Loyale en royale debatten in de Eerste Kamer over de wet op de materiële oorlogsschade FA1AFLÜ1EI SCHOTH Radio geeft Donderdag Ir rw -i'! Él, Posfhume onderscheidingen uitgereikt aan nabestaanden van gevallenen Verliezen in Indonesië PANDA DE MEESTERoMUZIKANT N J (^Wereldnieuws Nieuwe Uitgaven Woensdag 8 Februari 1950 2 (Van onze parlementaire redacteur) Zonder hoofdelijke stemming heeft de Eerste Kamer de wet op de materiële oor logsschaden aangenomen, maar niet zonder kritiek en tenslotte zelfs niet zonder enige strijd. De heer Van de Kieft (Ai-beid) had in een geestig betoog, waarin hij onder meer de ingewikkeldheid van de regelin gen niet onbesproken liet enfin er komt straks een populaire „vertaling" zijn instemming met de opzet van het ontwerp betuigd, al was hij minder goed te spreken over de regeling van het recht van beroep. De heer Rijers (C.H.) klaagde er over, dat de beter gesitueerden naar verhouding minder gunstig behandeld zullen worden, een grief die gedeeld werd door prof. M o- lenaar (V.V.D.). De heer Kr a ay van ger (K.V.P.) drong zowel op loyale als op royale uitvoering van de wet aan. Later kwam hij met een motie voor de dag om kenbaar te maken dat hetgeen niet duidelijk als bouw te beschouwen zal zijn als her bouw zal moeten gelden, doch na een royale toezegging van de minister om voor een loyale toepassing van het artikel in kwestie te'zullen zorgen, kon de motie weer wor den ingetrokken. Over loyaal en royaal hebben minister Lieftinck en de heer Kraayvanger enige gedachten gewisseld, doordat de laatste maar matig voldaan was over de uitspraak van de minister van Financiën, dat hij wel voor een loyale aanwending van de wet kon en wilde instaan, doch niet van een royale uitvoering wilde weten. Tenslotte bleek dat de minister zich wenste te keren tegen een te kostbare toepassing van de wet, die de schatkist niet zou kunnen dragen. De bewindsman had enige leden op stang gejaagd met zijn opmerking, dat blijkens de door hem gedane aanhalingen uit partij programma's de politieke partijen indertijd de kiezers schonere beloften hadden gedaan dan verantwoord was, terwijl daarentegen de regering juist geen teleurstellingen had verwekt en eer meer gedaan dan aanvan kelijk beloofd. Wel te verstaan, de regering na de bevrijding. Voor uitlatingen van de Nederlandse regering te Londen was prof. Lieftinck niet aansprakelijk. In. de avondvergadering bleek prof. M o- l e n a a r na de uiteenzettingen van de mi nister van Financiën ontstemd dat deze niet diep genoeg op zijn opmerkingen was in gegaan. Het betrof hier een ingewikkelde GR. HOUTSTR. 47 - TEL. 18036 - HAARLEM EIGEN ATELIER Overïrekken Repareren (Adv.) Vloerenlegger slachtoffer van bedrijfsongeval Dinsdagmorgen is een 56-jarige vloeren legger, die werkzaam was op het terrein van de Nederlandse Dok- en Scheepsbouw Maatschappij in Amsterdam, dodelijk ver ongelukt. De man werd gegrepen door de draaiende as van een teermengmachine, Bescartesherdenking Se Amsierdam Zaterdag 11 Februari zal voor perceel Westermarkt 6 te Amsterdam (het huis waarin Descartes tijdens zijn verblijf in Nederland heeft gewoond) het feit worden herdacht, dat deze wijsgeer driehonderd jaar geleden stierf. Deze plechtigheid zal door de Franse ambassadeur, de heer J. P. Garnier, worden bijgewoond. De „Descartes-tentoonstelling", welke daarna in de universiteitsbibliotheek aan het Singel wordt geopend, zal voor het publiek van 13 tot 25 Februari te bezichti gen zijn. De voor 11 Februari aangekondigde lezing van professor Gustave Cohen, professeur honoraire aan de Sorbonne en oud-hoog leraar te Amsterdam over: „René Descartes: het avontuurlijk leven van een groot philo- soof", zal in de „Institut Frangais" aan het Museumplein worden gehouden. In het voorjaar zal dan onder auspiciën van deze instelling een verzameling origi nele studies over Descartes en zijn werk verschijnen met onuitgegeven geschriften van deze wijsgeer. Wie winterse kou moet trotseren. Steekt zich gewoonlijk dik in de kleren. Toch geldt nog ruimschoots: Beter dan met 'n TIP VAN BOOTZ Kan men zich tegen geen koude weren 1 Inz. de Hr. C. F. te Santpoort ontv. 1 fl. TIP (Adv.) HILVERSUM I, 30L5 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Platen 7.45 Morgengebed. 