'aan naar en yam Woensdag S Februai1950 3 TEISTERBANT" GESTICHT Een opzienbarende gebeurtenis Sinds lang deed zich in Haarlem de behoefte gevoelen van een café, waar zij, wier leven, hetzij scheppend, hetzij louter genietend, met schoonheid, in welke vorm ook, verbonden is, elkander konden tref fen. De wens dezer kun stenaars, of liever kunst- minnenden, bleef lange tijd onvervuld. Dit café was te klein, gene te rumoerig, een ander weer te zeer een aan fluiting van de goede smaak, dan dat men er zich behagelijk kon lestelen. Wel waren er Itablisementen, die geen van de hier genoemde gebreken vertoonden, doch daar deed zich het euvel voor van een te grote belangstelling van het dienend personeel voor de inhoud der ge sprekken. hetgeen, hoe vleiend ook voor de be trokkenen, toch tot een waakzaamheid noopte, onverenigbaar met de losse omgangsvormen, in tapperijen gebruikelijk. Een nadeel, aan alle lo kaliteiten gemeen, was ook het te vroege slui tingsuur, zodat het on mogelijk bleek om, na schouwburg of concert bezoek, zich in onderlin ge kout de zinnen te verzetten. Deze overwegingen waren het, die een twintigtal Haarlemse ingezetenen bewogen een eigen sociëteit te stichten, genaamd Teisterbant. gebruik makend van het aan bod dei- N.V. Brinkmarm op de Grote Markt, om daartoe de gewelven van haar restaurant ter beschikking te stellen. En zo togen wij dezer dagen naar de voor zitter dezer stichting, de schrijver God fried Bomans, om ons omtrent de stand der zaken te doen verwittigen. De over weging, dat het juist deze auteur is, die de journalistieke cliché van het „interview" in zijn boek Kopstukken zo scherp over de hekel gehaald heeft, vermocht ons niet van deze stap te weerhouden. „Bloeit de sociëteit reëds?" zo vielen wij met de deur in huis. „Neen", antwoordde de heer Bomans bedaard, „daarvan is eerst sprake, wan neer de sociëteit geopend is, hetgeen eind Februari feestelijk gebeuren zal. Maar in dien U met bloeien het aantal leden op hel oog hebt, dan antwoord ik: ja, want reeds 180 Haarlemse ingezetenen zijn als lid in geschreven." „Hoe kan men lid worden?" „Op twee manieren. Ten eerste, op uit nodiging van het Bestuur. Ten tweede, op eigen aanvrage, welk verzoek echter ge steund moet worden door minstens twee leden." „Wij hebben bij geruchte vernomen, dat bij deze laatste figuur het aspirant-lid onderworpen wordt aan een klein examen, waaruit zijn kunstzin en algemene ont wikkeling moeten blijken." „Deze geruchten zijn sterk overdreven. De steun immers van twee leden biedt reeds genoegzame waarborg, dat de aspi rant de vereiste inborst bezit. Wel behoudt het Bestuur zich het recht voor om, in twijfelgevallen, de candidaat in een apart vertrekje enige strikvragen te stellen, doch tot dusver heeft zich dit geval nog niet voorgedaan." „Kunt u ons iets over de kelders ver tellen?" „De kelders bevinden zich onder de eet zaal van restaurant Brinkmann. Vandaar de naam Teisterbant. Want in dit perceel is Biiderdijk, die zich, overigens op twij felachtige historische gronden, graaf van Teisterbant noemde, overleden. De bed stede, waarin hij ontsliep, was zelfs tot 1944 te bezichtigen, doch werd in de hon gerwinter door de bewoners opgestookt. Een ernstig vergrijp, dat, naar de mening van het Bestuur, door de omstandigheden niet voldoende verontschuldigd wordt. Het gedeelte van de kelders, voor Teisterbant gereserveerd, omvat ongeveer honderd vierkante meter en is van buiten af met een trapje te bereiken." „Kan ieder