A3 c J Werkzaamheden op de Academie en in atelier De radio geeft Zaterdag Cijfers over de industrialisatie vertonen geen opwekkend beeld 1Ö.25 !90 2.40 PANDA EN DE MEESTER-MUZIKANT Wereldnieuws Vrijdag 27 Januari 1950 2 Het ingewikkelde vakbeeldhouwen Een beestenwerkdat verstand en vaardigheid eist De beeldhouwer heeft grote kosten. Al lereerst voor zijn uitgebreid gereedschap (een gipsspatel kost gauw f 2.50 een hout beitel f 5.- en daarvan heeft hij tientallen nodig), verder voor klei-arbeid, gipsgieten, steenhakken en houtsnijden. Voor elk ma teriaal heeft hij telkens een ander soort gereedschap nodig. Vor de klei vele boet- seerhoutjes. miretten, houten snijmessen en passers in allerhande uitvoeringen. Voor gips metalen gladde en getande spateltjes in vele vormen en holle gipsmessen. Voor steenbewerking stalen (puntig, glad of ge tand) beitels, bouchard-hamers (veelpun- tige hamers), stalen mokers en electrische boren. Voor hout de bekende gutsen, steek beitels en houten hamers. Verder punteer- machines om de beelden in steen over te brengen of vergrotingsmachines om ze in andere maten om te zetten. Al deze dure gereedschappen zijn niet in Holland te krijgen en moeten dus uit het buitenland komen. De vereiste ruime ateliers zijn no dig maar onbereikbaar hier te landen. In Italië en elders hebben de beeldhouwers vier zeer grote werkplaatsen van 15 meter lang, 15 meter breed en 25 meter hoog om daarin afzonderlijk te ontwerpen, te boet seren of gips te gieten, voor steenbewer king en voor het opstellen van hun in steen of brons uitgevoerde beelden, waar gebruik wordt gemaakt van lorries op rails, kranen en hijsmachines enzovoorts. Op de Academie Van de kunstenaar wordt een veelzijdig talent gevergd. Op de Academie leert hij de mens als een psychologische en physio- log'ische verschijning kennen. Want zowel de ziel als het lichaam moet hij kunnen uitbeelden, hetgeen zoveel gevoel als ver standelijk inzicht eist. Zijn opleiding om vat dus de studie van de anatomie, van de functie der spieren en dergelijke zaken meer, maar bovendien van de beginselen der aesthetica, cultuurgeschiedenis, filoso fie, iconografie, compositie en proportie leer en verder het tekenen naar het leven de model. Als hij een aangeboren talent bezit, gaat dit alles veel gemakkelijker door het louter aanvoelen er. doet hij als de oude Grieken deden: net bestuderen van de menselijke figuur in beweging bij de grote sportde- mor.straties. Het rijk eist examens, die in hoofdzaak neerkomen op een verstande lijke proef. Maar daarnaast heeft het rijk bij wijze van prijskamp Prix-de-Rome in gesteld om zodoende het accent op de kunstprestatie te kunnen leggen. We weten dat (om bij de Haarlemmers te blijven) Pier Pander, Jac. van Looy, Jan Sluijters, mevrouw J. Mendlik-Mijnssen (de echtge note van de bekende zeeschilder uit Aer- denhout), ondergetekende, M. Andriessen (tv/eede prijs), later zeer veel jongeren zoals Joh. Limpers en mevrouw E. Draaisma Hoye deze prijs hebben gehaald. Voor Haarlem een ongekend aantal. Maar zij werden niet zoals de beeldhouwer Charles Vos te Maastricht met een fanfare corps ingehaald! Na de vooropleiding aar, de Kunstnijver heidsschool en het vier of vijf jaar durende bezoek aan de Academie wordt hij einde lijk op de maatschappij losgelaten. Dan begint hij aan kunst te denken. Het doet daarom vreemd aan dat thans kunstnijyer- heids-knapen van twintig jaar tot genieën worden uitgeroepen, zich niets van de tech niek aantrekken en in een museum de beste plaatsen krijgen toegewezen. Doch deze absurditeit laat ik maar in het midden. Gieten en hakken Wij zullen nu de beeldhouwer volgen in zijn 'atelier. Deze begint met zijn eerste visie vast te leggen in een stukje klei van nauwelijks 12 centimeter hoog. Vele schet sen op schaal volgen nadien