„Vijf procent meer loon is te weinig", zegt 71 procent van het publiek KELLER &MACDONALD Ik kwam, ik zag, ik overwon!! (j[^t en Bondig Maimi MARCEL De verdwenen formules Woensdag 8 Febrtiari 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant 4 Slechts een derde deel der volwassen bevolking kreeg de verhoging reeds Het Nederlandse Instituut voor de Publieke Opinie heeft aan een aantal voor de bevol king des lands representatief te achten per sonen de volgende vragen voorgelegd; „Hebt u gehoord of gelezen over de loons verhoging van vijf procent die de regering met ingang van 1 Januari toestond? 98 procent van alle onder-vraagden heeft erover gehoord of gelezen, 2 procent niet. „Vindt u deze loonsverhoging voldoende, te weinig of te veel?" werd als volgt beant woord: Onvoldoende: 71 procent Voldoende: 13 procent Te veel: 2 procent Geen mening: 14 procent Ook de mensen, die veel verdienen, vonden 5 procent loonsverhoging in meerderheid te weinig, al leverde deze groep het grootste aantal antwoorden „voldoende". U kunt het zien in dit staatje: Onvoldoende. Voldoende. Laagste inkomens 80 procent 9 procent Lage inkomens 71 procent 12 procent Middenklasse 68 procent 12 procent Welgestelden 52 procent 33 procent Geen wonder trouwens. Want vlak na de devaluatie, in October 1949, vroeg het NIPO bij een overeenkomstige steekproef wat men vond, dat er met de lonen en salarissen moest gebeuren. En 69 procent antwoordde toen: .„Omhoog", echter niet met vijf, maar met (gemiddeld) 16 tot en met 20 procent, zoals uit de antwoorden bleek. Deze enquête vond plaats van 17 tot 24 Januari. Zoals altijd in de NlPO-peilingen, werden mannen en vrouwen van 23 jaar en ouder ondervraagd. Op: „Hebt u zelf (heeft uw man) die loons verhoging van 5 procent gekregen of niet?" 33 procent wel 59 procent niet 8 procent geen antwoord Onder de mensen, die het NIPO hierover heeft ondervraagd, zijn natuurlijk alle beroe pen vertegenwoordigd. Wanneer wij de uit komsten nu splitsen naar beroep, blijkt dat de grote meerderheid der arbeiders (onge veer 2/3) de „vijf procent" midden Januari al kreeg, evenals een groot deel van de andere mensen, die een w.eekloon verdienen. Andere grote .groepen van de bevolking, Vacanties van lagere gemeentescholen vervroegd Burgemeester en Wethouders van Haar lem hebben voldaan aan een verzoek inzake vacantie-spreiding van het „Centraal Werk comité Vacantie", in overeenstemming met de inspecteur van het lager onderwijs in de inspectie Haarlem, en besloten de zomer- Vacantie aan de gemeentelijke scholen voor gewoon-, buitengewoon- en voorbereidend lager onderwijs dit jaar één week te ver vroegen. Deze vacantie zal dit jaar voor de scholen met zeven-klassig leerplan, de scho len voor zwakzinnige kinderen en de scho len voor voorbereidend lager onderwijs worden gehouden van 16 Juli tot en met 14 Augustus; voor de scholen (klassen) voor voortgezet gewoon lager onderwijs en de dagoperiluchtschool van 16 Juli tot en met 21 Augustus en voor de opleidingsscholen van 16 Juli tot en met 28 Augustus. De besturen der bijzondere scholen zijn met deze beslissing, in kennis gesteld, zodat zij in de gelegenheid zijn de vacantie aan hun scholen op overeenkomstige wijze te regelen. De vacanties voor de gemeentelijke scho len voor gymnasiaal- en middelbaar onder wijs en voor de scholen voor U.L.O. worden niet vervroegd en blijven gesteld op 16 Juli tot en met 3 September. Haarlem - Tel. 11828, 18626 - Jansweg 42 BROSOL-HGOGTEZONNEN IHFRAPmi VERHUUR VAN HOOGTEZONNEN (Adv.) Burgerlijke stand HAARLEM, 7 Februari 1950 ONDERTROUWD: 7 Febr., G. J. van der Peet en M. C. van der Kroft; D. van Beekum en M. C. van Poorten; H. J. H. Reinierse en P. G. Remmé. BEVALLEN van een zoon: 5 Febr., M. G. van der Nat—Baaij; E. Steffens—Wisker; 7 Febr., M. E. KrielenJanssen. BE VA IJ,EN van een dochter: 3 Febr.. G. Oldenburg—van den Bos; 5 Febr., B. M. Gel- derblpmStrobosch; 6 eFbr,, A. Prins—An- toniS9e; E. C. C. van der Peet—Botter; G. M. HopstakenSpruijt OVERLEDEN: 3 Febr., C. S. Putker, 74 j., Kamperlaan; J, Zwaan, 51, j., Duinoord- straat; 4 Febr., E. Hallie, 69 j., Hofdijkstraat; H. Middag, 68 j„ Borneostraat; J. Vreeswijk, 81 j„ Leidseplein; C. van de PolVas Dias, 64 j., Kleverlaan; 5 Febr., D. W. Miezerus, 66 j„ Coornhertstraat; C. oGrter 