debrauime Jtaliano Oehlenschlaeger, vader van Deense treurspel Paedagogisch concert voor de Raad van Overleg Broeder Lam Dinsdag 31 Januari 1950 3 Een der grootste sterren van de Noordse horizon In Januari 1850 overleed te Kopenhagen, waar hij professor in de aesthetica was, de Deense dichter en toneelschrijver Adain Gottlieb Oehlenschlager, die aan de litte ratuur van zijn land een echt nationaal ka rakter verleende. Zijn vader werkte als organist en administrateur op het slot Fre- deriksberg, aan welke schitterende omge ving met de pronkgewaden der hofda mes en de gala-uniformen van officieren en hoogwaardigheidsbekleders hij le venslange herinneringen bewaarde, die hem verder hebben gedreven in de roman tische richting, waar hij vooral onder Duitse invloed (hij bezocht Goethe in Wei- mar en koesterde diepe bewondering voor Schiller) reeds vroeg in verzeilde. De filo soof Steffens, die hij in 1802 ontmoette, leidde hem in deze gedachtenwereld bin nen. Toen hij nauwelijks zestien was, debu teerde Oehlenschlager als acteur. Na twee jaar echter ging hij als student naar cle universiteit en spoedig daarna begon hij voor het toneel te schrijven. Zijn eerste grote werk, het dramatische sprookje „Aladdin" over de onaantastbaarheid van het genie, maakte hem terstond beroemd. Als zijn meesterwerk beschouwt men zijn op dertigjarige leeftijd voltooide „Correg- gio" over de kunstenaar, die' ten onder gaat door de kleingeestigheid der filisters. Het werd door J. J. L. ten Kate in het Neder lands vertaald. De drie zwanen Denemarken beleefde in die tijd een periode van economisch herstel na de oor logen met Engeland en Zweden, welke ge paard ging met een plotseling groeiend zelfbewustzijn en de doorbraak van een nieuwe geest in kunst en wetenschappen: de natuurkundige Oersted ontdekte het electro-magnetisme, de beeldhouwer Thor- waldsen streefde naar herschepping van het vormgevoel der antieken, Oehlenschla ger bewerkte sagen uit de oude heldentijd lot romantische tragedies. De vermaarde sprookjesschrijver Hans Christian Andersen beschreef in zijn ver telling ..Het Zwanennest" de hier ge noemden als „de drie schoonste zwanen van Denemarken" en bij een andere gele genheid als „de grootste sterren van de Noordse horizon". Andere beroemde na men zijn die van Kierkegaard, de filosoof en boetprediker, de dichter Hertz en de gevreesde criticus Heiberg, auteur van tal rijke geestige vaudevilles. Oehlenschlager werd aanvankelijk aan beden in geheel Scandinavië en verheven tot een hoogte, waarop hij zich echter niet Lang kon handhaven. Naarmate hij ouder werd, verminderde ook zijn inspiratie en verviel hij tot een hol pathos zonder inner lijke kracht. Zijn ongecompliceerde natuur en zijn onstuimige eenzijdigheid, gericht op herleving van het gouden verleden, verhinderden'hem zich tijdigrte vernieu wen, hoewel hij vele genres beoefende.Ten- slotte beperkte hij zich tot de poëzie. Aan het slot van zijn leven smaakte hij de vol doening te Lund tot „dichtervorst" te wor den gekroond. Van regeringswege genoot hij een jaargeld van tweehonderd rijks daalders. Om zijn betekenis recht te doen wederva ren is het noodzakelijk nog even de aan dacht te vestigen op zijn historische drama „Hakon Jarl" (tot het scheppen waarvan hem Schillers „Wallenstein" als voorbeeld diende), dat het beginpunt vormde van de zuiver Deense tragedie. Vooral op grond van dit stuk bewierookte men de later vaak miskende Oehlenschlager met de no dige overdrijving