Haarlems Dagblad at <0prahtc tjaarlctmcijc Courant (3lnno 165-6) Koning der Belgen Volksraadpleging over de Belgische Koningskwestie door Kamer aanvaard Toelichting van justitiële zijde op zaak tegen Rotterdamse oud-illegalen Men wil een tastbaar resultaat van de verkregen onafhankelijkheid zien' bondgenootschappen en pacten hebben niets van enige waarde opgeleverd" 64e Ja.'rgang No. 19472 Bureaux: Grote Houtstraat 93, Telefoon Adver tenties en Administratie 10724, 14825. Redactie: 10600. Directie 13082. Hoofdred. 15054. Bijkant Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Telefoon 12713, 10132. Donderdag 9 Februari 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent, per fcv artaal 4,25. Franco per post f 4,75. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie Hoofdredacteur: Robert Peereboom Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom IN DE BELGISCHE Kamer van Afge vaardigden is gisteren het besluit ge3 nomen, dat een volksraadpleging zal wor den gehouden over de terugkeer van ko ning' Leopold III. Het wetsontwerp heeft het gehaald met een meerderheid van 117 tegen 92 stemmen. Zesenvijftig procent van de Kamer stemde dus voor, vierenveertig tegen. Indien deze verhouding ook in het resultaat van de volksraadpleging tot uiting zou komen hetgeen natuurlijk niet zeker is kan men de terugkeer des konings verwachten. Hijzelf heeft verklaard dat hij zal aftreden als niet 55 "oor zijn terugkeer stemt. Formeel beslissend zal de uitslag evenwel niet zijn. het parlement houdt de eindbeslissing. Eer de Koning, als een voor hem gunstige volks-uitspraak gevallen is, zou kunnen terugkeren, zou den de Kamers in een gemeenschappelijke zitting moeten besluiten, een einde aan het regentschap (van 's Konings broeder) te maken. De Koningskwestie heeft, zoals«ge weet, in België felle tegenstellingen opgeroepen. Het past een buitenlander en zeker een Nederlander niet, daarover een oordeel uit te spreken. Het zou ook weinig waarde hebben. De stemming in de Kamer van Afgevaardigden heeft opnieuw aangetoond dat de Katholieken (de Christelijke Volks partij) voor de terugkeer des Konings zijn, de socialisten en communisten ertegen en dat de liberalen verdeeld zijn. Doordat de liberale ministers en vier Vlaams-liberale leden voor de volksraadpleging stemden is het voorstel aangenomen. De liberale leden uit Wallonië en Brussel stemden tegen. Deze splitsing der liberalen duidt op de tweede verdelings-lijn, die wellicht nog be langrijker is en nog scherper ligt dan die tussen de politieke partijen: in Vlaanderen is de meerderheid voor de terugkeer des Konings, in het Walenland ertegen. In de hoofdstad schijnen de voor- en tegenstan ders ongeveer gelijkelijk verdeeld te zijn; misschien zou daar een kleine meerder heid der voorstanders tot uiting kunnen komen. Als de tegenstelling in de politieke partijen een buitenlander ertoe verleiden mocht zijn mening te vormen zou de Vlaams-Waalse tegenstelling wellicht weer andersom liggend in zijn sympathie dan zijn politiek inzicht hem al kunnen doen aarzelen. Maar bovendien gelden ten aanzien van de Koning gevoelsoverwe gingen, die men niet kan schatten als men niet tot het volk zelf behoort. De vriend schappelijke verhouding vriendschappe- lijker dan sinds een eeuw het geval is ge weest die tussen onze Zuiderburen en ons sinds de oorlog zo sterk is gegroeid, moge Nederlanders ook in particulier con tact doen beseffen dat ons alleen belang stelling past en sympathie sympathie, omdat deze Koningskwestie voor het Bel gische volk een grote en pijnigende be proeving is, een zaak van diepe ernst. Verwacht wordt dat de volksraadpleging op 19 of 26 Maart zai geschieden. Ook in ons land zal men eryzich in verheugen als zij in haar voorbereiding en uitvoering zonder incidenten of moeilijkheden van andere aard verloopt. Gezien de heersende spanning kan men de gang van zaken niet zonder enige bezorgdheid tegemoet zien. Iedere Belg boven de 21 jaar zal de vraag „Bent u van oordeel, dat Koning