LD TEMPO r L J ie.25 PALM BEACH Het Lyceum trekt steeds meer leerlingen Radio geeft Woensdag 15. 2. PANDA EN DE MEESTER-MUZIKANT Wereldnieuws Dinsdag 31 Januari 1950 Zal het leiden tot een nieuw schooltype de Middelbare Economische school Enige dagen geleden ontleenden wij" aan het verslag 1949/1950 over het Voorberei dend Hoger- en Middelbaar Onderwijs ge gevens over het aantal leerlingen der ver schillende scholen in ons land en in Haar lem en wijdden daaraan een beschouwing. Van deskundige zijde ontvangen wij nog de navolgende uiteenzetting, waarin nog belangrijke aanvuUingen over de quaestie gegeven worden. In Nederland vinden we zes soorten of typen van zelfstandige scholen: I., Het Gymnasium A; II. Het Gymnasium B; III. de HBS B (in de volksmond geheten „HBS met wiskunde"); IV. de HBS A (ook wel genoemd „HBS voor de Handel". De naam economisch-literair spreekt niet tot de meeste ouders); V. de Handelsdagscholen met 4-jarige cursus; VI. de Middelbare Meisjesscholen. Hiernaast hebben we een schooltype waarvoor de Nederlandse naam zou kun nen luiden, als tegenstelling, tot de zelf standige scholen, „de Verzamelschool". Deze verzamelschool of Lyceum omvat als regel enige of alle bovengenoemde school typen, als afdelingsscholen of beter klassen. Een voorbeeld moge dit duidelijk maken: Is een meisje regelmatig elk jaar ver- •hoogd en heeft ze een viertal jaren een Lyceum bezocht, dan mag zij niet 'meer zeggen: „Ik ben.op het Lyceum". Ze be hoort zich nauwkeuriger uit te drukken en te antwoorden op een vraag: En waarvoor studeer je? met: Ik zit in de afdeling Gym nasium A, de afdeling HBS B of de afdeling HBS A van het Lyceum. Wij zouden de definitie van een Lyceum aldus willen geven: Een Lyceum is in Ne derland' een schooleenheid, waarop de leer lingen meestal op advies van de aan dat lyceum wei-kende docenten, in verschillen de afdelingsscholen zijn geplaatst en waar wordt opgeleid voor de eindexamens van de zelfstandige schooltypen bij het VHMO. Bekijken we nu eens de statistische ta bellen, dan zien we dat de zelfstandige scholen, als. schooltype, zich wat aantal betreft nog net kunnen handhaven. Ver gelijken we het jaar 1946 met 1949, dan vinden we, dat er bijkwamen: 5 Gymnasia, 8 HBS-en, 1 Handelsdagschool en 1 Middel bare Meisjesschool. In diezelfde periode 19461949 kwamen er bij 36 Lycea, waaruit de groei van deze schooleenheid duidelijk blijkt. De cijfers van de ingeschreven leerlingen vertellen echter meer! Bij de zelfstandige schooltypen is over de gehele linie een teruggang te consta teren. In de periode 19461949 liep het aarftal ingeschreven leerlingen bii het Gymnasium terug met 150; bij de HBS-en met 5885; bij de Handelsdagscholen met 311; bij de Middelbare Meisjesscholen met 1581. Het aantal ingeschreven leerlingen op1 de Lycea steeg in -diezelfde periode van 25897 tot 32897, dus'een vooruitgang van zeven duizend. Deze omschakeling bij het onderwijs is aan de meeste docenten bij ihet V.H.M.O. wël bekend; er zijn er onder hen,, die be- -slist het zelfstandige schooltype wensen te handhaven, doch zij zullen moeten toege ven, dat nu de cijfers toch wel -zeer duide lijk gaan spreken. Het Lyceum is er; het Lyceum blijft er en zal na kortere of lan gere tijd, de zelfstandige- scholen -steeds meer doen verdwijnen./De zaak is.pu maar, bij de opzet van de leerprogramma's van een Lyceum, gelét op dé zelfstandige scholen de voordelen