Publiekrechtelyke Bedrijfsorganisatie aangenomen met 301 1 stemmen De radio geeft Vrijdag Kansen van Labour gedaald Wereldnieuws j PANDA EN DE MEESTEIDMUZIKANT J Winst Rotterdamse Bank nog iets hoger dan m 1948 Donderdag 26 Januari 1950 Eerste Kamer De bedrijfschappen zullen zelfstandigzijn, maar niet onafhankelijk van de overheid (Van onze parlementaire redacteur) De Eerste Kamer heeft Woensdagmiddag het wetsontwerp inzake de publiekrechte lijke bedrijfsorganisatie aanvaard met der tig tegen elf stemmen. Tegen stemden de A.R. (met uitzondering van de heer Schipper), de C.H., de V.V.D. en de C.P.N. Bij de discussies vond mr. R e g o u t (K. V.P.), die overigens de opzet van 't wetsont werp juist vond en het zelf eveneens staats rechtelijk in orde achtte, dat staatssecreta ris Van der Grinten verstandiger had ge daan aan de grondwettelijk bezwaarden tegemoet te komen, vooral ook omdat het hier een zaak betreft, die het gehele Neder landse volk aangaat en dus zo groot moge lijke instemming moest hebben. Prof. Molenaar (V.V.D.) nam de heer Oosterhuis onder handen wegens zijn felle aanvallen op de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie. Prof. Molenaar stemde in met het beginsel van de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie, maar vond dat het aan hangige voorstel lal van zeer zwakke plek ken had, bijvoorbeeld, dat de Stichting van de Arbeid niet voldoende tot haar recht komt en dat nu de overheid verplicht is waarnemers aan te wijzen ter bijwoning van de vergaderingen van bedrijfschappen. Maar hoe dit zij, er was geen sprake van, dat men beducht behoefde te zijn voor sabotage van de wet door prof. Molenaar's geestverwanten, als het ontwerp eenmaal wetskracht zou hebben. Integendeel, het bedrijfsleven zal dan alles doen wat in zijn vermogen is om de P.B.O. tot zegen van het gehele Nederlandse volk te doen strekken. Volgens de heer Van Santen (C.P.N.) was het ontwerp fascistisch en in overeen stemming met de wensen van het groot kapitaal. „Hoe verklaart u dan de weer stand die hiertegen in de kringen van de grote ondernemers bestaat?" interrum peerde hierop minister Van den Brink. Na een betoog van de heer Tjalma (A.R.) over de gemeentebedrijven en de P.B O. kon van de ministerstafel na een korte schorsing worden geantwoord. „Het doel van de economische politiek is gericht op evenwicht in de betalingsbalans, een zo hoog mogelijk voortbrengingspeil en handhaving van volledige werkgelegen heid" verklaarde minister Van den Brink, die er op wees dat Nederland in de toekomst nog meer onder de invloed zal komen te staan van het ons omringende economische milieu. Tussen dit en onze nationale economie is een zo nauw mogelijk contact nodig en daarvoor kan de bedrijfs organisatie veel nuttigs bereiken. Men moet door de groepen datgene laten regelen wat zij even goed of beter kunnen regelen dan hogere (overheids) organen. Zulks hebben de economische professoren met hun critiek niet voldoende ingezien. Natuurlijk moet de groepsvorming niet schadelijk zijn voor het algemeen belang. Met behulp van een kar tel-wet kan eventueel .het maatschappelijk schadelijke van economische machtscon centratie worden tegengegaan. Daarnaast is van grote waarde, dat de bedrijfsgenoten zelf verantwoordelijkheid krijgen. De be- drijfslichamen zijn wel zelfstandig, maar niet onafhankelijk. Tenslotte bestreed mi nister Van den Brink, zelf oud-hoogleraar in de staathuishoudkunde, enige hoofdpun ten van het professorale adres tegen het ontwerp. Minister J o e k e s sprak over de sociale kant van het wetsvoorstel. Hij deelde mede, dat over de indeling van het bedrijfsleven in 26 groepen volledige overeenstemming tussen hem en staatssecretaris Van der Grinten bestaat. Deze laatste zette