Wegens onzekerheid over de toekomst op finan cieel gebied is zuinigheid geboden Uw gang naar.... 25 jaar baby-speciaalzaak Heemsteedse raad besprak de bu rgemeeste rsvacatu re J. TH. KORT VOELT U'NVERKOUDHEID OPKOMEN? QKort en Bondig KLYTIA LEONARD De verdwenen formules Vrijdag 27 Januari 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlenische Courant 4 De Heemsteedse begroting voor 1950 B. en W. van Heemstede hebben thans de ontwerp-begroting voor 1950 aan de Raad aangeboden. De eindcijfers zijn f 2.888.149.60. Uit de toelichting van B. en W. blijkt, dat het mogelijk was de begroting sluitend te maken zonder uit de reserve te putten. (Voor 1949 moest f 50.000 uit dit potje ge haald worden). Dit komt omdat het aan deel voor Heemstede uit de Ondernemings belasting dit jaar f 124.000 hoger geraamd kan worden dan voor 1949. Dit stemt zo zeggen B. en W. tot verheuging, maar die blijdschap wordt geremd, omdat uit alles blijkt, dat het een meevaller voor slechts één jaar is. Bovendien is het aan te nemen, dat de komende belastingherziening door het rijk aan de gemeenten geen voordeel zal brengen. Bovendien is er de onzekerheid hoe in 1951 de financiële verhouding tussen rijk en gemeenten geregeld zal worden. B. en W. laten er op volgen: „Wij ach ten het goed op een en ander de aandacht te vestigen, opdat de Raad er zich goed rekenschap van geeft, dat de gemeente thans grote inkomsten heeft waarop in vol gende jaren niet met zekerheid gerekend kan worden". De begroting sluit met een post van f 82.827.12 voor onvoorziene uitgaven. Daarvan moeten evenwel de kapitaalslas- ten gefinanceerd worden van de nieuwe werken die in 1950 in uitvoering zullen worden genomen. Nieuwe werken Voor 1950 moeten op de kapitaaldienst gefinancierd worden: f 40.000 kapitaalverstrekking aan het Grondbedrijf, f 194.300 aan het Electrici- teitsbedrijf, f 68.000 aan het Gasbedrijf en f 50.000 aan het Waterleidingbedrijf. f 130.000 wordt besteed aan de verwij dering der tramrails en de bestratingswer- ken die daarmee samenhangen. f 130.000 voor de doortrekking van het stamrïool naar de Glip. Dit werk kost in totaal f 300.000, maar het wordt in 1950 nog slechts gedeeltelijk uitgevoerd. In de toekomst moet een nieuwe lozing van het stamriool in het Spaarne gemaakt worden, waarbij ook de bouw van een zuiverings inrichting noodzakelijk is. In 1950 komen deze werken evenwel nog niet aan de beurt. Daarom worden de kosten daarvan, die bovendien nog berekend moeten wor den, pro memorie op de kapitaalsdienst uitgetrokken. Voor 1950 werkt de financiële gelijkstel ling van het openbaar- en bijzonder onder wijs voor het eerst. De uitgaven zijn daar door f 23.000 hoger gesteld dan voor 1949. Mogelijk is, dat het rijk in de toekomst het kleuteronderwijs gaat steunen. Voor 1950 kan daarop evenwel nog niet gerekend worden. Bij de raming van de opbrengst der op centen voor de Personele Belasting is reke ning gehouden met het besluit van de Raad om de gemeente weer te brengen in de 3de klasse. Daarop is de opbrengst dezer opcenten voor het gedeelte dat in 1950 ontvangen zal worden uitgetrokken op f 146.700, tegen f 162.000 in het afgelopen jaar. Wij hebben reeds (toen de begrotingen voor de bedrijven verschenen) medege deeld, dat de winst van het electriciteitsbe- drijf lager geraamd is dan voor 1949 (f 95.655 tegen f 114.164). Het ligt in de bedoeling van B. en W. de tarieven in dit Anegang 46 (de jubilerende speciaalzaak) kan U een gratis Baby-uitzet opleveren Ziet de mededeling in onze étalage. VOOR DE BABy Burgerlijke stand HAARLEM, 26 Januari 1950 ONDERTROUWD: 26 Jan. J. Koetsier en J. T. Koole. GEHUWD: 26 Jan.. J. P. van Kipshagen en J. L. M. Slot; B. J. van Huis en W. M. Wichers; M. Verheij en E. E. de Nijs: J. J. Gerritsen en H. J. Schipper. BEVALLEN van een zoon: 25 Jan. A. Bais Staphorst: A. E. MarseijeVermeulen. BEVALLEN van een dochter: 24 Jan.. van EsSur ma: J. van ZwietenBroere; 25 Jan., P. C. JoostenReekers; S. A. P. Ben- ninkVerbeek. OVERLEDEN: 24 Jan., R. Roosma, 10 d., Spaarndamseweg; E de VriesSnel. 