Tendo's Zware industrieën in Kennemerland hebben een best jaar achter de rug staalmout Tweede Kamer bespreekt wetsontwerp inzake de ondernemingsraden Verliezen in Indonesië Woensdag 1 Februari 195U KAMER VAN KOOPHANDEL BIJEEN Andere bedrijven ondervonden reeds de teruggang der conjunctuur is bevredigend te noemen. Dank zij de be schikbare Marshallgelden was men ook in deze tak van Nijverheid in staat over te gaan tot het aanschaffen van nieuwe, mo derne machines. In de kousenindustrie be treurt men het, dat de overheid nog steeds geen Marshall-dollars beschikbaar heeft kunnen stellen voor de invoer van nijlon- garens. Voor de import van dergelijke ga rens is men dus afhankelijk van de zg. vrije dollars, die echter zeer moeilijk ver krijgbaar zijn, terwijl de uit deze garens gefabriceerde kousen dan weer moeten worden geëxporteerd. Hierdoor komt dit zo begeerde product in uiterst geringe mate op de Nederlandse markt, waarvan nog het grootste gedeelte door „zwarte" importen. Men acht het in de kousenin- dustrie dan ook dringend noodzakelijk de reëxportverpliehting te doen vervallen. Gisteravond heeft de voorzitter van de Raad van Bijstand van het Kantoor Haar lem van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Noordholland, de heer J. J. Swens, zijn jaarlijkse Nieuwjaarsrede waarin hij der traditie getrouw een over zicht gaf van de algemene economische toestand van het land en van het Haar lemse bedrijfsleven in het bijzonder, ge houden. Na gewezen te hebben op de grotere economische eenheden die in Europa ter oplossing van de moeilijkheden worden ge vormd en de sluiting van een Unie met de Repoeblik Indonesia en de devaluatie der gulden te hebben gememoreerd, vestigde de heer Swens er de nadruk op. dat de totale werkloosheid een langzaam stijgende tendens vertoont, hoewel de cijfers voor het district Haarlem daarbij niet ongunstig afsteken. Zij bedroegen ip 1 Januari 1949 1935 mannen en op 31 December 3040 mannen. Spreker was van oordeel dat meer vrij heid voor de zakenman gewenst is. De heer Swens stipte tevens de invloed van de woningnood op het economisch leven aan en merkte daarbij op: „Wat mij in ons zo dicht bevolkte land wel treft is, dat men steeds in overwegende mate blijft doorgaan met het bouwen van lage éénfamilie-woningen, met in vele ge vallen een stukje grond erbij. In hoeveel gevallen moet hiervoor thans niet reeds grond aan zijn oorspronkelijke bestemming onttrokken worden en op de duur zal men er geen plaats meer voor hebben. Onherroepelijk zal men met het bou wen de hoogte in moeten en in verband daarmede flatbouw toepassen". Vervolgens gaf spreker een overzicht van de gang van zaken in allerlei bedrijven in Haarlem en omgeving, waaraan wij de volgende gegevens ontlenen. Metaalnijverheid De Hoogovens breidden zich tijdens het afgelopen jaar wederom uit. Een machine, waarin het vloeibare ruwijzer van de Hoogovens mechanisch kan worden uitge goten tot gietelingen, Wam gereed. Het ijzer kan thans worden afgeleverd zonder zandaanhang en met vermijding van het onaangename en kostbare werk in cle zandgiethallen. Ook kwamen de inrich tingen tot stand, waardoor ruwijzer in vloeibare vorm van de Hoogovens naar de staalfabriek kan worden vervoerd om daar in de staalovens te worden gegoten, waar van warmte- en tijdbesparing het gevolg kunnen zijn. Zowel in het hoogovenbedrijf als bij het kunstmeststofbedrijf en de ce mentfabriek werden topprestaties bereikt en de productiecijfers overtr'offen alle vo rige. Ook de exportresultaten waren, dank zij de bijzondere omstandigheden, zeer gunstig te noemen. Het plaatwellerijbedrijf ontving tijdens het jaar 1949 belangrijke orders, terwijl ook de bezetting voor 1950 zich gunstig laat aanzien. Meer