uiteen, dat de organen uit het bedrijfsleven zelf moeten voort komen. De arbeiders zullen daarin op voet van gelijkheid met de ondernemers als be drijfsgenoten werkzaam zijn. De loon arbeiders moeten opgenomen worden in onze maatschappelijke organisaties. Doet men dat niet, dan zou zulks aan de com munisten welgevallig zijn. „Heeft de heer Van Santen, die in deze wet de dictatuur van het groot-kapitaal be weert te zien, haar nu wel heus goed ge lezen?" vroeg mr. Van der Grinten, die hierna de aanwijzing van een regeringsver tegenwoordiger verdedigde, die zo nodig met het oog op het algemeen belang de vergaderingen van de besturen der bedrijf schappen zal kunnen bijwonen. Met alle waardering voor de Stichting van de Arbeid ware het niet juist geweest deze privaat rechtelijke stichting een plaats in deze wet te geven. HILVERSUM I. 301.5 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Gewijde muziek. 8.45 Platen. 9.15 Voor zieken. 9.30 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Zang en piano. 11.30 Koninklijke Militaire Kapel. 12.00 Strijkorkest. 12.30 Weerbericht, 12.33 Metropole-orkest. 18.00 Nieuws. 18.15 Neder landse" liedjes. 13.45 Platen. 14.40 Voordracht, 15.00 Kamerorkest. 15.40 Voordracht. 16.00 Kamerkwartet en voordracht. 10.30 Lichte muziek. 17.05 Cello en piano. 17.30 Friese voordracht. 17.45 „Hier en nu". 18.00 Geeste lijke liederen, 18.15 „Financieel en econo misch allerlei". 18.30 Voor de strijdkrachten. 19.00 Nieuws. 19.15 Regeringsuitzending. 19.35 Platen. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.05 Platen, 20.15 Radio Philharmonisch Orkest en soliste. 21.15 „De Pers in het parlement". 21.35 Lichte muziek. 22.05 Platen. 22.15 Orgel concert. 22.45 Overdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Platen. HILVERSUM II. 414.5 M. 7.00 Nieuws. 7.18 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Orgel. 8.50 Voor de vrouw. 9.00 Platen. 10.00 „Thuis". 10.05 Morgenwijding. 10.20 Platen 10.30 Voor de vrouw. 10.45 Pianorecital- 11.15 Voordracht. 11.35 Accordeonorkest. 12.00 Pla ten. 12.30 Weerbericht. 12.33 Sportpraatje. 12.45 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Lichte mu ziek. 13.45 Platen. 14.00 Voor de vrouw. 14.20 Promenadeorkest en solist. 15.00 Boekbespre king. 15.20 Fluit, hobo en klarinet. 16.00 filmprogramma. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Trio. 17.20 Muziekcauserie. 18.00 Nieuws. 8 15 Felicitaties 18.45 Kwartet. 19.00 „Denk •m de bocht". 19.15 Platen. 19.30 „Gelovige mensen". 19.45 ..Een radiokrabbel". 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespreking. 20.10 Orgel 20.30 „Mensen aan het werk". 21.00 Verzoek programma. 21.25 „Aether-forum". 21.55 Bui tenlands weekoverzicht. 22 10 Theater-orkest en koor. 22.40 ..Vandaag". 22.45 Avondwijding. 23.00 Concertgebouworkest. En nu de grondwettelijke vraag. De re gering was tenslotte gekomen met de mo gelijkheid van instelling van bedrijfschap pen bij algemene maatregel van bestuur, omdat het hierdoor aan hel bedrijfsleven gemakkelijker zal vallen bepaalde weer standen tegen de instelling van een bedrijf schap te overwinnen. Psychologisch zal dat van groot belang blijken te zijn. Bovendien verlicht men onder meer de taak van de Kamer en voorkomt men ook grote ver traging. Overigens was het veel aangevoch ten artikel 67 grondwettelijk in orde. Zozeer was de regering van het grote belang van deze wijze van instellen van bedrijfschap pen overtuigd, dat zij voor de bezwaarde minderheid niet. uit de weg kon gaan. Na de replieken ging het ontwerp er met 30 tegen 11 stemmen door. V.V.D., Commu nisten, Christelijk-Histovischon en Anti- Revolulionnairen, behalve de heer Schip per, cjie voorstemde, waren in de oppositie. India tot republiek uitgeroepen