59 j.. Junoplantsoen; 25 Jan., C. H. Blonkvan den Wildenberg, 67 j., Amsterdamsevaart: C. W M. Horeman. 6 u., Grebbestraat; J. M. Pen- nings, 10 d., Kamperlaan; H. G. Buijs, 17 j. Teijlerstraat. lopende jaar nader te bestuderen. Er is, nu de rantsoeneringsvoorschriften buiten werking gesteld zijn, een grote toeneming van de vastrechtgebruikers te constateren. B. en W. zullen overwegen of er aanleiding bestaat bij het electriciteïtstarief, evenals bij het watertarief, de hoeveelheid stroom, welke tegen een lagere prijs (thans 19 cent) in rekening wordt gebracht, groter te stellen naarmate het aantal gezinsleden groter is. De vaste schulden der gemeente bedra gen f 4.242.250, plus f 913.546 aan annuï teitsleningen. Dit jaar moet f 164.239.58 opgebracht worden voor rente en f 211.140 voor aflos singen, plus f 35.254.77 voor annuïteiten van geldleningen. f 7850 is uitgetrokken voor kleding en uitrusting van 30 man reserve-politie. Voor het onderhoud van straten en plei nen is f 92.800 uitgetrokken (voor 1949: f 83.900). Het bitumendek van de Glipper- weg, de Blekersvaartweg en de Leidse- vaartweg wordt verbeterd. Dit zal f 6250 kosten. Gedeeltelijk verstraat zullen worden. Rhododendronplein, Clivialaan, Crayenes- tersingel, Lanckhorstlaan, Koediefslaan, Res Novaplein. Vijfherenstraat, J. C. van Oostzanenlaan, Jac. Ruysdaellaan, Joh. Bosboomlaan. Pieter de Hooehstraat, Pieter Aertslaan. Julianalaan, Berkenlaan, Post- laan, Camplaan. Javalaan. Van Merlenlaan ten O. van de Raadhuisbrug. Heemstede krijgt uit het Gemeentefonds een bijdrage van f 492.000. Subsidies De volgende subsidies willen B. en W. verhogen: Pro Juventute van f 200 op f 300. Als nieuwe subsidies stellen B. en W. voor: Vereniging tegen het mishandelen van dieren: 1' 25. Koningin Wilhelmina- fonds: f 125. Ned. Vereniging voor Sociale Tandheelkunde: f 100. Katholiek Gemengd koor f 200. Gymnas tiek en Sportvereniging „Heemstede" f 200. Jongensclub „Jong Heemstede": f 200. Jeugdgroep der R.-K. Sportvereniging H.B.C. voor gymnastiek: f 200. Er is geen subsidie uitgetrokken voor het Wit-Gele Kruis. Voor 1949 was f 1200 op de begroting gebracht. De subsidie aan de H.O.V. is weer uit getrokken op f 500. De drie plaatselijke muziekkorpsen krijgen f 300 elk. De gebouwen van Beijnes op het Stationsplein De directie bevestigt: er is geen koopcontract In ons blad van Vrijdag 20 Januari schreven wij dal wij een communiqué had den ontvangen van het accountantsbureau B. Mica Czn. te Bloemendaal, waarin werd medegedeeld dat de gebouwen van Beijnes verkocht waren aan een combinatie van zakenmensen te Haarlem en Bloemendaal, voor welke combinatie het accountants kantoor naar buiten zou optreden. Men weet dat er onderhandelingen wa ren tussen hel gemeentebestuur en Beijnes over de aankoop van dit gebouwencomplex. Wij hebben ons toen tot de directie van Beijnes gewend om nadere inlichtingen. Beide directeuren waren enige dagen uit- stedig. De adjunct-directeur verzekerde evenwel, dat het bericht niet juist is. De onderhandelingen met de gemeente Haar lem duren nog voort. Alleen is te zeggen dat er ook nog andere gegadigden zijn. Heden is een der directeuren van zijn reis teruggekeerd. Hij bevestigde de aan ons gegeven verklaring van de adjunct directeur. Het bericht van het accountants bureau is onjuist, er is geen koopcontract gesloten. Verkeersregeling voor de Delftlaan Geen langzaam verkeer op de hoofdbaan Nu over enkele weken de aansluiting van de Delftlaan op de Rijksstraatweg, na de voltooiing van de ventweg, gereed zal zijn en daarmede een nieuwe verbinding voor het Noord-Zuidverkeer en omgekeerd mo