Meningen zijn verdeeld over de voorgestelde competitie-indeling Amsterdamse Beurs Vrijdag 27 Januari 1930 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant Is verbetering van het spelpeil te verwachten De bondsvergadering van de Koninklijke Nederlandse Voetbalbond moet binnenkort een belangrijke beslissing nemen. Aan haar is een voorstel voorgelegd waarin gevraagd wordt, om ter verbetering van het spelpeil mee te werken aan de herziening van cle "competitie-indeling. Bij aannneming van het voorstel wordt een landelijke eerste klas, los van cle districten, bestaande uit vier competities van vijftien elftallen in gesteld voor het komende seizoen. Na vijf jaar is dit aantal teruggebracht tot twaalf. De lagere klassen worden in zes districten ingedeeld en een afdeling bevat twaafl elf tallen. Degradatiewedstrijden behoren dan tot het verleden. Aan enige voetbalofficials uit Haarlem en omgeving hebben wij hun mening ge- viaagd. Over het algemeen werd toege juicht, dat er pogingen in het werk worden gesteld het spelpeil te verbeteren. Velen verheugden er zich over, dat de degradatie wedstrijden worden afgeschaft en allen meenden, dat de Noordelijke eerste klassers het niet gemakkelijk zullen krijgen. Deze zullen waarschijnlijk het eerst in aanmer king komen voor degradatie. Waarom beperking van het aantal eerste klassers De heer Jan J. van den Berg, ere voorzitter van „Haarlem" zeide niet in te zien, dat het spelpeil verbeterd wordt, als het aantal eerste klasers van zestig (aan vankelijk vier maal- vijftien) tot acht en veertig (vier maal twaalf) wordt terug gebracht. Er moeten andere wegen bewan deld worden, om het spelpeil op te voeren. De heer Van den Berg verklaarde zich voorstander van afschaffing van degra datiewedstrijden en hij vermoedde, dat de meeste vertegenwoordigers van eerste klas sers het niet met hem eens zijn. Het houdt er de moed bij de lagere klassers beter in, als zij weten, dat bij het behalen van het kampioenschap promotie volgt. Het is reeds vaak gebeurd, dat zij teleurgesteld werden, omdat de promotiewedstrijden geen succes opleverden. De heer J. P. van Balen Blanken, voorzitter van „Haarlem", de oudste eer ste klasser in Kennemerland, was niet en thousiast over de indeling van vier afde lingen. Volgens hem kunnen de zestig eer ste klassers in vijf afdelingen van twaalf worden ondergebracht. De kwestie van verbetering van het spelpeil is natuurlijk een zeer belangrijke, maar of het doel be reikt zal worden door de nieuwe indeling meende hij te moeten betwijfelen. Vele clubs verkeren nog in moeilijkheden en door het engageren van oefenmeesters trachten zij het spelpeil te verbeteren. Een seizoen in et acht cn twintig wedstrijden, zoals voor het komende seizoen wordt voor gesteld, vraagt te veel van de spelers. Er blijft te weinig tijd over voor vriendschap pelijke wedstrijden en de beker komt in gedrang. Persoonlijk is de heer Van Balen Blanken voor afschaffing van degradatie wedstrijden. doch in het verleden is ge bleken, dat een club welke dergelijke wed strijden gespeeld heeft, het volgend seizoen goed op dreef is. Als voorbeeld te noemen Sparta. „EDO is altijd tegen promotie- en degra- datiewedstrenden geweest", merkte de heer W. Hirs, secretaris van EDO op en hij herinnerde aan enkele promotiewedstrijden van zijn club welke minder prettige gevol gen hebben gehad. Als er wat gedaan kan worden in het belang van het spel dan moet daaraan medewerking worden ver leend. Het spelpeil is laag, ook in het westen. Op het ogenblik spelen de eerste klassers te weinig" wedstrijden. Het aantal wordt opgevoerd en aangezien er geen degradatiewedstrijden meer zijn hebben de clubs als er" twee en twintig wedstrijden gespeeld moeten worden voldoende tijd. In het begin zullen er zich vermoedelijk door het overladen programma wel moei lijkheden vordoen. Meer wedstrijden spelen betekent ook meer inkomsten en dat is nodig, omdat de kosten steeds stijgen. De heer Jac. de Geus, voorzitter van R.C.H., was van mening, dat het voorstel veel goeds inhoudt; over de onderdelen zou nog wat te zeggen zijn, doch het gaat er om het spelpeil te verbeteren en daaraan moet worden meegewerkt. Het groot aantal wedstrijden in het eerste