en tenslotte worden deze enige malen uitgewerkt, ver duidelijkt en vergroot. Telkens een grotere schets totdat voor een monument de twee of drie meter bereikt zijn aangepast bij de eisen van ruimtelijkheid, monumentaliteit en in evenwicht gebracht met de omgeving. Het werk wordt nu op ware grootte uit gevoerd. Eerst maakt hij een staketsel van ijzer en hout. Hij timmert voorlopig zijn monument in elkaar en behangt dit met houten kruisjes met ijzerdraad, waaraan de klei zich vasthecht. Deze constructie moet sterk zijn, anders zakt het kleibeeld in elkaar. Dan volgt het afgieten in gips. Het is riskant dit lang uit te stellen. Het hout gaat rotten, de vorst kan intreden waardoor al voor VERHUIZINGEN groot en klein Transporten door geheel Nederland Goederen zijn verzekerd ROZENSTRAAT 13 TEL. 20020 (Adv.) HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.15 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 10.00 Voor kinderen. 10.15 Platen 11.00(Voor zie ken. 11.45 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Metra pole-orkcst 12.30-12.33 Weerbericht. 12.50 Sportpraatje. 13.00 Nieuws. 13.20 Amuse mentsorkest 14.00 Harmonie-orkest. 14.20 Engelse les. 14.40 Jongenskoor. 15.00 Letteren en kunsten. 15.35 Promenade-orkest. 16-30 Gregoriaans. 17.00 Voor kinderen. 18.00 Piano en orgel. 13.15 Weekoverzicht. 18.30 Voor de strijdkrachten. 19.00 Nieuws. 19.15 Actualitei ten 19 25 Parlementair overzicht. 19.3o Pla ten.' 19.45 Regeringsuitzending. 20.00 Nieuws. 20.05 De gewone man. 20.12 Platen. 20.15 Lichtbakc-n". 20.40 Platen. 21.00 Gevarieerd orogramma. 21,45 Puzzle. 21.55 Populair concert 22.35 West-Indisch commentaar. 22.4o Gebed 23.00 Nieuws. 23.15 Platen. HILVERSUM II. 414.5 M. n nn 7 00 Nieuws. 7.18 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.40 Orgel. 9.00 Platen. 10.00 Medische causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Feuille ton 10.35 Voor arbeiders in continubedrijven, 11,35 Cello en piano. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Weerbericht. 12.33 Platen. 12.55 Kalen der. 13.00 Nieuws. 13.15 Dansmuziek. 13.50 Platen. 14.00 Voor de jeugd. 14.20 Politie- muziekkorps. 14.50 Platen. 15.00 Boekbespre king. 15.15 Kamerorkest. 16.00 „Van de wieg tot het graf" 16.15 Amateurs. 16.45 Sport- oraatje 17.00 Platen. 17.30 Voor de jeugd. 13 00 Nieuws 18.15 Populaire liedjes. 19.00 Artistieke staalkaart. 19.30 Bijbellezing. 19.4o „Passepartout". 20.00 Actualiteiten. 20.12 Varia. 20.15 Blaasmuziek. 20.45 Gevarieerd programma. 21.45 Socialistisch commentaar. 22 00 Sextet. 22.25 „Onder de pannen", 22.40 Dansmuziek. 23.00-Nieuws. 23.15 Kwartet. 23.35 Platen. het werk verloren gaat. Men kan practisch op de vette klei trouwens geen maten ne men of aflezen. De strijd met gips, voor iedere beeldhouwer een nachtmerrie. Men moet daar niet gering over denken. Het beeld moet in stukken gegoten worden om dat anders het werk veel te zwaar is om te hanteren en de klei met constructie latei- niet verwijderd kan worden. Wie dit gieten van groot werk eenmaal meegemaakt heeft en tegen wat rommel of moeite op ziet, zou voor eeuwig dit vak afzweren. Dit is een waar beestenwerk. De gips wordt namelijk dun als karnemelk op de klei gespat en vliegt dus alle richtingen uit. Alles komt onder de gips en de beeldhouwer gaat er langzamerhand uitzien als een sneeutvpop, Het leuke is dat de gips na enkele minuten volkomen hard is, hetgeen wil. zeggen: ook hij zelf, zijn atelier, zijn gereedschap en het beeld. Er moet dus in een zeer snel tempo gewerkt worden, waarvoor veel verstand en vaardigheid noodzakelijk zijn. De beeldhouwer moet verschillende doorbraken van te voren vaststellen en hij doet dit door zinken plaatjes in zijn beeld te steken, zó dat hij een der vele stukken In zijn tweede artikel gaat Theo van Reijn