Haarlems Dagblad Amerikaanse natuurkundigen verheffen hun stem tegen de waterstofbom „De actie van Westerling moet niet ernstig worden opgevat" Hij beweert dat Oostelijke communisten op Pmkster-Zondag Berlijn willen veroveren Prins Bernhard bracht acht ton mee voor gezondheids- en jeugdzorg 64c Jaargang No. 19469 Bureaux: Grote Houtstraat 93, Telefoon Adver tenties en Administratie 10724, 14825. Redactie: 10600. Directie 13082, HoofdrecL 15054. Bijkant Haarlem-Noord. Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12. Telefoon 12713, 10132. Hoofdredacteur: Robert Peereboom Maandag 6 Februari i960 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent, per kwartaal 4,25. Franco per post 4,75. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie en Optccbtc Fiaaricmsrbc «Courant (anno 165-6) Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom „Geen enkel land heeft recht er gebruik van te maken Op een persconferentie te New York is een verklaring uitgegeven van twaalf vooraanstaande Amerikaanse natuurkun digen, onder leiding van dr. Hans Bethe, professor aan de CorneU-universiteit, en een der leidende Amerikaanse „atoom bommakers" te Los Alamos in Nieuw Mexico, waarin gewaarschuwd wordt tegen de verschrikking van de H-bom. De twaalf geleerden, van wie er in totaal negen atoombom-deskundigen zijn, noemen zich „bezorgde burgers". „Wij zijn van mening, aldus de geleer den, dat geen enkel land het recht heeft een dergelijke bom te gebruiken, hoe recht vaardig zijn zaak ook is. Deze bom is geen oorlogswapen meer doch een middel om oehele bevolkingen uit te roeien. Wij zullen geen monopolie hebben. De Russen zuUen er ook een kunnen maken. Zij zullen daar waarschijnlijk een kortere tijd voor nodig hebben. Wij moeten wei bedenken, dat wij de bom nog niet hebben doch er aan wer ken en dat de Sovjet-Unie door indiscretie de waardevolle tip heeft gekregen, dat onze deskundigen het maken van een dergelijke bom mogelijk achten." De „indiscretie" was, aldus zeide clr. Bethe, de kortelings aan de Amerikaanse plannen gegeven publiciteit. De geleerden zijn het er mede eens, dat Amerika de waterstofbom moet maken omdat president Truman hiertoe last had gegeven. Zij, als geleerden, zouden er om dje reden ook aan werken. Zij voegden er echter aan toe: „De enige omstandigheid, die ons er toe zou kunnen dwingen van de H-bom gebruik te maken, zou zijn, wan neer wij of onze bondgenoten ermee zou den worden aangevallen. Er zou nog tijd genoeg zijn nadat eventueel Amerika zou zijn aangevallen. Met waterstofbommen zal geen oorlog gewonnen kunnen worden, omdat er niet voldoende militaire doelen mee verwoest kunnen worden." Volgens dr. Bethe zou het zelfs verant woord zijn een aanyal met waterstofbom men slechts te beantwoorden met atoom bommen. „Partijpolitiek is kinderspel" De aartsbisschop van York (Engeland) heeft Zondag tijdens een dienst in de kathedraal van Liverpool gezegd dat indien de waterstofbom wordt gebruikt, de be schaving zoals wij die kennen zal worden weggevaagd. „Het is dwaasheid te menen dat de be schaving kan worden behouden tijdens een defensieve massaslachting op grote schaal", zei de aartsbisschop dr. Cyril F. Garbett. Hij .wijdde ook aandacht aan de komende Engelse verkiezingen en zei daarover: „ver geleken bij de overstelpende noodzaak tot het bereiken van een soort accoord ter af wending van die afgrijselijke bedreiging voor de mensheid is onze partijpoliiek niet meer clan kinderspel in het zand." „Het is de plicht van al degenen die nog waarde hechten aan onze beschaving, er op aan te dringen dat alle pogingen thans nu er nog gelegenheid voor is zullen worden aangewend 0111 dit duivelse wapen te' ver bieden en te beheersen." De aartsbisschop pleitte voor een „nieuwe poging tot het bereiken van overeenstem ming tussen de volken om hen voor een catastrophe te bewaren". Mocht die over eenstemming