zo groot, de na delen-zo gering mogelijk te maken. Door het Lyceum-systeem zal men in Nederland moeten komen tot 'een hieuw type school: de Middelbare Economische school,liggende met zijn. leerstof tussen het Lyceum en de Handelshogeschool, of de Economische Hogeschool te Rotterdam. Immers de opzet was; dat de H.B.S. A op het peil zou komen yan de.oi^de Hogere Handelsschool type. Amsterdam, doch de zelfstandige H.B.S. A heeft dat'nooit kun nen bereiken en een afdeling H.B.S. A van een Lyceum blijft in bijna alle gevallen achter bij de zelfstandige H.B.S. A. Reeds heeft men in Haarlem dat aange voeld en de Economische Academie opge richt, voorlopig met een vrij hoog liggend, leerplan, doch zonder twijfel zullen er in de toekomst nog. 'allerlei factoren werken, waardoor een dex-gelijke school een werke lijke bovenbouw van een H.B.S. A of afde ling H.B.S. A van een Lyceum kan wor den. Wij betwijfelen ten sterkste, of het peil bij de talen bereikt op de hogere Han delsscholen, wel op de H.B.S. A kan wor- voor VERHUIZINGEN groot en klein Transporten door geheel Nederland Goederen'zijn verzekerd ROZENSTRAAT 15 TEL. 20020 (Adv.) HILVERSUM I; 301.5 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Gewilde muziek. 8.45.Platen. 9.00 Voor zieken, 9.30 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Platen. 11.05 „Het huis Lauernesse", hoorspel. 12.05 Populair concert. 12.30 Weerbericht. 12.33 Orgel. 13.00 Nieuws. 13.15 Koorzang. 13.20 Strijkkwartet. 13.50 Platen. 14.00 Blaaskwm- tet met piano. 14,30' Koor en solist. 15.00 Platen. 16.00 Voor de jeugd. 17.30 Mond- accordeonclub. 17.45 Voor de jeugd.. 18.00 Ge mengd koor. 18.30 Voor de strijdkrachten. 19.00 Nieuws. 19.15 Boekbespreking. 19.30 Sport commentaaf. 19.40 'Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.05 Commentaar familiecompetitie. 20.15 Geestelijke liederen. 20.45 Concert gebouworkest. 21.25 Liturgische beschouwin gen. 21.55 Platen. 22.15 Strijkorkest. 22.45 Overdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Platen. HILVERSUM II, 414.5 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Orgel. 8.50 Voor de vrouw. 9.00 Platen. 10.00 „Kinderen en mensen". 10.05 Morgenwijding. 10,20 Voor de vrouw. 11.00 Platen. 14.00 „Ge sproken portret". 14.15. Jeug'dconcert. 15.00 Kinderkoor. 15.20 Voor kinderen, 15.50 Mu ziek voor de jeugd. 16.00 Vragenbeantwoor- ding. 16.30 Voor zieken. 17.00 Voor de jeugd: 17.30- Orgelspel. 17.45 Regeringsu itzendiug. 18.00 Nieuws, 18.15: Varia. 18.20 Trio. 18.35 Banjo-ensemble. 19,00 Causerie over geheel onthouding. 19.15 Kwartet. 19.30 Voor de jeug'd. 19.45 Causerie Over de Wereldraad dei- Kerken. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Socialistisch nieuws. 20.20 Dansmuziek. 21 00 „De huizen vain de weduwnaar", hoor spel. 22.20 Ellabelle Davis. 22.45 Populair- wetenschappelijke causerie.- 23.00 Nieuws. 23.15 „De nachtschuit". den bereikt en zonder een goede grond slag en zonder een goede kennis van de Economische taal, komen onze jongelui in het maatschappelijk leven voor grote moeilijkheden. Dr. S. Elzinga, thans Rector van de Economische Academie te Haar lem, drukte zich in het Gedenkboekje, dat ter gelegenheid van het 40-jarig jubileum der Gem. H.B.S. A is verschenen, aldus uit: ,Nu zijn er 80 H.B.S.'en A, waarvan „verreweg de meeste verbonden zijn met ,een H.B.S. B of in Lyceumverband zijn .opgenomen. Daardoor is het