Eerste Voorjaarslieden Zandvoorts trotse Passage ging in rook en vlammen op B Ik kwam, ik zag, ik overwon!! DE ©ROOT Ajax op bezoek in het Heemsteedse Sportpark De verdwenen formules Zaterdag 11 Februari 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemschïe Courant 4 HET GEBEURDE 25 JAAR CELEDEN Ar ie Paap vergeet het nooit In de nacht van 27 op 28 Februari 1925, enkele minuten na het middernachtelijk uur, ratelde de brandmelder in het Zandvoortse politiebureau en liepen de brand- meld-wekkers in de woningen van de leden van het Zandvoortse vrijwillige brand weercorps af. In het Noord-Westen van het dorp, aan de zeekant, tekende zich tegen het nacht zwart een rode gloed af, die zienderogen in omvang toenam en grond gaf aan het vermoeden, dat men hier met een zeer grote brand te doen zou krijgen. Dit bleek ook inderdaad het geval. Zandvoort beleefde in deze nacht een brand, zoals men in de historie van de badplaats slechts enkele malen aantreft, een brand, die in één nacht de trotse, imposante „Passage" volkomen verwoestte. Zandvoort beschikte in die tijd leeds over een uitgelezen brandweercorps, doch had slechts één motorspuit ter be schikking en enkele handbrandspuiten. Aan het doortastend optreden van commandant "Van den Bos, die zich ertoe bepaalde, de omliggende gebouwen voortdurend nat te houden, was het te danken, dat de brand tot de Passage beperkt bleef. Een wonder op zichzelf. Het was kouden er-stond een felle Zuid-Zuid-Oostenwind, die de vlammen paar binnen joeg en de Passage liet „trekken" als een schoorsteen. Lekkende tongen van vuur zogen als het ware naar binnen. Van boven tot onder was het één vuurzee. Kletterend kwam het glazen dak naar omlaag, het bluswater bevroor onmiddellijk en in de vroege morgen-uren was de trotse Passage nog slechts één rokende ruïne, waarvan de poort was blijven staan, van boven tot onder met ijs bedekt. De brand weer kon zich toen beperken tot het omverhalen ran de muren en de poort, die elk moment zouden kunnen instorten. Wat was eigenlijk deze Passage? Oude ren zullen zich dit gebouw en ook deze ramp nog heel goed herinneren. De passage werd ge bouwd in de tachtiger jaren van de vorige eeuw. De toenmalige „Zandvoortse terrein en hótelmaatschap- pij", onder leiding van haar beide direc teuren Elsbacher Lachmann,twee Duit sers, had een geheel complex laten bou wen, bestaande uit het station, dat toen gelegen was op de plaats, waar nu de vrachtgoederen ge lost worden, het eer ste Kurhaus en de Passage, een galerij met winkels voor het •zomerseizoen. Via deze Passage kwam men in het eerste Kurhaus met zijnvier imposante torens. Oók de aandelen van de toenmalige Hol landse IJzeren Spoor weg Maatschappij, wat de lijn Amster damZandvoort be treft, waren in han den van deze Zand voortse onderneming. Het rijden van de eerste trein, de ope ning van station,Pas sage en Kurhaus, dat alles had plaats vlak vóór seizoen 1881. Het aspect van Zand voort onderging hier door een volkomen verandering. Reizigers kwamen nu voortaan per trein, liepen van het station uit de Passage binnen door een trap en het Kurhaus van toen bezat een accomodatie waarop men nu jaloers kon wezen. Zandvoort was door de opening van dit grote complex en de treinverbinding met één slag tot Neerland's op één na grootste badplaats. Slechts Scheveningen over troefde het. Het ging goed in de eerste jaren, doch allengs kwam de malaise en reeds enkele jaren vóór de brand stonden vele winkels in de Passage leeg. De huur was te hoog en de verkoop alleen gedurende het seizoen niet lonend genoeg.In totaal konden in dertig winkels geëxploiteerd