Haarlems Dagblad Meer durf Geleidelijke afschaffing der Ondernemingsbelasting voorgesteld Beheersraad stelt verdeling in drie zones voor De Scandinavische landen en Engeland sluiten economisch accoord 64e Jaargang No. 19464 Bureaux: Grote Houtstraat 93, Telefoon Adver tenties en Administratie 10724, 14325. Redactie: 10600. Directie 13082, Hoofdred. 15054. Bijkant. Haarlem-Noord. Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Telefoon 12713, 10132. Dinsdag 31 Januari 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent, per kwartaal 4,25. Franco per post f 4,75. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie Hoofdredacteur: Robert Peereboom en <öpccdjte igaadcntsdje Courant (3trato 165:6) Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom DE AANSPORING van mr. J. Meynen, directeur van de A.K.U., aan de Ne derlandse nijverheid om meer durf te tonen bij het benoemen van jongeren op verant woordelijke posten heelt hier gisteren tot enige commentaar aanleiding gegeven, die aanvulling behoeft. Want als men de juist heid van deze aansporing aan het adres van ondernemers erkent, dient men ook de andere kant van de zaak te bezien. Gisteren is opgemerkt, dat een aantal jongeren geen neiging toont tot de ontwikkeling van de zelfwerkzaamheid, het initiatief, de vin dingrijkheid die vereist worden op ver antwoordelijke posten. Velen aanvaarden liever de voortdurende leiding en opdrach ten van een chef. Die meer ambitie hebben worden vaak te jong, te onbeheerst of on verstandig geacht: door meer met hen te wagen, wat meer risico ten aanzien van fouten le nemen zou men op den duur de kern van het personeel uitbreiden en ver sterken. Daar dient wel aan toegevoegd te worden dat ongetwijfeld de eerstge noemde groep, die dergenen die liever volgen dan zelf leiding te geven en initia tief te nemen veel groter is dan de tweede en dit ook altijd wel zal blijven. Dat is niet verontrustend; de gedachte aan een samen leving waarin cle meerderheid leidende posten zou willen bezetten is veeleer ont stellend. De vraag waar het hier op aan komt is: hebben wij genoeg mensen voor de verantwoordelijke posten? En sinds de oorlog schijnt er meer dan ooit reden, die vraag ontkennend te beantwoorden. Het verschijnsel is in de vooroorlogse jaren al aan de dag getreden: met de snelle bevol- kmgs-toeneming in ons land is geen even redige groei van de groep mensen, geschikt om leiding te geven, gepaard gegaan. En nu krijgt men de indruk nat dit tekort niet alleen veroorzaakt wordt door tekort aan durf bij ondernemers maar ook bij een aantal jonge mensen, die het verder zouden kunnen brengen. Het is alweer de kwestie van ontmoediging door na-oorlqgse ont wrichting en internationaal conflict, die hier eerder ter sprake is gekomen: het soort stemming van waarvoor zal ik me druk maken, het loopt toch mis. Wie niet zover gaat dat hij „zeker" meent te weten dat er een derde wereldoorlog komen zal vindt het dan dikwijls toch nodig, zich op de onaangenaamheden der onzekerheid te beroepen. Hij begrijpt niet dat de mens nooit, in welk tijdvak der geschiedenis ook, in zekerheid heeft geleefd en dat de ge varen die hem direct bedreigden in vroeger tijden wel anders, maar daarom niet min der groot waren. Wie dit betwijfelt be hoeft maar eens even te denken aan cle epidemieën, die eertijds ook Europa her haaldelijk teisterden, aan vele andere ziekten waarmee de medische wetenschap toen geen raad wist en aan een gemiddelde levensduur van cle mens, die tientallen jaren lager was dan tegenwoordig het ge val is. Oorlogsgevaar, zij het in andere vorm dan nu, maar vooral niet minder veelvuldig, bedreigde vroegere geslachten ook; economische inzinkingen traden op met veelal ingrijpender