YAMA- LANEL .TH. KORT Taxi? Bel 1.2.3.4.5 Haarlemse Ijsbaan trok reeds 20.000schaatsers QKort en Bondig GROENTJE De verdwenen formules Dinsdag 31 Januari 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haariemsche Courant 4 Haarlemse kappers jubileren Gisteren bestond de afdeling Haarlem van de Nederlandse Kappersbond vijftig jaar. In een feestelijke bijeenkomst in Brinkmann vierden de leden van deze afdeling gisteravond dit heugelijke feit. Slechts een uur van deze avond werd in beslag genomen door toespraken en huldi gingen en aanbieding van giften, kortom: door het officiële gedeelte. Er waren vele sprekers, bestuursleden van de eigen' afde ling, van andere vakverenigingen en van de N.K.B. De enige nog in leven zijnde oprichter van de jubilerende afdeling, de heer J. Ruigrok van der Werve, werd har telijk toegesproken, evenals ook de ere voorzitter, de heer N. J. Vos, die vele jaren lang voorzitter van deze afdeling is ge weest. De bondsvoorzitter de heer F. Werner uit Amsterdam, overhandigde het lidmaat schap van verdienste van de N.K.B. aan de heer A. de Jong. Tenslotte werden nog'ca- deaux overhandigd aan een aantal dames, die hun echtgenoten bij hun organisato risch werk voor de afdeling hadden ge steund. Later op de avond sprak wethouder W. F. Happé de feestende afdeling nog toe. En daarmee was het officiële gedeelte afgelopen. Na een korte pauze trad het cabaret-gezelschap van Johan Prins op, dat gedurende enkele uren het gezelschap kostelijk amuseerde en bovendien meteen in de stemming bracht voor het bal, dat deze zeer geslaagde feestavond van de af deling Haarlem van de N.K.B. besloot. Plannen voor het maken van een wielerbaan in Noord Het bestuur van de Haarlemse Sportver eniging „De Kampioen" heeït plannen ge maakt, in Haarlem-Noord een wielerbaan aan te leggen. Een klein bedrag is thans binnen en in de loop van de zomer zullen acties op touw worden gezet voor het bouwfonds. Het zal nog wel enige jaren duren, alvorens het bedrag, dat voor de bouw van een wielerbaan nodig is, bijeen is. Waar de baan gemaakt zal worden is nog niet te zeggen. Er moeten nog bespre kingen rc-t het gemeentebestuur worden gevoerd. Het bestuur van „De Kampioen" is van mening dat Haarlem-Noord en spe ciaal de omgeving van het Noorder Sport park het gunstigste is. Volgens de plannen zal de baan, welke van cement gemaakt wordt, een lengte krijgen van ongeveer 250 meter. Er zullen vierduizend zitplaatsen gemaakt worden en het aantal staanplaat sen wordt op vijf a zesduizend geschat. In de Ned. Herv. Kapel aan de Leeu werikenlaan te Aerdenhount zal Maandag 13 Februari de film van het Sanatorium „Zon negloren" vertoond worden. AMSTERDAMSCHE RIJTUIG MIJ. Burgerlijke stand HAARLEM, 30 Januari 1950 BEVALLEN van een zoon: 28 Jan., P. J. AleVerkroost; A. W. Vermeijvan Klave ren; 29 Jan., S. LeutscherDavies; A. van LierPieck ;30 Jan., M. L. TimmerZwaan. BEVALLEN van een dochter: 27 Jan.. J. G. de Vries—van Essen; 28 Jan., G. van der Wal Ruighaver; H. E. A. van Westerlaak Loogman; I. M. UitendaalBastiaenen; 29 Jan., G. van den HoornZevenbergen; M. A. K, Hooglugtvan den Eijkel; C. F. Kerkman van der Ham; M. M. Rooslootvan Mus- scher; J. M. W, SanibergRap; 30 Jan., J. Kami)Kluit OVERLEDEN: 27 Jan., C. A. de Vries— Friesse. 