worden, waar van in de laatste jaren méér dan de helft onverhuurd bleef. Toen kreeg Zandvoort te kampen met een gebrek aan woningen. Vele gezinnen moesten worden onderge bracht en in 1924 besloot de gemeenteraad de winkels in Passage te laten verbou wen tot woningen. Het was wel niet in alle opzichten geriefelijk, maar men maakte ervan wat men Icon. In de winter van 1924 op 1925 waren achttien Zandvoortse gezinnen in de Passage ondergebracht. De verbouwing is de vermoedelijke oorzaak geworden van de catastrofale verwoesting. De Passage was oorspronkelijk gebouwd uitsluitend voor gebruik in de zomermaan den. Toen men het gebouw ook voor de wintermaanden bewoonbaar ging maken, was de stook-inrichting in alle huizen uiterst primitief en de waarschijnlijke aan leiding geweest van het ontstaan van de brand. Arïe Paap maakte het mee Er zijn niet veel mensen meer in Zand voort die ten tijde van de brand in de Passage woonden: Eén van hen is de nu 76-jarige Arie Paap, die aan de Koningin neweg 24 woont. Deze krasse baas weet zich de ramp nog te herinneren alsof zij gisteren gebeurd was. Hier volgt zijn ver- De Passage voor de brand., haal, dat in onvervalst „Zandvoorts" werd opgedist: „Ik was nog maar kort op bed die nacht, toen ik aan de overkant geluid van brekend glas hoorde. Vrijwel direct daarop ge volgd door een angstig geroep „brand!" Ik keek naar buiten en zag grote vlammen steeds verder naar binnen schieten. Aan alle kanten snelden de bewoners uit hun huizen, de meesten nog in nachtgewaad. De brand bleek te zijn ontstaan in het vroegere winkelhuis van de firma Cassee, vlak aan de overkant. Ik zag nog kans mij gedeeltelijk aan te kleden en enkele dingen IJ DE SAMENSTELLING van dit artikel heeft onze Zandvoortse cor respondent bijzonder veel medewerking ondervonden van de korpschef van politie, de heer Vreraan, van zijn ad- i judant de heer Doornekampdie beiden de brand hebben meegemaakt en van de chef van de afdeling bevolking der gemeentesecretarie, de heer Van der Mije, die bijzonderheden meedeelde over de historie en de bouw van het Kurhauscomplex en de aanleg van de spoorweg. De foto's werden ons ivelivillend in bruikleen gegeven door de firma Anth. Bakels en de heer Vreman. van waarde mee te nemen, maar veel tijd had ik niet meer, want ook bij mij sprongen door de hitte de ramen reeds. Het vroor hard en het was gemeen koud. De harde Zuid-Oostenwind joeg de vlammen steeds verder naar binnen. Ik zag, hoe het vuur oversprong naar onze kant, het lekte aan de goten, werd omhoog gestuwd naar het glazen dak, het leek wel, of alles brandde: lood, koper en steen, het was een hel! Kokend lood en gesmolten koper dropen naar beneden. Ik hoorde mijn kat miauwen in ons huis. Ik Icon het niet aanhoren, rende het brandende huis weer in, wilde haar grijpen, maar net beest was zó angstig dat ik geen kans kreeg om het mee te nemen; het beet naar me, als ik mijn hand naar haar uitstrekte. Ik moest terug van de hitte. Later vond ik het verkoolde lijf tussen de resten van mijn inboedel. De brandweer spoot niet meer, er was toch niets aan te doen. Men hield alleen de om liggende gebouwen nat, vooral het huis van „Jan Cassie" liep groot gevaar. Glazen koepel bezweek Met een oorverdovend gerinkel en ge raas kwam toen de glazen koepel naar be neden. Ook dat glas leek wel te branden. Vóór de passage kon je niet lopen, daar was alles één ijsvloer. We waren allemaal op tijd uit het gebouw en werden voorlopig ondergebracht in een nabijgelegen café, later moesten we onderdak zoeken bij fa milie of kennissen, want er was geen woonruimte voor ons beschikbaar. In de Passage