Hoe Koningin Juliana werkt Volgende week twintig trawlers op zee Hoe militaire oorlogs-onderscheidingen worden uitgegeven Hoe verdient de Haarlemmer z'n brood? Zaterdag 28 Janna t 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant De taak die het „Kabinet der Koningin" daarbij heeft Het heeft de aandacht getrokken en ook bewondering gewekt, dat Koningin Juliana steeds blijk geeft in de meest-ingewikkel- ste Staatszaken uitstekend te zijn inge werkt, zelfs de détails worden daarbij niet vergeten. Dit op zich zelf is al een hele op gaaf, vooral indien er zulke moeilijke quaesties aan de orde zijn als de Indone sische. Maar bovendien blijkt ook herhaal delijk dat Hare Majesteit voortreffelijk op de hoogte is van détails van de internatio nale politiek, terwijl Zij daarnaast grote belangstelling toont voor belangrijke din gen en stromingen die in ons land de aan dacht vragen en steeds ,,de vinger heeft op de polsslag van ons volk". Hoe is dit zo vragen zich ongetwijfeld velen af mogelijk, want daarnaast wordt nog veel meer van onze Koningin gevergd: officiële-bezoeken, ontvangsten, audiënties, enzovoort? En dan is H. M. óók nog echt genote en moeder en ook die belangrijke taak komt niet in het gedrang. Wie kennis neemt van het werk van het „Kabinet der Koningin" krijgt een indruk van de werkwijze van Hare Majes teit. Dit is meer dan een bureau waar al leen de correspondentie verzorgd wordt. Hoewel ook dit reeds een omvangrijk werk' is. Elke dag komen er stapels brieven van mensen, die om hulp en steun vragen. Soms is het om geld te vragen, voor een wagentje voor een hulpbehoevende inva lide of voor een radio-toestel voor een arme blinde, dan weer een verzoek om hulp voor een gepensiormeerde, die meent niet rechtvaardig behandeld te zijn. Een groot aantal mensen dat geen uitkomst meer ziet, verwacht hulp van de Hoge Landsvrouwe. En ieder die schrijft krijgt antwoord en wordt, indien daarvoor ter men zijn, geholpen. Maar dit laatste kan natuurlijk alleen indien de ingewonnen adviezen dit mogelijk maken. Niet zelden moeten de brieven doorgegeven worden omdat het zaicen betreft die uitsluitend tot de bevoegdheden van een departement, een gemeentebestuur of een andere instan tie behoren. Zo komen er in deze dagen van woningnood vele brieven van mensen, die om een huis of een beter huis vragen. Maar die aanvragen kunnen alleen worden doorgezonden. Voorts heeft het Kabinet der Ko ningin bemoeienis met de aanvragen om audiëntie en de organisatie van bezoeken, waartoe H. M. wordt uitgenodigd. Een zeer belangrijke taak is verder het geven van voorlichting aan de Koningin. Bij de organisatie "van dit werk is alleen gedacht aan voorlichting, dus niet aan het 'gevep van advies. Die voorlichting moet er op gericht zijn cle Koningin in staat te stellen zich een mening te vormen over het onderwerp dat aan de orde is en het nemen van een beslissing te vergemakkelijken. Als de Kamers een wet hebben aange nomen, moet die door de Koningin be krachtigd worden om in werking te kun nen treden. De officiële stukken, die daarop betrekking hebben vormen stapels en zou den dagen eisen voor bestudering. Koningin Wilhelmina liet zich een mondelinge uit eenzetting van de hoofdinhoud dezer stuk ken geven, Koningin Juliana stelt daaren tegen prijs op een schriftelijke uiteenzet ting, die wel zo kort mogelijk dient te zijn, maar toch mag daarbij geen enkel belang rijk onderdeel verwaarloosd worden. Aan de bezwaren der tegenstanders moet oölt recht gedaan worden. Van automatisch tekenen van belangrijke wetten door de Koningin is geen sprake. Niet zelden wordt de desbetreffende mi nister ten Faleize genodigd om een nadere toelichting te geven. Belangrijke benoemingen, o.a. van bur gemeesters, vragen soms veel aandacht. De ministers (soms. zoals bij de benoeming van een burgemeester ener gemeente bo ven de 100.000 inwoners, de ministerraad) doen wel een voordracht, maar de Koningin benoemt. In enkele gevallen wordt van de voordracht afgeweken. Daarom kan ook pas van een benoeming melding gemaakt worden als het besluit door de