C Kort en Bondig J. TH. KORT Heemsteeds gouden bruidspaar werd met bezoek van nieuwe burgemeester vereerd BEDDEN! SPECIAALZAAK Niemand kan liet U verbieden... De hele stad op het slappe koord Loosjes Literair üaanclfoSad De verdwenen formules Woensdag 1 Februari 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsclie Courant 4 Installatie op 17 Februari Met een uurtje vertraging wegens be sneeuwde en gladde wegen is mr. A. G. A. Ridder van Rappard, Heemsteeds nieuwe burgemeester, in zijn toekomstige gemeente aangekomen voor een eerste kennismaking. Tezamen met de drie wethouders, de heren E. J. van Lent, mr. R. C. Bakhuizen van den Brink en H. Disselkoen en de i gemeentesecretaris,de heer N. Vos, heeft de nieuwe magistraat de belangrijkste punten vanH'eemstede bezocht en oriën terende besprekingen gevoerd. De installatie werd bepaald op 17 Fe bruari. Tevoren za! de gemeenteraad de begroting voor 1950 behandelen, namelijk I op 14 Februari, zodat mr. Van Rappard I met een schone lei zijn ambtsperiode kan beginnen. Reeds gisteren bleek, dat de burge- 1 meester een persoonlijk contact met de ingezetenen zeer op prijs stelt. Toen hij vernam, dat de loco-burgemeester en de gemeente-secretaris 's middags namens het gemeentebestuur de heer en mevrouw Bückman-Van Duivenbode in de Land zichtlaan gingen gelukwensen met hun gouden huwelijksfeest, gaf hij spontaan de wens te kennen de beide heren te be geleiden. Zo behoorden de heer en me vrouw Bückman tot hun verrassing tot de eersten die met mr. Van Rappard kennis maken. Viering elfjarig bestaan van Haerlems Studenten Cildt De afgelopen week vierde het Haerlems Studenten Gildt. de Haarlemse vereniging van spoorstudenten, zijn elfde ..dies natalis". Dinsdagavond werd in de aula van het Ken- nemer I.yceum een kamermuziek uitvoering gegeven, waaraan de dames A. Danziijs en G. Brands er. de heer A. 1 luges hun mede werking verleenden Woensdagavond hield men in de sociëteit van het Gildt. in de Stansdoelen. een tafel- tenniswedstrijd er. Donderdagmiddag ver maakten velen zich met een ijshockey- wedstrijd op de ijsbaan aan de Kleverlaan, waarbij de leden, tot groot vermaak van tal rijke toeschouwers, elkaar in de vreemdste costuums uitgedost met allerlei attributen bhalve ijshockeysticks bekampten. De officiële dies-herdenking begon Vrij dagavond met een receptie van de Raedt, waarna de Meester Deken A. Roldanus de diesrede uitsprak. Bij deze gelegenheid werd tevens een drietal ere-dekenen geïnstal leerd. Bij Brinkmann verenigden de leden zich daarna aan een traditionele boerenkool- maaltijd. Tot slot werd Zaterdagavond en -nacht in Hotel Duin en Daal het dies-bal gehouden. Hieraan verleende het dansorkest „The Bam- boozlers" zijn medewerking. VOOR NAAR EEN Uw bedden prima en billijk opge knapt, zonodig in één dag terug Haarlem - Heemstede Zandvoort Burgerlijke stand HAARLEM, 31 JANUARI 1950 ONDERTROUWD: 31 Jan., J. G. J. Plas en A. L. Timmer; W. J. Vlinkervleugel; J. Merks en J. Blokdijk; P. H. J. van Lierop en W. M. Voss; P. W. Assmann en J. van der Plas. GEHUWD: 31 Jan.. C. P. Beender en H. K. van Damme, BEVALLEN van een zoon: 28 Jan., G. de BoerHogeveen; 29 Jan., W. van Bruggen Sodekampff; 30 Jan., G. M. KempDoliesla- ger; M. C. Poelgeestvan der Linden; H. J. H. RegtopWillems; J. van der Linden Tijsma; J. E. van VelzenLoerakker; R. Boe keiKorlaar: 31 Jan., M. J. HeerensHou- weling; J. B. Breij—Wempe; D. J. Lufcterman Hoenderdos; M, BliekHol. BEVALLEN van een dochter: 29 Jan., N. J. SandijckBut; 30 Jan., E. C. M. Franken van der Meer; M. H. C. van Baaren—van Doorn; 31 Jan., J. G. de WitteRossel; G. BakkerKeer^n. OVERLEDEN: 28 Jan., P. van Dormolen Wilms, 84 j., J«usstraat; 29 Jan., R. J. Spoor, 7 mn„ Reitzstraat; J. P. J. Hooft, 65 j.. Kam- perlaan; 30 Jan., K. van Bemmelen, 7 j., Hazepaterslaan. Taxi 2 Bei t i OOO DAG EN NACHT ADVERTENTIE maar onverstandig blijft het, om zo dóór te modderen! Steek Uw licht op 'bij Uw leve rancier en vraag om Lincol Polish anti-groen. Het wonder van 