Haarlems Dagblad Andere koers Een reusachtig bedrag zou op de bewapening kunnen worden bezuinigd De zal verongelukte K.L.M.-Dakota niet gelicht kunnen worden „Europese belangen gesteld boven die moeten worden van Nederland" Weerbericht 64e Jaargang No. 19467 Bureaux: Grote Houtstraat 93, Telefoon Adver tenties en Administratie 10724, 14325. Redactie: 10600. Directie 13082, Hoofdred. 15054. Bijkant Haarlem-Noord. Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Z.B. Spaame 12. Telefoon 12713, 10132. Hoofdredacteur: Robert Peereboom V rijdag 3 Februari 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent, per kwartaal ƒ4,25. Franco per post 4,75. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag by de Administratie. en Oprcrtrtc ï)aarlctmrtjc Courant (2trtrto t6?6) Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom ER IS WEER RUZIE over Berlijn en de mogelijkheid, dat de luchtbrug opnieuw in werking gesteld zou moeten worden, is geopperd. De Franse regering ligt met de Russen overhoop omdat zij Ho-si-minh, die cie opstandelingen in Vietnam aanvoert en de Franse Unie met keizer Bao-Dai be strijdt, hebben erkend. De Fransen hebben een protest-nota gestuurd: de Sovjet-am bassadeur te Parijs heeft die teruggezonden met de mededeling, dat hij zoiets niet in ontvangst kan nemen. Dit is niet gebruike lijk in de diplomatie. Iets nieuws. Is er geen beter nieuws te bedenken? De Amerikaanse senator MacMahon heeft beproefd het in te luiden. Zijn naam is dezelfde als die van de Franse maarschalk, die in 1870 bij Sedan verslagen werd, hetgeen beslissend bleek in de Frans-Duitse oorlog, en die later pre sident van de Franse Republiek werd. Als u nooit van de Amerikaanse MacMahon cehoord hebt, kunt u hem meteen als be langrijk man noteren, want hij is voorzitter van de „atoom-commissie" van het Ameri kaanse Congres. In de Senaat heeft hij een rede gehouden waarin hij een andere koers heeft voorgesteld. Amerika zou zijn jaar lijkse uitgaven voor bewapening (nu bedra gen de vijftien milliard dollars) vijf jaar lang met twee derden moeten besnoeien en het daardoor vrijkomende geld moeten be> steden aan de bevordering van vrede en veiligheid. Dit bedrag, tien milliard dollars per jaar, of naar de huidige koers achten dertigduizend anillioen gulden, zou voldoen de zijn om het Plan-Marshall voor de ge hele wereld, ook voor de Sovjet-Unie, t< doen werken, om technisch-achterlijké landen bij te slaan en de atoom-energie voor vredesdoeleinden in de gehele wereld te ontwikkelen. Als voorwaarden voor de uitvoering van deze geweldige onderneming zou Amerika ten eerste algemene aanvaar ding van daadwerkelijke internationale controle op de atoom-energie en ten tweede een overeenkomst, waarbij alle landen zich verplichten twee-derden van hun huidige uitgaven-voor-bewapening voor opbouw te gaan besteden, moeten stellen. Het totale bedrag, een fonds van geweldige omvang vormend, zou door de U.N.O. moeten wor den beheerd. MacMahon heeft gezegd dat de Verenigde Staten niet dan met de grootste tegenzin het besluit hebben genomen, de waterstof bom te gaan maken. Hij heeft verzekerd dat het duivelse ding een schier onbeperkte vernietigingskracht heeft en daar „met alle mogelijke nadruk" aan toegevoegd, dat het geen positieve veiligheid voor Amerika betekenen zou. Het lijkt merkwaardig dat hij dit laatste nog meende te moeten ver zekeren; aan deze zijde van de Oceaan zou hij het niet hebben behoeven te doen. Blijk baar ernaar strevend om het hunnerzijds nog duidelijker te maken hebben de Russen vanmorgen