en meer legde men zich toe op de vervaardiging van apparaten voor de chemische industrie, waarbij nu verschillende wandbeschermingsrnethoden worden toegepast. Genoemd kunnen wor den de ebonietbekleding, de kunststof en asphaltbekleding en dergelijke. Besloten werd over te gaan tot de bouw van een speciale werkplaats voor eboniterings- werkzaamheden. De industriën voor het vervaardigen van hefwerktuigen waren het gehele jaar over vloedig van opdrachten voorzien, terwijl ook de nog uit te voeren opdrachten een bezetting van de fabrieken nog geruime tijd verzekert. De materiaalvoorziening ver oorzaakte minder moeilijkheden dan dit gedurende de laatste jaren het geval was, hoewel de levering van electrische uitrus tingen voornamelijk door de Nederlandse industrie nog veel tijd vergde. Door de Haarlemse industrie werd ener giek medegewerkt aan de herbouw van het zo gehavende voertuigenpark van de Ne derlandse Spoorwegen. Grafische bedrijven Het was in deze bedrijfstak duidelijk merkbaar, dat de handel, de industrie»en de scheepvaart weer zijn overgegaan tot het maken van reclame in velerlei vorm. Hoe wel het emissiebedrijf zich in 1949 weinig heeft kunnen ontplooien, waren er bij een Haarlems speciaalbedrijf voor het aan maken van geldswaardige papieren nog tal van opdrachten uit te voeren voor het ver vaardigen van dat soort drukwerk. De grondstoffenvoorziening gaf geen reden tot klagen, terwijl het een verheugend ver schijnsel was, dat ook in deze tak van in dustrie invoervergunningen werden ver strekt voor vernieuwing' van persen en an dere grafische apparatuur. Papierindustrie De geleidelijke verbetering in de grond- stoffenpositie heeft de mogelijkheid om papier te fabriceren gunstig beïnvloed. De afzet van het Nederlandse papierpro duct heeft zowel in het binnenland als in het buitenland een vlot verloop gehad. De Nederlandse prijzen zijn zo, dat in de meeste gevallen met het buitenland goed kan worden geconcurreerd. Textïelüidustrie De gang van zaken in de textielindustrie DLo&ta/uwxde? vernieuwt en verbetert uW bloed Chemische industrie De omzetten in zeep namen gedurende het jaar 1949 toe. Geheel in overeenstem ming met de verminderde koopkracht na men echter de omzetten in de luxe artike len: eau de cologne, parfumeriën en cosmetische artikelen af. De voorziening met nieuwe machineriën was ook in de zeepindustrie belangrijk beter dan in voor gaande jaren. Fabricage van en eboniet ■ubber, asbest De rubber-, abest- en ebonietindustrie kan op een goed bezet jaar 1949 terugzien. De grondstoffenvoorziening leVerde geen moeilijkheden meer op. De verkoopprij zen kwamen aan het einde van het jaar vrij. Fabricage van verf Een minder gunstig overzicht ontving de Kamer van de fabrikanten van verf. De omzetten zijn. in vergelijking met 1948, belangrijk gedaald. Ondanks de devalu atie en andere kostenverhogende factoren zijn de prijzen lager geworden. Cacao- en cliocoladeindustrïe De omzetten in het binnenland als die voor de export hebben die van 1948 over troffen. Ten aanzien van de export kan melding worden gemaakt van de grote vraag van Engelse zijde in het laatste kwartaal van het afgelopen jaar, terwijl ook Duitsland in die periode aan de markt kwam. Enerzijds was de opheffing van de distributiebepalingen van invloed op de afzet van cacao- en chocoladeproducten, anderzijds gaf echter de voorlopige Bene- lux-overeenkomst aan Belgische fabrikan ten gelegenheid hun producten op de Ne derlandse markt te brengen. Azijn, mosterd, etc. De omzet in flessen azijn was in 1949 be duidend groter dan in 1948. De prijzen bleven constant. De omzetten in mosterd en ia fel zuren waren echter beneden die van 1948. terwijl ook de exporten in azijn, mosterd en tafelzuren