niet kunnen worden bereikt dan zou moeten worden getracht „zo af- Belgische volksraadpleging waarschijnlijk half Maart Onze correspondent te Brussel telefo neerde hedenmorgen: De Belgische vol ksra ad pleging zal waar schijnlijk op Zondag 12 Maart plaats heb ben, aldus verklaarde de katholieke oud minister van Justitie Paul Struye' op een te Brussel georganiseerde propaganda-verga- dèring. Daarmee is de propaganda voor het referendum ingezet. Inzake het voorstel van de heer Spaak, aldus verklaarde de heer Struye, om door overleg onder de drie partijen een andere oplossing te vinden dan de volksraadpleging Icon geen oplossing worden bereikt. Spaak's voorstel, aldus de Koningsgezinde Struye, was niet anders dan een „vergulde abdica tie". Droevige afloop van picnic Een autobus met 42 mannen, vrouwen en kinderen, die terugkeerden van een pic nic in de omgeving van Melbourne (Australië) slipte op een eenzame land weg nabij Broadford, op ongeveer tachtig kilometer van eerstgenoemde stad. De bus viel van de weg op een lager gelegen dijkje en kwam tenslotte tot staan tegen een boom. Door de botsing werd de wand van de bus ingedrukt. De gevolgen waren verschrikkelijk. Zes personen, onder wie vermoedelijk een kind van 19 maanden, zijn gedood, terwijl 23 anderen weiden gewond. Duitse trawlers meldden beschieting door vliegtuigen De bemanning van zes Duitse trawlers, Welke Zaterdag te Cuxhaven binnenliepen, hebben verklaard, dat de schepen bij Hel goland van de lucht uit werden aange vallen. Volgens een bericht had een vier-moto- fige bommenwerper met een witte ster op het draagvlak de schepen bestookt. Twee vissers verklaarden echtêr, dat er meer vliegtuigen geschoten hadden. Het waren Britse toestellen. Overigens is niemand gewond en is de schade niet noemenswaard. Het hoofdkwar tier van de RAF te Bad Eilsen heeft ver klaard, dat „niets bekend is". Er werden oefeningen gehouden bij Helgoland. Een woordvoerder van het Amerikaanse hoofdkwartier van de luchtmacht in Europa verklaarde, dat er ten tijde van de gemelde beschieting geen Amerikaanse toestellen in het gebied van Helgoland of Cuxhaven opereerden. schrikwekkende tegenmaatregelen te tref fen dat geen enkel land de bom ooit zou durven gebruiken." (United Press) Het Amerikaanse genootschap van we tenschapsmensen, dat 1500 geleerden om vat, van wie verscheidene aan het atoom onderzoek hebben deelgenomen, heeft president Truman verzocht een nieuwe commissie te belasten met het bepalen van de te volgen politiek inzake de kern energie. De geleerden zijn van oordeel, dat dit probleem dient te worden be schouwd als een politieke kwestie, die tussen de Verenigde Staten en de Sovjet- Unie moet worden geregeld. De nieuwe commissie zou moeten omvatten: geleer den, politieke persoonlijkheden, handels deskundigen, deskundigen van de UNO en militaire specialisten. Italiaanse troepen naar Somalilancl Het eerste contingent Italiaanse troepen, bestemd voor de handhaving van de orde in Somaliland, ter sterkte van 600 man, heeft bevel tot inscheping gekregen, nadat de Italiaanse Kamer van Afgevaardigden met 287 tegen 153 stemmen had goedgekeurd, dat 3.000 Italiaanse soldaten en ambtenaven naar Somaliland worden gezonden. Italië zal tien jaar het beheerschap over Somali land voeren. Het betreffende wetsontwerp voorziet in de aanvaarding van het gezag in deze vroegere Italiaanse kolonie en de uitgave van zes milliard lire in het fiscale jaar eindigend in Juni.De republikeinen, monarchisten, liberalen en sociaal-demo craten stemden met de christen-democra tische meerderheid mede en de communis ten en linkse socialisten stemden tegen. De wet moet thans nog geratificeerd worden door de Senaat. De communisten en hun links-socialis tische medestanders verzetten zich hevig tegen de benoeming van generaal Nasi als militair gouverneur van het Italiaanse mandaatgebied Somaliland. De 81-jarige