Economisch ,M.O. in de breedte uitgebreid. Of dit ook „in de diepte het geval is, mag in twijfel „getrokken worden". Door het Lyceum-systeem zal het alge meen vormend" karakter op de voorgrond komen, en zal geheel naar de achtergrond gaan het verband tussen de oude Hogere Handelsschool en de Maatschappij. En dit verband is voor het maatschappelijke praktische leven onmisbaar, waardoor wij tot de conclusie komen, dat binnen niet al te lange tijd de Middelbare Economische School zal geboren worden. Letten we in de statistieken nu alleen maar eens op onze drie Noordelijke provincies. In Fries land, Groningen en Drente heeft het Ly ceum-systeem al aardig wortel geschoten, maar is het niet ontstellend, dat in geen van die provincies ook maar één Middel bare Handelsdagsehooï 4-jarige cursus is te vinden. Zou het bedrijfsleven daar geen behoefte hebben aan jongelui met meer kennis dan die welke de H.B.S. A aan brengt? Wij menen met grond dat te moe ten betwijfelen wij kennen het Noor den en hoorden menige klacht doch waar zijn daar de initiatiefnemers thans te vinden? Maar keren we terug tot de cijfers van onze statistiek, daar die ons nog. wat an ders te zeggen hebben. In 1949 waren bij (Adv.) de Openbare Gymnasia ingeschreven 2954 mannelijke en 2441 vrouwelijke leerlingen. Uit deze cijfers blijkt, dat pientere meisjes met aanleg voor talen wel degelijk op een Gymnasium thuis horen en om onze jonge studerenden nog meer aan te moedigen en de jongens-leerlingen te prikkelen tot meer inspanning, halen we hier een paar zinnen aan uit de Statistiek 1947/48 van het. Centraal Bureau voor Statistiek: We lezen op blz. 32: „Het aantal achterblijvers was aanzien lijk. De laagste percentages treft men aan „bij de Gymnasia, Lycea en M.M. scholen. ..De hoogste bij de I-Iandelsdagscholen en „H.B.S. A. Het aantal achterblijvende „meisjes was bij alle schoolsoorten aan zienlijk geringer dan dat der jongens." Kijken we nu nog eens naar de cijfers van de stad Haarlem. In September 1949 waren op onze Middelbare Stadsscholen te Haarlem ingeschreven 2320 jongens en 138-1 meisjes; een verhouding dus als 2 1, wat voor Nederland normaal' blijkt te zijn, immers voor het gehele land vonden we 53680 mannelijke en 29528 vrouwelijke leerlingen. Voor het eerst in 1949 vinden we tot de eerste klasse toegelaten 653 leerlingen, na melijk 31 voor het Gymnasium; 138 voor de H.B.S.'en en 484 voor de Lycea. Ook hier dus grote voorkeur voor dit laatste schooltype! JAC. VAN BOSSE De Chinese nationalisten treffen voorbereidingen om hun laatste sterke, bolwerk Formosa te verdedigen. Een groep nationalistische recruten op weg naar de stad Taipeh. Verzon verdachte een chcmfage-verhaal? De rechtbank te Middelburg behandelde een zaak tegen de 25-jarige J. F. uit Sou burg, die als assistent van een belasting consulent te Middelburg opdracht ontving van een loondorsersbedrijf bedragen over te maken aan de 'belastingen. Hem was ten laste gelegd, dat hij het grootste deel van het geld, in totaal 3200, had behouden. Toen de president hem vroeg, wat hij met het geld had gedaan, antwoordde de ver dachte, dat hij werd gechanteerd door iemand, wiens naam hij niet kende. Hij beweerde in de oorlog gediend te hebben bij de S.S., maar dit was nooit uitgekomen en hij was daarvoor dan ook niet gestraft. Een Nederlander, die als kellner werkzaam was in het Duitse stadje, waar F. zijn S.S.