Haarlems Dagblad en OprctijtE igaartcmsrbe Courant (ittno t6?6) Wetsontwerp inzake huurverhoging van vijftien procent ingediend Marine-^Firefly" bij Valkenburg neergestort 64c Jaargang No. 19456 Bureaux: Grote Houtstraat 93, Telefoon Adver tenties en Administratie 10724, 14825. Redactie: 10600. Directie 13082, Hoofdred. 15054. Bijkant Haarlem-Noord. Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Telefoon 12713, 10132. Zaterdag 21 Januari 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent. per kwartaal ƒ4,25. Franco per post 14,75. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Robert Peereboora Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom Taak der prijzenbureaux wordt aan de rechter overgedragen Normen voor huurprijs van meubilering e.d. Bij de Tweede Kamer is thans ingediend het reeds aangekondigde wetsontwerp in zake de verhoging der huren van onroeren de goederen met vijftien procent. In de uitvoerige toelichting verklaart de regering, dat de huur prijspolitiek, die er op gericht was de vooroorlogse prijzen te hand haven, haar doel voorbij zou schieten indien zij niet tijdig wordt gecorrigeerd. Indien de huuropbrengsten onvoldoende zijn om het gebouwde onroerende goed in behoorlijke staat te onderhouden, is onvermijdelijk ver waarlozing het gevolg. De voorbeelden hier van zijn dan ook reeds in ernstige mate waarneembaar. Uiteraard is dit niet uit sluitend het gevolg van de gevoerde huur- prijspolitiek, maar tevens toe te schrijven aan de materiaalschaarste en aan de om standigheid, dat de dringende vraag naar woonruimte het de verhuurders mogelijk maakte zich aan hun verplichting met be trekking tot het onderhoud te onttrekken. Daarbij dient in aanmerking te worden genomen, dat ook de financiering van de nieuwe bouw grote offers vraagt van de gemeenschap. Op het ogenblik is de situa tie nog zo, dat van de bouwkosten van nieuwe woningen niet meer dan één-derde rendabel is. Men kan niet verwachten, dat door wijzigingen in de conjunctuur binnen afzienbare tijd de bouwkosten zozeer zul len dalen, dat een rendabele exploitatie van de nieuwe gebouwde panden op voor oorlogs huurprijspeil bereikbaar is. Zelfs indien men uitgaat van een aanzienlijke daling van de huidige bouwprijzen, welke ongeveer drie a vier maal zo hoog zijn als die van 1938-1939, zou een aanmerkelijke verhoging van de bestaande huurprijzen noodzakelijk zijn om het bestaande huur- peil aan te passen aan het huurpeil, dat vereist is om nieuwe bouw zonder over heidssteun mogelijk te maken. Een derge lijke oplossing kan thans niet in overwe ging worden genomen, omdat dit in andere opzichten de verhoudingen te zeer zou ver storen. Voor het ogenblik meent de regering daarom te moeten voorstellen de huurver hoging te beperken tot een percentage, het welk enerzijds niet al te verstorend werkt op de loon- en prijspolitiek, anderzijds de eigenaren in staat stelt althans het onder houd op redelijke wijze te verzorgen en de stijging van andere op het gebouwde on roerende goed drukkende lasten op te van gen. Dit percentage kan worden gesteld op 15. Bij de berekening van dit percentage zijn tegenover elkaar gesteld de stijging van onderhoudsprijzen, belastingen en admini stratiekosten, berekend op 20 procent en de besparingen door minder huurverlies we gens leegstaan, minder onderhoud door minder verhuizingen en versobering in het binnenonderhöudswerk, welke tezamen op 5 procent zijn geschat. De regering erkent, dat deze berekening van de stijging der lasten aan de krappe kant is. Men houde evenwel in het oog, dat de onderhoudskos ten thans uitzonderlijk hoog zijn en dat de verwachting