belangrijk lager wa ren dan in 1948. De opperbevelhebber van de strijdkrachten der Westerse Unie, veldmaarschalk Montgomery, is van zijn hoofdkwartier in Fontainebleau per trein naar de ivintcr- sportplaats Miirren in het Berner Oberland gereisd, waar hij door de dorpsjeugd met bloemen, vlaggen en muziek van het station gehaald werd. Motie-Stapelkamp wil de regeling onderbrengen in de Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisatie (Van onze parlementaire redacteur) In de Tweede Kamer ontvouwde voorzit ter Kortenhorst gisteren de plannen voor de komende maanden. Hij verwachtte, met de huidige agenda de volgende week ge reed te komen. Dan komt dc Kamer naar verwachting pas half Maart weer bijeen en wel in de Ridderzaal wegens de ver bouwing van het eigen huis der Kamer. Dan zijn vermoedelijk de begrotingen van Oorlog en Marine aan de orde en die van het Landbouw-Egalisatiefonds. Met onder brekingen voor korte Paas- en Pinkster- vacanties wordt doorgewerkt tot 21 Juli, de dag waarop het zomerreces zal beginnen. Op het ogenblik zit men echter nog midden in de winter en ook in het werk. De heer Gortzak (C.P.N.) zou gaarne willen interpelleren naar aanleiding van het feit dat gehuwden en kostwinners be neden de 23 jaar de 5 procent loonsver hoging niet krijgen. Maar Donderdag zal de heer Andriessen (K.V.P.) hierover mon deling vragen stellen, zodat het raadzaam werd gedacht pas na het dan door minister Joekes te geven antwoord, te beslissen of er nog reden voor een interpellatie bestaat. Vrij breedvoerig zijn gisteren een aantal leden bezig geweest met algemene be schouwingen over het wetsontwerp inzake de ondernemingsraden. Mr. van T h i e 1 (K.V.P.) bleek er zich wel mee te kunnen verenigen, dat deze, die geen verlengstuk zijn van de Publiekrechtelijke Bedrijfs organisatie, los daarvan wettelijk geregeld zullen worden. Geheel anders dacht de heer Stapelkamp (A.R.) er over. Hij verdedigde een motie om het aanhangige wetsontwerp in te schakelen in de wet op de P.B.O., een denkbeeld, dat ook bij mr. Bee rn ink (C.H.) bijval vond, maar dat met klem bestreden werd door de heer van den Bom (Arbeid), die hiervan alleen maar schadelijk uitstel duchtte, vooral ook, omdat hij weinig vertrouwen in een aantal werkgevers bleek te koeste- Heringa Wuthrich HAARLEM BLIKSEMAFLEIDERS Het valt niet te ontkennen, dat in de loop van 1949 de positie van vele winke liers, ambachtslieden en kleine nijveren moeilijker is geworden. De koopkracht is in 1949 minder geworden. Als gevolg daar van zijn de omzetten gedaald. Bedenkt men daarbij, dat de sociale lasten sterk zijn gestegen, dan behoeft wel niet nader be toogd te worden, dat vele middenstands- bedrijven in moeilijkheden zijn komen te verkeren. Samenvattende kan men zeggen, dat het algemeen in de industrie goed ging, men in de tuinbouwsector en bij de midden- standsbedrijven reeds enigszins de terug slag van de verminderde koopkracht on dervond, terwijl de toestand in het visse rijbedrijf door verschillende oorzaken zeer moeilijk was. Activiteit van het Bureau Vervolgens leverde de secretaris van het kantoor, jhr. dr. J. C. Mollerus, zijn ge bruikelijk overzicht van de werkzaamhe den van het kantoor. Zij bestonden uit tal rijke correspondenties met overheidsorga nen en semi-overheidsbedrijven ten bate van het bedrijfsleven. Met enkele cijfers demonstreerde de secretaris de groei van het Handelsregister, dat in 1922 nog slechts 2300 dossiers omvatte en thans 21.144. waarvan 11.090 werkzame zaken. Er werden in 1949 bijna 14.000 inlichtin gen uit het Handelsregister verstrekt. Het brievenboek vermeldde 11.613 ingekomen en 11.676 uitgegane epistels. Het aantal verstrekte informaties over de vestiging's- regelingen