en meer algemene gevolgen dan in deze eeuw. Er staat tegen over dat de mensen in die tijden „harder" waren dan die van dit tijdvak: minder verwend, mincler vervuld van rechten waarop zij aanspraak zouden mogen maken en zich beter bewust van het feit dat het leven een strijd is. In die strijd moet men met alleen tegenslagen, soms harde klap- .pen weten te incasseren, mam- ook niet bang zijn voor onzekerheid. De moedeloze houding, van wat zal ik me druk maken, het gaat toch mis, is in ieder opzicht waar deloos: het is clie van de verliezer bij voorbaat. Als men trots voelt op de historie van zijn volk moet men die dan ook niet bépa- len tot de successen en overwinningen die op verschillend gebied werden behaald. Want dan ziet men alleen de gevolgen, niet de oorzaken. De oorzaken lagen in een moed en een veerkracht, die zowel tegenslag als onzekerheid het hoofd boden en die eenvoudig cle gekozen weg, eenmaal ingeslagen, met volharding bleven volgen. Wij hebben tijden van welvaart gekend, waarin velen verwend raakten en begon nen te menen dat dit hun toekwam. De wereldse gang van zaken is nu eenmaal zo niet. En de kwade gevolgen van oorlogen, jarenlang nawerkend, zijn ook in dit land wel eens erger voor de bevolking geweest dan tegenwoordig het geval is: met name na de Napoleontische tijd, toen de ver schrikkelijkste armoede en werkloosheid heersten en het tientallen jaren duurde eer het land zich werkelijk hersteld hacl. Er is maar één goede weg. Dat is die van meer durf. R. P. Wordt minister Slikker directeur der Q.E.E.S.? (Van onze parlementaire redacteur) Naar ik verneem zou de ministerraad gisteren besloten hebben in beginsel te kunnen instemmen met aanvaarding door mr. Stikker van een eventuele benoeming tot directeur-generaal of politiek directeur van de organisatie voor Europese econo mische samenwerking (O.E.E.S.). dit op voorwaarde dat de daaraan verbonden werkzaamheden van dien aard zullen zijn, dat hij ze naast zijn functie van minister van Buitenlandse Zaken zal kunnen ver vullen. Er zou gisteren in dezelfde bijeenkomst van de ministerraad nog geen beslissing zijn gevallen over cle benoeming van een staats secretaris aan het ministerie van Buiten landse Zaken. Bij cle behandeling van zijn begroting in de Tweede Kamer heeft mr. Stikker kenbaar gemaakt dat waarschijn lijk in de eerste maanden van dit jaar tot de aanstelling van zulk een functionaris zou worden overgegaan. Waarschijnlijk zal over een of twee weken deze aangelegen heid in de ministerraad aan de orde komen. Prins Bemhard in Venezuela Prins Bernhard is Maandag uit Curagao te Caracas, de hoofdstad van Venezuela, aangekomen. Hij werd op het vliegveld Maiwuetia begroet door vertegenwoordi gers van het ministerie van Buitenlandse Zaken en leden van het diplomatieke corps. De Prins heeft een bezoek gebracht aan het nationale pantheon en een krans ge legd op het graf van Simon Bolivar, de Zuid-Amerikaanse vrijheidsheld. Verhoging der Vennootschapsbelasting als gedeeltelijke compensatie Bedrijfsleven zal f 92 millioen minder behoeven te betalen Uit de Memorie van Antwoord op het Voorlopig Verslag van de Tweede Ivamer inzake de wetsontwerpen Be lastingherziening 1949 (voortaan te noemen Belastingherziening 1950) en wijziging van de Ondernemingsbelas ting blijkt, dat beide wetsontwerpen ingrijpend worden gewijzigd. In hoofd zaak komen deze hierop neer, dat van aanvankelijk voorgestelde verlichtin gen over reeds verstreken jaren wordt afgezien, waartegenover de druk in komende jaren verder wordt vermin derd. Voorts komt minder dan aanvan kelijk het geval was het verlenen van uitstel van belasting op de voorgrond. Daartegenover wordt een meer defini tieve verlichting van lasten