39 j.. Witte Herenstraat; F. Bouw man, 84 j.. Ipenrodestraat; N. E. Fiege, 72 j., Oost Indiëstraat; 28 Jan., J. Wijnia, 93 j., Westerhoutpark; P. W. van Diest, 53 j., Am sterdamsevaart; P. den OudstenDeelen, 83 j.. Brouwersvaart; T, Heilig—de Klerk, 67 j., Banckertstraat; 29 Jan.. D. van den Oever, 26 j„ Hazepaterslaan; 30 Jan., A. W. Ross, 68 j., Hazepaterslaan. Een feestelijke groep op liet toneel van Brinkmanh's Kroonzaal. Van links naar rechts: de heren A. ae Jong. J. F. Gose- wehr, F. Werner, W. van Am-stel, J. Ruig rok van der WerveG. Schuinder, mejuf frouw Raasveldt en de heer N. J. Vos. Provinciale Staten Alvorens de Provinciale Staten van Ncordholland vanmorgen de werkzaam heden begonnen, sprak de voorzitter, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, zijn vreugde uit over het feit, dat Prinses Beatrix haar verj aardig viert. Naar aanleiding van het voorstel tot ver lening van een bijdrage in de kosten van aankoop van een gedeelte van het Ilperveld aan de Stichting „Het Noordhollands Land schap", waren enige adressen ingekomen. Daarom werd besloten dit punt aan te •houden. Bij het voorstel van Gedeputeerde Staten om een subsidie van 10.000 te verlenen aan de Adviescommissie der Noordholland se gemeenten voor bouwontwerpen en uit breidingsplannen, vroeg de heer Vermeu len (A.R.) of het wel op de weg van de provincie ligt een subsidie te verlenen. De gemeenten hebben over het algemeen de beschikking over schoonheidscommissies, zodat verwacht kan worden, dat de ge meentebesturen grote aandacht besteden aan bouwontwerpen. De heer Peters (K.V.P.) sloot zich hierbij aan, waarna mejuffrouw mr. R i b- bius Peletier (Arbeid) het voorstel namens Gedeputeerde Staten verdedigde. Spreekster merkte op, dat de provincie grote bedragen beschikbaar stelt voor be houd van natuurschoon en van oude gevels. Moet dan niet voorkomen worden, dat in andere delen lelijke bouwwerken tot stand komen. In kleine gemeenten kan niet ver langd worden, dat er speciale commissies gevormd worden. Een provinciale advies commissie kan beter werken. Het voorstel werd hierna goedgekeurd. Na enige bespreking werd het voorstel tot wijziging van het stierenreglement 1938 goedgekeurd. „Mattheus Passie" dit jaar in de Grote Kerk De eerste uitvoering van de „Mattheus Passie" van Bach in de Nederlandse ver taling van Jan Engelman door de Doopsge zinde Zangkoren van Haarlem en Bever wijk onder leiding van Jac. Zwaan heeft de bruikbaarheid er van naar veler mening duidelijk bewezen. De bewerking in onze taal werd door de critici vrij algemeen ge prezen, al brachten enkelen de vraag naar voren of het wel nodig was geweest zich deze moeite te getroosten. Men moet echter niet vergeten, aldus zeggen de voorstanders, dat er velen zijn tot wie de betekenis van dit werk pas bij het aanhoren in de lands taal ten volle doordringt. Dit jaar wordt de „Mattheus Passie" door dezelfde koren uitgevoerd in de meest pas sende omgeving, namelijk in de Grote of St. Bavokerk. Bach heeft immers met zijn liturgische Mattheus Passie een preek in muzikale vorm geschreven, die rechtstreeks tot de harten der mensen moet spreken, zodat het nut der vertaling thans dubbel zal gelden. De uitvoering heeft plaats op de middag van de Tweede Paasdag met medewerking van het knapenkoor van de St. Josephskerk. Aangezien de H.O.V. op die datum elders verplichtingen moet vervullen, wordt de begeleiding verzorgd door het Nederlandse Kamersymphonïe-orkesl uit 's-Gravenhage, dirigent Sam Swaap. Met de solisten zijn nog onderhandelingen gaande. Minder doden bij aardbeving in Perzië - De Perzische regering heeft officiëel de eerder van regeringszijde gedane medede ling tegengesproken, dat tengevolge van de aardbevingen bij de Perzische Golf vijftienhonderd mensen om het