er dus zo maar in?" „Dat zoudl ge wel willen. Neen, indien u dit trapje afdaalt, stuit ge op een man met een pet op, waarop „Teisterbant" te lezen staat. Hij kent alle le'den en draagt hen zelfs een persoonlijke genegenheid toe. Wanneer ge nu geen lid zijt, wordt ge door deze rnan verwijderd." „Maar indien ik wél lid ben?" „Dan wordt uw jas en hoed afgenomen en aan een haakje gehangen. Alsdan be treedt ge de kelderruimte. De daar aan wezige leden begroeten u met warmte. Zij zijn gezeten in rieten stoelen en nemen verversingen tot zich, die Willem voor hen op marmeren tafeltjes zet." „Wie is Willem?" „Willem is een bejaarde bediende, die zich over niets verbaast. Ook hij is de leden met warmte toegedaan. Doch als men de contributie niet betaalt, dan wordt zijn houding koeler. Want de sociëteit gaat hem boven alles." „Hoe hoog is de contributie?" „Dit bedrag is laag. Door het u te noemen, zou ik echter de schijn van werving op mij laden, hetgeen ik wil ver mijden. Ia bepaalde gevallen kan overigens het Bestuur tot ontheffing of vermindering daarvan besluiten. Ere-leden bewegen zich evenwel geheel gratis door de ruimte. Ook hun consumptie wordt door de sociëteit gedragen, tenzij dit de door het Huishou delijk Reglement vastgestelde grenzen mocht te buiten gaan, in welk geval zij op eigen financiële en morele verantwoording verder gaan. Er is ook een ere-voorzitter, te Weten Lodewijk van Deyssel (Dr. K. J. L. Albèrdingk Thijm). Hij zal bij de ope ning zelf niet tegenwoordig kunnen zijn, doch wij hopen toch bij die gelegenheid zijn stem via een gramofoon-plaat te doen klinken." „Wanneer ia de opening?" „Eind Februari of begin Maart. Alsdan zal de door de architecten Prof. Holt en ir. Bijvoet uitgevoerde verbouwing voltooid zijn. Men ziet dan o.a. een leestafel, voor zien van de beste periodieken, zo binnen- als buitenlands en een kleine bar, plaats biedend aan zes personen. De overige ruimte is door pilaren in vier vakken ge scheiden, hetgeen gelegenheid biedt bij de keuze van het gezelschap, waarbij men zich wenst aan te sluiten, zijn persoonlijke De Tcistcrbanl-kelders in de staal waarin zij tot dusver verkeerden. Tekening van Otto B. de Kat. voorkeur meer nadrukkelijk tot uiting te brengen." „Kan men in de sociëteit overal rechtop staan?" „Men kan in de sociëteit overal rechtop staan. Maakt men echter een sprongetje, dan stoot men het hoofd. Bij feestelijke gelegenheden dient men zich wel hiervan bewust te zijn. Er is echter één lid, dat zich ook bij andere gelegenheden voort durend in acht moet nemen. Het treft ongelukkig, dat dit juist een bestuurslid is en hij heeft dan ook van die bevoegdheid gebruik gemaakt om op verhoging van het plafond aan te dringen. Doch dan komen de bezoekers van de boven ons zich be vindende eetzaal weder in ongelegenheid, zodat dit voorstel met 10 tegen 1 is afge wezen." „Mogen wij hieruit besluiten, dat het Bestuur uit, 11 leden bestaat?" „Dat moogt gij. In hun werkzaamheden worden zij bijgestaan door 10 commissa rissen, die toezicht uitoefenen op de finan- tiële gestes van het Bestuur. Het dagelijks beleid echter ligt in handen van een klei ner college, bestaande uit de voorzitter, de is de heer Otto B. de Kat, Houtmanpad 8a. Overveen: penningmeester notaris J. Brants. De bevoegdheden van dit drieman schap zijn bijna dictatoriaal te noemen. De sociëteit is namelijk een stichting, hetgeen, in niet-juridische termen gesproken, be tekent dat de leden niets te vertellen heb ben. Dit