1950. WERELDKAMPIOENSCHAP TAFELTEN NIS. Roemenië won te Boedapest het we reldkampioenschap tafeltennis voor dames door Hongarije met 32 voor de Corbillon- beker te slaan. De ontvangst van Heemsteeds nieuwe bur gemeester op h$t gemeentehuis. Van links naar rechts: mr. R. C. Bakhuizen van den Brink, de heer E. J. van Lent, mr. A. G. A. Ridder van Rappard en de heren N. Vos en H. Disselkoen. Mejuffrouw Steyns ten grove gedragen Onder dé sombere, donkere hemel stond een grote groep mensen gistermiddag om een open groeve op de Algemene Begraaf plaats aan de Bloemendaal.se Bergweg ge schaard. Zij waren bijeengekomen voor de begrafenis van mejuffrouw Y. J. M. Steyns, in leven directrice van de middelbare school voor meisjes ,,'t Kopje". De kleine aula van deze begraafplaats bleek te klein voor de vele belangstellenden, onder wie zich vele autoriteiten op onderwijsgebied en ook de burgemeester van Bloemendaal, jhr. mr. C. J. H. den Tex bevonden. Namens het bestuur van 't Kopje sprak mr. F. J. D. Theyse als eerste woorden van afscheid tot de overledene. Mr. Theyse herinnerde zich juffrouw Steyns als een kleine vrouw, die groot was door haar fijnheid van geest. Haar keuze tot direc trice zestien jaar geleden, vertelde deze spreker, was een eenvouuige; en niemand zal ooit van deze benoeming spijt hebben géhad. Zij heeft steeds haar taak op een prachtige wijze vervuld. Ook de waarnemend directeur van 't Kopje, de heer H. H. Holthuis gaf uiting aan zijn zeer grote waardering voor de per soon van mejuffrouw Steyns. Haar be scheidenheid en grote werkzaamheid maakten haar gedurende de vele jaren, dat zij aan 't Kopje.was verbonden tot de ziel van de school. De school, die het belang rijkste was in haar leven en waar zij zo veel voor heeft gedaan. Want aan haar, zo vertelde de heer Holthuis was het ook te danken dat in 1946 de zesjarige HBS voor meisjes werd ingesteld. Voor de meisjes had zij alles over en in ieder opzicht leefde zij ook mee met haar leerlingen. Nog vele sprekers volgden, die allen ver telden van hun waardering voor de over ledene. Namens de leerlingen en oud-leer lingen sprak mej. Carmen Tesser, die een treffend gedicht van Guido Gezelle voor droeg. Later schaarde men zich buiten om de groeve. Er werd nog kort gesproken; me juffrouw Blom dankte namens de familie voor de vele blijken van medeleven en belangstelling en gezamenlijk werd het „Onze Vader" gebeden. Zeer vele leerlin gen van de school lieten bloemen op de laatste rustplaats van hun geliefde direc trice achter. SCHEEPVAART Dorsetshire, DjakartaA'dam 31 Jan. 800 mij] O.Z.O. Guardafui. Empire Brent, DjakartaA'dam 31 Jan, 140 mijl Zuid Colombo. Kola Agoeng, DjakartaR'dam pass. 31 Jan. Kaap Bon. Mapia, A'damJava 31 Jan. te Colombo. Modjokerto, R'damJava pass. 31 Jan. Point de Galle. Oranje, A'dam-Djakarta 31 Jan. v. Singapore. Rempang, MakassarA'dam 31 Jan. van Colombo. Sibajak, R'damDjakarta 31 Jan. in Rode Zee ter hoogte van Djeddah. Slamat, 1 Febr. te Mobile van New York. Volendam, MelbourneNouma 31 Jan. te Sydney. Somersetshire, 30 Jan. te Colombo van Liverpool. Tjibesar, 30 Jan. te Djakarta van. Osaka. Zuiderkruis, DjakartaR'dam 31 Jan. 580 mijl Z.O. Dondrahead. Comedia onder leiding van Cor Hermus en JoanRemmelts De toneelgroep Comedia zal in het vol gende seizoen onder leiding staan van de heren Cor Hermus en Joan Remmelts. Het is de bedoeling om aan het gezelschap, waarvan de definitieve samenstelling ver moedelijk nog deze maand bekend gemaakt zal kunnen worden, de vorm van een stichting te geven. Joan Remmelts maakte ook gedurende de twee eei'ste seizoenen na de bevrijding deel van de artistieke leiding van Comedia uit. Nadien was hij verbonden aan. het Rotterdams Toneel. Internationale zangwedstrijd van jubilerend koor „Polyhymnia" Ter gelegenheid van het vijftig-jarig bestaan van het gemengd koor „Polyhym nia" te Haarlem zal van 27 Mei tot 18 Juni in dé Gemeentelijke Concertzaal een grote internationale zangwedstrijd worden ge houden voor vrouwenkoren, gemengde