seizoen en de verre reizen vragen van de spelers veel opoffering. Daaraan is echter moeilijk te ontkomen. Twaalf clubs is een goed aantal. Jammer is 't, dat de bekerwedstrijden in de eerste jaren misschien in 't gedrang komen of de competitie moet eerder beginnen. De heer De Geus verklaardes altijd tegenstan der van degradatie- en promotiewedstrij den te zijn geweest. Of een zo groot aantal wedstrijden financiële voordelen zullen op leveren is moeilijk te voorspellen. Veel hangt af van het eigen spel en dat der tegenstanders en of er wedstrijden in de omgeving zijn vastgesteld. De heer W. Boerlage, voorzitter van V.S.V., meende, dat er niet veel over het voorstel gezegd behoeft te worden, omdat het overeenkomt met de wensen van de „Ijsvrij" op de scholen Enkele lezers schrijven ons, dat de politie Donderdagmiddag door de radio-centrale de ouders waarschuwde hun kinderen te hou den van het ijs op vaarten, omdat het ge vaarlijk was. De leerlingen van de openbare scholen en van enkele bijzondere scholen hadden echter vrij om te schaatsen. Naar aanleiding hiervan hebben wij ons gewend tot de afdeling onderwijs op het Stadhuis. Men deelde ons mee, dat eerst overleg was gepleegd met de politie en aan de hoofden van scholen is daarna verzocht de leerlingen aan te raden uitsluitend daar te rijden, waar het ijs betrouwbaar was. In de omgeving van de Amsterdamse buurt zijn bijvoorbeeld vele sloten, waar druk ge reden werd. Ook zijn velen naar de ijsbaan aan de Kleverlaan getrokken. Voorts zij meegedeeld, dat het gemeente bestuur aan de hoofden van onderwijsinrich tingen voor de komende veertien dagen een machtiging heeft verleend om twee midda gen in de week de scholieren in de gelegen heid te stellen te schaatsen. Keerzijde van de schaatspret Een 27-jarige kapster viel gisteren bij het schaatsen op de ijsbaan „Nova Zembla" in Spaarndam op het achterhoofd. Zij is met een lichte hersenschudding naar haar wo ning gebracht. Ook op de baan aan de Kleverlaan had den een paar ongevallen plaats. Een zeven tienjarige verkoopster viel en liep eveneens een hersenschudding op. Een veertigjarige dame uit BloemendaaL brak bij een val haar linkerpols. Westelijke eerste klassers. Het is echter de vraag of de nieuwe regeling voor de clubs uit de hoogste afdeling financiële voordelen zal opleveren. Er moeten verre reizen ge maakt worden en afgewacht dient te wor den of het publiek belangstelling heeft voor de wedstrijden tegen clubs uit het noor den. De heer Boerlage voelt wel voor het spelen van degradatiewedstrijden, omdat de clubs in de gelegenheid moeten worden gesteld hun laatste kans te verdedigen. Om aan de wensen van de verenigingen uit de lagere klassen tegemoet te komen is inge stemd met afschaffing van degradatie wedstrijden. Voorstel niet volmaakt „Van primair belang is, dat zowel de promotie- als degradatiewedstrijden afge schaft worden", merkte de heer A d r. Cassee, ere-voorzitter van Bloemenaaal en oud-secretaris van het district I van de K.N.V.B. op. Volgens het voorstel blijven promotiewedstrijden gehandhaafd en dat achtte hij onjuist. Er moet technisch iets op gevonden worden dat ook de promotie wedstrijden vervallen. De indeling van vier maal vijftien clubs achtte de heer Cassee niet geschikt. Het aantal wedstrijden, dat de elftalen moeten spelen is te groot en de periode van vijf jaar, waarin het getal clubs tot twaalf teruggebracht moet wor den, duurt te lang. Acht en twintig wed strijden, bekertournooien en vi'ienschappe- lijke partijen vragen te veel. Te betreuren is het, als de bekerwedstrijden niet ge speeld kunnen worden. Kapper bestal liggend patiënt De dertigjarige kapper W. J. K. wordt be schuldigd van een wel zeer minderwaardig misdrijf. Hij had op zich genomen een pa tiënt in het Joannes de Deo-ziekenhuis, die zich in verband met zijn behandeling niet mocht verroeren, dagelijks te scheren. Van deze vertrouwenspositie heeft K. gebruik gemaakt door zich telkens met kleine be dragjes een grote som gelds van de pa tiënt toe te eigenen. De Haarlemse politie heeft de kapper in verzekerde bewaring gesteld. Christelijk Fanfare-corps „Arti et Religioni" Het muzikale terrein is (net als het niet muzikale) vol tegenstellingen; de ene