jlEEUWEN'SÏ Kolenhandel N.V. :x-gevangenen over hun ervaringen SLEUTEL WEG: terdag 21 Januari 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant. •ug uit Russische kampen Russen houden volgens hen Franse, Engelse en Amerikaanse laten gevangen SRLIJN (Reuter). De correspondent Reuter te Berlijn heeft een in- iew gehad met vier personen, die uit Sovjet-Russische concentratiekampen Buchenwald en Sachsenhausen zijn agen en heden in Berlijn zijn aange- »n. j waren zeer nerveus en weigerden namen te noemen. De vrijgelatenen laarden in de kampen verschillende ;e, Amerikaanse en Franse soldaten toet te hebben, onder wie een Engelse 101'. Sen Britse woordvoerder verklaarde stappen hieromtrent bij de Russen te n doen alvorens alle beschikbare ils zijn verkregen en bestudeerd, n der vier vrijgelatenen, een halfblinde w van middelbare leeftijd, verklaarde 145 in haar woning door Russische sol- [i te zijn gearresteerd. Toen de sol- ra haar mooie meubilair en schilde- hadden gezien, noemden zij haar een italiste" en namen haar mee naar een ier, die haar beval een Russisch do- ;nt te tekenen. Sindsdien was zij van ine kamp naar het andere vervoerd. In van de kampen had zij een Engelse w ontmoet, die met een Duitser was >uwd, doch haar nationaliteit had be ien. Zij had een boodschap van deze w bij zich voor het Britse consulaat. tweede ontslagen gevangene, die in e gezondheid scheen te verkeren, ver- rde in 1945 als een lid van de nazi- ij te zijn gearresteerd. Hij had als em- van een firma veel gereisd, waar hij door de Russen herhaaldelijk werd irvraagd. Zij wilden weten waarom zo veel gereisd had en waarom hij iaal belang in Zuid-Amerika stelde. Hij laarde, dat het voedsel en de toestan- in de kampen de eerste vier jaar •mate slecht waren geweest en dat van ziekte gestorven waren. Sinds Dr. A. J. Verhage krijgt nieuwe functie 1 Januari j.l. heeft dr. A. J. Verhage unctie van voorzitter van de groep nisterij aanvaard. i heer Verhage heeft daarom ontslag men als directeur van het bedrijfschap sierteeltproducten. De functie van zitter van dit bedrijfschap blijft hij ;r vervullen. ingevolge van deze mutatie heeft het uur van het bedrijfschap thans tot :teur benoemd de heer J. G. A. Orbaan -Gravenhage en tot secretaris de heer l. Vermeer te Wassenaar. litvoer van sierteelt- n boomkwekerijproducten I bedrijfschap voor Sierteeltproducten rnee. dat de totale uitvoer van sierteelt- jcten in 1949 f 105.000.000,— heeft be- :n, tegenover f 88.000.000,in 1948. Hier- ïam de bloembollen-sector f 83,000.000,— f 74.500.000,voor zijn rekening. Het :ht van de uitgevoerde bloembollen steeg 1.000 ton tot 38.000 ton. uitvoer van boomkwekerijproducten be- e f 13.200.000,waar tegenover in 1948 3xport stond van f 9.600.000. export van bloemkwekerijproducten ra van f 4.200.000,op f 9.000.000. t gewicht ging van 783.000 kilogram naar 000 kilogram. NACHTDIENST APOTHEKEN VARLEM: Th. A. Klinkhamer, Koningin- sg 69, telefoon 11596; Grijseels en Van Lange Veerstraat 19, telefoon 11000; s Hals-apotheelc, Frans Halsplein 1, oon 11180. 1EMSTEDE: Heemsteedse Apotheek, lenweg 98, telefoon 28197; Aerdenhout- heek. Zandvoortselaan 164, telef. 