64 j.. Schalk wijkerstraat; C. J. M. Roedek-van den Bos. 67 j., Teslastraat; 6 eFbr., P. J. de Vos, 79 j„ Kenaupark; J. M. B. Haavekost—Wijkhuizen, 73 j., de Keijstraat; B. J. van Dierendonck, 82 j„ M. Comelisstraat. zoals salafistrekkenden (kantoorpersoneel, ambtenaren), gepensionneerden, zelfstandige middenstanders enz. kregen de „vijf procent" in mindere mate of in het geheel niet. Van daar dat van alle ondervraagden slechts één derde de 5 procent al in zijn loonzakje had ontvangen (Nadruk verboden) Huldiging in Trou moet Blijeken In. het gebouw van de aloude Rhetorijck Kamer onder de zinspreuk „Trou moet Blij eken" was Maandagmiddag een zeer ongewoon groot aantal leden van deze So ciëteit aanwezig. De gelegenheid was bij- zotader, want de heer J. D. H. van Ake werd gehuldigd voor het feit, dat hij veer tig jaar lang zijn functie van eerst bedien de later kastelein der Sociëteit had ver vuld. De jubilaris werd allereerst toege sproken door jhr A. v. d. Poll, voorzitter van het Bestuur (Keizer der Sociëteit in de traditionele titulatuur van de in 1503 op- Dr. J. E. baron de- Vos van Steenwijk speldt de heer Van Ake de koninklijke onder scheiding op de borst. gerichte instelling) die hem namens de leden fbroeders-pelikamsten) in hartelijke bewoordingen gelukwenste en wees op de trouwe plichtsvervulling en toewijding die de jubilaris steeds gekenmerkt hebben. Hij bood de heer van Ake een enveloppe met inhoud aan. Vervolgens sprak dr. J. E, baron de Vos van Steenwijk, Commissaris der Koningin in Noordholland, in deze optredende na mens de wegens ziekte afwezige burge meester van Haarlem, de jubilaris toe. Hij deelde hem mede, dat het Hare Majesteit de Koningin heeft behaagd de heer van Ake de bronzen eremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau te ver lenen. De volgende spreker was het oudste lid der sociëteit, de heer E. H. Krelage, die evenals de andere sprekers getuigde van zijn grote sympathie voor de jubilaris en o.a. herinneringen uit vroeger jaren op haalde. De rij der sprekers werd besloten door de heer W. H. Bierman, Factor der Sociëteit, die in traditionele overeenstem-, ming met deze functie zijn woorden in onberispelijke dichtvorm had gegoten. In zijn dankwoord memoreerde de heer van Ake hoe sinds zijn komst in dienst der Sociëteit de omstandigheden en het beeld van Haarlem veranderd waren. De leden bleven daarna nog geruime tijd met hun jubilerende kastelein bijeen. Verlichting Spaarndamseweg De lichtmasten van de Spaarndamseweg langs het Spaarne te Haarlem staan alle aan de landzijde van de weg. ook in de bochten. Een goede bochtverlichting behoort echter in de buitenbocht te zijn aangebracht, aldus de A.N.W.B. Deze bond heeft daarom ver zocht langs de waterkant bermplankjes met rode reflectoren aan te brengen. Petroleumbrandje Tijdens zijn werkzaamheden in een maga zijn achter een woning in de Barteljoris- straat stootte een 19-jarige magazijnbediende een brandende petroleumkachel om. De petroleum stroomde uit het kacheltje en be gon direct te branden. De jongeman heeft de kachel naar buiten gegooid en de brand met een paar emmers water geblust. De schade bleef beperkt tot het verbranden van enig verpakkings materiaal. Weg Mijdrecht—Uithoorn wordt verbeterd Het gedeelte Mijdrécht-Uithoorn is een wel heel slecht stuk in de veelgebruikte cn overigens ook goede provinciale weg HaarlemVreeland. De A.N.W.B., die reeds meermalen op verbetering had aange drongen, verneemt thans dat het Oostelijk gedeelte, de bocht bij Liefkenshoek, in 1950 inderdaad onderhanden zal worden ge nomen. Indien de tekenen niet bedriegen, zal het weggedeelte bij het Fort aanzienlijk worden verbreed. Daartoe zal echter een aantal woningen verwijderd moeten wor den, die nog geen eigendom van de pro vincie zijn. AMATEURTONEEL „Tien kleine negertjes" in gebouw St. Bavo De in 1943 geschreven thriller „Tien kleine negertjes" van Agatha Christie bijgenaamd „de koningin van de misdaad" werd gisteravond in gebouw St. Bavo door „De Verenigde Spelers" met buiten gewoon veel succes ten tonele gevoerd. Overigens was dit geen première voor Haarlem, zoals op de uitnodigingskaart stond vermeld, want reeds in 1947 gaf het toenmalige Residentie-toneel onder regie van Bets Ranucci-Beckman enkele