niet ongerechtvaardigd is, dat zij' in de toekomst zullen dalen. De huur verhoging echter is als blijvend bedoeld. Dit noopt tot voorzichtigheid bij het bepa len van de huurverhoging, welke als com pensatie voor gestegen lasten dient. Het onroerend goed, waarvoor het pacht- besluit geldt, is van de regeling uitgezon derd. Onderscheid wordt gemaakt tussen ge bouwd onroerend goed en ongebouwd on roerend goed. De overwegingen, welke gel den voor verhoging van de huurprijzen van het gebouwde onroerend goed, met name de verhoging van de onderhoudskosten, gelden niet of in mindere mate voor het overige onroerende goed. Het gebouwde onroerende goed, dat vóór 27 December 1940 de datum waarop het Huurprijsbesluit 1940 in werking trad is tot stand gekomen, dient op zijn beurt te worden onderscheiden van het later ge bouwde goed. Men kan bij de vaststelling van het per centage der huurverhoging niet al deze wo ningen over één kam scheren. De mogelijk heid moet bestaan bepaalde categorieën on roerend goed van de huurprijs voorschrif ten geheel uit te zonderen. Het is bijvoor beeld wenselijk om voor de woningen, welke na 31 December 1949 zonder steun van rijkswege zullen worden gebouwd, de huurprijzen vrij te laten. Afwijkende regelen mogelijk De regering heeft de oplossing van de moeilijkheid, veroorzaakt door al deze on derlinge verschillen, gezocht in een systeem Maandag gaat het weerschip de Cumulus een reis ondernemen om het Nederlandse aandeel in de internationale weerbericht- Qeuing op zee te gaan vervullen. Het reis vaardige schip in Rotterdams Parkhaven. waarbij de wet in beginsel de algemene huurverhoging bepaalt voor alle gebouwde onroerende goederen van vóór 27 Decem ber 1940, waarbij de wet tevens in beginsel voor alle overige onroerende goederen geen huurverhoging toestaat, maar waarbij aan de Kroon bevoegdheid wordt gegeven af wijkende regelen te stellen, of in afzonder lijke gevallen afwijkende huurprijzen vast te stellen, wanneer bijzondere redenen daartoe aanleiding geven. Onderhuur Er is ook nog het probleem van de z.g. deelhuren. Deelhuur komt het veelvuldigst voor in de vorm van onderhuur, doch ook in de vorm, dat eën niet zelfstandig gedeel te van een onroerend goed rechtstreeks van de eigenaar wordt gehuurd. Ingewikkelder wordt het, indien weer van onderhuurders wordt gehuurd. De hoofdhuren zijn meestal op eenvoudige wijze vast te stellen en liggen in het alge meen op het geoorloofde peil. Dit is met de deelhuren in veel mindere mate het geval. Daarom heeft de regering gemeend ten aanzien van de deelhuren niet op dezelfde wijze, als ten aanzien van de hoofdhuren geschiedt, de laatstbetaalde prijs als uit gangspunt voor de nieuwe huurbepaling te moeten nemen. Voor deze huren wordt een andere methode gevolgd, welke hierin bestaat, dat een norm voor de huurprijsbepaling in de wet wordt voorgeschreven, welke onafhan kelijk van de tot dusverre betaalde huur prijs toepassing behoort te vinden. Daarbij zal het gebruiksgenot maatstaf moeten zijn. Hiermede wordt een poging gedaan om waarborgen té scheppen tegen het hef fen van onredelijke huurprijzen bij deel- of onderhuur. Een afzonderlijke categorie vormen de z.g. gemengde huren, de gevallen dus.waar- in in de prijs behalve voor het gebruik van het onroerend goed een bedrag is begrepen als vergoeding voor stoffering en meubile ring, leveling van water, gas, electriciteit en centrale voorzieningen. Voorzover de prijs betrekking heeft op het gebruik van het onroerend goed zal hij geheel vallen onder de regelen, welke ten aanzien van de huurprijzen worden getroffen. Voor bere kening van de prijs der bijkomende presta