Vuurwerk, eeuwenoude vreugde-uiting Minderleerlingen opdeGymnasia, Lycea en HBS-en RADIO Taxi? Bel i.2.3.4.5 Vrijdag 27 Januari 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarleinsche Courant 3 Vein de mens Fabricage een kostbaar en riskant karwei Een overzicht van het fabrieksterrein. Reeds eeuwenlang heeft het vuurwerk een grote aantrekkingskracht uitgeoefend op de mens. De Chinezen kenden het reeds voor de Christelijke jaartelling, daarna werd het overgenomen door de Arabieren en pas veel later in de Middeleeuwen deed het zijn intrede in Europa. Sinsdien zijn cr steeds lieden geweest die geheel en al in de ban van dit spel van licht, kleur en geluid raakten en hun leven wijdden aan zijn vervolmaking. Het waren er niet veel, maar zij waren er altijd: rusteloos zoekende kunstenaars naar altijd weer nieuwe combinaties en composities, nimmer tevreden met het bereikte resul taat, doch voortdurend strevende naar het ii og-nooit-geziene. De heer A. J. Kat, directeur van de N.V. Koninklijke Nederlandse Kunstvuurwerk fabrieken v/h Joh, Loeff te Leiden een bedrijf dat reeds in 1720 werd gesticht, al heette het toen anders is een van hen. Wanneer hij ons het effect van een zijner grootste bommen tracht duidelijk te maken gelijkt hijzelf wel een brok vuur werk cn we houden ons hart vast dat hij van puur enthousiasme uit elkaar zal spat ten. Soms, zo vertelt hij, schiet hem midden in de nacht een idee te binnen. Dan staat hij op, grijpt kleurpotloden en papier en werkt de gedachte uit.Alles in de na tuur beziet hij op de mogelijkheid in vuur te kunnen uitdrukken Watervallen, bloe men, vogels, vissen, ja wat al niet, inspireren hem en verschijnen eens op een schone zomeravond in kleurige licht- boeketten, waaiers en fonteinen aan de donkere hemel. De heer Kat heeft niet van huis uit in het vak gezeten. Zijn vader was uitgever van een courant. waarvan een der medewerkers uit liefhebberij „klein vuur werk" maakte. De jonge Kat keek de kunst af en toen het hem gelukt was zelf „rotjes" en „gillende keukenmeiden" te maken, had hij er zoveel zin in gekregen, dat hij naar Antwerpen trok om zich verder te be kwamen. Meesterknecht van achttien jaar Hij was toen veertien jaar. Vier jaar later had hij zoveel geleerd, dat hij bij Euggierie in Rijssel. een der grootste vuurwerkfabrieken in die dagen, als mees terknecht kon worden aangesteld. Door familie-omstandigheden moest hij naar Nederland terugkeren, waar hij in dienst trad bij de firma Loeff in den Haag. die op een oppervlakte van nauwelijks drie bij drie meter vuurwerk fabriceerde. Later kon de heer Kat deze zaak overnemen. De fabriek werd naar Leiden overge bracht, waar zij in de loop der jaren uit groeide tot de belangrijkste vuurwerk fabriek van het Europese continent. Zelfs de Chinezen als weinig andere volken op de pyrotechniek verzot kennen haar naam en een brief uit het Hemelse Rijk met- geen andere adressering dan: „Kat vuur werkfabriek Europa" werd door de post prompt in Leiden afgeleverd. In Singapore leverde men een monstervuurwerk ter ge legenheid van het huwelijk van Prinses Elisabeth van Engeland met Lord Mount- batten. Men verzond kisten vol pyrotech- nische wonderwerken naar Zanzibar, naar alle eilanden van de Nederlandse Antillen, naar Zuid-Afrika, naai' Egypte, Palestina. Madeira zo goed als naar Zuid- en Noord- Amerika. Afghanistan en Indonesië. Op het ogenblik is men druk in de weer met de bestelling voor de