Haarlems Dagblad Vooruitzichten Vuurgevechten in Djakarta Politiekazerne door „Groene en Rode Baretten" overvallen Ook Ouderdomsu itkeringen en weduwen- en wezenrente hoger Europese Beweging adviseert vorming van een effectieve Europese Unie Weerbericht 64t' Jaargang No. 19460 Bureaux: Grote Houtstraat 93, Telefoon Adver tenties en Administratie 10721, 14825. Redactie: 10600. Directie 13082, Hoofdred. 15054. Bijkant Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij ZJ3. Spaarne 12, Telefoon 12713, 10132. Donderdag 26 Januari 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damïate Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent, per kv artaal ƒ4,25. Franco per post f 4,75. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij ae Administratie. Hoofdredacteur: Robert Peereboom at «üpretfjtc tfjaartcmsrtjc €ourant (Ttmto t6$6) Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom PRESIDENT TRUMAN, heeft Maandag plotseling de militaire autoriteiten der Verenigde Staten bijeengeroepen en die I vergadering heeft tot de veronderstelling geleid, dat een beslissing aanstaande is over de vraag of Amerika de waterstof-atoom- j bom zal gaan maken. Minister Gordon Gray heeft wel verklaard, dat er niet over ge- I praat is en Truman's secretaris, Charles Ross, heeft gezegd dat alleen maar over „de stand van zaken in de bewapening" is gesproken, maar niettemin is het weinig zeggende bericht over die bijeenkomst over de wereld geseind en gepubliceerd als een feit van belang. Wij hebben het ook ver meld, evenals wij bijvoorbeeld in de laatste weken melding hebben moeten maken van het geschil tussen Frankrijk en West- Duitsland over het Saargebied. Ook geen vrolijk bericht, dat doet denken: beginnen de Frans-Duitse conflicten weer opnieuw zodra er weer een Duitse regering is? Mededelingen over de oprichting van een nieuwe uiterst-rechtse Duitse partij, bij welke gelegenheid een generaal enige onzin gepraat heeft, sluiten daar onbehagelijk bij aan. Voor een algemene commentaar op nieuws van deze aard is temeer aanleiding, omdat ook in ons land zovelen zwartgallig denken over de toekomst. Dit pessimisme komt niet in het minst bij de jeugd tot uiting. De vooruitzichten van dit overbevolkte kleine land zijn onzeker; de vooruitzichten van alle West-Europese landen zijn dat en wij liggen lussen twee in voortdurend conflict verkerende grote machten in, die uitslui tend beschikken over nieuwe wapens van geweldige vernietïgings-kracht. Wat moet er van ons, wat moet er van de wereld worden als die machtigen elkaar met deze wapens, waarvan zelfs niemand de uitwer king nauwkeurig schatten kan, te lijf moch ten gaan? Ge ziet dat de toestand in deze bewoor dingen niet rooskleuriger wordt voorgesteld dan hij is; men kan hem overigens veel dieper pogen te doorgronden door de oor zaken van de verschijnselen van cultuur verwording in het licht te stellen en daar aan gevolgtrekkingen te verbinden. Wie op zulke grondslagen wil gaan voor spellen begeeft zich evenwel meteen op glad ijs. Onzekerheid overheerst. Tussen de verklaring van een historische ontwikke lingdie trouwens al gevaarlijk wordt als men bij de nieuwe geschiedenis belandt, waarbij men nog te dicht staat om diep te kunnen doorvorsen en het voorspellen van de naaste toekomst ligt geen betrouw bare aansluiting. Dat leert de geschiedenis, in haar vaak zo plotselinge en voor de toenmalige tijdgenoten onvoorziene en on begrijpelijke wendingen, heel duidelijk. Het heeft geen zin moedeloos te worden; het heeft volstrekt geen zin te geloven aan de oppervlakkige pessimistische praatjes, die zich op de rampzalige