avond moet je de oren spitsen voor het bescheiden tinkel-geluid van een elave- cimbel in een-grote concertzaal en de vol gende avond heb je neiging om de oren te sloppen voor het massale geluid van een fanfare in een kerkgebouw! Het Haarlems Christelijk fanfarecorps „Arti et Religioni" concerteerde Donderdag namelijk in de Wilhelminakerk aan de Gedempte Oude Gracht. Wat nu die nei ging om de oren te stoppen betreft, deze werd al gauw onderdrukt, want het viel met de ontladingen van koperklanken best mee, dank zij de beheerste en beschaafde wijze waarop dit fanfaregezelschap onder directie van H. N. van Ossenbruggen mu ziek maakt. De begeleidingen van Psalm 84 en van Gezang 166, waarmee respectie velijk de avond geopend en gesloten werd, deden niet onder voor die van een goed gestemd orgel met een correcte bespeler voor de klavieren. Een paraphrase over „Vespergezang" van Bortniansky klonk zelfs zeer bescheiden. En wanneer aldus ongeforceerd de verschillende timbres van de bezetting hun karakter bewaren, dan blijkt het hoe mooi een fanfare kan klin ken. Het contrast tussen de milde klank van de bugels en het scherpere geluid van cor netten en trompetten was wel bijzonder typerend en het nergens opdringen van de sopraan-sax hield de koperklank edel en zuiver. Goed verzorgd binnenwerk en fraaie ronde bassen vormden een even wichtig klankgeheel, waartegen het mar kante timbre van de bazuinen zich afte kende. De agogische nuancering, die de dirigent betrachtte, slaagde naar wens en van een niet geringer belang was het cor recte aan- en afzetten van het ensemble. Dirigent ^an Ossenbrugge, die het corps nu zo mooi geëgaliseerd heeft, is nu ook begonnen met technisch zwaardere pres taties voor te bereiden. Op dat gebied door stond Arti de vuurproef met „Finlandia" van Sibelius. Dat ging nog wel niet zonder licht merkbare remmingen, maar het was toch lang niet slecht; het groeit wel uit tot een vlot en lenig geheel, al beweegt het zich nu nog te veel in een strak gareel. Maar voortreffelijk bleek men de bril- lante „Marche Nuptiale" van Allier te be heersen. De goede kwaliteiten van het samenspel in eenvoudiger muziek, hier boven opgesomd, waren ook hier aanwe zig in dit tamelijk veel eisende stuk. Goed, was ook de paraphrase over „Nader, mijn God, tot U". Medewerking werd verleend door het Gereformeerd Evangelisatie Zangkoor Zuid-Oost, dirigent de heer A. Bak. Dit gaf de combinatie koor en fanfare een mooie kans met het „Judex" uit „Mors et Vita" van Gounod. Het „Panis Angelicus" van Franck, dat mede in deze combinatie ten gehore werd gebracht, leent er zich niet zo best toe. Onder directie van de heer Bak liet het koor zich ook a cappella horen met een viertal nummertjes uit zijn répertoire. Het ging niet onverdienstelijk, gerekend de vrij slappe bezetting aan mannenstemmen. De dames ontwikkelden wel een fris geluid. Als extra-nummer speelde het jeugd- kwartet van Arti et Religioni het nummer waarmee het twee weken geleden op twee concoursen (te Amsterdam en te Haarlem) een eerste prijs met lof verwierf. Een knap pe en beschaafde prestatie, waar blijkbaar de ijverige dirigent de hand in gehad heeft. De ere-voorzitter dr. J. J. Wallien open de de avond met gebed en een korte toe spraak en besloot de samenkomst met dankzegging, JOS. DE KLERK. Symphonie-orkest „Haerlem" Het Symphonie-orkest „Haerlem" geeft op Woensdagavond 8 Februari een uitvoering in de grote zaal van het Concertgebouw onder leiding van Piet Halsema. Het programma bestaat uit de Sinfonia in Bes van J. Chr. Bach (waarin de hobo-solo wordt gespeeld door A. Butter), de aria „Ah! Perfido!" van Beethoven (gezongen door Hélène Ludolph), de Symphonie met de paukenslag van Jos- Haydn en het symphonische gedicht „Finlan dia" van Sibelius. Piet Halsen:» zal voor de pauze de solo partij vertolken in het Orgelconcert opus 4 nr. 4 van G. F. Hapdel. waarvan de uitvoering geleid wordt door de gastdirigent Frans Eisen. Groot jubileumconcert ter ere van Jan Hensen Als datum van het speciale concert ter gelegenheid van het zilveren jubileum van de zanger en dirigent Jan Hensen, dat wegens diens ernstige ziekte ruim een jaar moest worden uitgesteld, is thans Woensdag 1 Feruari gekozen. Met