in Mei gaat de eerste machine ai naar Beverwijk Taxi? Bel 1.2.3.4.5 Kort en Bondig De verdwenen formules Dinsdag 7 Februari 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant 4 Beynes komt in de verhuizingssfeer Opening der nieuwe fabriek in November NEGEN MAANDEN NOG scheiden de firma Beyens van het trotse moment waarop in begin November het nieuwe fabriekscomplex in Beverwijk geopend wordt: negen maanden die welbesteed zullen en moeten worden, want de vier grote gebouwen van deze wagonfabriek zijn nu nog vol van de vonkenschijn der lasapparaten en het rumoer van de op bouw. In Juli wordt echter al begonnen met de verhuizing van het Haarlemse Sta tionsplein en de Kleverlaan naar de Be- verwijkse Munnikenweide. In Mei zal zelfs de eerste houtbewerkingsmachine reeds arriveren in de hal waar de timmerlui en de stoffeerders de rijtuigen van Beynes zullen tooien met de vaardigheid hunner handen. Die houtbewerkingshal is namelijk als eerste klaar gekomen. De lasser in het aan gebouwde ketelhuis kan zijn steekvlam doven en in de metaalbouwhal gaan assis teren. Daar zullen in de voorzomer de ar beiders al intrekken en als er een half jaar verhuisd is kan de firma J. J. Beynes eindelijk de vlag hijsen: in November opent het nieuwe bedrijf officieel zijn poorten. Theoretisch: geen stoornis Theoretisch hoeft de productie door de omvangrijke verhuizing niet te stagneren. Alles is bij voorbaat zo uitgekiend dat er geen tijd verloren gaat maar in de prak tijk zullen er natuurlijk kleine strubbe lingen komen. Er wordt straks in het oude Haar lemse bedrijf in twee ploegen gewerkt, zodat de fabriek op haar productie schema vooruitloopt en de gëwonnen tijd kan benut worden voor de over brenging der apparatuur. „Goedkoper" en „gemakkelijker" zullen de twee eerst-merkbare resultaten van de verhuizing zijn: Beynes' productie zal niet merkbaar stijgen maar de bekrompen fa- brieksruimte in Haarlem waar vaak „in de hoogte" gewerkt moest worden, kan door de winst van 15 aan grondopper- vlakte geheel over de vloer worden „uit gesmeerd". Tien hectare industrieterrein zijn ver vuld van de drift, die naar de voltooiing jaagt: volgens de bestektekeningen moet de aannemer het kolossale werk op de eerste Augustus opleveren en als alles zo blijft lopen als nu, zal die datum aange houden kunnen worden. De 650 arbeiders en de 100 man kantoorpersoneel gaan ge leidelijk „over" en met hen worden de machines, die nu een waardig dak boven het hoofd krijgen (na de bevrijding moes ten zo goed als alle machinerieën worden vernieuwd als gevolg van de daaraan voorafgaande interesse der bezetters) bij kleine gedeelten overgebracht. Volgend jaar rolt elke dag een nieuwe wagon de Beverwij kse fabriek uit. Regering bestelt Fokker S 11 toestellen voor de opleiding Ten behoeve van de opleiding voor vlie gers heeft het ministerie van Oorlog de eerste seriebestelling op 25 vliegtuigen van het type Sll bij de Fokkerfabriek ge plaatst. 'De Fokker Sll is een modern drie-persoons-, èènmotorig opleidings vliegtuig" met zitplaatsen voor instructeur en leerling naast elkaar. Dit Nederlandse vliegtuig geniet ook in het buitenland be langstelling en onderhandelingen over buitenlandse opdrachten zijn gaande. HET A.B.C.-CABARET. HetA.B.C.-cabaret onder leiding van Wim Kan en Corry Vonk geeft op Zater dag, Zondag en Maandag voorstellingen in de Haarlemse Schouwburg van het jong ste programma „Meester A.B.C." De voor naamste medewerkenden zijn: Corry Vonk, Sophie Stein, Pam Henning, Wim Kan, Cruys Voorbergh, ^hris Baay en de pianist componist Cor Lemaire. Het Buitengewoon Onderwijs te Haarlem Ook een Protestants- Christelijke school Bekend is dat Haarlem drie scholen voor buitengewoon lager onderwijs heeft, twee openbare en één U.K. Het is reeds enige jaren geleden dat het gemeentebestuur medewerking toezegde om ook te komen tot stichting van een Protestants-Christelijke school. Het was evenwel moeilijk om daarvoor schoolruimte te vinden. Er zijn verschillende oplossingen gezocht, maar een bevredigend resultaat werd niet bereikt. Het laatst werd gedacht aan de school aan de Bakenessergracht, maar ook daarvan is tenslotte afgezien. Er wordt thans plannen uitgewerkt voor een nieuw schoolgebouw in Haarlem- Noord. Nutsspaarbank In de maand Januari is bij de Nutsspaar bank te Haarlem ingelegd een bedrag van 979.195.19, waaronder via de Ophaaldienst 41.896.79 en bij de afdeling Jeugdspaar- bank 3.346.93. Terugbetaald werd 670.783.68. Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 567. Daarnaast hebben zich 1Ö8 nieuwe deelnemers bij de Jeugdspaar- bank aangemeld. Op 31 Januari 1950 bedroeg het totale aantal inleggers 64.278 met een tegoed van 7 24.674.259.89. AMSTERDAMSCHE RIJTUIG MIJ. (Adv.) Burgerlijke stand HAARLEM, 6 Februari 1950 GEHUWD: 6 Febr., J. H. Dijkema en A. E. M. Luitjens; A. Heinen en A. M. Aronds. BEVALLEN van een zoon: 3 Febr., C. M. van WilligenburgHupkens; 4 Febr., A. M. van Leeuwen—Pollie; H. van AbsStaver- man; G. A. MeijHak: 5 Febr., G. M. Wal schotde Jong; E. WolffWaagmeester; C. A. M. Diebenvan der Helm. BEVALLEN van een dochter: 2 Febr. M. E. A, TruijensPfeil; 4 Febr., T. BakkerDo ves; A. L. E. de Hullu-Krijn; 5 Febr., M. M. de GraaffBelleman; M. SmitVisbeen. OVERLEDEN: 2 Febr.. N. BrouwerSlag boom, 79 j., Gen. Cronjéstraat; 3. Febr. G BekkeringMulder, 83 j., Bloemhof straat; 4 Febr, J ZoeteliefSteeman, 85 j., Indische- straat; 5 Febr. A. C. Duiverman, 1 m., Pala- medesstraat. Van de „toren" op het ketelhuis af ziet men het gebouwencomplex van Beynes: links het kantoorgebouw en rechts de beide fabriekshallenwaarvan de achterste voor de metaalbouw en de tweede voor de montage gebruikt zal worden. AMATEURTONEEL „Vliegersvrouwen" „De Ramplaanspelers" onthaalden hun buurtgenoten Zaterdag en Zondag op een voorstelling van het toneelstuk „Vliegers vrouwen" door Henk Bakker en W. van Veenendaal, dat reeds dikwijls heeft bewe zen vele hoedanigheden te bevatten, die bij vertolking door amateurs tot aanvaard bare resultaten leiden. Ook nu volgden de toeschouwers de gebeurtenissen met war me belangstelling, maar toch bezat de op voering niet die moeilijk onder woorden te brengen kwaliteiten, weike in de laatste tijd enige comedies aan zulke onmisken bare en hoopgevende successen hebben geholpen. Men verving namelijk de losse, soms wat al te losse toon van deze blij spelen door een te zorgvuldig bewaarde gewichtigheid-in-mineur. Er stak te wei nig hoogteverschil in de gebruikte zinnen om er eenwezenlijke spanning in te kun nen leggen. Vandaar misschien dat Ab van Deelen, die met thans goed beheerste vrijmoedig heid de overigens oijzonder kansrijke rol van de nogal vervelende amoureuze huis vriend vervulde, dubbel de aandacht trok door zijn levendig optreden, al liet hij vele mogelijkheden ongebruikt. Carla van Dee len had de charge gerust iets verder mogen doordrijven in de richting van het mon- dain-sportieve. Met de vliegtxiigfabrikant had Cees Stroosnijder al heel weinig moeite. Het in de aanhef gesignaleerde bezwaar verzwakte althans in het gedeelte voor de pauze dat ik heb kunnen bijwonen vooral de niettemin geenszins onvoldoende prestaties der hoofdspelers. Jos Koning van der Zande beschikte wel over de eigenschappen en de gevoelige trant, die de liefkozende bijnaam „schooiertje" recht vaardigden, doch liet te veel haar emoties aan haar woorden voorafgaan in plaats van daaruit blijken. Haar toast in het tweede bedrijf miste nuancering. Dit geldt in mindere mate cok voor Herman Langer- veld, die haar echtgenoot de aviateur Jimmy Adler wat grof en zwaar belichaam de. Daardoor waren de conflicten er al, eer zij werden uitgesproken en bleef de boeiende wisselwerking van actie en reac tie achterwege. Jaap Oosterling had de oude zeekapitein veel bontiger en vooral luchtiger aan de conversatie moeten laten deelnemen. Hij remde het tempo in dit spel, dat