26772. jOEMENDAAL: Santpoorter-apotheek, mendaalseweg 145, Santpoort-Station; out-apotheek, Bloemendaalseweg 341, veen. aalf personen op een motor Demonstratie bij de Ripperda-kazerne het midden van 1949 waren de toestanden veel verbeterd. De derde ex-gevangene, waarmede Reu ters correspondent sprak, en die er ziek uitzag, was Ortsgruppenführer in de nazi- partij geweest. Hij noemde het kamp Tost in Silezië de slechtste plaats, waar hij ge weest was. In de vijf weken, dat hij er geweest was, zouden 75 percent van de kampbewoners zijn gestorven. Het kamp telde 4000 gevangenen, allen oud-nazi's. De vierde ontslagen gevangene was een schoenmakersleerling, die in 1946 even buiten Berlijn door de Russen in zijn wo ning werd gearresteerd. Hij verklaarde nooit enig belang in politiek te hebben ge steld en hij dacht door een vijand in het dorp bij de Russen te zijn aangebracht. TEL. 11493 - LANGE VEERSTRAAT 10 DE „SLEUTELSPECIALIST" (Adv.) Van Weert jubileert Dinsdag zal het een kwart eeuw geleden zijn, dat twee jonge mensen besloten een belangrijke stap te doen: de opening van een zaak, die zich uitsluitend zou toeleggen op de verkoop van alle artikelen die het bestaan van een baby comfortabel kunnen maken, van luiers af tot kinderwagens toe. De heer en mevrouw Jac. van Weert be gonnen bescheiden in het pand Gierstraat 71. Zij zijn deze straat dertien jaar trouw gebleven, zij het op verschillende adressen. Het Haarlemse publiek bleek de nieuwe „speciaalzaak" te waarderen, zodat in 1938 verhuizing naar een ruimer en moderner pand, Anegang 46, mogelijk werd. Na de oorlog werd het interieur in de tegenwoor dige lichte en fleurige vorm herschapen. Vorig jaar is daar op de perste verdieping nog een grote afdeling voor kinderwagens en ledikanten aan toegevoegd. De heer Van Weert is een Fries, hetgeen geen belemmering voor een prettige ver standhouding mét zijn Haarlemse cliëntèle bleek te zijn. Die en zijn overige relaties zullen zeker de receptie, die Dinsdagmiddag in de zaak wordt gehouden, niet ongemerkt voorbij laten gaan. Amateurtoneel ..Soubrette' Bij alle waardering die men kan koeste ren voor het streven van de heer J. H. W. Kraay om de aan zijn leiding toevertrouw de vereniging „St. Genesius" aan een ar tistiek deugdelijk répertoire te helpen, mag toch ook een waarschuwende stem niet ont breken. Men dreigt namelijk verkeerde we gen in te slaan om dit goede doel te berei ken. Geen enkel genre biedt amateurs zo veel moeilijkheden als het Engelse society- stuk of de Fianse boulevard-comedie. Deze zijn voor hun welslagen immers geheel aangewezen bij gebrek aan voldoende zelfwerkzame inhoud op de zeer veel van de acteurs eisende vertolking, die de ruimte tussen de luchtige regels van de tekst met sfeer en leven moeten vullen. Ze vereisen meer technisch raffinement dan zelfs de beste ontwikkelde dilettanten kun nen opbrengen. Dit bleek duidelijk uit de gisteravond in de Haarlemse Schouwburg gegeven verto ning van het aardige (hier voor de oorlog door het Centraal Toneel met Mary Dres- selhuys uitgebrachte) blijspel „Soubrette" van Jacques Deval de in humoristische trant behandelde lotgevallen van een trouwhartig Frans meisje, dat in het huis van haar Amerikaanse schoonouders de plaats van kamenier inneemt, teneinde op die manier haar zelfverloochenende bij drage te leveren om haar nieuwe familie uit onverwachte moeilijkheden te redden. Men verviel bij deze opvoering in de oude fout: het remmen van het tempo, het te zwaar nemen van onbelangrijke scènes, het zich vastklempen aan gevoelige woorden ten koste van het rhythme. Mede daardoor scheen er geen einde aan de voorsteling te komen, zodat het tweede gedeelte noodgedwongen al aan de gang was, toen zeker de helft van de toeschou wers zich nog in de foyers bevond en men zelfs in het laatste bedrijf het bezoek van de dokter achterwege moest laten om met een stuk