voorgesteld. In de nota inzake de aanhangige be- lastingontwerpen, welke de minister van Financiën in October 1949 aan de Tweede Kamer heeft toegezonden, was reeds medegedeeld dal de regering het wenselijk acht de Ondernemingsbelas ting geleidelijk af te schaffen. Uit de Memorie van Antwoord blijkt, dat het doen vervallen van de mogelijkheid tot vervroegde afschrijving op investeringen in de jaren 1946 tot 1949 enige ruimte gaf voer het verlichten van de belastingdruk op andere punten. Toen de regering de moge lijkheden dienaangaande in overweging nam, heeft zij in de eerste plaats gedacht aan een verdere verlichting van de fiscale druk op de ondernemingen van natuurlijke personen. Zij heeft zich daarbij laten leiden door de overweging, dat de bij de Wet Be lastingherziening 1947 tot stand gebrachte aanmerkelijke verlaging van het maximum- tarief van. de Vennootschapsbelasting en de afschaffing van de Vermogensbelasting voor lichamen, welke maatregelen gepaard gin gen met een belangrijke verhoging van het maximumtarief van de Inkomstenbelasting, het „fiscale evenwicht" tussen vennoot schap onder firma en naamloze vennoot schap hebben verstoord. De ongekend hoge fiscale lasten, welke de bezetter op de naamloze vennootschap en andere lichamen had gelegd, mochten niet gehandhaafd blij ven. De belastingdruk op de lichamen is toen echter zodanig verminderd, dat de balans naar de andere zijde is doorgeslagen. Daarbij komt dat de Ondernemingsbelas ting naar de bedrijfsopbrengst op talrijke middenstandsbedrijven zeer zwaar drukt. Ifet zakelijke karakter van de belasting heeft tengevolge, dat ook belastingplichti gen met een matig inkomen, van wie met het oog op hun gezin weinig of geen In komstenbelasting wordt geheven, vaak een belangrijk bedrag aan Ondernemingsbelas ting verschuldigd zijn. De aftrekbaarheid van de Ondernemingsbelasting als bedrijfs last bij de fiscale winstberekening baat hun weinig. Van de winst, welke boven het vrijgestelde „onderiiemersloop" uitgaat, moeten zij, óndanks hun geringe draag kracht, door de heffing van de onder nemingsbelasting naar de bedrijfsopbrengst 8 a 10 procent meer afstaan dan zonder die heffing het geval zou zijn. Deze bezwaren zijn van te meer betekenis nu tengevolge van de stijging van het prijspeil in de na oorlogse jaren de financieringsmoeilijk heden voor deze groep van zelfstandigen aanzienlijk zijn toegenomen. Geleidelijke afschaffing Het ligt in de bedoeling de geleidelijke afschaffing «ran de ondernemingsbelasting zodanig te doen geschieden dat de belasting over het boekjaar 1947 (belastingjaar 1948) voor het laatst op de gewone wijze zal wor den geheven naar de beide thans geldende grondslagen,, namelijk de bedrijfsopbrengst (tarief in het overgrote deel van de ge meenten 12 procent) en het bedrijfskapi-r taal (tarief in het overgrote deel van de gemeenten 4,8 per duizend). Over volgende jaren zal 'de heffing als volgt geschieden: Boekjaar 1948 (belastingjaar 1949) uitslui tend heffing naar de bedrijfsopbrengst (ge woonlijk 12 pet.) Boekjaar 1949 (belasting jaar 1950): eveneens uitsluitend heffing naar de bedrijfsopbrengst, doch naar een verlaagd tarief (gewoonlijk 7 procent). Met ingang van het boekjaar 1950 zal, indien de voorstellen wet worden, geen Ondernemingsbelasting meer worden ge heven. Valt het boekjaar van een onderneming niet samen met een kalenderjaar, dan geldt voor dat boekjaar de regeling, welke geldt voor het jaar waarin het boekjaar eindigt. Over de winst van een boekjaar 1949/1950 wordt dus geen Ondernemingsbelasting meer geheven. Ter compensatie wordt over het boekjaar 1949 de Vennootschapsbelasting naar een hoger tarief geheven dan thans, namelijk 36 procent. Over de volgende