Washington Einde der Amerikaanse hulp zal voor Europa geen crisis inluiden Communistische stakingsactie op touw gezet in grote havenplaatsen 64e Jaargang No. 19471 TV 1 TP*5S>, *8 1 "S Woensdag 8 Februari 1950 Bureaux: Grote Houtstraat 03, Telefoon Adver- 9 g "1T% B I I ^3" Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate fenties dn Administratie 10724, 14825, Redactie: I I ff 1 ff 1 I H™ I I I Xk I t ff 1 ff 111 II 1 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. 10600. Directie 13082. Hoofdred. 15054. Bijkant. X J. Xs«. JL 1 W llilj JL/ VL X \>Al Abonnementsprijs per week 33 cent. per kV anaal Haarlem-Noord, Socndaplein 37, Telefoon 12230. t 4,25. Franco per post 4.75. Postgiro 273107. Drukkerij Z.B. Spaame 12. Telefoon 12713, 10132. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Robert Peereboom d <9ptCtt)tC ^33tltllBCl)C <£0ÜCilnt (JtttiO l6^6) Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom SENATOR TYDINGS, voorzitter van. de senaats-commissie voor militaire zaken, heeft een resolutie ingediend waarin een beroep wordt gedaan op president Truman 0111 een wereld-ontwapeningsconferentie bijeen te roepen. Senatoren, behorend tot beide grote partijen willen de Verenigde Staten laten verklaren dat een van de doeleinden van hun politiek is, van de U N.O. een wereldfederatie te maken. Een resolutie van zulke strekking is al inge diend. In het >Iuis van Afgevaardigden heeft een dergelijk voorstel reeds de steun van honderd leden. Leden van beide par tijen in beide Huizen wensen, dat de pre sident de ondertekenaars van het Atlan tisch Pact uit zal nodigen tot een confe rentie om te onderzoeken hoever zij zouden kunnen gaan in de richting van werkelijke aaneensluiting. Blijkbaar wordt ook daar mee bedoeld: aaneensluiting der volken zelf, dus Federale Unie. Er zijn nog meer voorstellen te Washing ton. Wij hebben ze vermeld. Er is dit ver schil waarneembaar, dat de voorstanders van wereldfederatie die ook voor de Sov jet-Unie toegankelijk willen, stellen, ter- Wijl de aanhangers van Atlantische Unie dit voornemen niet hebben. Senator Tobey heeft verklaard dat de ernst van de wereld- loestand ertoe noopt een positieve, moedige politiek vooral op dit ogenblik voor te stellen, die een ommekeer zal kunnen brengen in de gedachten der mensen en nieuw vertrouwen wekken. Ge ziet uit dit alles clat te Washington het gevoel heerst dat men grote initiatie ven moet nemen, dat Amerika niet alleen ir. materiële zin wereldpolitiek moet voe ren maar zich ook in breder zin wegwijzer tonen. Dat velen inderdaad hun verant woordelijkheid voelen blijkt uit de brief, door 159 vooraanstaande Amerikanen aan de president gezonden. Ge zult u herinne ren dat dergelijk gemeenschappelijk op treden van leidende figuren in het geeste lijk en maatschappelijk leven van een land zich vroeger ook meermalen in Europa, vooral in Engeland, heeft voorgedaan. De Engelse uitings-vorm placht een brief aan de Times te zijn. De Times heeft in de loop der tijden brieven van deze aard gepubli ceerd, die onmiddellijk uitwerking op het beleid van parlement en regering hadden In het feit op zichzelf dat 159 Amerikanen zulk een missive aan de president hebben gezonden en die tegelijkertijd gepubli ceerd hebben, zodat dit een z.g. Open Brief is ziet ge dat Amerika ook in dit op zicht een Europese vorm, in zijn bewustzijn van een overgenomen leiderschap, navolgt. De 159 vooraanstaande Amerikanen hebben president Truman niet meer of minder verzocht dan zijn politiek van „houdt Rusland tegen" op te geven en een positief leiderschap te aanvaarden op de weg haar de vrede. Ook zij verzoeken hem te bevorderen, dat de U.N.O. het ka rakter van een beperkte wereldregering zal krijgen. Blijkbaar zijn zij evenais de bovengenoemde senator Tydings van me ning, dat internationale beheersing van de atoomproductie geen voldoende oplos sing zou bieden. Tydings noemt haar zelfs een illusie. Hij voorziet .dat onmiddellijk nadat een oorlog