Onze industrie Hef negara-hoofd van Pasoendan stelt zijn mandaat ter beschikking Bidault vraagt vijf maal vertrouwen Luitenant-generaal Soedirman overleden 64e Jaargang No. 19463 TT T *S 11 1 Maandag 30 Januari 1950 Bureaus: Grote Houtstraat S3, Telefoon Adver- gimtTijj wtf* I H ^NJT Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate teniies en Administratie 10724, 14825. Eedactie: I If If li I fr1"™ I T 1 I I 1 I ill II 1 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. 10600. Directie 13082, Hoofdred. 15054. Bijkant. ^^^1 Abonnementsprijs per week 33 cent, per kwartaal Haarlem-Noord. Soendaplein 37, Telefoon 12230. J ƒ4,25. Franco per post 4,75. Postgiro 273107. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Telefoon 12713, 10132. Advcrt.tarieven op aanvraag bij de Administratie Hoofdredacteur: Robert Peereboom cn óprechte Uaariemscije <£ourant (Jmto Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom MR. J. MEYNEN, die directeur van de A.K.U. is en oud-minister hij maakte deel uit van het kabinet-Schermer- horn heeft voor de A. R. partij-confe rentie een rede gehouden, waarin hij het beeld der veelbesproken industrialisatie van ons land niet rooskleurig heeft voor gesteld. Die rede zal veel weerklank ge vonden hebben in nijverheids-kringen; vooral de zware belastingdruk heeft daar bezorgdheid voor de toekomst doen groeien. Daarbij behoeft men nog niet eens aan de vestiging van nieuwe industrieën te denken. Op dit chapiter heeft de inleider over de hoge bouw- en installatiekosten en het on zekere prijspeil van te importeren grond stoffen gesproken, ter aanduiding van de grote risico's. Bestaande industrieën heb ben evenwel al zorgen genoeg. Vervanging van verouderde machines, die in de meeste gevaüen binnen enkele jaren bepaalde noodhaak zal zijn, vereist een vorming van grote reserves die door het gevoerde be- lasting-beleid wordt belemmerd. De prijzen van nieuwe machines bedragen een veel voud van de voyoorlogse; onlangs zijn zij door de devaluatie weer aanzienlijk geste gen ten opzichte van de Verenigde Staten, West-Duitsland en Zwitserland en in min dere, maar ook nog belangrijke mate ten aanzien van Frankrijk. Mr. Meynen heeft opgemerkt dat het reeds voor dit jaar nodig is, door rationalisatie van de bedrijven de arbeids-productiviteit te verhogen. De daardoor vrijkomende arbeiders zal men aan het werk moeten zetten aan nieuw aan te schaffen machines. Het valt moeilijk zich een aanschaffing van nieuwe machines, op grote schaal, op korte termijn voor te stel len. Een aanmerkelijk aantal bedrijven zal daar bij de heersende financiële en belas ting-verhoudingen eenvoudig niet toe kun nen overgaan. In menig geval zullen hun leiders zich met twijfel de vraag stellen, in hoeverre zij er binnen bijvoorbeeld vijf jaar in zullen slagen. Mensen die buiten het particuliere bedrijfsleven staan zijn zich begrijpelijkerwijze veelal alleen bewust van de aanslagen die de fiscus op hun per soonlijk inkomen doet. Zij zouden verwon derd zijn als zij zich op de hoogte stelden van de lasten die op het bedrijfsleven druk ken en daarbij ontdekten dat machines, 'in het buitenland aangekocht, vaak vier of vijfmaal zoveel kosten als voor de' oorlog en ook nog zwaar met heffing van rechten belast zijn. Als zij zich daar niets van aan trekken omdat het hen niet direct treft, zijn zij alleen maar kortzichtig: mr. Mey- nen's verklaring dat de productie in ons land sinds 1938 minder gestegen is dan vrij wel overal elders in West-Europa en dat er in de periode 19301947 geen toene mende maar integendeel een afnemende industrialisatie is geweest, zal hen wellicht iot meer nadenken brengen. De oud-minister heeft de wens uitge sproken dat de overheid door tegemoet koming op financieel en op belasting-gebied de nijverheid zal helpen. Vernieuwing van machines wil hij niet door belastingen be lemmerd, maar door premies bevorderd zien. Men helpt het hem wensen. Omtrent „de menselijke