verwoonden we toen acht gulden per week. Maar het was daar haast geen wonen. Er was altijd een grote windval in die tunnel, het was er niet warm te stoken en bijzonder ongerieflijk. Wat dat betreft vonden we het dus niet zo erg, dat de hele boel afbrandde, véél erger was, dat de meesten van ons niet, of slechts héél laag verzekerd waren en door de enorme snel heid, waarmee de brand zich uitbreidde, niemand van ons ook maar iets van zijn inboedel had kunnen redden, zelfs geen stukje kleren. De meesten waren in nachtgoed naar buiten gerend en werden door de omwonenden voorzien van jassen of mantels. Het medelijden met de slacht offers was algemeen en van alle kanten werd hulp geboden. Een damescomité werd gevormd en in een paar dagen had men alleen in 'Kostverloren al ruim duizend gulden opgehaald. In totaal bracht Zand voort ruim vijfduizend gulden bijeen. Men vond dal zeker wat veel, want een gedeelte van dit bedrag werd later gestuurd naai de slachtoffers van de ramp in Borculo. Ik was voor tweeduizend gulden verzekerd en kreeg 1250.uitbetaald. Van de op brengst van de hulpverlening heb ik hele maal niets gehad, alleen een jasje, dat me veel te klein was een broek met een gat erin. Daar heeft mijn-vrouw later stof-- doeken van gemaakt. Ze vonden zeker, dat ik zóveel van de verzekering had gekregen, dat ik geen verdere hulp nodig had". ADVERTENTIE En niemand' snapte hoe dat kon. Totdat men ook een proefje nam, Toen werd en bleef men klant van Stam. Lïncol Polish anti groen voor alle metalen, Lincol linoleum- en meubelwas geeft dé hoogste en. houdbaarste glans. Enige fabr, PI- Stam, Plaarlem. Gereformeerde Jeugdcentrale viert zilveren jubileum In de geheel met leden en oud-leden der- Gereformeerde jeugdverenigingen gevulde zaal van het gebouw St. Bavo, herdacht gisteravond de Gereformeerde Jeugdcen trale voor Haarlem en omstreken haar 25- jarig' bestaan. De bijeenkomst stond onder leiding van de voorzitter der centrale ds. J. A. van Arkel, die na de gebruikelijke opening, de betekenis schetste van het werk der Jeugd centrale voor de Gereformeerde Jeugd organisaties en het persoonlijk leven dei- leden. Hij heette bijzonder welkom de oud voorzitter ds. Js. v. d. Linden van Rotterdam en de oud-leden. In enige ogenblikken stilte werden de overleden oud-bestuurs leden de heren M. de Jong, A. Piron en mejuffrouw I. Silvis herdacht. De beste wensen werden nog uitgesproken voor een spoedig herstel van ds. J. W. Siertsema, die vele jaren voorzitter is geweest, doch door ziekte thans niet aanwezig kon zijn. Namens de Jeugdcentrale was hem Vrijdag een fruitmand bezorgd. De heer T. Lode- wijk en mejuffrouw S. Hamoen gaven een overzicht op rijm van de gebeurtenissen in de afgelopen 25 jaar. Ds. P. de Ruig sprak namens de kerke- raad der Gereformeerde Kerk en de afge vaardigden van verscheidene organisaties woorden van dankbaarheid voor het goede werk der centrale en wenste haar toe dat zij op dezelfde vormende en saambindende wijze haar arbeid mocht voortzetten. Namens een in 1914 gevormde commissie voor een eigen Jeugdhuis wercl door de heer C. M. J. Baas een bedrag van 4.960,40 overgedragen aan de Jeugdcen trale, ter voortzetting van deze actie. In de afwerking van een feestelijk pro gramma, waarin een spraakwaterval, Ca- mera-Obscura flitsen en een toneelstukje „Japke" naar het boek „Arjen" van Cor Bruyn de toeschouwers boeiden, toonden de leden der Jeugdcentrale, ook buiten het gewone verenigingswerk, iets goeds te kunnen presteren. Instituut voor Arbeiders ontwikkeling jubileert Ter gelegenheid van het vijf-en-twintig jarig bestaan van de afdeling