voor stellingen in de schouwburg van dit in be trekkelijk korte tijd bijzonder populair geworden stuk. Ook zij, die geen liefheb bers van dit genre zijn, zullen moeten er kennen dat de verwikkelingen met zoveel raffinement zijn uitgedacht en in een dra matisch pakkende vorm gegoten, dat de enerverende onzekerheid de toeschouwers tot het einde toe in spanning blijft houden. Men krijgt trouwens meer dan de door gaans gevraagde waar voor zijn geld: een stuk of acht verrassende moor den, waarvan enige bij open doek, plus de nodige stof tot verlossend lachen. Het geheel is een min of meer lugubere para frase op het gelijknamige kinderliedje. Door het uitvallen van een der aange kondigde medewerkers kreeg deze ver toning in meer dan één opzicht een interes sant karakter, omdat zijn ról werd opgeno men door de regisseur Ton van Otterloo, een bekwaam beroepsacteur, die reeds tien tallen keren de bewuste figuur had uitge beeld. Zijn medewerking was alles behalve flatteus voor de waarachtig' niet onverdien stelijke prestaties van de anderen, die zich niet van zijn (het gehele toneel beheersen de) schaduw los konden maken. Zijn kapi tein Philip Lombard bewoog zich met zoveel zwierig gemak over de planken dat hij zelfs gelegenheid vondf om nu en dan zelfbewust wat met de zaal te coquetteren. Men kon althans en nu van zeer nabij in de practijlc leren hoe men zich in de beschikbare ruimte moet bewegen, met hoe veel concentratie men ieder gesprek van belang dient te volgen, hoe men door woord en gebaar'niet alleen de letterlijke beteke nis maar ook de diepere bedoeling over het voetlicht brengt. Ik geloof wel dat op den duur het opnemen van een beroepsacteur in een gezelschap van dilettanten heilzaam zou kunnen werken. Omdat het voor hem moeilijk, zo niet onmogelijk is zijn spel te beperken of bij de minder geschoolden aan te passen, moeten dezen hun krachten dub bel inspannen om zich tot zijn niveau op te werken of door zijn voorbeeld te laten mee slepen. Thans genoot men alleen het voordeel der versterking van de bezetting en der verlevendiging van de handeling. Het sterk ste tegenspel ontving Ton van Otterloo on getwijfeld van Jo Cats van Hamburg, die zich in deze omgeving veel losser wist te bewegen dan voorheen en er vooral in de laatste taferelen door een nerveuze gela denheid voor kon zorgen dat de koorts achtige spanning met geen fractie ver- zwakte. Haar dictie is vaak iets te beklemd, zij zou meer voor in de mond moeten spre ken. Over het algemeen stond de voorstel ling na de pauze op een hoger peil dan in het eerste deel van de avond. Zeer sug gestief kwam het spel der wederzijdse ver denking tussen de vijf overlevenden op het van de buitenwereld afgesloten eiland tot ontwikkeling. Het was alleen jammer, dat men het melodramatische karakter van het stuk te nadrukkelijk onderstreepte door het ten gehore brengen van korte flitsen mu- .ziek, die bovendien nog erbarmelijk klon ken. Van de andere medewerkers moet vooral Rie Kuyper genoemd worden, die een haar fijn type maakte van de oude vrouw mat het breiwerk. Herman Serné wiens rol- kennis niet geheel betrouwbaar was wist met de waanzin van rechter Margrave niet goed weg, doch had daarvoor in enkele sterke scènes een scherpzinnig profijt van zijn talent getrokken. Bij de overigen kwa men de goede hoedanigheden en tekort komingen zelden in evenwicht. Niet onvermeld mag blijven dat de gri mering zeer veel te wensen liet. Overigens bleek uit deze opvoering duidelijk dat „De Verenigde Spelers" een flink eind op weg zijn om zich bij de beste amateurverenigin gen hier ter stede te scharen. Het applaus na afloop nam bijna de vorm van een ovatie aan, wel een bewijs dat het publiek heeft genoten. DAVID KONING. Driehonderd retourtjes van Schiphol naar Johannesburg Vanmiddag zal gezagvoerder J. W. M. Meyer met de Douglas DC6 PH-TPI, de Prinses Irene, de driehonderdste retour vlucht naar Johannesburg beginnen. Op 16 Augustus 1947 begon de K.L.M. met de dienst op Zuid-Afrika met Douglas DC 4-machines, die één keer per week van Schiphol naar Johannesburg vertrokken. Daarna werd de dienst onderhouden met Lockheed Constellations en tenslotte met DC 6-toestellen, die nu twee keer per week naar Zuid-Afrika vertrekken. Sinds 16 Augustus 1947 werden vervoerd 17.500 