nader in op de practische moei lijkheden van wat hij noemt: het inge wikkelde vak beeldhouwen. Morgen wordt deze kleine reeks besloten met een korte beschouwing van de toe komstmogelijkheden. afdamt, om dat apart te bewerken. Meest al heelt hij dan voor de voorkant een stuk of tien vormen nodig die als een legkaart op zijn beeld komen en één voor één be handeld moet worden. Ieder stuk is onge veer 80 centimeter in het vierkant en weegt na bewapening met hout en ijzer ten minste 50 kilo. Zijn alle stukken ge reed, dan worden ze weer ingevet, op elkaar gepast en versterkt. Na harding wordt de buitenste vorm met hamer en beitel stuk geklopt en komt het beeld te voorschijn. De kunstnijverheidsjongens deinzen voor al deze moeilijkheden terug. Het is veel eenvoudiger om een plank uit te zagen, die te versieren met kippengaas en draadna gels, een likje verf daarover heen te sme ren. Dan kan hij verder nadenken over de benaming voor zijn moderne visie! Nu begint het hakken in steen. De pun- teer-machine komt voor de dag om vast te stellen hoever men hakken moet en kan de voltooiing van het beeld beginnen. THEO VAN REIJN. rsp De beeldhouwer Theo van Reijn in zijn atelier, bezig met het afpunten. Dr. W. Drees onthulde portret van Gandhi De minister-president dr. W. Drees heeft gistermiddag in een der zalen van kasteel Oud-Wassenaar een levensgroot portret van Mahatma Gandhi onthuld. De ambassadeur van India dr. Mohan Sinha Metha gaf de opdracht tot het schil deren van dit portret aan de Haugse kunst schilder George Claassen. Het is bestemd voor het gebouw van de ambassade van India. De onthulling geschiedde op de dag van de uitroeping van de onafhankelijke republiek India. De ambassadeur had voor het bijwonen dezer plechtigheid een klein aantal per sonen uitgenodigd. Aanwezig waren de minister-president, de grootmeesteres van de Koningin mevrouw baronesse Van Tuyll van Serooskerken, de ambassadeurs van de Verenigde Staten, Frankrijk en Groot Brittannië, de Zwitserse gezant, me vrouw Stikker, de vice minister-president mr. J. R. H. van Schaik, het Eerste Kamer lid mr. G. J. van Heuven Goedhart en me vrouw. de wnd. secretaris-generaal van Buitenlandse Zaken en mevrouw, dr. H. N. Boon, mr. en mrs. N. B. Menon, secre taris van de ambassadeur van India en mr. L. Bhandari eerste secretaris van de ambassade van India. De ambassadeur van India herinnerde er aan, dat de onafhankelijkheid en de vrij heid van India op unieke wijze zijn ver kregen. Men dankt dit aan de idealen van Mahatma Gandhi, wiens beginsel het was liefde en vrede zonder geweld te ver ier ij gen. De ambassadeur had opdracht gegeven lot het schilderen van Gandhi's portret aan een Nederlandse schilder, om daarmee tot uitdrukking te brengen het samengaan van Nederland en India. Hij verzocht vervolgens dr. Drees het schilderij te onthullen, omdat deze door zijn eenvoud, zijn oprechtheid en zijn werk ter bevordering van de vrede, de ide alen van Gandhi zo zeer nabij komt. Dr. W. Drees wenste het volk van India op deze dag geluk. Hij herinnerde eraan, dat in de grondwet van India de beginselen van de meest nobele leider, die India ge kend heeft. Gandhi, tot uitdrukking komen en heette de republiek India welkom in de gemeenschap der volken. Hierna nam dr. Drees het doek weg, dat de schilderij nog aan het oog onttrokken had. De genodigden zaten na de plechtigheid aan een lunch aan, die door de ambassa- deur van India werd aangeboden. Door de lucht naar nieuwe weiden Elf drachtige koeien en een slier hebben in de afgelopen nacht door de koude lucht lagen boven Europa, maar warm beschut in de romp van de vracht-Skymaster „Zee land" in tien uur.de lange reis gemaakt van Kopenhagen naar Athene. Het inladen van deze kudde was zeer vereenvoudigd door gebruik te maken van een loopbrug, zoals men deze bij de scheepvaart aantreft. 