Opinie-enquetes wijzen Uit: NEW DELHI, 26 Januari (Reuter). Kort na tien uur plaatselijke tijd heeft de Indiase gouverneur-generaal, Radja Gopa- lachari, de republiek India uitgeroepen. De plechtigheid had plaats in Durban Hall te New Delhi. Dr. Radjendra Prasad legde daarna de eed af als eerste president van de republiek India. In alle steden hadden grote feestiviteiten plaats. Geen millionnair Het bericht in ons blad van gisteren over het fortuin van de arbeider bij de Hoog ovens, C. Hoogduin, blijkt onjuist te zijn. Hoewel wij meenden, dat de betrouw- baaiheid van de door ons ingewonnen in lichtingen boven iedere twijfel verheven was. kwamen ons reeds spoedig na het ter perse gaan van de krant geruchten ter ore die op een mystificatie duidden. Volgens de heer Hoogduin is hij het slachtoffer geworden van een laffe grap. Een of andere „goede vriend" zou hem een pseudo-notavis op zijn dak gestuurd hebben om hem het schone verhaal van erfenis uit Amerika te doen. Op dit bericht zijn vele verslaggevers en persfotografen gisteren naar zijn woning gekomen tot het verkrij gen van nadere gegevens. Indien de lezing van de heer Hoogduin juist is past voor de bedrijvers van deze flauwe aardigheid slechts een woord van afkeuring, te meer daar mevrouw Hoog duin door de emoties der laatste dagen geheel overstuur is geraakt. De „Delftdijk" in Bremerhaven binnengesleept Geen der 68 opvarenden is gewond Woensdagavond is de Delftdijk door vier Duitse sleepboten de haven van Bremer haven binnengesleept. Er brandde geen enkel lichtje aan boord, daar de electrische installatie door de ontploffing van de mijn vernield was. De kapitein van het schip, de heer Olden- burger, verklaarde dat het schip zich op ongeveer 50 mijl ten Noorden van de We- sermond bevond, op weg naar Rotterdam, toen hij een doffe ontploffing hoorde. Op hetzelfde ogenblik werd het schip twee voet getild en weigerden roerinstallatie en machines. Ook de radio bleek defect te zijn. Onmiddellijk werd een noodzender in wer king gesteld, waarmede men S.O.S.-seinen uitzond. De kapitein gaf order de redding boten gereed te houden. De daarop volgende uren werkte de ge hele bemanning aan het stoppen van een lek, dat door de mijn in de romp van het schip was geslagen. Het was een drijvende mijn, aldus de kapitein, zoals er nog vele op de Noordzee ronddrijven. De eerste sleepboot arriveerde in de mor gen en de Delftdijk werd met een snelheid van vijf knopen naar Bremerhaven ge sleept. „De gehele bemanning, bestaande uit 68 koppen, heeft zich prachtig gehou den. Niemand liep enig letsel op" verklaar de kapitein Oldenburger. De Delftdijk zal op de werven van de „Norddeutsche Lloyd" hersteld worden. Omgekomen vlieger-arts met militaire eer begraven Het stoffelijk overschot van de luitenant ter zee-vlieger-arts dr. A. E. Schuringa, die Vrijdagmiddag met een Firefly nabij Leiden verongelukt is, werd Woensdagmid dag op de begraafplaats Oud Eik en Dui nen in Den Haag met militaire eer begra ven. Op de begraafplaats bevonden zich vice- admiraal jhr. J. E. van Holthe, bevelheb ber der zeestrijdkrachten, luitenant-gene raal C. Giebel, chef Marine-staf, schout bij nacht-vlieger H. Schaper, vlagofficier van de Marineluchtvaartdienst, schout bij r.acht P. C. Broekhoff, chef Geneeskundige Dienst Zeemacht, generaal-majoor.dr. Wil- kens, chef van de Geneeskundige Dienst der Koninklijke Landmacht, een deputatie van de K.L.M. en vertegenwoordigers van de Rijksluchtvaartschool. Nadat het stoffelijk overschot in de groeve was neergelaten en een peloton mariniers twee salvo's had afgevuurd sprak schout bij nacht Broekhoff, die zeide, dat dr. Schuringa als chef van het vlieg-me- disch centrum op Ypenburg zeer gezien was bij alle marine-vliegers. Zijn heen gaan