is echter een tijdelijke maatregel, om de moeilijkheden, aan een grondves ting verbonden, sneller en doeltreffender te overwinnen. Na verloop van tijd zal de stichting waarschijnlijk in een vereniging worden omgezet." „Op welke uren is de sociëteit geopend?" „Van des ochtends 10 uur tot des nachts 1 uur. Zaterdags zelfs tot twee uur. In be paalde gevallen kan dit nog later worden. Daar wij onder onze leden zowel wethou ders als raadsleden tellen, is de verstand houding met de vroedschap van dien aard, dat nachtelijke bijeenkomsten niet tot de zeldzaamheden zullen behoren. Wij zien dit met onbekommerdheid tegemoet." „Is het gerucht juist, dat de wanden door de leden zelf met passende afbeeldingen zullen verlevendigd worden?" „Hier hebben wij met een loos gerucht te doen. Pogingen 'der leden om van hun kunstenaarschap op de muren der sociëteit blijk te geven zullen door het bestuur met kracht worden weerstreefd. Alles, wat de kelder een zogenaamd artistiek aanzien zal geven, zoals beddepannen, snotneuzen, be- driegelijke kaarsenluchters met misleidend gestold -vet, kwispedoors, doedelzakken, kerkstoven, koekplanken, snuifdozen. oud- Hollandse haarden met glazen kooltjes en ook wandschilderingen, waarop de gebrui kelijke oude heren met Pickwickiaanse spanbroeken en bolle vesten hun eetlust bevredigen, kortom, het „sfeervolle", zal worden geweerd, en, indien tersluiks aan gebracht. met kracht verwijderd. Er is geen andere sfeer dan die van een goed café, naar vaderlands gebruik ingericht, waar het gesprek de hoofdzaak en de drank een aangenaam bijverschijnsel is." ,,Wat verwacht u van „Teisterbant?" „Ik verwacht ervan, dat alles wal Haar lem aan geestelijk leven bergt, wat het aan mogelijkheden en initiatieven bezit, zich rond een kern zal groeperen, zodat wat vroeger bij gebrek aan een trefpunt ver loren ging, zich nu kan doen gelden en vorm krijgen. Die kans is het pogen waard. En verder verwacht ik er gezelligheid van. Ik geloof niet erg in federaties en congres sen. Maar ik geloof wel in een goed café, waar onder gelijkgezinden plotseling op een avond een idee geboren wordt. De wereld in het algemeen en de artistieke samenleving in het bijzonder worden aan houdend beïnvloed door gedachten, die achter een glas bier ontstaan zijn. De ge schiedenis van de meeste revoluties, te beginnen met de Franse omwenteling en eindigend met de Beweging van Tachtig, zou vanuit dat standpunt kunnen worden herschreven. Misschien is dit in Haarlem anders. De mogelijkheid bestaat, dat de onderneming mislukt. Doch de proef is gewettigd, de voortekenen zijn gunstig, de uitslag dient afgewacht." „Ik sH de trom". Het in de bezettings tijd door de te Haarlem ondergedoken Haagse musicus Moss Wolff gecomponeerde mannenkoor ..Ik sla de trom", op tekst van Jan Greshoff, zal door het mannenkoor „Gouda's Liedertafel" onder leiding van de componist voor het eerst morgenavond te secretaris en de penningmeester. Secretaris Gouda worden uitgevoerd. Zo ongeveer zal de Haarlemse Sociëteit „Teisterbant" er komen uit te zien. Ontwerp van prof. G. H. Holt en ir. B. Bijvoet. Prijs-kaften in Bentveld Wie de illusie heeft dat katten en poesen lieftallige, wat slome huisdieren zijn, die het ware levensgeluk pas vinden ,.op schoot bij de vrouw" voor een snorrende kachel, zal bedrogen uitkomen als hij op een groot buiten in Bentveld een collectie ziet van 22 onwaarschijnlijk mooie poesen in grote hokken, die hem terug doen denken aan het laatste bezoe£ aan