BRIDGE Sleden PAKHUISRUIMTE H.H. SLAGERS S. BOUMA 't OPKLAPBEDDEN PALEIS SPREEKANGST-SPREEKDURF Mechanisatie in het bloembollenbedrijf Amsterdamse Beurs i5M> ICHOCLCISTELEIN Piano of vleugeltje Jaap in de Jacobstr. Geld verkrijgbaar vrijstaande villa RADIO TECHNISCHE SCHOOL Radio technicus en -monteur A. W. KORSTJENS Dinsdag Sl Januari 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant Engeland houdt Europese dearing-unie tegen New York Times niet te spreken over Cripps „negatieve activiteit" NEW YORK, 30 Januari (Reuter) Volgens de correspondent van de „New York Times" te Parijs heeft sir Stafford Cripps, de Britse minister van Financiën, de door Amerika gekoesterde hoop op een clearingplan voor Europa de bodem inge slagen. Deze correspondent verneemt dat het Paul Hoffman, de leider van de ECA, tot dusverre volkomen mislukt is om sir Stafford Cripps te bewegen tot een toe zegging, dat Engeland accoord zou gaan met een Europees clearingplan, dat aan vaardbaar is voor de nationale adviesraad te Washington. Naar de correspondent van de „New York Times" schrijft, wordt ge meld, dat de kloof tussen de Britse en Amerikaanse onderhandelaars sedert de aankomst te Parijs van Hoffman en sir Stafford breder ia geworden. Sommige, waarnemers, aldus de corres pondent van de „New York Times", be weren, dat sir Stafford Cripps naar Parijs is gekomen met de bedoeling om de onder handelingen over de voorgenomen clea- ringunie te stagneren, en dat dit het enige is. wat hij tot dusverre heeft gedaan. In officiële kringen is men algemeen van oordeel, dat de bijeenkomsten van de raad voor Europese economische samenwerking niet zullen leiden tot het totstandkomen van een clearingunie, doch dat men slechts zal overeenkomen om de besprekingen dienaangaande voort te zetten. Functiona rissen van andere landen beweren, dat Engeland getracht heeft om het pond sterling tot internationale valuta te maken in plaats van goud of dollar, hetgeen echter door de Amerikanen beschouwd wordt als een stap terug. Engeland zou er ook op ge staan hebben, dat de bestaande tweezijdige overeenkomsten zouden worden gehand haafd, ook nadat een clearingsysteem zou zijn ingesteld. De Amerikanen zijn de mening toegedaan, dat een clearingsysteem dergelijke overeenkomsten overbodig maakt. Volgens het blad zou sir Stafford Cripps hebben verklaard, dat hij zich met het oog op de verkiezingen tot niets belangrijks kan verbinden. Gouverneur Van Waardenburg naar Nieuw Guinea Met het lijn vliegtuig naar Djakarta, dat Maandagavond Schiphol verliet, is de eer ste gouverneur van Nieuw Guinea, de heer S. L. J. van Waardenburg, naar zijn stand plaats Hollandia vertrokken. Voor hij in het vliegtuig stapte, vertelde hij aan ver slaggevers dat hij ongeveer twee jaar ge leden in zijn toenmalige functie van hoofd van de afdeling bestuurszaken van het departement van Binnenlandse Zaken in Batavia een inspectiereis van ongeveer een maand door Nieuw Guinea heeft gemaakt. Het land is hem dus niet vreemd. Op de waag welke mogelijkheden hij in Nieuw Guinea ziet, antwoordde hij: „Ik acht het onwaarschijnlijk, dat er niets zou zijn te vinden in dit land, dat dertien maal zo groot is als Nederland en zoveel afwisseling biedt. Ik ga er heen om er het ambtelijk apparaat op te bouwen. De toestanden zijn er zeer primitief en het vormen van een geregeld bestuur is de eerste taak. Het zal zaak zijn het land aantrekkelijk te maken voor particulier initiatief. Er zijn mogelijk heden voor de mijnbouw, voor de landbouw en voor houtexploitatie." Vooral wat dit laatste betreft acht de heer Van Waardenburg op redelijk korte termijn mogelijkheden aanwezig. Over de landbouw zei hij, dat het zeer belangrijk is om moge lijkheden voor Nederlandse boeren op Nieuw Guinea te scheppen. De luchtkarte- ring van Nieuw Guinea is niet voltooid. De kennis van het land en van de mogelijk heden, die het biedt