS. Eerst even kijken bij Barteljorisstraat 27 Wij gaan nog door met onze Opruimingsprijzen WOLLEN RUITEN JAPONSTOF Weer ontvangen nieuwe dessins in de kreukvrije Vistranola 140 cm breed f 2,84 per Meter Lid „Norger bloedploeg" veroordeeld Vier jaar ondergedoken geweest Nadat aanvankelijk een gevangenisstraf van tien jaar met aftrek tegen hem was geëist, werd Donderdag de 32-jarige water bouwkundige Th. Z. B. uit Amsterdam door de bijzondere strafkamer te Assen veroor deeld tot acht jaar gevangenisstraf met af trek en ontzetting uit beide kiesrechten. B. was gedurende de oorlog landwachten en maakte deel uit van de „Norger bloed ploeg". Hij dook na de bevrijding onder en werkte geruime tijd onder de naam Hoek stra bij de wederopbouw op Walcheren. Enige tijd geleden kreeg hij echter wroe ging en meldde zich bij de politie. Ontsnapte gevangene meldde zich vrijwillig Woensdagavond meldde zich bij de politie te Zwolle één van de twee gevangenen, die de vorige dag waren ontsnapt op het per ron van het Utrechtse station, toen zij ge boeid op transport zouden worden gesteld naar de strafgevangenis te Alkmaar. Bij het door de Zwolse politie afgenomen verhoor bleek het de 21-jarige N. uit Utrecht te zijn. Hij is gisteren naar Utrecht overgebracht en opnieuw opgesloten. Politie bekeurt kruidkundige De Rotterdamse politie heeft wegens het onbevoegd uitoefen der geneeskunde pro ces-verbaal opgemaakt tegen een 43-jarige vertegenwoordiger van een kruidkundig laboratorium te Apeldoorn, die in een café zitting hield. De politie nam driehonderd flesjes met kruiden en zalf in beslag. U znlt 's morgens „kiplekker" nit bed springen. Elke d.ig moet uw lever een liter gal in uw Ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet. het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoel gang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel', onovertroffen om de "gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpilletjes. (Adv.) Tweede televisiezender wordt wellicht in Lopik gebouwd Naar wij vernemen bestaat de moge lijkheid, dat de nieuwe televisiezender niet in Hilversum, maar in Lopik zal worden geplaatst. Van de zijde van het luchtver keer is namelijk bezwaar gemaakt tegen de bouw van een tweehonderd meter hoge zendmast op de Gooise heide, wegens de betrekkelijke nabijheid van de luchthaven Schiphol. Indien tot deze verplaatsing zou worden besloten, zullen de uitgezonden beelden niet in het Gooi en Amsterdam te zien zijn, maar wel in Gouda en omgeving en in Den Haag, evenals in Utrecht en om streken. In afwachting van de besprekingen, on derzoekt men thans de draagwijdte van de zender indien de mast slechts 75 meter hoog zal worden gemaakt. Tevens wordt nagegaan hoeveel „kijkers" binnen een straal van {lertig kilometer van Lopik uit kunnen worden verwacht. De studio's zullen in ieder geval in Hil versum blijven. De programma's zullen dan met een speciale kabel of met behulp van een verbindingszender naar Lopik worden overgebracht. ADVERTENTIE De 500ste „Supramatras" komt. Maandag a.s. wordt de eerste steek gelegd. Wassenaar en medebewoners zullen dit fees telijk moment bijwonen. Haarlems Beddenspeciaalzaak is Maandag 23/1 gesloten. Niéuwe plannen voor bootdienst op Engeland Naar wij vernemen heeft de directie van de Stoomvaart Mij. „Zeeland" het plan op gevat om in de komende zomer de dienst VlissingenFolkestone te varen volgens een schema, dat sterk afwijkt van de rege ling van 1949. Men wil de afvaarten name lijk concentreren op Vrijdag, Zaterdag, Zondag en Maandag. Men verwacht, dat door deze wijziging de dienst heel wat aan trekkelijker zal worden voor vacantie gangers. Het aantal vaarten zou gelijk blij ven, namelijk twee van Folkestone en twee van Vlissingen per weekend. Buslijn Amsterdam-Rome voor Amerikaanse toeristen