koren en mannenkoren. Reeds hebben tien tallen verenigingen voor deelneming inge schreven en zijn uitnodigingen gestuurd naar Engeland, Frankrijk, België, Luxem burg, Denemarken, Noorwegen en Zweden. Met opzet worden de geldprijzen zo laag mogelijk gesteld, teneinde het vroeger vaak optredende euvel te voorkomen dat de deelnemende koren tegen betaling niet tot de eigen gelederen behorende zangers en zangeressen engageren. Er is een ere-comité gevormd, waarvan dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, Com missaris der Koningin in de provincie Noordholland, het ere-voorztterschap be kleedt. Mr. P. O. F. M. Cremers, burge meester van Haarlem, heeft het voorzitter schap aanvaard. .Het V.H. en M.O. in Haarlem en omgeving Bij de optelling, die wij dezer dagen gaven van het aantal leerlingen uit Haar lem en omgeving op de scholen voor Voor bereidend Hoger- en Middelbaar Onder wijs, verzuimden wij het Jac. P. Thijsse Montessori Lyceum te Overveen te ver melden. Daar steeg het aantal leerlingen van 236 bij de cursus 1948-'49 tot 269 bij de cursus 1949-'50. Een toeneming dus van 33. De totale cijfers voor Haarlem en omge ving worden daardoor: 1948-'49: 4869, 1949- '50: 4655. Een vermindering dus van 214 of 4,4 procent. Ook dit is nog belangrijk hoger dan het rijksgemiddelde dat 2,1 procent is. EDUARD BIELE SOLIST BIJ DE H.O.V. Het zevende abonnementsconcert in serie C van de Haarlemse Orkestvereni ging op Vrijdag 3 Februari staat onder leiding van Toon Verhey. Het programma bestaat uit de ouverture „Hans en Grietje" van Humperdinck, de Oxford-symphonie van Haydn en het Cello-concert van Lalo. Solist in het laatstgenoemde werk is de H.O.V.-cellist Eduard Biele. Slippertjes bij de vleet Vorst dekte haar aftocht met spiegelgladde wegen De plotseling invallende dooi van gisterochtend heeft de hele stad aan het glibberen gezet. De sneeuwlaag die de Haarlemmers bij het opstaan verraste, veranderde door de gestaag neerdruilende regen in een ijskorst en op de plaatsen waar ijverige mensen de sneeuw 's ochtends al hadden weggeruimd, was het zo mogelijk nog erger, omdat de „hal" er vrij spel had en van de straten en trottoirs verraderlijke ijsbanen maakte. Allerwegen maakten auto's angstige piroue Lies wanneer zij moesten stoppen, gleden de fietsers met een doffe klap onderuit en schoven voetgangers behoedzaam over de gladde steentjes, totdat een onvoorzichtige beweging hen tot molenwieken bracht om op de been te blijven. De enige troost bij al deze gladde narigheid was de gedachte dat de vorst zijn aftocht aan het blazen was, Vermoedelijk omdat de gladheid nogal langzaam inzette, zodat men er niet door verrast werd, zijn er geen zeer ernstige ongelukken gebeurd. Wèl hebben de Haar lemse garage-houders wat te doen gekre gen. De eerste klap viel toen een personen auto, die in de Grote Houtstraat moest afremmen, slipte, het trottoir opschoof en de spiegelruit van de firma Van Kooten in gruzelementen reed. Op het Spaarne bij de Gedempte Oude Gracht maakte een vracht auto met aanhangwagen een schuiver die de kolos dwars over de straat zette. Het verkeer werd daardoor een kwartier ge stremd. Op de hoek van de Jansweg en de Nieuwe Gracht kwamen twee personen auto's met elkaar in botsing, omdat voor rang verlenen tot de onmogelijkheden be hoorde. De aanrijdende wagen werd zwaar beschadigd weggesleept. Een bus van de NZH maakte in de Wil- helminastraat een geweldige slipper en blokkeerde ook minutenlang het verkeer. Een twintigtal omstanders duwde het ge vaarte aan de kant. Op de Orionweg zag de bestuurder van een vrachtauto geen kans zijn wagen tijdig tot stilstand te bren gen en hij nam een van rechts komende bestelauto op de bumper. De bestelauto had van voren nogal wat schade en de vracht auto-chauffeur was zo onsportief om daar van gebruik te maken door meteen verder te rijden. Op de Houtbrug wilde een bus-chauffeur van de NZH wel graag voorrang verlenen aan een personen-auto die van de Raam- singel kwam, maar de gladheid doorkruiste