als „de Goethe van het Noorden, de vader van het Deense treur spel", zoals men de comedieschrijver Hol berg (1684-1754) „de Molière van hel Noorden, de vader van het Deense blij spel" noemde. Bekend is ook geworden zijn idyllische schildering van het volks leven „St. Hans Aftenspil". De zogenaamde Noorse Renaissance, die poogde de nationale eigenaardigheden te I verenigen met klassieke kunstopvattingen en levensidealen, vond in Oehlenschlager de man die de doorslag gaf. Taak voor amateurs Wellicht verwondert men zich er over waarom zoveel plaatsruimte werd besteed aan de herdenking van de sterfdag van een hier te lande zo goed als onbekende. In deze vraag is het antwoord besloten. Er hebben tientallen voor de ontwikkeling1 van de dramatische kunst belangrijke schrijvers geleefd, wier namen wij slechts De moeder van de Siciliaanse bandiet Giuliano, Maria Lombardo, is Zaterdag vrij gelaten uit, de gevangenis in Palermo, waar zij een vonnis heeft uitgezeten we gens medeplichtigheid aan struikroverij. Een gedeelte van haar straftijd werd haar kwijtgescholden. Maria Lombardo na haar vrijlating. Agenda voor Haarlem DINSDAG 31 JANUARI Stadsschouwburg: Volksvoorstelling „Wat iedere vrouw wel weet", 8 uur. Gity: „Oliver Twist", 14 j„ 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaame: „Cassidy keert terug", 14 j., 2.30, 7 en 9.15 u. Frans Hals: „Een vrouw bekent", 18 j„ 2.30, 7 en 9.15 u. Rembrandt: „Verloren grenzen", alle leeft.. 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Jeanne d'Arc". 14 j„ 2.30 en 8 uur. Luxor: „Betovering", 14 j„ 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. WOENSDAG 1 FEBRUARI Stadsschouwburg: ..Rouw past Electra 7 uur. Gem. Concertgebouw: Jubileumconcert Jan Hensen. 8 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. kennen uit de geschiedenis en wier werken ten hoogste als grijze litteratuur. Hier ligt een taak voor amateurs, die immers altijd klagen dat zij nergens stukken kunnen vinden! Ik herinner mij eens ergens de opmer king te hebben gelezen van een zeer be kende toneeldeskundige, die zich over dit laatste verwonderde: „Hoe kan men nu zeggen dat er voor opvoeringen door di lettanten geen stof genoeg bestaat, als men toch weet dat er sinds de vijfde eeuw voor Christus al voor het theater geschreven is!" Iedere amateurvereniging, die de kunst van het toneel liefheeft of althans respec teert, zou ten minste één keer per jaar een voorstelling moeten verzorgen van vergeten of miskende meesterwerken. Zij kunnen dit doen zonder grote risico's en zouden zich daarmede ook eens in artistiek opzicht nuttig maken. Oehlenschlager was maar een aanleiding tot deze ontboezeming. Misschien is het oeuvre van de in dit artikel eveneens ge noemde Heiborg en Holberg beter geschikt. Enkele weken geleden schreven wij over Calderon de la Barca, van welke Spaanse schrijver ettelijke blijspelen kostelijk ma teriaal bevatten. Wij denken verder aan de Engelse comedies uit de tijd van de Res tauratie of aan de Franse schelmenstuk ken. Maar ook uit de jongste tijd liggen nog talrijke werken te wachten op verto ning, die om welke redenen dan ook door het beroepstoneel onmogelijk werd geacht. Van O'Neill, van Synge, van O'Casey, van Priestley, van Lenormand en van teveel anderen om hier op te nemen. DAVID KONING Centrale Ereraad voor de Kunst is aangevuld Bij beschikking van de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen is de Centrale Ereraad voor de Kunst aange vuld