Zondag geen veldsport Kort en Bondig De verdwenen formules 18) Zaterdag 2 J Januari 1950 1- 5 Tandheelkundige hulp en de ziekenfondsen De vrije tandartsenkeuze De besturen van de Haarlemse Zieken fondsen hebben thans aan hun leden een mededeling gezonden over de wijziging die gebracht is in de tandheelkundige verzor ging. De verzekerden kunnen thans kiezen of zij behandeld willen worden bij een tandarts werkende aan de Tanheelkundige inrichting aan de Nieuwe Gracht (tot heden de kliniek waar uitsluitend de tand heelkundige hulp aan de verzekerden ver strekt werd) of ten huize van de tandart sen die zich daarvoor beschikbaar gesteld hebben. Aan de Tandheelkundige inrichting zijn verbonden 15 tandartsen, terwijl 39 tand artsen in Haarlem en omgeving zich hebben beschikbaar gesteld voor behandeling aan huis. Verkiezing Provinciale Staten Anti-revolutionaire candidaten In de gisteravond gehouden vergadering van de A.R. Statenkieskringcentrale Haar lem werd de candidatenlijst voor de ver kiezing van leden der Provinciale Staten als volgt vastgesteld: 1. mr. A. Bruch; 2. W. C. Bakker; 3. D. A. J. Spek, allen Haar lem; 4. mr. J. C. C. W. Hijszeler, Bloemen- daal; 5. A. Steetskamp, Zandvoort; 6. L. Silvis; 7. M. bij de Vaate; 8. mr. K. Heimig, allen Haarlem; 9. P. Brune, Zandvoort; 10. P. Tjeercisma, Haarlem. In verband met de samenwerking met de Statencentrale Zaandam, waardoor voor beide centrales eenzelfde lijst zal gelden, werd aangenomen dat deze 'lijst 20 namen zaï bevatten. De oneven nummers zullen door de Haarlemse candidaten worden be zet en de even nummers door de Zaan- damse candidaten. Nummer één van de gecombineerde lijst wordt dus mr. A. Bruch te Haarlem en nummer twee G. H. Hoy- tink te Alkmaar. Bloembollen in de Haarlemse parken Nu ook op het Soendaplein In de Haarlemse parken bloeien elk jaar veel bloembollen. Ook in de komende lente zal men daar kunnen genieten van de kleu renpracht, want er zijn er nu meer dan ïO.OOO geplant. Zij zijn op verschillende punten gezel. In het bijzonder evenwel in het Kenaupark en in het plantsoen op het Soendaplein. In het Kenaupark stonden er het vorige jaar ook. Door de reorganisatie van het Soendaplein was het nu mogelijk daar ook bollen te planten. Er zijn er zelfs 14.000 aan de grond toevertrouwd, zodat het iets moois belooft te worden. Een belankrijk deel der bollen is aan de gemeente geschonken door het fonds voor onpersoonlijke reclame van de Alge mene Vereniging voor Bloembollencultuur. Ernstig ongeluk op de Raaks Op de Raaks werd gistermiddag de 73- jarige wielrijder W. H. S. door een auto bus van de NZHVM aangereden. De wiel rijder, die uit de Jacobsstraat kwam, reed eerst naar rechts en daarop direct weer naar links, klaarblijkelijk met de bedoe ling om de Korte Zijlstraat in te rijden. Van de Raalcsbrug naderde op dat ogen blik een autobus, welke met een snelheid van 25 a 30 km. per uur reed. De fietser, die blijkbaar de bus niet had gezien, draai de vlak voor de bus naar links met het gevolg, dat hij door de rechter voorzij de van de bus werd gegrepen en van zijn rijwiel geschept. Hij sloeg met zijn hoofd door de voorruit en viel daarna op de weg. Hij kreeg enkele hoofdwonden en vermoedelijk een schedel- basisfractuur. Per ziekenauto is het slacht offer naar de Mariastichting overgebracht. Zijn toestand is ernstig. Uitbreiding laboratorium Fit E. BELLAAMT Een complete BABY-UITZET G&ATSS Let op onze advertentie in de courant van Maandag. ■v£~LUee*£ VOOR DE BABy Burgerlijke stand HAARLEM, 20 Januari 1950 BEVALLEN van een zoon: 18 Jan,, B. A. ZijlstraBarend; E. K. TaylorMoore, 2 z.; 19 Jan., P, Wielinga—Zwart; J, Boelé—Kamp; 20 Jan., I. J. van BokhovenKrouwels; T. KrolBaelde. BEVALLEN van een dochter: 19 Jan., M. ZwagaRoijé; C. P. van GentCuvelier; 20 Jan., J, van den BergFeelens; J. A. A. van EsHuisman. OVERLEDEN; 18 Jan., W. Smits. 