begeleiding aan orgel en piano docr Johan Jong zullen op die avond in de Ge meentelijke Concertzaal het dameskoor „Arcis" en Beynes Mannenkoor fragmen ten uit bekende opera's ten gehore brengen. Medewerking verlenen de solisten Hermine Preijer, mezo-sopraan, Leonie Smits, so praan, Henk Weimar, bas, George Spijkstra, bariton en de tenoren Henk Koene, Cor Rijswijk en Jan Hensen. De jubilaris debuteerde in 1923 als solist bij het gemengde koor „Polyhymnia". Zijn mogelijkheden werden ontdekt door Leo Pielage. Hij studeerde achtereenvolgens onder leiding van mevrouw VisThieme, Jos. de Klerk, Lieven Duvosel, van Dien Moorlag en van Giusepe Reschiglian en zong zowel hier als in het buitenland in talrijke opera's en oratoria, ook voor de radio. Met talrijke amateurkoren nam hij deel aan concoursen. In zijn vrije tijd com poneerde Hensen enige min of meer popu laire liederen. Jubilerende dansschool De dansschool voor Rooms Katholieken: „Dansacadeniie Schroder". Raamsingel, zal op 2 Februari haar 25-jarig jubileum herdenken. Voor leerlingen en oud-leerlingen wordt een balavond aangeboden op Zondag 5 Februari in het Gemeentelijk Concertgebouw. Uit de leerlingen heeft^ zich een commissie gevormd, met als doel om de heer en mevr. Schroder op die balavond te huldigen. Internationaal treinverkeer in Europa wordt bespoedigd In Mei 1950 zal, vergeleken met Mei 1949, bijna 45 uur op de totale reistijd van de voornaamste internationale treinen worden bespaard, aldus wordt medegedeeld in een publicatie van de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking te Parijs. Hiervan is bijna veertien uur het gevolg van een korter oponthoud aan de grensstations. Uit dit resultaat van de „Railway l%ietables"-conferentie, welke in October 1949 te Brighton werd gehouden, blijkt, dat de aan de O.E.E.S. deelnemende landen zoveel mogelijk gevolg hebben ge geven aan de desbetreffende aanbeveling van de raad der O.E.E.S. van 9 Juni 1949. De reis van Parijs naar Milaan bijvoor beeld zal 13 uur en 10 minuten duren in- plaats van 14 uur en 50 minuten; het op onthoud bij de douane te Vallorbe, Brigue en Domodossola zal vijftig minuten korter zijn. De reis van Parijs naar Rome zal met 3 uur en 5 minuten worden bekort; te Modena zal 45 minuten korter worden stil gestaan. De reis Parijs-Stockholm zal twee uur en 20 minuten minder in beslag ne men, waarvan een uur en 43 minuten wordt uitgespaard, doordat het douane-onderzoek in de grensstations Jeumont en Herbesthal in de trein zal geschieden. Bij de reis van Rome naar Stockholm zal te Chiasso en Bazel 27 minuten korter worden stilge staan; de totale duur van deze reis zal worden bekort met 4 uur en 5 minuten, als gevolg van een grotere rijsnelheid. Men verwacht evenwel dat de tijd, wel ke het reizen in Mei 1950 in beslag zal nemen, in net algemeen nog merkbaar langer zal zijn dan in Mei 1939. Er kan nog steeds veel worden verbeterd, óf door bepaalde grensstations gemeen schappelijk te maken, zodat het douane onderzoek van beide landen tegelijkertijd kan gebeuren, óf, wat eenvoudiger lijkt, door dit onderzoek te doen geschieden in de treinen gedurende de reis. Het was echter zelden mogelijk van deze laatste methode meer gebruik te maken, aangezien hiervoor een groter aantal douane-ambte naren wordt vereist. Bezwaren tegen verhoging der benzinebelasting De Commissie voor de belastingen uit de Tweede Kamer heeft verslag uitge bracht over het wetsontwerp ter verhoging van het bijzonder invoerrecht op benzine. De meerderheid van de commissie was van mening, dat bij de beoordeling reke ning moet worden gehouden met vier aspecten, te weten de Benelux, de begro tingspositie, de deviezenpositie en de be lastingdruk op het vervoersapparaat Enkele leden zouden de verhoging van de belasting op benzine kunnen toejuichen, indien deze uitsluitend gezien zou moeten werden als een etappe in de verwezen lijking van de Benelux-unie. Een ander lid zou gegevens tegemoet willen zien omtrent het jaarlijkse benzineverbruik van zee-, lucht- en landmacht en van de motorrijtuigen, in gebruik bij het rijk en de lagere publiekrechtelijke organen. Voorts werden gegevens gevraagd over het gebruik van benzine door overheids- en semi-ovei'heidsbedrijven, zoals