met een aantal leden. Als zodanig' zijn benoemd: Mr. A. J. M. van Moorsel te Wassenaar; jhr. mr. N. van der Goes van Nalers te Wassenaar: mr. F. Bordewijk te 's-Graven- hage; mr. dr. I. Coopman te Amsterdam; jhr. nu*. N. Witsen Elias te Utrecht; mr. H. Willemse te Rotterdam; ir. D. Roosenburg te 's-Gravenhage; D. Wolbers te 's-Gra- venhage: E. L. Bakhuys te Amsterdam; dr. C. L. Walther Boer te 's-Gravenhage en mejuffrouw I. M. van Dugteren te Rot terdam. Dames! Vooral nu Hamea-Gelei voor Uw handen, (Adv.) De veerbaas le Olst heeft tengevolge van de ijsgang op de IJsel zijn pont moeten verwisselen voor een roeiboot. Als er maar een klant voor een „overzetje" komtmoet hij de koude tocht naar de overkant voor het luttele bedrag van drie centen maken. door de H.O.V. onder leiding van Toon Verhey De „Raad van Overleg", waarbij aange sloten zijn: de Haarlemse Bestuurdersbond, de afdeling Haarlem van de Katholieke Ar beidersbeweging en de Haarlemse Christe lijke Besturenbond, heeft Maandagavond met succes een muzikale ontwikkelings avond voor zijn leden gegeven, waarbij de H.O.V. concerteerde onder leiding van Toon Verhey en Wouter Paap de nummers van het programma inleidde. De zaal was geheel bezet en uit de volmaakte aandacht die er heerste en het levendige applaus kon men opmaken, dat deze vorm om de mu zikale cultuur te doen doordringen, niet bij een eerste proefneming zal blijven. Wouter Paap heeft er slag van op een bevattelijke manier over muziek te praten en er belangstelling voor te wekken. Zijn uiteenzetting van de Oberon-ouverture van Weber, waarbij Verhey met het orkest de voornaamste thema's liet horen, was een alleszins geslaagde voorbereiding om uit dit brillante orkestwerk, toen het door de H.O.V. in zijn geheel gespeeld werd, nog iets meer te horen dan een effectrijke en een het gehoor strelende muziek. Tevens diende Paap's betoog om de karakteristiek van sommige instrumenten, zoals hoorn, fluiten, trompet, klarinet, in de aandacht te betrekken. De heer Paap wees er bij zijn inleiding tot de Onvoltooide Symphonie van Schu bert op, dat men hier met een absolute muziek te doen had, waaraan dus geen verhaal ten grondslag ligt, maar dat de componist in dit klankstuk alleen uitdruk king gaf aan zijn eigen gemoedsleven. Wat die gevoelens waren, is niet te zeggen, maar ieder kan ze op zijn manier naproe ven en dan zal men toch ervaren dat de melancholische stemming er in overheerst, al ontbreekt niet het mannelijke verzet tegen die zwaarwichtigheid en tegen de tere innigheid van sommige melodieën. Evenals de Oberon-ouverture, werd ook deze heerlijke „Onvoltooide" als een won der van klank door het orkest vertolkt. Over de ouverture van „Hans en Grietje" van Humperdinck was de inleider kort. Hij beperkte zich tot het aangeven van de hoofdgedachte, het avondgebed van de sprookjeskinderen ,,'s avonds als ik slapen ga, volgen mij veertien engeltjes na".Bij de uitvoering hoorde men dit wijsje in aller- Op 1 Augustus 1949 reeds 4500 rijwielen met hulpmotor Volgens de telling van het Centraal Bu reau voor de Statistiek bedroeg op 1 Augustus 1949 het aantal motorrijwielen in ons land 82.130 (in 1948 en 1939 resp. 74.445 en 65.804). De verdeling volgens de gewichtklassen is als volgt: 33.724 lichte motorrijwielen (tot 60 kg.). 