viering van de verjaardag van de Groot-hertogin van Luxemburg op 23 Januari. Vele fabrieksgeheimen De fabricage kent natuurlijk tal van ge heimen, doch over het algemene principe, waarop de vervaardiging berust, konden we toch wel wat te weten komen. Vuurwerk bestaat uit brandbaar mate riaal met een substantie,.die hét vuur aan wakkert. Dit is het oxyg'een. Door het toevoegen van verschil lende materialen verkrijgt men dan bijzondere mechanische, optische of accous- tische effecten. Deze mengsels, gereed voor de vulling worden aangeduid als het „sas". Met dit sas worden dan de papieren doch metaalharde kokers, gevuld en aange stampt. De lont, die de vulling tot ontbran ding moet brengen, wordt eveneens in de fabriek gemaakt van gevlochten draden katoen, die door vochtig kruit worden ge haald en op een grote haspel worden ge droogd. Wie eens gezien heeft hoe het inwendige van de grootste bom, die op het ogenblik wordt gemaakt zestien kilo zwaar, zestig centimeter hoog by een diameter van twin tig centimeter, twintig achtereenvolgende Wc ^aichaar Baby-uitzetten en kinderkleding WAGENWEG 9 bij het Houtplein (Adv.) Agenda voor Haarlem VRIJDAG 27 JANUARI Gemeentelijk Conccrtgebouy: Concert HOV, 8 uur. Frans Halsmuseum: Haarlems Kunst- gemeenschap, lezing Godfried Bomans, 8.15 uur. Nassauplein 8: Theosofische vereniging, lezing Helma Kool. 8 uur. City: „Oliver Twist", 14 j.. 2.15. 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Cassedy keert terug". 14 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Een vrouw bekent". 18 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Verloren grenzen", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Jeanne d'Arc", 14 j., 2.30 en 8 uur. (Zaterdag 1. 4.45 en 8 uur). Luxor: „Beto vering", 14 j„ 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. ZATERDAG 28 JANUARI Stadsschouwburg: „Zomer in December' «Het vrije toneeli. 8 uur. Bioscopen: Middag en avondvoorstellingen. Haarlems Muziekinstituut, Ierarenconcert. 8 uur. ontploffingen, telkens met een ander effect op een hoogte van tachtig meter heeft voor de constructeurs daarvan niets dan het grootste respect. Een ingewikkeld draden- stelsel verbindt de kleine bommetjes die het inwendige vormen. Midden in een weiland staat een speciaal voor het experimenteren met deze kanjers jngericht gebouwtje. Het maakt deel uit van het uitgebreide fabrieks complex van ruim een hectare groot, dat- een kwartier gaans buiten de stad ligt en geheel door sloten is omgeven. Ook in het midden bevindt zich een grote vijver, zodat men altijd water bij de hand heeft. Ruim dertig lage betonnen gebouw tjes, onderling door brandmuren van dertig centimeter dikte gescheiden, waarin nooit meer dan drie man tegelijk werken, geven het geheel het uiterlijk van een bunkerdorp. Behalve dit fabrieksterrein bezit de N.V. Kat nog twee cartonnagefabrieken in de stad zelf, waar al het benodigde carton- nagewerk wordt gemaakt. Tijdens de jubileumfeesten van Koningin Wilhelmina, toen men in twee dagen tijd 350 grote vuur- TWEKA TRAININGSPAKKEN le kwal. kleur marine dames- en herenmaten vanaf f 24.50 Fa. v. VASTENHOVEN OSTADESTRAAT 4—6 TEL. 10413 (Adv.) werken leverde, werkte men in totaal met bijna 400 man. Arbeiders werden aandeelhouders Natuurlijk zijn de sociale lasten in zulk een bedrijf enorm hoog. Voor de brand verzekering is het in de klasse der hoogste premiebetaler^' geklassificeerd, voor de on gevallenverzekering