doen weten, dat zij niet alleen over de uranïum-atoombom maar ook reeds over de waterstof-atoombom beschikken. Als dit waar is zouden zij dus al verder zijn dan de Amerikanen, (hetgeen overigens nog steeds niet wil zeggen, dat men ter ene of ter andere zijde deze helse wapens zou durven gebruiken). Wat betekent MacMahon's betoog? Het voorstel dat hij gedaan heeft houdt de volslagen verandering van koers in, die de energie oio middelen tot opbouw inplaats van op middelen tot vernietiging' zou toe spitsen. Dit is een zo eenvoudige uiting van gezond verstand, dat iedereen haar zonder inspanning begrijpen kan en zeer velen haar onuitvoerbaar zullen achten. Veel kleinere internationale plannen, eveneens op gezond verstand gebasc-rd, komen maar niet tot uitvoering; direct eigenbelang, dat niet verder kijkt dan staatsgrenzen en de dag van morgen schijnt dat hardnekkig te moeten beletten. Welke kans heeft dan een zo kolossale opzet als die. door MacMahon geopperd, die bovendien door de gedachte, dat de U.N.O. als beheerder dér joilliarden zou optreden, sterk in de richting van wereldregering gaat? Men lean het hoofd schudden en het een utopie noemen. Dat is het makkelijkste en het vergt niet de minste verbeeldingskracht. Maai- zij die dit doen moeten zich even herinneren dat er toch ook wel een paar dingen gebeurd zijn, die zij indertijd ook onmogelijk hebben genoemd. Ik bedoel het Plan-Marshall zoals het nu al sinds jaren in werking is. Ik bedoel ook het voort durend streven van Amerikaanse zijde, om. Europese Unie te bevorderen. Dicht bij de afgrond ontstaat de kans, dat men op zijn schreden terugkeert en welbe wust de opbouw kiest om de vernietiging te voorkomen. Als dit voorstel van Mac Mahon niet slechts van hem persoonlijk afkomstig is en gezien zijn bijzondere positie als voorzitter der atoom-commissie zal hij er waarlijk tevoren wel overleg met de regering over gepleegd hebben zal Moskou zich als antwoord niet kunnen be palen tot de mededeling van vanmorgen, dat Wysjinsky enige tijd geleden al in be sloten kring heeft verklaard dat Sovjet- Rusland ook over de waterstofbom beschikt. Het zal MacMahon's merkwaardige plan. een vergadering van de U.N.O. te Moskou te beleggen, niet met onverschilligheid kunnen bejegenen. Het kan evenmin onge voelig blijven voor zijn erkenning, dat ook Amerika schuld heeft aan de thans drei gende staat van zaken, omdat het nagelaten heeft de boodschap van vrede en verzoening op de juiste wijze te verbreiden. Men zou in het algemeen deze vraag kunnen stellen: Is er niet meer kans dat Oost en West tot overeenstemming komen als zij gezamenlijk een plan van grote op bouw vooropstellen dan als zij hun ver geefse pogingen, om het ene geschil na het andere tot oplossing te brengen, zouden hervatten? Met andere woorden: moet men, om ooit, tot resultatente komen en een verder afglijden naar nieuwe rampen te onderbreken, niet met de hoofdzaak begin nen? Het is gemakkelijker en gebruikelijker te zeggen: als Sovjet-Rusland, zoals het be weert, de waterstofbom al heeft, is het nu al het sterkst bewapend en kan het de Amerikanen, die pas tot de aanmaak be sloten hebben, vóór zijn. Maar wie ter we reld weet wat het zou ontketenen als het Amerika aanviel? Zou deze bom geen boo merang blijken te zijn? Tenslotte: zijn er •niet steeds gevoelens van verantwoordelijk heid en menselijkheid, die zich doen gelden? Het sehijnt nu ook tijd dat andere volken zich doen horen. R. P. Amerikaans senator pleit voor „aloom-vrede" Twee-derden der jaarlijkse militaire uitgaven zouden