van normale lengte nog voor middernacht klaar te komen. Het behoeft wel geen betoog, dat onder deze zwaar wichtigheid de stralende charme enigszins in de verdrukking kwam. Overigens deed Ton Elferink in de man lijke hoofdrol moeite genoeg om een speel se opgewekte toon te vinden, dikwijls met succes. Bijzonder aardige momenten had verder Corry Verbruggen als de schalks koeterwalende titelheldin. Jules van der Veldt leverde een aanvaardbare typering van de butler. De anderen leden allen min of meer aan de bovenomschreven kwaal. Toneelmeester H. C. Voskuilen en de zijnen hadden al hun vindingrijkheid en vakman schap ontplooid om de décors op fraaie wijze aan de eisen van het stuk te laten beantwoorden. DAVID KONING HAARLEM: Schoterweg 34, Telefoon 21304; Riviervismarkt 3, Telefoon 10117 J. H. Scheps sprak over „Politiek perspectief" Voor de afdeling Heemstede van de Par tij van de Arbeid sprak het lid van de Tweede Kamer de heer J. H. Scheps over het politieke perspectief. De spreker begon met erop te wijzen, dat het sinds 1940 niet meer mogelijk is de politieke vraagstukken van de dag uitslui tend nationaal te bezien. Zelfs problemen die ogenschijnlijk van zuiver binnen landse aard zijn, hebben een internatio nale achtergrond. Vervolgens herinnerde de heer Scheps aan de grote ontgoocheling die na 1945 is gekomen, een teleurstelling die hij mede weet aan het feit, dat Rusland weliswaar tijdens de oorlog bondgenoot was geweest, doch dan ook voor zijn aandeel in de over winning thans de rekening presenteert. Die rekening zal betaald moeten worden, hetzij door een koude oorlog, hetzij door een derde wereldoorlog. Kenschetsend voor de communistische taktiek vond de heer Scheps de wijze, waarop de vroegere hoofdredacteur van „De Waarheid", de heer A. J. Koejemans, zijn politiek einde had gevonden, een einde dat in ieder geval nog gunstig afsteekt bij het lot van vele figuren van achter het ijzeren gordijn en dat slechts bewijst dat dictatuur en de vrijheid van de menselijke geest elkaar niet verdragen. Evenwel moet men niet denken, dat een nederlaag van het communisme automa tisch een triomf van de democratie be tekent. Het zal er dus in 1950 om gaan of wij erin slagen de geestelijke waarden van de democratie in ons volksleven te ver ankeren. Nu is het met de democratieën in Europa tamelijk benauwd gesteld. In Spanje is het regime van Franco dank zij een slappe houding van Amerika nog steeds aan de macht, evenals dat van Salazar in Portu- gul. Ook Tito wil men desnoods graag op de koop toe nemen, als hij maar meedoet tegen Rusland. Op de Balkan en in Centraal-Europa kan men de democratie gevoegelijk afschrijven en Italië voert een buitengewoon onver standige politiek; in Frankrijk heeft de democratie nog een zware strijd te voeren. De verdediging van de democratie in Europa zal dus moeten komen van Scan dinavië, de Benelux, Engeland en Zwitser land. Amerika's toegeeflijke houding jegens Spanje zou wel eens verklaard kun nen worden uit de aanwezigheid, dat alleen achter de Pyreneeën wellicht militair nog stand kan worden gehouden. Overigens zag de heer Scheps de mili taire verdediging als een verzet van een lagere orde, het gaat bovenal om de gees telijke weerstand. Niet weg te redeneren valt, dat een derde van ons budget aan militaire uitgaven weggaat. De vraag is dus, zo stelde spreker, of wij moeten overgaan tot afbraak, beperking van onze sociale voorzieningen. Nu wij geen rijkdommen meer hebben te sociali seren, zullen we onze armoede moeten ver