factor" heeft hij enige dingen van belang opgemerkt. Hij heeft een vergelijking gemaakt met Ame rika, waar het onderwijs niet in de eerste plaats op .het bijbrengen van kennis, maar op de ontwikkeling der persoonlijkheid is gericht en niet bestemd is voor een kleine groep, die men dan tot grote hoogte kan opvoeren, maar voor een brede laag. Dit heeft geleid tot de vorming van een groot aantal voor allerlei vakken goed getrainde mensen; de ontwikkeling der persoonlijk heid bevordert groter ondernemingsgeest en de wil, iets van zijn werk te maken. Ge kunt dit betoog zien als de zoveelste aansporing dat ons onderwijs vernieuwing behoeft en met reden opmerken, dat die zich toch niet in enkele jaren voltrekken zal. Mr. Meynen heeft het hierbij evenwel niet gelaten. Hij heeft opgemerkt dat wij sinds de dertiger jaren „in het defensief" zijn en gezegd dat de ondernemers meer durf zullen moeten hebben. Jongeren zal al vroeg moeten worden geleerd, verantwoor delijkheid te dragen. Dat zal wel eens tot ongelukjes leiden, maar van meer belang dan die te voorkomen is, dat de vooruit strevendheid en het initiatief in de onder neming ermee vergroot worden. De Ameri kaanse industrie steunt minder op het ge halte van haar leiders in eerste linie dan op het merkwaardig groot aantal krachten op het tweede plan, die gereed staan om openvallende plaatsen in te nemen. Vergelijkingen met toestanden in andere landen prikkelen menigeen, omdat zij de nationale zelfgenoegzaamheid kwetsen. De inleider heeft niet gezegd en ongetwijfeld ook niet bedeeld te zeggen dat „alles" in Amerika beter zou zijn dan bij ons; zelfs niet dat het Amerikaanse onderwijs in alle opzichten beter zou zijn dan het onze en dat het zelf geen tekortkomingen zou be zitten. Evenmin heeft hij de Amerikaanse personeels-opbouw in de industrie als feil loos voorgesteld. Zijn vergelijking heeft kennelijk gediend om duidelijk te maken dat het in sommige opzichten anders en beter kan dan wij het doen. En die „men selijke factor" acht hij terecht van groot belang. Op deze plaats is daar juist in de dertiger jaren al meermalen over geschre ven. Ik heb er toen o.a. de aandacht op gevestigd dat het in vele bedrijven gebruik was geworden om met de instelling van nieuwe bijkantoren of filialen te wachten totdat men na veel zoeken de ge schikte mensen had gevonden om ze te lei den. Die moeten immers zonder direct toe zicht, zonder een afdelingschef die hen voortdurend aan de gang houdt en zegt wat zij doen moeten, niet alleen ijver maar ook initiatief bezitten. In moeilijke gevallen vergt dit laatste vaak vindingrijkheid. Een groot aantal mensen is daar niet alleen ge speend van, maar heeft ook niet de minste lust, dergelijke eigenschappen te ontwik kelen. Anderen acht men te jong, of te onbeheerst of onverstandig. Ik geloof dat mr. Meynen ten aanzien van diegenen, die wèl de wil maar nog niet de bekwaamheden en de ervaring hebben gelijk heeft als hij zegt dat de ondernemers meer durf moeten hebben. Gegeven het feit dat ons onder- ..wijs tekort schiet in ontwikkeling van de persoonlijkheid zal het bedrijfsleven zich daar meer op moeten toeleggen en meer risico moeten nemen. Dan maar wat meer fouten. Niets werkt in de practijk des levens beier en overtuigender dan de eigen erva ring en wij ouderen doen goed als wij af en toe eens met dankbaarheid terugdenken aan de instructieve waarde van de blun ders, die wij zonder uitzondering in Morgen wordt ons oudste prinsesje, Beatrix, twaalf jaar. Een glundere glimlach van de feestelinge. Motie tot overdracht der bestuursbevoegdheden aan de R.I.S. goedgekeurd door het parlement Franse belastingverhogingen Minister van Financiën viel flauw in de Nationale Vergadering PARIJS, 29 Januari (Reuter). Georges Bidault, de Franse minister-president, heeft Zondagavond in de Nationale Vergadering vijf maal de vertrouwenskwestie gesteld bij de tweede lezing van het wetsontwerp tot belastingverhoging, dat te voren