met gewone wapens is uitgebroken ieder land zo snel mogelijk tot de productie van atoombommen zal overgaan. Men is geneigd daarbij aan te tekenen: voorzover cle landen ertoe in staat zullen zijn. Hoeveel beschikken over de benodigde middelen en technici? Men is ook geneigd te vragen wat de senator met „gewone wapens" bedoelt. Hij heeft de mening uitgesproken dat de wereld het eens moet worden over ontwapening tot geweren toe, hetgeen als een holle phrase klinkt en de pijnlijke herinnering oproept aan de jnislulcts internationale ontwape ningsconferentie van het jaar 1932. Tydings heeft er evenwel aan toege voegd dat het verkeerd is te denken dat de Russen niet over internationale ont wapening zouden willen praten. Het Rus sische volk wil even als het Amerikaanse voortbestaan en een eind maken aan het oorlogvoeren. Menigeen ook in Europa gelooft niet dat de Russen zouden instemmen met een voorstel tot beperking van internationale ontwapening. Dit ongeloof is evenwel niet gegrond op eigen ervaringen ervaringen van de Europese landen zelf maar op het Amerikaanse falen om met Rusland tot enige overeenstemming te komen. De West-Europese volken nemen geen initia tief. Hun regeringen' en parlementen hebben de leiding ov'ergelaten aan Ame rika. Zij houden zich met ingewikkelde binnenlandse wetgeving, met regerings- crises of met verkiezingen bezig', terwijl elders over de hoofdzaken getwist wordt. Het zijn de hoofdzaken omdat zij de beslis sing over ons aller lot, ook over dat der Europese volken, inhouden. Het is daarom zo begrijpelijk dat de aartsbisschop van York. ar! Cyril F. Garbett, Zondag van de kansel in de kathedraal te Liverpool over de Engelse verkiezingen gezegd heeft: „Vergeleken bij de overstelpende nood zaak tot het bereiken van een soort accoord ter afwending van de afgrijselijke bedrei ging voor de mensheid is onze partij-poli tiek niet meer dan kinderspel in het zand". Nu lijkt het vreemd dat geen brieven van cle leiders van het Britse geestes- en maatschappelijk leven meer in de Times verschijnen. Maar deze merkwaardigheid geldt, voor al dergelijke leiders in Europa. De aartsbisschop van York, die een nood kreet heeft doen horen, heeft als een een zame zijn stem verheven. Is men er zozeer van overtuigd, dat Amerika tenvolle in staat is de verantwoording te dragen? Is men ervan overtuigd dat het licht van be schaving en cultuur naar Amerika is over geplant en dat dit het diepste inzicht en de grootste invloed op het geweten der wereld vertegenwoordigt. Het antwoord op ae^e vraag kan niet bevestigend zijn. Anderzijds zou men de vraag kunnen stel len of de Amerikanen er zelf tenvolle van overtuigd zijn en het antwoord moet, naar Europese indruK, minstens twijfelachtig wezen Terwijl Washington zich in een reeks voorstellen uit, clie niet alle door dacht lijken, zal het zich ongetwijfeld op nieuw verbazen over de lijdelijkheid, het stilzwijgen, de inertie van West-Europa, dat niet alleen zich niet verenigt terwijl het cle noodzaak daarvan erkent, maar welks geestesleven zelfs zwijgt als het lot der mensheid op het spel staat. R. P. In 1952 zal Europa's dollarfekort deel uitmaken van het algemene wereldprobleem PARIJS, 7 Februari (Reuter) De West-Europese Marshall-landen zullen zich, wanneer de dollarhulp in 1952 ein digt, niet geplaatst zien voor een algemene crisis, maar hun evenwicht zal zeer wankel zijn, zo wordt gezegd in een rapport, dat vandaag gepubliceerd werd door de werk groep van de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking, waarin acht landen vertegenwoordigd zijn. De admini strateur van de ECA zal in cle loop van deze maand van dit rapport gebruik maken, wanneer hij zijn aanvrage indient bij het Amerikaanse Congres voor de hulpver lening aan Europa in de periode 1950 1951. Wanneer men in gedachten houdt dat het ging om „een kwestie van leven of dood", waren de eerste twee jaren van het Herstelprogramma een onbetwistbaar suc ces. In 1952 moet het West-Europese