delen. Indien wij er niet in slagen de maatschappelijke structuur van ons land radicaal te veranderen, zullen we straks weer met 10, 15 of 25 procent verradei's, Aanrijding in Haarlem-Oost Op de hoek dr. Schaepmanstraat-Potgie- terstraat gebeurde gisterochtend een aan rijding tussen een vrachtauto, die in de Potgieterstraat in de richting van de dr. Schaepmanstraat reed en een autobus van de NZHVM, die de dr. Schaepmanstraat bereed in de richting van de Teding van Berkhoutstraat. De aanx'ijding ontstond, doordat de vrachtautobestuurder aan de autobus geen voorrang verleende. Vaix de autobus werd de linkerzijde van de carrosserie over een lengte van een me ter opengescheurd. Van de vrachtauto werd de voorbumper afgerukt en door midden gebroken; het rechtervoorspatbord werd ingedeukt. Cycle-cross bij' Kraantjelek Zondagmiddag wordt in de duinen bij Kx-aantjelek een cycle-cross gehouden, welke uitgeschreven is door de Haarlemse Sport vereniging ,,De Kampioen" voor beroepsren ners. amateurs en nieuwelingen. De belang stelling is groot. Onder de deelnemers zijn enkele bekende renners, zoals G. Vooi-ting, P. van Roon en Kettenis. De afstand bedraagt ongeveer 25 km. of zeven ronden. Het pai-- coui's is zeer zwaar en in de duinen moeten de renners hun fietsen dragen. slappelingen of lafaards hebben te kampen, aldus de heer Scheps. Om de materiële nood gezamenlijk te dragen, zal echter leiding van bovenaf noodzakelijk zijn; als men dat aan het vrije spel der maatschappelijke krachten zou overlaten, zou er niet veel van terecht komen. Ongetwijfeld heeft het zelfstandig worden van Indonesië materiële offers van ons gevergd, zoals ook de -komende Euro pese eenheid die zal eisen. Doch indien in Europa op deze wijze de sociale en politieke gerechtigheid tot stand zal komen, is ev geen reden om down te zijn. Die gerech tigheid zal het bestaansrecht van ons werelddeel vormen, dat is het wax-e socia listische pex'spectief, dat zich thans voor ons opent, zo besloot de heer Scheps zijn aandachtig gevolgde rede. stookolie! voor huisbrand- en industrie— doeleinden R R Vraagt prijsopgaaf en inlichtingen bij R §j Raadhuisstraat 25, Heemstede Telefoon 28037 1 gaat majoor Van Gaasbeek met zijn iele „aanhang" van twaalf man. Drie meerijdende soldaten die zich aan de de fotograaf afgekeerde zijde van de otorfiets vastklemmen, zijn hier niet zichtbaar. i militairen van de Ripperda-kazerne ien het niet goed hebben dat de Rot- amse politie het recoi'd heeft van het al personen op één motor. De Rotter- mers hadden het tot twaalf man ge kt en gisteren hebben de militairen le ouderdag, welke ter gelegenheid van sluiten van een cursus van de School K-troepen wex'd gehouden, laten zien, zij ook tot deze pr-estatie in staat zijn. ■chien gaan de Haax'lemmers nog ver- om te trachten recordhouder te den. eze motor-stunt werd verricht tijdens lemonstratie motorrijden, e ouders, die uit verscheidene delen het land naar Haarlem waren gekomen, [en een indruk van hetgeen hun zoons erd hebben. Een excercitie, geweer- iten, pistoolschieten enzovoort stonden xet programma. Voorts lieten de mili- m zien hoe zij uit rijdende wagens ixgen en wat zij op de stormbaan leren, a een gemeenschappelijke maaltijd ver ken de militairen en ouders naar het awei'skolkje, waar de cursisten deel- ten aan een compagnies aanval. De ine Luchtvaartdienst verleende daar- medewerking. Artisjokken „De Artis" zoals ieder rechtgeaard Amsterdammer pleegt te zeggen, is een dierentuin die luistert naar een ver keerde naam. Voluit