ervaringen van twee wereldoorlogen met al hun nasleep en ont wrichting plegen te gronden. Dat uit de rampen van 1914—1918 en 1940—1945 een derde ramp, en dan met nog verschrikke lijker uitwerking, zou moeten voortvloeien is niet waar. Dat is geen noodzakelijk ge volg. Dat staat niet vast, evenmin als- iemand kan bewijzen dat atoombommen (na Hirosjima en Nagasaki) ooit opnieuw iii de oorlog gebruikt zullen worden. Dat de verwording der cultuur geen keer zal nemen, dat binnen enkele jaren niet een plotselinge herleving zal optreden, kan evenmin iemand bewijzen. Dat om naar ons kleine gebied te kijken Nederland geen nieuwe kansen zal krijgen in eén tot staatkundige hervorming gebracht Europa eh oplossingen zal vinden voor zijn over- bevolkings-vraagstuk kan niemand met zekerheid aantonen. Er zijn al vele krach ten aan het werk die in deze richting stre- ven. Niet alleen de Nederlanders maar ook de Engelsen en zoveel andere volken hebben i« hun historie inzinkingen beleefd zo diep, dat er momenten kwamen waarop alles voor hen verloren scheen. Zij zijn die ram pen te boven gekomen. Zij hébben gewerkt en volhard en tegenover de onzekerheid de hoop en de moed gesteld. Dit is een tijd waarin geestelijke moed vereist wordt. Niet voor het eerst. Maar wie ernaar speuren wil ziet de mogelijkheden en begrijpt dat „een grote tijd" in de wereldgeschiedenis nooit betekend heeft „een gemakkelijke lijd". Wie jong is moge dit, met zijn grote reserves aan la-acht en zijn ontwikkelings mogelijkheden, in de eerste plaats verstaan. Hij heeft geen enkel recht te versagen. Voor hem dient het leven zich als een machtig, schoon avontuur aan als hij maai- vertrou wen durft hebben. Gemakkelijk zal het niet zijn. Gemakkelijk is niet het beste dat het te geven heeft. p- Soekarno vraagt India's steun inzake Nieuw Guinea NIEUW DELHI, 25 Januari. (Reuter). President Soekarno lieeft heden een toe spraak gehouden tot een bijeenkomst van leden van het parlement van India, die werd bijgewoond door de minister-presi dent Pandit Nehroe en andere ministers. Ook de Nederlandse ambassadeur de heer A. Lamping was aanwezig. President Soekarno sprak de hoop uit, dat het volle van India „alle mogelijke morele steun" aan zijn regering zal ver lenen bij de onderhandelingen met de Nederlanders over de toevoeging van Nieuw Guinea aan het grondgebied van de R.I.S. Commandant van „Truculent" voor de Krijgsraad De commandant van de Britse duikboot Truculent, die door een Zweedse tanker geramd werd waardoor 64 mensen om het leven kwamen, zal voor de krijgsraad moe ten verschijnen, aldus heeft de Britse ad miraliteit bekend gemaakt. De 27-jarige luitenant-ter-zee Bowers wordt beschuldigd van „plichtsverzuim subsidiair het verliezen van zijn schip door nalatigheid". In de verklaring van de admiraliteit wordt hieraan toegevoegd, dat het verlo ren gaan van een schip dikwijls ten gevol ge heeft, dat de commandant voor de krijgsraad ter verantwoording wordt ge roepen. Het feit dat commandant Bowers voor de krijgsraad moet verschijnen „moet niet worden beschouwd als een aanduiding, dat hij op enigerlei wijze voor de ramp verantwoordelijk is". Nieuwe acties van Westerling DJAKARTA, 26 Januari (Aneta). Een aantal zogenaamde „groene en rode baret ten" van de voormalige speciale troepen, thans aanhangers van Westerling, zijn om 16 uur plaatselijke tijd na vuurgevechten de politiekazerne van de stad Djakarta bin nengedrongen, aldus vernam Aneta van db zijde van de politie. Volgens de politie zijn de ongeregeld heden op verschillende plaatsen in liet cen trum van Djakarta omstreeks half vier be gonnen. Onder