ties geeft de wet enkele normen. Geen strafsancties De regering heeft het beginsel van het Huurbeschermingsbesluit 1941, dat ontruiming slechts in enkele met name ge noemde gevallen kan worden gevorderd, in dit ontwerp overgenomen. Tevens bood de indiening van dit wetsontwerp een goede gelegenheid het Huurbeschermingsbesluit 1941 in te trekken en aldus een bezettings regeling te laten vervallen. De bepalingen van het besluit, waarvan handhaving ook thans nog wenselijk voorkomt, zijn in het wets-ontwerp verwerkt. De strafsancties inzake de huui-prijsover- tredingen hebben in het verleden niet gun stig gewerkt. Rechter beslist De taak van de prijzenbureaux op het gebied van vaststelling' van huurprijzen zal in de toekomst door de rechter worden uit geoefend. Hoe verdienstelijk werk de prij zenbureaux voor onroerende zaken in het verleden ook hebben verricht, niet ontkend kan worden, dat de toepassing van de nor men van de wet op de tussen de burgers bestaande rechtsverhouding in beginsel thuis behoort bij de rechter. De Kroon bepaalt op welk tijdstip de wet in werking zal treden. Meisje vermoord in Groningen In de Poelestraat te Groningen heeft hedenmorgen de 46-jarige toneelknecht W. J. het 24-jarig meisje A. K. vermoord. Hij trok het meisje het concertgebouw in en stak haar met een mes in de rug. Een politieagent die juist op dat ogenblik voor bijkwam arresteerde J. Het meisje werd naar een ziekenhuis gevoerd, waar bij aan komst bleek, dat zij reeds overleden was. J. had enige tijd omgang met het meisje gehad, welke zij dezer dagen had verbroken. Deel der IJmuidense vloot weer naar zee Van de zijde der redersverenigkig wordt medegedeeld dat de gezamen lijke trawler-reders te IJmuiden zijn overeengekomen een deel van de vloot in de vaart te brengen. Enige eige naars van motorschepen hebben zich bereid verklaard het risico van een reis te aanvaarden, zodat in de komende dagen deze schepen zullen uitvaren. Het spreekt vanzelf dat door de gezamen lijke reders de ontwikkeling der vangst- en marktresultaten nauwlettend zal worden gevolgd, aldus de redersvereniging. Duits parlement vraagt onschend baarheid tegen geallieerde vervolging De Duitse Bondsdag heeft unaniem be sloten de regering te verzoeken stappen bij de geallieerde Hoge Commissie te on dernemen om parlementaire onschendbaar heid der Duitse parlementsleden te ver krijgen tegen vervolging door geallieerde rechtbanken. De resolutie kwam voort uit een com munistische motie, waarin critiek werd geoefend op de vervolging, die door een gerechtshof van de geallieerde controle commissie is ingesteld tegen acht commu nistische journalisten, die verklaringen over de ontmantelingspolitiek hadden ge publiceerd. Dr. Franz Richter van de nationale rechtse partij verklaarde, dat de Engelsen na de eerste wereldoorlog het gehele Turkse parlement op Malta achter prikkel draad hadden gezet. Hij achtte het moge lijk, dat „als de Bondsdag zijn plicht deed" de leden zich nog eens in dezelfde positie zouden bevinden. Deze verklaring ontlokte luide protesten. John Mc Cloy naar Washington in verband met Saar-kwestie De West-Duitse kanselier, dr. Konrad Adenauer, bracht Vrijdag verslag uit aan het kabinet over zijn „zeer openhartige en volledige bespreking" van de Saar-kwestie met de Amerikaanse Hoge Commissaris, John McCloy, te Bad Homburg. Deze be spreking werd Donderdag gevoerd. Het voornaamste onderwerp was daarbij een verslag van de bijeenkomst te Bonn met de Franse minister van Buitenlandse Za ken, Robert Schuman, welke hét afgelopen weekend plaats had. Het doel van de be spreking van Adenauer met McCloy was, de Hoge Commissaris