passagiers, 268 ton vracht en 39 ton post. Afgelegd werden 4.200.000 kilometer, waarvoor 10.800 vlieguren nodig waren. De Maastrichtse gemeenteraad besloot het voorstel tot het aanbrengen van weg- verbeteringen ten koste van het unieke Vrijthof niet te steunen, waarna het college van B. en "W. zijn voorstel terugnam. Loewenguth-kwartet Kamermuziek avond van Toonkunst De laatste avond van de Toonkunst-reeks was een ware tractatie voor de fijnproe vers. Men kon dit vooruit weten, want twee jaar geleden heeft het Loewenguth-kwartet (eveneens bij „Toonkunst") een entree ge maakt die men niet licht kon vergeten. Het bleek toen dat dit ensemble een artistiek en technisch raffinement bereikte, dat her inneringen aan de hoogste' prestaties op gebied van kwartetspel in herinnering riep. Bovendien was men getroffen door de milde egale klank van het kwartet, die te danken is aan de omstandigheid dat elk der vier spelers (Alfred Loewenguth, Mau rice Fueri, Roger Roche en Pierre Basseux) een instrument van Amati bespelen. Al de voortreffelijke kwaliteiten waar mee het Loewenguth-kwartet ons vóór twee jaar in geestdrift wist te brengen, maakten ook dit tweede optreden in Haar lem tot een van die zeldzame avonden waarop men zich totaal gewonnen geeft, waarop men geniet in de beste betekenis van dit woord en waarvan men de weer slag lang nadien nog naproeft. En dan zal het misschien in de eerste plaats het Reiter- kwartet (op. 74 no. 3 in g) van Haydn zijn, dat uit de herinnering opduikt, als een niet te overtreffen staaltje van intiem samen spel, in een sonoriteit van uiterste ver fijning en sublieme eenheid. Na deze sprookjesachtige inleiding kwam het ensemble met het kwartet in a (op. 132) van Beethoven, een van de fameuze „laatsten" van de componist en ongetwij feld een der hoogtepunten van de hele kwartet-litteratuur. Met dit stuk hadden Loewenguth en de zijnen reeds de vorige keer hun superieure vertolkingskunst ge toond en zij deden het andermaal en wel met een raffinement dat elk „laisser aller" uitsloot. Zij gaven ondertussen aan de eigenaardige koraalvariaties (het „heiliger Danltgesang eines Genesenen" de nodige dynamiek mee, die ze best kunnen gebrui ken om te blijven boeien. Ten slotte kregen wij het kwartet van Ravel te horen in heel zijn elegante parfum-sfeer en troubadour achtige joligheid. In de betrekkelijk be scheiden maar zuivere klank van het en semble der vier Amati's, kon dit meester stuk van de jonge Ravel tot een zeldzame prestatie gemaakt worden, waarin nergens iets geforceerd klonk en elk détail, als op een goudschaal afgewogen, in volkomen evenwicht zijn werk deed. Het publiek was opgetogen. Geen wonder! JOS. DE KLERK Maxime Perrin sprak in Haarlem Voor „Les conférences frangaises" hield de heer Maxime Perrin gisteravond in Brinkmann een lezing over de kunstnijver heid in Parijs. De heer Perrin die directeur is van de Handelshogeschool in Parijs, be gon deze lezing echter met een korte doch belangwekkende inleiding over het doel en het werk van zijn school. Op dit instituut worden jongelui die hun eind-examen achter de rug hebben in een drie-jarige cursus opgeleid om leidende functies in het zakenleven te vervullen. Het leraren-corps bestaat zowel uit theoretici als practici en zo komen bankiers, publiciteits-chefs, ver zekeringmensen om maar eens een paar vertegenwoordigers van handel en nijver heid te noemen, er regelmatig voordrach ten houden. De stof is zeer veelomvattend eii beslaat zowel de administratieve als de technische en bedrijfs-psychologische vak ken. Aangezien men vooral niet eenzijdig- gerichte mensen wil afleveren, wordt zowel aan sport als aan culturele zaken zeer veel aandacht besteed. In welke mate het initia tief van de leerlingen van deze school die met het Nederlandse instituut Nijen- rode vergeleken kan worden wordt ge stimuleerd, illustreerde de spreker met een verhaal over de adoptie van een verwoest dorpje in de Elzas door de leerlingen. Zij collecteerden eerst vijf vrachtwagens met huisraad bij elkaar en offerden vervolgens een maand zomervacantie op om een school, een,stadhuis en vijf huizen te bou wen. Inmiddels hadden zij hun op school verkregen kennis ten nutte gemaakt door een lijst op te maken van alles wat het dorp tekort kwam en door alle mogelijk