Haarlem van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling wordt Zaterdagmiddag 18 Februari in de benedenzaal van het Nutsgebouw aan de Lange Veerstraat een receptie gehouden. Medewerking verleent mevrouw Akke de Vries. Voor Woensdag 22 Februari staat een culturele avond in het Concertgebouw op het programma. Medewerkenden zijn Johan Jon en „De Jonge flierefluiters" (Anita Berger, sopraan, Peter de Boorder, tenor, Aat Weeda, banjo en Jeane Ver- staete, voordracht). De voorzitter van het bestuur, de heer L. van Asperen, is vijf-en-twintig jaar lid van het bestuur. Reeds voor de oprich ting van het instituut was hiji een steun pilaar voor het ontwikkelingswerk in de Arbeiders Jeugd Centrale. In het insti tuut heeft het werk in kleine kring en vooral het scholenwerk zijn grote belang stelling. Dat de afdeling ha de bevrijding weer een bloeiende is geworden én ruim zevenhonderd leden telt, is voor een niet. gering deel te danken aan zijn uitstekende leiding. Prof. Rogier sprak over Amalia von Gallitzin Voor de Vereniging „'Geloof en Weten schap" heeft prof. dr. L. J. Rogier gister avond in de Stadsschouwburg een voor dracht gehouden, getiteld „Ratio en fides in het leven van Amalia von Gallitzin. Een., cultuurbeeld uit' het -einde der 18de eeuw." Prof, Rogier schetste hoe deze Prui sische barones opgroeide aan het Voltai- riaans georiënteerde hof van Frederik de Grote, hoe zij uitging van een optimistisch geloof in de voortreffelijkheid van de mens en vertrouwde dat de „verlichting" alle raadselen van het menselijk leven zou ont sluiten. Ook deze geestverwante van Vol taire en Diderot leerde echter de bittere ontgoocheling kennen, die volgens spre ker op deze levensbeschouwing volgt. Zij leerde later in Den Haag de filisoof Hemsterhuis kennen die haar genas van haar geborneerd rationalisme en haar terug bracht op de weg naar het verloren geloof van haar jeugd. SCHEEPVAART Aalsdijk, 10 Febr. van New York n. Boston. Bali, 10 Febr. van Cheribon naar Semarang. Bantam, DjakartaR'dam 10 Febr. van Colombo. Celebes, MakassarA'dam 10 Febr. te Singapore. Cheshire, Djakarta—R'dam pass. 10 Febr. Malta. Empire Brent, Djakarta—A'dam 10 Febr. verw. te Suez. Garoet, DjakartaLonden pass. 10 Febr. Burlings. Johan van Oldenbarnevelt, DjakartaA'dam vaart 10 Febr. Suezkanaal in. Kamerlingh Onnes, Djakarta-R'dam 10 Febr, van Port Swettenham. Langkoeas, R'damDjakarta (11 Febr, verw.) 10 Febr. van Tj. Pandang. Oranje, DjakartaA'dam 10 Febr. te Belawan. Van I-Ieutz, 10 Febr. te Penanig. Volendam, NoumeaDjakarta pass. 10 Febr. Torrestraat. Zonnewijk, R'damKeywest 10 Febr. dwars Azoren. Aquarium bluste brand op eigen houtje De bewoner van het perceel Schelde- straat '10, die gisteravond bij zijn buren een kopje thee was gaan drinken,hoorde omstreeks half elf een slag die uit de richting van zijn woonkamer kwam. Hij ging zijn huis binnen en zag dat zijn I huiskamer vol rook hing en zijn aqua rium in scherven lag. Het bleek dat hij een petroleum-lampje onder het houten aquarium-tafeltje te hoog had laten branden waardoor het tafeltje j vlam vatte. Het zakte toen in elkaar j maar het aquarium viel om en bluste i zelf de brand. De vissen waren gaar. Wielrijdster zat klem Gisteravond raakte een wielrijdster in de Grote Houtstraat bekneld tussen een vrachtauto, die in Zuidelijke richting reed, en een personen-auto met aanhangwagen die uit de Korte Houtstraat komend rechts af naar het Plein wilde ï'ijden. De vracht- autobestuurder remde om voorrang te val lenen, maar zijn wagen slipte naar rechts op het gladde asfalt en nam de wielrijdster mee, die enige schaafwonden aan haar rechterknie opliep. De aanhangwagen werd vrij ernstig beschadigd. H.O.V.