Met het oog op het verwachte grote aan tal Amerikaanse toeristen, die aan hun pel grimsreis naar Rome in dit Heilig Jaar een reis door of een verblijf in West-Europa, dus ook ons land. verbinden, hebben een reisbureau en een tramwegmaalschappij een autobusdienst AmsterdamRome vice- versa ingesteld: de „Netherlands Trans- Europeen Buslines". De reisbiljetten moeten in dollars wor den betaald. Voorlopig zullen tweemaal per week bussen uit beide steden vertrekken. Nieu we bussen, die plaats bieden aan 30 passa giers en uitgerust zijn met een ijskast en een toilet, zijn in Nederland aangekocht. De reis AmsterdamRome gaat over Brussel, Luxemburg, Dyon, Grenoble, Nice en Pisa. Van Rome rijdt de bus over Vene tië, Innsbruck, München, Keulen en Arn hem naar Amsterdam. KOU GEVAT... Bedek keel en borst met de pijn stillende Therm ogène; de weldadi- ge warmte verjaagt verkoudheid. (Adv.) Staatssecretaris van Marine naar Indonesië Maandagavond zal de staatssecretaris van Marine, schout bij nacht H. C. W. Moor man, naar Indonesië vertrekken, met zijn adjudant, de luitenant ter zee der 1ste klas se P. J. S. de Jong, en mr. L. J. van den Burg van de afdeling Juridische Zaken van het ministerie van Marine. De staatssecretaris zal besprekingen hou den over de regelingen, die voor de Ko ninklijke Marine voortvloeien uit de ter Ronde Tafel-conferentie genomen beslui ten en zich voorts op de hoogte stellen van de omstandigheden van de eenheden dei- Koninklijke Marine in Indonesië. Men ver wacht, dat de reis twee a drie weken zal duren. Betoging voor premievrij staatspensioen Ongeveer 2000 arbeiders en kleine zelf standigen waren Donderdag naar Drachten getrokken om te betogen voor premievrij staatspensioen. De toeloop was zodanig, dat de organisatoren, die op een duizendtal be togers hadden gerekend, vijf zalen moesten huren, De Bond voor Premievrij Staatspensioen, die een bedrag van 20.000.heeft uit getrokken voor het beleggen van een aantal demonstratieve vergaderingen in ons land, zet hiermee een actie in om zijn doelstel lingen bekend te maken. In Drachten werd het woord gevoerd door de heren H. Wol- ters, burgemeester van Heerewaarden; het Tweede Kamerlid C. J. van Lienden uit Eindhoven; R. Terpstra uit Akkrum; ds. J. Luchies uit Pietersbierum en de bonds- secretaris S. Sijtema uit Assen. In een motie, gericht tot de ministerraad en de Staten-Generaal werd er op aange drongen het door de minister van Sociale Zaken geopperd voornemen tot invoering van een ouderdomsverzekering te laten varen en een premievrij staatspensioen in te stellen. Amerikaan aangehouden in Nijmegen De vreemdelingenpolitie te Nijmegen heeft de Amerikaanse student P. F. H. ge arresteerd. Hij is naar het Huis van Bewa ring te Arnhem overgebracht in afwach ting van zijn uitwijzing naar de Verenigde Staten. H. maakte in de oorlog deel uit van een Amerikaanse parachutistendivisie. Na de bevrijding van Nijmegen verloofde hij zich daar met een meisje. Toen hij gedemobili seerd was keerde hij terug naar Nijmegen, waar hij aan de R.K. universiteit ging studeren. Het meisje deed hij trouwbelof ten. Hij schonk haar ook een auto. De politie deelt mede dat H. enkele malen opzettelijk een valse aangifte heeft gedaan en voorts het onderzoek van de politie in bepaalde zaken heeft bemoeilijkt of trachten te verhinderen. Vorig jaar is hij wegens deze feiten reeds twee dagen in verzekerde bewaring gehouden. Zijn verloofde heeft de hulp van de Amerikaanse consul ingeroepen om te be werken, dat H. alsnog vergunning zou krijgen om in Nederland te blijven. Al wat Uw linicl in tientallen gevallen voor haar ge nezing, zuiverheid, gezondheid en verbetering nodig heeft, is Purol. 