generaal voerde 't bevel over het Italiaanse leger, dat in 1936 Ethiopië binnenviel. Zij verklaarden, dat Ethiopië generaal Nasi's uitlevering wenst omdat hij als oorlogs misdadiger wordt beschouwd. Premier de Gasperi ontkende zulks en verklaarde, dat de Italiaans-Ethiopische betrekkingen in de laatste maanden aan zienlijk verbeterd zijn. Polen erkent de R.I.S. Polen heeft de Verenigde Staten van In donesië erkend, aldus heeft Stefan Wier- blowski, waarnemend minister van Bui tenlandse Zaken, in het parlement mede gedeeld, aldus meldt radio-Warschau. De Poolse regering heeft een brief ge zonden aan dis. Hatta, waarin dit besluit wordt meegedeeld. Tezelfdertijd werd de Nederlandse ambassadeur te Warschau hiervan in kennis gesteld. Dr. Klaus Fuchs zou spionnage bekend hebben Klaus Fuchs WASHINGTON, 6 Februari (United Press) J. Edgar Hoover, de directeur van de Amerikaanse veiligheidsdienst zal het Congres heden vertrouwelijk rapport uitbrengen over de atoomspionnage die aan het licht is gekomen met de recente r- restatie van dr. Fuchs. Dr. Fuchs blijkt in Engeland gearresteerd te zijn op aanwijzingen van de Ameri kaanse veiligheidsdienst eii niet in Amerika zoals de eerste berichten suggereerden. Hoover zal zijn rapport uitbrengen in een geheime zitting van de Congrescommis sie voor atoomenergie, die thans de moge lijkheid onderzoekt van uitlevering van dr. Fuchs door Engeland ten einde hem in de Verenigde Staten te berechten, maar de kansen daarop gering acht. Dr. Fuchs heeft naar verluidt toegegeven Rusland essentiële Britse en Amerikaanse atoomgeheimen en gegevens over de wa terstofatoombom te hebben verschaft. Wordt hij Vrijdag door een Brits hof schul dig gevonden dan kan hij worden ver oordeeld tot maximaal 14 jaar gevangenis straf. In de Verenigde Staten is de maxi male straf voor atoomspionnage de dood straf. Enkele leden van de Congrescommissie voor atoomenergie deelden aan United Press mede dat zij hebben overwogen het ministerie van Buitenlandse Zaken te verzoeken dr. Fuchs uitgeleverd te krijgen maar dat zij de kans op slagen gering achtten. Bidault vult zijn gehavend kabinet heden aan PARIJS, 5 Februari (Reuter) Mi nister-president Georges Bidault heeft hedenavond medegedeeld te hopen Maan dag de vijf door het aftreden der socia listische ministers in zijn kabinet open- gekomen posten wederom te hebben aan gevuld. Van welingelichte zijde wordt ver nomen. dat Bidault voornemens is leden van zijn eigen partij, de M.R.P. en radicaal socialisten in zijn regering op te nemen. Hieraan wordt toegevoegd dat Bidault niet voornemens is leden der rechtse Franse partijen aan te zoeken voor de vervulling van de in zijn kabinet ontstane vacatures. Verder wordt verklaard, dat premier Bidault de regeringscrisis zo spoedig mo gelijk wil oplossen, zulks met het oog op het toenemende aantal stakingen om loons verhoging en de steeds driester wordende pogingen van de communisten.om het zen den van wapens naar Indochina te belem meren. Van welingelichte zijde wordt voorts nog vernomen dat Bidault de portefeuille van Binnenlandse Zaken heeft aangeboden aan oud-premier Queuille, radicaal-socialist, die plaatsvervangend minister-president is in de huidigen regering. Queuille zou nog geen antwoord hebben gegeven op dit aan bod. Voorts wordt vernomen dat premier Bidault voornemens zou zijn drie leden van de M.R.P. en twee radicaal-socialisten als nieuwe ministers in zijn regering op te nemen. Autoweg naar Berlijn weer vrij HELMSTEDT, 4 Februari (Reuter). Dc autoweg naar Berlijn, die gisterenavond door de Sovjet-Russische autoriteiten voor alle verkeer gesloten werd, omdat de weg te glad was (het weerstation te Potsdam heeft bevestigd, dal de temperatuur bene den het vriespunt was), is Zaterdagmor gen weer vrijgegeven. De Sovjet-Russische commandant bij de grenspost te Helmstedt heelt de Duitse grenspolitie van de