is een grote slag voor de marine. Gebouwen van Artis moeten gemoderniseerd worden In de afdelingsvergadering van de Pro vinciale Staten is bij de behandeling van het voorstel van Gedeputeerde Staten om een subsidie te verlenen voor het dekken van een tekort van de Koninklijke Zoölo gisch Genootschap „Natura Artis Magistra" meegedeeld, dat Artis reeds geruime tijd een zorgenkind is. De grond is eigendom van de gemeente Amsterdam en van de provincie. Er is voor Artis een „tienjaren plan" gemaakt, dat nog nader moet wor den uitgewerkt ên dat meer dan een mii- lioen gulden zal kosten. Vooral de gebou wen moeten dringend verbeterd worden. Het bezoek wordt steeds minder en daar door levert de exploitatie regelmatig te korten op. Voor herstel van de gebouwen verleende Wederopbouw tot dusver geen toestemming, echter wel voor herstel van de verblijfplaatsen der dieren. In Artis worden de dieren niet. zoals elders, geëx ploiteerd. Ook levert de pacht geen grote sommen op. Tenslotte werd meegedeeld, dat Artis zowel voor de Universiteit als voor de jeugd van het grootste belang is. De Delftdijk Tegen ex-„Oberleutnant" twintig jaar geëist Hij liet zeven Nederlanders in Rhoon fusilleren Twintig jaar gevangenistraf met aftrek eiste de officier van justitie tegen de 51- jarige fabrieksarbeider K. Schmitz uit Breijell (Duitsland) die Woensdag terecht stond voor de bijzondere strafkamer van de Rotterdamse rechtbank. S. die „Oberleutnant" bij de „Kriegs-' marine" was, werd er van beschuldigd op 11 October 1944 opdracht te hebben gege ven te Rhoon zeven Nederlanders te fusil leren en zes woonhuizen, een electrisch watergemaal en een loods in brand heeft laten steken, als repressaille voor het feit dat. een Duitse soldaat tegen een draad was gelópen, waarop electrische stroom stond.- De soldaat werd op slag gedood. De president van de bijzondere straf kamer vroeg aan de verdachte: „Gelooft u dat u het recht had deze mensen zonder enig vonnis dood te schieten Verdachte verklaarde, dat hij een schriftelijk bevel gekregen had om de mensen te fusilleren. Hij wist niet wie het ondertekend had. De officier zeide, aan te nemen, dat er een bevel geweest- is, maar het moet des tijds voor verdachte duidelijk zijn geweest, dat dit onrechtmatig was. Een beroep op overmacht en ambtelijk bevel ging volgens hem niet op, Verdachte's raadsman, mr. J. H. Arnold uit Arnhem, merkte op, dat men in ver dachte de kleine „Angestellte" moet zien, die het ongeluk heeft gehad officier te worden. Hij vroeg de rechtbank de uiter ste clementie voor zijn cliënt. Bloembollenhandelaren wegens deviezenfraude veroordeeld Het gerechtshof te 's-Gravenhage ver oordeelde vier inwoners van Sassenheim wegens deviezen-overtredingen ieder tot twee maanden gevangenisstraf voorwaar delijk. Bovendien werden aan deze bloem bollenhandelaren boeten opgelegd. J. H. v. H. kreeg 4000 boete. J. J. R. 500 boete, N. W. P. 18.000 boete en F. B. ƒ2000 boete. Vijf jaar geleden, in 1945, wezen de enquêtes van het Britse Gallup-instituut uit. dat de Arbeiderspartij méér stemmen zou behalen dan Churchill's Consertieve Partij. Dat onze Gallup-enquêtes dus op de grote kans van een nederlaag voor Win ston Churchill, de gevierde oorlogsleider, wezen, werd met meewarig ongeloof be groet. Des te moeilijker is het voor ons nu, omdat thans opinï-onderzoek na opinie onderzoek wijst op een groter stemmen percentage voor de Conservatieven. Wij weten allen, dat opinie-peilingen er enige procenten naast kunnen ziin. En dat de stemplannen van vandaag straks, op 23 Februari, wanneer Engeland naar de stem bus gaat, wel wat veranderd kunnen zijn. Wanneer wij nu spreken over een groter aantal stemmen voor de Conservatieven dan voor Labour, gaat dit alleen om de tot nu toe