Koningin getekend is. De Koningin is natuurlijk niet in staat alle couranten te lezen. Daarom wordt elke dag een overzicht gemaakt van alle be langrijke dingen, die in de couranten staan. Zo kan H. M. niets van betekenis, ontgaan. Wanneer er politieke quaesties aan de orde zijn, wordt een bloemlezing gegeven van alle hoofdartikelen. Zo weet H. M. hoe de gedachten over zo'n zaak zijn. Ook de belangrijkste dingen over de in ternationale politiek worden op die manier verzameld. De taak, die directeur en' ambtenaren van het Kabinet der Koningin hebben, is dus wel zeer omvangrijk en belangrijk. Er wordt steeds naar gestreefd geen personen daarbij aan te stellen die de ambitie heb ben een rol te spelen in de actieve poli tiek. want die zijn daar niet op hun plaats. De directeur heeft bovendien nog een zeer bijzondere taak. De Koningin heeft AUTORIJLES? Bel 14786 Erkend Gedipl. Instructeur behoefte aan een „klankbord", iemand om hangende aangelegenheden mee te bespre ken. Er wordt daarbij van de directeur geen advies vei-wacht, want dit „doorspre ken" heeft alleen ten doel om de hoofd lijnen en de belangrijke détails te belich ten, opdat het aan H. M. mogelijk wordt zelf tot een juiste beoordeling der feiten te komen. Als directeur van het Kabinet der Ko ningin treedt sinds de oorlog op mej. mr. M. A. Tellegen. Burgemeester Cremers maakte val op ijs Hij moet waarschijnlijk rust houden De burgemeester van Haarlem mr. P. O. F. M. Cremers heeft gistermiddag bij het schaatsenrijden op de ijsbaan op de Kle verlaan een lelijke val gemaakt, doordat hij met een andere rijder in botsing kwam. De burgemeester viel op zijn achter hoofd op het ijs. Naar alle waarschijnlijk heid zal hij enige weken rust moeten houden. Henry Hanson uit Ironwood (Michigan) is voor zover bekend de enige man die op ski's bij het schansspringen een salto kan maken. Dezer dagen gaf hij in Canada een demonstralie van deze acrobatische krachttoer, tijdens welke deze foto gemaakt werd. „Niet een kleine opflakkering' De stoomschepen gaan ook weer meedoen De vereniging van reders van vissers vaartuigen te IJmuiden heeft besloten het aantal varende schepen, dat zich tot nu toe tot een tiental motortrawlers beperkte, uit te breiden tot twintig. Het communi qué dat gisteravond deze belangrijke stap wereldkundig maakte zegt: In een op 27 Januari gehouden vergadering bleek een dusdanig vertrouwen in de belangstelling van de overheid voor het visserijbedrijf te bestaan, dat verscheidene reders konden besluiten tot het in de vaart brengen van een deel hunner vloot. Nadat in het begin dezer week de meeste motorschepen uit voeren, wordt 'thans ook nog een aantal stoomtrawlers in de vaart gebracht. In de loop der volgende week zal er dan weer een 20-tal schepen in de vaart zijn. De marktsituatie van dit moment maakt het waarschijnlijk, aldus het communiqué, dat door een beperking van de productie een economisch verantwoorde exploitatie bereikbaar zal zijn. Allerwegen blijkt de bereidheid te bestaan, om verlaging der productiekosten en vergroting der afzet in binnen- en buitenland te bewerken. Ook de verhoogde vïsmeelprijzen (die nu de prij zen der importeurs benaderen, red.) hebben stimulerend gewerkt op de animo om sche pen naar zee te zenden en in enige andere opzichten is eveneens het daadwerkelijke medeleven der overheid tot uitdrukking gekomen. Een verdere uitbreiding van het aantal varende schepen zal afhangen van de exploitatie-uitkomsten." Tot zover het officiële communiqué. Wij vernemen nader, dat de uitvarende schepen uit zo goed als alle rederijen zijn gekozen. Maandag vertrekken de „Haarlem" en de „Vios", Dinsdag gaat de „Bloemendaal" naar zee en dan volgen successievelijk de „Herman", de „Abraham", een verre vis serij-boot, twee Petten-schepen, de „Jaco- ba" en de „Klaas Wijker". Deze maatregel van de reders moet zo deelde meg^ons namens het bestuur mede SLEUTEL WEG? TEL. 11493 - LANGE VEERSTRAAT 10 DE „SLEUTELSPECIAUST" (Adv.) Horloges uit België naar Nederland gesmokkeld Voor de Amsterdamse politierechter heb ben Vrijdag drie personen