1-Iet betreft hier een partij eerste klas Deense melkkoeien, die bestemd zijn voor het kroondomein van koning George van Grie kenland. Voor het vertrek waren alle die ren door een Deense veearts gekeurd. Uiteraard had de K.L.M. voor dit zeer spe- icale transport de nodige maatregelen ge nomen. 's Ochtends om acht uur is de vliegende kudde in Athene gearriveerd. De Deense pers noemde dit het grootste veetransport dat ooit door de lucht is gegaan. Het totale transport had een gewicht van 6500 kg. Conflict tussen tandartsen en gemeente Win terswijk Medewerking aan schooltandl artsendienst opgezegd wegens woonruimtevordering In de gemeenteraadsvergadering van Winterswijk hebben burgemeester en wethouders inlichtingen verstrekt over de gang van zaken bij de schooltandartsen dienst. De opzet was dat in Winterswijk de vijf plaatselijke tandartsen de dienst zouden verzorgen. De plaatselijke tand artsen verklaarden zich hiertoe bereid. Tot dat bij een tandarts te Winterswijk, die met een lclein gezin in een groot huis woont, door B. en woonruimte werd gevorderd. Het beroep van deze tandarts tegen de woonruimtevordering werd door een commissie uit Gedeputeerde Staten van Gelderland afgewezen. De Winterswijkse tandartsen verklaar den hierna, dat zij zich niet meer voor de schooltandartsendienst beschikbaar stelden. Verscheidene raadsleden gaven hun ont stemming te kennen over dit besluit van de Winterswijkse tandartsen. Met alge mene stemmen werd tenslotte overeenkom stig een voorstel van B. en W. besloten, dat een tandarts uit Gorssel in Winterswijk dit jaar de dienst zal verzorgen. SAJMAPÏRiN TABLETTEN' keren een opkomende kou of griep. Koker 75 en -10 ct. Haarlemmer kocht de buit van in Tiel gepleegde inbraak De politie te Tiel heeft een man gear resteerd die bekende in de nacht van Dins dag op Woensdag in een juwelierszaak te Tiel te hebben ingebroken. Hij ontvreemd de voor een waarde van duizenden guldens. De buit had hij aan een inwoner van Haarlem verkocht voor ruim 800. De Haarlemmer is eveneens gearresteerd. De buit was reeds in andere handen gekomen en het kostte de politie veel moeite deze terug te krijgen. Mr. 3. MEDNEN: Behalve financiële en fiscale belemmeringen bestaat er gebrek aan mensen die leiding kunnen geven. De Anti-Revolutionnaire Partij heeft te 's-Gravenhage haar jaarlijkse partijconfe rentie gehouden. De voorzitter van het Cen traal Comité van A.R. Kiesverenigingen, de heer J. Schouten, heeft de conferentie met een korte toespraak geopend, waarna het onderwerp „industrialisatie" in behan deling werd genomen. Mr. J. Meynen heeft hierover een inleiding gehouden. Hij stelde de vraag: Hoever zijn wij nu met de in dustrialisatie van ons land gevorderd? De cijfers daarover vertonen geen opwekkend beeld, meende hij. De productie is verge leken met 1938 minder gestegen dan vrij wel overal elders in West-Europa, Ondanks de arbeidsvrede, die wij hier gekend heb ben na de oorlog en de stakingsgolven elders steken toch onze naburen met kop en schouders boven ons uit. Wij hebben zelfs onze bevolkingsaanwas sinds 1930 niet in onze industrie kunnen opnemen, al thans niet een evenredig deel daarvan. In de periode tussen 1930 en 1947 is er geen toenemende maar afnemende industria lisatie geweest Mr. Meynen gaf daarvoor enkele oorzaken aan. Door de crisis in de dertiger jaren en door de bezettingstijd is ons productieapparaat achterop geraakt. Bovendien ontving de ondernemingsgeest niet de nodige prikkels. Voor het jaar 1950 is het nodig door rationalisatie van de be drijven de arbeidsproductiviteit te ver hogen. De daardoor vrijkomende arbeiders zal men aan het werk moeten zetten aan 'nieuw aan te schaffen machines! hetzij in de bestaande bedrijven, hetzij in nieuw te vestigen industrieën. Aan