dollarvraagstuk een onderdeel geworden zijn van het vraagstuk van het verstoorde evenwicht in de wereld in het algemeen, dat op bredere basis moet worden aange pakt. De ontwikkeling van het economische leven van de overzeese gebieden is van be slissende betekenis en met de projecten, die ontworpen of in uitvoering zijn is een kapitaalsuitgave gemoeid, overeenkomende met een bedrag van 7 milliard dollars. In het rapport wordt verder gezegd, clat de deelnemende landen in de komende twee jaren over het algemeen een voortge zette vooruitgang verwachten, in een snel ler tempo dan voor de oorlog, doch lang zamer dan in de eerste twee jaren van het programma. Verwezenlijking der program ma's vereist, dat het niveau van de dollar hulp niet daalt tot beneden de verwachte bedragen (resp. 75 en 50 procent van cle omvang van 1949/50 voor cle jaren 1950/51 en 1951/52) en dat de activiteit van het Amerikaanse bedrijfsleven niet geringer zal zijn dan in midden 1949. De landen moeten er alle naar streven hun export naar Noorcl-Amerika te ver groten, totdat deze minstens 75 procent vertegenwoordigt van hun invoer uit dat gebied. Het moet niet onmogelijk zijn voor West-Europa om, ondanks de daling van de in dollars uitgedrukte prijzen van cle export na de devaluatie, een milliard dol lars aan inkomsten meer te hebben dan in 1948. Een vermeerdering met een milliard dollars van.de exportwaarde is enorm, ver geleken met alle ondervindingen in het verleden opgedaan en het is zeker, dat dit bereikt kan worden omstreeks het midden der vijftiger jaren zonder een invoerpoli- tiek in de V.S., die hetzelfde doel beoogt. In de conclusie wordt in 't rapport gezegd: „Van de economische gebeurtenissen van 1949 zal misschien de devaluatie van vele valuta's de meest vérgaande blijken te zijn voor wat de uiteindelijke gevolgen betreft. Na verloop van tijd zal zij de schepping moeten vergemakkelijken van een nieuw handelsstelsel, waarin West-Europa en Noord-Amerika dichter bij een toestand van evenwicht zijn." De productie Omtrent de productie wordt in het rap port het -volgende opgemerkt: Het totale volume van goederen en diensten was in 1949 ongeveer 25 procent groter dan in Groot verlof-regeling uitgebreid Onlangs is bekend gemaakt, dat met in- lang van 1 Maart groot verlof wordt ver leend y aan onderofficieren, die tussen anuari en 1 Juni 1947 voor eerste oefening in werkelijke dienst zijn gekomen. Thans is bepaald, dat met ingang van lenoemde datum eveneens groot verlof wordt verleend aan onderofficieren (geen vaandrigs en kornetten) die vóór 1 Januari 1948 zijn opgekomen. Hiervan zijn echter uitgezonderd zij, die zijn opgekomen met de vooropgeroepenen van de lichting 1948 en zij, die de bij de wet vastgestelde eerste-oefeningstijd nog niet hebben volbracht. Deze laatsten g'aan met groot verlof binnen tien dagen, nadat dit wel het geval is. Bij enkele onderdelen zal met het oog op vervanging in de openvallende posten het groot verlof eerst in de loop van Maart kunnen worden verleend. Het bovenstaande heeft geen betrekking op personeel van de Luchtstrijdkrachten. 1947 en overtrof de vooroorlogse omvang. Voor 1952 moet een verdere toeneming met 10 procent mogelijk zijn. De landbouwproductie was 95 tot 100 procent van de omvang van voor de oorlog en in het volgende oogstjaar moet zij het vooroorlogse niveau overtreffen. Dit is nog niet geheel voldoende en de landen hopen de productie omstreeks het midden der ja ren vijftig te kunnen vergroten tot 115 procent van de vooroorlogse omvang'.Op in- clustriëel gebied was het resultaat, bijzon der goed alleen Duitsland en Grieken land produceerden van alle aangesloten landen minder dan voor de oorlog. Met uitzondering van Duitsland was de industriële productie per manjaar 10 pro cent groter dan voor de oorlog. West-Duitse sfaallevering aan het Oosten stopgezet Tegenstrijdige verklaringen De West-Duitse bondskanselier dr. Ade nauer maakte Dinsdag te Bonn bekend dat de leveringen