zijn goede bedoelingen en de bus sulde te gen de flank van de auto, die flink werd ingedeukt. Ook de bus kreeg schade. Ge tuigen van dit ongeval wordt verzocht zich bij het politie-bureau aan de Smede- straat te voegen. Twee beenbreuken Op de hoek van de Bakenessergracht en de Lange Begijnestraat slipte een wielrij der in de bocht en maakte een lelijke val. Hij brak zijn linkerdijbeen. Op het Soenda- plein viel een 12-jarige wielrijder en kneusde zijn knie. Een 71-jarige voetgan ger ging in de Timorstraat onderuit en liep een gekneusde rechter-heup op. Aan de Westkolk in Spaarndam maakte een 57- jarige sluiswachter zo'n gemene val, dat hij zijn wervelkolom beschadigde. Hij is in het St. Elizabethsgasthuis opgenomen. Ter hoogte van het Leidseplein verloor op de Ecidsevaart een 64-jarige bloemist het evenwicht. Hij brak zijn been. Dit is slechts een greep uit de talloze val partijen die de gladheid op zijn geweten heeft. Er waren plaatsen die zo spelt-glad waren, dat zowat iedereen er van de benen kwam. Zo ging met de regelmaat van een klok een hele serie leerlingen van het Ken- nemer Lyceum op de Julianalaan tegen de vlakte. En nauwelijks waren zij opgestaan of er volgde een nieuwe kennismaking met Moeder Aarde. Uit Heemstede en Bloemendaal worden minder ongelukken gemeld. Alleen reed een auto op de Adriaan Stooplaan tegen een paal, hetgeen ook alweer deuken op leverde. N.Z.H.-chauffeurs als Rallye-rijders Als er ooit eens een Rallye de Monte Carlo voor buschauffeurs zou worden ge houden, zouden de bestuurders van de N.Z.H. zeiter met die van Maarse en Kroon tot de favorieten behoren. De wijze waarop deze mannen hun zware en zwaarbeladen voertuigen over de spiegel gladde wegdekken hebben geloodst, oogst te terécht alle lof. Behoudens de reeds ge noemde uitzonderingen werd er vrij geluk kig gereden en de diensten werden, als men met de uitzonderlijke moeilijkheden rekening houdt, zelfs nog regelmatig uit gevoerd, al waren vertragingen natuurlijk niet altijd te vermijden. Hoewel bovendien plotseling een sterk vergroot reizigersaan bod moest worden weggewerkt, konden de files aan de halteplaatsen binnen redelijke grenzen worden gehouden. De Haarlemse gemeentereiniging is tot middernacht met vijf ploegen voor het strooien van zand en pekel in de weer ge weest, waarbij het geijkte schema: eerst de binnenstad, dan de verkeersaders, vervol gens de routes van de buslijnen en tenslot te belangrijke wegen en pleinen in de bui tenwijken, werd gevolgd. In de vooravond had men evenwel nogal Voor slechts f 1.50 per jaar elke maand uitvoerige besprekingen van de nieuwste en beste boeken op elk gebied. De in dit blad besproken boeken worden desgewenst gaarne en zonder enige verplichting op zicht gezonden. Grote Houtstraat ÏOO LOOSJES Tel. 13060 (Adv.) eens te kampen met de grondvorst die plekken waar een uur geleden nog was ge pekeld weer in glimmende vlakten deed verkeren. Later in de avond kreeg men een welkome bondgenoot in de aanhouden de regen en een wat mildere temperatuur. Voor alle zekerheid waren de mannen van de Reiniging vanmorgen om vijf uur weer present. Bronzen Kruis uitgereikt aan kapitein P. C Farret Jentink Dinsdag werd in het „Grand Hotel" te Scheveningen het Bronzen Kruis, door lui tenant-generaal C. Giebel, chef luchtmacht staf, uitgereikt aan kapitein-vlieger waarne mer P. C. Farret Jentink. De reserve-kapitein-vlieger-waarnemer Farret Jentink werd geboren op 17 Augustus 1914 te Soerabaja. Hij doorliep de Mulo en de M.T.S. in Nederland en kwam in 1938 bij het wapen der militaire luchtvaart van het toenmalige Koninklijk Nederlands-In disch Leger in opleiding tot vlieger-officier. Na deze opleiding en zijn aanstelling tot Vaandrig-vlieger werd hij opgeleid tot waar nemer en kreeg een scholing op de .Glenn Martin"-bommenwerper. Met deze bommen werper heeft de vaandrig Farret Jentink aanvallen gedaan op vijandelijke scheeps- concentraties voor de kust van Borneo, toen de oorlog in de archipel uitgebroken was. Bij een van die