de K.L.M. en de spoorwegen met haar dochtermaat schappijen. De meerderheid der commissie vroeg zich af, in hoeverre besparing op deze deviezenpost noodzakelijk is. In het alge meen kan niet worden gezegd, dat bespa ring op benzine nuttiger en nodiger is dan besparing op andere verbruiksgoederen. Aangenomen mag worden volgens de meerderheid der commissie dat verho ging van de benzineprijs een enigszins be perkende invloed zal hebben op het ver bruik van benzine door hc" bedrijfsleven en particulieren. Indien men echter be denkt. dat het goederenvervoer en het be taalde personenvervoer, waarop toch be zwaarlijk zal kunnen worden bezuinigd, te zamen 7/10 van het totale benzinever bruik voor hun rekening nemen, en het overige personenvervoer grotendeels ten behoeve, althans op kosten van beroep of bedrijf geschiedt, zal men kunnen begrij pen, dat de besparing als gevolg der ver hoging van de benzineprijs slechts zeer klein zal zijn, in ieder geval geen 10 pro cent van het totale benzineverbruik. Men zou het zeer op prijs stellen van de minis ter te vernemen, welke maatregelen zijn getroffen of zullen worden genomen om het benzineverbruik door overheidsinstan ties te doen afnemen. Enkele leden wezen er op, dat de voor gestelde verhoging de positie van vele in dustrieën bij de internationale concurren tie zal verzwakken en dus nadelige gevol gen voor de deviezenpositie kan hebben. Voorts vreesde men ongunstige gevolgen voor de land- en tuinbouw, doordat men zich genoodzaakt zal zien minder gebruik te maken van mechanische hulpmiddelen en terug te keren tot de paardentractie. Enige leden waren van oordeel, dat het motorverkeer reeds thans fiscaal overbelast is. In het bijzonder het beroepsvervoer zal een zo zware last te dragen krijgen, dat de toestand voor vele bedrijven onhoud baar zal worden. Andere leden wezen er op, dat een groot gedeelte van de vervoer ders de verhoogde benzineprijs in de vrachtprijs zal doorberekenen. Taxi-perikelen in de hoofdstad De Amsterdammers zijn niet helemaal tevreden over hun taxi's en omgekeerd leven er ook bepaalde wensen bij het be stuur van de taxicentrale. In verband hier mee is gistermiddag in het gebouw waar dit bestuur zetelt een persconferentie ge houden. Een der eerste pi'Oblemen die aan gesneden werden, was de veel besproken fooi van de taxichauffeur. Namens het be stuur werd medegedeeld, dat een landelijke regeling van de lonen der taxichauffeurs bepaalt, dat deze een vast loon van acht tien gulden per week moeten ontvangen plus zeven procent van de totale door hun verkregen opbrengst. Bovendien moet er dan in de taxi een papier hangen, waarop de passagier kan lezen, dat het „algemeen gebruik" is tien procent van de ritprijs fooi te geven met een minimum van 25 cent. In Amsterdam is men op verzoek van de chauffeurs en in overleg met de be voegde instanties van deze regeling afge weken. Het vaste loon bedraagt vijftien gulden, het percentage van de opbrengst is bepaald op tien. Het papier werd niet in de wagens opgehangen. Inmiddels is het bedrag van 15.verhoogd met de zoge naamde „Joekes"-gulden en kortelings nog met 2, zijnde het minimum van de vijf procent loonsverhoging. De regeling in Amsterdam is dus thans achttien gulden per week vast, plus tien procent van de opbrengst. Naar schatting van het bestuur betekent dit, dat een Amsterdamse taxi chauffeur buiten de fooi om, gemiddeld 31.per week ontvangt. Het bedrag aan fooien per week wordt volgens de belas ting op vijftien procent van de ritprijs ge schat, zodat men mag aannemen, dat het gemiddeld inkomen van een Amsterdamse taxichauffeur ruim vijftig gulden per week is. Tariefsverhoging, zo wordt gezegd, is nog niet direct aan de orde, maar wel mogelijk binnen afzienbare tijd. De vijf procent loonsverhoging werkt namelijk door en heeft de toch al drukkende lasten extra zwaar gemaakt. Bovendien is in verge lijking met 1945, het bedrijf met een derde teruggelopen. Mocht een eventuele ver hoging van ae kostprijs het gebruik inder daad doen dalen, dan zal dit waarschijnlijk, zo wordt gezegd; inkrimping van het be drijf noodzakelijk maken. Voorts werd gistermiddag verzekerd, dat in de toekomst een regeling ontworpen zal worden, opdat