- opleiding ontving, zou zijn zakboekje ge stolen of gevonden hebben. Zijn verhaal vond weinig geloof bij de president en bij de officier van justitie, die in zijn requisitoir opmerkte, dat ten hoogste drie blaadjes uit het zakboekje be lastend konden zijn voor F. De officier be twijfelde, of hij werkelijk bij de S.S. is geweest, daar hij geen bloedgroepteken draagt. Bovendien is bij informatie geble ken, dat in het Duitse stadje nimmer Ne derlandse kellners hebben gewerkt. De of ficier meende, dan ook dat het chantage- verhaal van a tot z verzonnen is. Hij kon geen verzachtende omstandigheden ont dekken en eiste een gevangenisstraf van twee en een half jaar. Foto-vliegtuig verongelukte doordat foto-kist verschoof De Raad voor de Luchtvaart stelde in een ooenbare zitting een onderzoek in naar 'het op 3 Juni 1949 onder de gemeente Born (Limburg) aan het foto-vliegtuig van de K.L.M., de PH-PCB, overkomen onge val. Bij dit ongeval werd het vliegtuig, een „Auster" onherstelbaar beschadigd. De beide inzittenden werden licht gewond. De bestuurder verklaarde, dat hij en de kist met het fotoapparaat, welke laatste niet vastgemaakt was, door een remoustik omhoog gedrukt werden. De fotolcist sloeg tegen de kabels welke verbonden waren mét het trimvlak, waardoor de besturing bemoeilijkt werd. De directeur-generaal van de rijkslucht vaartdienst zag geen aanleiding de be stuurder een disciplinaire straf op te leg gen. Wel zal hij gewaarschuwd moeten worden de bagage altijd vast te maken. De raad zal over vier weken uitspraak doen. Prof. Pootjes voorlopig niet in vrijheid DeAmsterdamse rechtbank heeft het .verzoek- tot voorlopige' invrijheidstelling van „professor" Pootjes afgewezen. Naar reeds eerder is gemeld, zal de verdachte, die er van wordt beschuldigd Nederlandse militairen tot desertie te hebben aange spoord, op 16 Februari terecht staan. Hij had door tussenkomst van zijn raadsman, mr. Benno Stokvis, de rechtbank verzocht hem tegen storting van een borgstelling ad 10.000 voorlopig op vrije voeten te stel len. In Indonesië teruggevonden foto's en aibums Sedert Augustus 1948 zijn te Amsterdam en elders in ons land duizenden in Indonesië gevonden foto's, familieportretten en albums ter inzage gelegd. Ongeveer 3200 foto's. 1113 foto-albums, 19 babyboeken, 30 poezië-albumj, 90 album bladen, 785 negatieven, 6 getekende en 2( geschilderde portretten werden op deze wijze aan de rechtmatige eigenaars, zowel hier te lande als door opzending naar Indonesië en elders, terugbezorgd. Hetgeen nog resteert blijft in bewaring bij het Indisch Instituut-te Amsterdam. Doodstraf geëist tegen een tot levenslang veroordeelde De Duitser R. H. G. Nitsch uit Bent- heim kwam bij de Bijzondere Raad van Cassatie in beroep tegen een veroordeling tot levenslange gevangenisstraf, hem te Roermond opgelegd wegens het plegen van terreurdaden in 'Limburg. De procureur fiscaal te 's-Hertogenbosch kwam even eens in beroep togen dit vonnis. Hij had de doodstraf geëist tegen N. De procureur-fiscaal bij de Bijzondere Raad concludeerde tot dezelfde straf tegen deze S.D.