nota bene handelt over snelheid en recordrazernij. Men zal in het vervolg bij dergelijke stukken waarin de ernst overweegt, die men zeker aan kan, de tekst grondiger dienen te .ontleden, tenein de de accenten doeltreffender te kunnen plaatsen. Laat men verder eens van be roepsacteurs in de schouwburg gaan af kijken hoe men op het toneel moet omhel- :n! Nog een bijkomstige opmerking tot slot: het is wel aardig om allerlei geluidseffec ten toe te passen, maar men zou er toch verstandig aan doen die iets scherper af te stemmen op de voor het publiek zicht bare gebeurtenissen. Nu dwong men bij voorbeeld één der speelsters een auto na te wuiven, waarvan zij de bestuurder nog geen seconde tevoren binnenskamers de hand had gedrukt'. DAVID KONING „Het hoedje van Marius" Het blijspel „Het hoedje van Marius", door R. Feenstra, is een soort ode aan het brave burgermans-geluk, een verheerlij king van de oud-Hollandse deugden als huiselijkheid en zakengeest. In het begin doet iedereen alles verkeerd, in het tweede bedrijf komt men geleidelijk tot beter in zicht en in het laatste tafereel zijn alle partijen aan één tafel verenigd om (want het is Oudejaarsavond!) gezamenlijk van de appelflappen te gemeten. Al die beke ringen tot beter leven, hoe goed ook be doeld, werken een beetje irriterend op den duur. Het toneel berust weliswaar voor een groot deel op vereenvoudiging, maar deze kan in een bui van oppervlakkig op timisme ook te ver worden doorgedreven en dat gebeurde in dit stuk, dat overigens talrijke gemakkelijk te realiseren speel- kansen biedt. In het tweede bedrijf komt een volstrekt overbodige dronkemans scène voor, die beter geschrapt had kun nen worden. Gisteravond werd deze comedie in hotel De Leeuwerik ten tonele gevoerd door de toneelclub „G.G.G.D.", onder regie van de stuwende kracht van deze personeelsver eniging, de heer J. Regter, die zelf een uit bundige maar daarom niet minder mar kante vertolking van de eenvoudige, rond borstige warenhuis-eigenaar gaf, daarin voortreffelijk bijgestaan door zijn echtge note, die met haar warme humor veel kleur aan het spel verleende. De prestaties der anderen er waren drie debutanten bij stonden weliswaar op een lager plan, doch wekten niettemin de volle belangstel ling van het vriendelijk gezinde publiek. Er werd veel en hartelijk gelachen. Het eerste bedrijf was verreweg het zwakste. Het leek wel of de spelers de juiste toon niet konden vinden. Doch daar na ging het in stijgende lijn. Zeker niet on genoemd mag blijven de heer P.. Hijnen, die aan de rol van Marius, eerst als pan toffelheld, later als reddende engel, veel komische effecten ontleende. De grootmoe der zag er wat jong uit voor haar leeftijd. Mejuffrouw G. Klay kwam na een zwakke inzet werkelijk heel aardig voor de dag als de oudste dochter. Op de voorste rij én. in de zaal zagen wij vele bewoners van het Gemeentelijk verzorgingshui^ voor ouden "van dagen, die hun plezier in de opvoering duidelijk ken baar maakten. Vanavond kunnen de Rijks ambtenaren van een herhaling van deze voorstelling genieten. De aankleding van het toneel mag wederom geprezen worden. DAVID KONING In een woning aan de Kruisweg" heeft Maandagmorgen een binnenbrandje gewoed. Een houten balk, welke zich op de eerste étage in de voorkamer onder een open haard bevond, was door oververhitting gaan smeu len. De brandweer heeft het brandje ge blust door de balk te verwijderen. Veertig jaar Snelverband Bijna 18.000 personen werd eerste hulp verleend Op 2 Maart zal het veertig jaar geleden zijn dat de eerste hulp-vereniging „Snel verband" werd opgericht. Het was in 1910 een twaalftal ingezetenen die de noodzaak inzagen om bij straatongevallen in onze gemeente deskundige hulp te verlenen. Hun aantal groeide gestadig, zodat op het ogenblik tweehonderd dames en heren hun menslievende taak vrijwillig verrichten. In de loop van deze veertig jaar werd aan 17.818 personen, die door een ongeval