terecht gestaan, verdacht van het smokkelen van horloges uit België naar Nederland. Onder hen was de Haarlemmer A. P., die bekende dat hij in België horloges heeft gekocht met geld, dat de twee andere verdachten P. J. van E. en G. B. H., beiden uit Amsterdam hem verstrekten. P. verklaarde, dat beroeps smokkelaars de horloges over de grens brachten. In Zundert nam hij ze in ont vangst cn bracht ze naar Amsterdam waai de andere verdachten voor de verkoop zorgden. Volgens de afrekenbriefjes be droeg het totaalbedrag van de verkoop on geveer 55.000. De politierechter merkte op dat verdach te na de bevrijding vier paspoorten heeft „versleten", dat wil zeggen, dat hij zo vaak naar het buitenland is geweest, dat vier paspoorten vol stempels staan. Verdachte merkte op, dat hij als verzorger van zijn zoon, die wielrenner is, vele malen buiten landse reizen maakte. Nadat de officier van justitie een gevan genisstraf van acht maanden had geëist en de verdediger, mr. T. A. M. A. van Löben Seis clementie had gevraagd, veroordeelde de politierechter A. P. tot een gevangenis straf van vier maanden met aftrek van voorarrest en een geldboete van 500 sub sidiair twee maanden hechtenis. Van E. werd veroordeeld tot drie maan den en een geldboete van 500 en H. tot Vier maanden gevangenisstraf en een geld boete van J: 500. ,,Rouiv past Electra" Op Woensdagavond 1 Februari geeft de Haagse Comedie onder regie van Cees Laseur de eerste voorstelling te Haarlem van de trilogie „Houw past Electra" van de Amerikaanse toneelschrijver Eugene O'Neill in de vertaling van N. Brunt. De drie delen (het gehele stuk telt vijftien bedrijven) zijn getiteld: Thuiskomst, De vervolgden en De bezetenen. De stof is ontleend aan de Oresteia van de Griekse treurspeldichter Aeschylus, maar de han deling is verplaatst naar een kleine haven stad in Nieuw Engeland en speelt zich af in 1865, onmiddellijk na het einde van de niet beschouwd worden als een tijdelijke opflakkering der IJmuidense trawlvisserij dit is een besluit, dat grondig werd voor bereid. Het is moeilijk te zeggen, welke andere boten zelfs óf er andere boten naar ze zullen gaan. De „visserij" blijft de doorslaggevende factor. Maharadjah gaat bezuinigen Newsweek vertelt het volgende droevige verhaal over de Maharadjah van Baroda (voluit: major-general Z. H. Farzand-i- Khas-i-Daulet-i-Inglishia Maharadjah Sir Pratrap Sinh Goekwar Sena Khas Khel Shamsher Bahadur G.C.I.E., L.L.D.!), tot voor kort een der hoogst-gesalarieerde nabobs ter wereld en heerser over een vor stendom van 3.000.000 zielen. Tot voor kort, want sinds de samensmel ting van Baroda met de Indiase provincj,e- Bombay krijgt de vorst nu nog slecht» een' half millïoen dollar per jaar uit de schat kist uitgekeerd inplaats van de negen mil- lioen die hij daarvoor ieder jaar toucheer de. En alsof dit nog niet treurig genoeg is, verkeert Farzand, (etc.) nu in het nog veel ernstiger gevaar, als een Brits onderdaan te worden geregistreerd, wat hem van zijn schamele half millioen per jaar nog weer negentig procent aan belasting zou kosten! Geen wonder dus dat Zijne Hoogheid met bekwame spoed zijn bezittingen in Engeland gaat uitverkopen. De voornaam ste daarvan is Headley Grove, een buiten goed met 87 acre land plus privé golflinks bij Epsom, dat hij in 1945 van wijlen sir Malcolm Campbell, de beroemde coureur, overnam voor 300.000,Zelfs zijn par ticuliere DC. 3-vliegtuig met walnoten be timmering en zilveren plated cocktailbar is te koop en ook op andere kleine dingen des dagelijksen comforts moet de arme Maha- radja al aan het bezuinigen zijn. Gelukkig dus maar, dat hij nog een appeltje voor de dorst heeft, bestaande uit een villa bij Parijs, een stoeterij van 460 acre Sn Ierland, zestien renpaarden die samen een millioen gulden waard zijn en zijn verzameling ro bijnen, smaragden en diamanten, waaron der de beroemde Star of the South, die eens de trots was van Lodewijk Napoleon. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE~ ADMINISTRATIE Voor hen, die na 1939 in dienst zijn geweest De legervoorlidhtingsdienst deelt het vol gende mee: Velen die gerechtigd zijn tot het dragen van herinneringstekenen, zoals het ereteken voor orde en vrede, het oor- logsherinneringskruis, en het mobilisatie- oorlogskruis, zijn niet of onvoldoende be kend met de voorwaarden, waarop deze tekenen kunnen worden verkregen. a. Het ereteken voor orde en vrede wordt toegekend aan militairen van de Koninklijke Marine, de Koninklijke Land macht en het Koninklijk Nederlands-Indo nesisch Leger, die in Indonesië en aangren zende gebieden tenminste drie maanden in werkelijke dienst zijn geweest in het tijd vak, dat aanving op 3 September 1945 en zal eindigen op een nader vast te stellen datum. Bovendien worden gespen toege kend aan hen, die rechtstreeks in militair verband tegen kwaadwilligen hebben moe ten optreden; onafhankelijk van de tijd van actie, wordt voor elk jaar, waarin werd opgetreden, een gesp verleend. Aan hem, die alleen recht zou hebben op een gesp, wordt ook het ereteken toegekend. Wie dus toevallig geen drie maanden werkelijke dienst in Indonesië kan aantonen, maar wel heeft deelgenomen aan optreden als boven bedoeld, ontvangt het ereteken en de gesp. b. Het oorlogs-herinneringskruis wordt toegekend aan militairen, die in oorlogstijd hebben gediend en aan bepaalde voorwaar den hebben voldaan, alsmede aan burgers, die onder oorlogsomstandigheden hebben gediend aan boord van een zeeschip onder Nederlandse vlag buiten de vijandelijke macht, of die deel uitmaakten van de be manning van een Nederlands vliegtuig on der Nederlands of geallieerd beheer. De belanghebbende moet tenminste zes maan den in zijn functie hebben gediend buiten vijandelijk gebied na 9 Mei 1940 en voor 6 Mei 1945. (Deze termijn eindigt voor de gesp „Oost-Azië-Zuid-Pacific 1942-1945" op 3 September 1945). Gespen worden verleend voor „algemene krijgsverrichtingen" en voor „bijzondere krijgsverrichtingen". Om in aanmerking te komen voor het oorlogs-herinneringskruis met een der ges pen voor „bijzondere krijgsverrichtingen" moet de belanghebbende deelgenomen heb ben aan militaire, dan wel maritieme ge vechtsacties of aan de landingsoperaties in de omgeving van Arnhem-Nijmegen of op het eiland Walcheren. Bij Arnhem of Nijmegen moet zijn deel genomen aan een luchtlandingsoperatie; Walcheren moet zijn bereikt hetzij uit zee, hetzij uit Zeeuwsch-Vlaanderen (dus niet over land). c. Het mobilisatie-oorlogskruis wordt toegekend aan alle militairen die tussen 10 Mei '40 en r Mei '45 in werkelijke diénst zijn geweest in gebied buiten de feitelijke macht van de vijand, indien zij niet in aan merking komen voor het oorlogs-herinne ringskruis. Ook de militairen die gedurende de oorlog niet in werkelijke dienst zijn ge weest, maar wel gedurende tenminste zes maanden tussen 6 April 1939 en 20 Mei '40 hebben recht op het mobilisatie-oorlogs kruis. Ook burgers komen in aanmerking voor dit herinneringsteken, indien zij tijdens de oorlog militaire werkzaamheden hebben verricht in het belang van het koninkrijk. Zij moeten Nederlander zijn en voor het verrichten van de militaire werkzaamheden zijn aangewezen door het daartoe bevoegde militaire gezag. De toekenning van het mobilisatie-oor logskruis sluit die van het oorlogs-herinne ringskruis uit en omgekeerd. Indien de drager van het. mobilisatie-oorlogskruis kan aantonen, dat deze bepaling hem onbekend was en dat hij in aanmerking komt voor het oorlogs-herinneringskruis, kan hem dit laatste worden toegekend onder intrekking van het eerste. Weer de „Mattheus Passie" in de landlfaal Evenals vorig jaar zal ook nu weer het Doopsgezind-Gemengd Zangkoor, directeur de heer H. van Dijk, medewerken aan de „Mattheus Passie" van Joh. Seb. Bach, die te Haarlem in de Nederlandse taal wordt uitgevoerd. Zeer waarschijnlijk wordt deze op tweede Paasdag (10 April) ten gehore gebracht. Het Doopsgezind Gemengd Zangkoor te- samen met het Haarlemse Doopsgezinde Zangkoor onder leiding van Jac. Zwaan, zal Maandagavond in de Doopsgezinde Kerk aan de Meerstraat de repetities van het Bach-werk hervatten. Daar de voorberei dingstijd echter kort is en