vestiging van nieuwe industrieën zijn thans echter grote risico's verbonden. De bouw- en installatiokosten zijn hoog. Het prijspeil van de te importeren grond stoffen is onzeker. De Nederlandse invoer rechten zijn zo laag, dat zij vrijwel geen bescherming bieden. Aan deze bezwaren dient men tegemoet te komen door de staat een deel van de thans extra zware risico's over te laten nemen. Nodig is voorts uit breiding van de Nederlandse basisindus trieën, vooral in de meiaal- en in de che mische sector. Wanneer men de tarieven niet wil verhogen dan zal men op andere wijze de inheemse industrie in de moeilijke beginjaren moeten beschermen. Nog vaak hoort men de mening, dat bij een vrije economie de industrialisatie van Nederland heus wel van zelf tot stand zal komen. Zo is het volgens mr. Meynen niet. Onder de huidige omstandigheden zou een vrije eco nomie voor ons land moeten leiden tot ver- pauperisering en tot een massale emigratie. Onze relatieve achterstand in het indus triële peil, onze sterke bevolkingsaanwas en onze armoede aan grondstoffen moeten daartoe leiden De taak der overheid Wat is nu de taak van de overheid? Zij moet het wetenschappelijk onderzoek be vorderen en helpen financieren, hetzij rechtstreeks, maar vooral ook door het verlenen van financiële en fiscale facili teiten. Modernisering van het productie apparaat moet door de fiscale politiek niet belemmei-d, maar döor premies bevorderd worden. Financiering van de „aanloopkos ten" van een nieuwe industrie met steun van de gemeenschap zal eveneens nieuwe initiatieven mogelijk maken. Van zeer gi'oot belang acht mr. Meynen ook de menselijke factor. Hij stelde daarbij Amerika als voorbeeld. Daar is het onder wijs niet in de eerste plaats gericht op het bijbrengen van kennis, maar op de ont wikkeling der persoonlijkheid. Het is ook niet bestemd voor eén kleine groep, die men dan tot grote hoogte kan opvoeren, maar integendeel voor een brede laag. Door deze massale opleiding beschikt Amerika over een zeer grote greep van voor allerlei vakken goed getrainde mensen, waaruit met gemak kan worden geput voor het be zetten van allerlei posten. De ontwikkeling der persoonlijkheid leidt tot groter onder nemingsgeest en tot de wil iets van zijn werk te maken. Wij daarentegen zijn sinds de dertiger jaren in het defensief, aldus mr Meynen. Men zal meer durf moeten hebben Men zal hier aan jongeren al vroeg moeten leren verantwoordelijkheid .te dragen. Dat zal wel eens tot ongelukjes leiden, maar be langrijker is dat het de progressiviteit in de onderneming en het initiatief vergroot. Men bereikt er ook mee, dat bij het ver dwijnen van de oude garde een nieuwe generatie in staat is haar taak over te nemen. De Amerikaanse industrie steunt niét zozeer op het peil van haar leiders in eerste linie, maar op het merkwaardig grote aantal krachten op het tweede plan, die gereed staan om de openvallende plaat- IJSVOGELS—RACING PARIS 4—2, In de Apollohal te Amsterdam behaalden de Ijsvogels een overwinning van 42 op de Racing Club de France uit Parijs. De tussen standen waren 22, 20, 00. sen te bezetten. In Nederland wordt het al duidelijk dat wij voor industrialisatie op grote schaal nauwelijks de nodige leiders hebben. Hierin kan alleen op lange termijn verbetering worden gebracht. Op korte ter mijn, zo besloot mr. Meynen, zal men de fiscale en financiële belemmeringen moe ten wegnemen. De oplossing van het finan cieringsprobleem is terecht het startschot, genoemd voor een massale modernisering en uitbreiding van de Nederlandse in dustrie. SPECIAALHUIS VOOR KOUSEN EN LINGERIES BARTELJORISSTRAAT 7 HEROPENING WOENSDAG 1 FEBRUARI TE 2 UUR HEROPENINGS AANBIEDING ZWANENDONS NACHTHEMD in zalm en bleu maten 42 t/m 48 ZWANENDONS P Y A in Zalm en- bleu maten 40 t/m 46 M A 15.95 POPLIN NACHTHEMD 95 in zalm en bleu maten 40 t/m 48 POPLIN PYAMA 10.75 In zalm en bleu maten 40 t/m 48 ELEGANT T R I C hemdje en panta lon, fUn weefsel, per stuk KOUS links geweven, moderne kleuren O T E N Grote sortering Onderjurken 2- cn 3-dellge Garnituren. 