gelijk wordt, hebben B. en W. van Haar lem met het oog op de toeneming van het snelverkeer langs de Delftlaan beslot' enige verkeersregels voor deze weg va te stellen. De hoofdbaan zal tussen Heussensstraat en het verkeersplein bij de Rijksstraatweg in beide richtingen voor fietsers, bespan nen wagens, handkarren en ander langzaam verkeer verkeer verboden zijn. Dit is ook het geval met de Noordelijke Liitmonding van de hoofdbaan van de Delftlaan op de Rijksstraatweg voor het uit het Zuiden komende verkeer. Op de Zuidelijke uit monding zal voor alle weggebruikers een richtingsverkeer bestaan van Zuid naar Noord. Ook op het gedeelte van de ventweg langs de Delflaan ten Noorden en ten Wes ten van het verkeersplein bij de Rijks straatweg zal éénrichtingsverkeer gelden en wel van Noord naar Zuid. WOLLEN DAMES ONDERGOED Wollen fantasie ^jj 75 camisoles Bijpassende ^3 35 directoires Mn Wollen camisoles m. smalle schouder- tjt bandjes, wit en rose Wollen directoires E 95 m. elastiek i/'d pijpen U* Zuiver wollen cami- cc soles, ronde hals, gr. K u« maat *!'B Bijpassende directoi- P* *7 n res met versterkt u zadelkruis Wollen Jaeger cami- a nc soles met 1/8 mouw- tjes Geruwd zijden direc- 95 toires In de Donderdagmiddag gehouden ver gadering van de gemeenteraad van Heem- stede is de burgemeestersvacature aan de orde gekomen. Mr. dr.VanBrug- |gen (C.H.) merkte op, dat in de vorige j vergadering dit feit terloops ter sprake 1 is gebracht. In Haarlems Dagblad is hierop reeds geruime tijd geleden de aandacht ge vestigd. Van alle zijden uit de bevolking bereiken spreker opmerkingen over de be droevend langzame wijze, waarop gewerkt wordt om in de vacature te voorzien. Daar bij bestaat echter algemeen grote waar dering voor de wijze, waarop de heer Van Lent reeds bijna zeven maanden de functie naast zijn eigen werkzaamheden waar neemt. De toestand is echter abnormaal. Daarom is spreker van oordeel, dat het thans op de weg van de raad ligt zich te wenden tot de Kroon en de minister van Binnenlandse Zaken. Artikel 48 van de Grondwet geeft de gemeenteraad het recht van petitie en daarom zou de raad zich voor deze zaak, welke voor de gemeente van groot belang is, met een request tot de bevoegde autoriteiten kunnen wenden. Spr. stelde voor zulk een request te zenden. De voorzitter, wethouder Van Lent (K.V.P.) las een gedeelte voor uit het voor lopig verslag van de Eerste Kamer op de begroting "van Binnenlandse Zaken. Een der leden heeft de zaak aan de orde gesteld en opgemerkt, dat de bewoners nu^moge- lijk gaan zeggen, dat de zaken ook goed gaan zonder een burgemeester. Daardoor wordt het gezag van het burgemeesters ambt ondermijnd. De heer Van Lent deelde mee, dat dezer dagen een antwoord van de minister terzake van deze kwestie te verwachten is en hij gaf in overweging nog niet over te gaan tot het zenden van een request. Mr. dr. Van Bruggen zeide voor dit argument te willen zwichten en de zaak zo nodig een maand aan te houden. De vergadering heeft voorts een gedacli- tenwisseling' gehouden over de vraag of in de twee van de acht arbeiderswoningen, welke aan de Gelderlandlaan gebouwd zul len worden, de indeling op de benedenver dieping zodanig moet zijn, dat er één grote kamer komt in plaats van twee kleine, zo als in de andere woningen. De heer V a n der Linden (K.V.P.), bijgestaan dooi de heren Reynders (Arbeid), Zeg- waart (K.V.P.) en Kamerbeek (Vrije lijst) somden in het bijzonder bezwaren tegen de indeling op. Zij achtten het voor de arbeidersgezinnen van belang, als dezen over twee kamers beschikken. De voorzitter merkte op, dat in de nieuwe woningen over het algemeen ge bouwd wordt volgens het systeem van één grote kamer. B. en W. willen hiermee een proef nemen en hij had vertrouwen, dat Directeur-generaal der politie Bij Koninklijk Besluit is jhr. mr. dl". L. H. K. C. v i