de gehele wereld ten goede kunnen komen WASHINGTON, 2 Februari (Reuier en United Press). In de Amerikaanse senaat heeft de voorzitter van de Con grescommissie voor atoomenergie, sena tor Brien McMahon, in een indruk wekkend betoog hel gevaar van de bewapeningswedloop, waarin de grote machten tbans gewikkeld zijn, geana- liseerd en een beeld gegeven van de grote mogelijkheden voor de vooruit gang en het geluk der wereld, wanneer de geweldige inspanningen en uitgaven die thans aan de bewapening worden gespendeerd, zouden kunnen worden gebruikt voor de welvaart. De senator deed een beroep op de regering om te trachten door alle middelen van propa ganda de Sovjet-Unie te bewegen tot een overeenkomst ten aanzien van de atoomenergie. „Twee-derden van de 15 milliard dollar die de Verenigde Staten jaarlijks aan militaire uitgaven moe ten boeken, zouden aan de wereld moe ten worden geschonken onder beheer van de UNO; aan de gehele wereld, met inbegrip van de Sovjet-Unie", zo zeïde MacMahon. Als tegenprestatie voor een dergelijk „Marshall-plan voor de gehele wereld" zouden de V. S. moeten vragen om alge mene aanvaarding van een effectief pro gram voor het internationale beheer van de atoomenergie en een aan inspectie onder hevige overeenkomst tussen alle landen, waarbij twee derden van hun huidige uit gaven aan bewapening besteed worden voor constructieve doeleinden. MacMahon zeide dat het project van de waterstofbom de V. S. voor de keus stelt om de bewapeningswedloop van de koude oor log voort te zetten of om een kruistocht te beginnen voor atoomvrede over de gehele wereld. MacMahon meende dat het bezit van de waterstofbom geen veiligheid biedt. „Indien we de wedloop om dit wapen te maken winnen, dan is het -alleen maar een kwestie van tijd en mogelijk van korte tijd, voor dat het Kremlin dat succes ook bereikt. Het maken van waterstofbommen belooft slechts het negatieve resultaat dat enkele maanden of jaren de welhaast zekere cata strophe vermeden wordt." MacMahon zeide dat de Amerikaanse vrijheid niet kon blijven bestaan in een situatie waarin de defensie-, civiel en mili tair, er zonder ophouden op verdacht moet zijn een aanval op te vangen die vijftig millioen Amerikanen zou kunnen vernieti gen, niet in de loop van een avond, maar in de loop van een paar minuten. MacMahon zeide dat de UNO het fonds van 10 milliard dollar per jaar kon beheren. Hij meende dat de tijd voorbij is om con ventioneel te denken over het onderwerp van atoomontwapening. Hij meende dat de V. S. hun „hulpbronnen van vernuft en verbeeldingskracht tot de bodem moesten aftappen." MacMahon verklaarde dat het Russische ijzeren gordijn belet heeft dat het Russische volk kennis kon nemen van de ernst van het Amerikaanse verlangen naar vrede. Hij wekte op om alles in het werk te stellen om aan het Russische volk de voorwaarden ter kennis te brengen van het UNO-voor- stel betreffende het atoombeheer dat door Rusland verworpen is. In welingelichte kringen in Moskou is men van^inening dat er geen reden bestaat om aan te nemen dat de Sovjet-Unie ach ter zou staan bij de Verenigde Staten in zake de waterstofbom. Diplomatieke waarnemers waarschuwden ook tegen het onderschatten van het ver mogen van de Russische geleerden. Zij wezen er op dat experts zich danig vergist hadden, toen zij beweerden dat de Sovjet- Unie de eerstkomende jaren er zeker niet in zou slagen de atoombom te ontwikkelen. De ontwikkeling van de wetenschappe lijke onderzoekingen in de Sovjet-Unie gaan niet gepaard met de reusachtige publi citeit die in het