leven zou den zijn gekomen. Volgens nadere mede deling van de regering zijn er niet meer dan dertig doden te betreuren. Buitenbaan sneeuwvrij gemaakt De nieuwe exploitatie van de Haarlemse Ijsbaan aan de Kleverlaan, die in samen werking van de IJsclub voor Haarlem en omstreken en de gemeente geschiedt, heeft reeds uitmuntende resultaten opgeleverd. Op de 'vijf hectaren ijs, verdeeld in een buiten- en een binnenbaan, twee banen voor schoonrijden, een ijshockey veld en een kinderbaan, kan men van 's morgens vroeg tot 's avonds laat jong en oud met dit oer- Hollandse vermaak in de weer zien. De lokettisten hebben druk werk: een ruwe schatting wees uit dat sedert wet houder Geluk op Woensdagochtend het openingsbaantje schaatste, niet minder dan twintigduizend bezoekers van de ijssport hebben genoten. Gemiddeld komen er ruim tweeduizend liefhebbers per dag, Donder dag werden niet minder dan 3500 toegangs bewijzen verkocht. Intussen zijn het niet alleen de bureau listen die het druk hebben. In totaal zijn niet minder dan dertig paar nijvere handen en hoofden onder technische leiding van de IJsclubdeskundigen twaalf uur per dag bezig de baan in goede conditie te houden. Wanneer het publiek 's avonds om tien uur de baan moegeschaatst verlaat, hebben zij nog tot middernacht of zelfs daarna werk met het dichten der scheuren, dat met behulp van grote gieters kokend water geschiedt. Gisteravond heeft de Haarlemse brand weer op een gedeelte van de baan een proef genomen met het besproeien van het ijs, om na te gaan of het op die wijze in betere conditie komt. Deze proef kan geslaagd worden genoemd, al is het natuurlijk nog niet mogelijk dit jaar reeds dit systeem vol ledig uit te voeren. De grote oppervlakte van de ijsbaan vraagt daarvoor enkele technische herzieningen. Wegens dit experiment en ook omdat na het drukke weekeinde het ijs extra-verzor ging vraagt, was de baan gisteravond ge sloten. Bovendien heeft het personeel dan ook nog eens een dag dat het op een rede lijke tijd naar huis kan. Intussen is de sneeuw in zoverre als spel breker opgetreden, dat de wedstrijden voor de Ulo-scholen die vandaag zouden worden gehouden, niet door zijn gegaan. De buitenbaan zal vandaag wel schoon komen, al zal dat een stevige krachtsin spanning vereisen. Gelukkig is gebleken dat de bezoekers van de ijsbaan waaronder de talrijke leerlingen van de scholen, die nu het gymnastiek-uur aan de Kleverlaan doorbrengen graag een handje meehel pen. Toen bijvoorbeeld Donderdagavond GED. OUDE GRACHT 52 - TEL. 12762 tegenover de kerk Wij geven U een betrouwbaar advies bij de aankoop van Uw STOF1UIOER BETALING IN OVERLEG (Adv.) De Gravesfenenbrug kan gebouwd worden Enige weken geleden heeft de gemeente raad van Haarlem besloten een extra-cre- diet van f 43.000 te verlenen voor de bouw van een nieuwe Gravestenenbrug over het Spaarne nabij de Bakenessergracht. Gede puteerde Staten hebben dit raadsbesluit goedgekeurd, zodat met de bouw kan wor den begonnen. Het gemeentebestuur had het werk reeds aanbesteed. Een ontwerptekening voor de nieuwe brug is hieronder afgebeeld. een der toezichthouders vrijwilligers opriep voor het baanvegen bleken tientallen daar toe bereid. Nu het gesneeuwd heeft, wordt trouwens nog meer bezoek verwacht, daal de sloten en vaarten onberijdbaar zijn ge worden. Voor morgenochtend staan er wedstrijden voor de mannen van de Ripperdakazerne op het programma en voor morgenmidda; wedstrijden in het hardrijden voor leerlin gen van de Haarlemse middelbare scholen. Vanavond