meer wordt gevochten in de buurt van Sawah Besar, waar zich de politiekazerne Karang Anjer bevindt. Ver schillende straten in het stadscentrum zijn afgezet, onder meer de Pasar Baroe, de grootste winkelstraat, enkele tientallen meters van het gebouw van het persbureau Aneta. Van de zijde van de politie werd aan Aneta medegedeeld, dat de mobiele brigade, de Polisi Mililcr, troepen van het basiscommando en een overvalspatrouïlle naar Sawah Besar zijn gedirigeerd. United Press meldt dat in het centrum van Djakarta een onafgebroken geratel van machinegeweren hoorbaar is. (Aneta). De avondklok te Djakarta is vervroegd van 1 uur 's nachts tot 22 uur 's avonds. Reuter bericht, dat de Ncderlandsche soldaten in Djakarta ieder dag van 14 uur 's middags af in de kazernes geconsigneerd zijn tot nadere bekendmaking, evenals in Bandoeng en de andere verzamelpunten. (ANP). De politiekazerne bij de Pa sar Baroe te Djakarta ligt ongeveer 1 km. van het paleis van Soekarno en verschil lende andere regeringsbureaux. De berichten welke broksgewijze te Dja karta worden ontvangen wijzen erop dat het leger van Westerling nieuwe aanvals- operaties heeft ontketend ten Westen en ten Noord-Westen van Bandoeng. De stad Poerwakarta, op 100 km van Bandoeng, werd om niet nader genoemde redenen tot „gesloten stad" vex-klaard, aldus verzekert men in over het algemeen goed ingelichte kringen. De spoorweg- en telefoonverbin dingen tussen Poerwakarta en Bandoeng zijn verbroken. Volgens het nieuwsbureau Antara zouden gisteren in de streek- van Poerwakarta 200 soldaten van het leger van Westerling zijn gearresteerd. Tevens wordt vernomen, dat de spoorwegverbindingen tussen Djokjakarta en Bandoeng sedert gis teren zijn verbroken. Intussen melden de Indonesische troepen dat 200 van Westerling's mannen aan de weg tussen Padalarang en Bogor (Buiten zorg) omsingeld, ontwapend en geïnter neerd werden. De juiste plaats, waar dit is geschied, werd niet bekend gemaakt. Het Indonesische persbureau Antara be richt, dat de telefoon- en telegraafverbin dingen tussen Djakarta en Bandoeng op nieuw verbroken waren. In hetzelfde be richt wordt gezegd, dat langs de verkeers weg "Bandoeng*Djakarta sterke schild wachtposten zijn geplaatst. - De republikeinse generaal Soehardjo ver klaarde later'op een persconferentie in Djokjakarta, dat geen andere weg open stond om tegen Westerling op te treden dan door middel van militaire actie. Hij zeide er op te vertrouwen dat de strijdkrachten van de „Turk" binnen een maand geliqui deerd konden worden. Volgens generaal Soehardjo kunnen de troepen van Westerling niet op de steun van de bevolking rekenen. Het leek hem het beste dat de UNO-commissie „politiek" zou interveniëren, omdat, zoals hij op merkte, de positie van het Nederlandse 89.000 man in Amerikaanse auto-industrie in staking Na zes maanden van onderhandelingen over een pensioensregeling zijn heden on geveer 89.000 employés van de Ameri kaanse Chrysler-automobielfabrieken in staking gegaan. De „United automobile workers union", de vakvereniging van Amerikaanse arbeiders werkzaam in de automobiel-industrie, gaf, nadat heden de onderhandelingen waren afgebroken, zijn bij de Chrysler-fabrieken werkzame leden opdracht in staking te gaan. Het stakïngs- parool geldt voor alle bij dit vakverbond aangesloten arbeiders, werkzaam in de Chrysler-, de Soto-, Dodge- en Plymouth- f abrieken. leger na de overdracht der souvereiniteit vastgelegd is in de Ronde Tafel-overeen komsten van Den Haag. Hoge functionarissen gearresteerd De militaire gouverneur van Djakarta heeft volgens United Press drie hoge Indo nesische