waren getroffen, hulp verleend. In'* de oorlogsjaren waren de leden ingeschakeld bij de Luchtbescherming en een groot aan tal leden was tot de illegale Bijzondere Ge neeskundige Dienst toegetreden. Vele sport en andere verenigingen roepen regelmatig bij hun bijeenkomsten of wedstrijden de hulp van de vereniging in. Met drie andere hulpverenigingen vormt Snelverband de Ongevallendienst. Ook op ander terrein wordt verdienste lijk werk verricht. De bekende boottoch ten voor lichamelijk gebrekkigen vormen sinds 1926 een jaarlijks hoogtepunt voor onze misdeelde stadgenoten. Snelverband verheugt zich steeds in de belangstelling' van de Haarlemse medici. Haar ere-voor- zittei", dr. W. B. Smit-, directeur G. G. en G.- dienst en de medischleider arts J. M. Segaar staan de leden steeds met raad en daad terzijde. Van de oprichters is de heer N. Hartog nog steeds aan de vereniging verbonden. Het jubileum zal worden herdacht in de jaarvergadering op 2 Maart; op 4 Maart zal het bestuur recipiëren in hotel Lion d'Or. Een feestavond in het gebouw van de H.K.B. zal het slot zijn van de jubileum viering. Verkeersongevallen Op de Kruisweg stond Maandagavond rechts van de weg een auto geparkeerd. De bestuurder opende zonder voldoende op te letten het linkerportier juist op het ogen blik, dat een andere auto, komende uit de Kenaustraat en linksaf de Kruisweg op rijdende, passeerde. Het portier van de geparkeerde auto werd aangereden en daardoor licht beschadigd. De bestuurder van de andere auto, die na de aanrijding was doorgereden, is door een motoragent achtervolgd en staande gehouden. Hij bleek onder invloed van alcoholhoudende drank te verkeren en was niet in het bezit van een rijbewijs. Maandagmiddag is op de hoek Juliana- laan-Regentesselaan een aanrijding ge beurd tussen een vrachtauto met aan hangwagen, een personenauto en een truck met oplegger. De truck met oplegger reed op de Juli- analaan in de richting van de Zijlweg. Op de hoek van de Regentesselaan wilde de bestuurder voorrang verlenen aan de vrachtauto met aanhangwagen, welke op de Regentesselaan in de richting van de Julianalaan reed. De remmen weigerden echter, doordat, zoals later bleek, de slang van cle luchtdrukrem door midden was gebroken. De truck reed tegen de linkef- voorzijde van de vrachtauto en vervolgens, daar de bestuurder nog" naar links trachtte uit te wijken tegen een op de Julianalaan geparkeerde auto. Van de vrachtwagen werden het linker- voorspatbord en de linieer treeplank inge deukt, de personenauto werd aan de lin kerzijde zwaar beschadigd. Op de hoek KruisstraatNieuwe Gracht is een motorrijder, die met een snelheid van ongeveer 40 km per uur op de Kruis- brug in Zuidelijke richting reed met een vrachtauto, welke op de Nieuwe Gracht in Oostelijke richting reed in botsing geko men. De oorzaak was, dat de motorrijder aan de voor hem van rechts komende vrachtauto geen voorrang verleende. Hij reed tegen de linkerzijde van de vracht auto aan en viel op het wegdek. Door de aanrijding kreeg hij een wond van onge veer 4 cm boven het linkeroog. De motor werd aan de voorzijde zwaar beschadigd. Op Maandagmorgen om halfelf reed op de Julianalaan in Overveen een vracht auto in de richting van de Militaireweg. Toen de bestuurder de hoek van de Bloe- mendaalseweg naderde kwam van links een personenauto met aanhangwagen, welke in de richting Bloemen daal reed. De bestuurder van deze auto trachtte door krachtig remmen een aanrijding te voor komen, doch door de vaart gelukte dat niet. De personenauto werd ernstig be schadigd en moest worden weggesleept. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. GED. OUDE GRACHT 53 - TEL. 13763 tegenover de kerk "Wij geven U een betrouwbaar advies bij de aankoop van Uw STOFZUIGER Betaling in overleg (Adv.) Sf. Vincentiusvereniging viert het eeuwfeest Plannen voor een tentoon stelling en fancy fair Het bestuur van de Sint Vincentiusver eniging heeft een commissie samengesteld, die plannen ontworpen heeft om het hon derdjarig bestaan van de vereniging te vieren. In het comité hebben zitting de heren E. Kersholt, voorzitter; E. Schlat- mann, vice-voorzitter; mr. J. Geukers, secretaris; J. Brüning, tweede secretaris; Th. Verhoeven, penningmeester, en M. Müringer, tweede penningmeester. De be doeling is van 21 tot en met 30 April in alle zalen van het Concertgebouw een ten toonstelling", waaraan een fancy-fair is verbonden, te houden. Voor Zondag 7 Mei staat de officiële herdenking op het pro gramma. Des morgens draagt mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem in de Sint Jozefkerk aan de Jansstraat een pontifi cale mis op. In dit kerkgebouw is de ver eniging honderd jaar geleden geslicht. In het Concertgebouw wordt des middags een bijeenkomst gehouden, waaraan de Haar lemse Orkestvereniging medewerking ver leent. Wat de tentoonstelling en fancy-fair be treft zij medegedeeld, dat de kunstenaar Levinus Tollenaar opdracht is gegeven ont werpen te maken voor de inrichting van de tentoonstelling. Tijdens de voorbereidende werkzaamheden heeft het comité reeds grote medewerking ondervonden. Vele firma's zullen exposeren. Ook zeggen ker misexploitanten steun toe. De bedoeling is een sfeer te scheppen van .Haarlem in vroegere eeuwen. Óok bij de inrichting van attracties zal daarmee rekening worden ge houden. In de loop van de maand Maart zal de jeugd ingeschakeld worden. Jongens en meisjes wordt verzocht te collecteren. Voorts wordt een loterij gehouden, waar voor de minister van Justitie toestemming heeft verleend. Voor de herdenking is een erecomité ge vormd, waarin onder anderen zitting heb ben mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haar lem; mr. P. O. F. M. Cremers, burgemees ter van Haarlem, en ir. P. C. van der Heyden, voorzitter van de bijzondere raad der Sint Vincentiusverenigingen. Jubileum dansschool Schroder In het Concertgebouw is het echtpaar Schroder gehuldigd ter gelegenheid van het vijf en twintigjarig bestaan van de dansschool Schroder. De heer W. S. Schro der begon in 1925 met het geven van lessen in gebouw „Rosenhage". Later kwamen de leerlingen in de schermschool aan de Raamsingel bijeen en in 1936 opende de jubilaris op deze singel een instituut. In de loop der jaren hebben vele Haarlem mers dansles van hem ontvangen. Op de jubileumavond hebben de heer en mevrouw Schroder van vele zijden blijken van belangstelling ontvangen. Namens de leerlingen werd een adresseermachine aangeboden. Aan de feestavond werkten mee de „Broadway Serenadei's", het „Radio Ster orkest" en de „Rhythm Collegians" en de „Wama's". Leerlingen voerden in Biede- meier's costuums oude Franse en Duitse dansen uit. Ook stonden demonstraties van nieuwe dansen op het programma. Amusements-muziekfestival met ruim 250 deelnemers Voor het door de Haarlemse amuse mentsvereniging „De Melodisten" georga niseerde „Muziekfestival 1950" zijn zoveel aanmeldingen binnengekomen, dat het bestuur een selectie heeft moeten toepas sen. De avond wordt gehouden op Zater dag. 11 Februari in de grote zaal van het Krelagehuis onder het motto „Amateurs zetten hun beste beentje voor". Er zijn wisselbekers, lauwertakken en medailles beschikbaar gesteld. Deelnemers aan de wedstrijd voor klei nere ensembles zijn: The Kileaua Hawai- ians uit Rotterdam, het kwartet Venezia uit Den Haag, The Royal Hawaiians uit Haarlem, het mondorgel-trio The three Gunfields uit Beverwijk, de Haarlemse Hawaiianvereniging en het cowboy-kwar tet The Western Four. In de klasse voor grote amusements-or- kesten dingen mede: Het N.S.F.