aanvallen slaagde hij erin, om zijn doel zodanig in de bommenrichtkij- ker te krijgen, dat zijn patrouille een vlieg tuigmoederschip van de Japanse aanvals- vloot voor Miri (Brits Noord-Borneo) tot zin ken wist te brengen. Van de groep van drie Glenn Martin'-bommenwerpers had alleen het commandovliegtuig een bommenrichtkij- ker, zodat de bommenrichters van de beide andere toestellen hun lading pas op een te ken uit het commandovliegtuig konden los laten. Reeds in 1941 werd aan de vaandrig Far ret Jentink het bronzen kruis toegekend. Gedurende het verdere verloop van de oor log bevond de inmiddels tot reserve tweede luitenant aangestelde heer Farret Jentink zich in Japanse krijgsgevangenschap. Na de oorlog kwam hij bij de militaire luchtvaart terug, doch moest in 1947 als ge volg van ae in de oorlog doorstane moeilijk heden met ziekte-verlof naar Nederland worden gezonden. In October 1948 werd de le luitenant Far ret Jentink gedemobiliseerd. Hij is toen overgegaan naar de luchtmacht in Neder land, waar hij als kapitein werkzaam is op de luchtmachtstaf als hoofd van de afdeling Technische Documentatie. Zestienhonderd kippen verloren gegaan door hoenderpest In de plaats Hasslinghausen (Westfalen) op ongeveer 75 km afstand van onze grens, waar op een enigszins heuvelachtig ter rein een kippenfarm is gevestigd benevens een eendenfokkerij en een zilvervossen- farm, is hoenderpest voorgekomen. Het aantal kippen bedroeg ruim een week geleden nog 1.600 stuks, gehuisvest in goedverzorgde hokken, stallen en broed- huizen, die verspreid staan over een acht hectare groot weiland. Op 21 Januari deed zich bij de kippen een ziektegeval voor, waarvoor men geen naam wist. De vol gende dag werden er reeds 45 dode kippen geteld, De hulp van een veearts werd inge roepen. Niettegenstaande het feit dat de stal waarin de zieke dieren werden aange troffen direct was afgesloten bleken op 23 Januari ook andere hokken aangetast. Het aantal dode kippen was toen tot 240 gestegen. Op 27 Januari waren er van de 1.600 kippen nog slechts 300 in leven. De veearts had intussen een aantal dode en levende kippen naar twee verschillende onderzoekstations gezonden, waar kippen pest als doodsoorzaak werd geconstateerd. Onmiddellijk is de gehele boerenplaats geïsoleerd. De rest van de kippen is afge maakt en verbrand. Een verklaring over de oorzaak van het optreden der hoender pest kon niet worden gegeven, of het zou moeten zijn, dat, daar men twee weken geleden was begonnen met de bestrijding van ratten, dode ratten de ziektekiemen over de hokken hebben verspreid. Bij de 350 zilvervossen en merkwaardig genoeg ook bij de 400 eenden hebben zich tot op heden geen ziekteverschijnselen voorge daan. Nap de Klijn en Alice Heksch in Maart naar Londen Het duo Nap de Klijn (viool) en Alice Heksch (piano), dat zich in de laatste jaren een uitstekende reputatie in Engeland heeft verworven, zal gedurende de eerste helft van Maart een reeks concerten in Londen geven. Op drie achtereenvolgende avonden zullen zij de volledige cyclus van tien so naten voor viool en piano door Ludwig van Beethoven ten gehore brengen. Zelfs voor de verwende muziekliefhebbers in Londen is een integrale uitvoering van een dergelijke cyclus iets geheel nieuws. Verder spelen Nap de Klijn en Alice Heksch voor het zogenaamde „derde pro gramma" van de B.B.C. BINNENLAND „De Band Nedcrland-Indoncsië" heeft mede namens de landelijke organisatie „Voor onze militairen Overzee", een telegram aan de minister-president gezonden, waarin ver zocht wordt „geen toestemming te verlenen om Nederlandse militairen in Indonesië voor de in West-Java ingezette gewelddadige actie en analoge gevallen in de strijd te brengen, indien het juist is, dat bedoelde actie een gevolg is van handelingen van de R.I.S., in strijd met de besluiten van de R.T.C.". Ten einde de Nederlandse militairen ook in de toekomst geen onnodige risico's te laten lo pen, wordt de regering verzocht de repa triëring onmiddellijk op grotere schaal te doen