functionarissen van Pasoendan onder verdenking van medeplichtigheid aan de „affaire-Westerling" onder arrest gesteld. Het betreft hier naar gemeld wordt de premier van West-Java Anwar Tjokgami- noto, het lid van de Indonesische delegatie in Den Haag Abikusno Tjokrusujoso en de voormalige vice-minister van Defensie Arudji Kartawinata. Alle drie maakten sedert geruime tijd deel uit van het presidium van de Indone sische Mohammedaanse partij. Volgens betrouwbare bronnen streefden zij tezamen met leden van de Daroel Is lam en de mannen van Westerling naar de stichting van een Islamitische staat op West-Java. Dit laatste zou na de bezetting van Bandoeng door Westerling moeten ge schieden. Nieuwe koffiebon: 424 Het Bedrijfschap voor Granen, Zaden en peulvruchten te 's-Gravenhage heeft bon 424 Algemeen aangewezen voor het kopen van 125 gram koffie. Deze bon kan met ingang van Vrijdag 27 Januari worden gebruikt en blijft geldig voor hef. kopen bij de detaillist tot uiterlijk 12 Februari 1950. Het rantsoen moet dienen voor zes weken. Op 9Maart zal een nieuwe koffie bon worden aangewezen. Bonnen van de „voedingsmïddelenkaar- ten 909" met een lager nummer dan 424 kunnen worden vernietigd. De rantsoen- waarde van de in omloop zijnde rantsoen bonnen „HD" en „BD één rantsoen" blijft onveranderd 125 gram koffie per bon. Brand in de haven van Zaandam In Zaandam zijn vanmorgen een motor boot van de gemeentelijke havendienst en een loods in vlammen opgegaan. Twee ha venloodsen wilden met de boot, die in de loods lag. naar de haven varen. Vermoede lijk hebben zich onder het zeil, waarmee de boot was afgedekt, benzinedampen ont wikkeld, die in brand raakten toen de mo tor werd aangezet. Zowel de boot als de loods stonden in een oogwenk in lichter laaie. Daar de brandspuiten de loods moei lijk konden bereiken en bovendien het bluswater terstond bevroor, gingen loods en boot in vlammen op. Wetsontwerp, 5 procent verhoging behelzend, ingediend met terugwerkende kracht van 1 Januari af Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot tijdelijke verhoging van de uitkeringen ingevolge de Noodwet Ouderdomsvoorziening, van bepaalde ren ten ingevolge de Invaliditeitswet, van de toeslagen ingevolge de wet tct aanvullen van renten krachtens de Invaliditeitswet en van de kinderbijslagen ingevolge de Kinderbijslagwet voor invaliditeits-, ouder- doms- en wezenrentetrebkers. De Hofvijver in Den Haag. moet ten dele ijsvrij gehouden worden opdat men hieruit in geval van brand in de. regeringsgebouwen rond het Binnenhof bluswater zal kunnen putten. Hier zijn - gemeentearbeiders bezig, onder luide aanmoediging der ■watervogels, het wak open te houden ,rDe tijd is gekomen Instelling van politiek gezagsorgaan met beperkte, doch reële macht gevraagd Voor het eerst in vele jaren prijkt op de stations weer het bordje „Veerdienst Enk huizenStavoren gestaakt". De zware ijsgang op het IJselmeer maakte het voort zetten van de bootdiensten te riskant. 's-GRAVENHAGE, 25 Januari. Het internationaal uitvoerend comité van de Europese Beweging heeft te Londen in een vergadering een verzoek van de commis sie van algemene zaken van de Europese Assemblee te Straatsburg behandeld over de zienswijze der Europese Beweging ten aanzien van de volgende stappen die ge daan zullen moeten worden voor het vor men van een effectieve Europese Unie. Onder voorzitterschap van Duncan Sandys namen aan deze vergadering ver tegenwoordigers deel van de aangesloten organisaties en nationale raden van de Europese Beweging van België, Denemar ken, Frankrijk, Groot-Brittannië, Grieken land, Hongarije, Italië, Nederland, Noor wegen, Spanje, Zweden en Zwitserland. Unaniem werd de volgende verklaring goedgekeurd en doorgezonden aan de As- semblée: 1. In 1948 heeft het „Congres van Europa", in Den Haag bijeengeroepen door de Europese Beweging, verklaard, „dat voor de volken van Europa de tijd is ge komen voor overdracht van een deel hun ner souvereine rechten ten gunste van gemeenschappelijke uitoefening daarvan, teneinde hun hulpbronnen te coördineren en tot ontwikkeling te brengen. 