Haarlems Dagblad Generaal de Caulle /inebel" weer op het tapijt Amerikaanse stafchefs zien het grootste Russische gevaar in Azië Weerbericht 64e Jaargang No. 19476 Bureaux: Grote Houtstraat 93. Telefoon Adver tenties en Administratie 10724, 14825. Redactie: 10600. Directie 13082. Hoofdred. 15054. Bijkant. Haarlem-Noord. Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Telefoon 12713, 10132. Hoofdredacteur: Robert Peereboom Dinsdag 14 Februari 1930 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damïate Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent. per kv ar taal ƒ4,25. Franco per post 'ƒ4,75 Postgiro 273107. Adverttarieven op aanvraag bij de Administratie. eit ^prerijtc Daartettratbe £ourattt (3trato t6?6) Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom DE GENERAAL CHARLES DE GAULLE heeft weer eens een stoere rede afge stoken. Hij heeft daarin gezegd, dat Frank rijk het leiderschap moet hebben bij de vereniging van West-Europa. Hij grondt deze gedachte op een overwinning, die hij hoopt te behalen als het weer eens tot Kamerverkiezingen zou komen. In afwach ting is hij wel bereid aan een Nationale Regering (van alle partijen zonder de communisten) deel te nemen. Maar de generaal is bij uitstek nationalist en mili tair, vervuld van herstel van de glorie van Frankrijk. En „leiderschap" van enig land is nu juist niet wat de voorstanders van West-Europese Unie willen. Juist niet. Federale Unie stelt, integendeel, de eis dat geen der daarin betrokken landen een overheersende positie zal innemen. Voor het overige mist de generaal blijk baar inzicht in de Europese mening om trent Frankrijks politieke toestand. Men heeft daar in de andere landen van West- Europa weinig vertrouwen in. Vooral in de Noordelijke landen, die standvastigheid en berekenbaarheid van bewind als eerste maatstaf doen gelden. Die maatstaf wordt niet alleen aan regering en parlement, maar ook aan het volle aangelegd. Als dit zo sceptisch tegenover het bewind staat, dat het onmogelijk blijkt de staatsfinanciën in goede orde te brengen, terwijl sommige groepen der bevolking zeer welvarend zijn en grote hoeveelheden goud verbergen, vindt men dat in Noordelijke landen een zwakke toestand. Ook ziet men het zonder linge schouwspel der elkaar bestrijdende Franse politieke partijen met verbazing vaak ongerustheid aan. Deze beschou wing dateert niet van de laatste tijd. Men heikent in de politieke buitelingen van de Vierde Republiek, met haai- talloze rege- ringscrises, een voortzetting van de war winkel der Derde. Toen enerzijds het Franse communisme aan invloed en werf kracht begon in te boeten en anderzijds de generaal De Gaulle niet slaagde in zijn beraamde snelle opmars naar het bewind, hoopte men, dat de z.g. Derde Macht de krachten der parlementaire democratie in Frankrijk zou bundelen. Maar het bleek weer het oude lied te zijn: zodra de be dreiging van uiterst-links en uiterst-rechts afnam kregen de middenpartijen onderling ruzie. Tenslotte zijn de socialisten uit Bi- dault's regering gelopen. Wat volgt nu? Een Nationale Regering, misschien een parle- ments-ontbinding en dan nieuwe verkie- gen? Maar wat zullen die opleveren? Het blijft een grillige, onberekenbare koers die men in Frankrijk verkiest te volgen. Als men haar niet verkiest is men blijkbaar toch niet in staat, er beter beleid voor in de plaats ie stellen. Natuurlijk verzekert de generaal, dat hij dat zal doen. Indien hij werkelijk bij ver kiezingen een parlementaire meerderheid zou behalen hetgeen voorlopig zeer twijfelachtig lijkt hoe lang zou hij die dan bijeen houden? Hoe zou hij afsplitsing van groepen onder leiding van politici, die zelf wilden regeren, voorkomen? Wat zou hij doen tegenover mogelijke intriges in zijn regering? Het is een bekend Frans woord, dat regeringen „van binnen uit" ten val worden gebracht. De generaal is bovendien geen ervaren politicus, evenmin als een kundig econoom. Hij is een generaal en nationalist, gebrand op Frankrijks .roem. De eenheid van Europa kan alleen bereikt worden door mensen, die verder kijken dan de grenzen van hun eigen land, die in staat zijn tot „Europees denken". Zulke mensen vindt men in de Raad van Europa, die de géneraal in zijn jongste redevoering heeft veroordeeld „wegens zijn lafhartige grillen en capriolen". Wat hij daar precies mee bedoelt is niet duidelijk. De parlements leden van andere landen, die hij ermee beschimpt zullen er evenwel niet van onder de indruk komen. Eerbied voor Frankrijks hoge cultuur en voor Frankrijks verleden bezitten de andere volken nog immer, en in hoge mate. Ver trouwen in Frankrijks politieke standvas tigheid en berekenbaarheid ontbreekt. Als centrum van cultuur en als groot en rijk land zou Frankrijk belangrijke invloed kunnen doen gelden bij de schepping van Europese eenheid. Maar daar moet het politieke en staatkundige goede beleid bij komen. Dat is onmisbaar: men moet kunnen rekenen op een lijn van ontwikkeling en op een politieke kracht, die wortelt in het volk. Het falen der Franse politiek, haar voort durend gebrek aan stabiliteit, is in deze tijd voor anderen een zorgelijker zaak dan ooit. Wie een vriend van Frankrijk is en het in menig opzicht bewondert betreurt de toestand des te meer. Onwil der Engelsen wérkt remmend op de Europese aaneenslui ting. Een van de redenen van die onwil ligt zonder twijfel in onzekerheid omtrent Frankrijk. Anderzijds zou men op het vaste land een sterke en vastberaden houding tegenover Engelse bezwaren kunnen aan nemen men zou zelfs naar een begin van Unie zonder Engeland kunnen streven als men maar rekenen kon op Frankrijk. Helaas weet men niet wat men aan de Franse binnenlandse politiek heeft en vraagt zich voornamelijk af: wat zou er nu weer gebeuren? Men vraagt zich dit min stens eens per drie maanden af. Het Franse volk heeft grote qualiteiten en telt altijd, ook nu, een aantal figuren van bijzondere begaafdheid. Maar politiek en staatkundig wordt het door de andere volken van West-Europa geenszins als toon aangevende factor beschouwd. Integendeel. In Engeland, in de Lage Landen, in Scan dinavië overal is men zichzelf en ook onderling' ervan bewust, dat men op dit gebied meer en beter presteert dan de Fransen. 1-Iet zou een zegen voor de Euro pese ontwikkeling van zaken zijn als deze Franse achterstand door een stabiele demo cratische ontwikkeling werd vervangen. Werk aan de winkel voor mr. Stikker Frankrijk wil Engeland kwijt, maar Wesf-Duifsland eveneens (Van onze correspondent te Parijs) De Nederlandse minister van Buiten landse Zaken, mr. D. U. Stikker, heeft thans daadwerkelijk zijn functie als poli tiek bemiddelaar of directeur van de O.E. E.S. (Organisatie voor Europese Economi sche Samenwerking) aanvaard. Eind vorige week vertoefde mr. Stikker gedurende 24 uur in Parijs, de zetel van deze organisa tie voor Europese economische samenwer king. Mr. Stikker ontmoette hier de Ame rikaanse „vliegende diplomaat" Harriman, en confereerde voorts tijdens een diner met de plaatsvervangende Franse minister van Buitenlandse Zaken Schneiter en zijn Belgische collega Paul van Zeeland, die momenteel de functie van voorzitter van de O.E.E.S. vervult. Wij menen te weten, dat de voornaamste onderwerpen van bespreking werden ge vormd door het rapport van de jongste O.E.E.S.-conferentie, de reacties in Ame rikaanse kringen daarop, alsmede het Finebel-project. Men weet dat dit laatstgenoemde plan, dat een economische unie tussen Benelux, Italië en Frankrijk beoogt, tot dusver ir gestrand op de Frans-Duitse tegenstellin gen. Om aan de vele problemen geen nieu we geschilpunten toe te voegen, heeft men de Finebei laten rusten tijdens de O.E.E.S. besprekingen in Januari. Thans komt dit project, zowel te Washington als in Parijs, dus opnieuw op het tapijt, ofschoon er nog maar weinig tekenen op wijzen, dat de realisatie zich plotseling veel makkelijker zou kunnen voltrekken. Paul Hoffman, de verbindingsman tus sen Washington en Parijs, moet