74 j.. Ter- natestraat; J. J. Smink, 76 j.. Zocherstraat; 19 Jan.. P. J. Straathof. 65 j., Joh. de Breuk straat: T. BreeuwerSluiter. 78 j.. Jans straat; A. M. NielenLucas,.61 j.. Zijlstraat; H. J. J. Reaeker. 71 j.. Houtmarkt. voor bloembollenonderzoek In de vergadering van het Centraal Bloem bollen Comité zijn de begrotingen samen gesteld voor het wetenschappelijk werk en de onpersoonlijke reclame. De begroting van het wetenschappelijk werk vraagt een totaal bedrag van f170.000 of f30.000 meer dan vorig jaar. De kosten voor het laboratorium van bloembollenonderzoek te Lisse zijn gestegen, onder andere door uitbreiding van de staf en het personeel. Bovendien was een extra-bijdrage van f 175.000 gevraagd voor wetenschappelijk onderzoek. De werk- en kasruimte van het laboratorium moet aan zienlijk worden uitgebreid voor de virus- onderzoekingen op grote schaal, welke no dig zijn om de belangen van de export te bevorderen. De uitbreiding moet zo snel mogelijk geschieden. Wat de onpersoonlijke reclame betreft, werd volgens het verslag in het Weekblad voor Bloembollencultuur, voor het nieuwe jaar een bedrag aangevraagd, dat bijna één millioen gulden groter was dan dat van vorig jaar. Uit de besprekingen bleek, dat de verhoging verantwoord te noemen is. Door de devaluatie is een groter bedrag in guldens nodig. De vorig jaar uitgestelde reclame-campagne in Zweden is door hel opheffen van de contingentering nu mogelijk en voor Duitsland is ook een post uitgetrok ken. Het totaalbedrag, dat voor onpersoon lijke reclame in 1950 voorlopig zal worden besteed, beloopt f 1.811.000. Bijdragen voor „Flora" Onder deze uitgaven werd eveneens op genomen de eerste van de vier jaarlijkse termijnen van het bedrag dat beschikbaar zal worden gesteld voor de financiering van de grote tentoonstelling die naar het voor nemen van de Algemene Vereniging voor bloembollencultuur, in 1953 zal worden ge houden. De voorwaarden, waaronder dit be- dvag beschikbaar wordt gesteld, werden vastgesteld. Deze beslissing werd na een zeer breedvoerige discussie genomen, waarbij voor- en tegenstanders zich uitspraken. Ten slotte werd bij meerderheid van stemmen dit voorstel aangenomen De Vereniging Proefstation voor de Bloem bollencultuur te Lisse verkreeg de beschik king over een bedrag van f 28.250 om de helft van de bouwkosten te bestrijden van een nieuwe kas- en schuurruimte ten dien ste van de voorlichting en het onderwijs aan de Rijkstuinbouwschool. (Fa. Marlens en Zoon Anno 1784) Garenkokerskade 1, Haarlem - Tel. 13467 AANNEMERS VAN ALLE BOUW. EN ONDERHOUDSWERKEN Knecht met 25 dienstjaren bestal zijn patroon Door de Rijkspolitie te Hillegom is in arrest gesteld de 42-jarige schoenmakers knecht Z. die reeds 25 jaar in dezelfde zaak in dienst was en bij zijn vorige zowel als zijn tegenwoordige patroon het volste vertrouwen genoot. Z. had reeds verscheidene malen andere knechts van oneerlijkheid beschuldigd, en het was in de werkplaats een komen en gaan van personeel. Tot eindelijk de patroon door een der om die reden ontslagenen werd ge waarschuwd, dat hij beter deed zelf eens lot controle over te gaan. Verscheidene mate rialen werden gemerkt en toen de politie onlangs Z. aanhield toen deze van zijn werk kwam, bleek hij enkele van de gemerkte artikelen bij zich te hebben. Hij werd in verzekerde bewaring gesteld en gaf bij het verhoor toe zich aan diefstal te hebben schuldig gemaakt. Z. werkte thuis voor eigen rekening. Het benodigde materiaal nam hij van de