Leopold zijn wettige prerogatieven moet herkrij gen?" met ja of neen moeten beantwoorden. Ge ziet hieruit dat de volksraadpleging alleen de persoon des Konings betreft en niet het koningschap als zodanig, evenmin de dynastie, die niet in het geding zijn. Indien Koning Leopold III geen 55 van de stemmen mocht halen en hij dus zou aftreden zou zijn opvolging verzekerd zijn in de persoon van zijn oudste zoon, kroon prins Boudewijn. (De Koning heeft uit zijn eerste huwelijk met wijlen Koningin Astrid drie kinderen: twee zoons en een dochter en uit het tweede met mej. Baels, sinds dit huwelijk prinses de Réthy, een zoon). Het standpunt van de tegenstanders van 's Konings terugkeer is het laatst in de Belgische Kamer van Afgevaardigden uit eengezet door de socialistische ex-premier Paul Henri Spaak, op de eerste dag van deze maand. Die jongste uiteenzetting van een zo belangrijke persoonlijkheid heldert temeer op omtrent het standpunt der tegen standers, omdat zij duidelijk maakt waar, na jaren, het zwaartepunt van hun verzet is komen te liggen. Wij hebben de hoofd punten van die rede een week geleden vermeld- er bleek uit dat Spaak vooral grieven heeft geuit tegen 's Konings z.i. te autocratische houding' in het verleden, die kenmerkend tot uiting kwam in de beleidsfouten die hij volgens zijn tegen standers in de Meidagen van 1940 beging. Spaak riep nu de rechterzijde toe: „Vindt gij 's Konings jongste verklaring, namelijk dat de monarchie verstevigd uit de volks raadpleging' te voorschijn zal komen, ge ruststellend voor de parlementaire demo cratie?" Hij merkte ook op dat de Koning omringd was door personages, die het par lementaire régime verafschuwden en dat de grote diensten, die deze vorst aan het land heeft bewezen, niet#opwegen tegen de fouten die hij beging als staatshoofd. Overigens liet hij niet na te verklaren, dat hij vaak daden en houdingen van Koning Leopold had bewonderd een verklaring, die zowel de Koning als de tegenstander, die haar uitsprak, eert. Wegen grieven omtrent een autocratische houding des Konings nu bij de tegenstan ders van zijn terugkeer het zwaarst? Men is geneigd tot die indruk. Moeilijk te schat ten is een andere factor die zich in de opi nie der Belgen ook doet gelden 's Ko nings tweede huwelijk die in de laatste tijd weer sterk de aandacht heeft getrokken maai- waaraan toch blijkbaar geen beslis sende betekenis moet worden toegekend. In elk geval luidt. h<*t gisteren genomen besluit een periode van toenemende span ning in de Koningskwestie in maar waar schijnlijk tevens: de definitieve oplossing. R. P. Aanhangers van Westerling te Djokja gearresteerd DJOKJAKARTA, 8 Februari. (Aneta). Te Djokjakarta zijn acht aanhangers van Westerling gearresteerd, waaronder twee Chinezen. Volgens gevonden docu menten moeten er te Djokja 82 leden van Westerlings leger zijn. Bij de gearresteer den werden wapens in beslag genomen. Liberale onenigheid hielp het Katholieke wetsvoorstel erdoor BRUSSEL. 8 Februari (A.N.P.) De Belgische Kamer van Afgevaardigden heeft hedenmiddag met 117 tegen 92 stemmen het wetsontwerp goedgekeurd, dat voor ziet in het houden van een volksraadpleging over de terugkeer van koning Leopold. Er waren geen onthoudingen. Voor het wetsontwerp stemden de leden van de Christelijke Volkspartij, de Liberale ministers en vier Vlaams-liberale afgevaar digden. De socialistische, communistische en liberale afgevaardigden uit Wallonië en Brussel stemden tegen. Het Belgische volle gaat dus binnenkort ter stembus om deel te nemen aan deze volksraadpleging, die zal leiden tot een beslissing over de toekomst van de voor lopig verbannen koning Leopold III. Als mogelijke data voor deze volksraadpleging worden 19 en 26 Maart genoemd. Het aannemen van het wetsontwerp heeft een eind gemaakt aan de onrustige debatten van vier weken. De Senaat, waar de C.V.P. de meerderheid heeft, had het ontwerp reeds aangenomen. In de Kamer komen de C.V.P.