is uiterst beperkt. De heer Van Waardenburg wilde liever niet over de politieke aspecten spreken, maar hij was toch bereid te antwoorden op de vraag of zijn werk iets te maken zal hebben met de politieke ontwikkeling van de allerlaatste tijd. Zijn antwoord luidde: „Ongeacht de politieke ontwikkeling is de Nederlandse regering altijd van plan ge weest een ernstig begin te maken, met de ontwikkeling van Nieuw Guinea". Hollandia zal de standplaats zijn van de nieuwe gouverneur, die verklaarde, dat deze plaats er uit ziet als een mijnwerkers kamp. Van de aanwezigheid van de geal lieerde legers op Nieuw-Guinea zijn niet veel sporen meer over. De huidige resident, de heer Van Eekhout, die straks dienst hoofd van Binnenlandse Zaken zal zijn, woont met zijn gezin in het huis waarin destijds generaal McArthur heeft gewoond. Gouverneur Van Waardenburg vertelde, dat kort voor de souvereiniteitsoverdracht ongeveer duizend immigranten op Nieuw- Guinea zijn gearriveerd. Op het ogenblik geldt er echter voor Indonesië een verbod voor uitvoer van goederen en van geld, zodat deze immigratie stil staat. De gou verneur verklaarde dit niet te betreuren, omdat hij geen voorstander is van „wilde kolonisatie". Vooral de malariabestrijding eist grondige voorbereiding en grondige organisatie, voordat tot immigratie kan worden overgegaan. De nieuwe gouverneur, die thans 49 jaar is, heeft een dertigjarige staat van dienst in diverse rangen van het Indisch binnen lands bestuur. Hij heeft gewerkt op Java, Celebes, Borneo en Sumatra en was de laatste jaren aan het departement in Bata via verbonden. Op zijn reis naar Hollandia zal hij enkele dagen in Djakarta verblijven en daar onder andere besprekingen voeren met dr. Hirschfeld. Olieveld in Oostenrijk ontdekt Britse olïedeskundigen te Wenen hebben heden medegedeeld, dat een nieuw olie veld is ontdekt, gelegen tussen de rivieren Mur en Raab ten Oosten van Graz in Stier marken. Zij waren van mening, dat dit nieuwe veld wellicht een compensatie zou kunnen bieden voor het verlies, dat voor het Oostenrijkse beurijfslëven werd ver oorzaakt door de Sovjet-Russische eis voor 60 procent van de productie van de olie velden van Zistersdorf. De boringen op het nieuwe veld zullen binnenkort beginnen. Uit ingestelde onder zoekingen is gebleken, dat het nieuwe ge bied vermoedelijk rijker aan olie zal zijn dan het Zisterdorf veld. „Truculent" zou verkeerde manoeuvre hebben gemaakt De kapitein van het Zweedse schip „Divi- na" dat op de Theems in aanvaring kwam met de Britse onderzeeboot „Truculent", heeft in een rapport aan zijn rederij gemeld, dat een verkeerde manoeuvre van de „Tru culent" de oorzaak van de aanvaring was. Sovjet-Unie erkent de Indo- chinese opstandelingenregering LONDEN, 31 Januari (Reuter). In een te Londen opgevangen bericht van radio-Moskou wordt medegedeeld dat de Sovjet-Russische regering de „regering" van dr. Hotsji Minh die, zoals bekend, de Fransen in Indo-China en het Vietnamese bewind onder ex-keizer Bao Dai bestrijdt, heeft erkend. Er zijn diplomatieke betrek kingen tot stand gebracht. In de door de Sovjet-Russische minis ter van Buitenlandse Zaken, Wysjinski, ondertekende en aan Hotsji Minh gerichte, nota, waarin de erkenning is neergelegd, wordt verklaard: „Naar aanleiding van een voorstel van de regering van de demo cratische republiek Vietnam en rekening houdend met het feit, dat de overweldigen de meerderheid van de Vietnamese bevol king zich achter het bewind van dr. Hotsji Minh schaart, heeft de Sovjet-Russische regering besloten diplomatieke betrekkin gen tot stand te brengen tussen de Sovjet- Unie en de democratische republiek Viet nam". In de uitgegeven officiële Sovjet-Rus sische bekendmaking wordt nog gezegd, dat een vertegenwoordiger van de regering van dr. Hotsji Minh zich op 19 Januari namens zijn regering tot de Sovjet-Russi sche vertegenwoordiger te Bangkok, de