-CQMCERT MET JANINE DACOSTA Het vijfde' l-LO.V.-concert in serie A wordt, gegeven op Dinsdag 14 Februari en staat onder leiding van Toon Verhey. So liste is de Franse pianiste Janine Dacosta, die het eerste pianoconcert van Chopin zal vertolken. Verder staan op het programma „Les offrandes oubliées" van Messiaen en een reprise (op veler verzoek) van de Vierde Symphonie van Roussel. B. en W. van Haarlem zullen op Dinsdag 2 Mei officieel ten stadhuize ontvangen het hoofdbestuur der Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen alsmede het bestuur der afdeling Haarlem en Omstreken en de afge vaardigden der afdelingen naar de op 2 en 3 Mei in deze gemeente te houden jaarlijkse algemene vergadering. Zijden piqué blousje, alle maten f 15.90 DE GROTE MODE Bil GROTE HOUTSTRAAT 98 SPORT OP ZONDAG Biljarten Om de Scandia-coupe J. Steffers en J. Heytbrinlc zijn in het tournooi om de Scandia-coupe, ,dat onder leiding van de biljartvereniging „D.E.S." in restaurant Bolwerk gehouden wordt, nog ongeslagen. Vandaag en morgen wordt het tournoor voortgezet. De stand luidt thans' 1. J. Steffers 900 44 71 20,45 6 2. J, Heytbrink 900 53 92 16,98 6 3. K. IVTewe 798 64 99 12,47 4 4. A. Niessen 705 59 117 11,94 4 5. R. Melenboer. 413 33 64 12,51 2 6. J. Lamers 666 65 99 10,24 2 7. G. Metz 945 65 112 14,53 0 8. P. Dickmann 694 61 92 11,37 0 Cricket Vierde testmatch in Johannesburg begonnen Te Johannesburg begon Vrijdag de vierde testmatch tussen Zuid-Afrika en Australië, welke een goed begin opleverde voor de Australiërs. Zij bleven de gehele dag aan bat en scoorden 266 runs voor het verlies van twee wickets. Arthur Morris en Jack Moroney openden de innings en bleven tot na de thee op de pitch. Zij noteerden 214 runs voor het eerste wicket. Beide batslieden scoorden een century, Morris met 111 runs en Moroney met 118. Deze cijfers zijn veruit de beste, welke tot nu toe in deze serie wedstrijden voor het eerste wicket werden genoteerd. Boksen Zege van Harry Bos In het Concertgebouw te Amsterdam be haalde de Nederlandse weltergewichtkam- pioen Ilarry Bos Vrijdagavond een kleine, maar verdiende püntenoverwinning op de Parijse middengewicht Jean Wanes, De tiende en tevens laatste ronde van dit gevecht heeft de beslissing moeten brengen welke bokser hier overwinnaar zou zijn. Na negen ronden was de stand namelijk gelijk.1 Bos, die een gewichtsnadeel van bijna 5 kg. had, liet in het begin van de partij de Frans man te veel komen, verzamelde wel punten met verrassende uitvallen, maar liet daaren tegen de Fransman veel scoren. Pas in de tiende ronde vond Bos zijn grote wapen in deze partij: de opstoot. De partij was weinig spannend en beide deelnemers zijn geen ogenblik in gevaar geweest. Voor de eerste en tweede klasse van .de KNVB staan inhaalwedstrijden op het pro gramma en voor de derde en vierdeldassèrs bekerwedstrijden. Dat betekent voor .de eerste klassers uit Haarlem en omgeving, d.at RCH en VSV een competitiewedstrijd moé ten spelen. De Racing krijgt bezoek, van Ajax en liet is te verwachten, dat het Heem- steedse Sportpark uitverkocht is. De Am sterdammers zullen het niet gemakkelijk krijgen aangezien de thuisclub wil trach ten de competitie op de derde plaats te ein digen. Dan zijn nog enkele punten nodig. RCH verschijnt in dezelfde opstelling als tegen 't Gooi, dus met: doel: Van der Vliet; achter: Van Rheenen en Willemink; midden: Heyerman, Vos en Evers; voor: Koster, De Wette, Lasschuit, Bie-sbrouck en Bleeker. VSV trekt naar DOS in Utrecht, om te proberen de voorsprong op