wordt het slechts dooi de glazenwassers overtroffen. Doch nie mand weet beter wat de mensen, die dit riskante werk moeten verrichten, toekomt dan de heer Kat zelf en hij heeft dan ook perfecte veiligheidsmaatregelen getroffen. Ook op andere wijze draagt hij bij tot een goede arbeidssfeer. Dit jaar heeft een tien tal vaste arbeiders, dat deel uitmaakt van de kern, aandelen in de zaak gekregen. Aandelen die maken dat het voortbestaan van de zaak tevens van de stem dezer ar beiders afhankelijk is. Het ligt in de be doeling van de heer Kat, dat elke arbeider die om zijn bijzondere prestaties of door zijn langdurige diensttijd hiervoor in aanmer king komt, op dezelfde wijze in de bedrijfs voering wordt ingeschakeld. Een systeem, dat weliswaar niet geheel nieuw is, doch nog zeer weinig in ons land wordt toe gepast. Ook nuttige vindingen Maar^nen legt zich niet alleen op amu sante, doch ook op nuttige zaken toe. Vuur pijlen voor de luchtvaart, scheepvaartraket ten, hagel-afweerraketten. materiaal voor de Noord Zuidhollandse Reddingmaat schappij, knalpatronen voor de Nederlandse Spoorwegen, ziedaar een greep uit de veel zijdige productie. Bovendien zijn er nog twee machines die elke week 200.000 stuks „klein vuurwerk" afleveren al het overige is overwegend handwerk. Tenslotte wordt er tegen het einde van het jaar mil- lioenen flikkerkaarsen gefactureerd. Dat alles tezamen maakt, dat men in de vuurwerkfabriek eigenlijk nooit een stille tijd kent, wel ogenblikken dat men vreest het werk niet meer af te kunnen. In Haarlem en omgeving werd, op een totaal van 4633 leer lingen, een daling van 245.geconstateerd, of 5.3 procent. Tc Limmeleven ten Noorden van Maastricht, wordt bij het Julianakanaal een nieuwe haven aangelegd, de Prinses Beatrix-haven. Hier is een bulldozer aan het werk bij cle aanleg van een nieuwe weg om de haven. „Kunst na Arbeid" met een omvangrijk programma De Christelijke Gemengde Zangvereniging „Kunst na Arbeid" te Halfweg, welke gister avond in de Gereformeerde Kerk aldaar een concert gaf, is een flink koor, waarvan Je stemmenverhouding vrij gunstig genoemd kan worden. Het ensemble kan zich verheugen over een aantal jonge stemmen, speciaal bij dc so pranen en alten, die de kooflïlank glans geven en die^jiede een waarborg voor goede resul taten kunnen vormen. Die werden ook gister avond wel verkregen, maar daarnaast hoorde men enige vertolkingen, die een minder ge wenst verloop hadden. Vooral de intonaties bo den moeilijkheden: ook de handhaving van het loonpeil. Dit laatste had voorkomen kunnen worden, indien dirigent J. Theo Westerdaai niet een stroeve melodievorming en een daarmee gepaard gaande nadrukkelijke accentuering van het woord en de lettergrepen in de hand had gewerkt door een sterk aan het metrum gebon den directie. Lenigheid van rhythmiek, souplesse bij melo dievorming, vermijding van alles wat naar „zwaarte" zweemt, is gebiedend noodzakelijk voor koorzang. Bij uitvoeringen, gebaseerd op dit principe, is het niet nodig de ontwikkeling van de tekstzinnen te onderbreken door te veel en ongemotiveerde ademhalingen, zoals deze gisteravond opgemerkt moesten worden. Zo ging het ten aanzien van de zuiverheid mis met „Avondlicht" van Bernard Zweers. de „Paas- leis" van Moss Wolff, „In de stille hachl" van H. Altink en Bortnianski's „Ere zij God". „Domine salvam fac" van A. Glessen maaste een betere indruk, maar „Bekentenis" van L. Smeets. een onbetekenend