-man, die volgens de sententie bij verhoren wreed en onmenselijk tegen gevangenen was opgetreden. Bovendien was N. volgens deze sententie schuldig of mede-schuldig aan de dood. van tien per sonen, van wie hij er enige eigener be weging neerschoot. DR. DREES SCHRIJFT: West-Europese landen moeten souvereinifeif veil hebben" De Nederlandse minister-president, dr. W. Drees; heeft in het Amerikaanse blad „United Nations World" een artikel gepu bliceerd onder de titel: „Een Nederlandse zienswijze van het plan-Marshall". De minister-president wijst er in dit ar tikel op, dat Nederland niet voldoende graan kan produceren om het eigen volk te voeden. „Nederland heeft reeds lang gemerkt, dat het eenvoudig onmogelijk is zichzelf te bedruipen. Nederland moet in het buitenland op grote schaal verkopen, teneinde in staat te zijn de noodzakelijke grondstoffen en granen in te voeren. Ne derland wil op het ogenblik zeer gaarne medewerken om de economische beperkin gen voor dat soort handel zo snel en doel treffend als mogelijk is te verminderen, overeenkomstig het pleidooi van Hoffman voor een doeltreffender samenwerking in Europa. Dr. Drees herinnert er aan, dat onmiddellijk na de tweede wereldoorlog Nederland, evenals andere door de 'oorlog getroffen landen, beperkingen aan de vrije handel moest opleggen, teneinde zeer ern stige inflatie en armoede voor de meerder heid der bevolking te voorkomen. „Thans moeten wij ons concentreren op vrije han del, deze ontwikkelen en uitbreiden en doen functionneren." „Voor dat doel zal het nodig zijn de samenstellende delen van West-Europa tot een nieuw economisch organisme samen te smelten". Dr. Drees waarschuwt de Amerikanen echter, dat zij zich voldoende moeten realiseren, dat dit doel niet zo spoe dig bereikt kan worden als velen van ons wel zouden willen en zegt, dat zij de nei ging hebben te vergeten, dat in Europa de politieke eenheid ontbreekt, die in de Ver enigde Staten ook de economische eenheid doet ontstaan. En toch, zo vervolgt de schrijver, hebben zelfs de Verenigde Staten het generaties lang nodig geacht hun in dustrie en landbouw te beschermen tegen vrije concurrentie van andere landen. Denkend aan de beschermde Amerikaanse boer, zal het Amerikaanse volk kunnen begrijpen dat bij voorbeeld Frankrijk en België aarzelen om landbouwproducten uit Nederland in te voeren, die dat land goed koper kan verkopen dan de boeren in beide eerstgenoemde landen. Ondanks alles is het steeds duidelijker geworden, dat alle ge vestigde belangen niet beschermd kunnen wórden tegen de eisen, die de nieuwe economische tijd stelt,. Om op het gebied van de éénwording practische resultaten te bereiken, moeten wij het feit aanvaarden, dat enkele concessies onvermijdelijk zullen zijn, hetzij deze van tijdelijke of 'perma nente aard zijn, en op de lange duur moe ten de West-Europese landen bereid zijn geleidelijk een deel van eigen souvereiniteit op bijzonder terrein prijs te geven om in ternationale beslissingen, die het gemeen schappelijk welzijn dienen, te aanvaarden". Aantal productieve uren bij Werkspoor daalt In een samenkomst met het bestuur van de fabrieksraad heeft de directie van Werkspoor te Amsterdam de vooruitzich ten voor: 1950 besproken. De directie gaf een overzicht van het aantal productieve uren in het afgelopen jaar en verklaarde, dat dit aantal dalende is, met alle gevol gen van dien. Voor 1950 zal. het..mogelijk, zijn nog een redelijk aïmtal productieve uren te halen, dat echter reeds lager ligt dan hetgeen in 1949 werd bereikt. Boven dien worden nog ruim 200 jongeren uit militaire dienst terugverwacht. Zelfs om dat lagere aantal productieve uren te ha len, zal een zeer grote inspanning gevraagd moeten worden van allen, die direct of