zaak mee zonder medeweten van zijn patroon. Soms ook verrichtte hij zijn eigen werk in de werkplaats van zijn patroon en met diens materiaal. ADVERTENTIE De 500ste „Supramatras" komt. Maandag a.s. wordt de eerste steek gelegd. Wassenaar en medewerkers zullen dit feestelijk moment hijwonen. Haarlems Beddenspeciaalzaak is Maandag 23/1 gesloten. In Sassenheim is men begonnen in werkverschaffing een groot perceel land om te werken. Er wordt 2,60 meter diep gespit. Een buizenstelsel zorgt voor de afvoer van het grondwater. Alle voor Zondag vastgestelde wedstrijden voor de Koninklijke Nederlandse Voetbal bond zijn afgelast. Het programma wordt verschoven naar Zondag 29 Januari. Ook de wedstrijden van de afdeling Haar lem van de KNVB zijn uitgesteld. Verder zijn afgelast de wedstrijden van: de Koninklijke Nederlandse Korfbalbond; de Haarlemse Korfbalbond; de Koninklijke Nederlandse Hockeybond en het Nederlands Handbalverbond. IJs en sneeuw wachten de Ralley-rijders Het weer in Monte Carlo is plotseling om geslagen. Na drie maanden van heerlijke zon en een blauwe hemel heeft ook de Rivièra een veeg meegekregen van de koude-golf die over Europa is gekomen. Een gure wind jaagt over de boulevard en de sneeuw die hier en daar in de omstreken is gevallen, heeft aanleiding gegeven tot fantastische i-oorspellingen over de moeilijkheden die de Rallye-rijders te wachten staan. Inderdaad heeft het er alle schijn van dat de Rallye geen gemakkelijk ritje zal worden. Zowel in de Franse Alpen als op de Italiaan se route ligt veel sneeuw en met de gladheid van opgevroren wegen, bestaat er alle kans dat het weer eens een echte ouderwetse Rallye zal worden, die niet alleen in de klassementsproeven beslist zal worden. Om over het lange traject een gemiddelde van 50 kilometer per uur ie halen is onder deze omstandigheden verre van eenvoudig. De stemming onder de Nederlandse équi pes die uit Monte Carlo starten heeft hier onder niet in het minst geleden en de KNAC- officials doen hun uiterste best om de Ne derlandse deelnemers in alles bij te staan. De moeilijkheden van sneeuw en ijs zijn overigens juist een kolfje naar de hand van de oude rotten in het vak. Gatsonides en Barendrecht. die met hun kampeerwagen bivakkeren op de Mont des Mules, waar ijverig door vele teams wordt geoefend voor de klassementsproeven, zien in ieder geval hun stille wens om winterweer in vervulling gaan. De leam-genote van mevr. van Strienvan Hasselt, mej. Schade moest helaas wegens familie-omstandigheden naai' Nederland te rugkeren. Deze Haarlemse équipe wordt thans gecompleteerd door mevr, van Beeck - -Calkoen. De Amsterdamse taxi-chauffeur Hans de Rijk is gisteren door de prins van Monaco ontvangen. De Rijk overhandigde de vorst een bloemenhulde van de Aalsmeerse kwekers. „Een kus van Venus" (Luxor). De speelse fantasie van een filmmaker heeft zich losgemaakt van de realiteit, zonder- echter die realiteit uit het oog te verliezen. Het kan niet ontkend worden dat velen der moderne stervelingen het erg prettig zou den vinden om de fascinerende figuur uit de mythologie, de godin der liefde, eens tegen te komen en met haar een avontuur tje te beleven. Welnu, deze wens werd de vader van deze film en Venus stapt van haar marmeren voetstuk om een jongeman, die in een onbewaakt ogenblik haar beel tenis omarmde, het vuur aan de schenen te leggen. Niet zozeer aan de schenen dan wel aan het hart overigens, want de jongeman in kwestie maakt vooral in dat opzicht vele warme kwartiertjes door. De tussenkomst van Jupiter dreigt zijn kort en hevig avon tuur met een sisser te doen aflopen, doch de fantasierijke filmmaker weet ook daar raad op. Hij lost de kwestie