beliep 5.651, bijna twee duizend meer dan een jaar tevoren. Aan 208 Haar lemse zaken werd een vergunning tot ge regeld telefoneren met Trizonia verstrekt. De heer S. J. Warmer leidde een voorstel in van de Middenstandscentrale tot de huis aan huis verspreiding van een folder, waar- ui het kopen a contant wordt gepropa geerd en vond daarbij warme steun van de zijde van de heren Lasschuit en Klein Schiphorst, doch de heren Swens en Visser stonden bijzonder sceptisch tegenover deze soort propaganda en voelden meer voor een perscampagne. Tenslotte aanvaardde men een compromis, waarbij de folders worden verstrekt aan de in het Handels register ingeschreven zaken, die ze dan eventueel kunnen toevoegen aan de reke ningen voor de cliënten. Een voorstel van de Middenstandscen trale, toegelicht door de heer Lasschuit, om de Gemeentelijke Volkscredietbank te la ten weten, dat haar geste, buiten de an dere comparanten in het Kennemer Finan cieringsinstituut om, een soortgelijke over eenkomst met een warenhuis te sluiten, weinig hoffelijk wordt gevonden werd al gemeen aanvaard. Jhr. Mollerus merkte nog op dat de gewraakte overeenkomst de bij het Financieringsinstituut aangesloten detaillisten niet zal schaden. Bij de aanvang der bijeenkomst besloten de aanwezigen een brief met beste wensen voor een spoedig herstel aan de burge meester te zenden. Luitenant-generaal Sir Charles F. Keïghtley, opperbevelhebber van het Britse Rijnleger. zaï op 7 en 8 Februari een bezoek brengen aan Nederland, voor een ontmoeting met de chef van de generale staf, generaal mr. H. J. Kruis, en andere hooggeplaatste Nederlandse officieren. De „Eemdijk" heeft een motorstoring Het Nederlandse vrachtschip „Eemdijk" (9894 ton) van de Holland Amerika Lijn heeft op ongeveer 290 km. ten Westen van de Azoren om assistentie verzocht wegens mo torstoring. De Nederlandse sleepboot „Thames" is van zijn basis op de Azoren de „Eemdijk" te hulp gevaren. Men verwacht, dat de „Thames" de „Eem dijk" vandaag zal bereiken en het schip naai de Azoren zal terugsiepen. De „Eemdijk" was op weg van Antwerpen naar Havanna. ADVERTENTIE Wie na tafel prompt brandend maagzuur naar de keel stijgt en de geringste hap eten „verkeerd valt" kan van de ene dag op de andere van dat nare verschijnsel verlost worden. Simpelweg altijd een paar Rennies bij de hand houden. Daarmee wordt binnen een paar minuien de hevigste aanval van zuurbranden op de maag geblust. Daar is geen langdurige kuur voor nodig met in onzekerheid afwachten wat het resultaat zal zijn, want Rennies geven die heerlijke verlichting binnen enkele minuten, van geval tot geval. Voor wie moeilijk medi cijnen slikken: Rennies zijn nog lekker ook! Gewoon laten smelten op de tong. Geen glazen water, geen nare nasmaak: alléén die zuur- bvandende pijn gaat weg, zó maar. 'n Uniek middel, die Rennies, die eigenlijk ieder mens bij de hand moet houden, altijd en overal. (Adv.) Agenda voor Haarlem WOENSDAG 1 FEBRUARI Stadsschouwburg: „Rouw past Electra", 7 uur. Gem. Concertgebouw: Jubileumconcert Jan Hensen, 8 uur. City: „Oliver Twist", 14 j,, 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uiu\ Spaarne: „Cassidy keert terug", 14 j„ 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Een vrouw bekent", 18 j„ 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Verloren grenzen", alle leelt.. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Jeanne d' Are", 14 j., 2.30 en 8 uur. Luxor: „Betovering", 14 j„ 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. DONDERDAG 2 FEBRUARI Dreefzicht: Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, optreden HTC-cabaret, 8 uur. Gein. Concertgebouw": Populaire avond duo André de Raaff en Jacq. Schutte. 