jaren, wan neer dus de Ondernemingsbelasting geheel zal zijn afgeschaft, zal het tarief van de Vennootschapsbelasting 40 procent bedra gen. De nieuwe tarieven voor de Vennoot schapsbelasting zullen gelden ongeacht de grootte van de winst. De bescheiden ver lichting aan de voet van het tarief, welke de Vennootschapsbelasting thans kent, komt te vervallen. Wat het wetsontwerp belastingherziening 1950 betreft, wordt aan de oorspronkelijke voorstellen inzake de belastbare winst (daaronder begrepen de bepalingen inzake afschrijvingen, reserveringen en verlies compensatie) de terugwerkende kracht ont nomen. Volgens de regering brengen de voor stellen in hun gewijzigde vorm een aanmerkelijke verbetering van de fis cale voorwaarden, waaronder de uit breiding van de productie kan geschie den. Dc regering heeft zich over de budgetaire gevolgen van de nieuwe voorstellen ernstig beraden. Mede met het oog op de enge grenzen, binnen welke verhoging van andere belastin gen mogelijk is, is zij van mening dat van budgetair oogpunt uit gezien de voorsteilen wel het uiterste inhouden, dat zij voor haar rekening kan nemen. De regering geeft de volgende berekening van de vermindering der belastingdruk: Opbrengst Ondernemings belasting 240.000.000 Toeneming van de opbrengst van Inkomsten- en Vennoot schapsbelasting door het vervallen van de aftrekpost 90.000.000 Blijft Verhoging Vennootschaps- 150.000.000 Netto vermindering van be- Deze netto-vermindering komt groten deels aan de ondernemingen van natuur lijke personen ten goede. De afschaffing van de grondslag bedrijfskapitaal komt evenwel ook aan de belastingplichtige lichamen ten goede. Overbruggingsrcgeling voor gemeenten De schadeloosstelling van het rijk aan de gemeenten ter compensatie van de vermin derde belastingopbrengst voor 't Gemeente fonds en voor de gemeenten rechtstreeks zal worden gegoten in de vorm van een overbruggingsregeling welke, in afwachting van de vervanging van de noodvoorziening gemeente-financiën door een definitieve regeling, nodig is om zoveel mogelijk de moeilijkheden het hoofd te bieden, welke door de afschaffing van de Ondernemings belasting voor de gemeente-financiën kun nen ontstaan. Deze regeling zal zodanig moeten zijn. dat op de voorlopige uitkeringen uit het Gemeentefonds en die aan de gemeenten voor de Ondernemingsbelasting, welke voor 1949 en 1950 in uitzicht zijn gesteld, niet behoeft te wordenteruggekomen. Voorts heeft de overbruggingsregeling te voldoen aan de eis, dat zij zo min mogelijk op de meer definitieve regeling voor de gemeente- financiën vooruitloopt. Aangezien tussen het een en ander nauw verband bestaat, is de regering voornemens deze voorzieningen in een afzonderlijk wets ontwerp samen te vatten. DE KWESTIE JERUZALEM Een „werkprogramma" voor de komende tien jaar GENèVE. Roger Garreau, voorzitter van de beheersraad, heeft een verdeling van Jeruzalem in drie delen voorgesteld: een Israëlische zóne, een Jordaanse zone en een „internationale stad" onder souve- reiniteit van de UNO. Garreau's voorstel is een onderdeel van het „werkprogram" dat hij heeft opgesteld als basis voor de besprekingen van de raad over een internationaal bestuur van het gebied van Jeruzalem. Volgens dit' voor stel zou nagenoeg het gehele stadsgebied, het station en de spoorweg van Jerusalem naar Tel Aviv inclusief, onder de souve- reiniteit van Israel blijven. De Arabische wijken van de oude stad zouden met Haram el Sheif, Wadi el Djoz en Bab el Zahira, de Amerikaanse kolonie, de gehele weg naar Jericho, de weg naar Nabloes tot ten Noorden van Sjeik Djar- rah en de weg naar Hebron tot ten Zuiden van Bethlehem onder souvereiniteit van Transjordanië blijven. Het gebied van de „internationale