-orkest uit Hilversum, het Beverwijks Accordeon orkest, liet amusements-orkest Amicitia uit Utrecht, de Haarlemse Hawaiian-ver- eniging en het amusements-orkest van Nieuwe Niedorp. Verder zullen zich de volgende dansor- kesten laten horen: The Liberators uit Hilversum, The Melodians uit Zaandam, De Flierefluiters uit Wageningen, The Vel- no's uit Velsen en De Narren uit Haarlem. In totaal zijn er meer dan 250 deelnemers, waaronder ook een aantal solisten-. Actie in Amsterdamse haven tegen Amerikaans© wapensendingen Evenals in Rotterdam is thans ook te Amsterdam een „Haven-comité" gevormd, dat wil bereiken dat de havenarbeiders zullen weigeren het binnenkort te ver wachten Amerikaanse oorlogsmateriaal te lossen. Gisteren heeft de politie van het bureau Kattenburgergracht in het havengebied een viertal spandoeken in beslag genomen met de leuze „Lost geen wapens". Een groep vrouwen liep met deze doeken, juist op de tijd dat de havenarbeiders naar huis keerden. Een vrouw werd meegenomen naar het bureau, doch is, na verhoord te zijn, heen gezonden. HAARLEM EN OMGEVING De uitbetaling" van f 1 als compensatie voor kolen-prijsverhoging zal Woensdag 8 Februari geschieden op de postkantoren te Haarlem aa-n hen wier namen beginnen met Sche tot en met SI. De heer en mevrouw J. W. Verbeek- Van Meeteren, Tweede Zuid-polderstraat 18, hopen 22 Februari de dag te vieren, waarop zij zestig jaar geleden in het huwelijk zijn getreden. In de olieraffinaderij aan de Spaarn- damseweg te Haarlem viel een twee en vijf tig-jarige arbeider van een trap. Tijdens zijn val greep hij zich vast aan een drijfriem van een in werking zijnde machine, waardoor hij schaafwonden aan zijn rechterarm en hand opliep. Reorganisatie Departement Buitenlandse Zaken -Naar wij vernemen heeft minister Stik ker in de heden gehouden vergadering van de vaste commissie uit de Tweede Kamer voor buitenlandse aangelegenheden mede deling gedaan over de x-eorganisatie van Zijn departement. Totdat in April definitief beslist wordt over zijn functie bij de O.E.E.S. staat hij een tijdelijke regeling voor en wel thans door de -benoeming van een staatssecreta-- ris naast wie in April een tweede staats- secretaris of een minister zonder porte feuille zal worden benoemd. H. Willems overleden Bekende figuur in Christelijke vakbeweging Na een ernstige ziekte is Maandagmor gen ovei'leden de heer H. Willems, beheer der van het vacantieoord van het Christe lijk Nationaal Vakverbond te Putten. De heer Willems werd in 1900 te Nijver dal geboren en werkte reeds op zijn der tiende jaar in een textielfabriek. In 1936 trad hij toe tot de Christelijke textielar- beidersbond. Lange tijd was hij voorzitter van de grote afdeling Nijverdal. In 1935 werd hij benoemd tot comman dant van het kamp Eerde der Centrale voor werklozenzoi-g. Hij bleef de leiding daarvan houden toen het in 1940 een kamp werd voor moeilijk-opvoedbare jeugd. In 1943 werd het kamp in gebruik gegeven aan de Hitlerjugend, waarop Wil lems vertrok naar Oosterwolde, waar hij weer de leiding nam van een kamp, dat het centrum werd van het verzetswerk in Frieslands Zuid-Oosthoek. In Juli 1945 ging hij weer terug naar Eerde, nu voor de huisvesting van de opleiding voor varens gezellen: In 1948 trad hij in dienst bij de Christelijke vakbeweging. Belgische Spitfire verongelukt Maandagmorgen is een Belgische Spit- fii'e van de basis Koksijde op 200 meter afstand van dit vliegveld neergestort. De inzittende luitenant-vliegenier kwam hier bij om het leven. Volgens ooggetuigen startte het vliegtuig normaal. Toen het evenwel hoogte had gekregen geraaide het in een vrille en stortte neei\ SCHEEPVAART Alkaid, R'damBuenos Aires 6 Febr. van Ratones. Annenkei-k, R'dam-Sydney pass. 6 Febr. Stromboli. Atlantis, 6 Febr. van Djakarta naar A'dam. Blitar, New York—Java pass. 6 Febr. Kaap Bon. Con-gostroom, Lagos—A'dam 6 Febr. te Le Havre. Dorsetshire, DjakartaA'dam 6 Febr. in Rode Zee. Empire Brenit, DjakartaA'dam 6 Febr. van Aden. Garoet, DjakartaR'dam 6 Febr. 120 mijl O. Malta. Hestia, A'dam—Curagao pass. 6 Febr. Port land. Joh. van Olderibamevel-t, DjakartaA'dam 6 Fe-br. van Aden. Kota Agoeng, DjakartaR'dam 6 Febr. pass. Ouessanit. Modj-okerto, R'-damDjakarta 7 Fber, te Singapore. Rijnland, Buenos AiresA'dam 6 