11. Zo liepen Panda en maestro Fiedeldum dus langs de wegen. Het regende en het regende en het regende. Ze werden nat en ze werden moe en ze kregen honger. en koud werden ze ook.... Maar er was geen mens op de weg, en er kwam geen huis in zicht en New York was nog héél verZe liepen en liepen en werden helemaal verdrietig. „Zó is het kunste naars-leven, leerling," sprak Fiedeldttm mismoedig. „Je hebt een moeilijke loop baan gekozen. Het is vreselijk zoals wij altijd miskend worden, maar tja.... wij kunnen nu eenmaal niet anders! De ge heime stem roept in ons bloed,JCijk eens!" riep Panda nu ineens. Daar komt een auto aan! Zullen wij vragen of wij mee mogen rijden?" „Maar natuurlijk!" sprak de Maestro, ineens weer vrolijk. Dat hoeven wij nauwelijks te vragen! Wat zal die brave auto-bestuurder gelukkig zijn, wanneer hij een paar begenadigde kunste naars een kleine dienst kan bewijzen! Wat een eer voor deze man, dat hij ons mee mag nemen! Later, als hij oud is, zal hij nog aan zijn kleinkinderen verhalen, hoe ook hij eens zijn steentje bijdroeg tot de bloei der kunst!" Zo pratend stelden hij en Panda zich op langs de kant van de weg en ze staken hun duimen omhoog maar die autobestuurder was zeker niet muzikaal, of misschien zag hij hen niet eens in dat slechte weerHij reed ra kelings langs hen en gooide met zijn ach terwiel nog een vuile modderplas over hen heen, en zo verdween hij met razende vaart in de verte, hen ontmoedigd en nat en koud achterlatendMaar wacht maar een volgende keer hebben zij misschien meer geluk! Hogere soldij voor militairen in Indonesië De regering heeft besloten de tropen- toelage op de soldij te vermeei-deren met 30 cent per dag. Derhalve zal de soldij ti.jdens verblijf in Indonesië thans bedragen voor een soldaat per maand 63; voor een soldaat der lc klasse, die op of na 1 Juni 1949 onder de wapens is gekomen 69; voor hen, die vóór die datum reeds in dienst waren 73.50 en voor korporaals van beide groepen respectievelijk 76.50 en 84. Duitse zakenlieden bezoeken Amsterda m Duitse zakenlieden, die deze week in ons land vertoeven op uitnodiging van het hoofdbestuur van de Nederlandse Kamer van Koonhandel voor Duitsland, hebben Donderdag een bezoek gebracht aan Am sterdam. Het gezelschap heeft de eerste drie dagen van de week besteed om bezoe ken te brengen aan Eindhoven, Rotterdam en Zwolle. Na een boottocht door de Amsterdamse haven werd de Duitse gasten een lunch aangeboden. Dit was het eerste samenzijn van Nederlandse en Duitse zakenlieden na de oorlog in de hoofdstad. Het doel daarvan was het commerciëel contact te herstellen. De Duitse gasten werden toe gesproken door de voorzitter der Kamer van Koophandel voor Noordholland, mr. Chr. P. van Eeghen, die wees op de be tekenis van Amsterdam als zee- en Rijn haven en op de vooroorlogse nauwe han delsbetrekkingen tussen Nederland en zijn natuurlijk achterland. De heer M. Steins, voorzitter van het bestuur der districts kamer Stuttgart antwoordde in het Ne derlands. Hij zeide getroffen te zijn door de gastvrije ontvangst, die het Duitse gezel schap was bereid, sprak zijn vreugde er over uit, dat de oorlogsschade hier te lande voor een belangrijk deel was hersteld en zeide te hopen, dat langzaam aan een be tere verstandhouding tussen beide landen tot stand zou komen. Hij hoopte dat het bezoek er toe zou bijdragen, om de ge dachte van een Nederlands-Duitse Twee- landenkamer van Koophandel te verwezen lijken. Windbreakers gevoerd met teddy-bear en lams- 45 huid vanaf Leren kaphandschoenen 90 en v/anten, gevoerd Leren kleding voor DAMES en HEREN Oneerlijke kommies staat terecht Donderdag stond voor de Arrondisse mentsrechtbank te Breda de controleur van de C. C. D. en buitengewoon commies dei- invoerrechten en accijnzen P. v. d. L. uit Hoeven terecht. Hij werd er van verdacht verscheidene malen textielgoederen ver voerd te hebben die van smokkel afkomstig