Westen aan iedere nieuwe vinding wordt besteed. Van de Russische pers noch van de radio kwam lot nu toe enig commentaar op de verklaring van president Truman dat aan de Amerikaanse geleerden opgedragen was het onderzoek inzake de waterstofbom voort te zetten. Generaal Carlos Romulo, de president van de Algemene Vergadering van de UNO, heeft verklaard dat de UNO klaar staat om de kwestie van het beheer der atoomwapens met inbegrip van de waterstofbom op te nemen. Ook Rusland bezit de H-bom, zegt Wysjinski „Het feit, dat de Sovjet-Unie niet alleen de atoombom maar eveneens de waterstof bom bezit, betekent niet alleen een enorm succes voor een socialistische staat, maar brengt tevens een geweldige slag toe aan de imperialistische oorlogsstokers, die genoodzaakt zijn hun toon te matigen en in hun internationale betrekkingen meer om zichtigheid aan de dag to leggen", zo heeft Wysjinski, de Sovjet-Russische minister van Buitenlandse Zaken, in een toespraak te Moskou op 19 December verklaard, ter gelegenheid van de 70ste verjaardag van Stalin. Deze rede is pas gisteren in het tijd schrift „De Sovjet-staat en de wet" gepu bliceerd, aldus A.F.P. Wysjinski zei, dat de Sovjet-Unie Stalin's belofte van 1939 zal nakomen en dat Rus land over 10 a 15 jaar op economisch ge bied de meest gevorderde kapitalistische landen zal overtreffen. Hij stelde eveneens de anti-Russische coalities aan de kaak en legde er de nadruk op, dat alleen dank zij Stalin het Engels-Russisehe-Amerikaanse blok in stand kon blijven, „in weerwil van de onwaardige houding van andere coalitie leden ten opzichte van de Sovjet-Unie in verband met de oprichting van een tweede front." De ramp boven de Noordzee Slechts enkele wrakstukken gevonden Reeds lang was de duisternis gisteravond gevallen, toen de reddingboot „President J. Leis" in Hoek van Holland terugkeerde, nadat zij de gehele dag had rondgevaren boven de plaats, wara de PH-TEU bran dend in zee was gestort. Toen de boot ein delijk gemeerd was, kon het kleine groepje wachtenden aan de kade zien, wat er van de grote Dakota was overgebleven. Het was niet veel. Achter de stuurcabine lagen twee zakken Zwitserse post, twee zakken met onbekende post en één waar nog „Centraal Station" op te lezen stond. Som mige zakken waren geopend. Die had men overgenomen van een Belgische kotter, waarvan de bemanning de zegels had ver broken, misschien uit onbekendheid met de vondst. Er lag ook nog een zwaar be schadigde winterjas en een navigatietas met inhoud. Verder wat kleine wrakstuk ken van het toestel.- Dat was alles, dat de zee aan de red dingboot had teruggegeven. De toestand waarin dit alles werd aangetroffen, wees er op, dat het vliegtuig óf is ontploft óf uit elkaar gespat bij de snelle val in het water. De Deense kapitein van de „I mor", het schip dat zich dicht bij de plaats van de ramp bevond, toen die gebeurde, verklaarde het volgende: „Vanochtend vroeg tijdens de duisternis hoorde de eer ste stuurman een vliegtuigmotor; het viel hem op, dat de motor nogal sputterde. Hij bleef de machine nakijken en zag toen plot seling een vlhm uit het toestel schieten, waarna het als een toorts in zee schoot. Wij hebben geen wrakstukken kunnen ontdekken." De uiterst vermoeide beman ning van de „President J. Leis" kon weinig licht op het gebeurde werpen. Het was een zeer zware tocht geweest, waarbij men voortdurend was gehinderd door een hoge zee en zeer slecht zicht. Een redacteur van het ANP had de heer Sillevis, die namens de technische dienst van Schiphol in Hoek van Holland aan wezig