Ascli van Wijck, advocaat- generaal bij de Hoge Raad der Nederlan den, op zijn verzoek met ingang van 1 Maart 1950 eervol ontheven van de leiding van de afdeling politie van het ministerie van Justitie. Tot zijn opvolger is benoemd tot directeur-generaal, hoofd van de afde ling politie van het ministerie van Justitie, mr. J. C. van der Minne, -thans advocaat- generaal bij het gerechtshof te 's-Herto- genbosch. deze een goed resultaat zal opleveren. De heer Van der Linden was niet overtuigd en stelde voor, twee kamers te bouwen. Dit voorstel werd met 13 tegen 5 stemmen verworpen. Het voorstel van B. en W. om eredieten te verlenen voor de bouw van deze arbeiderswoningen en voor de bouw van negen duplexwoningen aan de Brabantlaan werd goedgekeurd. Bij het voorstel van B. en W. tot. het in stellen van een commissie voor de school tandartsendienst merkte mr. dr. Van Bruggen op, dat hij liever een stichting gevormd zou zien, welke deze belangen behartigt. Hij kon wel meegaan met het voorstel, doch geheel bevredigd was hij niet. De heren Reynders en Zegwaar t spraken hun waardering uit over de wijze, waarop de dienst, welke dr. Droog heeft opgericht, werkt. Wethouder Disselkoen (Arbeid) bracht in herinnering dat Heemstede een van de eerste gemeenten in ons land was, waar een schooltandartsendienst is opge richt. Thans zijn en worden overal in ons land dergelijke diensten georganiseerd en het is niet uitgesloten, dat het rijk de zorg overneemt. Het voorstel is niet gedaan, om dat de dienst niet voldoet, maar opdat een bedrag geïncasseerd kan worden. Het voorstel werd goedgekeurd. Voorts verenigde de vergadering zich met de vol gende voorstellen: vaststelling rente ver strekt kapitaal aan gemeentebedrijven, ver koop grond aan de Glipperweg; classificatie personele belasting; verhuur grond „Meer en Berg"; het aangaan van een geldlening van 100.000 tegen een rente van 2y2% met een looptijd van acht jaar en het ver lenen van een crediet voor aanschaffing van een gesloten auto-motorspuit in plaats van de bestelde, welke dezer dagen door brand vernield is. Zes bekende Friese kortebaanrijdsters hebben hun eerste wedstrijd reeds achter de rug. Vol spanning kijken zij in de krant in welke plaatsen zij de komende dagen lauweren zouden kunnen oogsten. Het zijn van links naar rechts: Dirkje Kiers, Ike Nienhuis, de kampioene van Nederland, Rina Kooy, Jantje Bosscha, Saakje de Jong en in het midden boven de hoofden van haar vriendinnen Lien van der Mei. Prins Bernhard bezocht het eiland St. Maarten Prins Bernhard heeft Donderdag een bezoek gebracht aan het eiland St. Maar ten. Op het vliegveld waren ter begroeting aanwezig de gezaghebber der Bovenwindse Eilanden, de heer J. C. Paap en een com missie van ontvangst, waaronder het lid der Surinaamse staten voor St. Maarten, de heer W. R. Plantz. Op weg van het vliegveld naar de stad heeft de Prins door het doorknippen van een lint de nieuwe Prins Bernhardbrug geopend. In zijn toespraak te Philipsburg zeide gezaghebber Paap dat er op St. Maarten oprechte vreugde heerste over het bezoek van de Prins. De bewoners der Boven windse Eilanden zijn zeer Oranjegezind. De gouverneur bracht een heildronk uit op de Koningin en de Prins. Namens de bevolking bood hij een album met foto's van het eiland aan. De Prins heeft tot besluit van het bezoek aangezeten aan een diner in het gezagheb bershuis. De bevolking hield een fakkeloptocht. De Prins scheepte zich hierna in op de „Jacob van Heemskerck", die daarop naar Saba vertrok. Een Engelse politiekruiser bezoekt IJ muiden De Engelse politiekruiser „Plover", een schip van 805 ton en een lengte van 65 meter, komt op 14 Februari in Rotterdam. Op 18 Februari wordt via IJmuiden naar Amsterdam gevaren, waar het schip blijft tot 23 Februari. Daarna wordt, weer via IJmuiden, de tocht vervolgd. De „Plover" is