3.00 Nieuws. 8.15 Platen 9.40 Schoolradio. 10.00 Platen. 10.15 Morgendienst. 10.45 Platen. 11.00 Voor zieken. 11.45 Schoolradio. 12,03 Lunchconcert. 13.00 Nieuws. 13.20 Fluit, klarinet en piano. 14.00 Promenade orkest en solisten. 14.45 Voor de vrouw, 15.30 Platen. 16.00 Bijbellezing. 16.45 Platen. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Strijkkwar tet 18.00 Leger des Heïls orkest. 18.15 Cau serie. 18.30 Strijdkrachten. 19.00 Nieuws. 19.15 Muziek voor de jeugd, 19.40 Radiokrant. 20.05 Gevarieerd programma. 22.15 Buitenlands overzicht. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Platen. HILVERSUM II, 415.5 M. 7,00 Nieuws. 7.15 Platen. 7.50 Dagopening.1 8.00 Nieuws. 8.15 Ochtendblad. 8.40 Platen. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Platen. 10.00 Mor genwijding. 10.15 Zuid-Amerikaans orkest. 10.50 Voor de kinderen. 11.00 Strijkkwartet. 11,45 „Flitsen uit de Belgische Congo", 12.00 Metropole orkest. 12.33 „In 't spionnetje' 12 33 Surianamse volksmuziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Musette orkest. 13.45 „U kunt het gelo ven of niet". 14.00 Voor de vrouw. 14.30 Tenor en piano. 15.00 Voor zieken. 16.00 Platen. 17 00 Voor de jeugd. 17.50 Regerirfgsuitzen- ding. 18.00 Nieuws. 18.15 Sport. 18.30 Accor deonorkest. 19-00 Voor de kinderen. 19.05 Strijkorkest. 19.30 Volksmuziekschool. 20.00 Nieuws. 20.15 Radiophilharmonisch orkest en solist 21.00 Avondschool. 21.25 Instrumen taal septet en alt. 22.05 „Wij vlogen naar Java", causerie. 22.20 Orgel. 23.00 Nieuws. 23.15 Sport. 23.30 Platen. juridische kwestie in verband met de on derlinge verzekeringsmaatschappijen en de verzekerden. De minister zorgde voor een vrolijk moment door uit te roepen, toen prof. Molenaar volhield, ..dat er nog wel eens processen tengevolge van de volgens hem niet afdoende regeling zouden kunnen worden gevoerd: „Als de wetten zo. waren, dat er niet meer over geprocedeerd hoefde te worden, waar zouden we dan naar toe gaan." Verkade gaat uitbreiden De directie van de N.V. Verkade's fabrie ken heeft besloten naast de tegenwoordige biscuitfabriek te Zaandam een nieuw com plex te bouwen. Het nieuwe pand, ontwor pen door architect A. Eibink, wordt 140 meter lang en zal bestaan uit vier, etages. Het zal tweemaal zo groot zijn als de in 1936 gebouwde chocoladefabriek. Voorts zullen nog enkele kleinere bedrijfsuifbrei- dingen tot stann komen. geneesmiddel bij diverse verkoudheden ONS-NEUSDRUPPELS BALSEM.HO STBONB Loontoeslag voor werknemers beneden 23 jaar Het college van rijksbemiddelaars heeft bekend gemaakt, dat het zonder vooraf gaande toestemming is geoorloofd het in komen van gehuwde werknemers(sters) beneden de leeftijd van 23 jaar met twee of meer kinderen en van kostwinners (sters) beneden de leeftijd van 23 jaar, die behoren tot een gezin van tenminste vier personen en wier normale inkomsten ten minste 2/3 deel vormen van de totale in komsten, waaronder begrepen uitkeringen ingevolge sociale voorzieningen, van dit gezin. Voor zover dit inkomen in verband met de toepassing van de algemeene vergun ning tot loonsverhoging' van maximaal 5 procent van 22 December 1949 niet reeds