indirect bij de productie zijn bétrokken. Ten sterkste zal er tevens naar gestreefd moeten worden de onkosten te verlagen. F. C. Bouman overleden Directeur van de Holland-Amerika Lijn Op 69-jarige leeftijd is na een kortston dige ziekte te Rotterdam overleden de heer F. C. Bouman directeur van de Holland- Amerika Lijn. De heer Bouman begon in 1909 zijn loop baan als employé bij de N.V. Blaauwhoe- denveem te Rotterdam. Hij ging in 1913 naar Nederlands Indië, waar hij in dienst trad van de firma Van Nie en Co., verte genwoordigers van de K.P.M. op Sumatra's Oostkust. Een jaar later werd hij agent van deze firma te Tandjong Balei. Na een uit gebreide staat van dienst in Nederlands I ïndië keerde hij in 1936 naar Nederland terug, waar hij directeur van de H. A. L. werd. Hij was commissaris van de Rotter damse Bank, van de Heinekens Bierbrou werij, van de Rotterdamse Scheepshypo- theekbank en van de rederij Königsfeld, voorts bestuurslid van de Centrale Op- bouwbelangen te Rotterdam, van de Ne derlandse Kamer van Koophandel voor Amerika in Den Haag, van de „American Businessmen's Club" te Amsterdam en van het Nederlands Amerikaans Instituut. De begrafenis geschiedt Donderdag om half twaalf op de begraafplaats „Oud Kra lingen" te Rotterdam. Jongeman uit Enschedé mag niet meer vliegen De Raad voor de Luchtvaart heeft de 24- jai'ige G. J. R. te Enschedé onbevoegd verklaard om als bestuurder van een vlieg tuig dienst te doen. R. vertrok op 6 Augus tus van het vorig jaar in een Fokker S-9 met een passagier van het vliegveld Twen te voor het maken van een rondvlucht. Na een half uur vliegen moest een noodlan ding worden gemaakt in Duitsland. De raad zegt in zijn conclusie dat het ongeval is veroorzaakt doordat de bestuurder door gebrek aan ervaring verdwaalde en de noodlanding op onoordeelkundige wijze uitvoerde. Uit verklaringen van deskundi gen is komen vast te staan dat de betrok kene wegens zijn karaktereigenschappen ongeschikt moet worden geacht om de functie van bestuurder van vliegtuigen uit te oefenen. Jonkvrouwe A. M. C. Quarles van Ufford te Breukelen is benoemd tot tweede secretaresse van Prinses Wilhelm ina, SPECIAALHUIS VOOR KOUSEN EN LINGERIES BARTELJORISSTRAAT 7 HEROPENING WOENSDAG 1 FEBRUARI TE 2 UUR HEROPENINCS- AANBIEDING ZWANENDONS NACHTHEMD In zalm èn ;bleu maten 42 t/m 48 ZWANENDONS P Y A M A 95 in' zalm en oleu maten 40 t/m 46 POPLIN NACHTHEMD 95 in zalm en bleu maten 40 t/m 48 8. POPLIN PYAMA in zalm en bleu maten 40 t/m 48 1Ö.75 ELEGANT T T R I C O hemdje en panta lon, fijn weefsel, per stuk 1. 90 KOUSEN 40 links geweven, moderne kleuren Grote sortering Onderjurken 2- en 3-delige Garnituren. 20. Al spoedig gingen de leden van het Circus Bo\iabluto want zo heette het nu slapen, want zij waren moe en morgen wachtte er weer een drukke dag. Maar Panda kon eerst maar niet in. slaa%> ko men, hoewel hij tamelijk gemakkelijk lag met. zijn hoofd op de voorpoot van het paard Inferno. Hij zou nu dus een dieren temmer ivorden.dat had Joris zelf be loofd. Verscheurende leeuwen zouden op zitten wanneer hij dat commandeerde stel je voor; Panda trad op in een mooi pak met gouden tressen. Duizenden toe schouwers klapten in hun handen en rie pen hoera. De leeuwen draafden het circus binnen.grote, woeste leeuwen met lange manen en scherpe tandende woede gloeide uit hun bloeddorstige ogen, vooral uit die van Pasjade grootste.... maar de grote