een schip der Engelse marine dat speciaal belast is met het toe zicht op de visserij. ADVERTENTIE Verkoudheid is lastig en vervelend voor Uzelf en voor Uw omgeving. Als U denkt dat U verkouden zult worden, neemt dan direct Togal om die verkoudheid in de kiem te smoren. Verkoudheid kan tot alles leiden, b.v. bronchitis. Togal is een probaat middel tegen gevatte kou. Togal is onschadelijk voor hart, nieren en maag. Bij apoth. en drog. f 0.83. TaxiBei 13000 DAG EN NACHT Er is nu weer gelegenheid om te schaatsen Het aantal banen, waar in Haarlem en om geving geschaatst kan worden, breidt zich steeds uit. Hier en daar zijn nog wakken en voorzichtigheid is geboden. De Brouwerskolk in Overveen kan bereden worden en velen hebben hier reeds ge schaatst. Op de ijsbaan aan de Kleverlaan heerst zowel overdag als des avonds een grote drukte. Scholieren maken een druk gebruik van de baan en Donderdagmiddag en van ochtend zijn wedstrijden voor leerlingen van de openbare lycea en de HBS b, gehouden. Dorpentocht in Noordholland De gewesten Noordholland en Utrecht van de KNSB, de Ijsbond Hollands Noorder kwartier houdt op Zondag 29 Januari een dorpentocht. De startplaatsen zijn Zaandam (hotel „de Posthoorn"), Purmerend (hotel „De Doe len") en Hoorn (hotel Klerk) Uit Zaandam kunnen tochten gemaakt worden van 40, 50, 75 km., uit Purmerend 50, 60 en 85 km. en Hoorn 65. 90 km. Van Zaandam loopt de kleinere route over de lip. Ilpendam, Purmerend. Neck, Kalf; de grote route over lip, Ilpendam, Edam. Oosthuizen, Scharwoude (eventueel Iioorn), Avenhorn, Schermerliorn, Eilandspolder, Jisperveld, Kalf terug naar Zaandam, Van Purmerend loopt de tocht over Edam, Oosthuizen, Scharwoude (eventueel Hoorn), Avenhorn, Schermerliorn, Eilandspolder, Jisperveld naar Purmerend. De grotere route over Zaandam, lip en Ilpendam. Van Hoorn gaat de tocht over Avenhorn, Eilandspolder, Jisperveld (de 90 km. tocht over Zaandam). Edam, Oosthuizen, terug hoorn. Elfmerentocht in Friesland Wegens onbetrouwbaarheid van het ijs is de elfmerentocht en -wedstrijd van Sneek en Langweer uit, aangekondigd voor Zaterdag, afgelast. Voorlopig nog geen elfstedentocht Het comité van de Friese elfstedentocht gaat de mogelijkheid na om, wanneer deze winter een elfstedentocht mocht worden ge houden, ten aanzien van de start en de con troleposten een ander systeem te kiezen. Men neemt thans in overweging ditmaal alle wedstrijd- en tochtrijders te Leeuwarden te laten starten. Dit heeft het voordeel dat alle controle-posten op bepaalde tijden kunnen worden gesloten. De mogelijkheid reeds binnen enkele dagen een elfstedentocht uit te schrijven is overi gens nog niet aanwezig. Het moet al heel hard gaan vriezen wil het de volgende week mogelijk zijn. De toestand van het ijs is op vele plaatsen in de provincie nog zeer slecht. Het comité heeft bovendien nog te kampen met de moeilijkheid, dat het kanaal Stroo- bosLeeuwardenHarlingen nog open wordt gehouden. In de sluizen van Harlin gen wordt geregeld geschut en is er in de omgeving van de stad zoveel deining in het water dat ook de andere vaarten daar nog niet toevriezen. Pas na enkele dagen strenge vorst zal Harlingen over het ijs te bereiken zijn. Het ijs op Loosdrechtse plassen is onbetrouwbaar. Het ijs op de Loosdrechtse plassen is nog niet betrouwbaar. Men doet er goed aan bin nen de uitgezette banen te blijven en voor lopig nog van een tocht over de plas af te 1 BINNENLAND In de textielfabrieken „Roombeek" en „Tetem" to Enschede hebben in totaal 135 leden van het personeel, in hoofdzaak meis jes, het werk neergelegd. Deze staking wordt niet gesteund door de textielunie, waarin de werkgevers en de bonden zijn vertegenwoor digd. De oorzaak van het conflict ligt in de omstandigheid dat de 5 pet. loonsverhoging niet wordt toegepast ten aanzien van arbei ders en arbeidsters, die