-leden twee stemmen aan de meerderheid tekort, doch, zoals ver wacht werd, kwam het ontwerp er door, dank zij de steun van enkele liberalen. In de liberale partij heerst onenigheid over de Koningskwestie. Het ontwerp wordt wet, tien dagen nadat het in de Belgische staatscourant is ge publiceerd. Dan kan het volk ter stembus worden opgeroepen, dat is over ongeveer 40 dagen. Iedere Belg boven 21 jaar moet „ja" of „neen" antwoorden op de vraag: ..Bent u van oordeel, dat koning Leopold zijn grondwettige prerogatieven moet her krijgen?" De uitslag van de volksraad pleging zal niet beslissend zijn. Zij wordt beschouwd als een kenbaar maken van cle openbare mening aan het parlement. Ko ning Leopold heeft echter onlangs in een brief aan de Belgische regering te kennen gegeven, dat hij zal aftreden, indien niet 55 procent vóór zijn terugkeer stemt. Voordat de koning op de troon kan te rugkeren, moeten beicïe Kamers in een gemeenschappelijke zitting voor de beëin diging van het regentschap stemmen. Incident Tijdens de voortzetting' van de artikels- g'ewijze behandeling van het voorstel tot het houden van een volksraadpleging over de terugkeer van koning Leopold, heeft zcih een incident voprgedaan in de Bel gische Kamer van Volksvertegenwoordi gers. Na een uiteenzetting van de socialistische fractieleider Bohy, stond plotseling het communistische Kamerlid Dispy op en ïn- terpeleerde de Belgische regering in felle bewoordingen over de Amerikaanse leve ringen van wapens aan België en over het tussen Amerika en België bestaande con tract betreffende de levering van Congalees uranium, ondanks het dringend verzoek van de voorzitter der Kamer, Fr^ns van Cauwelaert, zich tot het debat óver de volksraadpleging te bepalen, beklom Dispy liet spreekgestoelte om, zoals hij opmerkte: „zijn interpellatie kracht bij te zetten". De communistische volksvertegenwoordiger Argentijnse politie meent samenzwering ontdekt te hebben De Argentijnse politie heeft medegedeeld dat een samenzwering is ontdekt, die in het buitenland is gesmeed met het doel „op verscheidene plaatsen in Argentinië ver warring te stichten". De Argentijnse politie houdt nog steeds twee Amerikanen in hechtenis, nadat zij een Brit*é zakenman, die zes dagen werd vastgehouden, neeft vrijgelaten. De Ame rikaanse ambassade heeft nog geen verdere inlichtingen ontvangen van de betrokke nen, de 52-jarige Arthur Oppen en zijn 30-jarige in Argentinië geboren zoon George. De politie gaf haar verklaring uit enkele uren nadat de 43-jarige Britse zakenman George Bruce Kirton, die tege lijkertijd met de Oppens in hechtenis werd genomen, op vrije voeten gesteld werd. Kirton werd op een morgen uit zijn bed gelicht. Hij had tevoren een telegram uit Brazilië ontvangen waarin hij werd gefeli citeerd met de geboorte van een zoon. Het telegram luidde: „Gelukgewenst komst 31/2 kg. dynamiet". De Oppens zonden de trotse vader eveneens een gelukstelegram, zo verluidt in kringen van de Britse am bassade. In de mededeling van de politie wordt nog gezegd, dat het complot tegen de eens gezindheid van het Argentijnse volk re kende op de samenwerking van mensen in Argentinië, „die valse geruchten zouden moeten verspreiden". hield hierna een redevoering, waarvan de voorzitter verklaarde, dat zij onverenig baar was met de parlementaire tradities. Hij verzocht Dispy de termen van zijn be toog te veranderen, hetgeen deze pertinent weigerde. Nadat Dispy eveneens geweigerd had het spreekgestoelte te verlaten, liet Van Cauwelaert de publieke tribune ont ruimen en werd de vergadering voor een tiental minuten geschorst. Vreemde ziekte in Frankrijk Sedert enige dagen heerst te Duinker ken en te Maubeuge een eigenaardige ziek te, die vooral kleine kinderen aantast. In beide steden deed zich tot dusver een twintigtal ziektegevallen voor, waarvan de meeste met dodelijke afloop. De ziekte, die, volgens de artsen, met griep is te vergelijken, ontwikkelt zich zeer spoedig. Meestal moet het kind overgeven en heeft het buikloop. De temperatuur stijgt snel en bereikt spoedig 40 tot 41 gra den. Na enkele