is de baan eveneens geopend. De sneeuw leverde weinig moeilijkheden op De sneeuw, die in de buitenwijken van onze stad nog steeds in fraaie witte pracht over de straten en de huizen ligt en in de binnenstad al vroeg vanochtend in een gore, bruine brei was veranderd, heeft gelukkig weinig vertragingen en storingen en ongelukjes ten gevolge gehad. De bussen hebben vanochtend het zeer drukke reizi gersverkeer op bewonderenswaardige snelle wijze kunnen vervoeren, de gemeente reiniging rukte nadat de eerste sneeuw om vijf uur was gevallen tegen zessen uit met pekelwagens. Als het vandaag niet meer gaat sneeuwen zal ook een bègin worden gemaakt met de sneeuwruiming. De Nederlandse Spoorwegen zijn niet geheel zonder kleerscheuren uit de strijd gekomen. Door draadbreuk vlak bij Am sterdam was van kwart voor tien tot tien over tien vanochtend de lijn van de hoofd stad naar Haarlem gestremd en ook bij Rotterdam kwamen storingen voor door ijzelvorming op bovenleidingen en rails. En kleerscheuren liepen om ongeveer negen uur ook de Hagenaar G. van P. en de Haarlemse dokter H. P. niet op, toen hun auto's op de hoek van de Middenlaan en de Spaamelaan tegen elkander botsten. Wel liep de wagen van de arts zulke ern stige beschadigingen op, dat hij moest worden weggesleept. Verder is het leven in onze stad, ondanks alle moeilijkheden, ongestoord voortgegaan. Ook al is het dan voor ons allen wel eens moeilijk om rechtop op de fiets te blijven zitten in die halfbevroren sneeuwrichels. Fiscale voorziening voor oorlogsslachtoffers Naar aanleiding van opmerkingen in de Tweede Kamer over fiscale maatregelen ten behoeve van oorlogsslachtoffers en andere gedupeerden heeft de minister van Financiën medegedeeld dat hij, hoezeer overtuigd dat ook op fiscaal gebied rede lijke voorzieningen ten behoeve van de oorlogsslachtoffers noodzakelijk zijn, af wijzend staat tegenover voorzieningen die in wezen op suppletoire vergoedingen zou den neerkomen. Bovendien zouden supple toire vergoedingen, gestoken in het, ldeed van een belastingfaciliteit, tengevolge van de progressie het meest ten goede komen aan de meest draagkrachtigen. Het be hoeft naar het oordeel van de minister geen betoog, dat dit verre van redelijk zou zijn. Anderzijds moet worden voorkomen dat hetgeen met de vergoedingen wordt beoogd, niet ten dele wordt verijdeld door een on redelijke belastingheffing. Daartoe zijn be paalde voorzieningen op fiscaal gebied nodig. Hierbij is de minister, wegens de voorkeur welke de meeste Kamerleden er aan geven, teruggekeerd tot een indertijd door hem geopperd denkbeeld, inhoudende dat de in het oorspronkelijke wetsontwerp opgenomen verplichting tot afboeking van het vrijgestelde bedrag op de vervangende activa komt te vervallen. In plaats daarvan wordt de gehele vergoeding opgenomen in de onbelaste reserve. Boekwinst tengevolge van het uitkeren van een vergoeding kan worden gereser veerd ten laste van het jaar van verant woording'. Het overige deel van de vergoeding kan tot 1955 in mindering worden gebracht op de belastbare winst. Het oorlogsslachtoffer bepaalt in welk jaar dit zal gebeuren en voor welk gedeelte. KEURIGE KWALITEIT FRISSE STREPEN 1.70 Haarlem - Heemstede Zandvoort Verkeersregeling vo©r Delftlaan de beste die mogelijk was De inkt waarmee de door B. en W. van Haarlem ontworpen verkeersregeling voor de Delftlaan werd gedrukt, was nog maar nauwelijks koud of er rezen reeds protes ten tegen. De argumenten van de bezwaarden zijn de .volgende: In de eerste plaats moeten de