Britse zóne meegedeeld, dat hij gaarne zou zien, dat de queeu van wachtende vrachtauto's hedenmiddag om 3 uur verdwenen zou zijn. Thans worden ongeveer 60 voertuigen per uur doorgelaten. Staking bij Indonesische banken DJAKARTA, 6 Februari (ANP) Bij drie grote bankkantoren te Djakarta zijn hedenmorgen stakingen onder het Indo nesische personeel uitgebroken. Het be treft de Factorij, de Nederlands-Indische Handelsbank en de Eseomptobank. Heden morgen zag de correspondente van het ANP groepen employees voor de ingang van de bankgebouwen. Sommige stakers droegen borden met opschriften tot aan sporing om mede te staken, terwijl enige werkwilligen gemolesteerd werden. Vrouwelijke Britse functionaris wenst in Tsjechoslowakije te blijven Mejuffrouw Arna Rides, hoofd van de afdeling voor het uilwisselen van genees kundigen tussen Tsjechoslowakije en Engeland van de ..British Council" te Praag heeft tegenover Tsjechoslowaakse journalisten verklaard af te treden omdat zij het niet eens is met de door de „British Council" aldaar gevoerde politiek. Zij heeft verzocht permanent in Tsjechoslo wakije te mogen verblijven. India houdt de middenweg NEW DELHI, 6 Februari (AFP) Pan dit Nehroe, premier van India, heeft mee gedeeld, dat India noch Bao Dai, staats hoofd van Indo-China, noch Ho Tsji Miruh, hoofd van de Vietminh-regering, zal er kennen. Vader zou zijn kind hebben doodgeslagen De Haagse politie heeft een 25-jaiüge los- werkman gearresteerd onder verdenking van mishandeling van zijn dochtertje van negen maanden. De verdachte zou het kindje Vrijdag avond in een driftbui zo hard hebben ge slagen, dat het in de nacht aan de toege brachte wonden is bezweken. Hoge Commissaris van Indonesië in Nederland aangekomen Het WOOrd IS aan Gravin De Talleyrand: Niets kalmeert zo als een geno men besluit. Zulei dag middag arriveerde de Indonesische Hoge Commissaris mr. Mohammed Roem in Nederland om hier zijn taak aan te vangen. Direct na aankomst op Schiphol stond mr. Roem (achter microfoon) de joiirnalislen een onderhoud toe. Minister L. Götzen, minister van Unie aangelegenheden en Overzeese Rijksdelen ad interim, dr. P. J. A. Idenburg, secretaris generaal voor Nederland van de Unie en dr. Plesman, directeur van de K.L.M., ver welkomden Zaterdag de Hoge Commissaris van Indonesië in Nederland, mr. Moham med Roem, die per vliegtuig arriveerde. De Hoge Commissaris beantwoordde latei- enkele vragen van persvertegenwoordigers en begon met te zeggen, dat hij het bijzon der prettig vond in Nederland te zijn aan gekomen. Over de kwestie-Westerling zeide hij: „Toen de actie van Westerling begon wa ren noch de T.N.I., noch de Nederlandse legerleiding daarop voorbereid. Ik mag het wel zo uitdrukken, dat zowel de T.N.I. als de Nederlandse legerleiding tekort zijn schoten. Deze laatste had verklaard, dat er geen Nederlandse soldaten zouden deser teren, doch de actie van Westerling in Ban doeng werd louter met deserteurs van het K.N.I.L. uitgevoerd. Het feit dat Westerling zich na interventie van de Nederlandse commandant terugtrok en hij geen acties in andere steden ondernam, doet mij de con clusie trekken, dat het geen ernstig geval was. Nu er tot nauwe samenwerking is be sloten tussen de Nederlandse en Indonesi sche autoriteiten (de heer Roem verwees naar de verklaring van de heren Hatta en Hirschfeld) meen ik. dat men de actie van Westerling niet ernstig moet opvatten. Een en ander zal in korte tijd zijn opgelost." Een andere vraag, die de Hoge Commis saris werd gesteld, betrof de wens van sommige deelstaten zich op te lossen in de R.I.S. De heer Roem antwoordde hierop, dal; de constitutie van de Verenigde Staten van Indonesië bepalingen bevat, die het vaststellen van het aantal deelstaten rege len. Het is altijd een brandend vraagstuk geweest hoeveel deelstaten er moeten zijn. Dit vraagstuk zal worden opgelost in over eenstemming met de