van staal uit West-Duits- land aan de Sovjet-Russische zóne zijn stopgezet, „in verband met een tijdelijke beperking van het interzonale goederen verkeer." Dr. Adenauer legde de nadruk op het onpolitieke karakter van deze maat regel. Hij voegde hieraan toe dat de beslis sing was genomen omdat de Sovjet-Russi sche zóne ten achter is met de leveringen aan West-Duitsland, die zij, overeenkom stig het bestaande en voor een jaar van kracht zijnde interzonale handelsverdrag, moet doen. De officiële verklaringen over het be sluit tot stopzetting van de leveringen van West-Duits staal en ijzer aan Oost-Duils- land zijn tegenstrijdig. Terwijl een woord voerder van het Britse ministerie van Bui tenlandse Zaken te Londen verklaarde dat het besluit door de Hoge Commissie in Duitsland was genomen werd door Engel se functionarissen in West-Duitsland ont kend dat deze beslissing zou zijn genomen in overleg met de geallieerde Hoge Com missie in Duitsland. Zij verklaarden dat het hier een „geheel zelfstandig door de West-Duitse regering, genomen besluit" betrof. Als gevolg' van het opnieuw vertragen van het wegverkeer naar Berlijn vormden zich heden lange reeksen vrachtauto's aan weerszijden van Helmstedt, het controle punt op de Brits-Sovjet-Russische zóne- grens. Op een gegeven ogenblik stonden 150 vrachtauto's met bestemming West- Duitsland en 50 voor Berlijn bestemde voertuigen te wachten, terwijl de controle posten de interzonale passen der bestuur ders nauwkeurig bestudeerden. De Amerikaanse Hoge Commissaris McCloy en dr. Adenauer hebben heden te Frankfort tezamen het noenmaal gebruikt. Het verluidt, dat zij bij deze gelegenheid het vraagstuk van de Sovjet-Russische „blokkade" van Berlijn hebben besproken. In officiële Britse kringen wenste men heden niet veel nadruk te leggen op het besluit om de leveringen van staal en ijzei- door West-Duitsland aan de Sovjet-Russi sche zóne stop te zetten, doch in niet-offi- ciële diplomatieke kringen werd deze be slissing aangeduid als het begin van een tegen-blokkade, ingezet in verband met de moeilijkheden, die het wegverkeer naar Berlijn thans weer ondervindt. Amsterdamse bellenpoetser vermoordde zijn minnares Vanmorgen omstreeks 10 uur heeft een 25-jarige bellenpoetser in een woning in Amsterdam-Noord een 21-jarige vrouw met bijlslagen van het leven beroofd. De man heeft zich inmiddels bij de politie ge meld en een volledige bekentenis afgelegd. Hij had reeds geruime tijd een verhouding met zijn slachtoffer, dat gehuwd was, maar gescheiden van haar man leefde. De laatste tijd waren de betrekkingen tussen deze vrouw en haar vriend nogal gespan nen en de dader, die een gewezen politieke delinquent is, zou bij herhaling verklaard hebben haar naar het leven te staan. De vader van het slachtoffer, die in de woning aanwezig was, was zo overstuur, dat de politie hem nog niet heeft kunnen ver horen. Er is een begin gemaakt met de electrificalie van de spoorlijn Amcrsfoort-Enschedé. Een groot aantal arbeiders is bezig langs de spoorlijn kuilen le graven, waarin de paalvoeten worden geplaatst. Op deze paalvocten komen de masten van de boven leiding te rusten. Het afladen van de bctoniien paalvocten bij Bathmen. Bidault krijgt hef vertrouwen PARIJS, 8 Februari (Reuter). Georges Bidault, de Franse premier, heeft gister avond van de Nationale Vergadering een vertrouwensvotum gekregen voor zijn ge reorganiseerde regering. De reorganisatie was nodig geweest, omdat de socialisten Vrijdag uit de regering waren getreden. Bidault's eigen partij, de republikeinse volksbeweging, de radicalen en enkele ge matigden brachten 225 stemmen voor de motie uit, terwijl 183 communisten en twee rechtse afgevaardigden tegen stemden- De socialisten, die in de vroege avond- uien plotseling terugkwamen op hun be sluit om de regering in het parlement le blijven steunen, onthielden zich van stem ming, evenals de Gaullisten, verschillende rechtse groeperingen en de meest gematig den. Ofschoon de