stad", in bijna gelijke delen afgenomen van de bezettingszones als vastgelegd in de wa penstilstandsovereenkomst tussen Israel en Transjordanië, zou alle heilige plaatsen omvatten van de „status quo" van 1757. Deze „internationale stad" zou onder su pervisie van de beheersraad, die de ver- antwooi'delijkheid behoudt, bestuurd wor den door een gouverneur van de heilige plaatsen, te benoemen door de raad. Er dient aldus dit programma een voorlopige demarcatielijn tussen Israel en Transjordanië getrokken te worden, zolang de definitieve grenzen nog niet zijn vast gesteld. Beide landen moeten het eens zijn over deze demarcatielijn. De inwoners van het internationale gedeelte zouden het staatsburgerschap behouden, dat zij op dit ogenblik hebben of het staatsburgerschap Bij zijn bezoek echtgenote aan India werden de president van de R.I.S. ir. Soekarno en zijn door de premier van India Pandit Nehroe (rechts), verwelkomd. van de internationale stad kunnen verkrij gen. In het bestuur van het gebied behoren alle godsdienstige groepen billijk vertegen woordigd te zijn en het zou onder supervi sie van de gouverneur staan. Het statuut voor de internationale stad zou tien jaar van kracht zijn, tenzij de be- heerschapsragd het statuut eerder herziet. De gouverneur zou door een raad van advies worden bijgestaan en bovendien uit naam der UNO de heilige plaatsen be schermen, welke buiten het internationale gebied liggen. Hij zou de beschikking hebben over een internationale politiemacht en de buiten landse aangelegenheden van de stad be hartigen Het gebied zou als „afzonderlijk lichaam" beschouwd worden en economisch geheel vrij zijn. Garreau stelt voor, dat zowel de Israëli sche als de Transjordaanse regering ge raadpleegd zouden worden alsmede ver tegenwoordigers der verschillende kerken. Mr. H. M. Planten hoofdredacteur van het Algemeen Handelsblad Tot hoofdredacteur van het Algemeen Handelsblad is met ingang $an 1 Februari benoemd mr. H. M. Planten, die op deze datum zijn functie van directeur van dit blad neerlegt. Mr. H. M. Planten werd 6 December 1895 te Den Helder geboren. Hij bezocht het gymnasium in Den Haag. Door de oorlogs omstandigheden kon hij pas Januari 1917 zijn studie beginnen aan de Leidse univer siteit waar hij op 26 September 1919 pro moveerde tot doctor in de rechtsweten schap. In November 1919 vestigde hij zich als advocaat en procureur te Soerabaja en was als zodanig werkzaam op het kantoor van de toenmalige Landsadvocaat. In de laatste jaren van zijn practijk trad mr. Planten op als waarnemend landsadvocaat. Gedurende zijn verblijf in Insulinde was hij van 1922 tot 1937 voorzitter van de ..Soerabajasche Kunstkring" Na zijn repatriëring in 1937 werd mr. Planten benoemd tot directeur van de Al gemene Nederlandse Vereniging voor Vreemdelingenverkeer. In Maart 1939 volg de zijn aanstelling tot directeur van Alge meen Handelsblad. Van zijn hand verscnenen een aantal pu blicaties en onder pseudoniem enige jongensboeken. Hij heeft een groot aantal toneelstukken en doorspelen geschreven. Tenminste 54 doden bij spoorwegramp in India Bij een spoorwegongeluk dat. Zondag te Sh-hind, 160 km ten Noorden van New Delhi (India) plaats had, zijn 54 mensen gedood. Naar schatting 50 personen liepen letsel op. Het ongeluk is te wijten aan het defect van de reminstallatie van een naar het Zui den rijdende goederentrein. Hierdoor derailleerden twee wagons die voor een in Noordelijke richting rijdende trein vie len. Onder de slachtoffers bevinden zich een aantal Indiase soldaten die op weg waren naar hun garnizoen in Kashmir. Gisteravond vertrok van Schiphol dc nieuw benoemde gouverneur van Nieuiv Guinea dc heer S. L. J. van Waardenburg naar de hoofdstad van dat gebiedsdeel, Hollandia. De heer Van Waardenburg (tweede van rechts) voor zijn vertrek met zijn echtge note (rechts) en dochter (vierde van rechts) in het K.L.M.