gehouden Gallup-enquêtes. Vóór de fatale datum van 23 Februari zullen wij er nog meer houden, maar de cijfers, die het opinie-onderzoek tot nu toe gevon den heeft, zijn de moeite van het bekijken waard. Van 1945 tot 1947: meerderheid voor Labour Bij de verkiezingen in 1945 kreeg de Britse Arbeiderspartij 48 van alle uit gebrachte stemmen. De Conservatieven kregen 40 Bij de enquêtes in de loop van 1946 bleek het percentage Conservatieve stem men eerst te dalen, later weer wat te stijgen, doch Labour behield in deze opinie-peilingen gemakkelijk de leiding. In Januari 1947 bleken de Conserva tieve en Labour-percentages dichter bij elkaar gekomen te zijn. In de Gallup en quête van die maand haalde Labour 44 V? en Churchill's partij 41 i/2 Toen kwam de kolenerisis. De door de Labour-regering genationaliseerde mijnen lieten Engeland in de kou zitten. De per centages voor Arbeiderspartij en de Con servatieven kwamen gelijk. In de zomer van 1947 kwamen de eer ste dollar moeilijkheden. De LaböUr-cijfers dalen verder, de Conservatieven winnen terrein. Op dit laatste moment zouden de Con servatieven een heel grote kans op een meerderheid in het Lagerhuis gehad heb ben, Er gingen ook regelmatig Conserva tieve stemmen op om het Parlement te ontbinden en nieuwe verkiezingen uit te schrijven. Die «temmen werden heel luid, toen de Gemeenteraadsverkiezing in Lon den een grote vooruitgang van de Conser vatieven te zien gaven. In de tussentijdse verkiezingen (by-elections) in verschillen de districten behield Labour echter alle zetels, al ging het Labour-percentage steeds achteruit en behaalden de Tories in elk dezer by-elections meer stemmen, hoe wel niet genoeg om de Labour-candïdaten te verslaan. In de loop van 1498 kwamen geen grote verschuivingen naar voren en de Conser vatieven behielden de leiding. Begin 1949 bleken de Labour-cijfers echter weer wat op te lopen: Enquête Januari 1948 431/2 Februari 1948 Augustus 1948 Januari 1949 Februari 1949 Conser Labour vatieven 431/a 441/2% 42 46 431/z 46 41 42i/2 411/2 45 40 48 .41 48 41 48 42 45 41 48 40 44 40 45 44 45 40 42 40 46 41 46 42 44 42 43 42 45 Dan, in de zomer van 't vorig jaar, be ginnen de dollar-moeilijkheden weer, er ger dan te voren. In September devalueert Sir Stafford Cripps het Pond, en talloze valuta's devalueren mee. Het Conservatie ve stemmen-aandeel stijgt. October 1949 40 48 November 1949 38 48 December 1949 40 45 Vraaggespreken, die op 't ogenblik genou- den worden en een enquête, die de vol gende maand nog zal plaats vinden, zul len het verdere verloop van de strijd laten zien. Te vroeg voor „voorspelling". Ook de laatste enquête-uitslag vóór 23 Februari a.s. is geen voorspelling, want tussen ons laatste interview en de stem dag zelf kan er nog veel gebeuren. Met de nodige voorzichtigheid kan echter toch wel iets gezegd worden over de samen stelling van het Lagerhuis, dat wij na 23 Februari a.s. kunnen verwachten. Al maakt het Engese kiesstelsel, waarbij de „general elections" eigenlijk bestaat uit honderden aparte verkiezinkjes in elk stemdistrict, dat heel wat moeilijker dan in landen met „evenredige vertegenwoordiging" (zoals Nederland). Die voorlopige verwachtingen zijn: Een spannende race, met een kleiner stemmenverschil dan in 1945. Meer Conservatieve stemmen en min der Labour-stemmen dan vijf jaar ge leden. Kans op een hoger percentage Libe rale stemmen (n.l. 11 a 13 dan in 1945 (9 4e Nog niets te zeggen over wie na Febru ari en nieuwe regering zal kunnen vor men. Daarvoor moeten op zijn minst de nieuwe Gallup-enquêtes van deze en de volgende maand worden afge wacht. Merkwaardig is tenslotte dat van het Engelse volk zelf een meerderheid een Labour-overwinning verwacht (n.l. 46 tegen 30 een Tory-overwinning), terwijl dat in Nederland, blijkens een N.I.P.O.