in een neerslachtige stemming naar Amerika zijn teruggekeerd. Weliswaar had de Europese raad, de ministers van Buitenlandse Zaken der Marshall-landen, 'n vaag plan ontwor pen voor het herstel der multilaterale han delsbetrekkingen,. maar aan dat accoord zijn zoveel voorwaarden van Engelse inspiratie verbonden, dat men practisch nog geen stap gevorderd is. De grote vraag welke nu gesteld wordt is: Wenst Enge land, en speciaal Cripps, te volharden in zijn politiek die de eenheid van Europa ondergraaft, of rest .er nog een vleugje hoop op kentering? Ondanks zijn teleur stelling schijnt Hoffman de Engelsen nog niet totaal op te willen geven, ofschoon men zeker de uitslag der verkiezingen af zal moeten wachten alvorens Londen enig initiatief in welke richting dan ook kan tonen. Doch de Fransen, en speciaal Schu- man, wensen de Britten nu maar liever radicaal af te schrijven. De Franse gezant te Washington heeft dan ook al gepoogd de Amerikanen tot een actieve steun aan Finebei te bewegen, onder meer door be schikbaarstelling van dollars voor een garantiefonds, en hij heeft hen tevens ver zocht pressie uit te oefenen op Londen opdat Downingstreet althans zijn actieve tegenwerking door een passieve neutrali teit zal vervangen. In de omgeving van het Chateau de la Muette, de Parijse zetel van de O.E.E.S., meende men dat Paul Hoffman, evenals trouwens de Nederlandse regering, van mening was dat, wanneer Engeland afzij dig zou blijven, men in elk geval Duits land in de Finebei diende te betrekken. Het is trouwens wel waarschijnlijk dat de Amerikanen op dit punt Blücher, de vice- kanselier uit Bonn, al hebben gepolst. Blücher vertoeft namelijk momenteel in Washington, waarheen binnenkort ook mr. Stikker zich zal begeven. Voor het moment bestaat nog steeds de moeilijkheid, dat Parijs halsstarrig op zijn stuk blijft staan: Of Engeland en Duits land bij de Finebei, twee landen in Franse ogen die elkaar op het Europese plan kun nen neutraliseren, ofwel een Finebei in zijn oorspronkelijke versie, zonder die beide landen. Zoals men ziet, lijkt de puzzle niet een voudig op Ie lossen, zodat mr. Stikker zich als bemiddelaar zeker niet te beklagen heeft over gebrek aan bezigheden. Ondergrondse brand in Charleroi is niet te blussen BRUSSEL, 13 Februari. (A.N.P.). Se dert twee jaren woedt in de buurt van de niijn Mambourg in Charleroi een onder grondse brand en ondanks het feit, dat de regering een bedrag van 10 millioen francs ter beschikking stelde, is men er nog niet in geslaagd het vuur te doven. In Februari 1948 bemerkten de bewo ners van de Fortstraat en de Bertrand- laan te Charleroi plotseling, dat rook op steeg uit een met afval van de kolenmij nen gevuld dal. Het stadsbestuur, dat on middellijk maatregelen nam. deed de smeulende grond en de omgeving met wa ter besproeien, doch al spoedig bleek, dal dit niet veel hielp. Hierop werden diepe geulen gegraven, die de brandende bodem van liet overige gedeelte van de stad moesten afscheiden en die op sommige plaatsen een diepte van 26 meter bereik ten. Deze geulen werden voortdurend met water gevuld en er werd zefs een beek naar toe geleid. Ook dit baatte echter wei nig, want weldra stelde men vast, dat de vuurpoel zich tot onder de gegraven kana len uitbreidde en dat het water, dat daar in werd gestort, in vrije korte tijd begon te koken. De laatste tijd heeft de ondergrondse brand een dusdanige afmeting aangeno men, dat men tot de afbraak van som mige gebouwen is moeten overgegaan. Verscheidene huizen werden ook ontruimd en de bewoners naar veiliger plaatsen overgebracht. Het gemeentebestuur heeft inmiddels de kolenmijn „Mambourg" een proces aange daan. Volgens sommige inwoners van Charle roi zou de ondergrondse brand reeds van 1914 dateren. Aan deze getuigenissen wordt echter weinig waarde gehecht, daar pas begin 1948 is komen vast te staan, dat gassen uit de grond opstegen, welke voortkwamen uit de brandende onder grondse kolenlagen. Het stadsbestuur heeft zich teneinde raad tot de regering gewend en premier Eyskens zal binnenkort met een delegatie besprekingen voeren over de verder te ne men maatregelen ter bestrijding van de ondergrondse vuurhaarden, die geheel Charleroi bedreigen. K.N.l.L.