18.871 van 61-120 kg. en 29.535 zwaarder dan 120 kg. Het aantal motorrijwielen voorzien van een zijspan bedroeg 2.181. Slechts 13.7 procent'van de motorrijwielen dateert uit de na-oorlogse jaren. Voor het eerst worden thans ook cijfers verstrekt over het aantal rijwielen met hulpmotor. Van deze nieuwe verschijning op onze wegen reden er op 1 Augustus 1949 4499. Deze categorie is thans in de grote steden sterker vertegenwoordigd dan op het platteland. Het totaal rijwielen met hulpmotor in de steden met meer dan 100.000 inwoners bedroeg 2.255 of 7,3 per 10.000 inwoners (Amsterdam 6,3, Rotter dam 8,1 en Den Haag 9,2). Voor geheel Nederland bedroeg het aan tal hulpmotorrijwielen echter nog slechts 4,5 per 10.000'inwoners. lei vormen, waartegen de andere thema's een interessant muzikaal spel bedreven. Tot slot ging de Notenkrakersuite van Tsjaikowsky, die voor de inleider een dank baar onderwerp vormde om op menige in strumentale vondst te wijzen, zoals op het aanwenden van de celesta, van de harp en van de fagotten. De uitvoering stond op een hoog peil. Toon Verhey weet trouwens door zijn zeer beheerste en liefderijke directie, van ieder stuk een feestnummer le maken en het orkest is in zijn handen een vaardig en delicaat apparaat, Onder de vele belangstellenden bevon den zich ook de vier wethouders en cle ge meentesecretaris met hun dames. Wethou der Angenent kon deze geslaagde ontwik kelingsavond besluiten met een „tot weerziens", dat met dankbare instemming beantwoord werd. Het zal dus wel niet bij deze proef blijven. JOS. DE KLERK. Ruwe hutd?PUR0 Brand in telefooncentrale te Bergen op Zoom Maandagmiddag heeft brand gewoed op de bovenverdieping van het postkantoor in Bergen op Zoom, waar onder andere de telefooncentrale is ondergebracht. De brand is ontstaan op de zolderverdie ping waar enige monteurs bezig waren ge weest met het installeren van apparaten ten behoeve van de automatisering van het telefoonnet. Vermoedelijk doordat men bij de arbeid een straalkachel gebruikt had, zijn enige in was gedrenkte draden in brand geraakt. De brandweer was het vuur vrij spoedig meester doch de massa water die naar binnen werd gespoten, veroorzaakte grote waterschade in de een verdieping lager opgestelde verdeelkasten van de tele fooninstallatie. Aanvankelijk was daardoor het telefoon verkeer zowel locaal als in ter locaal geheel lamgelegd, doch de technische dienst stelde aanstonds alles in het werk om de storing te kunnen opheffen. Nog in de loop van de middag kon het telefoonverkeer gedeelte lijk worden hersteld. Noordhollandse Wandelsport bond vergaderde Op de jaarvergadering, welke de Noord hollandse Wandelsportbond Zaterdag in Am sterdam heeft gehouden waren bijna alle verenigingen vertegenwoordigd. De voorzit ter. de heer S. Visser verwelkomde in het bijzonder de ere-leden en leden van ver dienste, alsmede de voorzitter van de Neder landse Wandelsportbond en vertegenwoor digers uit Zeeland, Utrecht en Gelderland. De voorztter besprak het vele dat in 1949 vooral door de verenigingen is gedaan ten behoeve van de wandelaars. Nadat de her inneringen voor jubilerende clubs waren uit gereikt werden de jaarverslagen van bestuur en commissies goedgekeurd. De aftredende bestuursleden werden herkozen, en in de technische commissie werd de heer J. Doets uit Haarlem opgenomen. De voorzitter dezer commissie, de heer H. v. Rooijen, stelde zich niet herkiesbaar. Op voorstel van het be stuur werd hij benoemd tot lid van ver dienste. De verhoogde contributie, zonder verplicht orgaan, werd na enige discussie aangenomen- De nieuwe voorzitter van de Nederlandse Bond besprak de moeilijke financiële toestand