hoofdstad van Thailand, heeft gewend, met het verzoek om erkenning en dat de rege ring te Moskou op 30 Januari de regering van Hotsji Minh heeft medegedeeld bereid te zijn haar verzoek in te willigen. Hevig Australisch verzet tegen Indonesische eis De Australische minister van Buiten landse Zaken, Percy Claud Spender, heeft heden verklaard, dat zijn land onmiddellijk iedere eis van de Verenigde Staten van Indonesië op Australisch Nieuw-Guinea afwijst. De V.S.I. hebben noch om ethno- logische noch om andere redenen de ge ringste eis op Australisch Nieuw-Guinea, zo zeide hij. Hij voegde er aan toe, dat een dergelijke eis geen ogenblik in overweging zou worden genomen en onmiddellijk ver worpen moet worden. William Morris Hughes, die in de eerste wereldoorlog als premier streefde naar het verkrijgen van het Australisch mandaat voor het Oostelijk deel van Nieuw-Guinea, noemde de eis „onnozele praat van kleine kinderen". Hij voegde er aan toe, dat „wij Nieuw-Guinea niet aan Indonesië of een ander land geven en wij moeten de Indone siërs mededelen, dat wij iedere poging om tussenbeide te komen als een vijandelijke daad beschouwen". De Melbourne Herald verklaart in een hoofdartikel, dat „de nieuwe Indonesische republiek, die tegenover burgeroorlog in eigen land staat, lange tijd nodig zal heb ben om haar gezag uit te strekken over ge bied en volk, dat reeds binnen haar gren zen valt. De eis schijnt voornamelijk ge baseerd te zijn op nationale trots, doch Australië heeft enige goede resultaten in Nieuw-Guinea bereikt en zal zijn bestuur daar voortzetten". Pierre MacOrlan gekozen in de Académie Goncourt De Franse schrijver Pierre MacOrlan is gekozen tot lid van de Académie Goncourt. Pierre MacOrlan, schrijversnaam van Pierre Dumarchey werd in 1883 te Peronne geboren. Tijdens de eerste wereldoorlog raakte hij gewond en schreef in de periode van herstel „Les poissons morts", de eerste roman waarmee hij naam verwierf. Zijn boeken „Quai des Brumes" en „La Ban- déra" werden verfilmd. In 1923 kreeg hij voor „La cavalière Elsa" de Prix de la Renaissance. De vol gende maand verschijnt van zijn hand de roman „Le bal du pont du Nord". Pierre MacOrlan is officier in het Legioen van Eer. Hevige brand op Ambon; zeshonderd daklozen MAKASSAR, 31 Januari. (Aneta). Zaterdagavond heeft een hevige brand ge woed op Ambon, waardoor het grootste deel van de Chinese wijk in de as gelegd werd. Zestig winkels en woonhuizen en voorts de gehele voorraad voor Februari gingen in vlammen op. Door hulp militairen slaagde men er in de brand te bedwingen, doch Zondagmorgen brandde het hier en daar nog na. De schade wordt geschat op vijf millioen gulden. 600 per sonen zijn dakloos. Van Ambonnese ziide te Makassar werd initiatief genomen tot hulpverlening. Twee vertrouwensvotums voor Bidault De Franse premier George Bidault heeft vandaag de eerste twee van de vijf ver trouwensvotums, die hij verbond aan het begrotingsontwerp, gekregen. De uitslag van de eerste stemming was 299 stemmen voor, 292 stemmen tegen. De tweede motie verkreeg 301 stemmen voor en 293 stemmen tegen. Prof. dr. C. C. de Lange overleden Prof. dr. C. C. de Lange, de bekende vrouwelijke kinderarts en oud-hoogleraar aan de gemeentelijke universiteit van Am sterdam, is in de ouderdom van 78 jaar overleden. Mej. De Lange bezocht in haar geboorte plaats Alkmaar de H.B.S., deed staats examen en studeerde geneeskunde aan de gemeentelijke universiteit van Amsterdam, aan welke academie zij van 1927 tot 1938 kindergeneeskunde heeft gedoceerd. Zij is achttien jaar plaatsvervangend geneesheer directeur van het Emmakinderzieken- huis in de hoofdstad geweest. Van haar hand verschenen vele publicaties in bin nen- en buitenlandse medische tijdschrif ten en een standaardwerk „Zieke kinde ren". De Hoge Raad heeft arrest gewezen in de zaak van een Amsterdamse politieagent die door de rechtbank is veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf wegens het feit, dat hij in 1947 in een broodjeswinkel, waar in strijd met de toen geldende bepalingen broodjes met vlees werden verkocht, geen proces verbaal heeft gemaakt en f200 als steekpenning heeft aangenomen. Het Hof had dit vonnis bevestigd. De Hoge Raad heeft het cassatieberoep verworpen. Met ingang van 15 Februari is benoemd tot burgemeester van Limmen (N.H.) met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester van 'Oude Niedorp, de heer S. H. J. Bosma. Interessante show op de „Bloemlust"-tentoonstelling Op de Tweede Bloemlust-tentoonstelling te Lisse heeft men niet slechts kunnen ge nieten van de kleurenpracht der bloemen. Daarnevens geeft in een der grote veiling hallen, een interessante tentoonstelling een beeld van de voortschrijding van het mechanisatie-proces in het bloembollen- bedrijf. Een „brandende kwestie" in de Bloem bollenstreek is het vraagstuk van de snelle bevolkingsaanwas tegenover een zich vrij wel niet uitbreidend beteeld areaal. En die kwestie wordt te meer urgent, nu ook in het bloembollenvak de mechanisatie steeds verder voortschrijdt. Een blik op alles wat op de morgen te openen mechanisatie-ten- toonstelling (onder auspiciën van de Tuin- bouwvoorlichtingsdienst te Lissse) te zien is, toont duidelijk aan, hoezeer reeds de machine zich op de menselijke arbeids kracht een plaats heeft veroverd. Men bemerkt dit in De Noord (de bloem bollenstreek ten Noorden van het Noord zeekanaal en grotendeels geconcentreerd in West Friesland) sterker dan in De Zuid, de oude bloembollenstreek tussen Haarlem en Leiden. Vele kwekers in de Noord echter hebben gemengde bedrijven en zijn dus al eerder geneigd vooral voor de grondbewer- Elk kind een paar schaatsen Wij hebben gisteren reeds een oproep opgenomen van het voorlopige Haarlemse schoolschaatsencomité, dat een inzameling hc.udt van schaatsen ten bate van kinderen, waarvan de ouders door financiële om standigheden niet in staat zijn zelf schaat sen te kopen. Ook de wethouder van On derwijs steunt deze actie, die aan de kin deren uit heel Haarlem ten goede zal ko men, gaarne. Iedereen wordt opgewekt zijn of haar medewerking te verlenen om de jeugd, die anders niet in de gelegenheid zal zijn van de gezonde ijssport te genieten, ook in staat te stellen hieraan deel te nemen. De schaatsen, onverschillig in welke staat deze zich ook mogen bevinden, kun nen worden ingeleverd bij: „Haarlems Bloei", Stationsplein 1; U.V.V., Stadhuis, Grote Markt (Zaterdags gesloten): J. K. Wagner, concierge H.B.S. voor Meisjes, Koninginneweg 31: bestuur Haarlemse Ijsbaan. Kleverlaan; Rijkswerkplaats, Spaarnwouderstraat 12: J. G. de Droog, concierge Weth. Westerveldschool, Over- tonstraat 42; school Haarlemmerliedestraat (Teijlerschool), onder schooltijd; school G. van Aemstelstraat (J. P. Coenschool), on der schooltijd. Het in ons blad van gisteren genoemde telefoonnummer 10542 moet zijn: 10592. Alle toertochten afgelast Het bondsbureau van de K. N. S. B. deelt mede: dat alle toertochten voor Dinsdag 31 Januari en Woensdag 1 Februari in de pro vincies Noordholland en Zuid'holland zijn afgelast. Eik postpakket naar Indonesië wordt gecontroleerd Zendt niets aan militairen die spoedig repatriëren Het is herhaaldelijk voorgekomen, dat wanneer de Indonesische douane uit Ne derland verzonden postpakketten contro leerde, daaruit andere artikelen te voor schijn kwamen, dan door de afzender op de aangifte-formulieren was vermeld. Op deze wijze probeerde men Nederlandse be taalmiddelen, andere geldswaardige pa pieren of voorwerpen van waarde Indo nesië binnen t.e smokkelen. De douane nam verscheidene pakketten in beslag en ver scherpte de controle. Werd aanvankelijk volstaan met het nemen van enkele steek proeven, naderhand werden alle pakketten gecontroleerd. Hoewel herhaaldelijk tegen deze deviezensmokkelarij