door de raad van de republiek (senaat) was ver worpen. Dinsdag zullen de stemmingen plaats hebben. De wet was door de raad van de repu bliek verworpen, ofschoon zij tevoren door de Nationale Vergadering was aangenomen. De Franse minister van Financiën, Mau rice Petsche, is Zondag flauw gevallen toen hij de Nationale Vergadering verzocht haar goedkeuring te hechten aan de voorstellen tot het heffen van nieuwe belastingen ten bedrage van 141.000 millioen francs, die door de raad der republiek afgewezen zijn. Petsche begon zijn rede bij de tweede lezing van het begrotingsontwerp door de Natio nale Vergadering. Hij zweeg plotseling, ging naar zijn plaats in de regeringsbank terug en zonk daar in elkaar. De zitting werd tot later op de dag geschorst en de dokter van de Assemblée werd ontboden. Deze ver klaarde, dat de toestand van de minister niet ernstig was. De minister leed aan over- spönning. Na enige minuten kwam Petsche weer bij. De financiële commissie van de Nationale Vergadering had voorgesteld de nieuwe belastingen met een derde te verminderen toen het ontwerp van de senaat terugkwam. BANDOENG, 30 Januari (Aneta). De Wali Negara van Pasoendan heeft heden ochtend bekend gemaakt dat hij op een nader in overleg met zijn plaatsvervanger vast te stellen datum zijn mandaat ter be schikking zal stellen. Deze mededeling was vervat in de ingekomen stukken, die wer den voorgelezen bij de opening van de ver gadering van het parlement van Pasoendan van heden. De heer Wiranata Koesoemah herinnert er in dit schrijven aan, dat hij door het parlement op normale wijze is verkozen en steeds met hart en ziel de belangen der Negara heeft behartigd. „Later zegt hij verder zijn er stromingen ontstaan, die naar de opheffing der Negara streven. On danks de besluiten van de Rondetafel conferentie hebben deze groepen de strijd niet gestaakt en is in Pasoendan de onrust nog toegenomen". In verband met het voor gaande ziet de heer Wiranata Koesoemah zich dan ook genoodzaakt, zijn mandaat ter beschikking te stellen. Tot zover het schrijven van de Wali Negara. Vervolgens ging het parlement over tct de behandeling van de reeds eerder inge diende motie-Soejoso, waarin er op wordt aangedrongen, dat de bevoegdheden der Negara zullen worden overgedragen aan de regering der R.I.S. en het nemen van ver dere besluiten omtrent het gebied dei- Negara zal worden overgelaten aan de centrale regering te Djakarta.De motie werd thans toegelicht door de voorzitter van de fractie Kesatoean, de heer Hasan Nataper- mana. De voorzitter der fractie Partai Kebangsaan Indonesia, de nationale partij, betuigde met de motie zijn adhaesie, onder voorwaarde, dat de tekst ervan zodanig zou worden gewijzigd, dat hij in overeenstem ming zou zijn met de grondwet der R.I.S. Het parlement ging met deze voorwaarde accoord, waarna de motie met algemene stemmen werd aangenomen. Interview met Anak Agoeng Inmiddels heeft de minister van Binnen landse Zaken der R.I.S., Anak Agoeng, Zondagavond in een interview met Aneta verklaard, dat de oplossing van de politieke moeilijkheden in Pasoendan, vooral op het gebied der bestuursvoering, waarschijnlijk hierin zal liggen, dat de regering van Pasoendan de bijstand der centrale regering inroept. Deze bijstand, aldus Anak Agoeng. kan worden geleverd, indien de regering van Pasoedan, daartoe gemachtigd door de voorlopige volksvertegenwoordiging in dat Moeder van Westerling heeft een ideaal „Ik hoop dat mijn zoon koning van Indonesië zal worden", zo verklaarde de moeder van kapitein Westerling, die te Istamboel woont, aan een AFP-cor- respondent. Zij heeft er aan toegevoegd dat haar zoon sedert hij twee jaar geleden Mohammedaan was geworden, in Indonesië zeer aanlokkelijke huwe lijksvoorstellen heeft gekregen. „Mijn zoon, zo zei mevrouw Westerling ver der, is een flink schutter en een kranig ruiter. Hij spreekt vloeiend Turks, Grieks, Frans, Duits, Nederlands, Chi nees en de Indonesische