fietsers vol gens de nieuwe bepalingen via de ventweg, dat wil zeggen vlak langs de uitmondingen van de zijstraten rijden, waarbij nog komt dat op deze weg het uitzicht belemmerd zal worden door geparkeerde auto's, be spannen wagens en dergelijke. Vervolgens wijst men erop, dat bij de Heussensstraat, waar de ventweg ophoudt, een gevaarlijke oversteekplaats voor het verkeer uit het Noorden zal komen en dat dit bezwaar ondervangen had kunnen worden door het voetpad aan de Westelijke zijde van de Delftlaan tot rijwielpad te bestemmen. Tenslotte wijst men erop dat de afgekon digde maatregel overtredingen zal bevor deren, omdat fietsers nu eenmaal liever op asfalt dan op klinkers rijden. Wij hebben naar aanleiding van deze opmerkingen ons licht eens opgestoken bij Openbare Werken en de Verkeerspolitie. Om met het laatste argument te beginnen: de verkeersveiligheid mag natuurlijk niet afhankelijk worden gesteld van de bestra ting ..die de fietsers prefereren, afgeschei den 'natuurlijk nog van het feit, dat asfalt veel meer slipgevaar oplevert dan klinkers. In de allereerste plaats dient men er reke ning mee te houden dat op de Delftlaan, die voor tweederde buiten de bebouwde kom ligt, aanmerkelijke snelheden zijn te verwachten. Men gaat nog na in hoeverre deze nieuwe Noord-Zuid verbinding tot voorransgweg kan worden verklaard. Nu is het zo, dat verkeerstechnisch splitsing van de weggebruikers in lang zaam en snelverkeer de beste oplossing biedt. Men moet zich maar eens voorstellen welke situatie zou ontstaan indien op de Amsterdamse straatweg bakfietsen, hand karren, paarden en wagens tezamen met de fietsers van de asfaltbaan gebruik zou den mogen maken. Dat de ventweg langs de Delftlaan de zijstraten snijdt kan voor fietsers met hun betrekkelijk geringe snel heid geen groot nadeel zijn, het uit die straten komende verkeer zal trouwens ook met verminderde vaart naderen, omdat de Delftlaan een belangrijke verkeers-ader wordt. Het valt zeer te betwijfelen of een fiets pad aan de vaartzijde van de weg het geen overigens extra kosten zou vergen uitkomst zou bieden. Dan zou er immers niet één, maar een onbeperkt aantal over steekplaatsen voor fietsers komen, want het verkeer van de zijstraten, evenals de bewoners van de Delftlaan, zouden het fietspad moeten bereiken. Bovendien zou den de voetgangers tussen de Orionweg en de Rijksstraatweg clan niet meer weten waar ze zouden moeten blijven, want op dat gedeelte is alleen een vrijliggend pad langs de vaart aangelegd. Toegegeven wordt dat de toestand niet ideaal is. Zodra de gemeentefinanciën bet toelaten, kan reeds een belangrijke ver betering worden verkregen door de ver breding van de Delftlaan tussen Heussens straat en Kleverlaan. Openbare Werken heeft reeds voor de doortrekking van de ventweg een plan gereed. De uitvoering ervan is een kwestie van tijd. HET DUO SALOMON—HALL KOMT NAAR ONS LAND De Nederlandse violist Herman Salomon en de Australische pianiste Elsie Hall zijn van hun tournée door Afrika teruggekeerd in Europa. Het duo SalomonHall zal nu een reis maken door Engeland, Griekenland, Italië, Frankrijk, België en Nederland op 4 April heeft een optreden in Amsterdam plaats. Eind April vertrékken de beide kunstenaars naar Amerika. Personen uit kringen van de Nederlandse industrie en handel hebben opgericht de stichting „Nederland-Indonesië", welke zich ten doel stelt het economisch verkeer tussen beide landen te bevorderen. Het voorlopig secretariaat, berustend bij de heer D. Schilp, is gevestigd te