2. Dit beginsel heeft de Europese As- semblée tijdens haar eerste zitting te Straatsburg erkend, toen zij als haar doel stelde: De instelling van een politiek Eu ropees gezag, toegerust met beperkte be voegdheden, doch met reële macht. 3. Teneinde dit doel te bereiken is het noodzakelijk, dat alle statenleden van de Raad van Europa onverwijld een pact sluiten, voor het scheppen van een Europese Unie. Dit pact dient te voorzien in het vor men van een politiek gezagsorgaan waar door de statenleden gemeenschappelijk op democratische wijze hun gemeenschappe lijke politiek vaststellen ten aanzien van de bescherming van de rechten van de mens, van buitenlandse betrekkingen en economische zaken. 4. Onder leiding van dit politiek ge zagsorgaan zouden functionele instellingen moeten worden opgericht ter behandeling van vraagstukken zoals betaalmiddelen, handel, transport, investeringspolitiek, coördinatie der basisindustriën, landbouw producten, culturele en sociale vraagstuk ken en defensie. 5. Terwijl het noodzakelijk is voor een doelmatig werken van de Europese Unie, dat alle leden van de Raad van Europa deel hebben in dit politiek gezagsorgaan, is het anderzijds niet noodzakelijk, dat allen deelnemen aan ieder van deze instel lingen. 6. Het Europees politiek gezagsorgaan dient geschapen te worden binnen het kader van de Raad van Europa, welke voldoende bevoegdheden dient te krijgen voor de opzet, de uitvoering en een demo cratische vorm van supervisie, alsmede de bevoegdheid om naar behoefte nieuwe organen in te stellen. 7. Staten die reeds in den beginne nau were organische bindingen met elkaar wensen te onderhouden, dienen te worden aangemoedigd zulks te doen door het creëren van een federale organisatie, waar van de structuur door henzelf zal moeten worden vastgesteld na gemeenschappelijk overleg tussen alle staten-leden van de Europese Unie. Deze federale organisatie blijve open voor andere staten, die op een later tijdstip de wens tot aansluiting te kennen mochten geven. 8. In verband met het algemeen belang om de bestaande betrekkingen tussen Eu ropese staten en de met hen verbonden landen overzee te handhaven en te ver sterken, zou de mogelijkheid opengesteld moeten worden voor deze landen overzee om van meet af aandeel te nemen aan die functionele instellingen, die voor hen van belang zijn. Onthulling van Washington: Sovjet-Unie sloot geheime accoorden met China WASHINGTON, 25 Januari (Reuter) „Twee geheime overeenkomsten zijn ge sloten lussen het communistische China en de Sovjet-Unie, waarbij de Sovjet- Unie „speciale rechten" worden verleend op Mandsjoerïje", aldus lieeft het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Za ken bekend gemaakt. In de bekendmaking van het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Zaken worden de beide „geheime overeen komsten", waarvan sprake is, de accoorden van „Moskou" en van „Charbin" genoemd. Het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken geeft in zijn bekendmaking nog een overzicht van de stand van zaken in de vier betrokken Chinees-Sovjet-Rus sische grensgebieden Buiten-Mongolië, Mandsjoerije, Sinkiang en