- peiling net zo is. (In Nederland: 38 ver wachtte in November vorig jaar een La bour-overwinning, 23 een Conservatieve meerderheid, 39 geen mening). De aankoop van „Boschbeek" voor het Provinciaal Ziekenhuis In de Dinsdag te houden vergadering van de Provinciale Staten van Noordhol land zal aan de orde komen het voorstel van Gedeputeerde Staten tot aankoop van „Boschbeek" voor het Provinciaal Zieken huis nabij Santpoort. Dit voorstel is reeds in een der afdelingen van de Provinciale Staten behandeld. Een der leden merkte op, dat de prijs van de grond laag is en vroeg mede naar de waarde der aanwezige huisjes. EeA ander lid vroeg, of niet ten aanzien van de kapitalisatie dezelfde weg kon worden bewandeld als destijds ten aanzien van de zogenaamde Schapenduinen was ingesla gen. Een derde lid zeide. dat aangezien het terrein pas over vijf-en-twintig jaren beschikbaar is het beroep op de opper vlakte van vergelijkbaar recreatieterrein, dat reeds thans bij andere inrichtingen ter beschikking staat, als weinig ter zake die nend moest worden beschouwd. Van de zijde van Gedeputeerde Staten werd er op gewezen, dat de prijs door de Prijsbeheersing is vastgesteld. De waarde van de drie arbeiderswoningen kan met de grond op 4.000,gesteld worden. Inderdaad ligt het in het voornemen om nader te bezien, welke instantie het kapi taal moet verschaffen: de Provincie of de Ziekenhuizen. De bedoeling van 't noemen van de omvang van de recreatieterreinen bij andere inrichtingen was uitsluitend geweest om het toekomstig belang van het Provinciaal Ziekenhuis aan te tonen en te bepleiten, dat de Provincie, waar zich thans de gelegenheid hiertoe voor deed, op het terrein voor het Ziekenhuis beslag moest leggen. De vergadering adviseerde de voordracht van Gedeputeerde Staten te aanvaarden. Hans Kaart trad ontactisch op Djakarta, 26 Januari. (Reuter). Het gezelschap van Hans Kaart is gisteren onder bescherming van militaire politie te Djakarta aangekomen, nadat het geweigerd had voor Indonesische officieren te Peka- ..longgn op. te treden. Hans Kaart deelde mede dat'op hét Ógenblik, dat men op liet punt .s.toh'd, een uitvoering te beginnen, die georganiseerd was voor Nederlandse soldaten die op hun repatriëring wachten, vier TNI-of<ficieren binnenkwamen. „Ik verklaarde toen, dat ons contract inhield, dat wij alleen voor Nëderlandse soldaten spelen, waarna wij het toneel verlieten", aldus Hans Kaart. Het Nederlandse legercommando gaf op dracht dat het gezelschap zich naar Dja karta zou begeven, naclat de TNI-officie- ren een klacht hadden ingediend wegens belediging, aldus Reuter. Dochter des huizes stelde inbreker buiten gevecht Toen de dochter van een bewoner van een huis in de Willem van Oranjelaan te 's Hertogenbosch Woensdagavond haar ka mer binnenkwam en het licht aandraaide, ontdekte zij een haar onbekende man. Er ontstond een vechtpartij, waarbij zij de man met het hoofd tegen een balk sloeg. Toen de vader en een broer toesnelden was het pleit reeds ten gunste van de dochter beslist. De politie nam de inbreker mee. Het bleek dat hij kans had gezien een aantal gouden en zilveren sieraden weg te nemen. Hij had reeds zes jaar gevange nisstraf voor inbraken en diefstallen ach ter de rug. Uitspraken van de rechtbank De arrondissementsrechtbank heeft van morgen de IJmuidenaar B. S. wegens heling tot 6 maanden gevangenisstraf met aftrek veroordeeld. De eis luidde tien maanden. De kruidenier A. Z. uit Nieuw- Vennep werd wegens het zonder vergun ning voorhanden hebben van sterke drank conform de eis tot 50 gulden boete ver oordeeld. Explosie. Op het Australische tankschip I Tarakan heeft zich gistermorgen in de haven van Sydney een benedendekse I explosie voorgedaan. Er