op charmante wijze op. Er zijn tal van komische effecten bereikt in deze geschiedenis, die weliswaar niet overal evenveel vaart heeft, doch haar originele gegeven zeer consequent en sier lijk behandeld ziet. JL. „De laatste barricade" (Spaarne). Omstreeks 1850 heeft Australië zijn grote revolutie beleefd toen de opgejaagde en rechteloze gouddelvers in Victoria in op stand kwamen tegen het beleid van ae Britse gouverneur, die hen als pariahs be handelde. De opstand culmineerde in een brandstichting in de „saloon" van een po litiespion, hetgeen voor de troepen van de gouverneur het sein was tot een wrede ver geldingsactie. De gouddelvers, georgani seerd en bezield door hun leider Peter Lalor boden moedig tegenstand, maar dol ven tenslotte het onderspit bij de „Eureka stockade", een gebarricadeerd kamp waar in zij zich verschanst hadden. De bloedige strafexpeditie had echter inmiddels overal in Australië afgrijzen gewekt en onder de druk van de publieke opinie kon de gou verneur niets anders doen dan de „rebellen leiders" vrijspreken en hun volgelingen gouddelvers de begeerde grond- en burger rechten verlenen. De filmversie van deze bewogen episode uit de geschiedenis van Australië een productie van de Rank-studio's te Ealing is een kleurrijk en opwindend kijkspel met veel bloedvergieten en goede fotografie. H. C. „Gunga Din" (P a 1 a c e). Een reprise van de spectaculaire film naar het beroem de verhaal van Rudyard Kipling, waarin hij de glorie van het Britse Imperium be zingt. Er is veel veranderd sinds de tijd waarin een handjevol Engelsen de buiten posten bezet hield van het rijk waarin de zon nooit onderging. Er is zelfs veel ten goede veranderd, maar dat neemt niet weg dat de avonturen van de drie Britten en Gunga-Din de waterdrager nog niets van hun romantische kracht verloren hebben. Douglas Fairbanks, Gary Grant en Victor McLaglen zijn de onafscheidelijke vecht jassen, die in dit aantrekkelijk verfilmde verhaal de hoofdrollen spelen. W. L. B. „Toch schijnt de zon" (Rembrandt). Een genoeglijke show-film in technicolor. Tot geruststelling van hen wier trommel vliezen niet zijn ingesteld op rebop en boogie-woogie zij meegedeeld, dat. deze film speelt in tijden waarin men nog niet zo ver gevorderd was. June Haver als de ster die aan het firmament verschijnt, ziet er zo aardig uit als men zich maar wensen kan en Ray Bolger geeft een serie fenome nale tap-dansen weg, die zich niet beper ken tot een geroffel op de vloer, maar een serie grappige vondsten bevatten, die tot het beste behoren wat wij op dit gebied ooit-zagen. Het verhaal doet er minder toe, maar ook de rest van de „cast" zorgt hiel en daar voor aardige momenten. Dat geldt zeer in het bijzonder voor Leo Slezak, die helaas slechts een paar minuten op het doek verschijnt, maar in die paar minuten met enige sublieme kwinkslagen op de proppen komt. W. L. B. Ook in de komende dagen zullen de films „Die Fledermaus" (Fr a n s Hals) en „Moederlied" (City) vertoond worden. Ijsbaan aan de Kleverlaan Het ijs op de ijsbaan aan de Kleverlaan is nog niet sterk genoeg, om haar open te stellen. Morgenochtend zal overwogen wor den schaatsrijders op de baan toe te laten. De kans daartoe bestaat alleen, als het in de komende nacht hard vriest. Anders blijft de baan Zondag gesloten. Op 1 Februari zal in Groningen een avondkweekschool voor onderwijzers en on derwijzeressen worden geopend. De duur van de opleiding is gesteld op 3 jaar. Vereist wordt een Mulo-diploma B of een 3-jarige I HBS-opleiding. Drie Londense zakenlieden, de hierbij afgebeelde heren Scannell, Couper en Seyd, zullen aan de Rallye de Monte Carlo deelnemen met deze Rolls Royce die door de Engelse