heden van de economische wederopbouw van de gemeente onder de loupe te nemen. Zij lieten tenslotte op hun kosten een meisje zich bekwamen als sociaal werkster en in ruil voor haar diploma hoefde zij zich slechts te verplichten om twee jaar in het geadopteerde dorp te werken. In zijn eigenlijke lezing gaf de heer Perrin een overzicht van de producten der Parijse kunstnijverheid. Hij verwijlde lange tijd bij de „haute couture" en maak te enige vermakelijke opmerkingen over de mode, maar ook de andere takken der kunstnijverheid, die in Parijs de gelegen heid krijgen om zich te ontplooien in al hun charme en individualisme, passeerden de revue. Wichelroedeloper vond resten van verdwenen klooster Een wichelroedeloper uit Nieuwkuyk in Brabant heeft de resten ontdekt van het eens zo beroemde klooster Mariëndonk te Elshout onder de gemeente Drunen. Het klooster was een stichting van het klooster Mariënkroon in Heusden. In 1441 werd het klooster in gebruik genomen en na de re formatie met dat van Heusden verenigd en in 1580 werd het verwoest en met de groiid gelijk gemaakt. Slechts de funderingen zijn overgebleven. „ELIAS" VAN MENDELSSOHN Christelijk gemengd koor „Asaf" gaf jubileumconcert Met het concert, dat het Christelijk Gemengd Koor „Asaf" gisteravond in de concertzaal „Flora" te Hillegom onder lei ding van zijn dirigent Cor Kool gegeven heeft, werd een uitnemende vorm gevon den om het zestig-jarig bestaan van het koor te vieren. De dirigent heeft er klaar blijkelijk op aangestuurd het koor een belangrijk aandeel in de muzikale viering te geven en hij heeft dit doel volkomen kunnen bereiken met de keuze van het oratorium „Elias" van F. Mendelssohn Bartholdy. Want de taak, die de componist van dit oratorium voor het koor bestemd heeft, is buitengewoon omvangrijk. Zoals men spreekt van een koor-opera, zou men „Elias" een .koor-oratorium kunnen noe men. „Asaf" kon hiermede een demon stratie van zijn capaciteiten, een artistieke wapenschouw geven bij het overzien van het tijdperk van zestig jaren. Maar er was nog een factor, die de keuze rechtvaardig de. Deze werd gevormd door de muzikaal- dramatische waarde van dit oratorium. Onbedreigd heeft „Elias" zijn positie na de eerste uitvoering in Engeland (1847) naast de bestaande oratoria van Handel en Haydn en naast de vele grote koorwer ken met orkestbegeleiding kunnen ver overen en handhaven tot in onze dagen. Aan het jubileum van „Asaf" kon het oratorium bijzondere luister geven, wat mede te danken was aan de koor-uitvoe ring. Weliswaar konden hierbij onvolko menheden opgemerkt worden. Zoals een ongewenste klankenverhouding voor „Herr, höre unser Gebet", die de duo-zang van solo-sopraan en -.alt deed overstemmen; de ongelijkheden met het orkest door een speciaal op de koorzang gerichte directie. Verder het ontbreken van de- expressieve kern voor het „belofte"-koor „Wer bis an das Ende beharrt" door een niet overtui gende zegging; het te kort aan verijlde klank en dynamische verfijning voor „Stil les sanftes Sauseln". Daar tegenover stonden de overwegend gunstige indrukken, die „Asaf" kon geven met het aanvangskoor, goed van klank en strak van rhythmiek gezongen. Een ander hoogtepunt met de prachtig vocaal geschre ven koren „Aber der Herr" en „Wohl dem, der den Herrn". Het grote koor der Baai priesters kreeg de gewenste climax en met het „vuur"-koor kon de sterke dramati sche kracht van de muziek tot uitdrukking komen. Als te loven eigenschappen van de koorzang in het algemeen kunnen de vast heid en de zuiverheid genoemd worden, welke wezen op een goede voorbereiding. De uitvoering van het polyphone slotkoor werd hiervoor een overtuigend bewijs. Aan de uitvoering werkten uitstekende solisten mede. De partij van Elias was in handen van de bariton Henri Welbooren. Hij toonde een juist begrip voor het wezen van deze bewogen figuur en ^owel door bezielde stemklank als sterke zegging maakte zijn zang diepe indruk. De alt Ans Stroink, prachtig bij stem, openbaarde in haar voordracht een overtuigend religieus besef. De jeugdige sopraan Corry van Beekum bleef met haar vertolkingen op belangrijk niveau („Höre, Israel!") en tot een vocale verrassing werd op deze avond het optreden van Frans Müller, een jonge, lyrische tenor. Er was nu en dan tussen de