dierentemmer Panda bleef onbewogen in het midden staan en gaf met kalme stem en glimlachend zijn be velen, die door de geweldige dieren stil werden opgevolgd. Hij liet ze als hondjes op een stoel gaan zitten. Hoera! riep het publiekmaar toen werd Pasja onrus tig. Hij brulde.... en sprong.... grom mendrecht op Panda af.zijn hete adem sloeg de dierentemmer in het ge zicht. en Panda gaf een gil..., en werd Wakker. Ja, de hete adem en de grote muil waren er zoel, maar die waren van het paard. Inferno, dié hem vriendelijk likte en voor de rest zoas het alleen maar een droom. Het was nog niet zo ver; Panda was nog niets anders dan een eenvoudig stalknecht van een eenvoudig circus (en dan bovendien nog de leerling van een groot violist) en hij kon rustig verder slapen. Sneeuw onder stroom. Een boer werd ge dood door electrische stroom en. tien anderen liepen ernstige brandwonden op, toen in het Noord-Italiaanse dorpje Grillara een electrische hoogspannings leiding onder een zware sneeuwvracht bezweek. Er ontstonden voorts een aantal branden. De boer werd op slag gedood toen hij uit zijn woning in de onder stroom staande sneeuw stapte. De gehele bevolking moest binnenshuis blijven en zat in doodsangst te kijken hoe de vonken uit de sneeuw spatten, De telefoons waren buiten werking, zo dat men de centrale ook niet tijdig kon waarschuwen. Posthuum. Een zuivering'srechtbank in Neurenberg heeft de voormalige Duitse minister van Buitenlandse Zaken, Joa chim von Ribbentrop, die in 1946 werd opgehangen, gequalificeerd als „grote nazi-schuldige". Het hof gelastte con fiscatie van al zijn bezittingen, die ech ter zo gering zijn, dat zij niet eens de kosten van het posthuum proces kun nen dekken. De berg komt. De berg Vigesia, die 1100 meter hoog is en langzaam in de rich ting van het Italiaanse dorp Poggiolino gleed, heeft de bebouwde kom van het inmiddels geëvacueerde dorp bereikt, Twee huizen zijn reeds door de berg gekraakt. Microfoon. Het Spaanse volk schenkt" de Paus ter gelegenheid van het Heilig Jaar een massief gouden en zilveren microfoon, die een meesterstuk van goudsmeedkunst belooft te worden. De microfoon zal de vorm hebben van de koepel van de St. Pieter en het voet stuk bevat een kastje met, gramofoon- platen van Spaanse gewijde muziek. Een ezel stoot zich in het gemeen In Hamm (West-Duitsland) is een rechtse politieke partij opgericht door honderd gedelegeerden van de Duitse conservatieve partijen. Deze nationale rechtse partij acht het programma van de nee-nazistische „Reichspai'tei" nog. te socialistisch en niet radicaal genoeg in zijn oppositie tegen de parlementaire instellingen. Uit de kou. Een Canadese vlieger is er in geslaagd met zijn toestel op het Sto- nington-eiland in het Zuidpoolgebied te landén en twee van de vijf Britse ge leerden, die er vijf jaar lang geïsoleerd zitten, van het' eiland te halen. Hij zal ook proberen de drie anderen naar de bewoonde wereld terug' te brengen. Daarna is de beurt aan zes andere ge leerde Britten, die er „slechts" twee jaar hebben doorgebracht. Tot cle dood. In een ziekenhuis te Florence trad de 85-jarige Alessandvo Urbani in het huwelijk' met de 82-jarige Tom- masian Sclaver. De. grijze bruid zat in stoel naast het ziekbed van haar brui degom. De geestelijke sprak de woorden tot de' dood u scheiden zal", waarop Urbani fluisterend ten 'ant woord gaf: „Dat beloof ik". Het waren zijn laatste