dialecten". onze jonge jaren in ons werk hebben be gaan. Als geheel is ook het betoog van deze groot-industrieel een zeer duidelijke ver klaring van de belangen die ons land bij .Europese aaneensluiting heeft en die overi gens opvoering van eigen prestaties nodig doen blijven. R. P. gebied, daarom vraagt. Het ministerie van Binnenlandse Zaken der R.I.S. is thans doende, plannen te ontwerpen voor de be stuursvoering in Pasoendan. Anak Agoeng zeide, dat hij zich naar Bandoeng zal be geven voor het uitwerken en het uitvoeren dier plannen, zodra de regering van Pasoendan er toe zou besluiten de bijstand der centrale regering in te roepen. Zaterdag zijn, op uitnodiging van Anak Agoeng, twee leden van het kabinet der regering van Pasoendan, de waarnemende premier Soeradiredja en de heer Barnas, te Djakarta aangekomen voor besprekingen in verband met de arrestatie van de mi nister-president van Pasoendan, de heer Tjokroaminoto. Zoals reeds werd gemeld, heeft het par lement Vrijdag een motie van wantrouwen aangenomen tegen het kabinet-Tjokroami- noto. UP meldt dat het kabinet van Pasoendan de consequentie heeft- getrokken uit de motie van wantrouwen die in het parle ment werd aanvaard en dat het is afgetre den met de verklaring dat het zich niet lan ger de vertegenwoordiger van het volk voelt. Aneta meldt dat in het regentschap Garoet de militaire autoriteiten het gezag in handen hebben genomen. Voormalig commandant van de T.N.I., later stafchef der R.I.S. DJAKARTA, 29 Januari. (Aneta). Luitenant-generaal R. Soedirman, die bij presidentieel besluit van 28 December 1949 was benoemd tot chefstaf van de weermacht der RIS, is overleden. Luite nant-generaal Soedirman, voormalig opper bevelhebber van de TNI, was reeds ge ruime tijd ziek. Hij verbleef de laatste maanden te Magelang in een sanatorium. Mohammed Hatta heeft na het bericht van overlijden van Soedirman een radio rede gehouden, waarin hij mededeelde dat de overledene posthuum de rang van generaal is toegekend. Luitenant-generaal Soedirman bereikte de leeftijd van 40 jaar. Hij was oorspronkelijk onderwijzer. Tij dens de Japanse bezetting nam hij dienst- bij het Japans-Indonesische hulpcorps en werd opgeleid tot officier. Hij maakte hier een snelle bevordering en had bij de Ja panse capitulatie de rang van majoor. Hij nam daarna de leiding op zich van een der republikeinse strijd-organisatïes, die na het uitroepen der republiek Indo nesia werden gevormd. Later werd hij commandant van de toenmalige TNI, het republikeinse leger. Na de overdracht der souvereiniteit werd dit republikeinse leger omgezet in de landmacht der RIS en werd generaal Soedirman benoemd tot chef van de generale staf der strijdkrachten van de RIS. Hij leed reeds meer dan een jaar aan TBC. Toen de Nederlandse troepen Dokja bezetten, lag hij ziek in het paleis van de sultan van Dokja. Hij wordt opgevolgd door de sous-chef van de generale staf, kolonel Simatoepang, die thans de Djakarta vertoeft. Generaal-majoor Mollinger is aangewe zen om luitenant-generaal Buurman van Vreeden bij de begrafenis van generaal Soedirman te vertegenwoordigen en om namens de Nederlandse legerstrijdkrachten een krans aan zijn groeve te leggen. Van officiële gebouwen te Djakarta wordt heden halfstok gevlagd in verband met de dood van Soedirman. Vier ministers, onder wie de sultan van Djokja, zijn naar Djokja vertrokken voor het bijwonen dei- begrafenis. Aardbeving in Perzië Twintig dorpen verdwenen, 1500 mensen gedood TEHERAN, 30 Januari. (Reuter). Van regeringszijde is heden ie Teheran vernomen, dat, te beginnen met Woensdag, een reeks aardbevingen heeft plaats gehad in de nabijheid van de aan de Perzische Golf gelegen haven Bushire. Ongeveer twintig dorpen zijn door de aardbevingen van de aardoppervlakte weggevaagd. Als gevolg vap de heersende koude, welke ge paard ging met sneeuwval, hebben uitge zonden reddingsploegen het toneel van de ramp nog niet kunnen bereiken. Militaire autoriteiten