uren volgt de dood. De artsen menen, dat de ziekte te wijten is aan een virus die de zenuwen aantast. De dood zou volgens hen te wijten zijn aan de hevige koorts, die de zuigeling niet kan verdragen. Door de bevoegde over heid zijn maatregelen getroffen om de uit breiding van de ziekte te voorkomen. Drieho7iderd manschappen van de West- Berlijnse politie versperden de weg voor een aantal communistische demonstranten welke op iceg waren naar een meeting bij de Russisch-Franse zönegrens. Het gebruik van het gebouw, tvaar de bijeenkomst zou plaats hebben, werd door de Duitse autoriteiten in de Westelijke stadssector aan de Communisten verboden. Behandeling begon vanmiddag Hedenmiddag is voor de Rotterdamse rechtbank een proces begonnen tegen een der bekendste Rotterdamse oud-illegale werkers, de 41-jarige J. P. S., alias „Bram". Hij wordt ervan verdacht bedragen van resp. 45.000 en 30.000 te hebben ver duisterd. Van justitiële zijde wordt op deze zaak de volgende toelichting gegeven: Reeds lang waren er geruchten in omloop, dat zowel S. als de even bekende illegale fi guur, T. E. handelingen verrichtten, die de toets der critiek niet zouden kunnen door staan. Uiteraard liet men buiten beschou wing alles wat er tijdens de bezetting was geschied en, wat de financiële kant betreft, ook alle handelingen tot aan de geldsane- fing. De justitie heeft lang geaarzeld of zij tegen deze twee figuren, die zich zeer grote verdiensten hadden verworven in de illegaliteit en die zeer gezien waren om hun heldenmoed en opofferingsgezindheid, strafrechtelijk moest optreden, maar toen sommige geruchten op waarheid bleken te berusten en er bovendien door nabestaan den van een verzetsman bij het ministerie van Oorlog een klacht was ingediend over een verdwenen nalatenschap, kon met in grijpen niet langer gewacht worden. Deze nabestaande had het ministerie van Oorlog verzocht te willen bevorderen, dat de nalatenschap van de overledene werd opgespoord. Dat ministerie droeg reeds in 1948 aan de maréchaussée het on derzoek op en bij dat onderzoek stuitte men op de figuur van S. Er kwam vast te staan, dat S. een groot bedrag aan zo genaamde L. O.-gelden te eigen bate had aangewend. Het gaat hier om twee bedragen: 45.000 zou S. alleen hebben verduisterd en 60.000 samen met E. Dit laatste bedrag zou volgens S. gedeeld zijn, hetgeen E. ook niet betwist, alleen beweert hij het ten dienste van de illegaliteit te hebben aan gewend. De verduisteringen zijn van vrij recente datum, want zij beginnen aanvang 1946 en lopen dan tot 1948. S. bekleedde tijdens de bezetting een be langrijke functie. Hij was leider van de illegale groepering L.O.-F 2 en kreeg als Eva Perón is voor het eerst sinds haar operatie weer in het publiek verschenen bij de opening van de nieuwe zittings periode van het parlement te Buenos Aires, tijdens welke jilechtigheid deze spiegel beeld-foto van haar en haar echtgenoot, de president-dictator van Argentinië, gemaakt werd. Prof. Reuter in dispuut met Oostelijke luidsprekers BERLIJN, 8 Februari (Reuter) De West-Berlijnse sociaal-democratische partij heeft een openlucht-bijeenkomst belegd aan de Franse zijde van de grens tussen de Franse en Sovjet-Russische sectoren 1 van Berlijn, waarop de burgemeester van West-Berlijn, professor Ernst Reuter, het woord zou voeren. Toen professor Reuter begon te spreken, kwam er leven in de brouwerij bij de tegenstanders „over de grens". Luidspre kers vielen de burgemeester, toen hij nau welijks zijn eerste woorden had gesproken, reeds in de rede. „Kom op, professor Reu ter, wij wachten op u", klonk het door de luidspreker aan de Russische zijde van de sectorgrens. Het naar schatting uit verscheidene duizenden personen bestaande gehpor van professor Reuter barstte hierop in een woedend gejoel los. Doch de luidspreker in de Sovjet-Russi sche zóne bleef zijn interrupties spuien „Niemand kan Berlijn veroveren door hier een putsch uit te voeren", riep Reuter in de loop van zijn rede uit, doelend op de berichten, dat