Als plaats voor de jaar vergadering in 1951 werd Haarlem aange wezen. Schaatsen van Amsterdam naar Marken Niet buiten afgezette baan op Loosdrechtse plassen De burgemeester van Loosdrecht raadt het publiek dringend aan zich niet buiten de afgezette baan op de Loosdrechtse plas sen te begeven. Deze baan is uitstekend, doch daarbuiten is 't ijs op de plassen zeer onbetrouwbaar en levensgevaarlijk. Van Amsterdam naar Marken Schaatsenrijders kunnen thans zonder hun schaatsen af te binden van Amsterdam naar Marken rijden. Zij moeten daarbij echter een route volgen die niet de kortste is, namelijk van Amsterdam over Zunder- dorp en Ransdorp naar Broek in Water land en dan de omweg volgen over Zuï- derwoude naar Monnikendam. Niet alleen kan men deze route afleggen zonder de schaatsen af te binden, maar bovendien is het ijs beter dan op de Broekervaart, die linea recta van Broek in Waterland naar Monnikendam leidt. Voor het bereiken van deze vaart dient men in Broek en Water land de schaatsen af te binden. Oude glorie herleeft IJs en weder dienende zullen Woensdag op het IJselmeer bij Hindelopen wedstrij den worden gehouden met paard en arre stee. Tevens is hieraan verbonden een wed strijd met de prikslede voor dames gekleed in oude nationale costuums. Donderdag wordt te Makkum een wedstrijd voor ar- resleden gehouden eveneens op het IJsel meer. Ook in vroeger dagen werden in strenge winters dergelijke ijsfeesten op zee gehouden. Schaken Grote spanning in de eerste klasse A Terwijl Heemstede reeds uitgespeeld is in de competitie van de Noordhollandse Schaak bond eerste klasse A. cn de andere schaak clubs in deze afdeling nog een wedstrijd in het verschiet hebben, is de situatie, dank zij enkele verrassende uitslagen, zo geworden, dat vier clubs gelijk aan de kop gaan en het dus waarschijnlijk is. dat het bordpunten- gemiddelde zal beslissen, welke club zich kampioen mag noemen. De uitslagen, welke tot deze zo bijzondere situatie leidden zijn: HeemstedeHet Oosten, welke wedstrijd, de optimistische verwach tingen van de spelers van Het Oosten ten spijt, in een gelijk spel eindigde: Rolland Aalsmeer leverde eveneens een gelijk spel op nadat de clubs bij de arbitrage winst ge vraagd hadden: Het OostenBloemendaal eindigde 64. Door de overwinning bleef Het Oosten gelijke tred houden met de kop lopers, doch kwam verder achter, wat de gescoorde bordpunten betreft; HSG II Heemstede 3Vu6 'j. Hierdoor vergrootten de Heemstedenaren hun kans belangrijk. De wedstrijd Haarlem IIRolland eindigde voorlopig in 43. Met vrij grote zekerheid zal de ontmoeting in een 5'i:4'j overwin ning voor Haarlem II eindigen, waardoor het ongeslagen record van Rolland zal wor den gebroken en de uitstekende kampioens kans dezer vereniging zal verdwijnen. Van belang is ook nog, dat de definitieve uitslag AalsmeerBloemendaal 8'jl'i werd. De stand aan de kop luidt, aangenomen dat de verwachtingen betreffende de wedstrijd Haarlem IIRolland in vervulling gaan: 1. Heemstede 6 gesp. 9 pnt. 34'j bordpnt.; 2. Aalsmeer 5 gesp. 7 pnt. 30U- bordpnt.: 3. Rolland 5 gesp. 7 pnt 29 bordpnt.; 4. Het Oosten 5 gesp. 7 pnt. 26 bordpnt. Wint Aalsmeer de laatste wedstrijd tegen Haarlem II met flinke cijfers, dan is het kampioen. Doch brengt Haarlem H. dat wel een zeer belangrijke rol gaat spelen, het tot een gelijk spel. dan heeft niet alleen Heem stede een uitstekende kans. maar ook Rol land, als het er voor zorgt van Het Oosten te winnen. Maar Het Oosten zelf heeft