woorden. Achterdocht. Veertien Japanse parle mentsleden die een bezoek aan de V.S. brengen om de democratie te bestu deren, hebben geen toestemming kun nen krijgen om een zitting van de ge meenteraad van Boston bij te wonen. De raad nam eenmotie aandie was i^ged/end door .een oudrstrijder,. die verklaarde: „Hef is al mooi genoeg dat wij de Jappen voeden en kleden, doch laten wij ze niet zo ver heropvoeden dat zij binnenkort weer een oorlog kunnen beginnen. De heren, volksver tegenwoordigers zijn waarschijnlijk hier om foto's van onze verste'rkings- werken te /naken en óm tè trachten alles van de atoombom aan de weet te komen". Boycot. -De Russische gedelegeerde heeft gisteren uit protest tegen de aanwe zigheid van de Chinese nationalistische afgevaardigde de commissie van des kundigen van de Veiligheidsraad-, ver laten. Er zijn thans 11 UNO-commis- sies die door de Russen om deze reden geboycot worden. Stakingen. De zetters en de redacties, van de Atheense dagbladen hebben gister avond het werk neergelegd, Zij eisen 50 procent loonsverhoging. De brieven bestellers in Athene staken al 10 dagen. De post wordt door.de politie bezorgd. Hinderlaag. Bij een treffen tussen bur gers en politie in Jakobu aan de Goud kust zijn vier personen gedood en negen gewond. Twee politie-patrouilles liepen in een hinderlaag en bij een schietpar tij die daarop volgde werd een politie man gedood en een viertal van zijn collega's gewond. Het dorpIs' al enige tijd onrustig' wegens een geschil tussen de burgers en het dorpshoofd. Dr. D. Loenen, Het Griekse geweten, Socrates en Athene van =L'aghum Slaterüs, Arnhem. In een nieuwe serie „Gastmaal der Euwen", die /.Taferelen uit de cultuurgeschiedenis van Europa" zal vertonen, vertelt Dr. D. Loenen als eerste over Socrates. Hij behandelt bin nen kort bestek het verval van de oude over tuigingen in de Griekse wereld, het ant woord van de sophisten daarop en hoe dat de zoekende jongeren onbevredigd liet, zodat Socrates hen met de vrijheid vain spreken voor zijn innerlijke stem kon boeien, en waarom de Atheense gemeenschap vond dat er zoveel gevaarlij les in hem stak, dait men hem ter dood bracht. In zoverre is alles goed; het boekje heeft nooit de pretentie het beeld te willen vernieuwen, en richt zich 'tot de vrijwel of geheel ondeskundige, die 'er dan ook zijn inlichtingen uit krijgen kan. Maar weinig meer dan zijn inlichtingen; wat men mist in dit boekje is een besef van de -geestelijke levensbelangen, waar het in Socrates' optreden om ging. De spanning, die hij in Athene veroorzaakte is nergens terug te vinden; het Socratische denken lijkt een zaak van verslapte waarde, niet meer en ook niet minder interessant voor wie alge mene ontwikkeling zoekt dan de tuigage van een galjoen. Eigenlijk loont het toch niet de moeite, aan wie de twijfel niet kennen te gaan meedelen wat anderen er voor vormen en oplossingen voor hebben, gevonden; zeker niet, wanneer terwille van dat wérk afgron den van twijfel moeten worden voorgesteld als 'kuiltjes, die twijfelaars in hun kinder jaren groeven aan het strand. S. M. Na een verblijf van ruim twee'jaar in Indonesië arriveerde de torpedobootjager „Van Galen" Maandag in d;e haven van Nieuwediep. Aan boord bevonden zich 193 repatriërenden van de Koninklijke Marine onder commando van luitenant ter zee eerste klasse P. L. M. van Geen.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 2