heet zij namelijk „Natura Artis Magistra" hetgeen zoveel betekent als „De natuur is de meesteres van de kunst". In de volksmond heeft men dus de onderwijzeres met de leer ling verward. Het meest voorkomende beest is er de mens. Wanneer wij men sen met beesten vergelijken dan bedoe len wij daar met een variatie op Heine ten eerste niet mee alle men sen die in de telefoongids staan en even min de mensen die niet ixx de telefoon gids staan. Toen wij daar onlangs tussen de kooien liepen te artisjokken werd ons oog getroffen door een struisvogel die in z'n eenttfé een vreemde Weense wals aan het executeren was. Met grote pas sen danste hij op zijn kale poten in het rond en klapperde met zijn vleugels alsof het geen geld kostte. Tot slot maakte hij een diepe buiging en tracht te bij wijze van hersengymnastiek een knoop in zijn magere rode hals te leggen. Van de struis naar de beren is het maar één stap. Helaas weigerden deze grappenmakers de voorgeschreven broodjes te smeren. Geen wonder boven wonder dus, maar wel een aantal koude rillingen over de rug toen wij de lange nagels ontwaarden van de grizzly-beer Daan de Verschrikkelijke (Danis Horri- bilis) waarmee deze sikkeneurige zool- ganger Winnetou bloedende krabbels placht toe te brengen, alvorens deze be kwame roodhuid zijn zilverbuks nam en „Ugh" zei. Spoedig hiex-na zagen wij de witte uitvoex'ing, die als ijsbeer te boek staat. Deze bleekneus (niet te verwarren met de wasbeer die immers een wassen neus heeft) was ook al niet over ons te spreken, toen wij voor zijn kooi heen en weer ijsbeerden. Eerst toen wij de na bootsing van zijn levenswandel staakten, keek hij wat vriendelijker. Deze beer maakte dus kennelijk een uitzondering op de stelregel van de heer Portielje, die zijn goede verstandhouding met de levende have dankt aan het mot to: „Wees leeuws met de leeuwen, aaps met de apen en meeuws met de meeu wen". Nadat wij en passant nog even met de wolven lxadden gehuild en met de gieren hadden gegierd, besloten wij ons stierlijk te' gaan vervelen met de koeien. Wij geraakten daarbij meteen in de politieke sfeer, want wij zagen de nieuwste aanwinst van de tuin, de Bi- sonis Americanus, die zijn naam zegt het al een grove kax'bouw uit de Ame rikaanse helft van Bizonië is. Deze norse buffel keek verlangend naar zijn buur vrouw, die blijkens het aan haar kooi gehechte bordje, een Wisentkoe was. Deze zwaar op de handse jongedame van 750 kilo, die wat lichtvaardig Miepje is genaamd, liep voortdurend de vraag te herkauwen waarom zij niet voor vol werd aangezien. Kom nou, Miep, beste meid! Van de wisenten stapten wij over op de olifanten. Deze dikhuiden amuseer den zich kostelijk door met hun lange slurven het slijk der aarde te inhaleren. Toen zij klaar waren met vuilbekken, zette het volwassen mannetje, dat 4000 kilo weegt, zich aan zijn middagmaal, dat bestond uit veertig kilo suikerbieten en als toetje een bos iepentakken en twaalf kilo roggebrood met niks erop. Sommige van deze Jumbo's hebben zes benen, vier om op te lopen en twee van elpen. Deze laatste poten worden hen echter vaak ten behoeve van het biljart spel uitgedraaid. Over biljart gesproken, drie hulpse steenbokken amuseerden zich met fikse kopstoten die klonken als de caramboles van Piet van der Pol. Eén van hen interpreteerde het over de band spelen echter door zijn kornuit achterbaks tegen de hammen te koppen, waarop de anderen zo boos werden dat zij hem ijlings een rotspartij opjoegen. Zeer uit de hoogte sloeg de giraffa reti culata