in staat te stellen de zienswijze van de Duitse regering om trent de Saar aan de Amerikaanse minis ter van Buitenlandse Zaken, Dean Acheson, mede te delen. Adenauer zou McCloy uit drukkelijk hebben verklaard, dat zijn regering de hoop koesterde, dat geen een zijdige stappen gedaan zouden worden, die het moeilijk zouden kunnen maken voor het parlement van Bonn om met grote meerderheid de toetreding van Duitsland tot de Raad van Europa goed te keuren. De woordvoerder verklaarde tevens, dat de oppositie van Duitse agrarische belangen tegen de Franse voorstellen in de huidige handelsbesprekingen krachtiger was ge worden als gevolg van de Franse houding ten aanzien van de Saar. John McCloy is Vrijdag per vliegtuig uit Frankfort naar Parijs vertrokken, van waar hij verder naar Washington zal door reizen. In gewoonlijk welingelichte kringen te Bonn gelooft men, dat McCloy in Wash ington zal aandringen op een zo vroeg mogelijke definitieve regeling van de Saar-kwestie. Vrijdag is de boerderij van A Bakker te Langezwaag totaal afgebrand. De bewo ners slaagden er niet in al het vee te redden. Een paard, een varken en twee koeien kwa men in de vlammen om. Ook een groot gedeelte van het huisraad ging verloren. „United States" nieuw schip van zestigduizend ton Op 8 Februari zal volgens een bekend making van de federale maritieme com missie der Amerikaanse regering een aan vang worden gemaakt met de bouw van een reusachtig luxe passagiersschip, de „United StateS", dat zestig duizend ton zal meten. De bouwkosten bedragen zeventig millioen dollar, hiervan komt 42 millioen voor rekening van de Amerikaanse staat, terwijl de rederij van het nieuwe schip, de United States Lines, 28 millioen dol lar zal bijdragen. Het schip kan ongeveer tweeduizend passagiers vervoeren of twaalf duizend man troepen en hun uitrusting. De maximum snelheid van het schip is nog een militair geheim, zij wordt niet- officieel geschat op dertig mijl per uur. Er is nog geen datum voor het in ge bruik nemen van het schip vastgesteld, doch het is de bedoeling dat het in April 1952 is afgebouwd. De „United States" zal worden ingelegd op de scheepvaartverbin dingen tussen New York en Europese ha vens. Het schip zal in staat, zijn een we reldreis te malven zonder onderweg extra brandstof te moeten innemen. Militair bestuur in regentschap Soerabaja DJAKARTA, 20 Januari (Aneta) Met ingang van 7 uur Donderdagavond is het gehele regentschap Soerabaja onder mili tair gezag gesteld. In een toelichting op dit besluit wordt gezegd, dat het is genomen op grond van de politieke ontwikkelingen in de negara. De stadsgemeente Soerabaja maakt geen deel uit van het regentschap. De negara heeft thans een militair bestuur in de regentschappen Modjokerto. Sidoardjo, Pasoeroean en Soerabaja. Inmiddels heeft de regering der RIS tot commissaris van de RIS voor het gebied der negara Oost-Java benoemd de heer Samadikoen, de republikeinse gouverneur voor dit gebied. Vlieger later overleden, toestel uitgebrand Gistermiddag even na twee uur is, iets ten Zuiden van de „Haagsche Schouw" en nabij de Rijksweg LeidenDen Haag, een „Firefly" van de Marine Luchtvaartdienst neer gestort. De enige inzittende, de eerste luitenant-vlieger Ae. Schurïnga, die door de aanraking van het toestel met de grond uit de machine was geslagen, werd zwaar gewond en overleed nog dezelfde middag. Het weiland, waarop de „Firefly" verongelukte ziet er troosteloos uit. Overal verspreid liggen op de bevroren harde grond zwart geblakerde brokstukkenomgeven door witte vlokken bevroren schuim van de brandblusapparaten. Het toestel, dat laag over het net van de tramlijn Haagsche