boven het maximum worden beloond. De Haagse rechtbank heeft J. B. uit 's Gra- venage en D. O. uit Noordwijk, aan wie dief stal van een nieuwe auto op de avond van 5 September te Noordwijk ten laste was ge legd, respectievelijk veroordeeld tot 1 jaar gevangenisstraf waarvan 5 maanden voor waardelijk en tot 8 maanden waarvan 3 voorwaardelijk. Dr. J. Bok, te Oegstgeest is benoemd tot geneesheer-directeur van het Gemeentelijk Gast- of Ziekenhuis te Dordrecht. Het Nederlandse weerschip „Cumulus" zal van 28 Januari tot 18 Februari en van 11 Maart tot 1 April aanwezig zijn op station „K" in de Noord-Atlantische Oceaan. Station „K" ligt op 45 graden Noorderbreedte en 16 graden Westerlengte. In een der kamers van het Vredespaleis bood gigteren de ambassadeur van India in ons land. dr. Mohan Sïnha Mehta, een exemplaar van de nieuwe grondwet van India voor de bibliotheek van het Vredespaleis aan. Dr. J ler Meulen, directeur van de bibliotheek van het Vredespaleis, dankte de ambassadeur van India voor het geschenk. Op Vrijdag 10 Februari wordt mr. Chr. P. van Eeghen. directeur der Nederlands Indische Handelsbank N.V. 70 jaar. De heer Van Eeghen is onder andere voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Noordholland. In 1906 promoveerde hij in de rechten aan de gemeentelijke universi teit van Amsterdam op het proefschrift „Het rechtskarakter van den naam naar Neder- landsch recht". Met ingang van 20 Januari is de loon- toeslag van 5 pet. met een minimum van f2 per week toegekend aan personen van 23 jaar en ouder, werkzaam in het kappersbedrijf. Een toeslag van f 1 per week is toegekend aan tweede bedienden in het tweede jaar, die de leeftijd van 22 jaar hebben bereikt. De tarieven zijn thans eveneens verhoogd. Gedurende 1949 werden door K.L.M.- vliegtuigen 32.917 commerciële vluchten uit gevoerd. In Indonesië werd het meest gevlo gen: 11.544 vluchten, in Europa 9.590, in West- Indië 6900 en in Nederland 2481 vluchten. Op de Noord-Atlantische dienst werden 931 vluchten gemaakt. Gemiddeld werden per dag meer dan 90 vluchten door de K.L.M. uitgevoerd. De recherche te Nijmegen haalde onder de vloer van zijn woning vandaan een 59- jarige verzekeringsagent, die zich al maan den lang had weten te onttrekken aan zijn arrestatie. Hij wordt verdacht van verval singen van polissen. Te Amsterdam is een landelijk congres gehouden door de „Unie van Waterschaps bonden" en de „Stichting voor de landbouw" ter bespreking van het vraagstuk van de stijging der waterschapslasten en de wijze waarop deze kan worden bestreden. Het congres werd bijgewoond door de minister van Verkeer en Waterstaat, vertegenwoor digers van de ministers van Binnenlandse Zaken en Financiën, de Commissarissen van de Koningin in de provincies Utrecht en Zee land en de directeur-generaal van de Rijks waterstaat. Op 76-jarige leeftijd is te Hilversum overleden kolonel C. M. Donck. die van 1925 tot 1931 commandant was van de school voor verlofsoffiiceren te Kampen en van 1931 tot zijn pensionnering in 1937, commandant van hét landstormcorps „Stelling van Am sterdam". In Delft vond een man, die op het terrein der gemeente-reiniging'bezig was met het uitzoeken van huisvuil, een trom meltje dat een bedrag van f 2295 en enige distributiebescheiden bevatte. De politie wist de eigenaar op te sporen. Het bleek, dat de vrouw des huizes het gevaarlijk had gevon den zoveel geld in huis te hebben, Haar man verstopte daarom het trommeltje in de vuil nisemmer. maar verzuimde, dit aan zijn vrouw te vertellen. HAARLEM EN OMGEVING De cellist Eduard Biele geeft Zaterdag avond 28 Januari een recital in de Renais- sancezaal van het Frans Halsmuseum, aan de vleugel begeleid door Ans Bouter. Het pro gramma vermeldt werken van Beethoven, Cassado, Saint-Saëns en Pizzetti. Voor het Genootschap Nederland En geland houdt de heer