Amsterdam. Tot 22 Januari had de „Willem Barendsz" geproduceerd 33.605 barrels traan. In de over eenkomstige vangstperiode van het vorig seizoen (deze periode telt 2 dagen meer) bedroeg de productie 31.448 barrels traan. Voor spermolie luiden de cijfers respectieve lijk 4644 en 3838 barrels. Met ingang' van heden moet post, be stemd voor opvarenden van Hr. Ms. torpedo - bootjager „Evertsen" wederom worden ge adresseerd „Per adres Marinepostkantoor Djakarta". HAARLEM EN OMGEVING De verkoop van kinderpostzegels heeft ook in Heemstede weer zijn goede resultaten opgeleverd. In de speciaal daarvoor inge richte stand op het postkantoor werden in de periode van 16 November tot en met 31 December 1949 f 448,45 aan kaarten en f 1669,23 aan zegels verkocht. De totaalver koop der kaarten op de scholen bedroeg f 1440, verdeeld als volgt: St. Antoniusschöol £700, Bos en Hovenschool f457 en Gerrit Bargerschool f 283. Op de Woensdag te houden vergadering van de onderlinge Tuinliedenvereniging in 't Volkskoffiehuis aan de Heemsteedse Dreef zal ir. L. C. Struijs, leraar aan de Rijkstuin bouwschool te Lisse spreken over „Stuiven de gronden", De Nederlandse Opera geeft op Vrijdag 17 Februari voor de vereniging „Geloof en Wetenschap" in de Haarlemse Schouw burg een opvoering van „Rigoletto" van Verdi onder leiding van Paul Pella. De titel rol wordt vervuld door Otakar Kraus. De toneelgroep „Comedia" geeft Zater dag en Zondag in de Haarlemse Schouwburg een voorstelling van „Nachtrepetitie", het blijspel van Molnar in de bewerking van P. G. Wodehouse, onder regie van Johan de Meester. Het bekende piano-duo André de Raaf en Jacques Schutte vertolkt op Donderdag 2 Februari een populair programma in de Gemeentelijke Concertzaal. Onder meer wor den uitgevoerd de Twaalfde Rhapsodie van Liszt, Soirée de Vienne van Joh. Strauss en de Rhapsodie in Blue van Gershwin. De alt Lien Korter zingt enige Amerikaanse liede ren en negro spirituals. Bouwkosten van gesubsidieerde woningen Kubieke meter-prijs verlaagd Reeds voor de devaluatie lag het in het voornemen van de minister van Wederop bouw en Volkshuisvesting de toegestane prijs per kubieke meter bouwkosten van gesubsidieerde woningen te verlagen. De verlaging is sedertdien opgeschort, doch thans acht de minister het tijdstip gekomen om haar in te voeren. Voor bouw plannen, welke op of na 1 Februari 1950 bij de provinciale directies van de Weder opbouw en Volkshuisvesting worden ont vangen, wordt de kubieke meter-prijs ver laagd met 90 cent tot 1.90, variërend met de grootte van de woningen. In de bestek ken mag voortaan geen post voor onvoor zien meer worden opgenomen. SCHEEPVAART Johan van Oldenbarnevelt, DjakartaAm sterdam, pass. 30 Jan 660 mijl Z.O. Dondra- head; Mapia, AmsterdamJava, pass. 30 Jan. Minicoy; Pasteur 27 Januari te Singapore van Marseille: Sibajak, RotterdamDjakarta pass. 30 Januari Brothers; Tabinta, Djakarta Amsterdam 30 Januari, 390 mijl West Mini- coy; Zuiderkruis DjakartaRotterdam, 30 Januari 280 mijl West Siberoet; Garoet, JavaRotterdam, 30 Jan. van Djibouti; In- drapoera, 30 Jan van Djakarta naar Sema- rang; Manoeran, CalcuttaLos Angeles, 30 Jan van Kinabigan; Oranje, Amsterdam Djakarta 30 Jan. van Belawan; Ridderkerk, JapanRotterdam, 30 Januari van Penang; Rotti, AmsterdamCuragao, pass. 30 Januari Azoren; Tabian, KantengNew York, 30 Januari van Port Said. Weltevreden, New YorkDjakarta 30 Jan. van Alexandrië. Westerdam, 30 Jan. te New York van Rotter- 2oelf( Ueen Ideaal uan een POESJE? pfaals een FEUILLETON door