8 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. T ram-martelaren Wanneer wij beweren dat er tussen Haarlem en Amsterdam eigenlijk maar één behoorlijke verbinding is, dan wil len mi helemaal niet ontkennen dat de trein sneller, efficiënter en !s winters warmer is. Dit zijn zonder twijfel de redenen waarom zovele Haarlemmers de tram verkiezen. Bovendien vertrekt de trein altijd stipt op tijd en wacht de tram op late passagiers tot ze bijna de treeplank hebben bereikt, alvorens zij met vrolijk gefluit weer verder rijdt. De tram voldoet daarmee in grote mate aan de behoefte aan tragiek die in ieder mens zetelt, want wij verzekeren u dat de afloop van de Gijsbreght een happy ending is vergeleken bij de tekort-schietende eindspurt van een forens met een maag vol havermout pap. Wanneer gij zo'n man daar alleen sn verloren bij het wachthuisje ziet staan dan schiet uw hart vol meedogen ?n dit heerlijk gevoel wordt nog ver aangenaamd door het besef dat de om standigheden het u niet mogelijk maken iets voor hem te doen. Ook in ander opzicht kan de tram menselijke eigenschappen zo verrukke lijk tot hun recht doen komen. Neem bijvoorbeeld de oer-sterke overtuiging waarop vele eeuwen van civilisatie zich hebben gegrondvest en die in Amster dam zo treffend wordt samengevat in de woorden „D'r benne apostele en d'r benne martelare". Nergens sterker voelt ge de rechtvaardigheid van dit begin sel, dan wanneer gij gezeten zijt en anderen moeten staan. De vervolmaking van uw zaligheid behoeft dan nog slechts het uitstrekken van uw benen onder de zetel van uw overbuurman, zodat deze gedwongen wordt zijn on derdanen in een knoop te leggen, die gij kunt er gerust op zijn hem danig veel ongemak zal bezorgen. Wanneer gij dan nog een sigaar van het merk rook-ze-buiten hebt aange stoken, met uw krant de heer naast u de bril van de neus hebt geslagen en de armleuning zo tactisch in beslag hebt genomen, dat er beslist niemand meer op kan zitten, dan kunt ge over uw verrichtingen tijdens het eerste bedrijf content wezen. Zoals wij zeiden, is een eerste ver eiste voor deze vermakelijkheden ech ter het bezetten van een zitplaats. Dit nu kan op twee manieren verwezen lijkt worden. Normaal zal men met het fijnere elleboog-werk een heel eind komen, vooral wanneer men dit lardeert met uitroepen als „Meneer dring toch niet zo onbeschoft" of andere kreten die hem op het volstrekt minderwaar dige van zijn handelwijze attenderen. Mocht gij efchter om een of andere reden achter aan de mensen-tros komen te staan die men hier guitig „file" noemt, dan zijn andere maatregelen op hun plaats, die met delicaat begrip dienen te worden uitgevoerd. Men houdt zich dan eerst afzijdig tot dc tram-trein lot stilstand is gekomen, alsof men in een reisje naar 's lands hoofdstad volstrekt geen interesse koesterde. Begint het gedrang, dan roept ge heel hard op teleurgestelde toon: „Maar mensen, wat is dat nou?" In de daarop volgende verraste stilte, lanceert ge met forse stem de volstrekte leugen: „Er is im mers plaats voor iedex-een". Terwijl iedereen u dan nog wat ongelovig aan kijkt, zegt ge goedmoedig: „Dat is toch geen gezicht mensen. Allemaal grote kerels die daar maar staan te vechten om een plaatsje. Wanneer er een schip vergaat, is het toch ook: vrouwen en kinderen eerst? Welaan dan". Op dit punt gekomen neemt ge een oude dame bij de arm en zegt: „Vooruit moedertje, we zullen eens een fijn plaatsje uitzoeken". Beschaamd wijkt de menigte op zij, wanneer gij de beven de oude naar binnen helpt. Gij zet haar neer en bezet vervolgens de enige resterende zitplaats. Lynchpartijen zijn hier de laatste tijd tcch slechts spaar zaam voorgekomen. Het aardige is dat men zich tegen woordig met zulke gezelschapsspelen