een half millioen leden van de onder communistische leiding staande „vrije Duitse jeugd" zou trachten met Pinksteren de stad te „veroveren". „Wij hoeven niemand te vragen om tanks te zenden tot onze bescherming wij kunnen voor ons zelf zorgen. Wij zullen deze com munistische agenten niet onze positie laten ondermijnen zoals de vijanden van de democratie de republiek van Weimar on dermijnden", aldus Reuter. Fokker vraagf advies aan Duitse vliegtuigbouwer Naar het A. N. P. meldt heeft dc directie van de N.V. Koninklijke Nederlandse Vliegtuigenfabrïek Fokker zich tot de Duitse vliegtuigbouwer dr. Ernst Heinkel gewend om haar te adviseren bij de plan nen voor nieuwe vliegtuigtypen. Heinkel heeft dezer dagen met enige me dewerkers de fabrieken in Amsterdam be zocht. Hij was tijdens de jongste oorlog een dei- belangrijke constructeurs van de voorma lige „Luftwaffe". Zoals men zich zal her inneren bouwden zijn fabi'ieken in het bij zonder bommenwerpers en in het laatst van de oorlog straaljagers, die hij de naam van „volksjager" gaf. Hef woord is aan Cervantes: Wie gaat schelden staat op het punt te vergeven. IJsland toegetreden tot de Raad van Europa ■STRAATSBURG, 8 Februari. (Reuter). IJsland is officieel lid geworden van de Raad van Europa, aldus is te Straatsburg bekend gemaakt. Volgens een door de al gemene secretaris van deze raad ontvangen telegram van de minister van Buitenlandse Zaken van IJsland heeft het parlement 7 Februari zijn goedkeuring gehecht aan de toelating van IJsland tot de Raad. Op 8 Augustus besloot het ministerco mité van de Raad van Europa IJsland tot toetreding uit te nodigen. Indonesisch minister over de stakingsgolf zodanig van verschillende zijden gelden ter beschikking. Zij waren bestemd om te voorzien in de noden van de groepering, voor ondergedoken verzetslieden enz. Bo vendien was S. hoofd van l^et centrale voorzieningsbureau, dat op grote schaal ondergedoken spoorwegbeambten hielp. In beide functies kreeg hij belangrijke bedra gen onder zich. Zo beschikte S. na de bevrijding nog over gróte fondsen. Al spoedig hadden de top van de L.O. en de top van de L.K.P. zich daarover beraden en besloten werd alle gelden te centraliseren. Zo werd de L.O.- L.K.P.-stichting geboren. Deze zou cen traal in de behoeften van de nabestaanden van de illegaliteit voorzien. Te Rotterdam was men het met dit be sluit niet eens en slaagde men erin de gel den door de geldzuivering heen te slepen. Zodoende kon S. in November 1945 f 45.000 los krijgen en ongeveer drie maan den later opnieuw f 60.000. De justitie heeft, zoals gezegd, lang ge aarzeld met ingrijpen, omdat zij wilde voorkomen dat een smet werd geworpen op de illegaliteit. Tenslotte heeft men tot vervolging besloten. S. heeft intussen geestelijk veel geleden en wroeging getoond. Zijn bekentenis be tekende een grote opluchting voor hem. Voorlopig wordt nu alleen zijn zaak be handeld. De vrouw aan het stuur. Onder het op schrift „mrs. Attlee takes the wheel" publiceert het Labour-orgaan „Daily Herald" een foto van de Britse minis ter-president, Clement Attlee. in de auto, waarmede hij zijn verkiezings- toer van vijftienhonderd kilometer door stad en land is begonnen, met zijn echt genote aan het stuur. Mevrouw Attlee is van plan gedurende de ganse toer als chauffeuse te fungeren. De Indonesische minister van Arbeid, Wilopo, heeft ons een onderhoud toege staan over de verschillende stakingen in Indonesië. Eerst kwam het, nu gedeeltelijk beëin digde, conflict bij de Nederlandse bank instellingen te Djakarta ter sprake. „Waarom werd juist daar gestaakt?", vroegen wij. De minister antwoordde: „Om dat de vakverenigingen daar het grootste aantal leden bezitten. De redelijkheid der eisen zal in een commissie worden onder zocht. Ik heb aldus de minister in mijn ministerie zo juist een geschillen- afdeling ingericht, bij welke gevallen zullen worden voorgebracht, waarvoor de ar beidsinspectie geen oplossing heeft kunnen vinden." „Wat is" vroegen wij verder „de algemene