17. Tja, Panda schrok wel heel erg, toen de geheimzinnige woonioagenbewoner nie mand minder bleek te zijn dan Joris Goed- bloed, dat wonderlijk individu, tuaar hij al zo vaak onaangename ervaringen mee had opgedaan! „Ach melieve!" sprak Joris zalvend. „Verrast het u mij zo te zien? Overweldigt u de vreugde over deze mooie ontmoeting? Mij ook. mij ook! Ik gevoel gans met u mede! En hoeveel schoner zal ons samengaan nu worden, nu de Kunst ons bindt! Met één oog reeds zal u duide lijk zijn, dat ik inmiddels een der grootste en bekendste, om niet te zeggen geniaalste, kunstenaars des tijds ben geworden. Het bloeiende circus-bedrijf, dat gij hier voor u ziet, mag ik geheel het mijne noemen. en nu ik zie, dat gij, vrindje mijner kinds heid, het zijt die aan mijn deur komt klop pen om vertroosting, nu overwin ik ook mijn laatste aarzeling, en nu nodig ik u van ganser harte uit, om mét mij de we reld te veroveren voor de kunst.! Treedt toe tot de lustige staf van mijn vermaard circus, wat ik u bidden uiag ik zal u maken tot de grootste en meest geziene kunstenaars der aarde. Arti et Amicitia! gelijk de sociëteit genaamd was, waar ik mijn studentenjaren sleet!" Panda bleef nog wat wantrouwigwant- die kénde Joris te goed maar de brave maestro Fiedel- dum was tot tranen toe bewogen. „Dat is héél mooi gezegd!" riep hij. „Wat treft dat allemaal goed! U wilt kunstenaars aan uw instelling verbinden, en ik bèn er een! Ik ben zelfs een zeer gróót kunstenaar'" ..Ik zie het u aan, mijn beste", antwoordde Joris vriendelyik. „Ik kan u gebruiken als clown." Maestro Fiedeldum liet met een kreet van pijn zijn viool vallen.... Temperament. Tussen de inwoners van Reggio, de hoofdstad van de provincie1 Calabrië en Cantanzaro, 90 kilome ter van Reggio gelegen is een felle „stedenstrijd" onfbrand. Bij een protestdemonstratie in de nauwe hobbelige straten vah het op een heu- vel gelegen Cantanzaro tegen het be sluit van de regering dit stadje niet ir, i aanmerking te laten komen voor hoofd- stad der provincie werden 20 personen gewond, toen de politie met de knuppel de demonstranten uit elkaar joeg. Een in der naast samengesteld „comité van burgers" had „verraders en zwakkelin- gen", die „onze grote zaak" niet steu nen, 24 uur de tijd -gegeven om. „de'ze roemrijke stad" te verlaten. Intusspn beschuldigden de inwoners van Reggio: die van Cantanzaro 'er van, dat' zij „trachten ons.'de macaroni uit de'mond te stoten" door .een andere hoófdstad'.te wensen. Te Cantanzaro is een algemene staking afgekondigd. Men dreigt allo j treinen die het stadje op weg naar Reggio passeren tot stilstand te bren gen. en Reggio de electriciteit te ont houden. Strenger. De Oost-Duitse regering heet! meegedeeld, dat er strenger zal worden! opgetreden tegen sabotage, brandstieh-j ting on spionnage in de Oost-Duitse re publiek. „Een betere opleiding en in lichtingen aan de veiligheidsorganen) van de stad moeten deze in staat stellen de toegenomen activiteit van saboteurs, brandstichters en spionnen met succes te bestrijden", aldus de mededeling. Rumoer. Toen de Britse premier Attlee gisteren in Londen in een toespraak ter gelegenheid van het uitroepen der re- publiek van India verwees naar „de vrije kameraadschap op basis van. ge lijkheid van het gemenebest", klonken er kreten 111 de zaal van „en hoe staat het met Afrika?". Toen hij het woord „democratie" gebruikte riep men „wat denkt ge van democratie in India?", Anderen riepen echter „stilte" en „or de". Attlee nam tijdens het rumoer plaats. Toen hij enkele minuten later zijn toespraak