Binr.en-Mongo- lïë. In zijn slotsom zegt het ministerie dat ae Russen een tijdschema hebben opgesteld voor het volledig binnen hun invloedssfeer brengen van deze vier gebieden. In de Noord-Oostpolder worden 48 be tonnen boerderijen gebouwd. Er zijn reeds 123 betonnen boerderijen gereed. Bij elke betonnen boerderij wordt ook een stenen woonhuis gebouwd. De regering is van oordeel, dat er aan leiding bestaat ook bepaalde categorieën van nïet-loontrekkenden tegemoet te ko men in de verdere stijging van de kosten van levensonderhoud, met name degenen, die een ouderdomsuitkering ontvangen in gevolge de Noodwet Ouderdomsvoorziening en degenen, die in het genot zijn van een invaliditeitswezenrente, van een weduwen- rente ingevolge de Invaliditeitswet of van een wezenrente. Een tijdelijke verhoging van de uitkeringen met een bijslag van 5 procent is naar de mening der regering billijk te achten. Op grond van de wet van 26 Maart 1949 wordt sedert 1 November 1948 reeds een bijslag op de ouderdomsuïtkeringen ver leend ten bedrage van 2,50 per maand voor gehuwden en 1,50 per maand voor ongehuwden. De -egering meent, dat voor de berekening van de nieuwe bijslag op de oudedomsuitkeringen de oude bijslagen van 2,50 en 1,50 geacht moeten worden een deel van de ouderdomsuitkering te vormen. Het wetsontwerp voorziet verder in het verlenen van een tijdelijke bijslag van vijf procent op bepaalde renten ingevolge de Invaliditeitswet. Deze maatregel zal, slechts behoeven te gelden voor de inva- liditeitsrenten en de weduwenrenten. De kosten van de voorgestelde regeling zullen naar raming een bedrag van 9.500.000 per jaar belopen. Deze kosten zullen ten laste komen van het rijk. De regering acht het redelijk, de in het ontwerp voorgestelde bijslagregeling terug werkende kracht van 1 Januari 1950 af te verlenen. Het woord is aan Feuchtersleben Ware rust is niet onthouding van bewegingzij is het evenwicht der bewegingen. Regering der Sovjet-Unie erkent de RJ.S. De Sovjet-Unie heeft besloten de Ver enigde Staten van Indonesië als een souve reine staat te erkennen en diplomatieke betrekkingen aan te knopen, aldus meldt radio-Moskou. Het besluit van de Sovjet-Unie werd meegedeeld in een nota, welke Woensdag door de Sovjet-Russiche onderminister van Buitenlandse Zaken Andrei Gromyko aan de Nederlandse ambassadeur, dr. P. C. Visser, werd overhandigd. De nota vormde een antwoord op een door dr. Visser op 24 December aan Gro myko overhandigde nota, waarin de souve- reiniteitsoverdracht wordt meegedeeld en uiting wordt gegeven aan de hoop, dat cie Russische regering de V. S. I. zou erkennen. De Sovjet-Russische minister van Bui tenlandse Zaken, Andrej Wysjinski, heeft een telegram gezonden aan de premier en minister van Buitenlandse Zaken van de R.I.S., drs. Hatta, waarin hij de Indonesi sche regering ervan verwittigde, dat zijn regering besloten heeft de Verenigde Sta ten van Indonesië te erkennen als een sou vereine en onafhankelijke staat en diplo matieke betrekkingen met de nieuwe staat aan te knopen. Kamerlid stelt vragen over „Aero Holland" Het Tweede Kamerlid de heer Ritmees ter (WD) heeft aan de minister van Ver keer en Waterstaat gevraagd of het juist is dat de minister aan de Nederlandse Charter-maatschappij „Aero Holland" restricties heeft opgelegd van politieke en commerciële aard, welke concurrerende ondernemingen in het buitenland niet in die mate ondervinden, en of de regering in „Aero Holland" een gevaar zag voor de aantasting van de positie van de KLM als lijnluchtvaartbedrjjf. Voorts vraagt de heer Ritmeester: hoeveel kapitaal zal naar de mening van de minister door de