Zeebui'gia te be houden. De Amsterdammers leverden de af gelopen Zondag" een goede prestatie door van Feijenoord te winnen en morgen zullen zij alles in het werk stellen Hermes -er ond.er te houden. Indien VSV verliest en Zeebui'gia boekt een zege is het verschil nog maar één punt en dan begint het er voor. VSV be nauwd uit té zien. Haarlem speelt een jubileumwedstrijd tegen HVC in Amersfoort en EDO vriend schappelijk tegen Stormvogels in Velsen. Er zal belangstelling bestaan voor de plaatselijke ontmoeting in de vierde klas tussen Ripperda en VVD, die elkaar op het terrein aan de Schalkwijkerweg ontmoeten. Vliegende Vogels 'trekt naar BPC in Am sterdam. Winstkansen voor de Haarlemse twaalftallen. Na de fraaie prestatie van. de afgelopen Zondag moet Oosterkwartier toch kans zien om morgen tegen Luto in Amsterdam gelijk te spelen. Vooral wanneer men weet dat de dames van Luto minder zijn dan die der Haarlemmers. Aurora ontvangt Allen Weerbaar, waar tegen de Haarlemmers steeds goed spelen'. Daar „Aurora" zeer goed één of twee punt jes kan gebruiken, zal een spannende wed strijd worden verwacht. Sport Vereent ontvangt Groen Geel, dat minder sterk is dan het vorige seizoen, zodat wellicht een gelijk spel kan worden behaald. Animo Ready onderneemt de verre reis naar Den Helder, waar het het sterke KVH ontmoet. Watervliet kan de drempel van de twee de klasse bereiken, indien het tenminste van het sterke OBZB wint. Tenslotte zijn nog vastgesteld: ZKV 2— Oosterkwartier 2, Sport Vereent 2Wester kwartier 3 en Watervliet 2Rod a 2. IJshockey Vierlandenfournooi Onder leiding van de internationale ijs- hockeybond zal op 14, 15 en 16 Februari in Amsterdam en in Den Haag een vicrlanden ijshockeytournooi worden gehouden tussen de vertegenwoordigende ploegen van Italië, Frankrijk, België en Nederland. Een-halve competitie zal worden gespeeld. Drie wedstrijden worden in de Amsterdamse Apollohal en drie op de Haagse Hokij ge speeld. Dit tournooi kan beschouwd worden als een laatste training in de vorm van een regionale halve competitie tussen Frankrijk, België en Nederland voor de wereldkampioen schappen, die van 13 tot. 22 Maart in Londen zullen worden gehouden. Italië heeft niet in geschreven. Het ligt in de bedoeling in de toekomst- ieder jaar soortgelijke tournooien te- houden tussen de zwakkere ijshockey- iaiideh, die in één zone zijn. ingedeeld;bij d'e wereldkampioenschappen, teneinde in on officiële voorrondes te beslissen, welk land het sterkste is en deel zal nemen aan het volgende wereldkampioenschap. Voor het tournooi zijn twee nagenoeg ge lijke Nederlandse ploegen opgesteld. Voor de wedstrijd op 14 Februari tegen België te Amsterdam is het Nederlandse team als volgt .samengesteld: Doel: J. van Os. Achter: J, van Bheöe, W. H. Taconïs, F. Vaal en J. Klotz. Voor: P. van Heeswijk, C-. Schwencke, Th. Dietz, R. C. Loeit Jr., D. Overakker en J. Feenstra. De opstelling op 15 Februari tegen Frank rijk in Den Haag luidt: Doel: J. v. d. Heiden. Achter: J. van Rhede, W. H. Taconis, A. Klein, J, Klotz of F. Vaal. Voor: P, van Heeswijk, C. Schwencke, Th. Dietz, R. C. Loeit Jr., D. Overakker en J. Feenstra. De Nederlandse ploeg, die op 16 Februari in Den Haag tegen Italië zal spelen, zal nog moeten worden gevormd en wel uit boven genoemde spelers: Dammen Damkampioenschap van Nederland Na de eerste partij, die Dinsdag tussen Vos en Rustenburg in het Amsterdamse Schaak huis remise werd, is gisteravond in café- restaurant „De Kroon" te Amsterdam de tweede partij gespeeld om.het persoonlijk damkampioenschap van Nederland. G. E. van Dijk won van W. Rustenburg. Interacademiale