van verschillen de kanten medewerking is gevraagd, kan het bestuur tot uiterlijk 6 Februari nieuwe leden aannemen. Voor het ereteken voor orde en vrede en voor het oorlogs-herinneringskruis met gesp „Nederland Mei 1940" bestaan aanvraag formulieren, welke op verzoek worden toe gezonden door het ministerie van Oorlog, afdeling a 1, bureau onderscheidingen. Het oorlogs-herinneringskruis zonder gespen of met een andere dan bovengenoemde gesp moet worden aangevraagd aan hetzelfde adres in de vorm van een verzoek. Zij, die niet op een of andere wijze het betreffende formulier hebben ontvangen zoals velen der oorlogsvrijwilligers, die in het voorjaar van 1948 terugkeerden uit Indonesië en alleen de baton ontvingen van het ereteken voor orde en vrede kunnen het bedoelde ereteken eerst ontvangen na aanvrage en inzending van het formulier of het indienen van een verzoek. Het aanvraagformulier voor het mobili satie-oorlogskruis wordt op verzoek ver strekt door het comité mobilisatie-oorlogs kruis te 's-Gravenhage. Het ereteken voor orde en vrede en het oorlogs-herinneringskruis. werden beide van overheidswege ingesteld cn worden kosteloos verstrekt. Bij de instelling van het mobilisatie-oorlogskruis is door de re gering bepaald, dat de kosten van de ver strekking niet worden gedekt door het rijk. Deze komen ter. laste van de belanghebben den. Luchtbrug naar Ameland Als het gaat winteren, komen de Wad den-eilanden direct in moeilijkheden. Hun verbinding met de buitenwereld staat en valt met een enkele bootlijn. Zodra het ijs de Waddenzee bedekt is het met die boot- verbinding gedaan. Dat betekent dat er geen post meer bin nenkomt en geen post meer weggaat. Zie ken die naar de vaste wal moeten, kunnen niet geholpen worden. Eiland-bewoners die op reis zijn, kunnen niet meer thuis komen. Toevallige bezoekers op de eilan den zien zich verplicht hun verblijf te rekken. De mensen op de Wadden-eilanden heb ben reden om de luchtvaart een warm hart* toe te dragen, speciaal de Nederlandse luchtmacht. Want 't zijn militaire vliegers die naar Ameland en Schiermonnikoog vliegen om het contact met de vaste wal te handhaven nu dit door 't ijs verbroken is. Het is alleen voor lichte vliegtuigen mo gelijk om er te landen. Donderdag, de eer ste dag van de „luchtbrug" naar Ameland, werden er al 18 vluchten uitgevoerd, waar bij 24 passagiers en 280 kg. post over en weer gebracht werden. Uit een onderzoek is gebleken dat de „Delftdijk" niet op een drijvende, maar op een magnetische mijn is gelopen. De demag- netiseringsinstallatie, waarmee het schip is uitgerust, was uitgeschakeld toen het ongeval gebeurde. Blijkens recente cijfers behoort 40 pro cent van het Nederlandse volk tot de be roeps-bevolking. Dit wil zeggen, dat van elke honderd mensen in ons land kin deren, grijsaards en invaliden meegere kend er veertig zijn, die op enigerlei wijze in het arbeidsproces zijn ingescha keld. Voor de mannen afzonderlijk is dit percentage 61 en voor de vrouwen 20. Hoe staat het in dit opzicht nu met de Haar lemse bevolking? De meeste steden geven van de norm meer of minder afwijkende percentages te zien, maar de Haarlemse cijfers stemmen met het rijksgemiddelde vrijwel overeen: hier zijn 60 procent van de mannelijke, 20 procent van de vrouwelijke, 39 procent van de totale bevolking in het arbeidspro ces ingeschakeld. Intussen is het ook hier nog niet zo ver, dat ieder op bejaarde leeftijd de beroeps arbeid kan laten rusten. Van de mannen, die beroepsarbeid verrichten is namelijk I procent de zeveni g jaar al gepasseerd. Voor de vrouwen bedraagt dit percentage 0,5 procent. Twee procent van de werken de mannen en 1 procent van de vrouwen zijn voorts tussen 65 en 70 jaar. Zien wij naar het andere uiterste, clan blijkt 1,5 procent van de mannelijke en 2,5 procent van de vrouwelijke arbeids krachten in Haarlem jonger te zijn dan 16 jaar. Men moge deze percentages nog betrekkelijk hoog achten, ze steken toch gunstig af bij die in vele andere steden van ons land. Zo bedraagt laatstgenoemd percentage in Leiden bijv. 5, dat is dus het dubbele