d'ijdelheden daer beneden gade met zijn lodder oog, als wilde hij zeggen „wat heb ik op heden aan mijn fiets hangen". Van de uithuizige waterdieren hebben wij ons het meest vermaakt met de zee leeuwen. Zij zwommen zox'geloos heen en weer, zich niet in het minst bekom merend om hun gelijkenis met ene staats man en staken af en toe verheugd de koppen boven water, als wilden zij de tevredenheid over eigen verrichtingen niet onder golven of rotsen steken. Min der in hun nopjes bleken de pinguins, die stonden te bibberen van de kou op de terrassen van hun futuristische villa, een Dudok waardig. Met x'ode verkouden oogjes staarden zij de bezoeker aan en dachten: „Eigen haard is goud waard". Huisdieren In het overdekte bad, waar het bij vorst aangenaam toeven is, hebben wij lang bij de krokodillen verwijld. Enige kaailieden lagen er te peinzen in het lauwe water over de juistheid van Aris- toteles' uitspraak: „De natuur doet niets zonder doel". Zij bleken echter niet van zins uit het bad in debat te treden over deze these. Gelukkig waren er ook ac tievere reptielen. Wij zagen een heer in een veel te ruime groene jas, die hem slobberig om de leden hing. Hij kroop lichtzinnig tot vlak bij de lamp, die in zijn kooi hing en deze leguaan scheen tot zijn vrouwtje te zeggen: „Leg-u-aan mijn groene zijde". Het allerlangst zijn wij in het aqua rium gebleven. Toen wij binnentraden zagen wij een groot bord waarop stond: „In het aquarium mag niet gerookt wor den", zulks waarschijnlijk ter bescher ming van de aanwezige paling. Een zon- dex'ling dier was verder de botervis, die wij dus maar in zijn vet hebben laten gaar smoren. Het was overigens wel de moeite waard om hier langs de étalages uit het rijk van Neptunus te slenteren. Spookachtige platvissen met lange staar ten koekeloerden achterdochtig uit de zandbodem, dikke zeebaarzen voeren statig heen en weex-, verschalkten enige kleine spierinkjes en droomden dan weer verder dat alle vissen broeders waren. Net mensen. Bij de vogels was het een lawaai van belaxxg. Een Dominicaner kardinaal zat met een vuurrood hoofd te schelden te gen een witkeel-dikbek-vink, die hem een graantje had ontstolen. In een hele grote volière leek het wel of de beslis singswedstrijd ADO-Xei'xes aan de gang was. Rood-groene rijstpikkertjes bestre den blauw-witte appelsnaaiers met groot geweld en Lorre floot er een valse partij scheidsrechtersmuziek bij. Toen wij tenslotte voor de kooi arri veerden van de orang-oetan, zat deze hele Piet ons een beetje treurig aan te kijken, hoewel hij zojuist zijn diner had verorberd. Wij hebben ons eens laten vertellen dat Piet per dag 4 bananen, 2 rauwe eieren, een ons appel of sinaasap pel, wat gekookte rijst, een boterham met roomboter, thee met melk en suiker, wat olienootjes, een stukje gebraden duif, een reep chocolade, een paar da dels, 'enkele koekjes en een krop sla krijgt. Daar kan hij het wel mee doen, maar toch keek Piet bedroefd. Wij voe- De Nederlandse Opera vertoont Zon dagmiddag „La Bohème" van Puc cini en op Dinsdagavond ,jFidélio" van Beethoven. De toneelgroep Co- media begint op Woensdagavond 25 Janxcari een serie voorstellingen in het Centraal Theater van „De huis vrouw uwer jeugd" van Jacques Deval met Jules Verstraete in de enige rol van betekenis. In het Concertgebouw wordt Zon dagmiddag onder leiding van Rafaël Kxcbelik een integrale uitvoering gegeven van de suite van sympho- nische gedichten „Mijn vaderland" van Smetana. Dinsdagavond staat het Concertgebouworkest onder di rectie van