de taxichauffeurs zullen beschikken over wisselgeld en pasagiers, die met een briefje van tien of vijf en twin tig gulden willen betalen niet eerst bij „de melkboer" zullen behoeven te wisselen Een nieuwtje, dat over ruim twee maan den zal worden ingevoerd is, dat de Am sterdamse taxi's de gewone blokband zul len kwijtraken. Zij zullen een zwart-wit ge blokte neon-buis krijgen achter de voorruit, die desgewenst kan worden afgedekt. Het is namelijk gebleken, dat ij dele bruidjes en bruidegommen bij voorkeur niet in een blokband „trouwrijden". Wanneer straks de neonlamp kan worden uitgeschakeld zal men zich in een luxe auto met chauffeur kunnen wanen. De vraag of in Amsterdam binnenkort een type taxi zal worden ingevoerd, dat de onderhouds- en reparatiekosten zal druk ken, moest ontkennend worden beant woord. Een geschikt type wagen daarvoor is niet te vinden en bovendien ontbreekt het benodigde kapitaal. Medeplichtigheid aan uitlokking is ook strafbaar De Hoge Raad heeft arrest gewezen in een zaak tegen J. T. G., hoofdonderwijzer te Eemnes, die in beroep was gekomen te gen een arrest van het gerechtshof te Arn hem, waarbij hij wegens medeplichtigheid aan het uitlokken van een poging tot op lichting veroordeeld is tot 4 weken gevan genisstraf. De verdachte had ertoe mede gewerkt, dat iemand onder valse naam zien aanmeldde bij een examen. Als cassatiemiddel was onder andere aangevoerd dat medeplichtigheid aan het uitlokken van een misdrijf niet strafbaar zou zijn. De Hoge Raad heeft thans uitgemaakt, dat dit wel het geval is. Het beroep van de hoofdonderwijzer heeft de Hoge Raad verworpen. Belgische minister van Verkeer op bezoek De Belgische minister van Verkeer, de heer P. W. Segers brengt een tweedaags bezoek aan Nederland. Minister Segers beziehtgde Donderdag het luchtvaartbedrijf op Schiphol. Vandaag bracht minister Segers een bezoek aan het hoofdgebouw van de Nederlandse Spoor wegen te Utrecht en aan de Philipsfabrie- ken te Eindhoven. Westduitse consuls-generaal in Londen, Washington en Parijs Te Bonn verneemt Reuter uit officiële bron dat er West-Duitse consuls-generaal te Londen, Parijs en Washington zullen komen. De drie geallieerde Westelijke Hoge Commissarissen overhandigden dr. Ade nauer gisteren een uitnodiging van de regeringen te Londen, Parijs en Washing ton om aldaar consuls-generaal van de West-Duitse federale republiek te benoe men. Adenauer aanvaardde de uitnodiging. Bond van Mobilisatie- Invaliden vergaderde Critiek op de organisatie In een te Groningen gehouden vergade ring van de Bond van Mobilisatie-invali den heeft de waarnemende voorzitter, de heer J. Mertens, verklaard, dat het hem ongeloofwaardig voorkwam, dat mevrouw de B. het na de arrestatie van haar echt genoot verzegelde kantoor van de bond te Drachten zou hebben geopend. De heer P. de B„ voorzitter van de bond is op 15 Oct. van het vorig jaar gearresteerd, verdacht van fraude. Sindsdien is zijn kantoor door de justitie verzegeld. Zondagnacht werd daar ingebroken. Er werden talrijke dos siers overhoop gehaald. Een som gelds wordt vermist. De justitie te Leeuwarden heeft mevrouw de B. en een kantoorbe diende in arrest gesteld. De rechtskundige adviseur van de bond, mr. J. Walvius, wilde hangende het justi tiële onderzoek geen verklaring over de arrestatie van de heer en mevrouw de B. afleggen. Een vertegenwoordiger van de afdeling Emmen van de bond gaf zijn ontstemming te kennen over de organisatie van de bond. Hij vond het onjuist, dat de heer De B. als voorzitter zowel het financieel beheer als de controle op de financiën had. Een controle op de gelden door de bond had volgens deze spreker ten enen male ont broken. Mr. Walvius zeide het hiermede op diverse punten eens te zijn. De heer De B. was een „eenmansregeerder", doch heeft zeer veel voor de bond gedaan. Bij zijn arrestatie klopten inderdaad de boeken niet, maar daar stond tegenover, dat jaar lijks een accountantsrapport over het be heer van de gelden aan de leden werd voorgelegd. Andere sprekers vonden het onjuist te spreken over de houding van de heer De B. zonder dat hij er zelf bij was. Zij spraken hun vertrouwen uit in het beleid van de voorzitter. Tenslotte nam de vergadering een