-korporaal in Indonesië doodgeschoten Nabij Tjibinong heeft Maandagochtend een incident plaats gehad tussen militairen van de TNI en het KNIL, aldus bericht de correspondent van Aneta te Bogor (Bui tenzorg). Op een plaats, waar de weg door zandzakken was versperd, beschadigde een passerende fourage-auto van het KNIL de barricade. De bestuurde!" van die auto kreeg na een kort oponthoud toestemming om daar te rijden. Op de terugweg van Bogor werd de .wagen op dezelfde plaats beschoten, evenals een op een afstand van 200 meter volgende jeep. waarvan de chauffeur, een korporaal van het KNIL, dodelijk werd gewond. De dienst voor le- gercontacten meldt, dat de zaak in onder zoek is. Intussen meldde de correspondent van Aneta nader, dat de post te Tjibinong thans is bezet door leden van de Polisie Negara en Nederlandse militaire politie. De be grafenis van het slachtoffer had onder grote belangstelling plaats. Atoombesprekïngen te Londen geëindigd De Engels-Amerikaans-Canadcsc confe rentie over atoomenergie, welke Donder dag in het Britse centrum voor atoom onderzoek te Harwell (Berkshire) was be gonnen, is Maandag geëindigd. Een woord voerder van het Engelse ministerie van Bevoorrading heeft gistermiddag verklaard dat er geen communiqué zal worden uit gegeven. Deze conferentie was de vierde van een reeks bijeenkomsten, welke ten doel had den de gegevens met betrekking tot de atoomenergie te ordenen. In het officiële communiqué, waarin de opening van deze conferentie kenbaar werd gemaakt, werd verklaard, .dat de besprekingen betrekking zouden hebben op de uitwisseling van ge gevens, welke totnogtoe werden geheim gehouden en dat ae deskundigen rekening zouden houden met de atoomontploffing in de Sovjet-Unie, welke zich sedert hun jongste bijeenkomst in de Verenigde Staten in September heeft voorgedaan. Het woord is aan Het motorjacht Lyconmaakte gisteren zijn eerste proefvaart op het Noordzee kanaal. Dit prachtige jacht, gebouiod op de werf G. de Vries Lentsch, zal 17 Februari naar Amerika verscheept worden om aldaar demonstraties te geven en bestellingen volgens dit model te verkrijgen. Het jacht bij de Velserbrug. Alexandre Dumas Fi 1 s Anonieme brieven hebben het grote voordeel, dat men ze niet behoeft te beantwoorden. Smokkelarij in Indonesië DJAKARTA, (Aneta). In Oost-Java nemen de koffic-diefstallen op onrustba rende wijze toe. Te Panaroekan is het onlangs voorgekomen, dat een schip een partij koffie niet kon inladen, doordat de lichters, die de koffie naar het schip moesten brengen, werden omgeven door talrijke prauwtjes met rovers, die de koffie in hun prauwen overlaadden en wat zij niet konden meenemen, in zee wierpen. In deze haven is dc toestand sindsdien nog slechter geworden. Dezer dagen kwam in Soerabaja een spoorwagon met koffie uit de oosthoek aan die. als gebruikelijk, een nacht bleef staan te Didotopo. Daar werd de wagon echter heimelijk achter een trein naar Madioen gehaakt. Het spoorwegpersoneel in Madi oen wilde de wagon, die daar niet thuis hoorde naar Soerabaja terugzenden. Onder bedreiging met wapenen werd de wagon echter door rovers in Madioen gelost. Volgens de „Java Bode" wordt ook in het havengebied van Tandjong Priok op grote schaal gestolen. De T.N.I. heeft de laatste dagen krasse maatregelen tegen de rampokkers genomen, waarbij soms van vuurwapenen wordt gebruik gemaakt. In Oost-Indonesië tiert de smokkelhan- del thans zo welig, dat het verlies in eco nomisch opzicht maandelijks op enige mil- lioenen guldens kan worden becijferd. Vooral de smokkelhandel in copra vanuit Mandar, Toli-toli, de Sangihe-eilanden en de Noord-Molukken neemt opvallend toe. Op de Zuid-Molukken werden voorbe reidingen geconstateerd voor het smokke len van copra naar