H. H. Hoskins op Dinsdagavond 31 Januari een lezing in de Kroonzaal van restaurant Brinkmann over het onderwerp „The Races of Britain in Literature and Life". Ds. M. Holtrop Christelijk Gerefor meerd predikant te Haarlem-centrum, staat op het tweetal te Scheveningen. Op de jaarvergadering van het Heem steedse R.K. Kerkkoor „Laudate Dominum" werd besloten, het Paasconcert dit jaar te geven op Zondag 23 April. '9®<gQ@@@@<0@©@®Q©©©@0@@e8eoe@0 Een specialiste Institut de Beauté 99 Place Vendöme 26, Paris, zal van ting gevt huid bij 0 Jan. t m 1 Febr. voorlich- over de verzorging van Uw 99 Coiffeur Parfumeur Ij WAGENWEG 29 TELEFOON 20518 ooooooooooooeoooeoaeaeooeoe© (Adv.) FEUILLETON door Mevr. I. M. C Bijleveld-Celinck 23) Hij zweeg verward. Maar Joan Camden hief haar gezicht weer naar hem op met plotseling zulk een schalkse uitdrukking in haar ogen dat hij zuchtte van verlich ting- Gelukkig: ze lachte! En clan stelde haar antwoord hem volkomen gerust: Maar natuurlijk mr. Landt. Ik geloof u werkelijk hoor! En bovendien is er im mers een doorslaand bewijs voor uw be weringen? Die tante Aleida is toevallig wél een tante van mij! En ik kan me levendig voorstellen hoe zij heeft laten ppbelien: zenuwachtig en niet gerust voordat John of ik aan haar sponde verschijnen. Een gome ziel! Wij zijn de enige familieleden die zij nog bezit! U moet dit tante Aleida niet kwalijk nemen! Zij lachten nu volop naar elkaar: Peter Landt en Joan Camden. Deze ontmoeting was géén deceptie dacht hij. Ze was een schat van een meisje. Een schatDe kellner dook nu weer op aan zijn zeide, nam een afwachtende houding aan. Wilt u vooraf iets drinken miss Cam den? Graag. Maar noem mij dan Joan als je wilt. Ik hou niet van de Nederlandse deftigheid. Heel graag Peter. Een Vermouth dan, als het kan. Joan. Eén port en één vermouth, ober. Hebt u een menu? Ja meneer Zeker meneer. Die derde persoon meneer, kunt u die nog verwach ten? Nee, zei Peter. Hij heeft afgetelefo- neerd. Juist meneer. Uitstekend meneer. De kellner vertrok geen spier van zijn gezicht, verdween om de bestelling te gaan halen. Het meisje lachte weer, en ditmaal érg ondeugend. En ze zei: Die man verdenkt jou cok al, Peter! En bij hem kunnen we niet met tante Aleida aankomen, dat spreekt vanzelf. Hij verdenkt mij trouwens ook! Was je hier al lang? Niet lang, zei Peter en zag naar haar gezichtje. Ze leek op haar oroer en niet op haar broer. Iu détails waren hun gezichten mis schien grotendeels hetzelfde; in de smalle neus, de mooï-getekende mond de donkere ogen en de fijn-gewelfde wenkbrauwen. Maar dit gezichtje onder de slappe hoed was stralend en geestig, tintelend van hu mor, grappig in de wijze waarop ze telkens haar witte tandjes klemde in haar onder lip. Ze had, nu na het drinken van de ver mouth, een kleur. Er was niets in haar van de wetenschappelijke abstractie, de terug houdendheid, de strakke bleekheid van haar broer. Dit meisje gaf zichzelf warm en spontaan, zonder enige gereserveerdheid of pretentie. Haar gezelschap overwaard. Er was alleen haar stem. Haar stem. die zo volkomen op die van haar broer geleek dat Peter één ogenblik zijn ogen sloot en dan zijn collega van het laboratorium hoor de die een humoristisch verslag uitbracht van een politieke vrouwenvergadering. En ook de stem die tot hem sprak aan de rai ling van de Harwichboot. Het was wonder lijk. Ze vroeg: Was hel je even te machtig, Peter, die vrouwenvergadering? en hij antwoordde: Nee Joan, het is je stem. Het is frap pant zoals die op die van je broer lijkt! Ja, zei ze. Dat weet ik. Ik hoor het zelf ook en iedereen zegt het. En verder lijken we ook erg op elkaar zeggen ze. Vind jij dat ook? Nee, zei Peter Ik vind je toch heel anders. Veel opgewekter. Je broer is altijd zo stil. Maar ik mag hem bijzonder graag; hij is een fijne kerel. Mijn kameraad, zie je? Het meisje