motie aan, waarin zij er bij de regering op aandringt, tot een snelle en loyale afwikkeling van de Pensioenwet 1945 te komen. Niwin acht standpunt van Hans Kaart onjuist De Niwin deelt naar aanleiding van de weigering van Hans Kaart om voor Indo nesische militairen op te treden, mede. dat zij dit optreden onjuist acht. Het contract met Hans Kaart stelt generlei beperkingen aan het auditorium., zodat niet de artist over het optreden beslist, doch de plaatse lijke Nederlandse militaire commandant of de Niwa. De Niwin heeft zijn vertegen woordiger in Indonesië verzocht Hans Kaart mede te delen dat zij zijn standpunt onjuist acht. Nieuwe „atoomconferentie" in Engeland De Russische bom komt ook ter sprake Britse, Amerikaanse en Canadese ge leerden ontmoeten elkaar van 9 tot 12 Febr. in hel Britse Instituut voor Atoomonder zoek te Harwell om van gedachten te wis selen over de vorderingen op het gebied van de atoomenergie. Verwacht wordt, dat het bezit van de atoombom door Rusland zal worden besproken en dat ten aanzien van de atoomgeheimen en hun beveiliging nieuwe voorstellen aan de drie betrokken regeringen zullen worden gedaan. Lehmann verdwenen De Britse militaire politie heeft een huiszoeking verricht in het gebouw van de communistische partij te Hannover, om te trachten de hand te leggen op Robert Lehmann, communistisch volksvertegen woordiger van Neder-Saksen. Lehmann had de nacht doorgebracht in het parle mentsgebouw om niet door de Britse po litie te worden gearresteerd. Sedert gister middag is hij echter verdwenen en men weet niet waar hij zich thans schuilhoudt. Franse parlement neemt motie voor duurtepremie aan Bidault in moeilijk parket De Franse Nationale Vergadering heeft gisteravond met 500 tegen twee stemmen bij zestig onthoudingen een socialistische motie aanvaard, waarin de regering wordt verzocht te besluiten tot de toekenning van een premie van 3000 francs in Januari aan alle Franse arbeiders, die minder dan 20.000 francs per maand verdienen, en tot een verhoging met twintig procent van de gezinstoelagen. Vóór de stemming had premier Bidault meegedeeld, dat de regering er niet tegen was, dat over de motie zou worden ge stemd, maar dat zij geen gevolg kon geven aan het verzoek, daar de schatkist bij aan neming er van 26 milliard francs zou moe ten uitkeren, hetgeen de Franse economie niet zou kunnen dragen. Bidault gaf echter te kennen, dat de regering zou besluiten tot enige geldelijke hulp voor de minst be taalde arbeiders vóór 1 Februari. Slachtoffer van verkeersongeluk De 73-jarige fietser die verleden week op de Raaks in Haarlem door een bus werd aan gereden, is in de Mariastichting aan de op gelopen kwetsuren overleden. Postbestellers hebben vanochtend over de bevroren Gouwzee de post van Marken naar het vasteland gebracht. Na een'stevige wandeling van een uur liep men zonder averij de haven van Monnikendam binnen Inktvis beheerde gestolen schat Visser plukte zilver en goud uit zijn tentakels (Van onze correspondent te Rome) Het zonnige Capri is een eiland, waal" het leven nooit alledaags is. Er gebeuren altijd opzienbarende dingen, zodat de wat zonderlinge, maar hoogst aantrekkelijke kolonie van vreemdelingen, Bohémiens, en mislukte genieën, die het eiland bewonen, passende stof voor gesprekken vinden. Zo ging de visser Giuseppe Ruggero er laatst met zijn roeibootje op uit om een maaltje vis te vangen. Natuurlijk is hij geen gewone visser, maar, zoals dat bij Capri past, voormalig hofvisser van ko ningin Helena, zoals een kostbaar horloge met inscriptie, dat hij om de verweerde pols draagt, in vleiende termen verzekert. Volgens de regels der kunst keek hij door een emmer met glazen bodem om de zee af te zoeken. Dicht bij Kaap Caterola ontdekte hij, vastgeklampt aan een rots blok een inktvis van een paar kilo en inkt vis is in Italië een gewaardeerde lekkernij. De visser wist het dier aan de lijn te krij gen. De lange vangarmen met de hon derden zuignappen omklemden zijn arm, maar het lukte hem het dier snel te doden op de vliegensvlugge, klassieke manier van alle Italiaanse vissers, namelijk door het de kop af te bijten. Toen gebeurde het wonder: een zwaar voorwerp viel op zijn voet, een zilveren vork. En