zouden heden pogen de slachtoffers der aardbevingen door de lucht van levensmiddelen en kleren te voorzien. Men schat het aantal doden op ruim 1500. Doordat alle verbindingen van het ge teisterde gebied met de buitenwereld, als gevolg van de aardbevingen, waren ver broken, is het nieuws van de ramp pas thans doorgekomen. Een overstroming in de stad Zahidan in Oost-Perzië, aan de grens van Pakistan, heeft meer dan 500 personen het leven gekost. Talrijke personen zijn gewond. Tweederde deel van de stad staat onder water en talrijke huizen zijn vernield, Toegang tot de stad is uiterst moeilijk te verkrijgen, daar de wegen onbruikbaar zijn. Zaterdag en Zondag hebben de liefhebbers van lange tochten op de schaats hun hart weer kunnen ophalen. In, Zuidholland werd de traditionele Molentocht gehouden. Enkele deelnemers passeren een der negen controleposten (alle molens) langs het parcours in de omgeving van Leiden. Gebouw voor de Raad van Europa Het bureau van de Europese Consulta tieve Vergadering heeft het ontwerp goed gekeurd van een gebouw voor de Raad van Europa, dat te Straatsburg zal verrijzen. Paul Spaak heeft op een persconferentie meegedeeld, dat eind Februari met de bouw zal worden begonnen. Men hoopt in Juli het gebouw gereed te hebben. Britse Koningin-moeder maakte een tapijt De „Times" meldt, dat Koningin Mary, de moeder van Koningin Elisabeth van Engeland, een door haar zelf vervaardigd tapijt aan het land ten geschenke heeft gegeven, met de bedoeling, dat het voor dollars verkocht zal worden ten bate van de Britse export-campagne. Koningin Mary heeft in de loop van de laatste acht jaar veel tijd aan de vervaardiging van dit tapijt besteed. Hei' werkstuk is gemaakt volgens traditioneel Engels achttiende- eeuws ontwerp. Het telt twaalf vakken met vogel- en bloemenfiguren. Het zal naar Canada en de V. S. worden gezonden na in Londen voor het publiek tentoongesteld te zijn. Het werd bij eerste lezing door de Kamer met 305 tegen 284 stemmen goedgekeurd. De militaire begroting van 425 milliard francs werd bij handopsteken aangenomen. In een toespraak tot het bestuur van de republikeinse volksbeweging verklaarde premier Bidault Zaterdag, dat de regering binnen twee maanden een nieuwe wet be treffende het stakingsrecht zal indienen. De nieuwe wet zal niet tegen de arbei ders gericht zijn, zo zeide hij, doch tegen hen, die de arbeidende klasse voor politieke doeleinden exploiteren. De R.I.S. eist ook Britse en Portugese gebieden op DJAKARTA, 30 Januari (Aneta) Mr. Mohammed Jamin, die raadgever van de republikeinse delegatie ter Ronde Tafel conferentie was en die thans voorzitter is van de staatswapencommissie van de R.I.S., heeft aan Aneta een persgesprek toegestaan waarin hij de eis stelde dat Australisch Nieuw-Guinea, Brits Noord-Borneo en Portugees Timor bij de Verenigde Staten van Indonesië zullen worden ingelijfd „Niet slechts het Westelijke gedeelte van Nieuw-Guinea, dat onder Nederlands ge zag staat, wordt door de V.S.I. terug ge- eist. Indien deze eis van de R.I.S. is inge willigd, dient de Indonesische regering ook met Australië besprekingen te houden over het Oostelijke gedeelte van Nieuw-Guinea. T.N.I. nam klein deel van Westerlings leger gevangen Na een hardnekkige achtervolging dooi de T.N.I. en de polisi negara, welke dag en nacht onafgebroken vanaf Maandagavond 23 Januari tot Vrijdagmorgen 27 Januari voortduurde, is het grootste gedeelte van Westerlings groep, welke Maandagnacht het Tjiandjoerse inviel, gevangen. Onder de gevangenen bevindt zich de bendeleider, de voormalige commissaris van politie, J. H. van der Meulen. Vier gevangenen zijn gewond. Nog vier of vijf, die in een 60 me ter diep ravijn zijn gestort en daarbij ver moedelijk omkwamen, worden vermist, al dus meldt de speciale correspondent van Aneta. Vrijdagmorgen gaven zich nog zes man over, zodat er in totaal thans 25 zijn ge arresteerd. Bij de gevechten Maandagnacht werd een barricade op de