pers reeds als „een paleis op wielen" bestempeld is. De wagen is voor zien van vele technische snufjes zoals ingebouiode sproeiers om de ruiten schoon te houden, een ontmistings- en ontdooiïngs- automaat met thermostaat-controle voor de voorruit en opklapbare achterspatbor den om het verwisselen van wielen te bespoedigen. Van binnen is de Rolls voor zien van „air-conditioning", verwarming, radio en talrijke andere luxueuze snufjes. K.L.M. schrijft in voor race Engeland-Nieuw Zeeland Naar wjj vernemen heeft de K.L.M. thans besloten voorlopig in te schrij ven voor de „Centennial air race", die in 1953 zal worden gehouden over het traject LondenChristchurch (Nieuw- Zeeland). De voorlopige inschrijving heeft betrekking op de zogenaamde handicapwedstrijd. Zo als men weet bestaat deze nieuwe lucht- race uit een snelheidswedstrijd en een han dicap-wedstrijd, evenals de Melbourne- race in 1934. De definitieve deelneming van de K.L.M. zal afhankelijk zijn van ae voorwaarden die worden gesteld voor de handicaprace. Het is nog niet bekend met welk type vliegtuig de K.L.M. in dat geval aan deze wedstrijd zal deelnemen. Wel ligt hét in de bedoeling om, evenals dit met de „Uiver" het geval was in 1934, op deze vlucht lading te vervoeren. Vierdaagse in Nijmegen De jaarlijkse internationale vierdaagse zal dit jaar wederom te Nijmegen worden ge houden en wel van 25 tot en met 28 Juli. Sch aatsenrijden Nederlanders starten in Sandefjord Enkele Nederlandse hardrijders, die op het ogenblik voor training te Hamar vertoeven, hebben ingeschreven voor de internationale wedstrijden, welke vandaag en morgen te Sandefjord in Noorwegen over de klassieke afstanden worden gehouden. Jan Langen- dijk, Wim van der Voort, Anton Huiskes, Gerard Maarse en Cor Heus zullen op de eerste dag op de 500 en 5000 meter starten en Zondag op de 1500 en 10.000 meter. Het is de bedoeling, dat de wedstrijden te Sandefjord als graadmeter gelden voor de eventuele uitzending naar de Europese kampioenschap pen, welke 4 en 5 Februari te Helsinki wor den gehouden. Boksen Kampioenschappen voor amateurs In Frascati te Amsterdam zijn Vrijdag avond de bokswedstrijden om de amateur kampioenschappen van het district Noord holland van de Nederlandse Boksbond voort gezet. De uitslagen luiden: Vedergewicht: Diepbrink (Amsterdam) wint in de eerste ronde van Hessels (Den Helder), omdat deze op medisch advies we gens een oogblessure de strijd moest staken. Lichtgewicht: Angel, (Amsterdam) wint door opgeven in derde ronde van De Bie, (Amsterdam); De Ruyter (Amsterdam) w. o. p. van Meerland (Amsterdam). Weltergewïcht: Brouwer (Haarlem) wint in derde ronde van Van Eyk( Amsterdam) omdat deze op medisch advies wegens oog- blessure de strijd moest staken; Moos Lin- neman (Amsterdam) wint door opgeven in de tweede ronde van Sandbrink (Den Helder) Middengewicht: Hagenaar (Amsterdam) w. o. p. van De Waart (Amsterdam); Piet de Vries (Amsterdam) w. o. p. van Disco (Am sterdam) De finales zullen op 25 Januari in Kras- napolsky te Amsterdam worden gehouden. écurdasi teut fats a& morg&nd.atwJi (Adv.) BINNENLAND j In de Houtrusthallen in Den Haag is Vrijdag de 64stc internationale pluimvee- en I konijnententoonstelling van „Avicultura" ge opend. De Hoge Raad heeft arrest gewezen in een procedure tussen de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten en dr. ir. M. L. van der Schaaf in Den Haag'. Ir. Van der Schaaf was houder van een octrooi inzake een werkwijze i voor het verbreden van smalle straten. De Vereniging van Nederlandse Gemeenten vor- derde nietigverklaring, omdat dit octrooi niet op het terrein der nijverheid, maar op dat der stadsontwikkeling ligt. De Hoge