lijn van de stakingen van de laatste tijd?" Antwoord: „De psychologische achter grond is in de eerste plaats, dat men een tastbaar resultaat wil zien van de pas verkregen onafhankelijkheid. Bovendien is er een groeiend streven naar verhoging van de levensstandaard der lagere klassen. Bij de banken zal inwilliging van de maxi mum-eisen geen overdreven groot bedrag uitmaken. Het grote verschil tussen de salarissen van de staf-employés en het lager personeel verscherpt het bewustzijn van het bestaan ener grote kloof. Het lagere personeel verdient bovendien be paald te weinig bij de huidige levensstan daard. Stakingen zijn tot dusver voornamelijk in de steden voorgekomen, in die gebieden dus waar de vakverenigingen een derge- OoJc dc Liberale partij in Engeland roert zich danig in de thans begonnen verkie zingscampagne. Hier is hun leider, wing commander A. W. Pim, op zijn met ver kiezingsleuzen behangen motor-scooter gereed voor de jacht op de stemmen. Frans generaal beu van Westelijke traagheid' West-Europa steunt op superioriteit der Verenigde Staten PARIJS, 8 Februari (Reuter) Gene raal Pierre Billotte, voormalig leider van een Franse militaire delegatie bij de UNO, heeft Woensdag aangekondigd, zich uit de actieve dienst terug te zullen trekken als protest tegen hetgeen hij noemt „het falen om mijn land op de Westelijke verdedi ging voor te bereiden". Billotte, een 44-jarige staf-officier, schrijft in een brief aan de Franse minis ter van Nationale Defensie, René Pleven, vrij te willen zijn „om de natie te helpen voorlichten". Hij critiseert „het feit, dat de Franse autoriteiten in de afgelopen vier jaar in gebreke gebleven zijn om het land voor te bereiden voor haar vitale functie in de gemeenschappelijke verdediging van het Westen". De brief luidt verder: „Het systeem van veiligheid, dat de Westelijke landen trachten te scheppen, is nog steeds gebaseerd op de précaire marge van supe rioriteit van de V.S. met betrekking tot het gebruik van atoombommen en de stra tegische luchtvloot. De bondgenootschap pen en pacten hebben in de practijk tot dusverre niets anders opgeleverd dan schuchtere pogingen tot militaire coördi natie en klassieke herbewapening". In een commentaar op zijn besluit ver klaarde Billotte, dat de ontwikkeling van de atoombom door Rusland veel sneller was dan de Westelijke geallieerden hadden verwacht. Dit betekent, dat alle landen, Frankrijk in het bijzonder, in een toestand van paraatheid moeten zijn om zich on middellijk volledig te kunnen verdedigen. Volgens Billotte hadden „de onbestendig heid der Franse regeringen en de slechte organisatie van onze nationale verdediging er toe geleid, dat Frankrijk op het ogen blik niet beschikt over het militaire appa raat en de organisatie, die beantwoordt aan zijn vitale functie in de gemeenschap pelijke verdediging van het Westen". Alle geallieerden handelden te traag, aldus de generaal. In ieder geval waven de wapens welke naar Europa gezonden werden niet voldoende. Generaal Billotte, die in 1941 fungeerde als generaal De Gaulle's persoonlijke staf chef en het bevel voerde over de eerste pantsereenheden van de „vrije Fransen", die Parijs binnenrukten in Augustus 1944, verklaarde tenslotte, dat een „werkelijk verenigde en passende geallieerde verde diging" voldoende zou kunnen zijn om Moskou te bewegen tot een „minnelijke schikking" met het Westen. Leden van ondernemingswacht naar Westerling overgelopen Negentien mannen van de onderne mingswacht van Pasir Angin, 13 km. ten Zuiden van Bogor, zijn in de nacht van Dinsdag op Woensdag verdwenen. In brie ven die zij achterlieten deelden zii mede, dat zij waren overgelopen naar Westerling. Drie man zijn niet overgelopen, onder hen bevindt zich de Europese commandant, aldus de correspondent van Aneta. Mili tairen hebben voorlopig de bewaking over genomen. lijke actie het gemakkelijkst" kunnen orga niseren. „Ik zeg hen steeds", aldus de minister, „organiseer jullie, stel je eisen vast op de ledenvergadering en gedraag