gestegen is tot 105 procent van het op 1 Januari T950 rechtens geldende inkomen, door een -toeslag aan te vullen tot maxi maal dit bedrag. Amsterdamse haven met moderne topkranen uitgerust Van de zes door de stad Amsterdam be stelde drijvende dieselelectrische topkra nen is gisteren de eerste bedrijfsvaardig geleverd. Elke drie weken zal er nu ■weel een gereed komen. Van nu af aan zal de overslag van hout uit zeeschepen op bin nenschepen aanmerkelijk sneller kunnen geschieden. Door middel van twee dier kranen zal het hout op lichter en/of dek schuit, dus zowel aan stuur- als bakboord langszij het zeeschip, kunnen worden over geladen. Bij niet voldoende emplooi in de hout haven kunnen deze kranen elders in het havengebied worden gebruikt voor het laden en lossen van stukgoederen. De eerste kraan is dus niet direct nodig voor de houtoverslag, doch kon op de dag der aflevering onmiddellijk in bedrijf wor den gesteld bij de Fordfabriek in de West haven. De nieuwe drijvende kranen hebben een maximum-vlucht van dertig nieter en een hefvermogen van 2 y2 ton. De Staatscourant van gisteren bevatte een heffingsbeschikking tulpenbloemen en narcissenbloemen. ïxMSL QdcWiin g. De rookworst met ||l de fijne, zachte rooks maak In winkels met i onsraambiljetl De minister van Oorlog en van Marine mi'. W. F. Schokking reikte gisteren post- hume onderscheidingen uit aan nabestaan den van hen, die zich in oorlog en verzet bijzonder onderscheiden hebben en in de strijd het leven lieten. De plechtigheid vond plaats in de rolzaal aan het Binnenhof te 's-Gravenbage. Van de 75 onderscheidingen werden 39 in de ochtenduren en 36 na de middag uitgereikt. Bij de aanvang van de uitreiking hield minister Schokking een korte rede, waarin hij „deze mensen, die niet wisten, dat zij zo moedig waren", herdacht. „De grote zorg, waarmede aller verdien sten zijn nagegaan, heeft de mutaties laat gebracht. Velen zijn door het oorlc ,.;ge- weld dat ons werd aangedaan, plotseling in een situatie geplaatst, waarin hun karak ter werd getoetst. Zij hebben hun leven ge geven en regeling en land zullen deze of fers niet vergeten". Zich in het bijzonder tot de nabestaanden wendende, zeide minister Schokking: Moge God zelf uwe tranen afwissen". Dan kwam de lange rij van ouders, weduwen, broers, zusters en kinderen, die de beweegredenen tot de onderscheidingen, vastgelegd bij Koninklijk Besluit, aan hoorden. Deze 'werden voorgelezen dooi de adjudant van de minister, ritmeester jhr. mr. C. C. van Lidth de Jende. Na iedere bekendmaking reikte minister Schokking persoonlijk het ereteken uit. Iedere onderscheiding bracht' Ophieuw Wanncer verkoudheid de ademhaling belemmert, maakt MENTHO-REX Verkoudheidszalf de luchtwegen weer vrij. Negen jaar geëist wegens mishandeling en doodslag De Officier van Justitie bij de Arnhemse arrondissementsrechtbank heeft gistermor gen tegen de 26-jarige fabrieksarbeider J. A. van de B. uit Valburg in de Betuwe wegens mishandeling en doodslag van diens vrouw een gevangenisstraf van negen jaar geëist. De verdachte gaf toe dat hij op een avond in September na een echtelijke ruzie zijn vrouw van het leven had beroofd en haar daarna langs de spoorlijn gelegd om de indruk te wekken dat haar een ongeluk was overkomen. Verdachte verklaarde, dat zijn vrouw na een hevige twist het huis had verlaten. Zij had een stok uit de schuur gehaald en was op de fiets vertrokken. Hij was haar achterna gegaan en haalde haar in op het rijwielpad langs de spoorbaan. Vol gens zijn verklaring heeft hij haar de stok, een steel van een schop, afgenomen en haar daarmede op het hoofd geslagen. Zij verloor het bewustzijn, .maar omdat een fietsrijder passeerde, sleepte hij haar naar de andere