Franse regering thans een' vertrouwensvotum gekregen heeft, geloven waarnemers niet, dat haar een veel langer leven beschoren zal zijn. Heden zal de Assemblée het debat over de vrije onderhandelingen betreffende col lectieve arbeidscontracten hervatten. De volksrepublikeinen en de socialisten ver schillen ernstig van mening met de radica len over de anti-stakingsclausules, die het wetsontwerp bevat. Actie van Marseille uit Onze correspondent in Parijs meldt: Wanneer onze inlichtingen juist zijn dan kan men van Donderdag af in Frankrijk een nieuwe reeks stakingen onder commu nistische leiding verwachten. Er is spe ciaal voor de arbeiders in de staalindustrie en de arsenalen een aantal stakingen Engeland, Amerika en Australië erkennen Indochinese staten LONDEN, 7 Februari (Reuier). En geland, Amerika en Australië hebben be sloten de drie Indochinese staten Viet nam, Laos en Cambodja als zelfstandige staten binnen de Franse Unie te erkennen. Engeland heeft besloten Frank Stannard Gibbs, consul-generaal te Saigon, de per soonlijke titel van gezant te verlenen. Volgens een bekendmaking van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken zal het Amerikaanse consulaat te Saigon de status van legatie verkrijgen. Truman zal een gezant benoemen voor de drie staten samen. In deze bekendmaking wordt nog ge zegd, dat wordt aangenomen, dat de over eenkomsten tussen Frankrijk en de drie staten de „politieke stabiliteit en de groei van doelmatige democratische instellingen in Indochina" zullen bevorderen. Verder wordt de waarschuwing geuit, dat de Ver enigde Staten overwegen, welke actie on dernomen kan worden om te verzekeren, dat de ontwikkeling van Indochina niet verhinderd wordt door van het buitenland uit aangewakkerde binnenlandse onenig heid. In Hongkong, waar het trampersoneel reeds weken lang staakt voor hogere lonenis het tot een botsing gekomen tussen de politie en het publiek. Vijftig personen werden hierbij gewond alvorens de politie de menigte, die haar met stenen, en lege .flessen bekogeldeverspreid had. Nu zijn met behulp van troepen barricades opgeworpen rond het hoofdgebouw der Spoor wegen in Russell Street, waar de ongeregeldheden hun hoogtepunt vonden. De dienstdoende militairen en agenten hebben zich. ter beveiliging tegen verdere doorslaande argumenten voorzien van schilden. aangekondigd; er zullen meetings wor den gehouden in het bijzonder op Donderdag en Zondag te Parijs en in de havens Brest, Marseille en Toulon wordt thans door de communisten ter plaatse een koortsachtige activiteit ontplooid met het doel de arbeiders daar tot weigering te bewegen om in het vervolg nog schepen met oorlogsmateriaal te laden of te lossen. Deze actie, waarbij ook de Noord-Afrikaan se havenplaats Dakar is betrokken, zal in Marseille worden ingezet. Dat juist deze stad werd aangewezen heeft een dubbele reden: ten eerste telt Marseille zeer veel communisten en in de tweede plaats verwacht men daar dezer dagen het Engelse vrachtschip „Empire Marshall", dat zojuist onverrich terzake Le Havre heeft moeten verlaten omdat de arbeiders daar geweigerdhebben oorlogs tuig met bestemming voor Indo-China te laden. De communistische leiders menen nu, dat hebniet moeilijk zal blijken de Marseillaanse havenarbeiders het voorbeeld van hun collega's uit het Noordelijke Le Havre te doen volgen. Politiek heeft deze nieuwe communis tische actie een tweeledig doel. Natuurlijk mag men er een generale repetitie in zien voor de grootscheepse sabotage-actïe tegen het Atlantisch Pact en de herbewapening van Europa, waartoe onlangs dë commu nistische partijen van Italië. Frankrijk en België in gemeenschappelijk overleg beslo ten. Doch het onmiddellijk doel van de nieuwe actie is stellig de oorlog in Vietnam te doorkruisen. Nu Moskou openlijk partij voor de rebellen van Ho Tsi Minh heeft gekozen, was te voorzien dat ook de vijfde colonne in het Franse moederland in actie zou worden gezet. Dit gaat dus nu gebeu- ren. Sedert