Mevr. I. M. C. Bijleveld-Gelinck 26) HOOFDSTUK VI. Hoe Peter Landt op het Hoofdbureau arriveerde kon hij zich later niet duidelijk meer herinneren; er was, meende hij, een taxi geweest waar hij ingesprongen was nadat hij eerst een eind over de straat gehold had. De chauffeur had hem voor het Hoofdbureau bij zijn mouw getrokken omdat hij vergat te betalen en daarna had hij hem een bankbiljet in de hand gedrukt. En dan ging hij, met blinde ogen en won derlijk slappe benen, langs een aantal deurendeureneen Kouten trap op in verblindend wit licht, en eindelijk één van de deuren door en achter een zwarte figuur een kamer in. En hier was alweer een verblindend licht en, achter een schrijfbureau, een paar grijze ogen die hem medelijdend aanzagen. Medelijdend, ja, dat was het woord. Gaat u even zitten, zei een prettige stem. Ja, daar op die stoel. En drinkt u eerst wat water. Wacht, ik zal het glas voor u inschenken, hier. Drinkt u dit maar eens op. Het was goed dat hij water kreeg, want zijn keel zat zó dichtgeschroefd dat hij er toch geen woord had kunnen uitkrijgen. De hand vóór hem hield het glas vast terwijl hij dronk: grote slokken.... grote slokken. Het deed hem goed. Hij keek nu op en zag boven zich het gezicht van de inspecteur, vol sympathie naar hem over- gebogen. Gaat het nu wat beter? O jabestbestzei Peter. Zijn stem klonk toch nog raar, net alsof een ander.Ik mankeer niets.Dank u inspecteurik dank u wel. Mooi. Dan ga ik weer achter het bureau zitten. De correcte zwarte figuur schoof weer op zijn plaats, haalde enige papie ren naar voren. We kunnen het licht wel temperen, brogadier, zei hij tegen een tweede gedaante die bij de deur was blij ven staan.Deze knipte een schakelaar om en een groen-omkapte bureaulamp was nu de enige lichtbron in het vertrek. Dank je Bergman. Ik geloof, meneer Landt, dat u evenals ik de kwade gewoonte hebt aan genomen om sigaretten te roken, is het niet? Laten wij er dan beiden één opste ken. Kijkt u eens, dit is mijn speciale merk. Wilt u een vlammetje? En nu zegt u mij eens wat u van mijn sigaretten vindt. Voor een buitenstaander mocht deze ont vangst op het hoofdbureau van politie misschien zonderling lijken en de minzame conversatie van de inspecteur eerder doen denken aan die van een grossier in stof zuigers tegenover een afnemer van tien duizend stuks: voor de oude brigadier Bergman, doorkneed in alle knepen van het vak, was dit debuut zo zonderling niet. Hij wist hoe deze chef, meer dan een an dere collega, de feiten „er uit" wist te krij gen bij zijn getuigen, en hoe hij daarbij speciale aandacht besteedde aan een pret tige, vertrouwelijke sfeer. Inspecteur Ren- kevoort wist, als geen ander, de mensen op hun gemak te stellen; bovendien kwam er in dit geval nog bij een wezenlijke sym pathie voor deze kinderlijke geleerde die er in zijn allerbeste en zuiverste gevoelens zo verschrikkelijk ingevlogen was. Je kunt wel weer naar beneden gaan, Bergman vervolgde hij. Wat zegt u ervan, meneer Landt? Best. Ze zijn best, antwoordde deze, toch niet zonder welbehagen enige rook wolkjes uitblazend. Maar u hebt.... u hebt mij opgebeld. En u zei. Ik heb u, geloof ik, een schok toe gebracht en dat spijt me, zei de man achter het bureau. Dit is een ellendige ge schiedenis. Maar allereerst dit: zijn dit de cahiers die gisteravond aan professor Wyarda ontstolen zijn? Ik vermoed dat ze het zijn. Ja, zei Peter opstaande en dan met bevende handen de bewust cahier opne mend. Ja, ze zijn het. Maar hoe is het nu mogelijk. Kijkt u even