zijde van de spoorbaan en kneep haar de keel dicht. Hij had vervolgens een treinongeluk geënsceneerd, maar de politie zag al spoedig aan de bloedsporen op de plaats van de ontoeting, dat hier heel wat anders was gebeurd. Volgens twee getui gen a décharge, had Van de B. een slecht huwelijksleven. Er scheen vaak ruzie te zijn geweest over de animo voor voetbal van de verdachte. De vrouw verstopte nog al eens zijn voetbalplunje wanneer haar man een wed strijd moe3t spelen. De Officier achtte de lezing van ver dachte over 't gebeurde op sommige pun ten onaannemelijk. Hij heeft vaak gelogen in deze zaak, huilde aanvankelijk kroko dillentranen, toen de politie hem met zijn „door een tréin overreden vrouw" con fronteerde. Veel begrijpelijker wordt alles, wanneer moox-d met voorbedachte rade het uit gangspunt zou zijn, meende de Officier. „Op zijn sokken is verdachte zijn vrouw nageslopen, daarna sloeg hij haar op het hoofd. De wurging was niet een impuls als gevolg van de omstandigheden. Hij had een vriendin en bij deze vrouw verwach tingen gewekt. De officier zeide overtuigd te zijn dat hier sprake is van moord met voorbedachte rade. Hij moet zich echter houden aan de wettige bewijzen en zich beperkën tot de door hem gerequireerde strafmaat van negen jaar met aftrek. De verdediger, meende, dat men niet stil mag staan bij de feiten op die fatale dag, toen een drama van jaren zijn climax, bereikte. Met de door de Officier geschet ste gang van zaken, kan de verdediger niet meegaan. Overigens refereerde de raads man aan het oordeel van de rechtbank. Uitspraak over veertien dagen. een fase van oorlog en verzet in herinne ring. Het waren officieren, onderofficieren en manschappen, die zich in de eerste strijd tegen de overweldiger, in 1940. spe ciaal tegen parachutisten, bijzonder moe dig gedroegen. Commandanten van on derdelen, zowel als de zwaargewonde hoornblazer, die op het vliegveld Ocken- burg alarm blies totdat zijn krachten hem begaven, werdén in eerbiedige herinnering herdacht. Namen uit het verzet Vervolgens klonken namen uit het verzet, van leden der hier te lande opgerichte spionnage groepen, van saboteurs, marco nisten. met parachutes neergelaten agen ten en organisatoren van ontsnappingsor ganisaties, burgers, soldaten, vliegeniers, marineofficieren, allen Nederlanders, die hun leven voor de vrijheid gaven. Toen de jeugdige zoon van J. D. Pronk uit Den Haag het bronzen kruis voor zijn gevallen vader, die de kustverdediging bij Scheveningen voor de geallieerden ver kende, in ontvangst nam, zeide minister Schokking, dat een foto van deze jongen met zijn moeder een herinnei'ing zou zijn voor allen, die bij deze plechtigheid aan wezig waren. 's Middags werd aan de commandant van de kruiser .„De Ruyter", het vlagge- schip der geallieerden in de slag in de Java^eg, sle kapitein ter zee E. E. Lacom.blé posthuum de Militaire Willemsorde uitge reikt, De vuurleider en eskader-artïllerie- commandant van dit schip, de luitenant ter zee eerste klasse A. P. L. de Gelder, ont ving posthuum de bronzen leeuw. Tot de posthuum onderscheidenen van deze dag behoorden ook leden van de strijdkrachten, die zich in Indonesië op bijzondere wijze van hun plicht kweten. Bijna een rciHHeen jongeren 5cd van een jeugdorganisatie Bij het Staatsdrukkerij- e. uitgeverij bedrijf verscheen dezer dagen de statistiek van cle vrije jeugdvorming over 1949. Behalve gegevens over de histoi'ische ontwikkeling van de jeugdbeweging biedt deze publicatie" een overzicht van het aan tal leden en organisaties op dit gebied naar de toestand op 1 Januax-i 1949; voorts wordt van elke organisatie een aantal ge gevens opgesomd. Bij beschouwing van de in deze pu blicatie opgenomen