werd gewaar schuwd, constateerde de douane steeds weer overtredingen. Zij wenste de controle dan ook niet op te heffen, zelfs niet ge durende November en December, toen grote hoeveelheden pakketten werden ver zonden. Een zeer groot aantal postpakket ten en briefpakjes werd op een later tijd stip bezorgd dan waarop de afzenders hadden gerekend. Volgens van de veldpostdienst in Indo nesië ontvangen berichten zal de achter stand binnen 14 dagen kunnen worden ingehaald, zodat spoedig weer met de nor male overkomstduur van gemiddeld twee maanden rekening kan worden gehouden. De Indonesische douane ressorteert niet onder het Nederlandse, maar onder het Indonesische ministerie van Financiën. Tengevolge van de versnelde repatrië ring van de Nederlandse militairen zijn veel zeepostpakketten onbestelbaar ge worden. De kosten van het terugzenden van deze pakketten komen voor rekening van de afzender. Ter voorkoming van on nodige moeite en kosten wordt het publiek aangeraden, tenminste zes weken voor het vertrek van hun verwanten uit Indonesië geen zeepostpakketten meer aan hen te zenden. Voetbal Frankrijk—Nederland pas in voorjaar 1951 Naar wij vernemen zal in het voorjaar van 1951 in het Colombes-staaion te Parijs de interland-voetbalwedstrijd Frankrijk Nederland worden gespeeld. De Fransen hadden het plan vóór Januari 1951 deze wedstrijd te spelen, maar het programma van het Nederlands elftal voor het najaar van 1950 is reeds volgeboekt. In October speelt Nederland namelijk tegen Zwitserland en in November tegen België. De wedstrijd tegen de Fransen moest dus verschoven worden naar het voorjaar van 1951. Koninklijke Olie Unilever Philips A. K. U Fokker Nederlandse Ford Nederlandse Kabel v. Berkei's Patent Scheepvaart-Unie Holl.Amerika Lijn Deli Maatschappij H. V. A A'dam Rubber Ned. Handel Mij N.-I. Handelsbank Billiton Mij. II Slotlcoers gisteren 292 227^ 226 V, 183% 278 296i/2 115% 152 159 14534 158% 149 164-;4 104% Openings koersen 292% 226 226% my2 146% 160*4 105*4 king gebruik te maken van machines, die men ook voor andere takken van het be drijf gebruiken kan. Men gaat daar zelfs over tot het in- en uitploegen, inplaats van poten en rooien met de hand, van bloem bollen. In de Zuid is men zover nog niet. Men zit daar ook niet op de klei maar op het zand. Men heeft er geen gemengde bedrij ven maar speciale bedrijven. De ligging der tuinen maakt mechanische bewerking minder makkelijk. Wel maakt men gebruik van spuitmachines voor omwerking van de grond, wel wordt ook hier de ploeg en de freesmachine gebruikt, maar het in- en uitploegen van bollen past men hoogstens bij narcissen toe. Voor andere gewassen is men te bevreesd voor beschadiging. Schuurbehandeling volmaakt Een hoge graad van perfectie heeft men echter juist in het Zuiden bereikt in de schuurbehandeling. Door middel van inge- nieuse dikwijls vol-automatische apparaten wordt de warmte- en vochtigheidsgraad in de schuren geregeld. Ook is men in De Zuid zeer vindingrijk geweest op het gebied van de behandeling der bollen na het rooien, het schoonmaken, horren, sorteren en tellen van de bollen kan volgens de laatste vindingen geheel machinaal en met slechts weinig arbeiders geschieden. Ook op het gebied van trans port en expeditie vindt men steeds nieuwe mogelijkheden. Toch is men met de schuurbehandeling nog lang niet aan een eind. Want prof. Van Slogteren in zijn laboratorium voor bloembollenonderzoek gaat voort met zijn proeven betreffende de temperatuurbehan- deling van bloembollen, waarbij hij vooral de blik gericht houdt op de mogelijkheid van het vinden van een nieuw afzetgebied op het Zuidelijk Halfrond. Dit zal geheel nieuwe eisen stellen aan de schuurbehan deling, met name t. a. v. narcissen, die momenteel nogal eens stiefmoederlijk be handeld worden. De bloembollenexport bereikte over 1949 het recordcijfer van 83 millioen gulden. Om dit te