dirigent en het orkest der H.O.V., vaak door een on voldoende markante directie, enig mis- verstand. Maar over het geheel genomen kon Cor Kool dankbaar zijn voor de steun, die het met toewijding spelende orkest, hem op dit belangrijke concert verleende. Aan het slot van de avond, die met een woord van welkom en met gebed door de voorzitter van „Asaf", de heer G. Bikkers, geopend was, sprak ds. A. K. Krabbe woor den van dank tot alle medewerkenden en ging ten slotte voor in gebed. P. ZWAANSWIJK. SLEUTEL WIG f TEL. 11493 - LANGE VEERSTRAAT 10 DE „SLEUTELSPECBAUST" (Adv.) P©sï voer „Pasleur" en „Aïüaniis" Post, bestemd voor naar Nederland te rugkerende militairen, aan boord van de troepentransportschepen „Pasteur" en „At lantis", welke in een der tussenhavens zal worden uitgereikt, moet respectievelijk uiterlijk op 9 en 13 Februari in Nederland worden ter post bezorgd. Behalve de ge bruikelijke gegevens dient het adres de naam te bevatten van het betreffende 1,roe penschip, met de toevoeging: „op thuisreis naar Nederland". De naam van de vermoe delijke tussenhaven mag dus niet worden vermeld. ADVERTENTIE En niemand snapte hoe dat kon, Totdat men ook een proefje nam, Toen werd en bleef men klant van Stam. Lincol Polish anti groen voor alle metalen. Lincoi linoleum- en meubelwas geeft de hoog ste en houdbaarste glans. Enige fabrikant H. Stam, Haarlem. BINNENLAND Ook in het gebied van het Haagse Ge rechtshof zullen fietsen met hulpmotor voortaan als motorfiets worden beschouwd. Deze opvatting is thans in geheel Nederland, in afwachting van de nieuwe verkeerswet- geving, gemeengoed geworden. HAARLEM EN OMGEVING De uitbetaling van f 1 als compensatie voor kolenprijsverhoging zal Donderdag 9 Februari op de postkantoren geschieden aan hen, wier namen beginnen met Sm. tot en met Sto. De Besluurdersbond Haarlem (NW) houdt een vergadering op Donderdag 23 Februari in Brinkmann, waarin prof. mr. Marius G. Levenbach uit Amsterdam zal spreken over de herziening van het ontslag recht. Mevr. L. van KranenburghTaverne uit Haarlem is gisteren in Leiden geslaagd voor het doctoraal examen rechten. Gistermorgen reed een leerling-ver pleegster met haar rijwiel op de Gasthuis- vest tegen een aldaar geparkeerd staande personenauto. Zij werd met een lichte her senschudding in het Grote Gasthuis op genomen. Voor de vereniging „Weten en Werken" houdt dr. C. Brouwer op Donderdag 7 Fe bruari in het gebouw der Vrijzinnig Her vormden een voordracht met lichtbeelden over Goethe. Exclusieve Coiffures - Verven - Kleur- spoelingen in prachtige natuurlijke tinten. ©lie Pertwaineait f 8.- H. WAKKER ex chef-kapper Stoomvaart Mij. Nederland GED. OUDE GRACHT 98 - TELEFOON 20837 (Adv.) Vrachtwagen cloor trein tien meter meegesleurd Bomen van overweg waren niet gesloten Op de onbewaakte overweg van Orthen 'hij 's Hertogenbosch is vanmorgen een ongeluk gebeurd, dat uitermate goed is afgelopen. Een goederentrein uit de richting Nij megen naderde omstreeks negen uur de overweg, waarvan de bomen niet gesloten waren. Op hetzelfde ogenblik passeerde een vrachtwagen met aanhangwagen de over weg. De machinist van de trein kon een aanrijding niet meer voorkomen, de wagen, waarin zich drie personen bevonden, werd tien meter medegesleurd en totaal ver nield. Geen der inzittenden liep echter enig letsel op. De verkeersstoornis, die op dat drukke punt in de weg UtrechtDen Bosch ontstond, was zeer groot. Gymnastiek Kennemer Turnkring Evenals vorige jaren is het verslag van de Kennemer- Turnkring over. 1949 in druk ver schenen en het bevat een kortere of langere beschrijving van de gebeurtenissen, welke de Kennemer Turnkring heeft georganiseerd, of waarbij hij betrokken is geweest. Op i Januari 1950 waren bij de K.T.K. 15 verenigingen aangesloten (Sport Vereent uit IJmuiden had bedankt), met de volgende ledenaantallen: dames 998, heren 333, meis jes 974, jongens 52S, kleuters 2040, totaal 4873 werkende leden. Deze aantallen waren op 1 Januari 1949 (exclussief Sport Vereent) 1041 dames, 384 heren, 1009 meisjes, 548 jongens, 2107 kleuters, totaal 5089, derhalve een terug gang van 216. Hierbij moet echter worden opgemerkt, dat in de loop van 1949 de in Vel-sen wonende leden van „Olympia" zich. van deze vereniging hebben afgescheiden en de Vélsèr G.V. hebben