aantallen blijkt de sterke groei van het aantal leden sedert 1937, welke bijna 60 proeent bedraagt. De stijging loopt bij de onderscheidene rich tingen sterk uiteen. Zo komen de Protes- tans-christelijke groepen iets boven dit gemiddelde uit, de Rooms-Katholieke blij ven er biina 20 procent beneden. De cijfex-s van de Joodse verenigingen wijzen uit, dat ondanks toeneming van het ledental na 1945, nog slechts 37 procent bereikt werd van het aantal leden, dat in 1937 bij deze organisatie was aangesloten. De ledenaanwas bij de groep der niet aan levensbeschouwing of staatkundige begin selen gebonden organisaties was, relatief, het hoogst, namelijk een stijging van 167 procent. Op 1 Januari 1949 waren in totaal 960.000 personen lid van eer jeugdbewe ging (waaronder 44 procent vrouwelijke). Hiervan waren 48 procent bij Rooms-Ka tholieke en 32 procent bij Protestants- christelijke verenigingen ingeschreven. De padvindersorganisaties gezamenlijk telden ruim 190.000 leden. De ï'egering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende vei'liezen in Indo nesië zijn gerapporteerd: Kon. Ned. lud. leger: gesneuveld 14 Juni 1949, na vermissing: Jav. soldaat" 2e Idas inf. Soenjoto, afkomstig uit Indonesië. Jav. soldaat 2e klas inf. Ponimin afkomstig uit Indonesië. Chin, soldaat 2e klas inf. Pho Ie Djong afkomstig uit Indonesië. Gesneu veld 29 December 1949: Soend. korpl.- infie Saromi afkomstig uit Indonesië. Soend. soldaat 2e klas inf. Saad afkomstig uit Indonesië. Koninklijke landmacht: gesneuveld 21 Januari 1950: soldaat G. J. Brands afkom stig uit Groningen. Koninklijke marine: gesneuveld 10 Juni 1949, na vermissing: lt. t. zee 3e klas sd. lemr. t. v. P. J. Oosterbaan, lt. t. zee 2e klas sd. kmr. tv, mr. A. E. L. Roskott. Vrouwen legden hoofddoeken voor voeten van de Prins Er viel een lichte regen, toen Prins Bern- hai'd Dinsdagochtend te Nickerie aan kwam, doch dit weerhield de bevolking er niet van in dichte x-ijen samen te stro men langs de weg van de steiger naar hét- commissariaat, waarheen de hoge bezoe ker zich onmiddellijk begaf. Vrouwen leg den hoofddoeken als een loper voor 's Px-in- sen voeten. Na kennismaking met de notabelen, onder wie een Indiaanse hoofdman, filmde de Prins een kinderaubade. Vervqlgens bx-acht hij een bezoek aan een rijstpelmo len, waar hem vier geboi'duurde zakjes rijst werden aangeboden, exi aan het plaat selijke ziekenhuis. Het weer werd snel slechter, zodat het gezelschap in stx-omende regerx bij de 280 hectaren grote proefpolder van de stichting „Mechanische landbouw" aankwam, waar minister Hewitt en bedrijfsleider De Lint een uiteenzetting gaven. De gouverneur mr. J. Klaasesz doopte daarop de polder Px-ins Bernhardpolder. De zon scheen weer toen de Prins te Nickerie terugkeerde, waar hij een demon stratie van landbouwmachines in ogen schouw nam. Na een rondrit door de rijst- polders, bezocht Prins Bemhax-d tenslotte het Corantijnstrand, waar bij het huwelijk van Prinses Juliana met de Prins een der vreugdevuren op de vier hoeken van het koninkrijk heeft gebrand. Spaak komt in Haarlem Besprekingen worden gevoerd over het houden van een bijeenkomst in de maand Maart in het Concertgebouw te Haarlem, waar de Belgische staatsman Paul Henri Spaak als spreker zal optreden. Deze heeft zijn medewerking reeds toegezegd. De da-' turn moet nog worden vastgesteld. De bij eenkomst gaat uit van de afdeling Haarlem van de Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel in samenwerking met andere organisaties. De bedoeling is de Benelux'-gedaehte te versterken. Mr. L A. Kesper brak een been De Commissaris der Koningin in de pro vincie Zuidholland, mr. L. A. Kesper, heeft tijdens een vacantieverblijf in