Raad j heeft de vereniging in het gelijk gesteld. Een inwoner van Steenwijk ontving een briefje van een gulden, dat slechts aan één zijde bedrukt bleek te zijn. Waarschijn lijk heeft men te doen met een misdruk. De guldensbriefjes van de betreffende serie zijn in Londen gedrukt. Omdat het pleintje, waar zij reeds meer dan een kwart eeuw op haar stenen bed rust, parkeerplaats wordt, is de Hilversumse kei verhuisd. De steen, die vijf ton weegt, werd met een grote takelwagen op haar nieuwe j plaats, enkele tientallen meters verder ge bracht. Men had gehoopt nog de documenten j te vinden, die destijds onder de kei waren gelegd, doch deze bleken door Vader Tijd te zijn opgegeten. Voor de Bossche rechtbank heeft een aan tal handlangers terechtgestaan van ..Nol de Brabander", die een groot aantal inbraken heeft gepleegd. Tegen de tipgevers van „Nol", de Tilburgse kooplieden J. H. en H. B., werd tien jaar gevangenisstraf geëist en tegen zijn „compagnon" J. V. zeven jaar. De helers, onder wie een Bossche kunsthandelaar en een Amsterdamse horlogemaker, hooiden straf fen tegen zich eisen van één jaar. Met het oog op een zo zuinig mogelijke besteding van overheidsgelden zal het dooi de Legarvoorlichtingsdienst uitgegeven pe riodiek „Oriëntatie" worden opgeheven. De sluisbrug van het Twente-Rijnkanaal te Eefde is voor het verkeer opengesteld. Het verkeer van de richtingen Lochem en Vor- den naar Deventer behoeft nu niet meer via Zutphen te rijden. De Arnhemse recherche heeft drie 15- jarige jongens aangehouden, die zich aan enkele kleine inbraken, hadden schuldig ge maakt. Het bleek, dat zij deel uitmaakten van een bende, die zich „De sidderende slang" noemde. „De sidderende slang" heeft hu op het politiebureau gesidderd en de politie hoopt dat. de jeugdige leden voortaan hun fantasie binnen de perken van het toelaat bare zullen houden. Tegen een 38-jarige koopman te Rotter dam is vijf maanden gevangenisstraf geëist, omdat hij op zijn aangiftebiljet zijn vermo gen veel te laag had opgegeven, hetgeen hij erkende. Het had aanvankelijk in de bedoeling gelegen, dat. wanneer de Tweede Kamer op 31 Januari weder bijeen zou komen, dit in de Ridderzaal zou zijn vanwege de ingrij pende verbouwing in het gebouw der Kamer. Het blijkt echter nog niet nodig te zijn, dat de Kamer haar tijdelijke behuizing betrekt, daar met de verbouwing vermoede lijk pas in Maart kan worden begonnen. HAARLEM EN OMGEVING De uitbetaling van fl als compensatie voor kolenprijsverhoging zal Maandag 23 Januari geschieden op de postkantoren aan hen wier namen beginnen met Ke tot en met Ko. Op 25 en 26 April wordt te Lisse de jaarvergadering van de Nederlandse Zon dagsschoolvereniging gehouden. Er zal onder andere een wijdingsdiénst in de Her vormde Kerk te Hillegom worden gehouden met als spreker prof. W. J. Kooiman. Aan de gemeente-universiteit te Am sterdam zijn geslaagd voor het candidaats- examen geneeskunde: J. Ph. H. Peter, Heem stede en Mej P. C. Verduin, Bloemendaal. Bij Koninklijk besluit is aan de inspec teur van de Rijksbelastingen, de heer L. Roe- lofs, toegevoegd aan het hoofd van de in spectie der belastingen te Haarlem, tweede afdeling, op zijn verzoek eervol ontslag uit de rijksdienst verleend. Cricket Zuïd-Afrika scoorde Vrijdag 240 runs voor twee Bij het begin van de derde testmatch tus sen Zuid-Afrika en Australië scoorde Zuid- Afrika 240 runs voor het verlies van twee wickets. De beide wickets vielen reeds voor de lunch, toen er slechts 75 runs waren ge scoord. Rowan en aanvoerder Nourse kwa men daarna samen aan het wicket en bleven voor het overige gedeelte van de dag op de pitch. Toen de stumps werden opgeborgen was Rowan 133 not