SchouwWassenaar vloog, raakte met de vleugel de grond, stortte neer en vloog onmiddellijk in brand. Direct nadat op het vliegveld Valken burg, waar de „Firefly" thuishoorde, alarm was geslagen, rukten reddingsploegen uit. Men bluste de brand door middel van schuimblusapparaten. Niettemin brandde de romp van het vliegtuig geheel uit. Door de botsing met de grond was de motor van de romp losgeslagen. Tientallen meters in de omtrek trof men later nog de brokstukken van het vliegtuig aan. Ooggetuige-verslag. Een ooggetuige vertelde ons het volgen de: „Ik reed met paard en wagen over een weiland, toen ik ineens uit de richting van het vliegveld Valkenburg een vliegtuig zag aankomen. Het was bij half drie. Het toestel scheerde laag over de rijksweg Leiden Den Haag, de wielen waren niet ver van mij vandaan. Ongeveer honderd meter van de weg kwam het vliegtuig neer, nog net over een sloot, die de grenslijn vormt tus sen Wassenaar en Voorschoten. De wielen kwamen in een ondiepe greppel en daarop sloeg de machine enkele malen over de kop, Bij iedere buiteling vlogen er stukken van het toestel af. De vlieger schoot er uit. Ik holde naar hem toe, Hij was bewusteloos en ernstig aan het hoofd gewond, Ik kon op dat ogenblik niets voor hem doen en ging kijken naar het grootste stuk van het vliegtuig, om te zién of er nog iemand in zat, maar ik zag niemand. Lang kon ik er niet bij blijven, want het doorschijnende dak der stuurhut begon te branden cn spoedig stond het brokstuk in lichter laaie". Het slachtoffer. De bestuurder, luitenant ter zee eerste klasse, arts Ae. Schuringa, uit 's-Graven- hage, was veertig jaar oud, gehuwd en vader van twee kinderen. Hij was in het bezit van het internatio naal vliegbrevet. Dr. Schuringa kwam in 1935 als officier van gezondheid tweede klasse bij de Marine Luchtvaartdienst. Hij was ridder in de orde van Oranje Nassau en drager van het bronzen kruis. M.L.D. terneergeslagen. Het ongeluk heeft op het marinevlieg kamp Valkenburg diepe indruk gemaakt. Dr. Schuringa, die als hoofd van het vlieg- medisch centrum de marine-vliegers keur de, was bij alle marine-mensen zeer ge liefd. Op het vliegkamp was hij een graag geziene gast. Sinds hij zijn marine-vlieg brevet behaalde, maakte hij geregeld vluchten om zijn vliegvaardigheid te on derhouden. Zo'n vlucht maakte hij ook gisteren. De commisie van onderzoek werkte gis teravond door. Haar conclusie is nog niet bekend. Wel werd medegedeeld, dat de oorzaak van het vliegongeval zeker niet aan „stunten" te wijten zou zijn. Het stunt vlieger een noodzakelijk onderdeel van de opleiding tot jachtvlieger, is bovendien alleen boven het vliegveld en boven een deel van de zee tussen Katwijk en Den Haag geoorloofd. Het drama in Den Helder Radeloze vader doodde vrouw en sloeg hand aan zichzelf In het drama te Den Helder, waarbij een jonge man en vrouw en een kindje van an derhalf jaar het leven verloren, is klaar heid gekomen, nadat de deskundige dr. J. P. Hulst uit Leiden, sectie op de lijken had verricht. Hij heeft namelijk kunnen constateren, dat het dochtertje door een hersenafwij king een natuurlijke dood is gestorven. De justitie neemt thans aan, dat de vader uit radeloosheid over de dood van zijn doch tertje daarna zijn vrouw en zichzelf van het leven heeft beroofd. De Justitie heeft het onderzoek gesloten. Britse liberalen wijzen samen werking met conservatieven af De Britse liberale partij, die waarschijn lijk in 400 kiesdistricten candidaten zal stellen, heeft heden afwijzend geantwoord op de pogingen der conservatieven om de liberalen in een gemeenschappelijk front tegen de socialisten te betrekken. De