staat in de eerstkomende jaren nog in de I£LM moeien worden geïnvesteerd, wil Neder land zijn positie als luchtvarende mogend heid behouden en versterken. Mochten hiermede zeer aanmerkelijke bedragen gemoeid zijn, acht de minister het dan niet wenselijk aantrekking van particulier ka pitaal voor deze luchtvaart in principe zoveel mogelijk te bevorderen? Dit jaar zal een aanvang worden gemaakt met de bouw van een vaste brug over de IJsel te Doesburg. De schipbrug (foto) die ettelijke malen per dag voor het scheep vaartverkeer geopend moet worden, zal dan kunnen verdwijnen. IJs nog onbetrouwbaar Het ijs is alleen op de ijsbanen betrouw baar. zowel in Haarlem en omgeving als elders in hel land. Tochten kunnen daardoor nog niet gemaakt worden. Bovendien wor den vele vaarten voor de scheepvaart open gehouden. Uit Marken wordt bericht, dat het ijs op ae Gouwzee nog zeer zwak is. De burgemees ter ontraadt het publiek ten sterkste zich hierop te begeven, aangezien zulks levens gevaarlijk is. Er is geen enkele baan op het ijs uitgezet en c-nige waaghalzen, die de ge vaarlijke overtocht maakten, durfden niet meer terug te keren over het ijs. De veerdiensten BeusichemCulemborg, AmerongenEek en BergenVierlingsbeek zijn gestremd. Ten behoeve van het postverkeer van en naar Ameland is een pendeldienst Leeuwar denAmeland geopend met een Auster, een twee-persoonsvliegtuig van de luchtstrijd krachten. Wedstrijden in dc omgeving van Haarlem Het bestuur'van de IJsclub „Duin en Daal" te Bloemendaal heeft voor Vrijdagmiddag wedstrijden uitgeschreven voor leerlingen van de Bloemendaalse scholen. Op de ijsbaan „De Volharding" te Heem stede worden Vrijdag wedstrijden gehouden voor alle lagere scholen in de gemeente onder leiding van de heer D. Kikkert, hoofd van de Dreef school. Zaterdagmiddag worden wedstrijden om het kampioenschap van de vereniging gehouden. De afstand bedraagt 160 meter. Ook staan wedstrijden in schoon- rijden voor dames, heren en paren op het programma. Dorpentocht in Noordholland Wanneer de vorst aanhoudt zal Zondag 29 Januari de dorpentocht in Noordholland kun nen doorgaan. Op het ogenblik is de route nen doorgaan. Op het ogenblik is de route zal deze over de binnenwateren plaats vin den. De Oostzaner- en Ilperplassen en het Wormer- en Jisp.erveld, alsmede de eilands polder bij de Rijp en Graft bieden mogelijk heden. Een kleine en een grote tocht zouden i gereden kunnen worden. Zaandam kan als startplaats in aanmerking komen. Van der Waals terechtgesteld Bij Koninklijk Besluit is afwijzend be schikt op de ingediende gratieverzoeken ten behoeve van Anton van der Waals, tot de doodstraf veroordeeld bij sententie van 't Bijzonder Gerechtshof tc 's-Gravenhage. Het vonnis is hedenochtend voltrokken. Van der Waals was V-man van de S.D.- leider Schreieder. De boerderij van de heer G. Boersma te Wartena is grotendeels uitgebrand. De inboedel ging geheel verloren. Het vee kon worden gered. AANHOUDENDE VORST Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond, opge maakt ie 10 uur: Droog weer met enkele overdrijvende wolkenvelden en hier en daar ochtend mist. Zwakke tot matige wind, hoofd zakelijk tussen Zuid en Oost. Vannrcht en morgenochtend lichte tot matige vorst en morgen overdag lichte vorst tot temperatuur om het vriespunt. 27 Januari: Zon op 8.29 uur, onder 17.18 uur Maan op 11.26 uur. onder 2.57 uur Hoog en laag water in IJmuïden Donderdag 26 Januari: Hoog water: 8.57 en 21.24 uur. Laag water: 4.18 en 16.46 uur. Vrydag 27 Januari: Hoog water: 9.48 en 22.24 uur. Laag water: 5.08 en 17.39 uur.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 1