was, gevraagd of hij het mogelijk achtte het wrak nog te lichten. De heer Sillevis had deze vraag ontkennend beant woord. De sterke stroming en de grote diepte van de zee ter plaatse zouden dit werk waarschijnlijk onmogelijk maken. Sovjet-Unie negeert de com missie voor het Verre Oosten De Sovjet-Unie heeft in Januari mede gedeeld geen bijeenkomsten van de geal lieerde commissie voor zaken betreffende het Verre Oosten meer te kunnen bijwo nen, zolang de vertegenwoordiger van de Chinese nationalistische regering zitting in de vergaderingen had. Inde commissie zijn elf staten vertegenwoordigd. Donderdag hebben de Russen de weke lijkse vergadering niet bijgewoond. Donderdagavond lcwam de reddingboot President Jan Leis met de op de plaats van de ramp opgeviste postzakken in Hoek van Holland terug. Schipper G. Brinkman met de'gevonden stukken. Op Schiphol houden alle deskundigen zich bezig met de vraag wat er gebeurd is in de betrekkelijk lange tijd, dat het vlieg tuig in de lucht is geweest. Uit het feit, dat het toestel zich om 4.40 bij het verlaten van het Nederlandse verkeersgebied op Schiphol heeft afgemeld, meent men te moeten concluderen, dat het toestel buiten de Nederlandse zóne in het ongerede is ge raakt. Zover men echter heeft kunnen na gaan heeft de verkeerstoren in Londen geen contact met hel toestel gehad. Uit de omstandigheid, dat het toestel is neerge stort binnen het Nederlandse verkeersge bied blijkt dat de piloot wilde terugkeren naar Nederland en dat daarna het vlieg tuig is neergestort. Nu men geen enkel contact mét het vliegtuig heelt gehad, na dat het zich had afgemeld, kan over de oorzaak van het ongeval zeer moeilijk een oordeel worden gevormd. Vast staat, dat noch op Schiphol noch in Engeland enig SOS-sein van de Dakota is ontvangen. Stewardess had ontslag gevraagd De bij het ongeval omgekomen stewar dess, mej. Lamers uit Venlo, zou 2 Maart a.s. de KLM verlaten. Zij had namelijk haar ontslag gevraagd wegens haar voor genomen huwelijk op 2 April a.s. met een Australische vlieger. UNO en H-bom Truman vindt mededelingen aan Lake Success niet nodig President Truman heeft medegedeeld dat het niet nodig is de UNO kennis te geven van het besluit van de Verenigde Staten om voort te gaan met de productie van de waterstofbom. Truman gaf zijn mening over een sugges tie van senator Arthur Vandenberg, dat de UNO officieel van het besluit ten aanzien van de H-bom in kennis moest worden ge steld, evenals van de bereidheid van de Verenigde Staten om het project te laten varen zodra Rusland een doeltreffende internationale controle op de atoomenergie mogelijk maakte. De president verwees de vragenstellers op zijn wekelijkse persconferentie naar de verklaring van Dinsdag over de H-bom, waarin hij zei, dat de Verenigde Staten met de plannen voor de productie van de bom zouden voortgaan „totdat een bevredigende internationale controle op de atoomenergie was tot stand gebracht." Even voor de persconferentie van Tru man, verklaarde senator Conally, voorzit ter van de senaatscommissie voor buiten landse betrekkingen, te geloven, dat de UNO voor zou moeten gaan in een nieuwe poging tot het bereiken van internationale controle op de atoomenergie. „Wij hebben op unilaterale basis gepoogd met Rusland tot overeenstemming te komen", aldus Co nally, „nu is de tijd gekomen voor andere landen om deze verantwoordelijkheid op zich te nemen." Overieg betreffende Belgische Koningskwestie begonnen BRUSSEL, 2 Februari. (ANP.) De besprekingen tussen eerste-minister Eys- kens, de minister zonder