conventioneel lieder- tafelproduct. klonk nogal onrustig. „Kunst na Arbeid" had echter muziek van voornamer gehalte op haar programma dan deze „Bekentenis". Daar was Psalm 122 van J. Pr. Sweelinck, „De hemelen roemen" van L. van Beethoven, een koraalbewerking van J. S. Bach „Lofzegging" en een eerlijk epigonen- werk van F. Pijlman, Psalm 150. waarmede het koor zich van zijn beste zijde deed kennen. Het verrassende resultaat met Psalm 122 moge voor de du-igent een richtlijn worden voor samenstelling van de concertprogramma's zijn koor. In Psalm 150 zong het in October van het vorig jaar opgerichte kinderkoor „Kuiist der Jeugd" de koraalmelodie. Dat deden deze kin deren, sommige haast nog kleuters, perfect. Het was verder aantrekkelijk hun zang tc beluiste ren bij de uilvoering van enkele kinderliederen. Van het gemengde koor konden twee sopra nen zich door frisse klank onderscheiden bij haar solozang voor de uitvoering van „Panis Angelicus" van C. Franck. waarbij het koor eveneens verdienstelijk zijn taak vervulde. De organist Herman Nieland onderbrak het zeer omvangrijke vocale programma met vaar dige vertolkingen van orgelwerken van Lem- mens en Widor. Nieland begeleidde een paar malen het koor aan de piano en als organist steunde hij krachtig de gezamenlijke koraal zang. Ds D Zwaft dankte de medewerkenden en ging voor in gebed. P. ZWAANSWIJK GED. OUDE GRACHT 52 - TEL. 12' tegenover de kerk PHILIPS ERRES - WALDORP Betaling in overleg Schrijven is niet uitgesloten voor uitgesloten journalisten De officier van justitie bij de Haagse arrondissementsrechtbank eiste 14 dagen geleden drie maanden gevangenisstraf tegen de 48-jarige journalist C. uit Voor burg (Z.H.), die tot 1 Januari 1950 was ontzet uit het recht om werkzaam te zijn in enige journalistieke functie. Hem was ten laste gelegd dat hij desondanks voor een weekblad enkele artikelen had ge schreven, die ook gepubliceerd waren. Voor de rechtbank verklaarde verdach te, dat hij op verzoek van de redactie van het weekblad schriftelijk enkele zakelijke gegevens had verstrekt, welke de redactie had bewerkt tot artikelen. Hij had hier voor geen extra honorarium ontvangen daar hij reeds als vertaler bij de N.V. die het weekblad uitgeeft werkzaam was. De verdediger vroeg in zijn pleidooi wat er verstaan moet worden onder „journalis tieke functie" Hij was van mening, dat dit begrip in de Noodvoorziening Perswe zen geweld werd aangedaan en haalde een uitspraak aan van oud-minister Gielen, „dat hij die het journalistencertificaat niet had ontvangen, toch nog de ruimte werd gela ten om e.en brochure te schrijven". De rechtbank sprak de journalist vrij van het hem ten laste gelegde. JAN LEMAIRE JR. LEGT DE LEIDING VAN ZIJN VOLKSTONEELGEZEL SCHAP NEER Jan Lemaire jr., de oprichter en alge meen leider van het volkstoneelgezelschap „Het Vrije Toneel", zal van 1 Februari af geen deel meer uitmaken van deze troep, omdat hij zich in artistiek opzicht niet met de opvattingen van de troep kan vereni gen. Ook de acteur Heb van Delft heeft het gezelschap, dat deze maand in opdracht van de gemeente Amsterdam een serie kindervoorstellingen in verschillende scho len geeft, om dezelfde reden verlaten. PREDIKBEURTEN Kerkgen, der Zevendc-Dags Adventisten, in de Remonstrantse Kerk. Wilhelminastr. Zaterdag 1011 uur: Bijbelstudie. 