Nieuw-Guinea, welke smokkelarij aanlokkelijk gemaakt wordt door het feit, dat de gulden op Nieuw- Guinea een hogere koers heeft dan in het gebied van de V.S.I. De smokkelaars van de copra werken samen met opkopers op Brits-Borneo en de Philippijnen. Brits-Amerikaanse olie-conferentie Eritse functionarissen hebben Maandag met vertegenwoordigers van grote Ameri kaanse olie-maatschappijen een reeks be sprekingen geopend, met het doel een ein de te maken aan de huidige impasse met betrekking tot het Britse plan om de im port van „dollar-olie" te beperken. De onderhandelingen worden in een hotel te Washington in het geheim gevoerd. Deze luchtfoto van Tewkesbury in Gloucestershire (Engeland) laat duidelijk zien welk een omvang de watersnood aldaar heeft aangenomen. De rivier de Severn is veranderd in een meer van honderden meters breedte en de lager gelegen delen van liet stadje staan reeds voor een gedeelte blank. Op de voorgrond de befaamde Abdij van Tewkesbury. R. P. Truman stelt zich herkiesbaar De ondervoorzitter van de democratische partij van Califomië, George Luckey, heeft na een onderhoud met president Truman verklaard, dat de president er in heeft toegestemd zich in 1952 opnieuw candidaat te stellen bij de presidentsverkiezingen op voorwaarde, dat dezelfde groep hem zou steunen. Totnogtoe heeft de president nog niet openlijk te kennen gegeven, dat hij van plan is zich opnieuw candidaat te stellen. De Engelse verkiezingen Bij jongste Gallup-enquête Labour en Conservatieven vrijwel gelijk Er is weer een verkiezingsenquête van het Britse Instituut voor de Publieke Opi nie klaar gekomen. Hieronder deze laatste uitslag en de uit komsten van de twee voorafgaande Gal- lup-enquètes: Labour Consery. Liber. Andere le week Febr. 44i/2 43% 12% i/2 2e helft Jan. 45i/2 44% 10% i/2 le helft Jan. 41V2 44% 12i/2 2 Er is nauwelijks verschil tussen de uit slag van eind Januari en van die van vorige week. Maar het heel kleine verschil tussen Labour en Conservatieven blijft in het voordeel van de Arbeiders partij. Het is en blijft tot nu toe een zo klein verschil, dat een „gelijk spel" de meest voor de hand liggende conclusie zou zijn. indien het Engelse districten-stelsel en de stemmen, die de Liberalen zuUen krijgen zonder er veel zetels mee te kun nen bezetten, dat niet heel moeilijk maak ten. Engelse candidaatstelling gesloten Aan de algemene verkiezingen in.Enge land, die over tien dagen beginnen, zullen meer eandidaten ook meer vrouwelijke deelnemen dan ooit te voren, ofschoon het aantal zetels .in het parlement kleiner is geworden. Toen Maandagavond de ter mijn voor de voordracht van eandidaten was verstreken, bedroeg het aantal inge schreven eandidaten 1866. Voor elke can didaat is een waarborgsom gestort van 150 pond sterling. De strijd gaat om 625 zetels. Bij de vorige verkiezingen voor het Lager huis betwistten 1677 eandidaten elkaar 640 zetels. Labour komt in het veld met 619 eandi daten. De conservatieven en hun bondge noten met 614. De liberalen brengen 472 en de communisten 100 eandi daten in de strijd. Het aantal vrouwelijke candiaten 123 overschrijdt belangrijk het vorige record van 87. De liberalen hebben 44, Labour 42, de conservatieven 28 en de communisten 9 vrouwen candidaat gesteld. Bij de verkiezingen van 1945 vielen 20 zetels aan vrouwen toe. „Accoord met Rusland moet steunen op overwicht der V.S." Mening van voormalig Ame rikaans onderminister van Buitenlandse Zaken WASHINGTON, 13 Februari (Reuter) Wül Clayton, voormalig Amerikaans on derminister van Buitenlandse Zaken, heeft in een subcommissie van de Senaat als zijn mening te kennen gegeven, dat een wapen overeenkomst met de Sovjet-Unie op dit ogenblik „niet gelukkig" zou zijn, omdat deze de V.S. zou doen insluimeren in een gevoel van vermeende veiligheid. Deze subcommissie heeft resoluties in bespre king om de organisatie der UNO te ver sterken. Clayton acht het nodig, dat de VS en de andere leden van het Atlantisch verdrag een overwicht van kracht