-restaurant. Het woord is aan Mme. Swetchine: Zij, die veel geleden hebben zijn als degenen, die veel talen ken nen: zij hebben geleerd allen te verstaan en ivorden door allen verstaan. Ook Wali Negara van Madoera treedt af SOERABAJA, 31 Januari (Aneta) Na de staatshoofden van Oost-Java en Pasoen- dan heeft thans ook de wali negara van Madoera zijn mandaat ter beschikking van het parlement gesteld. Tjakaningrat heeft deze stap genomen mede in verband met de politieke ontwikkelingen in zijn negara. De wijze, waarop de bevoegdheden aan het parlement zullen worden overgedragen, zal door de volksvertegenwoordiging wor den bepaald. De wali negara heeft bekend gemaakt, dat zijn besluit ten goede zal komen aan de welvaart en de politieke ont wikkeling van Madoera. Hij „hoopt hiermee bij te dragen tot de verwezenlijking van de nationale idealen van het gehele Indonesi sche volk". „Uniscan" heft een aantal beperkingen op PARIJS, 30 Januari (Reuter). Noor wegen, Zweden, Engeland en Denemarken hebben vandaag bekend gemaakt, dat een overeenkomst tot nauwere economische samenwerking de zogenaamde Uniscan tot stand is gekomen. Deze overeen komst houdt in, dat een Engels-Scandina vische economische commissie wordt ge vormd en zij heft ook vele beperkingen in het betalingsverkeer tussen de vier landen op. De overeenkomst houdt echter geen verband met verdere vrijmaking van het handelsverkeer, Met ingang van een nader bekend te maken datum (niet eerder dan 1 Maart) zullen Noorwegen Zweden, Engeland en Denemarken onbeperkte uitgaven door louristen in Engeland of Scandinavië toe staan. Een Britse tourist zal dan zo veel geld kunnen uitgeven als hij wil in Noor wegen, Denemarken of Zweden, zoals hij dat thans reeds kan doen in het sterling- gebied. Alle vier de landen zullen toestaan, dat de lopende betalingen tussen deze landen zonder beperkingen geschieden. Behalve op tourisme zal deze vrijheid zich uitstrek ken tot alle betalingen, die betrekicing hebben op goederen, waarvoor geen invoer vergunning nódig is of waarvoor die ver strekt werd. Alle aïxdêre betalingen, die betrekking hebben op de buitenlandse han del en andere lopende transacties, met inbegrip van vrachtprijzen, diensten en royalties, rente, dividenden, aflossingen en afschrijvingen, zullen aan controle onder worpen blijven, teneinde misbruiken te voorkomen. Denemarken, Zweden en Engeland zul len alle geblokkeerde saldi en andex-e ge- Dr. Franz Richtervoorzitter der Duitse „Reichspartei". Oorlogsleed in China duurt voort Volgens een in Londen opgevangen be richt van het Russische persbureau Tass werden door de nationalistische luchtaan val van 25 Januari op Sjanghai 700 pei-- sonen gedood of gewond en meer dan 400 huizen verwoest. Deze aanval was de hevigste sinds de terugtocht van de Kwo- nxintang-troepen uit Sjanghai, aldus het bex-icht. Gevecht tussen Italiaanse arbeiders en politie Te Berletta bij Bari (Italië) zijn twee arbeiders en een politieagent ernstig ge wond, toen demonstrerende arbeiders iix botsing kwamen met de politie. Tienduizend arbeiders demonstreerden tegen-de sluiting van een fabriek van wijn producten, die volgens de directie wegens „slapte in zaken" moest sluiten en volgens de arbeiders „volop werk" had. De politie verklaarde later ervoor te hebben gevreesd, dat de arbeiders de ge sloten fabriek zouden bestormen. Zij vuur de een salvo in de lucht. De arbeiders be gonnen hierop de politie met stenen te bekogelen, waardoor een politieagent ern stig gewond werd. Bij een charge met de gummiknuppel van de politie werden toen