Artis. De argeloze bezoeker, die wi! aaien en strelen wordt gewaarschuwd, dal deze kater waarschijn lijk zal bijten en dat ook die andere poes duidelijk zal laten merken, dat zij niet op vreemdelingen is gesteld. Toch zijn dat de poesen en katten, die op een internationale katten-tentoonstelling in Den Haag zegevierend met de prijzen zijn weggelopen. Een witte kater, met ogen die vuur lijken te schieten, werd uitgeroepen tot het beste exemplaar van de tentoon stelling. Gisteren zat diezelfde „Sarisbury Simba" weer in zijn hok en ijsbeerde ook al in de Artis-stijl van de ene kant van het hok naar de andere. Woedend blies en beet hij naar soortgenoten, die even te dicht in de buurt kwamen. „Bentveld Candy", een blauw-crème poes, won Zon dag op de tentoonstelling in de Haagse Houtrusi hallen de eerste prijs in haar klasse; nu bleek het moeilijk haar te laten poseren voor het prentje, dat u hier ziet. En zo was het met al die poesen; ons ganse oordeel over dit soort dieren is in één echtend volledig veranderd. Mejuffrouw H. C. Posthuma van „Groot Bertveld" toonde ons vol trots de keur- collectie. die overal op tentoonstellingen prijzen in de wacht sleept. Afgelopen Zon dag behaalde zij er vijf. Vijf eerste prijzen op een tentoonstelling, waar 147 poesen miauwend naar de eretitel dongen. Parijse poesen. Brusselse poesen, Düsseldorfse poesen en dan nog poesen uit alle delen var. Nederland: allemaal gekamd en ge borsteld en geplukt. Maar de poesen, die u op bijgaande foto ziet, waren favoriet. Vijf van mejuffrouw Posthuma en één van me vrouw Kroon, eveneens een bewoonster van „Groot Bentveld". En tussen dat alles door scharrelde een Ernstig gewonde bij ongeluk op Rijksweg Delft—Overschie Gisteravond is op de rijksweg tussen Delft en Overschie weer een verkeers ongeluk gebeurd doordat een vrachtauto, die met motorpech had te kampen, niet op de parkeerslrook was geplaatst. Dc vrachtauto met aanhangwagen stond op de rechter weghelft geparkeerd en werd van achteren aangereden door een uit Den Haag komende Citroen, bestuurd door een 35-jarige inwoner van Nieuwerkerk aan de IJsel De auto werd zwaar beschadigd, doch de bestuurder kwam er met enige builen en schrammen af. Een medereiziger uit Rotterdam werd echter ernstig gewond en is naar het gasthuis te Delft overge bracht. Het kerkgebouw der Nederlands Her vormde Gemeente te Wanneperveen zal dit jaar worden gerestaureerd. Ook de zich achter het kerkgebouw bevindende Friese klokkenstoel zal in deze restauratie worden betrokken. kleine Schotse „Cairn", die niet bang was van enige poes; die zelfs geen poesen zag en tussen al die prachtige dieren met kos telijk gekamde haren door liep, met een uitdrukking van interesse-loze zorgeloos heidDit ongekamde hondje gaf de meest schrille tegenstelling tussen de tentoonstel- lings-poêsen en zichzelf. En het leek nogal tevreden met die tegenstelling. De poesen ook. OM DE DAVISCUP Nederland loot tegen Zweden In het gebouw van de Verenigde Naties heeft Trygve Lie. secretaris-generaal der V. N. Dinsdagmdidag de loting verricht voor de Davis-cup-competitie 1950. Noord-Amerikaanse zóne. Ie ronde: Mexico tegen Cuba. Canada tegen Australië. Europese zóne, le ronde: Philippijncn tegen Pakistan. Nederland tegen Zweden, Noor wegen tegen Hongarije. Zuid-Slavië tegen Oostenrijk. België tegen Finland. Groot Brit- tannië tegen Italië. In de eerste ronde hebben vrijgeloot Israel. Polen, Ierland, Monaco. Peru. Luxemburg. Egypte. Denemarken, Frankrijk en