geschieden. De heer D. J. F. de Man, persattaché aan de Nederlandse ambassade te Londen, zal worden aangewezen als hoofd van de voorlichtingsafdeling van het Hoge Commis sariaat te Djakarta. Op vragen van het Tweede Kamerlid de heer Wagenaar (C.P.N.) betreffende erken ning van de regering van de volksrepubliek China door de Nederlandse regering heeft de minister-president, mede namens de mi nister va» Buitenlandse Zaken geantwoord, dat over de erkenning van de regering van de volksrepubliek China overleg met de regering der republiek van de Verenigde Staten van Indonesië gaande is. Minister Van Maarsevcen heeft passage geboekt op de „Willem Ruys", die op Vrijdag 3 Februari van Djakarta naar Rotterdam ver trekt. Een 39-jarige directeur van een talen instituut, te Arnhem, die zich professor noemt, is veroordeeld tot 2Vi jaar gevange nisstraf. Hem was ten laste gelegd, vele personen voor totaal f 18.000 te hebben op gelicht door hen voor te spiegelen dat hij hen zou helpen bij emigratie. Drs. L. Korthals, hoofd van de afdeling Financiën van het ministerie van Uniezaken en Overzeese Rijksdelen heeft de rijksdienst met pensioen verlaten. De Koningin heeft de scheidende hoofdambtenaar benoemd tot rid der in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Nabij de Dokkumer Nieuwe Zijlen zal een monument worden opgericht ter herin nering aan de strijd, die daar bij het einde van de bezettingsjaren gestreden werd om het bezit van de belangrijke sluiswerken. Dit monument, dat op 15 April onthuld zal worden, is vervaardigd door de Amsterdamse beeldhouwer Nico Onkeuhout. In de Horcca-bedrijfstak is overeen stemming bereikt over toepassing der loons verhoging van 5 procent. De Nederlandse Vakcentrale houdt op 11 Februari te Utrecht een buitengewoon congres, Gesproken zal worden over „De derde loonronde", „de publiekrechtelijke be- drijforganisatie", „de politiek onafhanke lijke vakbeweging" en „de noodzakelijkheid van sterke concentratie". Bij de algemene beschouwingen over de gemeentebegroting in de Haagse raad heeft de fractievoorzitter van de P. v. d. A. critiek geoefend op het lange uitblijven van de bur gemeestersbenoeming en op het feit dat geen P. v. d. A.-burgemeester is benoemd. De voorzitter van de K.V.P.-fractie, mr. Schtir- mann, heeft deze laatste opvatting bestreden. Op 26 Januari werd ingebroken in de meubelfabriek Sanders te Hattem. Meegeno men werden tien rollen stof, ter waarde van 1'7000. De volgende avond kon te Amsterdam reeds een der daders worden aangehouden. In de nacht van Maandag op Dinsdag zijn te Amsterdam nog twee inbrekers gearresteerd. Tevens werd alle ontvreemde stof in beslag genomen. De gearresteerden hebben een be kentenis afgelegd. Wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd heeft de Utrechtse hoofd station chel' J. Beekhof afscheid genomen van de Nederlandse Buurtspoorwegmaatschappij. De scheidende functionaris, die gedurende zijn 41-jarige diensttijd de gehele verkeers technische evolutie van de N.B.M. van paar- detram tot het moderne busvervoer heeft meegemaakt, werd onderscheiden met de gouden medaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. HAARLEM EN OMGEVING De Haarlemse politie heeft de 46-jarige tabakswinkelier A, B. uit Bennebroek ge arresteerd onder verdenking van heling. De man had een gouden sierspeld voor f 25 van een onbekende gekocht en deze voor f 135 weer van de hand gedaan. Onder regie van Ton van Otterloo voe ren de Verenigde Spelers op Dinsdagavond 7 Februari in gebouw St. Bavo de thriller „Tien kleine negertjes" van Agatha Christie ten tonele. Vandaag herdenkt de heer M. Absil het feit, dat hij vijf en twintig jaar geleden in dienst trad als badmeester bij de Noordhol- lamdse Vereniging „Het Witte Kruis", afde ling Haarlem. Na eerst in het badhuis aan de Koudenhorn werkzaam te zijn geweest werd hij op 18 Februari 1930 overgeplaatst naar het Leidseplein, waar hij thans nog werkzaam is. De jubilaris en zijn vrouw kunnen goed met het publiek omgaan en zij zijn zéér