ook buiten de spits-uren bezig kan houden. Enige tijd geleden kon namelijk ieder een overdag makkelijk een zitplaats vinden in één van de drie wagens. De directie zal echter hebben ingezien dat de aardigheid er zo gauw af zou wezen, en heeft het euvel hersteld door buiten de spitsuren slechts met twee wagens te rijden. Om even op de reis terug te komen, willen wij nog wijzen op andere dingen die kunnen dienen om de mede-reizigers aangenaam bezig te houden. Een han dig standaard-répertoire bestaat bij voorbeeld uit het reinigen der nagels, het veroorzaken van schroeiplekken in andermans kleding met de sigaar, het ontruimen der kieshollen met de tong en het fluiten tussen de tanden van voortdurend dezelfde regel uit „De klok van Arnemuiden". De echte vir tuoos heeft echter nog meer op zijn programma. Een heel fijn trekje is bij voorbeeld het .openvouwen van het ochtendblad op een zodanige manier, dat de overbuurman zich aan de lezing kan zetten van het spannende verhaal op de voorpagina. Tegen de tijd dat hij aan het belangrijkste gedeelte is geko men, vouwt men de krant op en gaat er op zitten. Boeda-pester Wij hebben nochtans altijd een zwak voor deze tram gehad. Dat zal wel ko men omdat de trein ons naar het ter rein placht te voeren waal- onze plich ten lagen en de tram vroeger met ons de aanloop naar allerlei pretjes nam. Bezoeken aan de dierentuin om onze kennis der natuurlijke historie uit te breiden, de noodzakelijke aanschaf van een proper matrozen-costuumpje dat wij gaarne hadden omdat wij er een fluitje bij ten geschenke kregen, kortom alle gewichtige gebeurtenissen in het leven van deze geringe Nederlander, namen hun aanvang en einde bij de tramhalte aan het Schouwtje. Wij kre gen een rolletje pepermunt en moesten altijd vooruit rijden, teneinde wagen ziekte te vermijden en bedelden de con ducteur de afgescheurde kaartjes-bloes af. Wanneer wij ons oppassend hadden gedragen, werd ons zelfs toegestaan in de achterste wagen aan de besturings apparaten plaats te nemen. Wij wiegel den daarbij zachtjes van het ene been op het andere net als een echte wag'en- voerder, bliezen tussen onze tanden tot wij er paars van werden in het gelaat en verbeeldden ons dat wegrijden en stoppen door onze manipulaties teweeg werden gebracht. Dat de tramtrein zich van ons standpunt gezien in achter waartse richting voortbewoog, deerde ons minder. Het meest begerenswaardig leek ons het ambt van de conducteur die eerst door middel van een fluitsignaal de tram tot voortbeweging maande en ver volgens nonchalant op de rijdende wa gen sprong. Aangezien wij deze begeer te niet konden realiseren, bevorderden wij drie voortuintjes in onze straat tot Boedapester. floten onze vriend Japie die de besturing op zich had genomen vrolijk toe en sprongen dan na een aan loopje van enige passen op het volstrekt onbeweeglijke stoepje. Gedurende enke le seconden bleven wij. dan achterover gebogen met één hand aan een spijl hangen, om ons er van te vergewissen of alle passagiers gehoorzaamden aan het bevel „Niets buitensteken". Ge ziet dus wel dat onze prille histo rie al nauw met de tram verweven was en dat wij in onze functie van Boe da-pester onze spot met tederheid men gen. Ondanks hun gebreken zijn die tram-reizigers ons wel lief. Tot aan het verbod van de directie waren sommige tram-reizigsters ons zelfs zo lief, dat wij hen op de knie namen teneinde het plaatsgebrek minder te doen nijpen. Gij krijgt er een diepere kijk op de mens en forensheid dan in de snelle en on persoonlijke trein. Want waar anders dan bij deze heer lijke traagheid zoudt gij de conversatie der onweerlegbare logica kunnen horen, die wij hieronder weergeven: Meisje uit de tropen (I): „weetje waaiTom ek so laat