dan ook nog kans, zij het een keine. want dan zou een S'il'-i overwinning op Rolland ver eist zijn. Bloemendaal krijgt tegen HSG II zijn laatste kans het degradatiegevaar te ont gaan. In de tweede klasse A werden vele partijen afgebroken,-waardoor positieve resultaten nog uitbleven: 1-Iet Oude SlotHWP 35; Kennemerlanid IIDe Torens 34: Hoog ovens II—Kijk Uit 2—5. In de tweede klasse B werd de definitieve uitslag Rolland IIAalsmeer II een gelijk spel. In dezelfde afdeling eindigde Heem stede IIHaarlem III eveneens voorlopig gelijk: 3L—3'L In de tweede klasse C gaan Haarlem IV en Kennemerland I. beide met zeven punten aan de kop. Eerstgenoemde club bleef op de goede weg, door met 64 Heemstede III te kloppen. Ook Kennemerland maakte geen fout tegen Amstel: 2!l7)i. In de derde klasse A staat Bloemendaal III achter tegen Diagonaal I. voorlopig 3'ii'i\ In de derde klasse C is HSG IV al bijna kampioen, doordat de voorlopige 4K-2',J uitslag tegen Het Oosten III een zekere over winning inhoudt. Ook de andere wedstrijden in deze afdeling bleven nog onbeslist: HWP IIP.E.N. voorl. 4!i-3K-; ZandvoortSpaarn- dam voorlopig 2!ü4j. In de derde klasse D verspeeldé SSCH zijn uitstekende kansen, door met 5'4!j te ver liezen van Heemstede IV. Het Oosten II was hier de lachende derde, won zelf met voor- loping ö'-i2'j van 't Schouwtje en heeft nu zijn lot in eigen handen. Hiliegom behield zijn kans, door met 5Vi4't te winnen van Hoofddorp. In de vierde klasse C tenslotte won Rol land III met 73 van Diagonaal H. HIER WEL hei lekkeMta middet te#eti verkoudheid 30 cent per ÏOO gram Autosport Nederlands programma voor 1950 Het bestuur van de K.N.A.C. heeft op voor stel van de sportcommissie het volgende programma voor 1950 vastgesteld cn de daar voor door de Regionale Automobiel Sport clubs aangevraagde data goedgekeurd: Februari: Uun-ecorddagen te Zandvoort van de K.N.A.C.; 34 Maart: Drie Provin- ciëngrensrit van de R.A.C. Noord; 1718 Maart: Brabant Grensrit van de R.A.C. Zuid; 1622 April: Int. Tulpenrallye van de R.A.C. West; 6 Mei: Damesrit van de K.N.A.C.; 20—21 Mei: Dumoneeaubekemt van de M.C. Zuidholland; 1011 Juni: Int. Sport wagen- en 500 cc. races te Zandvoort van de IC.N.A.C.; 23 Juli: Grote Prijs van Nederland en Nationale Sportwagenrace te Zandvoort van de K.N.A.C.; 12 Augustus: Concours d' Elégance en Sterrit van de K.N.A.C.; 2628 Augustus: R.A.C. Westrit II; 16 September: Heuvelrit van de K.N.A.C.: 2930 September: Ardennenrit van de R.A.C. Zuid: 34 No vember: Herfsttocht van de K.N.A.C. Dit programma kan eventueel nog worden aangevuld met een of meer sportevenemen ten op het circuit van Zandvoort. Waterpolo Geslaagd weekeinde van V.Z.V. De jongens-adspiranten van V.Z.V. heb ben het er Vrijdagavond goed afgebracht: zij wonnen met 6-0 van H.V.G.B. Het was een eenzijdige wedstrijd waarin V.Z.V. de lakens uitdeelde. Van de kansen werd goed gebruik gemaakt en vooral het spel van A. Slruys, die vijf doelpunten voor zijn re kening nam, viel op. Zaterdagavond waren de Velsenaren minder goed op dreef: met 30 werd van H.P.C. verloren. Het slordig afwerken van de aanvallen en het slechte plaatsen van de bal waren de oorzaak van deze neder laag. De dames van V.Z.V. behaalden een 52 overwinning op de dames van Haarlem 2. De dames hadden ongetwijfeld een nog grotere voorsprong op hun tegenstandsters kunnen behalen. Hun spel blonk dan ook zeker niet uit. De heren van het eerste elftal speelden 33 gelijk tegen D.W.R. 1. Kort na het