onmiddellijk daarop een tweede, een derde, een vierde en ook nog twee zilveren lepels. De inktvis had een hele goudsmidswinkel aan zijn tentakels han gen Bij nader onderzoek blijkt dat onder het rotsblok, waar het dier placht te rusten, het grootste deel verstopt was van de buit van een der meest opzienbarende diefstal len. ooit in de kronieken van Capri ver meld. Op 14 December werd namelijk in de villa „La Bagatelle" van de Oostenrijk se baronesse Reininger, tot een waarde van dertig millioen lire aan zilveren en gouden voorwerpen gestolen. Een politieel onderzoek bleef zonder re sultaat. Thans bracht de inktvis aan het licht dat de dieven hun buit hadden ver stopt op de bodem der zee om te wachten tot de rechercheurs, die van het vasteland waren overgekomen, het eiland weer zou den hebben verlaten. „Communisten zonden wapens uit Polen naar Albanië" Verklaring van Internationale Transportarbeidersfederatie De zogenaamde „waakzaamheids commissie tegen het communistische ge vaar" van de Internationale Federatie van Transportarbeiders heeft in Londen een verklaring uitgegeven, waarin wordt me degedeeld dat „communistisch" oorlogs materiaal uit Polen naar Albanië wordt gezonden, om voorraden te vormen waar uit zal worden geput bij een eventuele aan val op Joegoslavië. De „waakzaamheidscommissie", waarin leiders der transportarbeiders uit Frank rijk, België, Nederland, Noorwegen en Grooi-Britannië zitting hebben, nam deze mededeling op in een voor de pers bestem de verklaring, over de resultaten van een conferentie waarop werd besproken, welke maatregelen zullen worden genomen om het communistische optreden in Europese havens tegen te gaan. De „waakzaamheidscommissie" besprak ook het -vraagstuk van onder Panamese vlag varende schepen, waarop de toe standen „niet in overeenstemming zijn met de internationale wetten, welke ook, door Panama zijn bekrachtigd". Er zijn onderhandelingen over deze aan gelegenheid gevoerd met Panamese rede rijen, welke echter, ondanks een toezegging van de Panamese regering om overeen stemming te bevorderen, niet tot een resultaat hebben geleid. Besloten werd in Februari een vergadering van de „boycot commissie" van de internationale federatie van transportarbeiders uit te schrijven, waarop dit vraagstuk zal worden bespro ken. Sabotage-actie der Franse communisten verscherpt De Franse communistische partij heeft orders van de Cominform ontvangen om de actie in Franse havens ter vertraging van het verschepen van oorlogsvoorratien naar Indo-China en ter verhindering van het lossen van wapens, die ingevolge het Atlantisch pact naar Frankrijk verstuurd worden te verscherpen. Na een communistische oproep aan de plaatselijke bevolking om te protesteren tegen „de aanwezigheid van een Ameri kaanse torpeöobootjager, de vuile oorlog in Indo-China en de anti-Sovjet-Russische oorlogsvoorbereidingen", hebben afdelin gen gendarmes met stalen helmen post gevat bij de Amerikaanse destroyer „Po wer", die in de haven van Saint Nazaire ligt. Een woordvoerder van de Franse rege ring sprak het vertrouwen uit, dat het ef fect van de communistische actie voldoende te niet gedaan zou worden door de aan gekondigde regeringsmaatregelen tegen georganiseerde sabotage. Heemstede BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWD: J. P. Longaroux en C. M. Wagenaar; J. P. D. van Vastenhoven en A. C. C. Berkhout; F. G C. Reijmerink en K J. Jager. GETROUWD: H. H. Pennekamo en B. T. Hoogenstein. GEBOREN: Petrus Johannes Elias. z. van P. J. Stokman en van M. J. Smit; Martinus, z. van A. ten Dam en van A. W. Ruijgrok: Paulus Nicolaas Maria, z. van A. van der Aai en G. M. Heering. OVERLEDEN: A. M. MensingMoerbeek, 76 j.; H. Waltzes—Stoelman, 54 j.; E. Hagen- zieker. 27 j„ H. M. van Capel. 11 dagen; A. Jesse, 90 j. Koninklijke Olie Unilever Philips A. K. U Fokker Nederlandse Ford Nederlandse Kabel v. Berkei's Patent Scheepvaart-Unie. Holl.Amerika Lijn Deli Maatschappij H. V. A A'dam Rubber Ned. Handel Mij N.-I. Handelsbank Billiton Mij. II Slotkoers Openings gisteren koersen 293 292% 232 22 7 i/ó 227% 225% 184 184 131 271 299 116 155 154% 159% 148# 147% i59y2 160 151% 151 164 105% 281

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 7