constitutie en er is thans een federale wet in de maak, die als een van de eerste punten op de agenda van de eerste vergadering van het toekomstige parlement staat. Gemeenschappelijk communiqué Drs Hatta, de premier van de R.I.S., en dr. Hirschfeld, de Hoge Commissaris voor Nederland in Indonesië, hebben een meenschappelijk communiqué uitgegeven over de recente ordeverstoringen, die in West-Java plaats vonden. Het communiqué zegt dat tijdens besprekingen hun reeds eerder overeengekomen gedragslijn Dr. Schumacher komt met onthullingen „Alleen Westelijke tanks kunnen het voorkomen" BONN, 5 Februari (United Press) Dr. Kurt Schumacher, de leider der West- Duitse socialistische partij, betoogde van daag dat 600.000 communisten uit de Rus sische zóne de instructie hebben gekregen om op 28 Mei „Berlijn te veroveren". Hij zeide, dat slechts Westelijke tanks kunnen verhinderen, dat West-Berlijn in handen van de Russen valt, wanneer de „putsch" inderdaad plaats vindt. Dr. Schumacher deelde vandaag aan journalisten mede, dat zijn gegevens ge baseerd zijn op documenten, die uit de Russische, zone gesmokkeld zijn. Zeshon derdduizend leden van de zogenaamde vrije Duitse beweging uit de Oostelijke zóne zouden volgens hem voornemens zijn op Pinkster-Zondag naar Berlijn op te marcheren. Zij zouden alles volgens Schumacher gekleed zijn in uniformen doch slechts stokken als wapens met zich zich meedragen. Ook formaties van de Oost-Duitse politie zouden aan de „op mars" deelnemer». „De opmars naar Berlijn zal het teken zijn voor een nationale revolte", aldus zou uit de documenten van Schumacher blijken. Een der documenten geeft te verstaan, dat de „Pinkstermars" bedoeld is om „West-Berlijn te veroveren". Volgens Schumacher infiltreren communistische functionarissen op het ogenblik in West- Berlijn om de bodem voor de „operaties" rijp te maken. Op de vraag of deze „coup" gelijkenis zou verl-onen met de communistische staats greep van Praag 111 1948 zeide Schumacher: „De communisten volgen altijd dezelfde tactiek enjnaken nog altijd dezelfde fouten van de Bolsjewistische revolutie van 1917 in Rusland". De zeshonderdduizend betogers zouden, naar Schumacher zeide, vermoedelijk trachten het trein-, bus- en tramverkeer tot stilstand te brengen en vervolgens po gen het gemeentebestuur en de politie van West-Berlijn te overrompelen. „Het schijnt het systeem van de Russen te zijn Duit sers te gebruiken om die dingen door te drijven, die ze zelf niet kunnen bereiken zonder in moeilijkheden te geraken met de Westelijke geallieerden", aldus de socialis tische leider. Schumacher zeide, dat de regering van Bonn van het plan op de hoogte scheen te zijn en wees er op, dat kanselier Adenauer de kwestie te berde had gebracht in een onlangs plaats gehad hebbend onderhoud met Schumacher zelf. De Westelijke geallieerden, zo verklaarde Schumacher, zullen zich dienen te beraden over hetgeen te doen staat. Hij hoopte ove rigens, dat een uitgebreide publiciteit aan het communistische plan de Russen van gedachten zou doen veranderen. „Zij zou den het geheel kunnen afgelasten of in de plaats daarvan demonstraties in de Russi sche sector van Berlijn kunnen houden", aldus de West-Duitse socialistenleider, die verder nog mededeelde dat volgens het bestaande plan 200.000 leden van de „vrije Duitse jeugdbeweging" per trein naar de omgeving van Berlijn zouden worden over gebracht, terwijl de rest in diverse colon nes zou opmarcheren. bevestigd, welke een gecoördineerd hande len beoogt, teneinde zo spoedig mogelijk een halt toe te roepen aan de acties, welke een snelle en constructieve opbouw van de R.I.S. zouden kunnen belemmeren. Dr. Hirschfeld heeft nogmaals te kennen gegeven, dat de Nederlandse regering het betreurt, dat bij de jongste ongeregeldheden een aantal onder Nederlands commando staande militairen is gedeserteerd. Het grootste gedeelte van deze