kwam ghisterrren?". Zaterdag 4 Februari brengt het Am-) sterdams Toneelgezelschap onder regie van Louis Saalborn de première van het Ierse blijspel „Ze' kregen wat ze wildendoor Louis d'Alton. Hierin treden onder meer op: Marie HamelCarla de Rael. Louis Saal born, Paul Huf, Louis van Gasteren zn Lo van Heilsbergen. Het Nederlands Volkstoneel geeft Donderdagavond in de Doelenzaal de eerste opvoering van ,.Ik ben hier eerder geweest" door J. B. Priestley onder regie van Ben Groeneveld. De voornaamste medewerkenden zijn Nell KnoopTine Medema, Ferd. Sterneb erg, Hans van Meerten en Jan Grcfe. Een dag later komt de toneelgroep Herman Boüber in de zelfde zaal met „Anna Christie" van Eugene O'Neill. In het Centraal Theater hervat Comedia de verto ningen van het blijspel „Korporaal Elisabeth" van Terence Rattigan. Dc pianist Robert Wallenborn ver- In de hoofdstad uit tolkt hedenavond in de kleine zaal van het Concertgebouw werken van Bach, Schumann en Ravel. Op 2 Februari speen de violiste Johanna Man.y, begeleid door Jean Anto- nietti, composities van Bach en Beet- hover., Debussy en Szymanowsky. Vrijdagavond zingt Magda Laszlo aria's van Scarlatti en Pergolesi, be nevens liederen van Debussy. Schu mann en Strauss. Zaterdagavond concerteert het Loewenguth-kwar- tet. Rafael Kubelik dirigeert in de voor avond van Vrijdag 3 Februari een jcugdconccrt in de grote zaal van het Concertgebouw. Het programma beslaat uit de ouverture „De ver kochte bruid" van Smet ana, de Ze vende symphonie van Beethoven en ,Lc tomb eau de Couperinvan Ravel. Twee uur later zingt Ellubelle Davis hi dezelfde zaal voor de Amster damse Kunstkring negrospirituals. In het I.C.C. in het Vondelpark ex poseren Jan de Gruyter, Leo Schatz en Arnold Zweerts tot 10 Februari een keuze uit hun werk. Helena de Baat houdt een tentoonstelling in kunsthandel Santee Landweer. Meisje uit de tropen (II) na lange stilte: „Nee". Meisje uit de tropen (I) na zéér lange stilte: „Ek was te laat van ghuis ghe- gaan". BOEDA. •en. Deze opvatting deelde de heer Kort hals (V.V.D.) niet. Hij voelde eigenlijk wel voor incorporatie en bleek geenszins geestdriftig te zijn over het feit. dat de wetgever zich met de ondernemingsraden gaat bemoeien, al kon hij zich hierbij ten slotte wel neerleggen, Van belang vond deze afgevaardigde het, te vernemen, hoe ver of de minister wil gaan met zijn uitleg van de bepaling, waardoor ongeorganiseer de arbeiders het recht kunnen krijgen om voor de verkiezing van ondernemingsra den candidalen te stellen. Vandaag worden de debatten voortgezet. Materiële oorlogsschade Dinsdag in de Eerste Kamer In haar vergadering van Dinsdag hechtte de Eerste Kamer haar goedkeuring aan het wetsontwerp, betreffende tijdelijke voor zieningen in het belang van het behoud van onroerende monumenten van geschie denis en kunst. De in dit opzicht bestaande voorlopige voorziening wordt door deze wet verlengd tot 1 Januari 1952. Vóór die datum hoopt de regering een nieuwe Mo numentenwet in het Staatsblad te krijgen, waarvoor de voorlopige Monumentenraad reeds een ontwerp heeft opgesteld. Op Dinsdag 7 Februari begint de Senaat met de behandeling van het ontwerp op de materiële oorlogsschade. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen het volgende verlies in Indone sië is gerapporteerd: Koninklijke Landmacht. Overleden 14 Januari 1950 in het militair hospitaal te Utrecht tengevolge van een op 4 Augustus 1949 in Indonesië opgelopen verwonding, korporaal J. P. Keyzers, afkomstig uit Chaam (N.