Zwitser land. In de tweede ronde worden gespeeld: Israel tegen Polen. Ierland legen Monaco. Peru tegen Philippijncn of Pakistan, Neder land of Zweden tegen Noorwegen of Hon garije. Zuid-Slavië of Oostenrijk tegen België of Finland. Groot Brittannië of Italië tegen Luxemburg. Egypte tegen Denemarken, Frankrijk tegen Zwitserland. Uit het wedstrijdschema blijkt, dat Neder land weliswaar in de bovenste helft is ge plaatst die veel zwakker bezet is dan het beoaald topzware benedenste gedeelte 'Zuid- Slavië. Groot Brittannië. Italië. Frankrijk en ook België met Washer en Brichant". Dit voordeel wordt geheel te niet gedaan door het feit dat wij in de eerste drie ronden suc cessievelijk de drie ploegen zouden moeten kloopcn dié juist de beste kansen hebben om in deze helft dc finale te bereiken: Zwcdèn. Hongarije en de Philippi.inen. Het lot heeft het nu zo beschikt dat Neder land het moeilijk heeft in de eerste ronde. De wedstrijden van de eerste ronde moc- i ten gespeeld zijn vóór 9 Mei. zodat wat Ne derland betreft Zondag 7 Mei in elk geval de laatste speeldag zijn zou. De tweede ronde moet veertien dagen later, dus 23 Mei, zijn geëindigd. HET THEATER „De Uitkijk" herdenkt deze week het feit, dat het reeds twintig jaar lang temidden, van een troos teloze filmproductie een oase voor de lief hebbers van de meer dan gewone rolprent is, met de vertoning van een nieuwe Italiaanse film en van een enkele jaren geleden vervaardigde band van Hans Richter en zes andere vertegenwoordigers van de avant-garde in de filmkunst die reeds in de jaren 1920 tot 1930 de aandacht erop vestigde, dat het witte doek niet noodzakelijkerwijs een aftreksel van het toneel, speciaal voor kermisvertoningen, behoefde te zijn. Deze confrontatie is in meer dan een op zicht merkwaardig. Wie het nog steeds actuele boekje van dr. Mcnno ter Braak over de absolute filmkunst raadpleegt, zal bemerken, dat er ook in de twintiger jaren menig misver stand omtrent de verhouding tussen di abstracte film en de „speel film" heeft bestaan. Het zijn de Russen geweest, die, zoals Ter Braak zegt, openbaarden, dat de rea liteit voor de filmkunstenaar niet te vinden is in de mens en zijn achtergrond, maar in de bijzondere physionomie der dingen onverschillig of deze dingen menselijke hoofden en laarzen dan wel scheepskanon- nen en ruiterstandbeelden waren. De Rus sische film bevestigde het inzicht, dat wer kelijkheid voor iedere kunstvorm door eigen, zelfstandige symbolen spreekt; dat werkelijkheid dus nooit is gelijk le stellen met het toepassen van zekere cliché-wer kelijkheden en dat de werkelijkheid dei- filmkunst alleen spreekt door het spel dei- verhoudingen. Volgens Ter Braak nu bleef het volkomen onverschillig of Eisenstein nu kanonnen, hijskranen en tronies of Rutlmann lijnen, cirkels en vlakken koos om cle werkelijk heid weer te geven. De vertoning in „De Uitkijk" van „Dreams that money can buy" leert naar onze- mening wel anders. Hans Richter heeft in zeven episoden de dromen weergegeven van evenveel verschillende karakters die een ogenblik de strijd om het beslaan willen ontvluchten en in de wereld van het onderbewuste de bevrediging willen vinden die het leven hen onthoudt. Voor de weergeving gebruikte Hans Rich ter invallen en ideeën van zijn oude vrien den uit de tijd der avant-garde; waarvan de luchtige fotograaf Man Ray en de vader van de Franse absolut film Ferdinand Léger de bekendste zijn. Hans Richter zelf werd vermaard als filmtheoreticus onder