enige maanden heeft de Franse communistische partij, die naar buiten weinig activiteit manifesteerde, zich on ledig gehouden met een versterking van de interne organisatie. Verscheidene functio narissen, die bij de leiding als te slap ston den aangeschreven, zijn door fanatieke stalinistische partijgangers vervangen de kaderscholen werkten op volle la-acht. Zo vernamen wij dat de laatste weken vooral in een aantal Noordelijke stadjes in continu-bedrijf cursussen plaats hebben gehad, waarvoor de communistische burge meesters de gemeentehuizen welwillend ter beschikking hadden gesteld. Op een der dagprogramma's, die wij on der ogen hebben gehad, stond „lessen :n stalinistische wetenschap" vermeld, doch als „practische vakken" ook onderricht in sabotage. Aanstaand huwelijk van koning Faroek zal politieke weerslag hebben Volgens de correspondent van de „Daily Express" zou koning Faroek van Egypte op zijn verjaardag, elf Februari, met de 17- jarige Narriman Sadek willen trouwen. Delmer schrijft in zijn artikel, dat Narri man Sadek thans in de grootste afzondering leeft en dagelijks onderricht wordt in de hofetikette. De huwelijksplechtigheid zo- in tegenwoordigheid van slechts enkele vrienden van koning Faroek voltrokken worden. „De gehele Britse strategie in het Mid den-Oosten zou de weerslag van dit huwe lijk kunnen ondervinden", aldus dit blad, „want om zijn positie te versterken, gezien zijn toenemende impopulariteit, heeft Fa roek zijn sterkste politieke tegenstanders, namelijk Nahas Pasja en de Wafd-partij, voor zich moeten winnen, daar deze anders wel eens gepoogd zouden kunnen hebben hem aan de kant te zetten. Het aan de macht komen van Nahas Pasja, de staats man die in 1936 het verdrag met Engeland sloot, maakt het mogelijk, dat Egypte over een nieuw verdrag zal gaan onderhandelen. Uit door Faroek en zijn regering gedane stappen zou men de conclusie getrokken hebben, dat zij de in 1946 gestelde eis om evacuatie van de Suezkanaalzóne door de Britten, voordat onderhandelingen begon nen worden, hebben laten varen. Volgens de Daily Express zou het pres tigeverlies van Faroek in verband met zijn niéuw huwelijksavontuur een reactie heb ben in de overige Arabische wereld. „Het plan van Irak en Syrië tot vereniging onder de Iraakse Hasjemietische dynastie zou thans waarschijnlijk tot uitvoering ge bracht worden zonder dat nog rekening gehouden zou worden met Faroeks critiek en tegenkanting en dit zou betekenen, dat Israel een machtiger nabuur zou krijgen." Bij Koninklijk Besluit is benoemd tot we tenschappelijk hoofdambtenaar bij het ministerie van Onderwijs. Kunsten en Weten schappen. dr. J. A. A. Verlinden, thans rector van het Katholiek Gelders Lyceum te Arnhem. I Hei woord is aan Augustinus: In elke bewondering steekt een huiveren. Stakingen in Indonesië Maandagmiddag is een aantal haven arbeiders van de B.P.M. te Makasar in staking gegaan. De oorzaak zou zijn ge legen in de voedsel- en toeslagregeling, die volgens de arbeiders onvoldoende is. De af deling Arbeid van het Oost-Indonesische ministerie van Sociale Zaken zal haar be middeling in het conflict verlenen. Uit Medan wordt gemeld, dat sedert gisteren 200 arbeiders van de „petroleum board" te Gloegoer bij Medan in staking zijn gegaan, waardoor de benzinetoevoer naar Medan geheel is lamgelegd. Te Medan zijn alle benzinepompen leeg, particulieren rijden op hun laatste liters en volgens een speciale regleing wordt benzine slechts be schikbaar gesteld voor overheids- en mili taire instanties. De vakvereniging die de staking heeft bevolen, eist een loonsverho ging voor het personeel van 50 pet. Volgens dc Indonesische bladen zou de bond van petroleum-arbeïders hebben besloten, een algemene staking af te kondigen voor alle arbeiders in de petroleum-industrie in Oost-Sumatra. Na een staking van tien dagen hebben de arbeiders van de Medanse machinefabriek het werk hervat na een volledige overeen stemming tussen de directie en de leiding van de