1112 uur: Dhr. D. Vink. hulpprediker. Vergeleken bij de cursus 1948/1949 is het aantal leerlingen, dat thans de Gymnasia, Lycea en H.B.S.'en bezoekt, verminderd. Voor Nederland zijn de cijfers: '48/'49: 84.962, '49/50: 83.208. Een daling dus van 1754, of 2.1 Haarlemse cijfers Wij hebben een onderzoek ingesteld naar de toestand in Haarlem. Allereerst wat het openbaar onderwijs betreft. Het aantal leerlingen was en is: Gymnasium S? 5 Uit Haarlem 137 91 Buitengemeenten 166 159 Lorenz-lyceum Uit Haarlem 252 248 Buitengemeenten 43 43 Cooruhert-lyceum Uit Haarlem 73 124 Buitengemeenten 89 142 H. B. S.A Uit Haarlem Buitengemeenten 164 H. B. S. B Uit Haarlem 268 Buitengemeenten 238 Meisjes H.B.S. Uit Haarlem 159 Buitengemeenten 98 310 280 255 203 133 82 Totaal: Uit Haarlem 1199 Buitengemeenten 798 1131 751 1997 1882 104 219 Uit deze cijfers blijkt dat het aantal leer lingen op deze openbare scholen der ge meente met 115 leerlingen achteruitging. Het aantal leerlingen uit Haarlem daal de met 68 en uit de buitengemeenten met 47. Het is duidelijk dat er een verplaatsing is voorgekomen. Het Coornhert-lyceum trok blijkbaar leerlingen van andere scholen aan. Nu het Bijzonder Onderwijs. 37 Christelijk Lyceum 3? Uit Haarlem 347 294 Buitengemeenten 504 467 R.K. Lyc. v. meisjes Uit Haarlem 156 167 11 Buitengemeenten 193 176 17 R.K. Lyc. v. jongens Uit Haarlem 409 397 12 Buitengemeenten 309 312 3 Totaal Uit Haarlem 912 Buitengemeenten 1006 858 955 Op de bijzondere scholen daalde het aan tal leérlingen met 105: verdeeld als volgt: Uitreiking van oorlogs- herinneringskruisen In de kazerne aan de Koudenhorn is het Oorlogsherinneringskruis uitgereikt aan vijftien militairen, die in de Meidagen van 1940 gevochten hebben. De uitreiking ge schiedde in combinatie met het afscheid van de militairen van het tweede territo riale bataljon gelegerd in deze kazerne. De garnizoenscommandant luitenant kolonel H. W. Lenderink hield een toe spraak waarin hij opmerkte, dat de mili tairen, die in aanmerking kwamen voor het kruis, er prijs op hebben gesteld het te ontvangen voor het front der troepen. Aangezien de militairen van het tweede territoriale bataljon binnenkort in de bur ger maatschappij terugkeren (de helft op 1 Februari en de andere helft op 1 Maart) is de plechtigheid op deze dag gesteld. Spreker dankte sergeant Van der Willige en de leden van het muziekkorps voor hun medewerking. Vervolgens richtte de heer Lenderink zich tot de militairen die in 1940 hun plicht tegenover de Vorstin en het vaderland heb ben vervuld. Indien de binnenkort vertrek kende militairen opgeroepen zullen wor den hun plichten te doen voor de Vorstin en het vaderland dan hoopte spreker, dat zij het voorbeeld van degenen, die nu een onderscheiding ontvangen, zullen volgen. Op verzoek werd een minuut stilte be tracht ter herdenking van de gevallenen, in het bijzonder van P. van Gelder, J. L. van Kesteren en J. Koek, aan wie het oor logsherinneringskruis posthuum is ver leend. Vervolgens reikte luitenant-kolonel Len- derink de kruisen uit, eerst aan de wedu wen van de heren P. van Gelder J. L. van Kesteren en J. Koek en vervolgens aan de heren L. Lensen, A. Wouda, Strinnholm, Van Tol, Jongkind, De Kok, De Vries, Wes- seling. Van Heerden, Uittenhout, J. J. A. van Hazebroek en G. Jansen. Na de plechtigheid volgde een défilé voor de kazerne. De militairen van het tweede territoriale bataljon maakten nog een af- scheidsmars door de stad. uit Haarlem 54 en uit de buitengemeenten 51. Openbaar en Bijzonder onder wijs tezamen Nemen wij de openbare cn bijzondere