Febr. Las Palmas. Soestdijk,' DjakartaNew York 6 Febr. van Penang. Sommelsdijk, 5 Febr. van Singapore naar Djakarta. Tabinta, Djakarta—A'dam verw. 7 Febr. te Suez. TaLisse, JavaA'dam 6 Febr. te Liverpool. Tjipanas, Djakai-taSydney 6 Febr. van Fre- mantle naar Adelaide. Van Riemsdijk, DjakartaSoerabaja 6 Febr. van Semarang. Zuiderkruis; Djakarta-R'dam 6 Febr. 15.30 van Aden. Amstelland, A'dam.Buenos Aires 3 Febr. te San-tos. Arendsdijk, New York-Buenos Aires 6 Febr. te Trinidad. Gai-oet, pass. 7 Febr. 17 uur Malta. Indrapoera, 4 Febr. te Makassar v. Soerabaja. Kota Agoeng, pass. 6 Febr. 16 uur Ouëssant DjakartaR'dam 8 Febr. 1 u. a. d. Hoek verwacht. Maasland, Buenos Aires-A'dam 6 Febr. v. Las Palmas. - Polyphemus, A'damDjakarta 6 Febr. te Penang, Tabinta, DjakartaA'dam 7 Sept. te Suez. Volendam, 5 Febr. van Noumea 17 Febr. te Djakarta verwacht. Waterman, R'dam-Djakarta pass. 6 Febr. 15 uur Finisterre. FEUILLETON door Mevr. I. M. C. Bi|leve!d-Celinck 32) Van je baas? vroeg de vreemde snij er, onverschillig. Welnee. Van me coach. Hij was niet lekker, Die vent zit me anders constant achter me vodde. Ben je ook in de sport? Nee? Nou, dan ken je je het ook niet in- denke. 't Is niet altijd een lolletje hoor, om kampioen te weze!" George Boontjes, met een plotselinge op waartse beweging van het hoofd, gooide zijn kuif naar achteren. Ik dacht anders dat je een reuze leventje had", meende de ander, met de onwetendheid van de outsider, „Gx-atis con sumptie en mooie prijze. En af en toe een reisje. Nou, dat zou mijn wel lijke! Jij hebt een reisje naar Denemarken gemaakt heb ik in de krant geleze. Ja. maar dat 's óók niet alles, repli ceerde Sjors, die zeker een droeve dronk had van zijn drie biertjes, „da's óók maar havermout bij je ontbijt en no-smoking en 's avonds om nege uur naar bed! Ja, 't kampioenschap was fijn natuurlijk. En toen hebbe we een avond gehad.nou!! Mooie meisjes! In Kopenhagen? Nee. Aarhuus. Een reuze zwembadje daar. Alles eerste klas. Ja, daar heb ik geen verstand van! Ik was me Zaterdags in een kommetje! Ik heb nog nooit van Aarhuus gehoord. Heb je daar ook hotels? Nou en of! Fijne hötels! Continental logeerden we. Stromend koüd en warm water. En een telefoon naast je bed! Niet dat ik daar iets aan had naturlijk. Ik kan geen Deens! Maar je praatte toch met de meisjes? Ja, maar da's niet Deens. Da's inter- nasjenaal! De man met het rode gezicht grinnikte. Nóg een biertje, Sjors? vroeg hij, nou je coach niet lekker is? Ja, da's goed, zei de ander, maar dan op mijn koste Ik heb toch alles gratis. Hij grinnikte ook. Ben je alleen vrij op Zondagavond? vroeg de rode, of ook op Zaterdagavond? Ik ken beter op Zaterdagavond, zie je. Kenne we nog eens een potje make. Je speelt goed. Op Zaterdagavond trainen we. Tot half nege in de Sportfondse. En dan kome de meisjes er dikwijls bij en gaan we een bioscopie pikte. Soms wel lollig, hoor! Maar altijd hetzelfde wil ik niet. Gisterenavond was me coach óók al niet lekker. Toen ben ik hem gesmeerd. Gesmeerd? Nou, je ken toch wel een meissie hebbe zonder bioscoop? Dat meissie van mijn heb een moeder as een drommedaris. Ik geloof dat die het op d'r zenuwe zou krijge als haar dochter na zoixsondergang de deur uitging. Nou, en wat doe je dan, hè? As Mohammed.... hoe is 't ook al weer As Mohammed niet naar de berg komt, komt de berg naar Mohammed, besliste de vreemde snijer en wipte de laatste inhoud van zijn glas onder de tan denborstel naar binnen. Juist. En ik kwam daar daix ook. 't Is een gladde, die Betsie! En een knappe meid! Die krijgt het zo gauw niet op haar zenuwe! 's Middags heb ik haar een briefje in de hand gestopt, zo aan de deur, zie je. Ik vroeg of ze ook pannesponze nodig hadde. Ze ging 't effe vrage en kwam terug met de boodschap dat ze de sleutel vóór elve in 't kozijn zou legge. Een handige bliksem! Maar nou ga ik er niet meer heen. Heeft ze je gekrabd? Welnee. Het begon best. Ik moest al leen een beetje aaastig weg. Er was on raad. En ik heb een sprong over de muur gemaakt man: je had me eens moete zien. Maar ik hou niet van klabakke hoor-- Ik zie ze liever op een afstand. Dat ben ik met je eens. 