gezien. Aan de Technische Hogeschool te Delft zijn geslaagd de heren P. Clement uit Haar lem en D. T. Creemers voor .het candidaats- examen electro-teehnisch ingenieur, de heer R. van Erpens Royaards uit Heemstede voor het ingenieursexamen voor electro-teehnisch ingenieur. Aan de Technische Hogeschool te Delft is geslaagd voor het candidaatsexamen schei kundig ingenieur de heer G. W. Hellenberg te Haarlem. Ds. G. W. IJzerman te Badhoevedorp Lijnden heeft het beroep naar de Ned. Her vormde Gemeente te Blokzijl aangenomen. De heer E. Cransberg'te Heemstede is aan de gemeente-universiteit van Amsterdam geslaagd voor het doctoraal examen schei- kunde. SLEUTEL WE© 2 TEL. 11493 - LANGE VEERSTRAAT 10 DE „SLEUTELSPECIALIST" (Adv.) FEUILLETON door Mevr. I. M. C. Bijleveld-Gelinck Volgens uw eigen verklaringen en die van uw collega wist u beiden, met professor Wyarda, alleen af van de stand van uw onderzoekingen. U was al een heel eind op weg om een chemisch middel te ontdekken tegen kanker, hét middel waar de gehele, medische wereld al jaren lang naar zoekt. Voor irierc pharmaceutische fabriek, in binnen- en buitenland, is het bezit van uw formules van onschatbare waarde. En zo hebben we hier een geval van zogenaamde handelsspionnage. Peter Landt zweeg, luisterde met gibte ogen. Een pharmaceutische fabriek, waar schijnlijk een Engelse of een Amerikaanse, heeft hei niet zo nauw genomen met het beroepsfatsoenZe hebben uw collega Cam den of omgekocht, of speciaal hier naar toegezonden met een vervalste aanbeveling. Er zijn tegenwoordig genoeg kerels die wel de wetenschappelijke capaciteiten hebben, maar geenmoreel laat ik zeggen. Hij was in alle opzichten juist het type dat ze nodig hadden. Nee! zei Peter Landt weer. Nee. Zo is John Camden niet! De feiten zullen u, vrees ik, in het ongelijk stellen. Zulk een type is Camden wel! Of hij is amoreel, of een slappe figuur die door zijn zuster hiertoe is overgehaald. Ik geloof het laatste. Want in die zuster, meneer Landt, zie ik eigenlijk de grote stuwende kracht achter de schermen. Die zuster is obscuur: ze heeft geen vaste ver blijfplaats; ze is half Engels, half Neder lands; ze reist heen en weer. Ze heeft geest en charme; ze is mooi en verleidelijk en gevaarlijk, U bent één van haar slachtof fers, want u zult waarschijnlijk de enige niet zijn. Het typisch voorbeeld van een internationale bedriegster, een vrouw van grote allure, een vrouwelijke chevalier d' industrie. Nee! Dat is ze niet! Dat is ze niet! Het spijt me werkelijk. Maar ik noem u de feiten zoals ik ze zie. Ik vond gisteren in de zak van uw collega een geopende brief, aan zijn zuster geadresseerd; zo kwam ik van haar bestaan op de hoogte. Hij weigerde, ondanks al mijn aandringen, om enige inlichtingen over haar te geven; hij wilde mij geen adres noemen, geen werkgever, niets. Die zuster was een schim mige figuur op de achtergrond. Ik beoor deelde dat ongunstig. Ik begreep, dat zij een hand in het spel had en hoopte haar door middel van haar broer te vinden om dat ik verwachtte dat zij na de diefstal contact zouden zoeken. Enhebt u Precies. Vanavond om even na zessen kwam zij onverwacht naar buiten uit het huis van haar broer. De rechercheur die daar de wacht hield want ik liet u bei den schaduwen volgde haar en waar schuwde een agent om voor een vervan ger te zorgen voor het geval dat haar broer ook zou uitgaan. Een elegante vrouw, juist het type dat wij zochten. Zij ging met de tram naar de binnenstad en stapte eerst het café Hungaria binnen. Daar verdween zij in een telefooncel en wij konden na tuurlijk niet nagaan wie zij opbelde. En daarop befooide zij de portier en ging met een weer naar buiten, en even verder het restaurant „De Hoefsmid" binnen waar zij u aantrof aan het hoektafeltje. Uw scha duw was u reeds daarheen gevolgd, en haar schaduw nam nu bij zijn collega aan hetzelfde tafeltje plaats. Ontzettend. Ja. Zo zijn onze manieren, meneer Landt. Eerlijk gezegd, viel er nu ook een zware verdenking op u en mijn mannen