scholen tezamen, dan zien wij dat het aan tal leerlingen bij de cursus 1949/1950 3915 bedroeg cn bij de thans lopende cursus 3695. Het aantal leerlingen uit Haarlem ver minderde met 122 en uit de buitengemeen ten met 98. Tezamen dus 220. Deze daling is dus bijna 6 Het percentage voor Haarlem is dus be- langer hoger dan voor liet gehele land. Bij het beoordelen van de Haarlemse cijfers moet ook rekening gehouden worden met het Kenncmcr Lyceum. Daar daalde het aantal leerlingen van 576 lot 549. dus met 25. Het aantal leerlingen van de Meisjes school „Het Kopje" te Bloemendaal. bleef dit jaar constant, namelijk 142. Bij elkaar is het aantal leerlingen uit Haarlem en omgeving, dat een Gymnasium, een Lyceum of een H.B.S. bezoekt, dus met 245 gedaald op een totaal van 4633. wat neerkomt op 5.3%. Zeer sterk is het aantal leerlingen op het openbaar Gymnasium te Haarlem gedaald. Vooral als wij ook de cursus 1947'1948 daarbij betrekken. De cijfers zijn: '47/48: 384. '48/'49303 en '49/'50: 250. Een uiteenzetting van de wet houder van Onderwijs Deze vermindering van het aantal leer lingen op het Gymnasium heeft verschil lende verklaringen. Allereerst komt daarin tot uiting de doorwerking van de reorga nisatie van het onderwijs. Wij wisten dat het gevolg daarvan een daling van het aan tal leerlingen van het Gymnasium zou zijn. omdat er leerlingen naar de lycea zouden worden overgeheveld. Een nadeel is dit geenszins, want in vroeger jaren waren er te veel leerlingen op het Gymnasium. Het aantal van het Coornhertlyceum steeg, ver geleken bij '47/'43 met 53. Ook de H.B.S. B heeft veel leerlingen aan het Coonihen- lyceum moeten afstaan. Bij de H.B.S. B waren er 94 aanmeldingen voor de cursus '48/'49, tegen slechts 57 voor de nu lopende cursus. Bij het Gymnasium komt ook nog een andere omstandigheid. Vroeger waren el' hier 40 leerlingen uit Velsen. maar nu Vel- sen zelf een Gymnasium heeft geopend, wordt dit aantal geregeld kleiner. Verder is de algemene achteruitgang van het aantal leerlingen aan verscheidene oor zaken toe te schrijven. In de afgelopen jaren, toen het geld wat gemakkelijker rolde, stuurden sommige ouders hun kin deren naar een Gymnasium, Lyceum of H.B.S., terwijl zij er toch niet voldoende capaciteiten voor hadden. Die toestand de minister van Onderwijs wees er ver leden jaar in de Kamer nog op was on gezond. Als wij nu naar gezonder toestand gaan. dan is dat niet anders dan toe te juichen. Na de oorlog waren de toelatingsexamens aanvankelijk wat minder streng. Ook bij de overgangsexamens werd wel wat water in de wijn gedaan. Nu dé toestanden op onder wijsgebied weer normaal geworden zijn. worden de oude eisen weer gehandhaafd. Dit heeft tengevolge dat er wat meer jon gelui worden afgewezen en anderen niet bevorderd naar een hogere.klas. Op cle Haarlemse scholen 'wordt er op gelet of de leerlingen voldoende aanleg tonen om het onderwijs blijvend te kun nen volgen. Op het Coornhertlyceum werd daarom een proefklasje ingevoerd. Blijkt dat de leerlingen te veel moeite hebben, dan worclt met de ouders overlegd en zo nodig aangeraden de kinderen naar een school te zenden die meer in overeenstem ming is met hun aanleg en capaciteiten. Bijvoorbeeld een u.l.o.