meer door het boek „Filmgegner von heute- Filmfreunde von morgen" en Strafregels Wij hebben nooit geweten hoe bru taal de beul was. Nu hebben we dat echter geleerd uit een thema, dat wij moeten vertalen voor u. Maar wanneer wij onder woor den gingen bréngen, wat Anton Karas de snaren van zijn citer laat vertellen, dan zouden wij dat nooit in de krant krijgen. U weet natuurlijk wel wie Anton Karas is. Hij is de best-betaal de beul ter wereld. Tezamen met zijn citer verdient hij achttienhonderd gulden per avond om de mensen die naar hem komen luisteren de kwel- lendste strafregels te overhoren, die er bestaan: het „Harry Lime" thema uit de film „The third man". De straf regels uit het kladschrift van de twin tigste eeuw. Nu kunt u wfel beweren, dat er al duizenden mensen over die citer heb ben geschreven, maar aangezien nog niemand het goed heeft gedaan, is het ook niet zo verschrikkelijk, wanneer dat aantal aan het eind van dit stukje met één vermeerderd is. Het gemene van deze muziek is, dat men ongelukkig wordt wanneer men haar hoort en dat men ook ongeluk kig wordt, wanneer men haar niet hoort. Dat, wanneer Karas begint, men denkt: „Man ho.u op" en wanneer hij ophoudt, men denkt: „Man begin". Twee wensen die uiterst moeilijk met elkaar te combineren zijn. Wanneer ge het thema hoort, dan denkt ge aan duistere straten die nat- glimmend in de regen liggen le wach ten op de voetslap van de slimste mens van West-Europa, een zwarte handelaar op weg om iets te fixen en wanneer ge voetstappen in een nat- glimmende straat hoort, knalt het thema w^er door uw gedachten. Het klinkt dan verlossend. Het klinkt geruststellend omdat gy in het besef geraakt, dat er mensen zijn die het zelfs met de moeilijkheden van een na oorlogs land op een accoordje kunnen gooien. Die zich kunnen redden. Op dat moment bedenkt ge: „Die man handelt in verdunde pen iciline, waar honderden kinderen aan sterven. Eigenlijk gaat dat toch niet." En als gij zojuist gerustgesteld zijt door deze keurige reactie, dan tokke len de handen van Karas weer over de snaren en brengt de brutaal-blij- moedige melodie van ..Het zal me zwaar zitten" u weer helemaal van de wijs. Dan verschijnt het gezicht van de super-sluikhandelaar Harry Lime in hetlicht van een opengaand venster en in dat bleke gezicht gaat een oog lid even op en neer. Wanneer u in één oog-opslag de gelaten ironie van West-Europa zoudt kunnen uitbeelden, dan verdiende u 10.000 dollar in de week wél en een heleboel critieken niet. Dan had u met Rita Hayworth kunnen trouwen en weer afstand van haar kunnen doen. Dan was uw naam Orson Welles. Of Harry Lime! Gelukkig licht gij alleen uw ooglid op wanneer er een stofje onder zit en roept dan „Au, kan je niet uitkijken". Gelukkig is het nu 1950 en niet meer 1945. En volgens alle redelijke be grippen hoort gij blij te zijn in de Amsterdamse Reguliersbreestraat in de rij te staan voor een bioscoop kaartje inplaats van op het Weense Westbahnhof voor een trein-kaartje voor het vrije stukje Europa. Maar voor al die duizenden mensen die dagelijks in de rij staan voor Tuschinski wordt dat bioscoop-kaartje weer een passage-biljet voor een in ternationale trein, die terug rijdt doer de nacht naar een donkere stad. Waarom willen al die mensen naar die donkere stad? Waarom spelen alle zenders de bru tale, onverschillige, warme, treurige, gewetenloze, kinderlijke, schreeuwende en wrede muziek van Anton Karas? Is het omdat men met een diagnose zonder remedie ook al