weg te Tji- randjang door de T.NJ., waarin zich 10 le den van Westerlings leger bevonden, ka pot geschoten. Deze groep raakte daardoor afgesneden van de hoofdgroep. Later ont stond er een vuurgevecht ten Zuiden van Tjirandjang, waarbij twee aanhangers van Westerling sneuvelden. De T.N.I. leed geen verliezen. De nieuw benoemde ambassadeur van Indonesië in de Verenigde Staten van Amerika, mr. Ali Sastroamidjojo, die op doorreis naar de Verenigde Staten in ons land is aangekomen, heeft ten aanzien van Westerlings actie een verklaring afgelegd, welke luidde: „Wij achten het van belang, dat van Nederlandse zijde een duidelijke verklaring "wordt afgelegd en ook duide lijke maatregelen worden genomen tegen alle deserteurs, die onder Nederlandse lei ding staan. Ik vrees, dat het vertrouwen van het In donesische volk slecht beïnvloed is. Wij verwachten dat de deserteurs streng ge straft zullen worden". Overigens verwees mr. Sastroamidjojo naar de verklaring van de Sultan van Djokj^, afgelegd in zijn functie als minister van Defensie. De acties van Westerling worden in Indo nesië beschouwd als een erfenis van de ko loniale toestand, zo zeide de ambassadeur. Hij beschouwt het als een ernstige kwestie, maar verwacht dat, als er zich geen com plicaties voordoen, binnen enkele weken de macht van Westerling gebroken zal zijn. Minister Van Maarseveen over Westerling Op zijn doorreis naar Bali heeft minister Van Maarseveen in een onderhoud met journalisten gezegd, dat Westerling een vijand is zowel van Nederland als van de RIS en dat zijn actie voor beide landen een even groot gevaar vormt. In haar af keuring van hetgeen thans door Wester ling wordt ondernomen en in haar opvat ting, dat zijn actie dient te worden geli quideerd, staat de Nederlandse regering volkomen aan de zijde der RIS. Cominform-plannen in Joegoslavë onthuld Een der beschuldigden in het proces, dat te Skoplje in Joegoslavië wordt gevoerd tegen van spionnage verdachte Bulgaren, heeft verklaard van Antanas Ruytsjef, die hoofdinspecteur bij de Bulgaarse veilig heidsdienst zou zijn, vernomen te hebben, dat in de komende lente gewapende guerillatroepen uit Roemenië, Albanië en Burgarije naar Joegaslavië gezonden zou den worden. Ter voorbereiding van deze actie moest hij met Cominformaanhangers in Joegoslavië contact zoeken. Militaire staatsgreep in Siam verijdeld Veertien opper-officieren van het Siame se leger zijn tot dusverre gearresteerd na de ontdekking van een complot ter om verwerping van de regering. Een officiële woordvoerder verklaarde, dat de poging van een dissidente groep legerofficieren om de macht in Thailand in handen te krijgen „volledig en zonder bloedvergieten" verijdeld is. Van betrouwbare zijde ver luidt, dat de poging om de regering omver te werpen Zaterdag te middernacht zou worden ondernomen. De beweerde aan stichter van het complot, luitenant-gene raal Katsj Songgram, zou bevel gekregen hebben het land te verlaten. Hij bevindt zich thans in Hongkong. Het woord is aan..... Goethe: Niemand leert iets door luisteren alleen, en wie bepaalde dingen niet zelfstandig aanpakt weet de dingen slechts oppervlakkig en half. D. J. von Balluseck neemt afscheid van het Handelsblad Deze week neemt het Algemeen Handels blad officieel afscheid van zijn hoofdredac teur, de heer D. J. von Balluseck, die naar de Verenigde Staten vertrekt om er de functie van permanent vertegenwoordiger van Nederland bij de Verenigde Naties te aanvaarden. In een afscheidsartikel schrijft het Han delsblad: „Toen de heer von Balluseck in 1918 zijn intrede bij het Algemeen Handelsblad deed als redacteur-Buitenland had hij colleges gevolgd aan de Handelshogeschool te Rot terdam en aan de Faculteit der Sociale en Economische Wetenschappen aan de Uni versiteit te Genève; van 1914 tot 1916 werkte hij op het Consulaat-Generaal der Nederlanden te Londen ter voorbereiding op de consulaire dienst. Hij koos echter ten slotte de journalistieke