-school of een nijver heidsschool. Tenslotte kan er nog op gewezen worden dat Haarlem in de laatste jaren veel kin deren uit Indonesië op de scholen had. Dit aantal is nu sterk gedaald, de meesten keerden naar Indonesië terug. Thans komen vrijwel alleen militairen uit Indonesië terug. Bankbiljettencirculatie is opnieuw gedaald Voor de derde maal in deze maand is de biljettencirculatie omlaag gegaan, waar mee zij van 3066,4 millioen gekomen is op 2950,4 millioen, naar uit de weekstaat van de Nederlandse Bank blijkt. De geld markt is in de afgelopen week verre van ruim geweest. De goudvoorraad, vorige week aanmerkelijk toegenomen door de boeking van het ons toegewezen gele me taal, bleef onveranderd. De totale vorde ringen op het buitenland groeiden met f 11 millioen aan. De vorderingen in gul dens namen met 8 millioen en de vrije saldo's van vreemde circulatiebanken met 23 millioen af. Behalve een krachtige stijging van de andere vrije saldo's (van ƒ329,3 op ƒ372,9 millioen) vertoonde de weekstaat overigens geen opmerkelijke mutaties. Foto: Overste Lcnderinck speldt de heer G. Jansen uit Haarlem de onderscheiding op de borst. ggp Drie jeugdige dieven voor de rechtbank De Haarlemse rechtbank begon Donder dag haar zitting met de behandeling van drie zaken tegen jeugdige wetsovertre ders. De eerste was de 29-jarige Baren- drechter J. C. van der L. die in onze stad twee schrijfmachines en een telmachine uit een fabriek had gestolen. Een deel van zijn buit had hij verkocht in Amsterdam, maar toen hij de rest wilde verkopen, was hij door de politie aangehouden. Vol berouw stond hij gisterochtend voor zijn rechters; hij had het gedaan zei hij. om een stof zuiger voor zijn vrouw te kunnen kopen. De president las een psychiatrisch rap port over Van der L. voor, waaruit bleek, dat verdachte leeft in een neurose. Hij zou behandeld moeten worden door een psy chiater. Rekening houdend met dit rapport en ook met het feit, dat deze verdachte de proeftijd van twee voorwaardelijke von nissen nog niet achter de rug heeft, eiste de Officier van Justitie een gevangenisstraf van een jaar. De verdediger, mr. A. W. Hellema Jr. legde de nadruk op het feit, dat Van der L. door een grote liefde voor zijn vrouw in een dwangneurose was gekomen, die hem tenslotte tot deze wanhoopsdaad had gedreven. Hij is geen misdadiger, zei mr. Hellema. en zelfs geen slecht mens. Maar slechts een behandeling van een psychiater kan deze verdachte weer in het rechte spoor brengen. Pleiter vertelde nog, dat cle benadeelde Haarlemse fabrikant zijn goede wil had kenbaar gemaakt om Van der L. te helpen. Op grond daarvan vroeg mr. Hellema een' clemente, voorwaardelijke straf. Tuinarbeider stal De volgende verdachte, R. N„ een 26- jarige tuinarbeider, die een colbertjas, schoenen en een fiets in de Haarlemmer meer had gestolen, werd door zijn verdedi ger beschreven als zwaar debiel. En op grond daarvan was de verdediger het eens met de eis van mr. Van der Burg, die on danks de belangrijke straflijst van N. een straf van een jaar. waarvan zes maanden voorwaardelijk eiste: zulks op voorwaarde, dat de verdachte zich zou laten verplegen in de landkolonie van het Leger des Heils in Lunteren. Verduistert»; De 24-jarige J. P., een kantoorbediende uit IJmuiden had voor een vrij hoog be drag winkelbonnen van zijn werkgever verduisterd. Het geld, dat hij er voor kreeg had hij grotendeels aan pleziertjes opge maakt. Mr. van cle Burg eiste een jaar ge- vangenisstrafg. P.'s verdediger sprak in het bijzonder over de jeugd en de opvoeding van deze verdachte. Op grond van de tal loze moeilijkheden, die hij in die tijd had gehad vroeg cle verdediger een gecombi