wedstrijden De interacademiale binnensportwedstrij- den van de Unitas en bonden van studenten in Nederland, die Woensdag. Donderdag en Vrijdag in Delft zijn gehouden, werden ge wonnen door USR (Utrecht), dat daarmede beslag legde op de wisselbeker, welke in 1948 en 1949 door Delft was gewonnen. De uitslagen van de wedstrijden, die schaken, dammen, biljarten, tafeltennis en bridge om vatten, luid-en: 1. USR, Utrecht 26 pnt.; 2, DSB, Delft 23 pnt.; 3. URA, Amsterdam 22 pnt.; 4. RSG, Rotterdam 17 pnt.; 5. USV, Wageningen 8 pnt. f-EUILLETON door Mevr. I. M. C. Bijleveld-Gelinck 36) De bezoeken van zijn as sistenten liad hij afgewezen. Tegen de avond ging de koorts iets omhoog en werd hij onrustig. Hij vroeg een stukje papier en trachtte een formule op te schrijven die hij in zijn hoofd had. Het mislukte. Hij belde een zuster en vroeg of zij het op wou schrijven; het mislukte weer. Hij mopperde, op zijn eigen gemelijke manier, op die schapen van zusters die nog niet eens verstand hadden van een scheikundige formule, Hij begon heen en weer te woe len; zijn hoofd was warm. Toqji was er een andere zuster gekomen die hij nog niet gezien had; zij kwam naast zijn bed zitten en legde iets koels op zijn hoofd. Heerlijk was dat. Telkens iets koels. Hij keek onafgebroken naar haar en vroeg hoe haar voornaam was. Gerda, vertelde zij. Ik dacht dat je Martha heette, zei hij. Is er hier geen zuster die Martha heet? Nee, er was geen zuster die Martha heette. Maar jij móét Martha heten, zei hij weer, je lijkt op haar. Op Martha. Het was heerlijk, die verkoeling op zijn voorhoofd. Zijn ogen vielen toe. De volgende dag was hij veel beter. Hij had heel even geprobeerd om zijn hoofd op te lichten en het deed minder pijn. Het mocht anders niet; hij moest stil blijven liggen. Hij zou nu zijn assistenten wel eens willen spreken. Er was nog altijd die for mule en dan wou hij weten hoe die proef Zaterdagavond was afgelopen. Of er be zinksel was geweest of niet. Als er geen bezinksel was geweest wist hij nog iets anders, er was misschien nog een tweede mogelijkheid, maar dat moest hij met zijn assistenten bespreken. Met Landt of met Camden. Waarom kwamen ze hem niet opzoeken? De zuster die hem hielp zei dat het nog te vroeg was; er werden nu nog geen bezoekers toegelaten. Hij vroeg haar om één van beiden op te bellen; hij wist de telefoonnummers uit zijn hoofd. Hij was heel helder. Hij moest geruime tijd wachten, toen k\\*am ze terug met de boodschap dat ze geën gehoor hadden gekregen, bij Landt niet en bij Camden niet. Was het het goede telefoonnummer geweest? Ja, dat wist hij heel zeker; hij was absoluut helder. Hij moest maar wachten, zei de zuster; ze zouden het over een uur nog eens probe ren. Ze dekte hem nog eens toe. En dan verliet ze de kamer en lag hij weer in de witte stilte. Hij zag uit het raam. Hij kon niets anders zien dan een stukje grijze lucht. En dan was de zuster er weer en zei dat er een jongedame was om hem op te zoeken. Een jonge dame?, antwoorde hij, dat moet een vergissing zijn. Ik ken geen jonge dames. De zuster zei dat het geen vergissing was, want dat dit meisje naar hem ge vraagd had. En dan deed ze de deur open en liet haar binnen. Het was Martha en het was Martha niet, zoals je dat hebt in een droom. Dit meisje had het voorhoofd van Martha en de wenkbrauwen en ook de stand van ogen. Maar de kleur der pupillen was veel donkerder. Ze zag heel bleek en ze keek precies zoals Martha keek wanneer ze verdriet had. Ze begon te spreken en ze had de stem van zijn tweede assistent. Ja, het was allemaal heel wonderlijk, net als in een droom. Maar