out en Nourse 64 not out. IJshockey Ijsvogels—H.H.IJ.C. 3—4 Dank zij vier doelpunten van de Canadezen (Carrey drie en Andreola een) heeft HHIJC (Den Haag) Donderdagavond in de Apollohal te Amsterdam na een spannende wedstrijd een 43 overwinning behaald op de Amster damse Ijsvogels. Daardoor hebben de Hage naars hun positie aan de kop van de com petitie om de West-Europese beker verste vigd. De tussenstanden luiden 1—1, 12, 11. Voor de Amsterdammers scoorden achtereenvolgens Loek, De Jong en nog eens Loek. IJSHOCKEY. De wereldkampioensploeg van Tsjechoslowakije heeft gisteren in Praag ten tweeden male van de Britse Harrïngay Racers verloren. De eerste wedstrijd verlo ren de Tsjechen met 74 en de tweede met 3—2. FEUILLETON door Mevr. I. M. C. Bijleveld-Gelinck Maar de binnenzakken zullen toch wel niet drijfnat zijn, wil ik hopen, zei de politieman. Is het hier? Dank u, zuster. Laat mij maar even kijken. De binnenzakken bleken inderdaad nog tamelijk droog te zijn en bevatten de ge wone inventaris van een geleerde, knor rige oude heer die het druk heeft. Een zakagenda met afspraken werd door de politieman geconfiskeerd. En dan was er weer de portefeuille met gebruikelijke panieren, die niets bijzonders opleverden. Maar in een apart vakje zat, zorgvuldig tussen vloeipapier verpakt, een portret en dat portret schoof nu de inspecteur naar voren. Het v/as een vrouwenportret. Een vrou wenportret dat al lichtelijk vergeeld was en, naar het kapsel te oordelen, meer dan twintig jaar oud moest zijn. Maar het ge zicht was jong, gretig en levenskrachtig de wereld inkijkend. Een intelligent ge zicht, vol bekoring en vitaliteit. Een heel bijzonder gezicht, misschien niet bepaald mooi in de engere zin van het woord, maar vol charme en geest. Een gezicht om lang naar te kijken. Maar de grootste belang stelling van de politieman gold toch niet zozeer dat gezicht als wel een klein woordje, dat de kunstfotograaf schuin in de benedenhoek geprojecteerd had. „Mar tha". Martha, de vrouwennaam die de professor in zijn zonderlinge monoloog genoemd had. Martha, mompelde de politieman. Ze leek op mij heeft hij gezegd. Zou dit zijn dochter zijn? Maar waarom zou hij dan tegenover mij verklaard hebben dat hij geen kinderen had? Het is eigenaardig! En hardop: Het spijt me wel, zuster, dat hij mij dit portret voor een poosje te leen zal moeten geven. Wilt u hem dat wel zeggen als hij er soms naar vraagt? Dit portret en zijn zakagenda? Maar zegt u er maar bij dat ik er goed voor zal zorgen. Dit portret zal hem wel heel dierbaar zijn. Zuster Nichols knikte en zag toe hoe hij de beide voorwerpen bij zich stak; dan bedankte hij haar nog eens voor haar medewerking en verliet haastig de bad kamer. Hij keerde meteen naar het labo ratorium terug. Als de kat van huis is dansen de muizen, is één van die bekende spreek woorden die oud, beproefd en waar zijn; en zo had ook nu de geestelijke break down van Gozewina een kleine revolutie teweeg gebracht in de huize Kurkmans. Jodocus, breed-uit en plotseling manne lijk met de portierspet op het hoofd, had ontijdig het Zondagsblad verslonden en haalde nu onbeschaamd een exemplaar van„Charme en Spel" uit de binnen zak van zijn jas te voorschijn, welke num mers hij sinds enige tijd clandestien placht te kopen, evenzeer clandestien placht te lezen en tenslotte stiekum in de centrale verwarmingsketel opstookte. Nu lagen de Hollywood-follie's daar in al haar schaam teloosheid ten toon gespreid op het stem mige tafelkleed in de portierswoning: nu grinnikte Jodocus openlijk en brutaal over enige moppen die vast niet netjes waven; nu griste Betsie zo maar één van de blaadjes over de tafel: „Gunst, kijk es wat