deserteurs heeft zich reeds dezelfde dag teruggemeld en sindsdien werden zowel door het apparaat van de R.I.S. als dcor het Nederlandse leger vrijwel alle resterende gedeserteerden ge vat. Allen zijn ontwapend en in gevangen schap afgevoerd. Het onderzoek naar hun gedragingen is reeds aangevangen. De Ne derlandse legerleiding heeft alle maatrege len genomen om herhaling van het gebéur de te voorkomen. Drs Hatta heeft tegenover dr. Hirschfeld zijn waardering uitgesproken voor de van Nederlandse zijde in deze ondervonden! medewerking. Geloofsbrieven overhandigd Vanmorgen om kwart over elf arriveerde Koningin Juliana op het paleis op de Dam in Amsterdam ten einde van de Zaterdag in Nederland gearriveerde Hoge Commis saris van Indonesië de geloofsbrieven in ontvangst te nemen. De Koningin werd verwelkomd door het Wilhelmus van de Marinierskapel, die tezamen met matrozen van het garnizoen in Amsterdam de ere wacht vormde. Enkele ogenblikken later klonken de eerste strofen van het „Wien Neerlands bloed" ter ere van minister Stik ker, die bij de ontvangst aanwezig was. Om vijf minuten voor half twaalf zwaaide de auto van mr. Mohammed Roem het plein op. De Hoge Commissaris was vergezeld van zijn plaatsvervanger mr. Djoem'nana en zijn secretaris, Sodjono, tevens bevond zich in zijn auto de ceremoniemeester jhr. D. G. de Graaff. Nadat het „Indonesia raja" was gespeeld, inspecteerde mr. Roem de erewacht. Mr. Mohammed Roem heeft vanochtend een officieel bezoek gebracht aan de minis ter van Buitenlandse Zaken, mr. Stikker. VERRASSING VOOR SURINAME Aan de regering van een land in opbouw worden bijzondere eisen gesteld van moed, beleid, verbeeldingskracht en zin voor de realiteit. Zij moet in de aanvang werken met tekorten op velerlei gebied. U kunt er verzekerd van zijn, dat de Nederlandse regering bereid is te doen wat in haar ver mogen ligt, om u de bijstand te verlenen, die u nodig zult oordelen. Het Nederlandse volk, dal zich door banden van eeuwen ver bonden weet met uw mooie land, leeft mee met uw noden en vreugden. Ten bewijze zij het mij vergund u een tweetal brieven te overhandigen van het Wilhelmina-fonds en de L'NAC, waaruit blijkt, dat Suriname kan beschikken over bedragen van 675.000 en 115.000 Nederlandse guldens voor me dische voorzieningen en jeugdzorg-. Deze verrassing bevatte de rede van Begroting van „Oorlog" op losse schroeven Indiening nieuw budget noodzakelijk De minister van oorlog heeft aan de voorzitter der Tweede Kamer bericht, dat het door verschillende omstandigheden noodzakelijk is gebleken, niet alleen de ontwerp-begroting voor 1950 van het mi nisterie, doch ook de nog niet ingediende derde suppletoire begroting voor 1949 zeer ingrijpend te wijzigen. De hoofdoorzaken van de ingrijpende wijzigingen zijn gelegen in het verloop van het Indonesisch conflict, waarvan een zeer versnelde repatriëring en demobilisatie van de militairen van de Koninklijke land macht het gevolg waven en in de R. T. C.-overeenkomst, waaruit is voort gevloeid, dat de kosten van de Ko ninklijke landmacht in Indonesië na 1 Januari 1950 zij het dan ook onder zeker voorbehoud volledig ten laste zullen komen van de rijksbegroting. Vervolgens heeft de devaluatie invloed op de ramin gen voor nagenoeg alle materiaalaanschaf fingen. Ook moet rekening worden gehou den met de financiële gevolgen, welke zul len voortspruiten uit de thans definitief vastgestelde lijst voor het „Fiscal year 1950" van door de Verenigde Staten van Amerika op lend-lease te verstrekken goe deren en tenslotte de militaire maatregelen, welke door de regering met betrekking tot Nieuw Guinea worden getroffen. De minister van Oorlog heeft in ovei'leg met zijn ambtgenoot van financiën op dracht gegeven om met de grootste spoed een geheel herziene begroting 1950 voor te bereiden en het is te verwachten, dat deze in de loop van Februari gereed zal komen. Twee