-Br.). Amerikaanse militaire adviseurs naar Nederland In de dezer dagen ondertekende over eenkomst tussen de Verenigde Staten en Nederland voor wederzijdse defensieve bij stand is ook een bepaling opgenomen, dal beide landen functionarissen zullen aan stellen, die namens hun regering op de uit voering van de overeenkomst zullen toe zien. Voor Nederland is Sydney O'Do- noghue, ambassaderaad en financieel me dewerker van de ambassadeur der Verenig de Staten, met deze werkzaamheden be last. Er komt ook een groep technische advi seurs uit de Verenigde Staten. Ten behoe ve van deze adviseurs wordt het gebouw Lange Voorhout 1 in Den Haag in gereed heid gebracht. De eerste groep zal onge veer 22 man sterk zijn. De meeste leden van deze groep worden over enige weken in ons land verwacht. Zij hebben tot taak de uilvoering van de overeenkomst zo vlot mogelijk te doen verlopen. Later zullen de technische militaire adviseurs aan de groe" worden toegevoegd. Geldlening ten behoeve van Indonesië verhoogd De minister van Financiën heeft mede gedeeld, dat hij krachtens de Leningwet 1946 in hel kader van de E.C.A.-hulp met de Export-Import Bank te Washington een overeenkomst heeft gesloten waarbij de op 28 October 1948 ten laste van het Koninkrijk der Nederlanden ten behoeve van Indonesië aangegane geldlening van 15 millioen dollar wordt verhoogd tot 17,2 millioen dollar. Voor deze verhoogde geldlening, welke op 23 December 1949 is getekend, gelden, behoudens een wijziging in het aflossingsschema, dezelfde voor waarden als voor de oorspronkelijke geld lening. De rente voor de nieuwe geldle ning bedraagt 2l/2 procent per jaar over het opgenomen gedeelte van de lening, ingaan de 30 Juni 1952. De lening heeft een loop tijd van 25 jaar, te rekenen van 31 De cember 1948 af. De aflossingen zullen be ginnen op 30 Juni 1956. De lening zal kunnen worden besteed voor de verwerving van goederen en diensten ten behoeve van Indonesië, voor zover het gaat om verbintenissen, aange gaan vóór 1 Januari 1950, welke door de E.C.A. zijn goedgekeurd. Het Koninkrijk der Nederlanden krijgt voor de als debiteur van de Export-Import Bank betaalde dollarbedragen aan aflos singen en renten direct opeisbare vorde ringen op de Republik Indonesia Serikat. De Republik Indonesia Serikat zal deze verplichtingen op zich moeten nemen. Bij wijze van zekerheid is door de Republik Indonesia Serikat een bedrag van 2.200.000 dollar in goud gedeponeerd bij de Nederlandse Bank. De minister vestigt er voorts de aandacht op dat van de machtiging, verleend bij de Leningwet 1946, tot heden werd gebruik gemaakt voor een bedrag van f 1.700.079.057,66, met inbegrip van dc credietverhoging ad 2.200.000 dollar. Concessie gevraagd voor olie winning in Drente en Overijsel Eind September heeft de N.V. Neder landse Aardolie Mij. een nieuwe concessie aanvrage ingediend, welke een groot deel van Noord-Overijsel en Zuid-Drente be streek. De oude concessie Schoonebeek (15.000 ha) zou worden uitgebreid tot in totaal ongeveer 93.000 ha, daar gebleken is, dat het aardolicveld zich in Westelijke richting tot voorbij Meppel uitstrekt. Bij Gedeputeerde Stalen van Overijsel zijn geen bezwaarschriften ingediend. Welis waar heeft de Vereniging van Eendenkooi houders aanvankelijk schriftelijk haar bezwaren kenbaar gemaakt, doch na over leg met de Aardolie-maatschappij is over eenstemming bereikt. Verder hebben de Vereniging tot Behoud van Natuurmonu menten en de Natuurbeschermingswacht nadrukkelijk het ontzien van het land- schapsschoon bepleit. „Johan van Oldenbarnevelt" met 2440 passagiers op thuisreis Op 27 Januari is van Tandjong Priok vertrokken het troepenschip „Johan van Oldenbarneveldt" met 2440 passagiers, j Aan boord bevinden zich een detache- ment der Koninklijke Marine, het le regi- 1 ment Huzaren van Boreel. de 31e Hulp- verbandplaatsafdeling, individuele mili tairen en zieken.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 5