Hein Jordans, die de Haff- ner-symphonie van Mozart, het Con cert voor vier violen van Vivaldi, de Symphonietta Concertante van Jurriaan Andriessen, twee Nocturnes van Debussy en de Bolero van Ravel op het programma heeft geplaatst. In de kleine zaal geven Hervé Thijs, viool en Marcelle Mercenier op 22 Januari een sonatenavond. Maandag- In de hoofdstad uit avond speelt de pianiste Lola Gra- netman onder meer de Petrouchka- muizek van Strawinsky. Op 24 Jan. verzorgt Ellabelle Davis de vierde avond in de liederencyclus. De bioscopen Culturaen ,JJe Uitkijk" geven de eerste openbare voorstellingen van de te Venetië be kroonde Rxtbens-film van Paul Hae- saerts en Henri Storck. In Nöggerath draait „Achterdocht" van Preston Stxirges en het studententheater Kriterion brengt de jaarlijkse weder- vertoning van Noel Cowards „Brief Encounter". In kxinstliandel Huinck en Scherjon blijft tot 11 Februari werk uit de laatste tien jaren van Cesar Domela Niexiwenhuis tentoongesteld. Van daag is in het Nederlands Museum voor Onderwijs en Opvoeding een internationale expositie van kinder tekeningen en schoolcorrespondentie geopend. Op 24 Janxiari spreekt de Parijse kunstcriticus Frank Elgar in het Stedelijk Museum over beeld- houwkuxist. Ien ons altijd een beetje weemoedig wor den, wanneer Piet ons zo zit na te men sen. Een juffrouw naast ons zei: „Wat een rare gx-iezel". Wij zouden wel eens willen weten, wat Piet van haar zou zeggen, wanneer de rollen waren omgedraaid. Wij hebben Piet daarom een bolhoed opgezet, een sigaar gepresenteerd en hem een hand vol vrijkaartjes voor ónze dierentuin gegeven. De hierboven reeds aangehaalde inspecteur van de levende have zou bij het zien van dit aandoenlijke tafe reel niet nalaten op te merken: „Wees mens met de mensen!" Gebeurtenis Wij hebben een affiche gezien van de Kleine Comedie, waarop alleen maar stond: De maand Januari geprolongeerd, Dé gebeurtenis van dit seizoen. Welaan, dit laatste zal niemand willen tegenspreken. BOEDA. Bent U geboren tussen 21 Jan. cn 18 Febr.? Mensen in dit teken geboren willen graag origineel zijn, zij hebben vele vrienden cn zij zoeken liet goede, en spreiden hierbij veel intulric tentoon. Daarom zijn zij verheugd als zij weer een kruik van die fijne zachte OUDE VLEK Gencvcr uit Delft in hun kast hebben staan. Bent U toevallig in de volgende periode (19 Febrüari-20 Maart) jarig? Schrijf dan om een gratis OUDE VLEK- analyse aan Vlek Co. Delft. Koninklijke Liedertafel „Zang en Vriendschap" met Frans Vester, fluit en Theo van der Pas, piano Goed dat ik een illuster voorbeeld heb aan 'Berlioz, die ook wel eens zijn eigen concerten recenseerde; hij heeft bewezen dat het kan. Dit geeft mij moed nu ik in de onvoorziene en voor mij lastige om standigheid verkeer een verslag te moeten schrijven over een concert waaraan ik enig aandeel heb gehad. Ik zou namelijk over mij zelf moeten schrijven, naar aanleiding van de eerste uitvoering die „Zang en Vriendschap" gaf van het Rondeel voor koor en fluitsolo .,De Fluit van Pan", een werk, dat ik, met een speciale opdracht aan de heer E. Voet, schreef voor de aloude Koninklijke Lie dertafel. Ik zou ook moeten schrijven over de uitvoering waarvoor de vaardige en ijverige dirigent Jac. P. Loory met zijn zangei's en ook de eminente fluitist Frans Vester zich voor honderd procent ingezet hebben. Maar het hachelykste van al, ik zou moeten gewagen van een hulde van de vice-voorzitter, de heer Voet, aan het adres van de componist-recensent, die dat alles zwijgend