neerde straf. Heling Tenslotte was daar nog de koperslager K. M. uit IJmuiden, die als heler was op getreden bij de verduisteringen van P. en ook van een andere IJmuidenaar gereed schappen had gekocht, die van diefstal af komstig waren. M. verklaarde, dat hij het had gedaan om de twee betrokken mensen te helpen. Uit getuigenverklaringen bleek inderdaad, dat M. de beide leveranciers goede prijzen had betaald. Er was echter van de IJmuidense politie een weinig gunstig rapport over de verdachte binnen gekomen. De officier constateerde in zijn requisitoir, dat de verdachte dan misschien wel hulp vaardig en goedhartig mocht zijn, maar dat hij zeker niet eerlijk was. De eis luidde: een jaar gevangenisstraf, waarvan vier maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Mi'. Hellema die ook in deze zaak de verdediger was, beschouwde het rapport uit IJmuiden, door zijn gebrek aan feite lijke gegevens als „riekend naar roddel" Als reparateur aan cle Zuidzij had hij ge heel ten onrechte, aldus pleiter, een slechte naam gekregen. Mr. Hellema constateerde, dat de verdachte zeker niet op zijn eigen voordeel uil was en vroeg invrijheids- stelling bij het uitspreken van het vonnis. In al deze zaken zal de rechtbank op 9 Februari uitspraak doen. AMSTERDAMSCHE RIJTUIG MIJ. Nederlandse papagaai moet Engels leren En optreden voor de AFN-zender Het moest een sprekende papegaai zijn, maar hij zei geen woord. Zelfs niet, toen hij ergens op het Centraal Station een paar uur lang onder ander expresse-goed bedolven zat en een half dozijn spoorweg mensen luid „lorre-koppie krauw" riepen. Hij kostte honderdvijftig gulden en kwam helemaal uit Tilburg en hij moest naar Berlijn. Of dit hem niet helemaal sympa thiek was is niet bekend, maar het is een feit, dal de anders zo spraakzame papegaai, die vóór de koop uren lang niet tot zwijgen was te brengen, nu geen mond open deed, toen men hem wanhopig zocht. Pieter de papegaai is gekocht door ae Amerikaanse omroep in Duitsland (Ameri can Forces Network) en de American Over seas Airlines om op te treden in een pro gramma „The March of Dimes", destijds ingesteld door wijlen President Roosevelt ter bestrijding van de kinderverlamming. Van ochtend vertrok Pieter onder spe ciaal escorte naar Frankfort en vandaar naar Berlijn. De Amerikanen die Pieter voor 150.hebben gekocht, twijfelen geen ogenblik ot' het beestje zal zich straks voor de microfoon dit bedrag dubbel en dwars waard tonen, maar de Amsterdamse dierenarts, dr. Gajentaan, is minder opti mistisch. Zoals elk dier, dat wordt ge ëxporteerd, moest Pieter onderzocht wor den en dr. Gajentaan was er helemaal voor naar het A.O.A.-kantoor op het Leidseplein gekomen. Pieter voelde zich kiplekker cn wandelde welgemutst op de hand van zijn onderzoeker rond, maar weigerde hard nekkig ook maar een enkele kik te geven. Tot verbijstering van de Amerikanen be weert de dokter, dat Pieter minstens veer tien dagen in Berlijn zal moeten acclima tiseren, voor hij bereid zal zijn zijn woor denkennis ten toon te spreiden. En dan te bedenken, dat de Amerikanen hem nog wel Engels hadden willen leren Vandaag maakt Pieter echter zijn eerste heuse luchtreis en nog wel met een Stra- tocruiser. Misschien helpt dat. Op ruim 85-jarige leeftijd overleed te Wassenaar de heer R. C. Weidenaar, oud- hoofdinspectcur van de technische dienst van de Koninklijke Rotterdamse Lloyd.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 5