brak brand uit en een aantal leden van de bemanning werd ingesloten, zodat reddingsploegen met snijbranders in de weer moesten komen om hen te bevrijden. Er wordt melding gemaakt van 3 doden en 40 gewonden. Geen hoop meer. Men heeft de hoop opge- geven om de Nederlandse missionaris) H. Hendriks en de missiebroeder A. van Dam, die sinds verleden week wor den vermist toen een Amerikaanse I boot met 60 passagiers bij het eiland I Mindanao omsloeg,.nog levend terug te vinden. Zij behoorden beiden tot de Missionarissen van het Heilig Hart te Tilburg. De boot kapseisde door een harde windvlaag. Overval. De auto van kolonel Luca, die1 aan het hoofd staat van de speciale troepen die de bandietenkoning Giu-| liano het vuur na aan de schenen leg gen, werd gisteravond op Sicilië plot seling bestookt met handgranaten en! een regen van mitraillleurkogels. De kolonel gaf zijn lijfwacht bevel de bandietenstelling aan te vallen en men slaagde erin een van de belangrijkste handlangers van Giuliano, Pecoraro, te doden. Verzoek. liet West-Duitse parlement heeft met algemene stemmen een motie aan- nomen waarin de regering wordt aan bevolen onderhandelingen te openen met de geallieerden, teneinde tot. af. schaffing van de doodstraf in West-j Duitsland wegens vergrijpen tegen de bezetters te komen. Geen haast. Max Brauer, de burgemeester van Hamburg, die door de Nederlandse regering is uitgenodigd tot een bezoek aan Den Haag, heeft vandaag meege deeld dat hij zijn bezoek zal moeten uitstellen tot hij met het werk, dat is blijven liggen gedurende zijn bezoek van twee maanden aan de Verenigde Staten, gereed is. Vergeten. In Oost-Duitsland is de samen-] steller van een handboek, dat een lijst 1 van prominente schrijvers bevat, van1 zijn functie ontheven omdat hij ver-; geten had de namen van Stalin en Wilhelm Pieck (de Oost-Duitse presi-1 dent) er in op te nemen. Noodweer. Te Catanzaro in Zuid-Italië zijn 3Ö0 gezinnen dakloos geworden, door dat een zware storm, die gepaard ging met regen- en hagelbuien, hun huizen totaal vernielde of zwaar beschadigde, Vele dieren zijn omgekomen en een spoorlijn is over een lengte van acht kilometer weggespoeld. Eieren voor zün geld. De Russische roman schrijver Valentin Katajev heeft zich accoord verklaart met de critiek die dn „Prawda" onlangs op zijn laatste roman heeft uitgebracht. Katajev schrijft zelf in de „Prawda" dat de critiek gerecht vaardigd is en dat hij zijn roman zal wijzigen, „omdat zijn eer als schrijver in het gedrang is gekomen". Repliek. -Een 20-jarige Italiaanse student te Agrigento zal zich voor het gerecht moeten verantwoorden, wegens het doodschieten van een 34-jarige docente, toen hij niet voor een examen slaagde. Volgens de beschuldiging wachtte hij haar buiten op en loste twee schoten op haar. Volk en politie. Het hoofdkwartier van dQ Oost-Duitse VolkspoHtie heeft-een be loning-van 5000 Oostmarken uitgeloofd -•*- r voor het arresteren en terugbrengen van gedeserteerde leden der Volkspoli- tie. In de gehele Oostelijke zóne en spe. ciaal langs de grens, is dit aanbod dooï middel van aanplakbiljetten kenbaar - gemaakt. Stad staakt, puizenclen telegrammen lagen gistermprgen op het bureau van cld Italiaanse president, Luigi EinaudiL uit de „treurende" stad Reggio di Calabria - op de punt van de „teen" van Italië, Zij waren verzonden door 45.000 bur gers van de stad die in staking zijn ge gaan uit protest tegen het voornemen der regering, de hoofdstad van de Zui delijke provincie Calabria van Reggió nar Cosenza 160 km. verder Noordelijk te verplaatsen. 