hij droomde toch niet. Martha, zei hij en hij hoorde zijn eigen stem. Hij was toch absoluut helder. Ik ben gekomen om u op te zoeken, •zei, het meisje en ging tegenover hem op de stoel naast zijn bed zitten. Ze was Martha en ze was Martha niet. Hij zag dat zij ontroerd was en dat haar lippen beefden. Hij was ook ontroerd. Het was toch zeker een droom want hij kon zich niet herinneren dat hij ooit zoiets gevoeld had. Hij haalde zijn hand van onder de dekens te voorschijn en stak deze naar haar uit. Martha, zei hij weer. Ben je toch bij mij teruggekomen? Maar ik ben oud ge worden, kind. Een lastige ouwe kerel. Ik ben Martha niet, zei het meisje. Maar ik zal u vertellen wie ik ben. Toen Martha van u was weggegaan, is ze ge trouwd met een Engelse toneelspeler: Eric Camden. Erroll Cameron heette de kerel! bromde de oude man. Dat was zijn toneelnaam. En Martha schreef u in die brief uit Engeland, dat ze met Erroll Cameron getrouwd was. Dat was de naam waaronder hij algemeen be kend en beroemd was. Maar hij heette Eric Camden. En hij was mijn vader. Jouw vader! Dus je bent Martha's dochter. En daarom.dus je bent mijn kleindochter. Ja. Ik ben Joan Camden. En u bent mijn grootvader. Ze zagen elkaar aan nog altijd in die wonderlijke ontroering: de donkere, ex pressieve ogen van het meisje en de grijze van de oude man, diep onder de borstelige wenkbrauwen. Ze peilden elkaar.en de grootvader was niet afwijzend. Stuurt u mij nu weg, omdat ik Mar tha's dochter ben, grootvader? Nee, mijn kind, ik stuur je niet weg. Ze glimlachte ineens, en de oude man had geen oog af van haar gezichtje. Zo glimlachte Martha ook, zo spontaan in eens als een zonnestraal in de vroege lente. Waar waren zijn herinneringen? Zo was het vroeger ook geweest als Martha tegen hem glimlachte: dat warme, blijde gevoel binnenin hem. Was het dan toch niet dood geweest, dat gevoel, al die lange, lange jaren? Was liefde dan toch iets dat „nimmer vergaat" zoals te lezen stond op sentimentele wandbordjes? Ze had op hem geleken zijn dochter. Ze was zijn trots, zijn oogappel geweest. Ze leek op mij, zei hij hardop. Ja, grootvader, dat deed ze. En ze was even koppig als u, ze kwam niet naar u toe. Ze had moeten komen, ze had net zo lang voor uw deur moeten wachten tot u haar had binnengelaten. Want dat had u tenslotte toch gedaan; u hield van haar. En zij hield ook van u, altijd. Tot het laatste toe. Is ze dood? vroeg professor Wyai'da. Ja, zei het meisje, al tien jaar. Kanker? Ja. Dat had haar moeder ook. Ze zwegen, ieder verdiept in eigen her inneringen. Ze zagen beiden een ziekbed voor zich, een langzaam wegkwijnen van een innig geliefd wezen. Een vrouw.... een moeder. En dan, bij beiden, was er een haast onmerkbare frons van de wenk brauwen: de fijne, hooggewelfde van het meisje en de ruwe, borstelige van 'de oude man. Een frons die een koppige onver zettelijkheid gaf aan beide gezichten met het hoge voorhoofd. En daarom, grootvader, vechten wij allebei tegen de kanker. De professor keek haar aan. Allebei? vroeg hij na een poosje. Het pieisje knikte, maar gaf geen antwoord. Maar hoezo? Jij dan ook? Ja. Ik ook. Het was nu weer stil. Hij verwachtte een verdere uitleg van zijn kleindochter, maar die uitleg bleef uit. Haar handen, in donkere handschoenen, klemden zich om haar tas in haar schoot. Zijn gedachten joegen. Eric Camden? Maar dan moest ook John Camden.... En dit meisje had zijn stem. Dus dan had zijn eigen kleinzoon... Dan heb ik dus twee jaar met'mijn kleinzoon samengewerkt. Ik moet u nog meer vertellen, groot vader. Nog meer? (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 6