hadden geen oog af van u beiden om te zien of u haar geen papieren overreikte. In dat geval was onze conclusie: u en miss Camden de steler en de heler, en de broer het onnozele slachtoffer. Maar dat deed u niet. Uw verhouding was intiemuw gesprekken.enfin, mijn mannen zagen alles. Om negen uur stapte u op en liep gearmd naar het Centraal Station. Onno dig te zeggen dat mijn mensen u weer volgden. Met de trein van vijf vóór tien reecl zij weg, met haar schaduw op het achterbalcon van de wagen. U ging naar huis, met uw schaduw. In Haarlem stapte zij haastig uit, stak meteen het perron over en snelde de tegenliggende trein weer in. Om even over half elf was ze weer in Amsterdam terug, reed met de tram naar de Ceintuurbaan en ging hetzelfde huis weer binnen. Daar vond haar schaduw een andere rechercheur die door de agent was opgebeld en terwijl zij nog stonden te be raadslagen wat hun nu te doen stond kwam zij opnieuw naar buiten. Zij sloeg de Ferdinand Bolstraat in naar de bin nenstad. Zij droeg een vrij grote tas bij zich, een grotere tas dan zij mee naar het restau rant had genomen. Mijn rechercheur vond dat allemaal zó verdacht, dat hij op een hoek van de Stadhouderskade haar aan sprak en zich legitimeerde. Hij verzocht haar de tas open te maken. Zij schrok en weigerde eerst, toen kon zij het niet meer verhinderen en vond hij de cahiers. Hij arresteerde haar en bracht haar regelrecht hierheen. En nu is ze hier en weigert een woord te spreken. En haar broer? vroeg Peter, tot zijn lippen wit. Kan hij dan niet Hij is er vandoor. Wij hebben, direct na haar aanhouding", een inval in het huis op de Ceintuurbaan gedaan om haar broer te arresteren, maar het huis was geheel verlaten. Er is een achtertuin met een lage schutting en schuins daarachter is een ko lenhandel met een open verbinding met de straat. Wij hoeven dus niet te vragen hoe hij ontsnapt is; waarschijnlijk is zij oor spronkelijk ook op die manier binnenge komen. Wij hebben nu zijn signalement rondgezonden en er zal natuurlijk speciaal op hem gelet worden aan de grens. Meestal kunnen ze ons toch niet ontsnappen, der gelijke heren. De jonge geleerde, hoewel anders wer kelijk niet theatraal van gebaar, had nu zijn handen voor zijn gezicht geslagen. De ander wachtte, werkelijk begaan met deze kerel die in zijn beste vriend en in zijn liefde zó bedrogen was. In de kamer was het doodstil; op gangen en trappen kon men voetstappen horen en stemmen; deu ren werden dichtgeslagen. Het leven dat, ook op een hoofdbureau van politie, niet stilstaat. Er werd nu geklopt en het was weer de dikke brigadier Bergman. Inspecteur, rap porteerde hij, zo juist is rechercheur Prins binnengekomen met een arrestant. Het be treft deze zaak, zegt hij. Moet ik hem bo ven brengen? Zijn chef dacht even na. Laat ze even wachten, Bergman, ant woordde hij, ik wil eerst dit gesprek nog beëindigen. Dan zal ik je dadelijk bellen. Hij wendde zich opnieuw tot de jonge man. Neemt u nog een sigaret, bood hij aan en de ander zag op, stak werktuigelijk zijn hand uit. De politieman kwam nu achter het bureau vandaan om hem vuur te ge ven en vervolgde dan, tegen de schrijftafel geleund: Dit zijn de feiten van vanavond. En nu mijn veronderstellingen van gister avond. Toen Camden en zijn zuster het plan hadden gemaakt om professor Wyarda oiri elf uur te beroven, moesten zij u ook uit de weg hebben, tenminste er zeker van zijn dat u hen niet onvei'wacht voor de voeten zoudt lopen. Daarvoor diende Joan Camden, het meisje met de Violettes de Parme. Ze sloop samen met professor Wyarda naar binnen Nee!! En ging naar boven, waar ze u op de één of andere manier aan de praat hield. U was met haar in het kamertje van de amanuensis. En toen ze weer ver dween, al of niet persoonlijk door u uit gelaten, had haar broer het werk gedaan. Zijn leermeester een kleine tik gegeven met een houtblok, waarop geen vingeraf drukken zichtbaar zijn, en de papieren op zijn lichaam verborgen. (Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 6