handhaven zal men vooral voort durend bedacht moeten zijn op het leveren van eerste kwaliteit. Nederland heeft niet langer het monopolie van de bloembollen teelt, maar nochtans heeft het een reputa tie op te houden De mechanisatie heeft echter ook een sociale kant. Het is thans reeds mogelijk, vele werkzaamheden die vroeger door ar beiders geschiedden, machinaal te doen plaats hebben. Die mogelijkheden worden steeds groter. Maar daarnaast stijgt het be volkingscijfer in de bloembollenstreek. De mechanisatie-tentoonstelling te Lisse is als een teken aan de wand voor alle betrokkenen, dat zij ernst gaan maken met dit brandende probleem, waarvoor, zoals de zaken thans staan, slechts één oplossing is: toenemende industrialisatie Na val op hef ijs overleden Te Warga is de 68-jarige M. G. de Boer. die deelnam aan een hardrijderij van leden der plaatselijke ijsclub, zo ernstig op het ijs gevaHen, dat hij kort daarna is over leden. Penibele huisvestingskwestie in Santpoort-station Gezin met drie kinderen in onbewoonbaar huis, maai een andere woning blijfl beschikbaar Bloemendaalse straatweg nummer 128 is een pand, waaraan van buiten met één oogopslag te zien is, dat het nauwelijks de naam „woning" verdient: het is namelijk nog lang niet gereed en de meest eenvou dige voorwaarden tot menselijke bewoning ontbreken zowel van binnen als aan de buitenkant. Desniettemin huist daar een familie, waarvan drie kleine kinderen proberen er zo goed en zo kwaad als het gaat hun vertier te vinden en moeder heeft gas noch electriciteit, zodat het koken en de verlich ting de grootst mogelijke rompslomp met zich brengen. Twee van de kinderen zijn inmiddels ziek bij een familielid onderge bracht. De kwestie, die hier sinds vele maanden de gemoederen bezig houdt, is begonnen met de inwoning van twee gezinnen in het pand op nummer 126, waar een broer van de bewoner van 128 een winkel drijft. Toen de winkelier ernstig ziek werd en in een sanatorium moest worden opgenomen, kwam het gezin van zijn broer inwonen om de zaken voort te zetten. De oorspron kelijke bewoner herstelde gedeeltelijk en moest thuis verder kuren, wat op allerlei bezwaren stuitte. Inmiddels was ook de onderlinge verhouding er niet beter op geworden en de ruimte was op de boven verdieping van het winkelpand uitgespro ken te klein voor twee gezinnen, temeer daar ook de winkelier inmiddels getrouwd was. De inwonende broer moest dus naar een ander huis omzien en hij leek in Haarlem te zullen slagen, waar ook zijn werkkring was. Dat kon echter slechts gelukken als er een Haarlems gezin naar Velsen werd overgebracht, maar Velsen beschikte niet over een woning die geruild zou kunnen worden. Dus werd er door het huisves tingsbureau via de G.G.D. een oplossing gevonden toen uit de Terburgstraat 32 in de woonwijk ELTA bij de spoorwegover gang een familie naar IJmuiden-Oost ver trok. Omstreeks November kreeg de in wonende broer dit huis dan ook aange boden, maar hij weigerde het te betrekken op grond van het feit, dat de kinderen er geen „uitloop" zouden hebben en om rede nen van een zeker standsbewustzijn. In het winkelpand werd de situatie ech ter met de dag onrustbarender: de hoofd bewoner had voor zijn nakuren slechts de beschikking over een onverwarmd zolder kamertje en ook het inwonende gezin be schikte over veel te weinig ruimte; boven dien waren de sanitaire omstandigheden op de étage verre van ideaal. Het huis aan de Terburgstraat bleef echter beschikbaar en de gemeente ging tot vordering van het winkelhuis ten behoeve der hoofdbewoners over. De huur van de woning aan de Ter- burgstraat werd niet betaald zodat de ex ploiterende woningbouwvereniging in de knel raakte en ging manen. De gemeente deed het genereuse aanbod, de huurder- ving voor de betrokkene te betalen, maar nog verklaarde hij zich niet bereid, dit huis te betrekken, omdat Haarlem naar zijn zeggen een betere woning