waren. Voor iedere vracht zou hij een be drag van vijftig gulden hebben ontvangen. Dit feit werd door twaalf getuigen beves tigd maar P. v. d. L. ontkende hardnekkig. De Officier van Justitie achtte het echter wettig en overtuigend bewezen en eiste een gevangenistraf van tien maanden. Over veertien dagen zal de rechtbank uitspraak doen. Reorganisatie bij Buitenlandse Zaken De reorganisatie van het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft thans gedeelte lijk haar beslag gekregen. In plaats van de vroegere directies Politieke Zaken, Economische Zaken en Verkeer en grote rivieren, is een aantal nieuwe directies ingesteld, waarover dë werkzaamheden der vroegere directies regionaal worden verdeeld. Men verwacht hierdoor een beter inzichten de problemen van een bepaald gebied te bereiken en vooral een grotere coördinatie van het beleid. De nieuwe directie Internationale Orga nisaties is voortgekomen uit de vroegere onderafdeling Verenigde Naties der direc tie Politieke Zaken. Tot chef dezer direc tie is benoemd dr. C. L. Patijn, tevoren directeur van de Buitenlandse Economische betrekkingen. Verder worden er vier afzonderlijke regionale directies ingesteld: de directie Europa, Oosten, Afrika en Midden-Oosten en tenslotte Westelijk Halfrond. Het ligt in het voornemen mr. S. G. M. baron van Voorst tot Voorst, gezantschaps- raad bij de Nederlandse Militaire Missie bij de Geallieerde Bestuursraad te Berlijn, te benoemen tot chef der directie Europa, voorts om mr. S. J. baron van Ittersum, tot nu toe chef der directie Economische Zaken, te benoemen tot chef directie Oos ten en tot waarnemend chef der directie Afrika en Midden-Oosten. Drs. E. H. van der Beugel, directeur van het Bureau van de Regeringscommissaris van het Europees Herstel Programma, zal tevens chef van de directie Westelijk Halfrond worden. Wegens de opheffing van de directie Verkeer en Grote Rivieren is de functie van verkeersadviseur gecreëerd. Als zoda nig zal worden benoemd mr. C. J. M. Schaepman, buitengewoon gezant en gevol machtigd minister, tot dusver chef direc tie Verkeer en Grote Rivieren. Klok staat stil. Dr. Ferdinando Pavoni, die zestig jaar lang nooit sliep, is heden in de leeftijd van tachtig jaar te Bergamo in Lombardije overleden. Het „geval-Pavoni" wordt als uniek in' de medische geschiedenis beschouwd Beroemde dokters en psychiaters kon den niets voor hem doen. Dr. Pavoni (die zichzelf een „altijd lopende klok" placht te noemen) bracht zijn dagen j opzettelijk in zeer groote werkzaam heid door, zodat hij 's nachts, ofschoon! hij niet kon slapen, zo vermoeid Was; dat hij wel moest uitrusten. Film. In Hannover zal volgende week de Nederlandse film „Een koninkrijk voor een huis" met Henrictte Davids, Johan Kaart en Tilly Perrin Bouwmeester ver toond worden. Dit is de eerste Neder landse film die na de oorlog in Duits land draait. Het is geen erge beste. Verwend. Een gedetineerde in Oost-Lon- den (Zuid-Afrika) ontsnapte uit zijn cel en meldde zich terstond weer bij de politie. Hij was alleen maar uitgebroken omdat de cel hem niet beviel en ver zocht om een ander. Het verzoek werd ingewilligd. Ouders. De politie van Constanz (Duits land) heeft een 12-jarig meisje bevrijd dat sinds 1947 door haar ouders in een kamer was opgesloten. Geen reorganisatie. De Weense politie heeft drie Tsjechen gearresteerd die Oosten- rijk illegaal waren binnengekomen om de bestaande spionnage-organisatie te reorganiseren en om Tsjechische vluch-i telingen te dwingen naar hun lancl terug te keren. Kou. In het Noord-Westen van de V. S. is het bitter koud. Er zijn al 32 mensen 1 door de vorst omgekomen. In Glasgow (Montana) daalde de temperatuur tot 40 graden onder nul. Voor de variatie. De 5000 leden van de Britse vereniging van variété-artisten gaan er over stemmen