een enig badpakkie"! en giechelde met agent van Beek. Het was geen kleine, het was een grote revolutie! Het scheen dat de boze geesten die tot nog toe in het ge moed van vader en dochter in toom ge houden waren door de straffe hand van Gozewina, thans bij het losglippen van die hand plotseling de kop hadden opge stoken uit de meest duistere afgronden. I-Iet was of satanische machten zich in deze onheilsvolle nacht van Jodocus en Betsie hadden meester gemaakt, en toch had er geen cognac in de koffie gezeten en was er enkel maar de starende, af wezige blik van Gozewina die ineens niets meer scheen te zien. Jodocus grinnikte, Betsie giechelde, de agent grinnikte uiteraard ook, de petro leumkachel walmde, de klok tikte. En de nacht verliep; er verliepen tenminste enige uren van de nacht zonder dat de vier per sonen in het vertrek er notie van hadden dat het al zó laat was. En daarna werd de familie Kurkmans één voor één boven- geroepen bij inspecteur Renkevoort en moesten zij verslag uitbrengen van wat zij precies om elf uur gedaan hadden en waar zij geweest waren, en werden al die ver klaringen opgetekend in het notitieboek dat al een aardige omvang begon te krij gen in deze éne nacht. Jodocus verscheen het eerst, mannelij ker en meer zelfverzekerd dan iemand op het laboratorium hem ooit gekend had. Zelfs het verzoek van de inspecteur om bij zijn entrée in het vertrek de portiers pet af te zetten scheen aan die zelfver zekerdheid geen afbreuk te doen. Hij was om elf uur met de koffie naar boven ge gaan. vertelde hij. Zijn vrouw had de kop jes op het blad gezet. Hij had niemand gezien en niemand gehoord op de trap, en niemand op het laboratorium gevonden. Hij had even gewacht, misschien twee of drie minuten en was toen naar beneden gegaan. En op de bovenste trap had hij meneèr Landt ontmoet. En wat zei meneer Landt? Hij dacht dat ik professor Wyarda was. Ik bedoel dan.toen hij mij nog niet gezien had. Voordat hij de hoek van het portaal om kwam. Dat spreekt vanzelf. En zei hij ver der nog iets? Nee. Niks. Hij ging door naar boven en ik naar beneden. We kwamen elkaar alleen maar tegen. En meneer Camden? Heb je die ook nog gezien? Nee 'specteur. Die heb ik niet gezien. Juist. En toen je weer thuis kwam, wat deed je toen?- Toen gingen we meteen naar bed. Gozewiname vrouw, was al op de slaapkamer. Het was al laat. Gaan jullie anders vroeger naar bed? Ja, om tien uur precies. En waarom was het dan vanavond zo laat? Ja, dat weet ik niet. Gozewina was nog aan het redderen. Dank je. Dat is dan alles. Prins, breng hem weer naar beneden en kom met zijn vrouw hier terug, alsjeblieft. Gozewina bleek nog steeds geparaly seerd na het morsen van de koffie. Ze knikte bescheidenlijk bij het binnenkomen en hield de ogen neergeslagen. Ze zakte stijfjes neer op het uiterste puntje van de gereedstaande stoel. Ook haar woorden rijkdom scheen haar deze nacht jammer lijk in de steek te laten want zij antwoord de slechts op de tot haar gerichte vragen, en dan nog met monosyllaben. Maar ze had niets gezien of gehoord, dat was dui delijk. Maar om elf uur was u toch nog in de keuken. Daar moet u toch wel iets gehoord hebben! Nee.meheer. Inspecteur. Wanneer bent u dan uit de keuken weggegaan? D'rek me'specteur. Toen uw man met de koffie naar boven ging? Ja 'specteur. Ging u toen meteen naar uw slaap kamer? Ja 'specteur. Heeft u de professor niet meer in de gang gehoord? Nee 'specteur. Dus u kunt mij geen enkele inlichting geven? Nee 'specteur. En meneer Landt ging door uw keu ken naar de binnenplaats, nietwaar? Ik bedoel: de eerste keer, toen hij de profes sor vond. Ja 'specteur. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 6