voor hem had. Het Haarlemse huisvestings bureau wist evenwel nergens van en zag eveneens als enige oplossing de voorlopige bewoning van Terburgstraat 32, waarna men dan wel eens verder zou kunnen zoeken. Door de vordering van het winkelhuis moesten de inwoners er echter uit dit is zelfs met enige dwang gepaard gegaan en zij betrokken het aangrenzende perceel, dat nog lang niet af is en vermoedelijk door geldgebrek en een zware hypothecaire belasting, ook wel niet gauw gereed zal komen. Inmiddels is er een „crepeergeval" ont staan, want de toestand in deze woning, die provisorisch is dichtgetimmerd en *n geen enkel opzicht een onderkomen biedt, wordt met de dag slechter. Wij kregen bij informatie op het Velsen- se huisvestingsbureau de indruk, dat de houding van de betrokken inwoner een der redenen is. waarop een oplossing telkens weer afstuit. Santpoort Het „Santhaesfonds" groeit, maar er kan meer bij Voor het herstel van de Santpoortse molen kwamen reeds de volgende bijdragen bij „Santpoorts Bloei" binnen: P. v. d. B. f 1: Th. A. H. D. f25: D. J. G. f2.50; G. J. V. f5; R. K. f2; Bridgepot f8; N. N. f 1; W. J. Sch f32.75; C. J. M. f25: Mr. L. V. f25 (allen te Santpoort): J. H. Sch. te Amsterdam f 10; Mej. A de G. Haarlem f 5: Mr. C. M. J. de J., Haarlem f 2,50: Mw. C. H. B V.. Bussum f 1; D. H v. B.. Amsterdam f 1: H C., Amster dam f 100; A. H.. Velsen-Noord f 5: Mr. H. H. M.—O., Leiden f 1: P. L. Z„ Overveen f5; Joh. B.. Haarlem f 1. Strijbos-avond, kaartverkoop 213. De op die avor.d gehouden verloting heeft opge bracht f 60. In totaal zijn de ontvangsten per 28 Januari 1950 f531,75. Iedere verdere bijdrage hoe gering ook blijfl welkom. Betalingen kunnen geschie den door overschrijving op Postrekening 350534 t. n. v. Santpoorts Bloei, onder ver melding „Santhaesfonds". of door contante storting te Santpoort-Dorp bij de fa. Tabernal en te Santpoort-Station bij de fa. Jonker. Castricam Vierjarig kind in dichtgevroren wak verdronken Maandagmorgen omstreeks halftien is het vierjarig zoontje van de familie J. Bakkum te Castricum ongemerkt in een bijt geraakt, zodat liet kind verdronk. Omstreeks halftien ging een ouder zoon tje over het ijs van het Stet naar de R.K. lagere school in Bakkum, gevolgd door zijn vierjarig broertje. In dit „Stet" wordt een bijt opengehouden voor eenden, die echter de afgelopen nacht dichtgevroren was. Hierdoor merkte het jongste kind de ge vaarlijke plek nic», hij stapte op de dunne ijsvloer en zakte er door. Toen de moeder kwam toegesneld bleken de levensgeesten reeds te zijn geweken. Deze droeve gebeurtenis bewijst eens te meer, dat dergelijke plaatsen aangegeven of afgezet dienen te worden. Fa. W. F. CLACS betaalt voor huishoudlompen 20 cent per kg. Bakenessergraeht 4551 Tel 11436 SALAMANDER. KACHELS vanaf f 22.50. Geëmailleerde Kachels f 45.25, f 55 en f 77.50 J. KORT, KI. Houtstr. 17 en filialen. Velleman koopt! Alle soorten goede meu belen, tapijten, kristal, Saksische Porseleinen Groepen (ook defect), etc., voor hoge prijzen TEL. 14637 - ZIJLSTR. 62 OVERAL TE ONTBIEDEN „KURDISTAN" 1-5-0-4-7 HET telefoonnummer voor deskundiige reparaties aan Oosterse en Deventer ta pijten KLEVERPARKWEG 154 Wij hebben voor u de echte Henkels Tweelingsmessen. „Zico" Platen en messen. Dicks aanzet stalen. Roest vrije uitbeenders.. Winkel machinehandel SPAARNE 78. Tel. 14653. TAPIJTEN-LOPERS Ontvangen importzending tegen oude prijzen. Bouclé Holtap, Wilton en Axminster karpetten f 62.50, f 9120. f 133.95 enz., prachtige M. Smyrna's f 195, Cocos- en Bouclé lopers v.a. f 3.10 p. mtr„ wollen dekens (met foutjes) f 12.85 en f 18.75, da mast bedstellen f 48, coup. gordijnstoffen. Verkoop van 10—5 uur. TAPIJTHANDEL „MARO" N.V., Gebouw de Nijverheid, Jansstraat 85 (bij de Gr. Markt), Haarlem. Goed bieden en spelen vol gens het beroemde Culbert- son-systeem leert U in en kele maanden op onze gezel lige cursus. Inschrijving Donderdagavond vanaf 8 uur in Rest. MUN- NIKS. Gr. Markt 10 VERKOOP BIJ EXECUTIE, welke zal worden gehouden op Donderdag, de tweede Februari 1950, des voormid dags om tien uur, ten laste van W. A. Christiaans, wo nende te Dordrecht, van Blankenburgstraat no. 82, in het perceel Klein Heiligland 84 te Haarlem, van enige schilderijen, aquacels en pastels, benevens van een gouden dameshalsketting. De verkoop geschiedt a con tant zonder opgeld De goederen zijn een uur vóór de verkoop voor een ieder te bezichtigen en te vens op Woensdag 1 Febr. 1950 van voorm. 