portefeuille graaf Carton de Wiart, de minister van Lands verdediging Deveze, de minister van Justi tie Lilar, en de socialistische ministers van Staat, Paul Henri Spaak, Max Buset en Kamiel Huysmans, die vanmiddag om 15 uur begonnen, hebben twee en half uur geduurd. Op deze bijeenkomst is van gedachten gewisseld over de mogelijkheid de Ko ningskwestie op andere wijze dan door een volksraadpleging op te lossen. Na afloop van de vergadering werd geen enkele verklaring afgelegd. Minister De veze beperkte zich tot de opmerking: „Het is nog niet afgelopen". Hierna werd een bijeenkomst gehouden, eveneens ten huize van de heer Eyskens, waaraan de voorzitter van de Kamer, A. van Cauwelaert, de voorzitter van de CVP, baron Van der Straeten-Waillet, en de katholieke fractieleider De Schrijver deelnamen. Soekarno terug uit India DJAKARTA, 2 Februari. (United Press) President Soekarno en zijn vrouw, zijn vandaag teruggekeerd van hun bezoek aan India, Pakistan en Birma. Soekarno merk te op dat de betrekkingen tussen Indonesië en elk dezer landen uitstekend is. Hij ver telde dat Nehroe, de premier van India, zijn uitnodiging had geaccepteerd om een bezoek in Indonesië te brengen en dit waar schijnlijk in Mei doen zou. Op een vliegveld was een grote menigte verzameld om de president te begroeten. Hef woord is aan Etienne Rey: Gelukkig toeval is vaak de naam die men geeft aan de verdiensten van anderen. Hef „Berlijnse spel' beginf weer Minister Stikker over zijn taak Vertrouwen in ontwikkeling der Europese samenwerking De K.L.M.-Daktota PH-TEU die gisteren voor Hoek van Holland met haar bemanning van zeven koppen in zee stortte. Met het KLM lijntoestel uit Parijs arri veerde Donderdagavond om zeven uur mi nister Stikker op het vliegveld Schiphol, In de ontvangkamer van het vliegveld vertelde hij de aanwezige journalisten iets over zijn nieuwe functie in de organisatie voor Europese Economische Samenwer king. „De vorige week vroegen de Ameri kanen mij deze functie op mij te nemen" zo zeide hij. „Ook van de zijde der En gelsen en Belgen kwam dit verzoek tot mij. Na overleg met het kabinet heb ik deze functie thans aanvaard. Het is mijn mening, dat ik haar goed kan combineren met mijn eigen ambt. Nu kan ik immers snel ingelicht zijn over de politieke conse quenties van de technische plannen van de O.E.E.S. Het kabinet zag ook de grote betekenis hiervan in voor Nederland en Europa". „Ik zal veel moeten reizen in mijn nieu we functie",zo vervolgde de minister. „Niet aUeen naar Parijs, maar door heel Europa en misschien zelfs ook naar Ame rika. Ik heb geen officiële titel. Die wilde ik liever niet om een vrijere armslag te hebben. Ik ben eigenlijk een politiek be middelaar in Europa een multilateraal bemiddelaar. Ik kan mijn taak alleen dan goed doen, als de deelnemende landen het vertrouwen hebben dat ik niet in de eer ste plaats voor mijn eigen land werk, maar voor bet belang van Europa". Op de vraag waarom men juist een Ne derlander in deze hoge functie heeft be noemd, zei de minister: „Nederland heeft steeds een zakelijke middenpositie gehad S,ü.'Vt.een ~'g P' tussen de verscheidene landen in Dit doen inkr.mpen dat zonder heeft er ongetwijfeld toe bijgedragen, dat men iemand uit Nederland heeft gekozen voor de bemiddelende functie". Een der journalisten vroeg naar de me ning van minister Stikker over de Euro pese samenwerking. Hij zei hierover, dat het beter zou zijn indien er wat meer voortgang was. Toch ziet de minister de mogelijkheid tot samenwerking niet som ber in. Of er spoedig sprake