moeten hebben alvorens een wapenovereenkomst met de Sovjet-Unie aan te gaan. Als op lossing gaf hij de mogelijkheid dat de Ver enigde Staten de leiding in een actie nemen voor een unie van Atlantische mogend heden. Als de Verenigde Staten hun buiten landse politiek niet radicaal wijzigen, zal het gevaar voor een nieuwe wereldoorlog vastere vorm aannemen, zo heeft Will Clayton verder verklaard. Deze commissie onderzoekt thans een motie, waarin op versteviging van de UNO wordt aange drongen. Clayton achtte het onontbeerlijk, dat de Atlantische mogendheden een werkelijke unie vormen en dat de Verenigde Staten zich inspannen om die te verwezenlijken. Een dergelijke unie, zo zeide hij, zou zo machtig zijn, dat zij zell's de satellieten van Rusland zou aantrekken. De macht zou die van het Oosten zozeer overtreffen, dat de Oostelijke landen geleidelijk aan sluiting zouden zoeken met het Westen. Rusland zou zich genoopt zien zich terug te trekken binnen zijn vooroorlogse gren zen. Clayton bestreed de verklaring van de minister van Landsverdediging, John son, dat het oorlogsgevaar afneemt. Russen en Duitsers herdachten „terreuraanval op Dresden" BERLIJN, 13 Februari (United Press). De Russen hebben Maandag een plech tige herdenking georganiseerd van het feit dat vijf jaar geleden geallieerde bom menwerpers de stad Dresden vernielden. Dit is een nieuwe propagandacompagne tegen het Westen; zij schijnen te vergeten dat zij zelf aan het geallieerde oppercom mando verzocht hebben de aanval op Dresden ten uitvoer te brengen. Vijf jaar geleden voerden geallieerde bommenwerpers een aanval uit op Dres den ter ondersteuning van de operaties van het zeventigste Russische leger dat in de nabijheid van de stad lag. In de gehele provincie Saksen werd om twaalf uur een minuut stilte in acht ge nomen om „de vijfde verjaardag van de vernietiging van Dresden door Anglo- Amerikaanse terreurvliegers" te herdenken. Nadat de ene minuut stilte voorbij was trachtten verschillende Oost-Duitse leiders elkaar de loef af te steken in aanvallen op de Westelijke mogendheden. Een hoog geplaatst autoriteit verklaarde dat „Dres den een van de ergste misdaden uit de tweede wereldoorlog was". Max Seydewitz, de communistische minister-president van Saksen verklaarde in een toespraak dat „dezelfde krachten die vijf jaar geleden Dresden met de grond gelijk maakten thans druk bezig zijn met het voorbereiden van een nieuwe wereldoorlog". Seydewitz beweerde dat er £een enkele militaire noodzaak was voor de vernieti ging van Dresden daar Duitsland- al op zyn knieën lag en nagenoeg verslagen was. Generaal MacArfhur gemachtigd in geval van nood de Amerikaanse vloot rond Japan te commanderen WASHINGTON (Reuter). De Amerikaanse stafchefs, teruggekeerd van een rondreis langs de Amerikaan se bases in het Westen van de Stille Oceaan, hebben volgens gezaghebbende kringen de conclusie getrokken, dat het zwaartepunt van de Amerikaanse wereldstrategïe van Europa naar Azië verplaatst moet worden. Naar hun oordeel zou het, militair gesproken, waarschijnlijker zijn, dat een crisis of noodtoestand in de huidige wereldstrijd tussen Amerika en de Sovjet-Russische groep, het communistische China mee gerekend. zich in Azië zal voordoen dan in Europa. Zuid-Oost-Azië wordt beschouwd als het gevaarlijkste gebied, in het bijzonder Indo china, waar de Verenigde Staten en de onder Sovjet-Russische invloed staande landen de twee elkaar vijandige regeringen reeds hebben erkend, aldus zouden de staf chefs volgens deze kringen menen. Men neemt in deze kringen aan, dat het gebied van Indochina een van die zwakke pun ten is, waarvan Acheson verleden week zei. dat ze een onweerstaanbare verlokking voor communistische inmenging vormen. Volgens deze kringen beschouwen de stafchefs het jongste Sovjet-Russische op treden in Oost-Duitsland, zoals de „slui pende blokkade" bij Berlijn en het plan tot het houden van een mars der communis tische jeugd, als een poging, de aandacht van de