10 tot 12 u. in het perceel Klein Heilig land 84, kamer no. 40. De deurwaarder, belast met de executie. A. de Haan. Zegt het voort! te koop gevraagd. Br met opgaaf van prijs en merk on. der no. 4828. 't Goedkoopste vishuisje van Haarlem, gaat rustig door. Zoute en zure haring 4 a 25 ct. Zo uit de ton blank en vet 4 ct. Verse vis ook veel goedkoper. als le hypotheek a 3 1/4 pet. op woon- en winkelhuizen, Geheimh. verz. Geen kosten vooruit. Br. „Het Fonds' postbus 265, Haarlem. TE KOOP te Heemstede een op eerste stand, bevattende 10 kamers met C. V„ en ga rage Gevraagd: een huis TE HUUR, eveneens te Heem stede, met 5 a 6 kamers. Br. no. 4835. Uw radiotoestel is een kostbaar bezit zowel het transport als het repareren vereist grote zorg vuldigheid. VAN DEN BERG gebruikt de juiste transport middelen en instrumenten. Maar nog belangrijker uitsluitend radio deskundigen repareren uw toestel, met originele fa- brieksonderdelen. 1. VAN DEN BERG De Radio-Specialist. ZIJLSTRAAT 87. Tel. 11110. Vogelvrienden Vanaf heden grote Vetbol len, slechts f 0.30 p. stuk. Alle soorten zaad voor de buitenvogels. W.J. ZOMERDIJK GOTISCH MEUBILAIR best. uit zware tafel. 4 stoe len en boekenkast, handwerk zeer mooi Warmoesstraat 2 Hrl. Tel. 17254. KLEINE HOUTWEG 31 TELEFOON 20843 Erkende opleiding tot in dag- en avondschool Inschrijving van leerlingen voor de nieuwe cursus tot 15 Februari a.s. Spreekuur Maandag- en Woensdag middag van 2-4 uur en volgens afspraak. Prospectus en inschrijvingen dagelijks aan de school Kleine Houtweg 31. Haarlem. De directeur J. L. J. v. d. Werff Éénpersoons opklapbed met ombouw f 57.—, 2-pers. opklap- bed met ombouw f 68.— Eerste klas. 15 Jaar garantie. Kapokbedstellen, verende matrassen, wollen dekens enz. Monsterkamers ORIONWEG 8 H.-N. TELEFOON 23932 NEDERLANDSE MATTHEUS PASSIE in de GROTE of ST. BAVOKERK BACH-ZANGERS (ESSEN), die aan deze merkwaardige uit voering o.l.v. JAC. ZWAAN als tijdelijk lid willen mede werken, melden zich Donderdag 2 of 9 Febr. 8 uur aan Geb. Zang en Vriendschap, Jansstraat 74. Op Woensdag 1 Februari a.s. houdt de heer C. van 't Riet, docent van de RHETOR CLUB Delfts Instituut voor Psychologie een voordracht over De voordracht, die om 8 uur begint, zal worden gehouden in Café Brinkmaan, Grote Markt te Haarlem. Toegang vrij. Weet U het al? FEESTARTIKELENMAGAZIJN „DE FEESTNEUS" ZAANENSTRAAT 13 wordt Donderdag 2 Februari 's middags 2 uur HEROPEND door DAN VAN TONGEREN (artistennaam JAN STAVAST) Komt U ook eens kijken? TIJDELIJK TELEFOONNUMMER 19455 Ruime keuze, ook bestuurbare sleden bij Voor beter speelgoed HAARLEM - HOUTPLEIN 6 - TELEFOON IJSPRET 'n gezond en onschuldig vermaak voor de jeugd. Verhoog die vreugde door ze leuk en warm te kleden, b.v. met 'n GEMOLTONNEERD TRAININGSPAK of 'n hcerljjk wollen slobpak met mutsje en wantjes. Ook wollen Delanablouscs in alle malen verkrijgbaar. Iets nieuws zijn onze PEAU DE PêCHE JONGENSPAKJES met lange broek. Alleen bij Amgsng 19 - Haarlom - Tal. 21413 DE OUDSTE SPECIAALZAAK VAN HAARLEM Wij zoeken voor het opslaan van verpakt con sumptie-ijs en het plaatsen van een aantal ijs- carriers, gelijkvloerse oppervlakte ca. 100 m2. Brieven met verm, van ligging en verdere bijzon- derh. onder no. 4831 bureau van dit blad.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 3