zal zijn van grote resultaten kon hij nog niet zeggen, maar hij verwacht deze toch wel'binnen enkele maanden. Op de vraag of Europa er bovenop zal zijn als de Marshall-hulp afgelopen is, antwoordde minister Stikker, dat Europa tegen die tijd nog zeker een dollartekort zal hebben. Het duurt echter nog tot eind 1952 voor de Marshall-hulp afloopt en in die tijd aldus de minister kan nog veel gebeuren. Over West-Duitsland zei hij, dat ae toe stand daar gunstiger zal worden voor de Europese economie. In hoeverre het toe komstig vredesverdrag hierop invloed zal hebben, is echter niet te voorspellen. Er geldt nog een toestand van oorlog met West-Duitsland en eerst wanneer deze is opgeheven, kan het land zich verder ont plooien, kan het zich oriënteren op de in ternationale markt en kan het zich eco nomisch ontplooien. De volgende week gaat minister Stikker weer naar Parijs en daarna zal hij enkele West-Europese landen bezoeken. Voortbestaan erebegraafplaats te Bloemendaal niet verzekerd Ongustige bodemgesteldheid Uit het verslag van de Nationale Monu- mentencommissïe voor Oorlogsgedenkte kens blijkt dat de commissie op 1 Juli 1949 kon beschikken over ƒ459.000, welk be drag beschikbaar is voor verschillende nationale monumenten. Bij de verdeling van deze som doet zich een grote moeilijkheid voor. De Erebe graafplaats in Bloemendaal verkeert als gevolg van de gesteldheid van de bodem in zodanige toestand dat het voortbestaan als begraafplaats niet verzekerd is. Met het herstel zijn echter zodanige sommen gemoeid dat het verlenen van een vol doende restauratiesubsidie het beschikbare saldo lot een zodanig gering bedrag zou nieuwe inzame ling aan do andere op de lijst voorkomende monumenten volstrekt onvoldoende geld middelen ter beschikking zouden kunnen worden gesteld. De commissie besloot daarom, wel over te gaan tot de vaststelling van het verde lingsschema, doch de uitkering der gelden op te schorten tot dat de zekerheid is ver kregen dat de Erebegraafplaats te Bloe mendaal, die een laatste rustplaats biedt aan een groot aantal van de beste zonen van ons volk, in stand zal blijven. De commissie zal genoodzaakt zijn op nieuw de verdeling onder het oog te zien, indien onverhoopt zou blijken, dat de restauratie der Erebegraafplaats niet uit andere middelen zou kunnen worden be kostigd. Blokkade en tegen-blokkade WASHINGTON, 2 Februari (Reuter) Het Amerikaanse departement van Bui tenlandse Zaken heeft hedenavond bekend gemaakt, dat het een tegenblokkade van de Russische zóne als représaille voor de Russische verkeersbelemmeringen op de wegen naar Berlün „in actieve overweging" heeft. In diplomatieke kringen te Londen ge looft men, dat Engeland, Frankrijk en de Verenigde Staten besprekingen voeren over het nemen van tegen-maatregelen tegen de Russische „sluipende blokkade". Generaal Plays, de plaatsvervangende Amerikaanse Hoge Commissaris in Duits land, heeft heden een 'bezoek aan kanse lier Adenauer gebracht en men neemt aan, dat hij Adenauer ervan in kennis gesteld heeft, dat de Verenigde Staten de toestand ernstig opnemen en een wederinvoering van een algehele Russische blokkade van Berlijn niet uitgesloten achten. Uit Berlijn wordt gemeld, dat Westelijke geallieerde functionarissen reeds enige dagen besprekingen over tegenmaatregelen voeren. Waarnemers te Berlijn vrezen echter, dat Westelijke maatregelen met nieuwe Russi sche maatregelen zouden worden beant woord. Men wijst in dit verband op de Amerikaanse actie van vorige maand, toen de West-Duitse politie het gebouw van de onder