begin van de-wedstrijd nam V.Z.V. de lei ding, doch het duurde niet lang of D.W.R. maakte de stand gelijk. P. Swier wist er spoedig 21 van te maken en doordat P. Gortner van D.W.R. de bal in eigen doel werkte, had V.Z.V. met 31 de leiding. Twee minuten voor het einde wist DWR de achterstand in te halen. NEDERLAND—ISRAEL TAFELTENNIS. De tafeltennisploeg van Israel, die op het ogenblik aan de wereldkampioenschappen te Boedapest deelneemt, zal Donderdag 9 Fe bruari de gast zijn van de Nederlandse taleltennisbond. De Nederlandse ploeg, welke die dag in het Minervapaviljoen te Amsterdam de strijd tegen de Israëlische ploeg zal aanbinden, bestaat uit de volgende spelers: C. du Buy. W. van Zoelen, C. Pelser en reserve is P. Kreuger. Tijdens een luchtvaartconferentie le Cleveland (Verenigde Staten) werd een machine gedemonstreerd, waarmee hei mogelijk is 28 stemmen op een magnetische papieren ba?id van nog geen 2 centimeter breedteop te nemen. De constructeur Al Denk cn zijn assistente demonstreerden het loestcl. dal het mogelijk maakt alle gesprekken tussen piloten en controle-torens op te nemen, hetgeen tot veiliger luchtverkeer zal leiden. Broeder Lam Jeevaratnam, denk ik, al lang weer in zijn Londense kamertje aan 't theedrinken. Broeder Lam Jeevaratnam is uit Neder land verwijderd. Broeder Lam Jeevaratnam zal niet pret tig praten over de Nederlandse overheden. Moge Broeder Lam Jeevaratnam weten dat er toch iemand is die goede gedachten aan hem wijdt: Broeder Ikke. Ik vind het goed dat Broeder Lam hier is geweest, want hij heeft mij aan het den ken gezet over andere dan wereldpolitieke zaken en wie dat doet krijgt mijn zegen mee, Broeder, begrijpt dat wel. Eerst hadden wij de Amsterdamse spookhuizen om ons die afleiding te be zorgen. Doch zodra wisten wij ons spook een uil te zijn ol' het was weer Mao cn Tsjang en Mast geblazen. Er viel een leegte tussen die spookgeschiedenis en de Rallye van Monte Carlo. Een bankje dat over de kop tuimelde en een inbraakje van twaalf in het dozijn waren niet in staat onze aan dacht weg te dringen van de Publiekrech telijke Bedrijfsorganisatie of de Belgische Koningskwestie. En juist op het ogenblik dat wij ons wilden gaan beklagen omdat er te weinig in de wereld en de kranten geschiedde: ziet, daar kwam Broeder Lam om ons weer op het steigerend paard der mvstieke sensatie te brengen. wild drukken Jeevaratnams pe zige handen op voorhoofd en slapen, zijn vingers klauwen zich in de haren der genezingzoekenden. Hij dwingt zijn slachtoffers „Hallelujah" te roepen en „Amen". Zonder enig ontzag voor grijze haren rukt hij de hoofden der oude vrouwen achterover; rammelt hij het hoofd van een epilepticus Zo stond het in een van de kranten en voor zo iets geef ik Alger Hiss, Dean Acheson en minister Götzen cadeau. Die Oosterling en onze Westerling heb ben voor opwinding gezorgd. Maar Wes terling is teveel verbonden aap hoge poli tieke consequenties. Lam, Broeder Lam, was uitzondering. Een man-met-een-baard-op-zich-zelf. Een autonome sensatie. Een verschijnsel zonder gevolgen in Eake Success en in de kanse larijen der hoofdsleden. Daarom over het Kanaal reikend mijn hand, Lam. En nu stond het plaatje van zijn vertrek in mijn krant Er onder: „Met een aktentas, dichtgebonden met een gerafeld eindje touw en een schamel valiesje als enige bagage Broeder Lam, Broeder Lam. Alsof juist de aktentas met een gerafeld touwtje niet de meest vertrouwenwekkende aktentas ter wereld ware. Wat is er