goed, dr. Landt. Zijn alle verloren gegevens hiermee compleet? Dat kunt u natuurlijk het beste weten. Ja. Het waren alleen maar deze beide cahiers. Kijkt u maar, de nummering van de bladzijden wordt in ht tweede schrift voortgezet. En dit tweede schrift is nog niet vol. Maar nu zei u door de telefoon. Hij stond daar nog met de beide cahiers in de hand, een bijna smekende blik ach ter de ronde brilleglazen. Een groot, ver schrikt kind. En de stem van de politieman was vol sympathie toen hij antwoordde: Legt u die schriften hier maar neer. Dank u. En gaat u weer zitten. Ja meneer Landt, ik moet u het allerergste bevesti gen. Deze cahiers zijn gevonden in de tas van miss Camden, de zuster van uw col lega. Ze is om elf uur gearresteerd op de Stadhouderskade, aan het einde van de Ferdinand Bolstraat. Maar dat is onmogelijk! Omdat u haar om tien uur op de trein naar Den Haag gezet hebt? Meneer Landt, u moet zich van iedere illusie los maken. Ze is maar tot Haarlem meege reisd daar uitgestapt en met de kerende trein naar Amsterdam teruggegaan. Om half elf was ze alweer in Amsterdam terug, i Maar dat kan niet! Meneer Landt, werkelijk, het spijt me méér dan ik u zeggen kan. Maar dit zijn de feiten. Ze heeft u schandelijk bedrogen en hoe eerder u dat inziet Ze hééft me niet bedrogen! Née! Née! Née! De jonge geleerde was opgestaan en beende met grote stappen door hét ver trek, bijna even bleek en verwilderd als hij zoeven was binnengekomen. Hij streek telkens met een ruk door zijn haar dat als een boender overeind ging staan. Van ach ter het bureau volgden hem de ogen van de politieman. Dat waren nu van die echt beroerde dingen in zijn vak: je kon nog beter met een doortrapte misdadiger te doen hebben dan met dit: misbruikte trouw! En je kon deze kerel nog niet over tuigen ook! Toe, probeert u nu eens even te luisteren, suste hij weer. En gaat u dan eerst weer zitten. Werkelijk, ik voel met u mee; u hebt mijn volle sympathie. Maar 'als wij iets bereiken willen moeten wij de zaak toch helder voor ogen zien, is het niet? Dit zijn de feiten, door twee van mijn beste rechercheurs bevestigd. Wij kunnen onze ogen toch niet sluiten voor de rea liteit? Peer Landt zat alweer, zijn haar nog recht overeind. Ze hééft me niet bedrogen, zei hij weer. Als ze in Haarlem is terug gegaan heeft ze daar natuurlijk een jeden voor gehad. Hebt u haar al naar die reden gevraagd? .Ze weigert iedere verklaring. Ze heeft helemaal nog geen mond open ge daan, en dat is in haar geval een handige tactiek. Maar die reden hoeven wij niet ver te zoeken, meneer Landt. Die reden ligt hier vóór u op het schrijfbureau. He moet een vergissing zijn. Een vergissing dat ze gesnapt is, ja! Maar het kan nietJoanHet kan niet, inspecteur. Er moet een abuis zijn, een toevallige samenloop van omstan digheden. Meneer Landt, u houdt van haar, is het niet? Wat heeft dat met deze zaak te maken? Omdat ze van uw gevoelens handig misbruik heeft gemaakt. Ze was gister avond ook bij u nietwaar? Om elf uur in het kamertje van de amanuensis. Nee! Mijn beste meneer Landt, ik zal u eens wat zeggen. Er bestaat een zekere categorie mensen, en dat zijn de allerbes- ten, die niet kunnen liegen. En tot die categorie behoort u ook; het spijt mij het te moeten zeggen. Al doet u nog zo uw best, u kunt uw pogingen gerust opgeven. Ik zal u zeggen hoe deze zaak zich, vol gens mij, heeft toegedragen. En de feiten hebben mij helaas in het gelijk gesteld._ Maar. (Wordt vervolgd)

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 6