't Is tuig. Waren er klabakke? Weet ik niet. Ik was 'm al gesmeerd. En nou wacht ik maar tot de kou uit de lucht is. Wat je gelijk hebt! En toch moet je oppasse. Ze kenne je best speure. En ze hebe je bij de kladde voordat je het weet. Mijn niet gezien! Hoe kenne ze mij speure? Die Betsie weet alleen dat ik Sjors heet. En je kon geen hand voor oge zien. Je ken best iets verlore heben. Je zakdoek. Ik heb de mijne nog in me zak. Een pesjette van Karla uit Aarhaus- Of dit. De rode stak zijn hand in zijn zak en haalde een lucifersboekje te voorschijn: voddig, doorweekt van de regen, maar nog altijd met de leesbare letters: „Hotel Con tinental. Aarhuus". erop gedrukt. Sjox-s Boontjes staarde met grote ogen, liep dan purper aan. Verroest kerel! Hoe kom jij aan dat ding? Gevonde. Door de klabakke. Onder van Judas! Je bent een verklikker! Sjors, 100 meter kampioen, maakte van af zijn kruk een sprong naar de deur die stellig weer een Europees kampioenschap had kunnen opleveren, maar de man met het rode gezicht, maakte een even grote sprong en greep hem nog net bij zijn kraag. De bezoekers van de „Visotter", vredig geschaard achter hun bierglazen, vlogen ontsteld overeind. Ze zaken nu een vormloos kluwen, waar telkens een lange kuif uit te voorschijn wapperde, over de planken vloer in beweging komen. Het was klaarblijkelijk het Europees kam pioenschap worstelen dat nu op het pro gramma stond. Houdt 'em vast! hijgde George in een ijzeren grêfep. 't Is een verklikker! Jij gaat met me mee, mannetje! Dit was nu de situatie waarom recher cheur Prins, heimelijk, de politiebaan ge kozen had. Dit was nu iets bters dan dal- eindeloos geklets achter sigaretjes, die eeuwige verhoren of het vingerafdruk- verzamelen. Dit was een hartversterkende, bloed-verfrissende, positieve bezigheid waarmee je de zaak met één slag in de goede richting stuwde! En deze Sjors Boontjes' was nog eens een goede tegen stander; een vent waar eer aan te behalen viel met zijn vxxisten als mokers en spieren als kabeltouwen. Haha, dat ging er van laxxgs! Hij dompte George weer, die langs zijn knieën heen trachtte, op te komen, en dompte meteen één van de' cafétafeltjes dat met luid gerinkel kapseisde. Een scheutje bier drupte juist tussen het boord van de enthousiaste politieman, maar ver dampte daar in de hitte van de strijd. Wel alle. De caféhouder, zelf oud-kampioen en eigenaar van de gesneuvelde bierglazen, snelde toe van achter het buffet. Hij deed een greep ergens in de worstelende klomp en trachtte, nog onpartijdig, de beide helf ten van elkaar te scheiden. Een uitschie tend been vloerde ook hem, juist op de maag van George die nu om hulp begon te roepen. Een kreet die, juist in zijn schor- rige benauwdheid, rechtstreeks doordrong tot het hart van zijn vx'ienden. Mexx moet van de mensen tenslotte niet het onmogelijke vergen. Het gemoed van de doorsnede Amsterdammer is nu een maal altijd geneigd het voor de arrestant op te nemen, -zelfs als deze zojuist zijn eigen grootmoeder vermoord heeft om haar kanariepietje te kunnen verkwanselen. De klabakken hebben immers altijd ongelijk? En hoe zou het in dit geval anders kunnen zijn waar het slachtoffer hun Sjors was, hun troetelkixxd en hun glorie; hun roem van een Europees kampioenschap en hun hoop op een wereldrecord? Welke recht geaarde Visotter zou hier werkeloos kun nen toezien terwijl juist dit super-lid werd afgetuigd? Nee, het getuigde al van een bovenmenselijke zelfbeheersing dat zij nog enige seconden werkeloos hadden toegeke ken, maar nu was de beker van hun hei lige verontwaardiging dan ook volge stroomd. En zij staken de handen uit de mouwen en wierpen zich in de slag. (Wordt vervolgd)

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 6