vakbond ten aanzien van een loons verhoging van 30 a 40 pet. Uit Djakarta: Alhier is Woensdagochtend tussen de directie van dc factorij der Ned. Handelmaatschappij en de vereniging van bankbedienden overeenstemming bereikt, in deze zin, dat de stakers Donderdag het werk zullen hervatten en dat de directie bereid is, nadere besprekingen te voeren over een wijziging van de duurtetoeslag- regeling. Indonesische ondernemingen moeten de T.N.I. steunen SOERABAJA, 8 Februari (Aneta). Naar aanleiding van het bericht in „De Nieuwsgier" over klachten die van de zijde der ondernemingen in Oost Java zouden zijn geuit over heffingen door de TNT, wordt van bevoegde zijde te Soerabaja vernomen dat het inderdaad juist is, dat grote groepen niet tot de TNI behorende strijd-organisaües geen verzorging genie ten van de Indonesische overheid en dat de bevoorrading van de TNI-groepen in verschillende gebieden in Oost Java nog niet op volle toeren is. In verband hiermede is enige tijd gele den op initiatief van de resident van Besoeki een steuncommissie opgericht, die zich ter bevordering van een goede gang van zaken ten doel stelt, de TNI in deze periode, waarin deze strijdkrachten min of meer zonder de nodige voorzieningen zijn, van het nodige te voorzien. In dit comité zijn ook ondernemers opgenomen. Het aanvankelijk voor de duur van drie maanden benodigde bedrag zou, volgens de persberichten, 800.000 bedragen. De ondernemingen voelden er in het algemeen weinig voor, hieraan mede te betalen. Het standpunt van de regering der RIS en van de militaire leiding der TNI in Oost-Java is,, dat dit een onjuiste vorm van bevoorrading is en dit is de overweging, op grond waarvan de grote ondernemingen aanvankelijk afkerig ston den tegenover het plan. Inmiddels dreigde echter cle juiste uitoefening van de taak der TNI spaak te lopen indien er geen maatregelen werden genomen, waardoor de periode tot aan een normale bevoor rading zou worden overbrugd, zo zeide men. De bijdragen waren weliswaar vrij willig, doch geschiedden daarnaast toch ook weer onder de dwang der omstandig heden. Daarom hebben cle ondernemingen tenslotte na onderling overleg besloten, een financiële bijdrage te leveren. Intussen is het tot aan het op gang ko men der bevoorrading noodzakelijk ge achte bedrag verlaagd tot 250.000, waar van 40 procent zal worden betaald door de rijstpellerijen en de rest door de ove rige ondernemingen. Heffingen als waar van in „De Nieuwsgier" sprake is, worden inderdaad nu en dan geheven maar weigert men deze te betalen, dan hoort men er in de meeste gevallen niets meer van. Bombardement van Sjanghai kostte 200 doden Volgens een bericht van „Tass" uit Sjanghai zijn bij het bombardement van Sjanghai door de nationalisten afgelopen Maandag, 200 personen gedood en 400 ge wond. Ongeveer 1000 gebouwen werden beschadigd. Het bombardement werd uit gevoerd door 18 vliegtuigen. Tegen-offensief van Viet-Minh aangekondigd De opstandige Viet Minh-regering van Indochina heeft Dinsdagavond plannen aangekondigd voor een algemeen tegen offensief tegen de Franse troepen in Viet nam. De bekendmaking, vervat in een communiqué, dat werd uitgezonden door radio-Viet Minh, zegt', clat de erkenning door Rusland en China van de Viet Minh van „allesbeheersende invloed zal zijn op onze voorbereidingen voor een tegen offensief tegen dc Fransen". OPKLARINGEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond, ODge- maakt te 10 uur: Plaatselijk enk&le buien, maar overal flinke opklaringen. Matige en aan de kust vrij krachtige wind tussen Zuid west en West. Weinig verandering in temperatuur. 9 Februari: Zon op 8.08 uur. onder 17.42 uur Maan op 1.28 uur. onder 10.24 uur (Laatste kwartier) Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 8 Februari: Hoog water: 7.28 en 19.48 uur. Laag water: 3.06 en 15.30 uur. Donderdag 0 Februari: Hoog water: 8.13 en 20.35 uur. Laag water: 3.46 en 1G.12 uur.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 1