Noord-Zwe den tengevolge van een val een been ge broken. Mr. Kesper is in een ziekenhuis opgenomen. Heringa Wathrich HAARLEM BLIKSEMAFLEIDERS Saol buiten Idem Pas op als,.t^aj .slijm Uw luchtwegen verstopt. Be strijdt Uw klachten met: Spi! van vervalsingsaffaire tot 9 maanden veroordeeld Op 1 April 1949 deed de Antwerpse po litie een inval in een huis aan de Statie lei, waar een geheime drukkerij werd ontdekt, die geheel was ingericht voor de vervaardiging van bankbiljetten van hon derd gulden. Al het materiaal, zoals cliché's met de tekening van voor- en achterzijde, van deze, bankbiljetten, fotografische ver- grotixigén,: v een drukpers, verscheidene potten drukinkt, flessen met chemische en tenslotte een groot aantal velletjes op maat gesneden papier, -.verd bij ü\e gelegenheid in beslag genomen. Het onderzoek leidde' tot de aanhouding van verscheidene per sonen, waaronder dé ^geldschieters. Op 6 Juli 1949 werd deze zaak-behan deld door de rechtbank te. Antwerpen en werd een technicus tot een. gevangenis straf van een jaar veroordeeld. De drie geldschieters hoorden zich resp. tot8 maanden, 6 maanden en een jaar veroor delen. De veroordeling van een der finan ciers bij verstek was të wijten aan het feit, dat hij gewikkeld was in een smokkeizaak en op het ogenblik dat de zaak te Antwer pen werd behandeld, opgesloten was iri een Nederlandse gevangenis. Toen hij op 23 Januari voor de recht bank verscheen om verzet aan te tekenen tegen zijn vonnis, werd hij bij het verda gen van de zaak geax-resteerd. Gisteren is zijn zaak opnieuw voorgeweest. Het bleek hierbij dat hij met de technicus de spil van de vervalsingsaffaire is geweest. Hij was het, die dertigduizend francs bijeenbracht en hiermede het benodigde materiaal aan kocht. Als verzachtende omstandigheid voerde zijn verdediger aan, dat de ver dachte belangrijke inlichtingen aan de politie heeft verstrekt, waardoor het mo gelijk werd enige beruchte valse munters te Parijs aan te houden. De geldschieter werd tenslotte veroordeeld tot negen maanden gevangenisstraf. Bij Koninklijk Besluit is aan dr. G. G. J. Mettrop met ingang van 1 April 1950 op zijn verzoek eervol ontslag verleend als ge neeskundig inspecteur van de volksgezond heid, in algemene dienst, toegevoegd aan de geneeskundig hoofdinspecteur van de volks gezondheid. Utrechtse arts directeur van Wereldgezondheidsorganisatie De wereldgezondheidsorganisatie heeft tot directeur van haar hoofdafdeling voor geneesmiddelen in uitgebreide zin dr. W. Aeg.' Timmerman" te Ntrecht benoemd. Dr. Timmerman werd in 1893 te Den Haag geboren, doorliep daar de HBS en studeerde vex-volgens aan de Universiteit te Leiden, waar hij in 1918 slaagde voor het artsexamen en in 1927 promoveerde. Na aanvankelijk werkzaam te zijn geweest bij" dé medische verzorging van doortrek kende Engelse krijgsgevangenen, vertrok dx'. Timmerman in 1919 naar Indonesië. Tot 1925 was hij aldaar werkzaam als huis arts in Pekalongan. 'Ih 1925 werd hij ver bonden' aan het rijksserologisch instituut te Utrecht. In 1928 werd hij gouverne- mentsarts 'van' hét' instituut Pasteur te Bandoeng, in, 1931 rijkscontrolerend sero- loog te Utrecht en sedert 1934 dii-ecteur vén het -Rijksinstituut voor de volksge zondheid aldaar. iDr, Timmerman xxam reeds voor de oor log een werkzaam aandeel ixx de werkzaam heden op gezondheidsgebied van de toen malige volkenbond. Van de oprichting van de wereldgezondheidsox'ganisatie af was dr. Timmerman betrokken bij deze orga nisatie. Hij maakte deel uit van de Neder landse delegatie naar de algemene ver gaderingen en commissievergaderingen. Voorts verzorgde hij verschillende missies, onder meer inzake biologische standaar disatie-vraagstukken, in hoofdzaak neer komende op problemen, die samenhangen met het moderne vaccin te voorkoming van tuberculose, het BCG-vaccin. 