je naar de algemene opvatting der leden." Indien er thans zoveel stakingen zijn, waarbij moeilijkheden voorkomen die elders niet meer bestaan, dan komt dit door overhaast handelen van enkelingen onder de werknemers, terwijl anderzijds de werkgever nog onwennig staat tegen over de looneisen. Spreker zeide de indruk te hebben, dat de stakingsgolf zal afnemen, indien de werkgevers hun medewerking verlenen. Bij de werknemers bestaat be paaldelijk een neiging om zich te organi seren. Het gouvernement wil daarbij gaarne meehelpen door vergaderlokalen ter beschikking te steilen, alsmede door technische hulp 1 DEAN ACHESON: ,.,Afoomcontr6le kan slechts in de U.N.O. worden besproken" WASHINGTON, 8 Februari. (Reuter). De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Acheson, heeft vandaag op een persconferentie verklaard, dat de Ver enigde Staten „trachten het gebied, waarop overeenstemming met de Sovjet-Unie mo gelijk is, te vergroten". „Wij hebben steeds gezien, dat met de Sovjet-Unie bereikte overeenkomsten, nut tig zijn, wanneer zij bestaande feiten be treffen en dat overeenkomsten, waarin geen bestaande feiten worden omschreven, geen nut hebben", aldus de minister. De kans om ook op dit laatste gebied tot overeenstemming te komen, zou slechts kunnen v-orden vergroot door kracht te tonen en geen zwakheid. Elke zwakke positie was een onweerstaanbare uitnodi ging voor de Russische regering om in troebel water te vissen. De mogelijkheid, dat een nieuw en ver schrikkelijk wapen als de waterstofbom zou worden ontwikkeld, verandert niets aan de feitelijke toestand in de wereld en maakt het nog noodzakelijker, dat men in de Verenigde Staten over sterke zenu wen beschikt. „De Verenigde Staten zou den veel dichter bij het doel de wereld vrede zijn", aldus Acheson, „als het Russische volk in slaat was de eigen poli tiek te zien zoals het Amerikaanse volk dat kan". Acheson verklaarde met nadruk, dat de weg naar de vrede lang en moeilijk is. Op een desbetreffende vraag antwoordde hij, dat de Verenigde Staten niet over wegen zich opnieuw met de Sovjet-Unie in verbinding te stellen wat betreft een internationale controle op de atoomener gie. Popingen om op dit punt tot overeen stemming te komen zijn van 1946 af ge daan totdat de Russen bij de UNO de ver gadering verlieten, waarop dit onderwerp behandeld werd. Acheson noemde de UNO de enige plaats waar de kwestie kon wor den besproken. Atoomgeleerde ziet slechts één oplossing: wereldregering De Amerikaanse atoomgeleerde Harold Urey heeft in een subcommissie voor Bui tenlandse Zaken van de Senaat verklaard, dat de Sovjet-Unie einde 1950 over vol doende atoombommen zal beschikken om een werkelijk gevaar te zijn. De eenheid van de Atlantische-verdragstaten zal steeds moeilijker behouden kunnen blij ven. Voor het einde van het jaar nog zui len ernstige pogingen worden gedaan, om de staten-leden van elkander te verwijde ren. „Om ze in onze gelederen te houden, moeten wij hun de grootst mogelijke waarborgen verschaffen", aldus dr. Urey. Volgens dr. Urey kunnen atoombommen de Amerikaanse havens binnengebracht worden in het ruim van vrachtschepen De geleerde verklaarde voorstander te zijn van de fabricage van atoombommen dooi de Verenigde Staten, doch te menen, dat er slechts één positieve oplossing is voor het vredesprobleem, namelijk het totstand- brengen van een wereldregering. NU EN DAN REGEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond, opge maakt te 10 uur: Overwegend zwaar bewolkt met nu en dan enige regen. Matige tot krachtige wind tussen Zuid en West, maar in de Noordelijke helft van het land tijde lijk zwakke en veranderlijke wind. Iets zachter. 10 Februari: Zon op 8.06 uur. onder 17.44 uur Maan op 2.59 uur. onder 10.46 uur Hoog cn laag water in IJmuiden Donderdag 9 Fi bruari: Hoog water: 8.13 en 2" 35 uur. Laag water: 3.46 en 16.12 uur. Vrydag 10 Februari: Hoog water: 9.02 en 21.35 uur. Laag water: 4-28 en 16.59 uur.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 1