16. Ja, je ziet het wel; het pad der kun stenaars gaat niet over rozenen maestro Fiedelduin werd wel èrg door het ongeluk achtervolgd. Hij leunde op het achtertrapje van de woonwagen en sprak: „Ach, zo zie je, leerling.kies een andere loop baan voordat het te laat is! Wij, kunste naars. stuiten overal op moeilijkheden. Het is dat ik niet anders kan, dat ik moét. ach ja, ach ja! Wat naar is dat toch alle maal! En mijn mooie viool wordt helemaal nat, mijn groot instrument.Want in tussen regende het nog steeds. Nu had ook Panda er genoeg van, en hij riep naar de woonwagen-bewoner, die zijn gezicht nog maar steeds niet had vertoond: „Als we dan niet mee kunnen rijden, meneer, kunnen we dan niet even schuilen voor de regen?" „Tja, tja! Dat is een moeilijke vraag!" zei de stem van binnen, terwijl er enig geschuifel klonk waar men uit zou kunnen afleiden, dat de eigenaar van de wagen onderweg was naar de achterdeur. „Een zeer moeilijke vraag, vriend! Mijn goede hart zegt natuurlijk onmiddellijk volmondig „ja!" maar er bestaan voor schriften, ziet ge? Weet dan, dat ge staat voor de Directie-Wagon van het beroemde Circus Bonabluto, en een dwingend voor schrift van de directie leert ons, dat deze wagon slechts toegankelijk is voor het personeel! Maar daar ge immers kunste naars zijt, zoudt ge misschien tot het per soneel van deze vermaarde instelling toe kunnen treden, en dan zou ik u toegang kunnen verlenen! Reeds de Klassieken leerden het ons: Quod licet directorum, non licet oxo!" E11 met deze woorden wierp de directeur van het Circus Bonabluto ein delijk zijn achterdeurtje open en kwam te voorschijn. Panda sprong met een kreet omhoog, want het teasNu ja, wie het was kun je op de tekening zien en dan hoef ik al niets meer te zeggen. ..Joris!" riep Panda. „Jij! Weer! Joris Goèdbloed 14.435.957 822.716 2.000.000 l.OOO.OOO 6.805.700 4.050.000 Dividend 9 procent De RotterdamseBank verschijnt weef als eerste in de rij der Nederlandse grote banken met haar verslag. Gezien de grote omvang van dit bankbedrijf (250 vesti gingen in Nederland) is het verschijnen van het verslag nog geen maand nadat het boekjaar verstreken is, een prestatie van betekenis. Verwachtte men algemeen een lichte teruggang in de resultaten der banken, die der Rotterdamse Bank wijzen uit, dat de winst in 1949 voor haar nog iets hoger was dan in het gunstige jaar 1948: 1949 1948 (gulden) (gulden) Bedrijfsinkomsten 29.784.780 29.263.116 Bestemming: •Bedrijfsonkosten 14.741.167 Pensioenfonds 997.859 Pensioenfonds, extra 1.250.000 'Statutaire reserve 2.500.000 Bijzondere reserve 1.000.Ó85 Belastingen 5.368.000 Dividend 4.050.000 id. in procenten 9 9 De bedrijfsonkosten ondergingen weder om ëen stijging. Deze zullen, hu per 1 Januari 1950 de loonsverhoging van '5 pro cent is ingegaan, verder toenemen. Ook het pensioenfonds moet versterking onder gaan. Reeds uit cle winst van 1949 is een bedrag van 1.250.000 extra in het pen sioenfonds gestort. Dat de omvang van zaken in 1949 verder is toegenomen, blijkt uit de debiteuren rekening, die steeg van 119 millioen tot 135 millioen; de crediteurenrekening liep van 865.5 millioen tot 924.2 millioen op, Onder deze rekening zitten overigens nog reserves verborgen, o.a. de reserve tegen eventuele risico's en de belastingreserve, De belastingreserve werd dit jaar met 1.5 millioen minder gedoteerd dan het vorige jaar. De directie der Rotterdamse Bank ver wacht een daling in de haar toevertrouwde gelden naarmate de achterstand in de af wikkeling van fiscale maatregelen inge lopen wordt. Uit de balans blijkt de hechte positie van dit bankbedrijf. De 140 gebouwen bij voorbeeld staan op de balans voor één gulden, inclusief het nieuwe pand te Rotterdam. In het vorige verslag is mede gedeeld dat de verzekerde waarde der ge bouwen 65 millioen bedraagt. En voorts zouden wij wel eens de specificatie vajl de crediteurenrekening willen zien

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 2