Westelijke mogendheden af te leiden van opmars en manoeuvres der communis ten in Azië. Vlooteenheden naar de Pacific Men zou van oordeel zijn, dat de Ameri kaanse vlootstrijdkrachten in de Stille Oceaan versterkt moeten worden zelfs ten koste van die in de Atlantische Oceaan. Militaire woordvoerders hebben heden be vestigd. dat reeds Amerikaanse vlootstrijd krachten uit de Atlantische- naar de Stille Oceaan worden overgebracht. Het vliegdek- sehip ..Sicily" zou half April verplaatst worden, waarna in de eerstkomende weken een zware en een lichte kruiser naar de Stille Oceaan gedirigeerd zouden worden. Met het oog op berichten over Sovjet- Russische onderzeeboten in de wateren van de Stille Oceaan hecht men in militaire kringen bijzondere aandacht aan het plan tot liet overbrengen van Amerikaanse tor pedoboot jagers en het opnemen in de Ame rikaanse vloot aldaar van het nieuwste type duikbootjager. De commissie van Amerikaanse stafchefs heeft in een geheim rapport president Tru man haar mening over het tot staan bren gen van de communistische expansie in Zuid-Oost-Azië meegedeeld. Dit werd te Washington door generaal Bradley aan de pers bekend gemaakt. De stafchefs maakten bekend, dat zij generaal MacArthur, de geallieerde opper bevelhebber in Japan, hadden gemachtigd in geval van nood het bevel over de Ameri kaanse vlootstrijdkrachten in Japanse wa teren over te nemen. Bradley zeide. dat de Verenigde Staten in de Westelijke Stille Oceaan geen afstand zouden doen van hun militaire bases. Admiraal Sherman verklaarde op vragen van dc journalisten, dat de Sovjet-Unie sedert het einde van de oorlog ongeveer een kwart van haar vloot in de Stille Oceaan had gehouden en dat deze de laat ste tijd niet versterkt was. Op de vraag, of de Amerikaanse Stille- Oceaanvloot zodanig was uitgerust en op gesteld, dat zij een eventuele Russische duikbootaanval zou kunnen afslaan, ant woordde Sherman bevestigend. Generaal Bradley weigerde mede te delen welke maatregelen hij en zijn collega's heb ben aanbevolen. Hij zei dat de algemene richtlijnen voor de Amerikaanse politiek in de Pacific vastgesteld zullen worden door het ministerie van Buitenlandse Zaken en dat de militairen enkel voorsteUen van strategische aard kunnen doen. Mededelingen over hun voorsteUen zou den daarom gelijk staan aan onthullingen van oorlogsplannen, zei hij. Wapens naar Indochina De „New York Post" verklaart, dat men bezig is Amerikaanse wapens naar Indo china te zenden, teneinde het Franse leger, dat onder zware druk staat, te steunen. Deze militaire steun is volgens het blad te vergelijken met die aan Griekenland „in zijn strijd tegen communistische aggressie" en bestaat uit tanks, artillerie en speciale uitrustingsstukken voor de strijd in het oerwoud. De elementen roeren zich In Arkansas, Tennessee, Texas en Louisiana (V.S.) kwamen in het afgelopen weekeinde tenminste 47 personen om het leven ten gevolge van tornado's; 200 per sonen liepen kwetsuren op. Franse technici, onder andere van het leger, treffen vei ligheidsmaatregelen tegen lawines in de Franse Alpen, die in een week tijds 20 doden eisten. In het gehele land treden rivieren en kanalen buiten hun oevers en bij Avignon stak een storm op met een snelheid van 160 km per uur. In Zuid-Engeland kwamen verschiüende dijkdoorbraken voor ten gevolge waarvan mensen uit hun huizen werden verdreven. WISSELEND BEWOLKT Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt te 10 uur: Wisselend bewolkt, overwegend droog weer. Meest matige wind tussen West en Zuid. Vannacht temperaturen om het vriespunt, morgen overdag onge veer dezelfde temperatuur als van daag. 15 Februari: Zon op 7.56 uur. onder 17.53 uur Maan op 7 54 uur. onder 15.53 uur Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 14 Februari: Hoog water: 1.50 en 14.16 uur. Laag water: 9.40 en 22.16 uur. Woensdag 15 Februari: Hoog water: 2.50 en 15.10 uur. Laag water: 10.44 en 23.11 uur.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 1