opgericht, welke per 1 Januari 1950 tot de K.T.K. is toegetre den. Door deze afscheiding werd het leden aantal van de Kring met 157 ongunstig be* invloed, zodat de normale achteruitgang slechts 50 werkende leden betrof. Als nieuwe vereniging werd op 1 Januari j.l. genoteerd de in het najaar 1949 in Haarlem-Noord op gerichte vereniging V.O.L.O. Het aantal donateurs en ondersteunende leden bij de aangesloten verenigingen ver toonden in totaal een kleine stijging van, ruim 50, terwijl het aantal ere-leden en leden, van verdienste constant bleef. Zaterdag' wordt in restaurant Brinkmann de jaarlijkse algemene vergadering ge houden. De agenda vermeldt behalve het vaststel len van de verslagen, het werkprogramma en de begroting voor 1050, enige verkiezin gen. Aftredend en herkiesbaar zijn: van het bestuur de heer A. J. Fortgens, voorzitter en de heer J. H. B. Brink, commissaris en van de Technische Commissie de heer C. Th. Smal en de heer H. B-runs. Wegens bedanken moet verder voorzien worden in de vacature van de heren J. Groe- nevekl (bestuur) en P. Dijkstra én W. Mars man (technische commissie)Tenslotte moe ten nog gekozen worden afgevaardigden voor de bondsvergadering van het K.N.G.V. DAMKAMPIOENSCHAP VAN NEDER LAND BEGONNEN. Dinsdagavond is in Amsterdam de eerste partij gespeeld om het persoonlijk damkampioenschap van Neder land 1950. dat gedurende de komende zes weken zal worden voortgezet op iedere Vrij dag, Zaterdag en Zondag. J. H. Vos speelde tegen W. Rustenburg. Het resultaat was remise. FEUILLETON door Mevr. 1. M. C. Bijleveld-Gelinck 33) Er snerpte een politiefluit. En nu bleek dat deze gehele strijd al van te voren door de klabakken voorzien of zelfs geënsce neerd was, want meteen werd de deur opengeworpen en stormden nieuwe krach ten naar binnen om zich te mengen in het gevecht. Er ontstonden nu verschillende kernen van verzet die zich door het vertrek bewogen als de balletjes gehakt in een sudderend sausje. De kreten van George gingen teloor in een algeheel gedruis; de VisotteTs taaie, gespierde sportslui, ver weerden zich manhaftig. Maar zij konden toch niet verhinderen dat hun oogappel George, in hemdsmouwen nu en met half- afgereten das. in de richting van de ge opende voordeur gesleurd werd en on danks zijn wanhopige tegenstand dat niet Scheen te kunnen beletten. Toen klom één der Vlsotters, die met vrucht de bioscoop bezocht had en een speciale gave voor stra tegie de zijne mocht noemen, op een stoel en sloeg met een andere stoel het licht uit. Het gedaver overstemde even alle andere gedaver; de strijd werd in de duisternis voortgezet. Zoals ieder land'zijn zwarte bladzijde heeft in zijn geschiedenis en ieder mens zijn zwarte bladzijde in zijn leven, zo was deze infernale strijd wel de zwarte bladzijde in de historie der Visotters. Ze stompten, rukten en sloegen van zich af. Ze werden gestompt, er werd aan hen gerukt en ze werden geslagen. Er rinkelde glaswerk. Maar toen wps er een Visotter, nóg genialer en nóg meer strategisch be gaafd dan zijn voorganger, die het licht in de bijkeuken aandraaide en met een brandend stompje kaars weer binnentrad. En op dat ogenblik verstomde alle ge rucht, krabbelden de strijders overeind en overzag men het slagveld. Deze avond was waarlijk een zwarte bladzijde in de historie der Visotters. Want nu bleek niet alleen dat er zware schade was aangebracht aan de inventaris en aan hun Zondagse pakken, maar ook dat hun oogappel George, de hoop op het wereld record, in de duisternis listiglijk door de klabakken was weggewerkt; ja, dat alle klabakken zich reeds uit de strijd hadden teruggetrokken en dat de vrienden de laatste minuten slechts elkaar hadden af getuigd! Geen auteur vermag te beschrij ven in welke termen zij aan hun teleur stelling uiting gaven! Tussen twee agenten in liep, zwetend en in anderhalve hemdsmouw, de Euro pese kampioen en gooide met een ruk van zijn hoofd zijn kuif naar achteren. Na deze opwindende gebeurtenissen was de entree van Sjors bij Inspecteur Renke- voort veel minder geruchtmakend; hij was nu, wat men in politietermen noemt „ge kalmeerd" en kwam rustig tussen twee agenten in naar binnen. Wel legde zijn gehavend uiterlijk nog getuigenis af van de strijd, die zojuist gestreden was, maai de algemene indruk van Sjors