liberale leider in het Hogerhuis, burggraaf Samuel, heeft te Cambridge verklaard, dat een verbond tussen libe ralen en conservatieven de nederlaag van de socialisten niet verzekert, doch wel de vernietiging van de liberale partij. Hij sprak de verwachting uit dat velen, die in 1945 op de Labourpartij stemden en sindsdien teleurgesteld zijn, op de libe ralen zullen stemmen. Als de liberalen geen candidaten stellen, zullen deze men sen zich van stemming onthouden, of anders toch op de socialisten stemmen, zo zeiae hij. Franse politie grijpt juwelendieven Overval op vrouw van Aga Khan opgehelderd Onze Parïjse correspondent telefoneerde ons hedenmorgen: De Franse politie heeft gisteren een zeer gelukkige dag gehad. Toen de bars en cabarets van Marseille werden uitgekamd, zijn gisteren 6 bandieten in haar handen gevallen, die deel uitmaakten van de bende, die op 2 Augustus j.l. de vrouw van de Aga Khan van haar juwelen beroofde. Daarmee werd een der brutaalste overval len uit de criminele geschiedenis gepleegd. Weliswaar zijh de juwelen in kwestie ter waarde van 200 millioen francs nog niet boven water, doch de draden van het ge compliceerde net meent de Franse politie thans tussen de vingers te hebben. Aldus kon men op papier de overval reconstruë- ren, aan welks voorbereiding vier maanden intensief werd gewerkt. Een volmaakte misdaad was het nochtans niet. Men hoopt thans ook de resterende leden van de troep spoedig in te kunnen rekenen. Er mankeren nog „Dikke Roger" en zijn vriendin Renée Rémy, die voortvluchtig zijn, tenzij zij bij een „eigen zuivering" van de onderwereld reeds door hun col- legas uit de weg zijn geruimd. Dergelijke operaties zijn in Marseille, het broeinest van de Franse misdaad, namelijk nogal gebruikelijk. Met grote voortvarendheid zet de Franse politie het onderzoek thans voort. Gisteren werden vrijwel alle auto's op de wegen rond Parijs door rechercheurs met mitrail leurs gewapend, aangehouden. Thüringse minister uit zijn partij gestoten De Oost-Duitse liberaal-democratische partij heeft Vrijdag de Thüringse minister van Financiën, Leonhard Moog, die in een ziekenhuis in West-Berlijn verpleegd wordt nadat hij een auto-ongeluk kreeg, uit de partij gestoten. In een verklaring van de partij wordt gezegd, dat Moog zich bewust builen de partij gesteld heeft door zijn gedrag. Het Oost-Duitse persbureau ADN berichtte, dat de arbeiders van Thü- ringen eisten, dat Moog zou terugkeren en zich zou verantwoorden voor zijn „nauwe betrekkingen met zekere kringen in West- Duitsland" en het gebruik van „zijn dienstauto voor pleziertochten in West- Du Ltsland". Woensdag ontving Moog een brief van de premier van Thüringen, Eggerath, die hem schreef, dat hij het ontslag van Moog niet kon accepteren, zolang Moog in het ziekenhuis in West-Berlijn verbleef. Moog diende naar Weimar terug te keren en daar zijn ontslag aan te bieden. Een dokter in het ziekenhuis, waar Moog thans onder politiebewaking vei-blijft, ver- klaai-de, dat Moog, die 67 jaar is en voor Hitler lid was van het Thüringse parle ment, een ernstige zenuwcrisis doormaakte als gevolg van zijn ongeval en de gebeur tenissen der laatste dagen in verband met zijn persoon. Amerika dreigt Bulgarije met verbreking diplomatieke relaties Het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken heeft bij het Bulgaarse mir nisterie te Sofia een nota ingediend, waarin terugtrekking van de Amerikaanse diplo matieke missie in Bulgarije en verzoek om terugroepen van de Bulgaarse diplomatieke missie uit de V.S. in het vooruitzicht wordt gesteld. Indien de Bulgaarse regering de nota van 19 Januari niet intrekt waarin