27. Ja dit was wel een groot succes! Een moei nummer, dat het Circus Bona- bluto daar gaf! Het -publiek juichte ten minste hard en vol plezier, terwijl Inferno daar achter de knol aan raasde. Joris, die in het midden stond en zijn zweep snel ronddraaide, zorgde wel dat het tempo er in bleef, en niemand merkte op dat het geheel minder prettig was voor de arme Fiedeldum, die steeds verder van de paar denrug af zakte en tenslotte met zijn voe ten naar boven onder Inferno's buik hing. Integendeel men beschouwde dat als staaltjes van een fraaie acrobatiek en juichte hem dan ook hartelijk toe. „Komt moedig voorioaarts!" siste Joris de omgekeerde musicus toe. Blaast op die trompet, ongelukkige, of wilt gij, dat men aan uw muzikale gaven gaat 'twijfelen?" Dat ioas Fiedeldum natuurlijk te veel, en dus begon hij hard te trompetterenterwijl zijn haren door het zand van de ring slier den. Nu juichte het publiek nog veel har der, en terecht! Maar Joris sprak haastig tot Panda, die bij de ingang stond: „Komt, makkertje! Staat daar niet te suffen! Vang het paard op na de volgende ronde en geleid het naar buiten, vóórdat deze musi cus vals gaat spelen! Het succes zou hem naar het hoofd kunnen stijgen of mis schien het bloed! Breng hem buiten voor dat hij overmoedig wordt!" Verbreek de ketting niet. In Kopenhagen circuleert een kettingbrief van de vol gende inhoud: „Deze bx-ief brengt geluk aan vermoeide zakenlieden. Zij kost geen geld. Stuur een afschrift van deze brief aan vijf vrienden, pak dan uw vrouw in en zend haar naar degene wiens naam bovenaan de lijst staat. Wanneer uw naam bovenaan komt te staan, zult ge 15.625 vrouwen ontvan- gen. Verbreek de ketting niet. Er was iemand, die het wèl deed en hij kreeg zijn eigen vrouw terug." Hartig hapje. In een grote bakkerij in Triest, kwam men tot de ontdekking dat het deeg in de troggen scheexmesjes bleek te bevatten. Ook in broden die uit de oven kwamen trof men deze hartig heid aan. Terstond werden alle klanten aan huis gewaarschuwd. De vrijheid. Victor Kravchenko, de schx-ij- ver van „Ik verkoos de vrijheid" ziet zijn wens in vervulling gaan. Het Huis van Afgevaardigden heeft een wetsont werp aangenomen, waarbij de immigra tie-bepalingen in zijn geval tex-zijde worden gesteld. Kravehenlco's verblijf in de V. S. was namelijk niet geheel volgens de regels. Symbool. Het Parijse Hof van bex-oep heeft inmiddels de schadevergoeding die in April aan Kravchenko werd toegekend in het proces tegen het blad „Les lettres frangaises" van 150.000 francs vermin derd tot de symbolische som van 1 franc. Het Hof overwoog dat de oorspronke lijke som niet gerechtvaardigd werd door de werkelijke schade, omdat de verkoop van het boek steeg door de publiciteit die uit het proces ontstond. Erewoord. Willem Dudley Pelley, de op richter van de fascistische organisatie „De zilvex'hemden van Amex-ika", die sedert 1942 in de gevangenis zat, is „op erewoord" vrijgelaten. Pelley was ver oordeeld tot 15 jaar gevangenisstraf wegens het uitlokken van opstand en het plegen van verzet tegen de militaire recrutex'ing. Brand. Men is er pas gisteren in geslaagd een mijnbrand in Matsoeo (Japan) te blussen, die op 18 Januari uitbrak. Naar nu gebleken is, zijn zeven mijnwerkers bij deze brand om het leven gekomen. Hulp. De spoorwegarbeiders van Bologna (Italië) hebben vex-klaard dat zij zullen weigeren treinen te doen rijden, die Amerikaanse wapens vervoeren. Zij zeiden dat hun besluit morele en mate riële hulp zou geven aan Italiaanse en Franse havenarbeiders, die geweigerd hebben om schepen met wapens te los sen. Rusland