van het Haarlemse! Wat de tussenliggende leeftijdsklassen betreft, 9 procent van de mannelijke en 24 proeent van de vrouwelijke arbeids krachten in onze stad zijn tussen 16 en 20 jaar. Voor de groep van 21 tot 40 jaar zijn de percentages 43 voor de mannen en 46 voor de vrouwen. In de hogere leef tijdsklassen gaat het aantal arbeidende mannen dat der vrouwen ook verhoudings gewijze geleidelijk meer overtreffen. Tus sen 40 en 50 jaar zijn namelijk 21 procent van de werkende mannen en 14 procent van de werkende vrouwen en tussen 50 65 jaar 22 proeent van de mannen en 12 procent van de vrouwen. Metaalnijverheid In de metaalnijverheid is 18 procent van het totaal der Haarlemse beroepsbevolking werkzaam. Een achtste deel daarvan is beneden 21 jaar, 1,75 procent is ouder dan 65 jaar. Ongeveer een zevende deel van deze groep is werkzaam bij de verschillen de spoor- en tramwegwerkplaatsen: een tiende deel vindt emplooi in de machine- fabricage. In deze bedrijfstak zijn in onze stad voorts veel z.g. kleine zelfstandigen (éénmans-bedrijfjes), voornamelijk rij wielreparateurs, electro-technische instal lateurs en loodgieters. Bouwnijverheid De bouwnijverheid biedt een bestaan aan 8 a 9 procent van onze plaatselijke beroepsbevolking. Van het totaal van deze arbeidskrachten is 42 procent werkzaam bij de burgerlijke en utiliteitsbouw, 25 procent bij de schildersbedrijven en 15 procent bij grondwerken. Van hen, die in de burgerlijke en utiliteitsbouw emplooi vonden, is ongeveer een kwart zelfstandig bedrijfshoofd of kleine zelfstandige. Bij de schildersbedrijven is dit deel zelfstandigen nog groter. In de bouwnijverheid in Haar lem is voorts 5 procent van de arbeids krachten jonger dan 21 jaar eti ruim 4 procent ouder dan 65 jaar. Winkels De Haarlemse winkels bieden werkge legenheid aan 6 procent van de mannelijke ZM - oorlog tussen de Nouideiijke en Zuide lijke Staten. De voornaamste rollen worden vertolkt door Fie Carelsen, Paul Steenbergen en Caro van Eyck. De beide lautstsn ziet men op bovenstaand^ foto. Ir. Wegerif is de ontwerper van het stijlvolle décor. „Een vrouw bekent" (Frans Hals). Wie zich Teresa Wright herinnert uit „The best years of our lives" en Ray Mil- land uit „Lost Weekend" zal lichtelijk wor den teleurgesteld, als hij deze beiden teza men terugziet op het witte doek van „Frans Hals". Niet dat zij zozeer te kort schieten in hun taak, maar het verhaaltje, dat als onderwerp werd gekozen, geeft hun niet veel kansen Dat verhaaltje is niet slecht en ook niet vervelend, maar wel erg on oorspronkelijk en afgezaagd. Het is een liefdeshistorie, die speelt aan het eind van de vorige eeuw. Teresa Wright is het actri- cetje, dat zich niet goed genoeg voelt voor de jonge politicus uit een oud adelijk ge slacht. Na een bezoek aan deze film zult u zich waarschijnlijk niet onbevredigd voelen of ontgoocheld, maar „Een vrouw bekent" zal u niet bijblijven. Zij is onderhoudend en onbelangrijk. E. P. „Joan of Arc" (Palace). De rol prent, waarvan zonder blikken of blozen wordt beweerd: „Nooit tevoren werd een film op een dergelijke wijze unaniem door de wereldpers geprezen", is deze week dooi de Haarlemmers die er twee uur en zes-en- twintig minuten voor over hebben, in ..Pa lace" te zien. De rechtwaardigheid gebiedt te zeggen, dat dit tere onderwerp leven, lijden en sterven van Frankrijks nationale heldin er in de Hollywoodse studio's slechter af had kunnen komen, hetgeen niet wegneemt, dat men de bij de uitbeelding van dit martelaarschap meer aan de uiter lijke factoren: het benaderen van de histo rische waarheid, dan aan de innerlijke: het mysterie van Jeanne's zieleleven aandacht is besteed. Dat is clan ook de voornaamste reden, dat de inmiddels overleden regisseur Victor Fleming er niet in is geslaagd het twintig jaar oudere werk van de Deen Carl Drey er te doen vergeten, zomin als de overigens verdienstelijke, doch op de kar dinale punten niet overtuigende Ingrid Bergman de herinnering aan haar grote voorgangster Falconetti kan uitwissen. De meeste toeschouwers zullen echter wel onder de bekoring komen van