kinderen door het ijs gezakt Tij^pns zijn surveillance Zondagmiddag op de Schalkwijkerweg hoorde een agent van politie iemand om hulp roepen. Hij begaf zich naar de Schalkwijkerbrug en zag dat een man bezig was met een reddings- haalc een jongen, die in het Spaarne lag. op de kant te trekken. De agent ging plat op de grond liggen en kon de jongen, die de reddingshaak vasthield, aan zijn linkerpols vastgrijpen en op de kant trekken. Later bleek, dat de jongen om een op de hoek SchalkwijkerbrugKorte Heren- vest staande kiosk was gehold en was uit- [egleden. Zaterdagmiddag zakte een driejarig knaapje in de Raamsingel ter hoogte van de Gedempte Raamgracht, door het ijs. Een onbekend gebleven man heeft het jongetje weer op het droge gebracht. Het kind on dervond geen nadelige gevolgen van het koude bad. Prins Bernhard, die hij Zondagavond na zijn aankomst in Paramaribo voor de Sta ten van Suriname hield. De Dakota van de Prins, die terugkeerde van zijn vierdaags verblijf in Venezuela, was tegen het invallen van de duisternis, door tegenwind en bewolking enige uren later dan werd verwacht, op het vliegveld „Zanderij" geland, waar de hoge bezoeker werd verwelkomd door de gouverneur van Suriname, de heer Van der Schroeff en enkele andere autoriteiten. Op de 45 kilometer lange weg viel de duisternis snel in. Bij een missiepost en en kele Hindostaanse centra stonden nog enige groepjes wachtenden bij erepoorten, van wie enige met lantaarns in de hand. Aan de grens van Paramaribo werd de Prins welkom geheten door de stadscom- missaris, Robles de Medina, en toegejuicht door de menigte. Langs de straten op weg naar het paleis van de gouverneur stond een wuivende en juichende menigte. De voorzitter der Staten heeft in zijn dankwoord uiting gegeven aan zijn vreugde over het prinselijk bezoek en het blijk van medeleven van het Nederlandse volk. „Niettegenstaande de moeilijkheden op staatkundig terrein, blijft Suriname in rijks verband onder het Huis van Oranje", zo besloot de heer Van der Schroeff zijn rede. Mr. Fockema Andreae naar Indonesië Met het lijntoestel naar Djakarta is Za terdagavond de Nederlandse staatssecreta ris van Oorlog, mr. W. H. Fockema Andreae, naar Indonesië vertrokken. Het doel van zijn reis is de overgangs- voorwaarden van het personeel van het KNIL naar de Nederlandse strijdkrachten en naar die van de RIS in orde te maken. De onzekerheid bij de KNIL-mensen moet worden weggenomen. De soldaten moeten weer vertrouwen in de overheid krijgen. Westerling wekt de schijn op te komen voor de mensen van het KNIL en het is onze taak te tonen, dat wij wel voor hen zullen zorgen", aldus verklaarde mr. Fockema Andreae. Een ander deel van de problemen, die de onderstaatssecretaris van oorlog in Dja karta zal ontmoeten, betreft de terugkeer van de troepen naar Nederland. Door het inschakelen van niet minder dan twintig buitenlandse troepenschepen, waaronder het Franse 30.000 ton metende s.s. „Pas teur", dat op 24 Februari in Amsterdam zal aankomen, is het mogelijk in de maand Februari en in de drie daarop volgende maanden 10.000 man troepen per maand in het vaderland terug te brengen. Te Bosch en Duin is op 79-jarige leef tijd overleden dr. H. Cannegieter Tzn., oud rector van het eerste stedelijk gymnasium te 's Gravenhage. MINDER BEWOLKING Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond, opgemaakt te 10 uur: Wisselende bewolking met aanvanke lijk nog enkele verspreid optredende buien, maar later overwegend droog weer. Krachtige tot matige Westelijke wind. Iets lagere temperaturen. 7 Februari: Zon op 8.11 uur, onder 17.38 uur Maan op 23.59 uur, onder 9.54 uur Hoog en laag water in I.Tmuiden Maandag 6 Februari: Hoog water: 6.08 en 18.22 uur. Laag water: 1.50 en 14.13 uur. Dinsdag 7 Februari: Hoog water: 6.48 en 19.04 uur. Laag water: 2.29 en 14.53 uur.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 1