Russische controle staande spoor wegen bezette. De Oost-Duitse autoriteiten reageerden onmiddellijk en de West-Ber- lijnse politie moest het gebouw ontruimen. Donderdagavond stonden 114 Duitse vrachtwagens aan de Britse kant van het Russische station Marienborn en 20 aan de Russische. Den Haag wil Voorburg en Rijswijk annexeren Residentie heeft behoefte aan bouwrijpe grond In de Donderdagavond gehouden verga dering van de gemeenteraad van 's-Gra- venhage heeft de burgemeester, mr. F. M. A. Schokking, medegedeeld, dat B. en W. op het standpunt staan, dat overeenkom stig het raadsbesluit van 2 Juli 1946 sa menvoeging van Voorburg en Rijswijk met Den Haag moet worden nagestreefd. Door het toenemen van de behoefte aan bouwrijpe grond zijn volgens B. en W. de argumenten voor annexatie nog versterkt. Minister Van Maarseveen terug naar Den Haag DJAKARTA, 3 Februari (United Press). Mr. J. H. van Maarseveen, de Neder landse minister voor Unie-aangelegenhe den en Overzeese Rijksdelen, die vandaag naar Den Haag vertrok, vertelde dat de eerste Nederlands-Indonesische minister conferentie op 20 Maart zal plaats heb ben. Vermoedelijk zal bij die gelegenheid een commissie worden gevormd die zich zal bezig houden met de kwestie Nieuw Guinea. „Ik acht het optreden van Westerling even dwaas als misdadig", vervolgde mr. Van Maarseveen. „Het had schade kunnen berokkenen aan de gevoelens van goede verstandhouding tussen de Indonesiërs en de Nederlanders, wanneer het niet duide lijk was geweest dat de Nederlandse re gering deze actie even krachtig afwijst als de Indonesische regering". Mr. Van Maarseveen zeide in zijn ge sprek met de journalisten dat Nederland en zijn bevolking „het grootst mogelijke belang stellen in de vreedzame en welva rende ontwikkeling van Indonesië". Op de vraag of de Nederlanders hun troepen zouden gebruiken tegen de een heden van Westerling wanneer hierom verzocht werd, antwoordde de minister: „Weest er van verzekerd, dat de Neder landse regering zal handelen in volkomen overeenstemming met het accoord van Den Haag en de geest van samenwerking bin nen de Unie". In dit verband merkte hij op, dat het Nederlandse leger maatregelen hééft genomen tegen verdere desertie on der zijn troepen. Dertig buspassagiers verbrand Een grote bus, op weg van Sincelejo naar Cartagena in Columbia, reed tegen een brug aan en vloog in brand. Dertig personen vonden de dood in de vlammen. Van de 43 passagiers die zich in de bus bevonden, slaagden er slechts zeven in te ontsnappen door de raampjes. Zes anderen liepen ernstige brandwonden op. De ove rige passagiers konden niet meer uit de bus ontsnappen, die meteen in lichter laaie stond. (United Press). Dc rechtbank te 's Gravcnhage heeft het faillissement uitgesproken der N.V. Univcr- seclc Verzekering Maatschappij in Den Haag. Tot curator is benoemd mr. E van Haersma Buma. WEINIG VERANDERING Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond, opge maakt te 10 uur: Meest zwaar bewolkt met nu en dan enige regen of motregen en later en kele verspreide opklaringen. Matige tot krachtige en aan de kust tijdelijk wellicht stormachtige wind, aanvanke lijk Zuideiyke, later ruimend naar Zuid-West. Weinig verandering in temperatuur. 1 Februari: Zon op Maan op 8.16 uur. onder 17.33 uur 19.39 uur. onder 9.18 uur Hoog en laag water in IJmuiden Vrüdag 3 Februari: Hoog water: 4.10 en 16.22 uur. Laag water: 12.10 en 00.00 uur. Zaterdag 4 Februari: Hoog water: 4.50 en 17.00 uur. Laag woter: 0.29 en 12.52 uur.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 1