exi de wereld. Het „democratische blok" in de Russische sector van Berlijn heeft een beroep gedaan op alle Ber- lijners om te helpen bij de organisatie van de met Pinksteren te houden massa meting van de „vrije Duitse jeugd", door onderdak te verschaffen aan een half millioen jongelui. Vertegenwoordigers van de Komsomol (de Russische jeugd- ox-gaixisatie) en' de democratische jeugd van de gehele wereld, zullen aaxx de betoging deelnemen, zo werd meege deeld. Beperking-. Door de staking van 300.000 mijnwerkers in de Amerikaanse vet- koolmijnen zijn drastische beperkingen ingevoerd in de dienstregeling van de Amerikaanse spoorwegen. Zo hee^t- de New York Central-Railway 45 pa'ssa- g'i'erstreinen uit moeten laten vallen. De maatschappij heeft nog maar voor één week kolen in huis. Dodenschip. Het wrak van het Duitse schip Thielbeck dat indertijd met 3000 gevan genen uit Duitse concentratie-kampen aan boord werd gebombardeerd en ter hoogte van de Baltische kust zonk, is thans naar de haven van Travemünde gesleept. De veronderstelling dat er nog vele lijken in dit dodenschip zouden worden gevonden, is onjuist gebleken. Men heeft slechts de stoffelijke over schotten van dx'ie gevangenen en twee matrozen gevonden. Men vei'moedt dat de anderen destijds zijn aangespeeld op het strand van de baai van NeUstadt, waar in Mei 1945 duizenden lijken zijn gevonden. REPARATIE MATRASSEN 's morgens gebaald, 's avonds gebracht H. DE GRAAFF GROTE HOUTSTRAAT 103 HAARLEM TEL. 11485 (Adv.) William Vogt: De laatste kans der mensheid Vertaald door Nel Bak ker-, met medewerking van Dr. J. H. Westex-mann van Ditmar, Am sterdam. De Amerikaan William Vogt heeft dit boek geschreven om te laten zien dat de verhou ding tussen het aantal aardbewoners en het voortbrengingsvermogen van de aarde steeds ongunstiger wordt. Niet alleen is de bevol kingsaanwas ongeveer 20 millioen per jaar, maar aan de andere kant heeft roekeloos bodemgebruik in vele delen van de wereld erosie en uitputting van vruchtbai-e gronden tengevolge, die door nieuwe mogelijkheden niet gecompenseerd wordt. Er is nu al niet meer genoeg voedsel voor allen beschikbaar, en het wordt jaarlijks erger. Wat men er tegen doen moet is: enerzijds de grond zorg vuldig en deskundig" beheren, anderzijds de geboorte beperken, wat voor ideeën en voor oordelen zich daar ook tegen mogen ver zetten. Vogt bespreekt de situatie in alle wereld delen met grote kennis van zaken; hét is duidelijk dat de Europeaan, die in zijn we relddeel van erosie wel geen bijzondere last heeft, maar van overbevolking des te meer, zich het negeren van deze gevaren slecht kan veroorloven. De redding door industria lisatie werkt alleen zolang er afnemers zijn, die in ruil voor de producten hun teveel aan voedsel liever hierheen sturen dan ergens anders; industrialiseren gaat men overal? en voedselschaarste^ in andere delen van de wereld zullen een steeds grotex-e invloed krij gen op onze positie, naannate de bevolking overal ontwikkelder en zelfstandiger wordt.. De mensen moeten zich aanpassen aan de beperkte_ capaciteit tot voortbrenging van de aarde. Dit is de kern. van Vogt's argument. Dat alleen een organisatie, die over de hele wex-eld werkzaam is, bevolkingsuitbreiding en gestaag opvoeren van levensstandaarden tot ver boven het noodzakelijke kan tegen gaan, zal niemand betwijfelen; evenmin dat er dan nog moeilijkheden te over zullen zijn. Het is een zaak die de aandacht wel verdient, hetgeen de Amerikaanse titel van het hoek," The road to survival, beter aanduidt dan de' Hollandse, die een reeks eerdere „kansen" veronderstelt, waar niemand ooit van ge hoord heeft. - S. Mi'

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 2