een heel eind op weg zou wezen?Wij gingen zo uit de bio scoop naar een gramofoonplaten-winkel. In de cel In die winkel zeiden wij: „Wij wil den graag die plaat hebben." Achterste cel. meneer" zei de juffrouw. Zij bracht die plaat gewoon achter ons aan. Zij zei: „Ik weet hel al. meneer. Wij verkopen er vijftig per dag van." Er klapte even een deurtje open van een andere cel. Karas. De juffrouw zette de plaat óp de gramofoon.. Voor de duizendste maal het „Harry Lime" thema. Aan de wand hing Wolfgang Amadeus Mozart. Twee maal Wenen. Gepoederde pruiken en verdunde pen iciline. En wij luister den wéér naar Anton Karas. Toen wij dc plaat voor de derde maal draaiden, deed de juffrouw de cel-deur open en vroeg vriendelijk: „Hoe is het met de patiënt?" Een verlossende vraag. Er kwam een nog verrassender ant woord, toen wij dachten: „Wanneer gaan wij die plaat spelen?" Want wij hebben geen gramofoon. p.s. Het is ditmaal een korte rubriek, meent gij? Gij vergist u. Want gij moet de film nog gaan zien. En wan neer gij de film hebt gezien, moet gij haar nóg eens gaan zien. Gij moet de muziek van Anton Karas nog horen. En nóg eens en nóg eens. Gij moet haar horen tot ge er ge obsedeerd van raakt. Gij moet haar horen tot die obsessie in u „knap" zegt. Die dag komt. Lees dan dit stuk nog eens. Dan zult ge bevrijd lachen. BOEDA Circus Strassburger begint vandaag in- theater Carré een reeks vertonin gen vün een nieuw programma met twintig attracties, waaraan onder meer medewerken de Nederlandse dompteur Jean Michon en dc ver maarde zakkenroller Borra. Mede ter herdenking van de Febr.- staklng geeft het Zuid-Nederlands Toneel onder leiding van Pierre Bal- ledux met ingang van heden een serie reprises in het Theater de la Mar van het drama Oranje-Hótel door wijlen Eduard Veterman. In de Bachzaal spelen Serah van Praag (viool) en Geza Frid (piano) hedenavond composities van Bach en César Franck. In de kleine zaal van het Concertgebouw zingt Frances Comstockbegeleid door Felix de Nobel, op 10 Februari liederen, aria s en negrospirituals. In de hoofdstad uit Hel abonnementsconcert van Woens dag en Donderdag onder leiding van Iiafaël Kubelik zal bestaan uit het Kroningsconcertvan Mozart en de zevende (of Leningrad) symphonic van Sjostakowitsj. Solist is de pianist Gerard Hengeveld. Kunstzaal Van Lier aan het Rokin is heropend. De eerste expositie is gewijd aan Aziatische kunst.. In de achterzalen vindt men werk van buitenlandse grafici. Op de eerste étage is werk van hedendaagse Ne derlandse schilders en beeldhouwers opgesteld. Burgemeester d'Ailly opent Zaterdagmiddag in het Inter nationaal Cultureel Centrum een ex positie van Nederlandse reclame kunst. georganiseerd door dc Club van Veertig. In Arti et Amicitiae wordt van 11 tot 26 Februari een tentoonstelling „Het Belgische Boek" gehouden. door enkele absolute filmpjes dit zich onderscheidden door een bizarre vei men ging van abstracte en naturalistische ele menten, doorspekt met vele ironische trekjes. Neemt men deze omschrijving als basis, dan blijkt dat Richter zich sinds 1930 niet heeft ontwikkeld. Het uit 1944/6 daterende „Dreams that money can buy" kan met precies dezelfde termen worden geregistreerd. Alleen: anderen evolueerden wel en tegen de levenswarme en levens- ware, dichterlijke* voor iedereen begrijpe lijke accenten van „Kleine mensen langs de grote weg" doet de hyper-individuele, pessimistische dromen van Richter en zijn medewerkers maar steriel en triestig aan.. De