de bonte wemeling van kleuren van dit dikke pren tenboek. J. H. B. „Betovering" (Luxor). In het statige Londense patriciërshuis, waarin hij ook zijn jeugd doorbracht, slijt een oude man een gepensionneerd generaal eenzaam en vergeten zijn laatste levensjaren. Het heden, zelfs de „Blitz" die Londen op zijn grondvesten doet schudden, raakt hem niet meer: hij teert nog slechts op zijn jeugd- heBinneringen de onvervuld gebleven liefde voor het pleegzusje van zijn kinder jaren die hij in de afzondering van dit oude huis, waar ieder voorwerp hem aan haar herinnert, dagdromend telkens op nieuw doorleeft. Zo leeft hij voort tussen de schaduwen van zijn verleden, tot een Amerikaans meisje een ver familielid dat als ambulance-chauffeuse naar Enge land gekomen is zijn isolement verbreekt en hem tot de werkelijkheid terugvoert, zodat hij in haar liefde voor een jonge oorlogsvïieger als het ware de sublimering van zijn eigen onvoltooid gebleven geluk beleeft. Di: subtiele gegeven is wonderlijk knap verbeeld, de talrijke, soms zeer abrupte overgangen tussen droombeelden en de werkelijkheid, geven de film een heel bij zondere sfeer en spanning, zonder echter ergens aan de waarschijnlijkheid van de dubbele intrige, die 2ich immers ook voort durend op de grens van het irreëele be weegt, geweld aan te doen. Een zeer aan bevelenswaardige film, met weldadig sober spel van David Niven en Theresa Wright in de hoofdrollen. H. C. „Cassidy komt terug" (Spaarne). Het is niet de eerste keer dat Hopalong Cassidy terug komt. maar daar is niemand rouwig om, want Hopalong en zijn onaf scheidelijke vriend Windy behoren tot de populairste scherpschutters uit de „Wild and woolly West". Hun belevenissen heb ben dit keer niets met koeien te maken, want zij hebben het veel te druk met een goudmijn van een vriend, die door een val lend stuk rots gedood is. Zij komen daarbij in conflict met de eigenaar van een aan grenzende mijn, een onaantrekkelijk heer, die mijn en dijn nogal eens pleegt te ver wisselen, Hij lokt Hopalong zelfs in een val. maar gelukkig komt windy nog net op tijd als de pruimende gerechtigheid aange draafd om zijn vriend uit de narigheid te helpen. Met de mannen van de Bar 20 die altijd bereid zijn om de jonge artillerie in stelling te brengen, worden de schurk en zijn kornuiten na een fikse partij vuurwerk even mores geleerd. In het voorprogramma draait „Het my sterie van mr. Reeder", een film over de strijd van Scotland Yard tegen een bende valse munters. W. L. B. „Olivier Twist" (City). Een reprise van de film die gemaakt is naar het be kende gelijknamige boek van Charles Dickens. Het is een verdienstelijke verfil ming geworden, die het verhaal met grote nauwkeurigheid op de voet volgt, maar die er niet helemaal in geslaagd is om tussen de veelheid van de historische détails de figuren de menselijkheid te geven, die zij in het boek in zo hoge mate bezitten. H. C. „Verloren grenzen" (Rembrandt). Dit geslaagde filmwerk over het neger- vraagstuk in de Verenigde Staten werd in ons nummer van 10 Januari reeds uitvoerig besproken. en 17 procent van de vrouwelijke beroeps bevolking in onze stad. Ruim een tiende deel van deze mannen en bijna een kwart van deze vrouwen is jonger dan 21 jaar. Vijf procent van de mannen en 2 procent van de vrouwen is ouder dan 65 jaar, De winkelbranche, die aan de meeste arbeids krachten een bestaan geeft, is die van de kruidenierszaken, waar 15 procent van de Haarlemse winkeliers en winkelbedienden werkzaam zijn. Dit is ook de winkelbran che, waarin meer dan in enige andere, echtgenoten en kinderen in de zaak mee werken. Wat de aantallen arbeidskrachten betreft, volgen op de kruidenierswinkels in volgorde: de slagerijen, groente- en fruitzaken, manufacturenwinkels, de boek en kantoorboekhandel en daarna pas de z.g. warenhuizen. Handel In de verdere handel, dus buiten de winkels om, zijn werkzaam 9 procent van de mannelijke beroepsbevolking in onze woonplaats. Naar het aantal krachten ge rekend, die in elke afzonderlijke branche werkzaam zijn, zijn de voornaamste: de (groot) handel in