verzocht werd om onmiddellijke terugroe ping van Donald Heath, de Amerikaanse gezant te Sofia. Heath was tijdens het pro ces te Sofia tegen Kostof, de voormalige plaatsvervangende Bulgaai-se minister president, die verleden maand werd opge hangen wegens verraad, spionnage en sa menzwering om de regering omver te wer pen, beschuldigd van medeplichtigheid in deze samenzwering. Het Amerikaanse ministerie ontkent in deze nota de juistheid van de tegen Heath geuite beschuldigingen en vei-klaart, dat de Bulgaarse regering de Amei'ikaanse legatie te Sofia heeft blootgesteld aan „vernederingen en beper kingen, die het de legatie thans onmoge lijk hebben gemaakt, haar normale diplo matieke en consulaire functies uit te oefenen". Brits staatsbedrijf boekt hoge winst De British Electricity Authoritj', het staatsorgaan voor de genationaliseerde electi-iciteitsindusti-ie in Engeland, heeft het eerste boekjaar geëindigd met een winst van 4.391.683 pond sterling. Naar in het jaarvei-slag over het boekjaar 1948-'49 wordt medegedeeld, haalt de Authority het record aantal afnemers van 12.2 mil lioen, hetgeen 2 millioen meer is dan voor de ooidog. Er werden meer eenheden op gewekt dan ooit tevoren en de stroomle- vering geschiedde tegen lagere prijzen dan voor de oorlog. Blokkadebreker Lie is majoor bij de A.L.R.I.S. Medan, 20 Januari (Aneta) John Lie, die jarenlang een leidende rol heeft ge speeld als „blokkadebreker" in de straat van Malakka en wiens avonturen onlangs zeer uitvoerig in het bekende Amerikaanse weekblad „Life" werden beschreven, is Woensdag te Medan aangekomen in het uniform van majoor van de A.L.R.I.S. (de Indonesische marine). Op een persconfe rentie deelde Lie mede dat hij in Medan op orders wacht in vei'band met zijn nieu we functie bij de zeemacht der R. I. S. In October 1949 is Lie's „speedboat" aan gehouden en in beslag genomen door de Nederlandse marine. Hij was toen zelf niet aan boord en de gezagvoerder dier boot, Projogokoesno, is begin Januari te Medan vrijgelaten. De justitie te Medan wacht thans op or ders uit Djakarta ten aanzien van de in beslag genomen „speedboat". Het politiekorps in de hoofdstad zal van 2400 man op 2230 man worden gebracht. Vóór April zullen waarschijnlijk 170 politiemannen van 55 jaar en ouder de dienst verlaten. Hef woord is aan Dean Swift: Sommige moderne ijveraars schij nen geen andere maatstaf van de waarheid te hebben dan het tellen van neuzen. Scherpe Russische reactie op Acheson's verklaring „Dwaas, monstrueus, verbazing wekkend, onbeschaamd, leugen achtig" De jongste verklaring van Acheson, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, over de Sovjet-Russische politiek in China „is zo dwaas en monstrueus, dat wij eerst aan haar echtheid twijfelden", aldus heeft de Sovjet-Russische minister van Buitenlandse Zaken, Wysjinski, ver klaard. Hij voorspelde, dat de politiek van Acheson alleen maar „tot een nieuw mislukken van de Amerikaanse politiek in China" zou leiden. Wysjinski doelde op Acheson's verkla ring van 12 Januari in de „National Press Club" te Washington, waar Acheson had gezegd dat de Sovjet-Unie bezig was de Noordelijke gebieden van China los te maken en bij de Sovjet-Unie te voegen. „Men lcn gemakkelijk inzien, dat rn. Acheson's verklaring geen woord waar heid schuilt", aldus Wysjinski. „Hij wil critiek oefenen op de buitenlandse poli tiek van de Sovjet-Unie en hiermee de verantwoordelijkheid voor het mislukken -van zijn eigen politiek op de hals van de Sovjet-Unie schuiven. Zich opwerpend als beschermer van China en veel stommitei ten over de Sovjet-Unie debiterend, dacht Acheson niet, dat de 'eiten