film is nu een keer geen gezelschaps spel voor begaafde enkelingen, zij staat integendeel in dienst van de massa en zal dan ook aan de gevoelens van die massa zij het op artistiek verantwoorde wijze hebben te appelleren. De Italianen van na de oorlog hebben dat begrepen. Rossellini en de Sica min der, Zampa en Blaselli meer, ruimden plaats in aan het optimisme en vooral aan het poëtische. Zij lieten iets zien van wat er onder de oppervlakte van de door hel leven geslagen en ruw geworden mannen en vrouwen leeft aan hoop en verwach ting, aan dromen en illusies. Dat geldt ook in het bijzonder voor „Kleine mensen op de grote weg" van Mario Camerinini, dal herinneringen oproept aan Blasetti's „Vier stappen in de wolken". Zoals bij alle scenario's der Italianen ook hier weer een allereenvoudigst ge geven: een aan de rand van de afgrond verkerende werkloze die de slechte raad krijgt zich van een fraaie Fiat meester te maken en dit voertuig te verkwanselen. En een vrouw die zich geen knollen voor citroenen laat verkopen en zonder het te weten meewerkt aan de verijdeling van dit misdrijf. Tot redding van hen beiden en hun zoontje. In tegenstelling tot De Sica in „Fietsendieven" liet Camerini de lens open voor een happy ending, geen geforceerd blij slot, dat uit de lucht komt vallen en nergens op steunt clan op een gril van het lot (of cle cineast), maar een uitzicht op een beetje geluk en voorspoed wat ieder mens ten deel kan vallen. Hoe ver zijn we daarmee verwijderd van de experimenten van Hans Richter en de zijnen, die wel diep groeven, doch daar bij de voor de handliggende problemen over het hoofd zagen. Naar onze overtui ging hebben deze kunstenaars niet beseft, dat het stadium van de abstracte film een noodzakelijke fase was om tot verdieping van de „speelfilm" te komen. Zij was mid del en geen doel. Het is overigens een gelukkige gedachte van het jubilerende theater geweest, zijn trouwe bezoekers in de gelegenheid te stellen deze beide facetten van de film kunst en daarmee de begrenzingen en de mogelijkheden met elkaar te vergelijken. Daarmee blijft de „Uitkijk" in dc lijn van zijn grote traditie. J H. B. Faillissementen De rechtbank te Haarlem heeft in staat van faillissement verklaard: Wijbrandus van der Werff, effectenhandelaar, wonende te Over veen, Prins Hendriklaan 136, Rechter-com- missaris; mr, C. E. Muller. Curator: mr. J. D. A Viskil, advocaat en procureur- tc Haarlem. Wegens gebrek aan actief werden opge heven de faillissementen van: A. J. Gerritsen, exploitant van een theehuis, wonende te Haarlem, Ant. van der Goesstraat 3. Rechter commissaris: mr J. H. H. HüLsmann eerst, thans mr. C. W. de Visser. Curator: mr. A. J. Fibbe. advocaat en procureur te Haarlem. Agenda voor Haarlem WOENSDAG 8 FEBRUARI Stadsschouwburg: „De moord in de Kathe draal". 8 uur. Gebouw Cultura: Nederlandse Vereniging van Spiritisten „Harmonia 8 u. Spaarne: „Butch past op de- baby" en „De spookmijn", 14 j.. 2.30. 7 en 9.15 uur Frans Hals: „Wozzeck". 18 j„ 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Dokter Elisabeth", 18 j.. 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: ..Jeanne d'Arc". 2.30 en 8 uur. Luxor: „Nightstop in Dakaf14 j„ 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Doodlopende straat", 18 j„ 2.15. 4.30, 7 en 9.15 uur. DONDERDAG 9 FEBRUARI Stadsschouwburg: „Harvey" (Comedia), 8 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoorstel lingen.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 5