uit al die gladde, glanzende, met een droge, knappende klik sluitende aktentassen zon der gerafelde touwtjes voor de wereld te voorschijn gekomen? En wat uit de dure, goudgele,' varkens leren valiezen? Is daar wel veel respect voor grijze haren uit gekomen? Het is raar verdeeld in de wereld, Broe der Lam Jeevaratnam. Heel raar. Wees niet te boos op Nederland. De jongens met de mooie valiezen en de glanzende actetassen hebben overal de voorkeur en worden nergens over de gren zen gezet, al zijn de hysterische opwin dingstoestanden en de collectieve extase die zij te weeg brengen soms een beetje gevaarlijker dan die van de man met het gerafelde touwtje. Dat is lam, Broeder Lam. Maar het is niet anders. ELIAS. Boksen Lucvan Dam door Ritter op punten verslagen In het Palais des Sports te Panjs heeft de Nederlandse middengcwichtkampioen Luc van Dam van de Fransman Claude Ritter na een gevecht over tien ronden op punten verloren. Luc van Dam was niet in al te beste vorm. Hij bokste met een zekere nonchalange welke de Fransman alle gelegenheid gaf er op los te slaan. Aanvankelijk leek het, dat de Ne derlander zijn tegenstander onderschatte, maar naar mate het gevecht vorderde, bleek deze veronderstelling niet juist te zijn, hoe wel Van Dam ongetwijfeld verrast was door de aanvalskracht van Ritter. Wanneer de Fransman harder geslagen had, zou de Ne derlandse kampioen naar alle waarschijn lijkheid niet meer aan de vijfde ronde zijn toegekomen. Na een linkse hoek op de kaak ging hij neer. Terwijl hij nog met zijn knieën op het canvas steunde kwam de gong hem te hulp. In de vijfde en zesde ronde herstelde Van Dam zich enigszins. Hij diende de Frans man stevig van repliek, maar tegen het einde van de zesde ronde liet hij het aanval lend boksen weer varen en Ritter kon het initiatief hernemen. Hij deed dit niet altijd op even kundige wijze, maar tegen een Van Dam in deze vorm kon zelfs een middelmatig bokser als Ritter de boventoon voeren. In de negende ronde had de Nederlander niet veel meer in te brengen en ook de laatste ronde bracht geen verandering in het aanblik van de partij. Toen Ritter tot winnaar op punten werd uitgeroepen was dit dan ook voor nie mand een verrassing. Ook Miloud won Het gevecht tussen de Noord Afrikaan lichtgewicht Ben Miloud en onze landgenoot Jan Remie eindigde in een overwinning voor Miloud door technische knock out in de tiende ronde. Schaatsen rijden Rotgans kampioen op de korte baan Maandagmiddag werd op de baan van de IJsclub „Lambert Melis" te Westzaan het kampioenschap voor mannen verreden op cle korte baan. Abe Lenstra, bad ingeschreven, doch liet verstek gaan. Rotgans uit Den Oever, die drie ritten verloor, werd, doordat hij een betere totaaltijd behaalde, eerste voor Janmaat, die in zijn zeven ritten zegevierde. De uitslag luidt: 1. N. Rotgans, Den Oever; 2. Th. Janmaat, Nederhorst den Berg; 3. A. van der Nagel, Zwammerdam; 4. J. Jongert, Enkhuizen. Voetbal Engels elftal samengesteld Het Engelse b-elftal. dat 22 Februari te Newcastle tegen het Nederlands elftal speelt, is als volgt samengesteld: Doel: Middleton (Chesterfield). Achter: Dicks (Middlesbrough" cn H. E. Swift (Sheffield Wednesday aanvoerder. Midden: Quested (Fulham-, Hughes "Li verpool) en Dickinson (Portsmouth". Voor: Walters (Tottenham Hotspur". Man- nion "Middlesbrough). J. Milburn (New castle). R. Froggatt (Sheffield Wednesday) en J. Froggatt (Portsmouth).

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 5