tegenspraak zouden leveren op zijn lasterlijke verkla ring o-er de Sovjet-Unie". Wysjinski her innerde er aan, dat China thans „zijn eigen nationale regering" heeft en dat de Mongoolse republiek „een onafhankelijke en souvei-eine staal" is. „zoals in de over eenkomst van Yalta is aangegeven". Wysjinski noemde Acheson's verklaring over de annexatie van de Mongoolse repu bliek „verbazingwekkend, niet zo zeer om het onbeschaamd leugenachtig karakter dezer verklaring dan wel om haar onkun de en minachting van de hooi-ders in de National Press Club". „Ieder weet en geen normaal mens twijfelt r aan dat Mand sjoerije, Binnen-Mongolië en Sinkiang nog sleet'- deel uitmaken van China en een integraal deel vormen van China's ge bied". Wysjinski herinnerde aan een ver klaring van Angus Ward, voormalig Ame rikaans consul-generaal te Moekden, die 14 Januari bij zijn tenigkeer in de V. S. op een persconferentie zei, dat hij in Mandsjoerije. waar hij kort geleden was, niets ontdekt had wat er op zou kunnen wijzen dat de Sovjet-Unie Mandsjoerije onder haar beheer heeft. „Oost-Duitse Volkspolitie is een klein, doch machtig leger" Verklaring van West-Duitse socialistische partij De Duitse sociaal-democratische partij zegt in een te Hamburg uitgegeven pers verklaring dat de onder communistische leiding slaande Oost-Duitse „volkspoli tie" gemaakt wordt tot een klein maar machtig leger, dat een burgeroorlog zal beginnen, zodra de bezettingsstrijdia-ach ten teruggetrokken worden. Het doel zou dan zijn geheel Duitsland in handen te krijgen en een communistische dictatuur voor het gehele land te vestigen. Volgens betrouwbare berichten uit Oost-Duitsland. zo gaat de verklaring verder, zijn in de politie alle onderdelen van een modern leger vertegenwoordigd. Er zijn infante- ï-ie-afdelingen, eenheden met mortïei"en en lichte artillerie, communicatie-eenhe den, gepantsei'de eenheden en een lucht macht. Er worden verschillende plaatsen genoemd, waar de verschillende onderde len oefeningen hebben gehouden. Bij Grossenhain bijvoorbeeld hadden oefenin gen met tanks plaats en bij Kamenz oefe ningen van de luchtmacht. Het hoofdkwartier en de genei-ale staf zijn te Pirna gevestigd, waar de commu nicatietroepen geoefend hebben. De leden van het keur-bataljon „Eimst Thael- mann" mogen zelfs buiten diensttijd en tijdens verlof wapens dragen. (Thaelmann is een Duitse communist, die in -een con centratiekamp om het leven is gekomen). De vliegvelden, zo gaat de persvex-klaring verder, bevinden zich bij Kamenz. Leden van de „Volkspolitie" hadden medege deeld, dat men over 750 viegtuigen van Russisch type beschikte. Hiervan werden er 250 voor oefeningen gebruikt. AFNEMENDE VORST Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Zater dagavond tot Zondagavond, opgemaakt te 10 uur: Over het algemeen veel bewolking met plaatselijk enige lichte sneeuw en hiel en daar lijdelijk nevel op mist. Zwakke tot matige wind hoofdzakelijk tussen Noord en Oost. Op de Waddeneilanden en in de kop van Nooi-dholland tempe ratuur even boven het vriespunt, elders in het land temperatuur om het vries punt, maar in het Zuiden vannacht nog lichte vorst. 22 Januari: Zon op 8.35 uur. onder 17.09 uur Maan op 10.31 uur. onder 22.08 uur 23 Januari: Zon op 8.34 uur. onder 17.10 uur Maan op 10.40 uur. onder 23.20 uur Hoog cn laag water in IJmuiden Zaterdag 21 Januari: Hoog water: 5.52 en 13.06 uur. Laag water: 1.34 en 13.53 uur. Zondag 22 Januari: Hoog water: 6 29 en 18.40 uur. Laag water: 2.08 en 14-23 uur. Maandag 23 Januari: Hoog water: 7.03 en 19.16 uur. Laag water: 2.37 en 14.56 uur.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 1