was tofch niet ongunstig: een paar eerlijke blauwe ogen onder de lange kuif, een open jong gezicht boven de rafels van zijn dasje. Meer spier dan hersens, constateerde de inspecteur, maar geen kwaad type. Het was daar bij die arrestatie zeker heet toe gegaan; die Prins had voor geen cent tact al had hij een goede neus! Hij wendde zich nu tot de jonge man. Je was er waarschijnlijk beter afge komen als je dfrect was meegegaan. Boon tjes! begon hij niet onvriendelijk. Kerel, wat zie je eruit! Prins ga jij êens dat grijze jasje van Bakker halen dat beneden nog in de kast hangt. Ga jij maar zolang zitten, Boontjes. Hij bladerde in zijn papieren tot het bewuste kledingstuk de gescheurde hemds mouwen bedekte. Dan zag hij weer op en ontmoette de dankbare, verbaasde blik van zijn arrestant. Ja, we zijn hier geen beulen, raadde hij diens gedachten. lie begrijp, dat je je zó plezieriger voelt. Ik heb je ook niet hier laten komen om je op de één of andere manier te grijpen, maar ik moet inlichtingen van je hebben. Er is gister avond om elf uur, vlak voor het raam van Betsie Kurkmans, iets ernstigs gebeurd en nu weten wij dat je er juist op dat ogen blik ook geweest bent. Weet je eigenlijk wat er gisteravond gebeurd is? Ja.eh.er lag een kerel. Juist. En weet je ook wie? Ja.eh.Betsie dacht: de profer- sor. Ja, dat heeft ze dan goed gedacht. Nu moet je eens goed luisteren,4 George. Nu vertel je mij heel eerlijk en heel pre cies wat je gisterenavond gehoord en ge zien hebt. Heel eerlijk en heel precies. Als je het eerlijk vertelt zal ik er waarschijn lijk geen bezwaar in zien om je zó weer naar huis te laten gaan, maar als il* je op een leugen betrap en dat kan ik heel gemakkelijk want ik weet al een heleboel dan ga je voor een poosje het cachot in. Dat heb je dus goed gehoord, nietwaar? Wil je een sigaret of is dat verboden waar. Me coach is er toch niet. 'specteur! Kijk eens aan, dat is alweer een tref. Hier heb je een vlammetje. En nou steek je maar van wal, George. Je had een af spraak met Betsie Kui-kmans, nietwaar? Kende je haar al lang? Nee 'specteur Tweemaal op straat gesproke en geintjes gemaakt. Een knappe meid! Ze had een album met een hele col lectie filmstarre, vertelde ze me, en dat wou ze me wel eens laten zien. Maar dan moest ik natuurlijk an d'r huis komme. Nou, en as je zo'n invitatie krijgt, dan doe je dat, hè? Ja, natuurlijk. Dan doe je dat. En hoe ging het toen verder, Boontjes? Nou, ik maakte een afspraak met een briefie. Gisteremiddag en ze zei dat ze de sleutel van het labbertorum in het kozijn zou legge. Een toffe meid! Dat vind ik ook! En toen kwam je dus gisterenavond naar het laboratorium. Hoe laat was dat? Vlak voor elve. Ik keek op me klok- kie. En ik vond de sleutel. En ik maakte de deur ope van het labbertorum en ging de gang door. ïk moest de achterdeur weer uit had ze gezegd en dan kwam ik op de plaats. En daar moest ik driemaal tege haar raam kloppe. En dat dee ik natuur lijk en toen maakte ze meteen het raam ope. Wacht eens even. Wat deed je met de sleutel? Die heb ik haar direct terug gegeve. Dat moest zei ze, anders zou haar moe het merke en dat was een kwaje. Ze kneep 'm erg voor haar moeder, een karonje van een mens! We moeste erg stil weze ook dat ze niks zou hore en zo. Nou en ik wou haar net een zoen geve, heel zachïes dan, of we hore een deur opengaan op de plaats. We schrokke ons ongelukkig, want we dachte dat het haar moe was, ziet u? En Betsie trok me meteen naar binne en deed het raam dicht en het gordijn ervoor. Ja, dat begrijp ik. En toen? Toen hoorde we een poosje niks. We hadde. hartkloppinge. En toen hoorde we een bons, vlak onder het raam en ik dacht dat met hart stilstond. Maar er gebeurde verder niks. En toen ging Betsie kijke achter het gordijn maar ze kon niks zien in het donker. We vonde het raar, het bleef verder stil en toen dede we het raam weer een eindje ope. Mense wat schrokke we! Daar lag een kerel en ze tas leg naast 'em op de stene en d'r was wat uitgevalle: twee op stene en d'r was wat uitgevalle: twee schrifte lage zo maar in een plas! Nou en Betsie viste ze op en zag d'r allemaal cijfertjes in staan en ze zei: Gomme- nikke het is de prof! Ik herken 'em an ze hoed! (Wordt vervolgd)

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 6