loopbaan, die hij 32 jaar trouw zou blijven. Op de afdeling-Buitenland is hij niet lang werkzaam geweest. In 1919 reeds ging hij eerst korte tijd als assistent-correspondent naar Londen, daarna naar Parijs, waar de Vredesconferentie van Versailles hem in staat stelde rijke ervaring op te doen op het gebied der internationale politiek. Van deze ervaring profiteerde het Handelsblad toen hij in 1920 als correspondent naar New York werd uitgezonden. Hij bleef er vijf jaren, ging in dezelfde functie naar Genève (bij de Volkenbond), maakte vervolgens tal van reizen voor het blad, totdat hij in 1929 het hoofdredacteurschap aanvaardde, eerst tezamen met mr, J. Kalff, daarna al leen. Bijna twee en twintig jaren bekleedde hij deze functie, met een onderbreking van vier oorlogsjaren. In September 1945 nam hij zijn plaats op de hoofdredacteurszetel weer in.' In 1947 bracht hij een bezoek aan de Ver enigde Staten en maakte hij een studiereis naar Indonesië. Zijn scherpe geest en sterk stylistisch vermogen stelden hem in staat zowel de binnen- als de buitenlandse p®li- tieke vraagstukken volkomen te beheersen; zijn hoofdartikelen vertolkten de gedachten en de levensbeschouwing van de waarlijk verdraagzame mens, die eerbied bezit voor de vrije persoonlijkheid van zijn mede mens; zij getuigden van een ruimheid van denken en van grote mildheid, waarbij er naar werd gestreefd zonder een al te sterke binding aan de dogmatiek ener partij, de liberale denkbeelden ingang te doen vinden. Voor het Algemeen Handelsblad is het vertrek van de heer von Balluseck, na een dienstv.erband van 32 jaren, een gevoelig verlies, dat slechts wordt verzacht door de wetenschap, dat de taak, die hem door onze regering is toevertrouwd, in goede en be voegde handen komt. Als gezant en gevol machtigd minister bij de Verenigde Naties zal hij ons land ongetwijfeld uitnemende diensten kunnen bewijzen voor het wereld- forum te Lake Success. Volksstemming op Cyprus 96 procent voor Griekenland Ruim 215.000 van de 225.000 kiezers, dat is 96 procent van de Griekse bevolking van Cyprus, hebben voor aansluiting bij Grie kenland gestemd, zo wordt verklaard in een manifest, gepubliceerd door de kerke lijke autoriteiten van het eiland, na afloop van een van 5 tot 22 Januari onder auspi ciën van de Grieks-orthodoxe kerk gehou den volksstemming. De uitslag van deze volksstemming is aan de regeringen van Engeland en Grie kenland en de UNO meegedeeld. Brandstichting aan de Gasthuisvest Directeur J. M. op vrije voeten In tegenstelling tot ons bericht van Vrij dag, moeten wij nu mededelen, dat niet alle vijf verdachten van de brandstichtings affaire in de voedingsmiddelenfabriek aan de Gasthuisvest schuld hebben bekend. De oudste directeur, de 63-jarige J. M. had niet bekend en is Zaterdag door de rechter commissaris op vrije voeten gesteld. De vier andere verdachten zijn echter vastgehouden. Inmiddels is gebleken, dat een van hen, de 38-jarige chef van de in- pakafdeling, L. K. L. H., de brand op de bovenste verdieping van het gebouw had aangestoken. Ook is nu bekend geworden, dat reeds enkele weken geleden een loop jongen van de fabriek op de bovenste ver dieping een beginnende brand had ontdekt en geblust. Directeur J. G. had de jongen toen dringend gevraagd, hier geen rucht baarheid aan te geven. Het onderzoek gaat verder. TOENEMENDE BEWOLKING Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond, opge maakt te 10 uur: Geleidelijk toenemende bewolking met later plaatselijk enige sneeuw. Van nacht hier en daar nog strenge vorst, morgenmiddag lichte vorst. Zwakke tot -matige wind hoofdzakelijk tussen Oost en Zuid. 1 Februari: Zon op8.21 uur, or.der 17.21 uur Maan op 16.42 uur. onder 8.11 uur Hoog en l3ag water in IJmuiden Maandag 30 Januari: Hoog water: 0.46 en 13.12 uur. Laag water: 8.35 cn 21.07 uur. Dinsdag 31 Januari: Hoog water: 1.47 en 14.06 uur. Laag water: 9.41 en 22.06 uur.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 1