of Duitse en Japanse collega's, die de laatste 10 jaar niet meer in Engeland mochten optre den, weer toegelaten zullen worden. Vampier. De Londense bladen publiceren j een posthume verklaring van de „vam- pier van Londen", John Haig. waarin deze bekent vier moorden te hebben be dreven die hem in zijn proces niet ten 1 laste waren gelegd en wel op de heer en mevrouw Henderson en op de heer William MacSwan en diens zoon Donald. Haig zegt dat hij van ieder slachtoffer een glas bloed heeft gedronken alvorens de lijken in een zwavelzuurbad te dom pelen. Sabotage. De Franse politie heeft drie jon gens tussen de 15 en 17 jaar gearresteerd die bij Pontarlier-Besangon een groot stuk beton op de spoor-rails hadden ge legd. Hun kwade toeleg werd echter bij tijds ontdekt. Dit was het zesde geval van spoorwegsabotage binnen enkele dagen. Verbetering. De 14-jarige John Guthrie, die er vorige week met de Schotse vis sersboot Girl Jèan vandoor ging en na drie dagen varen in uitgeputte toestand werd opgepikt, is door de kinderrechter veroordeeld tot een verblijf in een ver- j beteringsgesticht. „De jongen spijbelt dikwijls en zijn ouders kunnen hem niet baas", zo stelde de rechter vast. Explosie. Acht arbeidsters en een politie agent zijn om het leven gekomen bij een explosie in een dynamiet-fabriek te Schönbeck in de Sovjet-zóne. De Russi sche militaire politie heeft drie arbei ders gearresteerd op beschuldiging van sabotage. Volkswagen. Driehonderdduizend Duitsera hebben hun aanspraken op een volks wagen, waarvoor zij tijdens Hitiers re giem hadden gespaard, verloren. In een proef-proces te Hildesheim eisten twee spaarders prompte levering van een volkswagen voor de 990 mark die zij hadden gestort/ De rechtbank wees hun eis af op grond van het feit dat de fabriek geen partij was. De wettige partner in het contract was het Deutsche Arbeitsfront, dat trouwens ook alle spaargelden had opgestreken. Storm. Over Venetië woedt al enige dagen een hevige storm. Een boot kon het gis teren in het zware weer niet klaren en sloeg om. Zeven personen kwamen daar bij om het leven. Slechts drie opvaren den werden gered. De reddingswerk zaamheden werden bemoeilijkt door de hoge golven. REPARATIE MATRASSEN 's morgens gehaald, 's avonds gebracht H. DE GRAAFF GROTE HOUTSTRAAT 103 HAARLEM TEL. 11485 (Adv.) Schaken Fenny Heemskerk eindigde in Moskou op de achtste plaats Het tournooi om het wereldkampioenschap schaken dames behoort thans tot het ver leden. Donderdag werden de laatste afge broken partijen gespeeld. De Hongaarse Langosh en onze landgenote Fenny Heemskerk besloten spoedig na de hervatting van haar partij tot remise. De andere hangpartij, die tussen Grushkova en de Italiaanse Benini eindigde eveneens in remise. Fenny Heemskerk bezet de achtste plaats. Het aantal partijen, dat in remise is ge ëindigd. is bijzonder klein gebleven. De zestien dames hebben in totaal 120 partijen gespeeld en slechts 20 hiervan zijn remise geworden, Een percentage dat aanzienlijk lager ligt dan in de meeste internationale tournooien het geval is. De wereldkampioene Liudmilla Rudenko heeft slechts één party verloren van -de 15, en het mag toevallig heten, maar het was juist de eerste. Zaterdagmiddag geen voetbal De voor Zaterdagmiddag door de Konink lijke Nederlandse Voetbalbond vastgestelde wedstrijden en die van de afdeling Haarlem van de KNVB zijn wegens de vorst en de gesteldheid van de terreinen afgelast. Waterpoloprogramma Het programma van de op Zaterdagavond in het Sportfondsenbad te spelen waterpolo- wedstrijden luidt: Centrale wintercompetitie: DWRHVGB. Van Duylbekercompetitie (dames): DWT VZV. Competitie kring Haarlem, heren, afde ling I: DWT—VZV: afdeling III: HZV 1-4 HVGB 3; afdeling IVi DWT 2—HVGB 4.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 2