aanhoorde, maar on dertussen dacht: „beste man, schei toch uit, want er bederft niets zo gauw als mensenvlees!" Het gemakkelijkst valt het mij iets te vertellen en dit zo objectief mogelijk over „De Fluit van Pan". De tekst van de schilder en rederijker Carel van Man dei', die dc Haarlemse schildersacademie in het leven riep en grote vermaardheid verwierf met zijn „Schilderboek", is een paraphrase op een deel van de Metamor- phosen van Ovidius. In ampele verzen vertelt hij hoe de bosgod Pan, bekoord door het geluid van het door de wind be wogen riet, zich zelf een fluit maakte, waaraan hij met allerhande kunstgrepen droeve en blijde wijsjes ontlokte. Het passend herders-instrument was geboren. Deze tekst bekooi'de mij, niet zozeer om de litteraire schoonheid dan wel om de gelegenheid die hij gaf om de combinatie fluit en koor te dienen met een aantal schilderachtige motieven, die in streng klassieke vorm konden worden opgelost; zo het natuurgeluid, dat later een pasto rale woi'dt; een opgewekt „voysken op de fluyt", dat het geheel als rondo-thema domineert; een melodisch alternatief voor de „di'oeve dachten" en een motief dat de techniek uitbeeldt in fugato-vorm als mede in een cadens voor het solo-instru ment. De dirigent Jac. P. Loory heeft goed begrepen hoe dit klassieke onderwerp ge ïdealiseerd diende te worden in een stijl, die de instrumentale nabij kwam. Daar kan ik hem erg dankbaar voor zijn. Dat alles niet zo klaar was als het i'esultaat op de repetities liet verwachten (de tenoren begonnen al gauw het toonpeil te druk ken) was jammer, maar vei'geeflijk bij een eerste auditie van een vrij moeilijk werk. Ondei'tussen was de „Pan in rok" (ik bedoel de heer Fx-ans Vester) subliem; wij hadden deze avond wel eens wat meer fluitmuziek van hem willen horen. Met een als uit graniet gehakt „Wilhel mus" was de avond veelbelovend begon nen en het machtige „Aanbidding" van Duvosel kreeg eveneens een prachtige verklanking, die wij moesten bewonderen om haar duidelijkheid en haar grote uit drukkingskracht en dynamiek. Aangrijpend waren de vier Slovaakse Volksliederen, bewerkt door Bela Bartok, die in de oorspronkelijke taal gezongen werden. Wat een gezonde mannenzang was dat! De laatste beurt van het koor was ook gewijd aan Tschecho-Slowaakse volkszangen, ditmaal in Nederlandse ver talingen gezongen. „Ach, Liefde", be werkt door Janacek klonk ongemeen fraai en „Je kan naar de pomp toe lopen" voor koor gezet door V. B, Aim bezorgde het concert een leuk slot, dat herhaald moest worden. Solist was Theo van der Pas, die als Chopin-speler zijn faam hoog hield met de Impromptu in fis, Nocturne in cis en Scherzo in cis. Maar laten we Van der Pas niet doodverven als Chopin-speler, want met de Sonatine van Ravel en het als bisnummer gespeelde Minstrels van Debussy toonde hij zich een niet minder stei'k en karakteristiek herschepper van deze meesters. JOS. DE KLERK Ongeval bij afsluitbomen Catharijnebrug Op de Catharijnebrug wilde gisteroch tend een achttienjarige wielrijdster onder de afsluitbomen doorrijden, terwijl deze al naar beneden gingen. Zij kreeg een der bomen tegen haar hoofd, waardoor zij een gapende wond aan haar kin opliep. Na door een lid van de Ongevallendienst te zijn behandeld is zij per ziekenauto naar het St. Elisabeth's Gasthuis overgebracht. In het gemeentehuis te St. Michielsgestel is een gedenkplaat onthuld, aangeboden door de oud-gijzelaars die destijds in het seminarie waren ondergebracht.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 7