zat ineens roerloos en zag hem aan, een warm licht in haar donkere ogen. Nu leek ze tóch weer op haar broer, nu keek ze precies zoals John vannacht naar hem gekeken had bij het schrijfbureau op het laboratorium. En toen had hij aan dit meisje gedacht! Typisch. Of hij vooruit geweten had dat ze zó zou zijn, zó lief en zó stralend. En weer stroomde het warme gevoel door hem heen. En hij is heel knap, vervolgde Peter. Veel knapper dan ik. Hij wordt later een groot wetenschappelijk man. Och.zei het meisje. Ja Joan, dat is zo. Zusters zijn mis schien niet de aangewezen persoon om hun broers in het juiste licht te zien. Maar jouw broer is uitzonderlijk begaafd en heeft een enorme wetenschappelijke kennis. Verder heeft hij geduld en doorzettingsvermogen, twee eigenschappen die ik niet bezit, en daarmee zal hij hel ver brengen. Hij wordt later een groot onderzoeker, dat zul je 'eens zien! Hij werkt uit roeping. Ja, zei het meisje, zacht voor zich heen. Dat is waar. Hij werkt uit roeping. Heeft hij je nooit verteld waarom, Peter? Ik bedoel: hoe hij er toe gekomen is om zich te wijden aan de kankerbestrijding? Nee. zei hij Wij weten zo weinig van elkaar. Dat spijt me meer dan ik zeggen kan. Maar ik wil het graag van je horen, Joan. Wij zijn geboren uit een gelukkig huwelijk, begon het meisje langzaam te vertellen. Onze moeder was een heel bij zondere vrouw: intelligent en wetenschap pelijk begaafd. Alleswat je daareven zei over mijn broer zeiden de leermeesters en professoren ook over haar. Ze zou het ver brengen. Mijn grootvader, een trotse en ijdele man en weduwnaar klampte zich aan deze enige dochter vast en maakte zich zijn illusies. Maar op haar twee-en-twin- tigste jaar trouwde zij onverwacht met mijn vader en gaf meteen haar studies op. Mijn grootvader was zó teleurgesteld en gegriefd dat hij meteen iedere relatie met haar verbrak. Zij trouwde met een artiest en dat maakte het geval nog onverdrage- lijker voor hem. Hij heeft nooit meer iets van zich laten horen en de brieven waarin Moeder hem de geboorte van haar baby's mededeelde stuurde hij ongeopend terug. Dat was een grote schaduw op het leven van mijn moeder maar overigens was zij heel gelukkig in haar huwelijk. Mijn vader was goed voor haar, hartelijk en spontaan en een groot succes in zijn kunst. Hij was al beroemd toen zij trouwden en de eerste jaren daarna vierde hij vele triomfen als toneelspeler. Maar thuis was hij altijd een voudig en hartelijk, vol attenties voor mijn moeder cn de journalisten stuurde hij al tijd weg. Als hij niet op reis was speelde hij met ons en ik kan mij hem nog heel goed herinneren. Toen ik vier jaar was stierf hij door een motorongeluk. Ik zie nog Moeders ge zicht toen ze liaar zijn dood kwamen mede delen: een zacht, jong gezicht dat plotse ling ineen scheen te schrompelen, ver starde en oud werd. Wij werden voor een tijd bij een buurvrouw ondergebracht. Toen kwam Moeder terug en leefden wij weer in onze eigen cottage, ogenschijnlijk net zoals vroeger want Vader was veel op tournée geweest. Ze was een dappere vrouw, onze moe der. Ze klaagde nooit, hoewel onze finan ciële omstandigheden aanvankelijk heel bekrompen waren. Ze leefde voor ons, kookte voor ons, ze naaide zelf onze kleer tjes. Ze was altijd thuis, ze had altijd tijd voor onze belangen, ze luisterde altijd naar onze schoolverhalen. Er waren altijd vrien den en vriendinnetjes, en spelletjes, en fleurige week-ends. Ze was onze beste vriendin, ook in geestelijk opzicht; ze was het centrum en de zon van ons leven. We hadden een heerlijke, onbezorgde jeugd ondanks het gemis van een vader en 't gebrek aan geld. Ze was even groot, even bewonderenswaardig in onze kleine huisje als ze vroeger in het laboratorium geweest was En toen Peterkreeg ze kanker. (Wordt vervolgd)

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 6