vervolgde, applaudis seerde men. Eerder hadden enige jonge mannen, die zich Indiase communisti sche studenten noemden, buiten de ver gaderzaal met spandoeken gedemon streerd. Vergeving-. De Siciliaanse bandietenleider Salvatore Giuliano heeft in een brief laten doorschemeren, dat hij van de re gering een kwijtschelding wenst. Da brief werd door een onbekende koerier aan het blad „Giornale di Sicilia" over handigd. Hij zegt hierin onder meen „Men kan geen vrede bereiken door middel van vervolging, doch door duld- zaamheid en vergevensgezindheid. Vre de en voorspoed van een volk weer- spiegelen cle grootheid van zijn leiders", Giuliano zeide met grote vreugde ver nomen te hebben, dat zijn moeder vrij gelaten was; Zijh aanhangers hebben inmiddels de dood van 100 politieman nen op hun geweten. Gekapseisd. Op een druk punt in de zaken wijk van Mannheim is gisteren een tramwagen in een scherpe bocht uit de rails gelopen en omgeslagen. Vijf der inzittenden zijn gedood en 55 anderen werden ernstig gewond. Beeld. De Italiaanse beeldhouwer, Attilib Sèlva, is ernstig g'èwönd, löen èéh1 groot beeld, waaraan hij- werkte omviel. Het beeld'was bestemd voor een kerk, welke ter ere van de tegenwoordige Paus wordt gebouwd. Het is echter gebro ken. Straf. Emil Steiner, de zestigjarige voor malige hoge functionaris van de Zwit serse PTT. die sinds 1924 copieën Van geheime' telegrammen van buitenlandse gezantschappen te Bern naar hun res pectieve regeringen aan de Franse ge heime dienst heeft verkocht en die ook een handel dreef in afdrukken van te legrafische mededelingen van banken en zaken-firma's aan hun vertegen woordigers in het buitenland, is door een krijgsraad te Bern tot veertien jaar gevangenisstraf, een boete van 14.610 Zwitserse francs en verlies van alle burgerrechten veroordeeld. Steiner ver. klaarde met deze practijken te zijn be gonnen omdat zijn vrouw hem niet ge noeg „zakgeld" gaf. REPARATIE MATRASSEN 's morgens gehaald, 's avonds gebracht H. DE GRAAFF GROTE HOUTSTRAAT 103 HAARLEM TEL. 11485 (Adv,) Tassenfabriek te Groenlo uitgebrand Door onbekende oorzaak ontstond Don derdagavond brand in de tassenfabriek var de firma Hofmann te Groenlo. Het vuur greep snel om zich heen en leverde groot gevaar op voor de aangrenzende metaal- warenfabriek en steenfabriek. De bedrijfs brandweer der metaalwarenfabriek begon het blussingswerlc, dat spoedig werd over genomen door de plaatselijke brandweer. Ook de brandweren uit Lichtenvoorde en Winterswijk verleenden assistentie. Na een uur was men het vuur meester, doch de fabriek was toen nagenoeg uitgebrand. Van goederen en machines werd weinig gered Bedrag van f 1500 bijeen gebracht voor de schaatsrijders De actie voor het fonds tot uitzending van een Nederlandse schaatsenrijdersploeg naai het Europees kampioenschap in Helsinki is afgelopen. Uit alle delen van het land, ondei andere van sanatoria, voetbalverenigingen oud-deelnemers aan de Olympische Spelen zijn bij de Koninklijke Nederlandse Schaat- senrijdersbond bijdragen binnengekomen. Bijeengebracht is een bedrag van f 600. De kosten van de uitzending zijn f 1500. De reeds Zondag gedane toezegging van de zijde van het Olympisch Stadion om het ontbrekende bedrag voor zijn rekening te nemen, komt neer op £900, Geen veldsport in Haarlem De Haarlemse Korfbalbond heeft alle voot Zaterdag en Zondag vastgestelde wedstrijden afgelast. Alle voor Zaterdag 23 en Zondag 29 Januari door de KNVB vastgestelde wedstrijden zijn afgelast. Het programma -wordt verschoven naar Zaterdag 4 en Zondag 5 Februari. Ook het programma van de afdeling' Haar lem van de KNVB is een week verschoven, Alle wedstrijden, welke v-oor dit week einde door de Koninklijke Nederlandse Hockeybond waren vastgesteld, zijn afgelast,

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 2