aardappelen, groenten en fruit, de uitgeversbedrijven, de brand- stoffenhandel, de handel in zuivelproduc ten en die in ijzerwaren, electrische arti kelen en sanitaire goederen. Verkeer Het „Verkeer", in ruime zin genomen, biedt een bestaan aan 9 procent van onze mannelijke en 6 procent van onze vrouwe lijke beroepsbevolking. Van deze groep is 10 procent minderjarig en 3 procent ouder hel aantal arbeidskrachten betreft, is de P.T.T. Als tweede groep volgt het hotel-, dan 65 jaar. Het grootste onderdeel.wat restaurant- en cafébedrijf. Vervolgens komen het autotransportbedrijf, de spoor wegen en de tram- en busondernemingen. Overheidsdiensten Overheidsdiensten en vrije beroepen vormen de bestaansbron van een zeer brede groep Haarlemmers. Niet minder dan 12 procent van de mannelijke en 18 procent van de vrouwelijke beroepsbevolking in onze woonplaats behoren tot deze catego rie. Acht procent van de gehele groep is nog minderjarig, 2 procent is ouder dan 65 jaar. Ongeveer een vijfde deel van het geheel is betrokken bij het bestuurs-appa- raat (van gemeente, rijk of provincie), een tiende deel bij het rechts-, politie- en ge vangeniswezen. 5 procent van de mannen en 30 procent van de vrouwen zijn werk zaam in de ziekenhuizen. Verder vormen het belasting- en finan ciewezen, de accountantskantoren en de sociale instellingen onderdelen van deze „bedrijfstak", waarin velen emplooi weten te vinden. Huiselijke diensten In huiselijke diensten, dat zijn dus dienstboden, werksters enz., vindt 18 pro cent van de vrouwelijke beroepsbevolking van Haarlem een bestaan. Misstanden in de Belgische Voetballerij (i'an onze ctrrctpondent in Brussel) Er heerst op het ogenblik in de Belgische voetbalsport een gezagscrisis, welke voort vloeit uit een te ver doorgedreven commer cialisering van het voetbal. De sportieve be grippen zijn in. België meer en meer op de achtergrond geraakt en het financiëel belang der diverse clubs is de sport gaan beheersen. Zeer duidelijk is dat dezer dagen tot uiting gekomen. De ook in Nederland bekende algemeen secretaris van de Belgische Voet balbond, de heer Verdijck, is, zo vertelt een officieel communiqué van de bond, „om ge zondheidsredenen ontslag verleend uit zijn functie". De waarheid, die door al wie haar kent zoveel mogelijk angstvallig wordt ver zwegen. is echter dat aan de heer Verdijck zekere financiële ongeregeldheden verweten worden. De bond heeft snel in zijn vervan ging voorzien en heeft gemeend het hele geval met de mantel der geheimzinnigheid te moeten bedekken. In een conferentie met sportjournalisten heeft de heer Verdijck punt voor punt het rapport besproken dat de door het bestuur van de bond ingestelde enquête-commissie heeft uitgebracht en dat voor hem aanleiding is geweest een post op te geven, die hij veer tig jaar lang bekleed had. Hij merkte op. dat het hem er niet om te doen was zijn „tegen standers" aan te vallen maar dat hij slechts zijn eer wilde verdedigen. De heer Verdijck eindigde met de hoop uit te spreken, dat hij zich ook zou kunnen rechtvaardigen voor een commissie, in te stellen door het Belgisch Olympisch Comité, aangezien de voetbalbond een dergelijk verzoek zijnerzijds had afge wezen. Een andere kwestie, welke in België druk besproken wordt, betreft weer de clubs, die slechts aan hun financiële belangen denken. Zij ijveren voor de verhoging van de wed- striidvergoedingen en te Antwerpen werd het initiatief genomen niet langer mede te wer ken aan de internationale wedstrijden, die buiten de zes of acht ontmoetingen vallen, georganiseerd door de bond. De ontmoeting Rode DuivelsZwaluwen, welke op 21 Fe bruari te Gent wordt gespeeld, zou or.der I deze categorie vallen. Slechts na moeizame j besprekingen kon men het van de clubs ge daan krijgen dat enkele spelers uit de hoogste klassen togen de Nederlandse ploeg zouden worden opgesteld. Ook hier geven I financiële motieven de doorslag. Iln elk geval wijzen deze toestanden op het feit. dat de zuivere amateursport in BelgiS tot het verleden behoort.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 7