twee arbeiders ernstig gewond en dertig licht. De politie meldde na een uur, dat de rust en orde waren weergekeerd. blokkeerde activa, die eigendom zijn van onderdanen van de andere drie landen vrij maken. Noorwegen zal een compensatie verdrag sluiten nxet Engeland met betrek king tot het vrij maken van geblokkeerde activa. Het heeft reeds dergelijke regelin gen met Zweden en Denemarken gesloten. De Noorse minister van Buitenlandse Zaken, Halvard Lange, heeft na de onder tekening tegenover persvertegenwoordi gers verklaard„Dit betekent niet dat een landenblok is gevormd. Er is geen poging gedaan om in enig opzicht een gesloten economisch stelsel tot stand te brengen. Vier landen, die op het gebied van hun economische politiek bepaalde gemeen schappelijke methoden hebben en ook zekere wederkerige vei'plichtingen, hebben kans gezien een aantal beperkingen op te heffen. Het komt ons voor, dat dit een werkelijke stap is in de ï'ichting van het doel, dat wij ons als leden van de Organi satie van Europese Economische Samen werking hebben gesteld". De brandstichting aan de Gasthuisvest Een toeval bracht de zaak aan het licht Plan kwam bij echtgenote van directeur G. op Nadat wij gisteren vermeldden dat de oudste dii-ecteur van de voedingsmiddelen- fabriek aan de Gasthuisvest, die op 21 Ja nuari afbrandde, door de Haarlemse poli tie op vrije voeten is gesteld kunnen wij vandaag mededelen door welk een won derlijk toeval de brandstichting in deze fabriek aan het licht kon worden gebracht. Wij schreven reeds, dat op 13 Januari de jongste bediende van de fabriek op de bo venste verdieping een beginnend brandje had ontdekt en geblust; hij had dit aan de directeur verteld, die hem op het hart drukte hier niet verder over te praten. Deze jongen heeft zich aan dit verzoek ge houden tot tien dagen geleden de fabriek zwaar door brand werd geteisterd. Toen heeft hij zich niet langer kunnen be dwingen en zijn vroeger avontuur thuis verteld. Vrouwe Fortuna was niet op de haixd van de brandstichters, want het zusje van- de jongste bediende was dienstbode bij de agent van de verzekeringsmaat schappij van- de afgebi-ande fabriek. Die uiteraai'd onmiddellijk de politie hiervan in kennis stelde en daarmee deze zaak aan het rollen bracht. Ook is bij het onderzoek thans gebleken dat de echtgenote van directeur J. G. beiden zijn onder arrest het plan voor de bx-andstichting had bedacht. G. voelde weinig voor dit schema, waarop mevrouw G. het vooidegde aan haar broer L. K. L. H., de 38-jarige chef van de inpakafdeling. Deze ging er onmiddellijk op in. En op 2! Januari ging het gebouw voor een groot deel in vlammen op. Het aandeel van de jongste directeur A. Ch. M. in deze affaire is nog moeilijk vast te stellen. Wel is het waarschijnlijk, dat ook deze van de plannen heeft geweten. VORSTGRENS OVER ONS LAND Verwachting, medegedeeld door het K.N.M-I. in De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt te 10 uur: Ten Zuiden van de grote rivieren: Meest zwaar bewolkt met nu en dan enige regen of sneeuw en plaatselijk nevel of mist. Lichte dooi tot tempe ratuur om het vriespunt. Matige tot zwakke veranderlijke wind. Ten Noorden van de grote rivieren: Zwaar bewolkt met nu en dan enige neerslag, hoofdzakelijk in de vorm van sneeuw. Aanvankelijk nog af en toe krachtige, later afnemende wind tus sen Oost en Zuid-Oost. Meest lichte vorst. 1 Februari: Zon op 8.21 uur, onder 17.27 uur Maan op 15.17 uur, onder 8.11 uur Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 31 Januari: Hoog water: 1.47 en 14.06 uur. Laag water: 9.41 en 22.06 uur. Woensdag 1 Februari: Hoog water: 2.38 en 14.55 uur. Laag water: 10.37 en 22.58 uur.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 1